Chinezen weten wat lekker eten is „Mens", zei Rien teuge de juffrouw 1 I Maak iets exotisch klaar ZEEUWSCH WEEKEND yncier joncfe o Nieuw kookboek Hij kent zjn klanten Jeugdwijding in W est-Duitsland S (jeótreepte *^b)am,e5jvimper barnes J*™ huid7 BRIEVEN RADIO GROOTMEESTER VOOR HET PROTOCOL Keesje kan niet tekenen Niveau verandering Spoetnik na elf december terug Zaterdag 23 november 1957 Pagina 10 EEN BEKEND SPREEKWOORD onder ons is: „De weg naar het hart gaat (bij een man) via de maag." Ik denk toch wel, dat we allemaal min of meer rekening houden met de waarschuwing, in dit spreekwoord vervat. En daar doen we natuurlijk wèl aan. Het is al enige tijd geleden, dat ik in een serieus geschrift, handelend over echtscheiding, las van een geval, dat de man echtscheiding aanvroeg, omdat zijn vrouw„nou nooit eens van die lekkere bonensoep wilde koken, zoals zijn moeder die placht klaar te maken". Het gebeurde in het buitenland. Vermoedelijk zal dit bij ons ook nooit zó kunnen gebeuren, dus kunnen we gerust zijn. Niet temin, je ziet het toch maar eens, hoe important het is, wat we op de gezette tijden op tafel brengen. Het is niet alleen binnenshuis, dat we daarmee rekenen. Men be weert ook wel eens, dat al die gewichtige conferenties, waar de grote mannen bijeenkomen, die in het grote wereldgebeuren wat in de melk te brokkelen hebben, immer vergezeld gaan van copieuze en delicieuze maaltijden en dat, al etend, men pas recht „zaken" kan doen. Het is dan ook geen wonder, dat er boekenkasten te vullen zijn met kook boeken. En daarvan is nog geen einde te zien. Gelukkig ook maar, want elk kookboek leert weer eens wat anders en zo kunnen we voor de nodige ver andering in het menu zorgen, wetend, wat alweer een ander spreekwoord zegt'. „Verandering van spijt doet eten". (Het zou wel eens de moeite waard zijn, een lijst samen te stellen van spreekwoorden, die iets met eten te maken hebben.) Wandelend naar de Chinese keuken Zo heb ik dan voor u weer eens echt heugelijk nieuws, want „Hollandia" N.V. te Baarn verrijkte ons met een bijzonder kookboek en wel „In de Chi nese lekkerbek", door W. M. Treich- linger en J. S. Henriëtte Holthausen verzorgde „110 wandelingen naar de Chinese keuken" voor ons in het Ne derlands. Regel is wel, dat men bij het ont vangen van een kookboek eens enkele recepten doorleest en daarna het boek beoordeelt. Ditmaal heb ik gans anders gehandeld, want ik las het boek als een roman eerst. Dat komt zeker, omdat het iets met Chinees te maken heeft. Daar gaat het nu eenmaal an ders dan bij ons en vanzelf is een kookboek dan ook in andere stijl. De schrijver luidt bijv. elk nieuw hoofd stuk in met enkele regels zeer oude Chinese wijsheden. Zelfs vinden we in de inleiding iets over Confucius ver meld. Waar vindt ge dat bij een van onze eigen kookboeken? De schrijver, een Zwitserse sinoloog, (dat is iemand, die de Chinese taalwe tenschap beoefent) was een tijdlang in dat verre Oosten. Het spreekt vanzelf, dat hij daar de taal bestudeerde. Maar hij deed meer, want, naar zijn eigen mededeling in het inleidende woord, verzamelde hij Chinese recepten, die hij aan het einde van zijn drukbezette arbeidsdag zelf eens ging proberen, om dan waarschijnlijk zijn maal te doen met de resultaten van zijn experimen ten. Onder ons gezegd engezwegen, De predikanten van Maassluis moeten nogal eens overvaren naar Rozenburg om er te preken, omdat de hervormden op het eiland drie kerken doch slechts één predikant hebben. Ds. L. van Hartings- veld geeft daarvan in De Zondagsbode van Maassluis deze bijzonderheid: Als men een preekbeurt in de Sions- kapel op Rozenburg te vervullen heeft, dan is daar ook aan verbonden de over steek over de Nieuwe Waterweg tussen Hoek van Holland en het natuurreservaat de Beer. Of het nu een speciale gunst is van de ïchipper of dat de kerkvoogdij daar voor zorgt, weet ik niet, maar 's zondags heb ben de dominees vrije overtocht. De schipper ziet het zeker aan het zwarte pak met streepjesbroek vooral 's zo mers vallen de predikheren wel heel erg op tussen de vakantiegangers en natuur liefhebbers, net als een krent in het wit tebrood of hij ziet het aan het toga koffertje, of hij ziet het aan het gezicht het beroep zet nu eenmaal een stem pel op de mens en er is een nauw ver band tussen geest en lichaam maar hij vraagt nooit om betaling en groet vriendelijk: goeden morgen, dominee. Och, zo langzamerhand kent hij zijn l Terwijl de bisschoppen van de Evangelische kerken in Oost-Duits- land zich blijven verzetten tegen de t van communistische zijde opgedron- J gen jeugdwijding, nemen ook in 't vrije West-Duitsland jongeren aan de jeugdwijding deel. Daaruit blijkt dat de Oostduitse bisschoppen ge- lijk hebben, wanneer zij zeggen, dat t ièugdwijding en confirmatie (belij- denis doen) onverenigbaar zijn. De ièugdwijding in West-Duitsland is namelijk een reeds vele jaren be- staand gebruik van de vrijden- '-er: Deze hebben toegegeven, dat l ook zij van mening zijn, dat jeugd wijding een confirmatie met elkaar 'n strijd zijn. De jeugdwijding bete- ent immers het openlijk toetreden nt, de onkerkelijkheid, tot de te- genstanders van het Christelijk ge- 'oof. Daarvan zijn er nog heel wat! In het gebied van groot- Hamburg nemen jaarlijks gemiddeld driedui- zend jongeren aan de jeugdwijding doel ik heb mijn heer en meester de inlei ding van dit boek laten lezen. Ik dacht: je kunt eens niet weten.... Maar ik kook desondanks nog alle dagen zélf Je moet er zeker voor in China „al wandelend naar de Chinese keu ken", verwachten leunt. De hoofdstuk ken gaan dan achtereenvolgens over: Rijst (dat spreekt natuurlijk vanzelf), Bami, Eieren, Groente, Waterdieren (vis dus), Gevogelte, Vlees, Soepen en „Buiten de maaltijden om", dat is wat allerhande, met aan het slot dit wijze woord: „Haast U bij het werken, maar nooit bij het eten". Ik zou u aanraden, vraag met Sint dit niet dure kookboekje eens van die brave man uit Spanje. Hij zal u vast niet onbescheiden vinden. Ge kunt dan thuis ook eens iets exo tisch klaarmaken, wat altijd succes heeft. Of ze het zullen lusten? Natuurlijk. Zo vreemd is het voor de meesten ook weer niet. Want het is u toch zeker ook al eens overkomen, dat die grote jongen van u thuiskwam van een uitstapje en vertelde „toch ook eens een keer in een Chinees restau rant gegeten te hebben".... van zijn laatste vakantieduiten wellicht. En... menig man is toch ook wel eens thuis gekomen van een -zakenreis of iets dergelijks, een beetje gewild noncha- zijn, om zulk een experimenterende mijnheer te kunnen aantreffen. GRONDREGELS. In de inleiding deelt de auteur ons eerst de grondregels van de Chinese keuken mee. Lees die goed, want dan kunt ge u ook vooraf oefenen in het eten met eetstokjes. Dat is wei nodig, want zoiets gaat ons, westerlingen, niet zo maar van nature goed af. Als ik u de indeling der hoofdstuk ken noem, weet ge meteen, wat ge lant vertellend, dat hij toevallig, toen hij toch ergens moest gaan eten, net langs een Chinees restaurant kwam en dat hij toen dacht, „Laat ik dat toch ook eens proberen voor de aardig heid Verras ze nu thuis eens met zo'n vreemdsoortig maaltje. Het kost wer kelijk niet zoveel moeite. Kook dan vooral een goede portie, want niet waar: verandering van spijs. Een smakelijk eten gewenst door uw Maja. MATEN 40-42-iï Materiaal: 375 gram Scheepjes Kom pas kl. 1227, 125 gram Scheepjes Kom pas kl. 1222. Naalden no. 2 en no 2%. 32 steken zijn 10 cm. breed, 44 naalden zijn 10 cm. hoog. Gebreid op naalden no. 2% in tricotsteek. Rug. Opzetten 134-140-150 steken en tricotsteek breien. Beginnen met 14 naalden blauw, X 2 naalden wit, 12 naalden blauw, van X af herhalen. In de 2 eerste witte naalden zet men 2 st. bij op voor een naaldje, totaal 138-144-154 steken. In de volgende wit te streep breit men in de 1ste naald hiervan de zoom in, behalve de 2 eer ste en 2 laatste steken. Na de zoom aan het begin en einde van elke 6e naald 1 st. minderen tot er 128-134- 144 st. zijn. Bij 12%-12%-13 cm. hoog te aan elke kant 1 st. meerderen en deze meerdering elke 8ste naald her halen tot er 144-150-160 St. zijn. Hier op doorbreien tot de totale hoogte 27% -28-29 cm. is, dan aan elke kant over 16-18 steken 2 naalden breien, dan de ze steken afkanten. Op de overige 112- 114-120 steken doorbreien, doch in de lste naald aan beide kanten 2 st. bij- opzetten. Is de totale hoogte 51-52-54 cm., dan de schouders in 8x5 (8x5) - 8x5, 1x2) steken afkanten op de overige 36-38-40 steken nog 2 naalden breien, dan alle steken afkanten. Voorpand. Dit wordt tot het arms gat 6 st. breder gebreid dan de rug. Bij maat 44 aan elke kant 2 cm. onder het armsgat 5x6 st. afkanten voor de bustenaad, daarna deze 30 st. weer breiend opnemen en deze extra 12 naalden tellen ook extra mee bij de totale lengte. Voor de armsgaten aan beide kanten 19-21-23 st. afkanten, daarna aan beidé kanten 2 st. bijop- zetten voor het naadje. Is de totale hoogte 33-34-36 cm. op de middelste 14 st. 2 naalden breien, dan deze ste ken afkanten. Aan de zijde van deze steken afkanten. Oan de zijde van deze 14 st. bij de overgebleven 51-52-55 st. 2 st. opzetten. Doorbreien tot de totale hoogte 51-52-54 cm. is, dan aan de halskant 1 x 4, 2 x 2, 5 x 1 - (1 x 4, 2 x 2, 6 x 1) - 1 x 4, 2 x 2, 7 x 1) st. afkanten. De schouder op dezelfde wij ze als bij de rug afkanten. Mouwen. Bovenaan beginnen. Op zetten met blauw 154-158-162 st. en 14 naaide., tricotsteek breien, daarna 2 naalden wit, 12 naalden blauw, enz. In het midden in elke 4de naald min deren als volgt: 2 st. recht samen- breien, 2 st. recht, 2 st. recht gedr. sa- menbreien, dit totaal 44-45-46 maal. Is de hoogte 16-18-19 cm, aan elke kant 1 st. meerderen n dez meerde ring elke 8ste naald herhalen tot de hoogte 35-37-38 cm is. Voor de maat 42 zijn er dan 98 st. Terwijl de minde- Ingezonden mededeling (adv.) tsadyderm-zeep ringen in het midden nog doorgaan, kant men aan elke kant 3 st. af, daar na aan Ike kant 8 st. laten staan, vol gende maal weer 8 st. meer laten staan enz. tot men alleen over het middel ste stukje gebreid heeft. Voor maat 42 zijn er dan 86 st. over. Nu in 1 naald meerderen tot 101-105-111 st. en met wit op naalden no. 2, 8 naal den in 1 st. recht gedr., 1 st. averecht breien, daarna 2 naalden met blauw, deze streepverdeling herhalen tot er 4 blauwe strepen zijn, dan alle steken afkanten, de averechte steken ook averecht breien. Kraag. Met wit opzetten 38 steken en afwisselend 2 naalden tricotsteek wit, 12 naalden tricotsteek blauw brei en tot de totale lengte 27 cm is, laatste naalden wit, dan alle steken met wit afkanten. Dit boordje in de lengte dubbel vouwen. Langs de zijkant van af de mouw met naalden no. 2 en blauw 19 st. breiend opnemen, hier achter langs de rechterkant van het halsslpit 53-55-57 st., totaal 72-74-76 st. Hierop in 1 st. recht gedr., 1 steek averecht brei enen wel 2 naalden blauw, 8 naalden wit, 2 naalden blauw 8 naalden wit, 2 naalden bluw, dan alle steken afkanten, hierbij de ave rechte steken ook averecht breien. Langs de andere kant van kraagje en split eenzelfde bies breien. Afwerken. Het werk aan de ver keerde kant onder een vochtige doek luchtig persen. Naden met een stik- steek dichtnaaien, manchetten over hands. Het kraagje dubbel langs de hals zetten. Mijn beste nichtjes en neven, Er Is toch blijkbaar ook nog een goede kant aan al dat onprettige weer van de laatste tijd. Nu is het zulk weertje: blijf- in-huis, dat mijn raadselfamilie, lekker warm in de kamer, nu opeens weer tijd krijgt om lange brieven naar me te schrijven. Zo zien jullie, dat ik er goed mee ben, als ieder loopt te rillen, want dan vlucht je zo gauw mogelijk naar binnen engrijpt naar de pen. Nu is er echter zo'n stapeltje brieven, dat di rect een antwoord vraagt, dat ik de op lossingen, plus de nieuwe raadsels voor de volgende week laat staan. Gelukkig heb ik toch nog wel een klein hoekje over, om te vertellen, dat de prijs van de week weg waait naar Westkapelle, waar onze Korenbloem die zal proberen op te vangen uit de windvlaag. Verder eindig ik met een groet aan allen. Jullie tante TRUTJS. Padeltje te Bruinisse. Daar zit ik me in alle gerustheid in Goes en denk soms aan mijn Bruinisser neef, die me zo le lijk in de steek liet en daar krijg ik tot mijn schrik in een brief van Puzzeltje te lezen, dat jeeigenlijk wel wat boos bent, want je hoort almaar niets van me. Geen letter in de krant, geen letter in een heuse brief. Wat een tante Truus toch en dat terwijl jij brieven naar me schreef! Daar zit ik met een raadsel, moeilijker dan ik ooit in ons hoekje zet te, wantik kreeg nooit een brief meer van je. Waarwaar zijn die brieven gebleven? Ik begrijp er geen sikkepit van. Jij zeker ook niet? En hoe zoeken w$ dit uit? Het beste maar, niet lang daarover te piekeren, maar op de oude voet van voor die raadselvolle tijd voortgaan en elkaar lange brieven schrijven, jij per post en ik aan jou in de krant. Ik heb met deze lange brief alweer een goed begin gemaakt, vind je ook niet? Zilvervos te Veere. In die korte tijd heb je op school al heel wat gemaakt en ik vind, dat je al een lekkere maal tijd kunt klaar maken Bijna zou ik vra- Ingezonden Meded. (adv.) verrijkt Uw Huls en Uw Zoek, op Uw gemak thuis, het toestel van Uw keuze uit de fraaie kleurenfolder van ERRES! Uw radiohandelaar zal U graag hiermee van dienst zijn of anders is een briefkaart aan R.S. Stokvis Zonen N.V., afd. Publiciteit, Postbus 426 te Rotterdam voldoende, om in het bezit te komen van de uitgebreide Erres radiofoldet ERRES TV een toonbeeld van volmaaktheid. R.S. Stokvis Zonen N.V. of Uw handelaar heeft ook een fraaie televisiefolder voor U klaar liggen, met de complete collectie Erres televisietoestellen. /"jpt Erres radio en televisie v.d Heem producten. DE ENE MENS IS DE ANDERE niet, placht een oude tante van mij nog al eens te zeggen. Datzelfde kan ik ook, met een kleine wijziging, zeggen, want het ene kind is het andere niet. Dat geldt van karakter en aanleg. Daar heb je nu onze Beppie. Dat kind is een rekenwonder. De sommetjes van ons zijn voor haar slechts kinderspul. Ik vraag daarom maar nooit meer een antwoord, want het staat eenvoudig vast, dat ze de uitkomst van het vraagstuk weet. We kijken elkaar even aan en dan knikt Beppie. Dat is voldoende. Van haar moeder weet ik, dat ze ook thuis zich letterlijk in alle cijfers vastbijt. De cijfers van de kalender, van een reclameblaadje of prijs courant zijn een lekker hapje voor haar, waarmee ze goochelt en wel op de juiste manier. Ja, dat Beppie van ons, daar zie ik een toekomstige minis ter van financiën in. Waarom niet? We zijn toch al op het pad met vrouwelijke minis ters. Zelf zou ik dat baantje ook wel ambiëren en ik ver zeker u, dat er terstond een paar pracht en praktische wetten mijn ministerstafel zouden verlaten. Maar ach, wat zouden ze op ons dorp zonder me moeten beginnen? Bovendien zou ik moeten verhuizen naar de stad en dat zint me totaal niet. In Zuid- Holland is er binnenkort immers geen dorp meer te vinden, alles is stad gewor den. Maar ons Beppie zie ik daar toch weL Ik houd haar in de gaten enzal zorgen, dat zij ook mij niet vergeet. Kan me later wel eens te pas komen. Zoals echter gezegd: het ene kind is het andere niet. Kees heeft van cijfers to taal geen kaas gegeten. En daar heb ik natuurlijk de last van. Zijn moeder mag dan al zeggen„Geef nie 'oor juf frouw, om aerpels te rooien of te ploegen 'oef-ie geen sommetjes te make", maar ik voel me verantwoordelijk te genover zijn toekomstige vrouw. Het is toch geen man, die zijn weekgeld aan vrouw lief moet overhandigen met de woorden: ,,'ier hebbie me cente, zie jij maar, dat je het klaarspeelt, ik weet er geen weg mee". Het is jammer, dat ik het zeggen moet, maar ik zie geen kans, onze Kees voor een an dere ministersportefeuille voor te dragen. Hij zal het zonder moeten doen, al zal hij leven, zolang er geen rekenen aan te pas komt. Toch pro beer ik steeds hem, al is het slechts een weinig, bitwijs te maken. In speelkwartieren krijgt hij deswege nogal eens „bijvoeding". Alles op basis van wederzijdse vrijwillig heid. Onze stemming gedu rende dit „overwerk" is altijd prima, al zijn de resultaten daaraan niet evenredig. WEER OVERWERK Na het speelkwartier moet ik met de klas een nieuw „ge val" in de rekenkunde be handelen. Dat wordt natuur lijk weer hommeles voor Kees als ik hem niet een beetje voorbereid. Kees vindt het best, om samen weer eens wat over sommen te smoezen en daarom blijft hij rustig zit ten, als de hele bende in het speelkwartier haastig ons res sort verlaat. Rien zal ons ditmaal gezel schap houden. Ook al om eer volle reden, d.w.z. het is geen strafzitten. Rien is nl. een paar dagen ziek geweest en nu zal hij zijn schrijfschriftje bijwerken. Rien is hiermee volkomen content. Het levert tenslotte een snoepje op. Beiden komen op de eerste bank te zitten, dus vlak bij mij en ik dusvlak bij de kachel. Het is beslist knus. EEN EXPLOSIE Rien schrijft sierlijke let ters in zijn schriftje en Kees zich dan wel redden in heten ik zwoegen op onwillige sommen. We tellen en tellen nog eens. Dat gaat vrij goed, maar daarna komt steeds de tweespalt tussen Kees en mij. Juist als Ik de getelde rijtjes uit elkaar wil rafelen, door ze van elkaar af te trekken, gaat Kees ze onveranderlijk bij elkaar gooien of omge keerd. Maar mijn geduld is vanmorgen uitrekbaar als elastiek, want je kunt de ijver en goede wil van Kees' gezicht afscheppen. Anders Is het met Rien ge steld. Rien is een pientere gast, die echter een zeer ex plosieve aard heeft. Hij schrijft, maar schijnt tevens te luisteren. Tenslotte kan hij zich niet meer inhouden en hij barst los: „Mens, schei-ter toch mee uut, dat jong leert 't nooit!" Kees wendt op zijn slome manier het hoofd naar Rien en kijkt deze in uiterste ver bazing aan; dan kijkt hij naar mij en zegt verstoord: „Ie zeit méns teuge uwes". Dat schijnt hem méér te treffen dan het vernietigend oordeel, dat hij „Het nooit le ren zal". Rien, ontladen door zijn driftige uitval, schrijft op nieuw een regel schoonschrift, zich niets meer van ons aan trekkend. Ik kijk vertederd naar dat „domme" Keesje, dat het voor mij opnam, maar die tekent alweer rondjes, om te gaan tellen. Al wordt dat jongetje dan geen minister, we kunnen hem later wel grootmeester voor het protocol van goede vormen en manieren maken. Dat is voorzeker ook een ere ambt! gen: mag ik eens komen mee-eten, maar het is nogal ver uit de buurt! Leuk werk je deden jullie voor handenarbeid. Is het goed gelukt? De stof, waarvan je da staaltjes inplakte, is zo aardig, dat ik van dat mooie ruitje direct wel een schortje wilde hebben. Geheimen verklap ik nooit. Viooltje te Kruiningen. Tien mi nuten fietsen is toch niet zo heel erg? Je broer moet langer trappen, hoor! Het duurt niet o lang meer, eer je jarig bent. Dat al dan feest zijn! Wie help je wel eens, vader buiten, of moeder binnen? Blondje te Serooskerke. Hoe is het met de zieke? Ongezellig hé, als de timmer man in huis aan het werk is, maar ja moet denken: later is het dubbel zo aar dig als het werk klaar is. Kon je er maar een beetje bij helpen, dan schoot het werk nog harder op. Dank voor ja nieuwe raadsels. Puzzeltje te Bruinisss. Je krijgt in de krant slechts een kort briefje, maar je zult mijn brief inmid dels al wel ontvangen hebben. Toch krijg je een kort seintje nog in ons hoekje, want we hebben Puzzeltje vroeger zo vaak gezien en nu een poosje met ver driet gemist. Blauwvos te Veere. Zeg nichtje, een vertrouwelijke vraag: is dat jouw beeltenis op dat leuke postpapier? Als ik dat weet, kan ik gemakkelijk naar je uitkijken, want dan kan ik je niet mis lopen. Ik zou zelf haast zin krijgen in zulk postpapier. Gezellig, zo saampjes met je vriendin op de huishoudschool. Wat hebben jullie al gemaakt? Koren bloem te Westkapelle. Ik had al een paar maal gedacht: waar ou onze Koren bloem toch zijn, en ik vreesde, dat de wind, die altijd daar bij jullie zo te keer kan gaan, je mee had genomen en op een heel ander plekje had neergepoot, om daar met je blauwe kleur te pronk te staan. Jadie geschiedenis op school.ik heb ook een aardig poosja op de schoolbanken gezeten, dus begrijp ik er alles van. Dank voor je nieuws raadsels. Laat me nu niet meer zo lang in de steek, hoor. Leen B. te Kamper land. O neef, ik heb er haast tranen om gestort, toen jouw inzending nog kwam, want je was te laat. De uitslag stond al vast, toen je brief kwam. Jammer en nog eens jammer, want je hebt er heel wat werk aan besteed. Een volgende keer beter, dan komt de kans op een prijs weer. Harlekijn te Serooskerke. Je brief was prima te lezen, al was die dan met potlood geschreven. Ik heb bewondering voor je, dat je te midden van al de rom mel van verbouwing nog zo aan ma denkt en een lange brief schrijft. Hoe staat het nu met de zaken? Is de ergst» rommel al voorbij? Niets leuk anders, zo'n karweitje in de winter. Jazo tegen Sint klopt ons hart soms wel een» wat vlugger dan gewoonlijk. Bij mij ook, hoor! Als Serooskerke niet zo heel ver uit de buurt van Goes was, kwam ik direct na de slacht eens kijken. Nu troost ik me maar, dat jij nu lekker smullen kunt. „Friesch Dagblad" schreef in „een stukje historie" over de waterstaatkun dige toestand het volgende over het merkwaardig vraagstuk van de positieve niveauverandering. „Daarmee bedoelen wij, dat in de laatste eeuwen de zeespiegel voortdurend hoger 'wordt in verhouding tot het ni veau van het vasteland. Het gaat lang zaam, maar het gebeurt. Wetenschappe lijk staat het volkomen vast. En even zeer staat het vast, dat het complex van nationale problemen, dat we aanduiden met „Deltawet", heel veel te maken heeft met die „ryzing" van de zee. Die niveau verandering schept tweeërlei moeilijk heden. De vloeden worden hoger, het ge vaar voor overstromingen neemt toe. Dat is spectaculair. Maar de andere moeilijk heid is toch ook duidelijk. De jonge kwelderlanden slibben veel hoger op dan de oude polders. De zee bouwt, waar aanslibbing op grote schaal plaats heeft, hoge kwelders om het lage land. En waar daarentegen de diepe zeeboezems nog bestaan, daar graaft de zee die boezems nog dieper uit, ondermijnt de .dijken en brengt de polders in gevaar. Deze zich langzaam wijzigende situatie, die een gevolg is van de positieve ni veauverandering, kan dus aanleiding ge ven tot zeer gevarieerde problemen. Op de ene plaats wordt de directe verdedi ging tegen de aanvallen van de zee acuut. In een andere streek worden de lage landen zo ingebouwd, dat zij tot een moeras dreigen te worden. Het Smithsonian astrofysisch obser vatorium te Cambridge in de Ameri kaanse staat Massachusetts heeft voor speld, dat het raketdeel van de eerst* Spoetnik binnen drie dagen na elf de cember op de aarde zal neerkomen. Ingezonden Meded. (adv.) Uitzending elke zaterdagavond 9.49 uur, over Hilversum II (298 m.). Schrijf in elk der tien vakjes een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge* frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adreszijde. Inzenden aan*. Klavei Vier, Hilversum. Wekelijks prijzen tot een in nnn totale waarde v. minstens IU.UUU," Raaio-actie in samenwerking met en ten bate van St. „Prins Bernhardfonds", St. „Het Nederl. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder-Validen „AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed* lekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 8-1957 no. 1026/257.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 10