Meeuwen ran kan zijn positie st verbeteren op g''i Hopenlijk helpt het weer mee om programma af te werken Gemeenten voor grote moeilijkheden Gelezen in andere bladen „Als kerk moeten wij de mens een tehuis bieden" wèg die pijn Minister Hofstra optimistisch Na een week rust gaat voetbalcompetitie weer normaal draaien Voor subjectieve uitkeringen 7 miljoen gulden Nato-om wenteling Dr. J. M, van Veen Nederlandse CDU Gewetensbezwaren Diesviering ^Kerk en Wereld" Adoptie in Nederland SIGARETTENROKERS SLIKTEN HOGERE PRIJS Uw Rheumatische Pijnen wijken voor een bloedzuiverende knur. GOES Vrijdag 22 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 NA EEN WEEK KUST gaat de voet balcompetitie dan zaterdag weer verder, althans men zal pogingen daartoe gaan ondernemen. Want nu gaat, zoals we reeds eerder schreven, de tijd komen, dat er op onvolledige afwerking van het programma gerekend moet worden in verband met de weersomstandigheden. Tot de belangrijke ontmoetingen van zaterdag zonden we in eerste instantie willen rekenen de wedstrijd V. C. K. Meeuwen in 2 A. Hoewel er misschien iets te voorspellen is na een terugblik op de prestaties van beide clubs gedu rende de afgelopen weken, houden we het voorlopig op een puntenverdeling. Wanneer Arnemuiden geen fouten maakt in de le klas, zal Tern. Boys met lege handen achter moeten blijven. Het zelfde vergaat Zaamslag in de strijd te gen A.Z.V.V. Wemeldinge zal het onder spit moeten delven tegen Nieuwdorp, dat daardoor Arnemuiden blijft volgen Mocht Colpl. Boys winnen van Spui, dan zal die zege waarschijnlijk niet in bij zonder grote cijfers worden uitgedrukt Rillandia tenslotte moet de meerdere er kennen in Krabbendijke, dat door deze twee punten weer een stapje vooruit doet. De stand in de le klas is: Arnemuiden Nieuwdorp Krabbendijke Tern. Boys Colpl. Boys A.Z.V.V. Wemeldinge Spui Rillandia Zaamslag 16 16 10 8 7 7 7 6 4 1 47—13 45—24 22—21 18—19 14—12 26—23 22—40 21—28 17—36 14—30 Middelburg Zoals hierboven reeds is gezegd, is van veel belang de wedstrijd V.C.K.Meeu wen. Dit zal echter Middelburg niet weerhouden te zegevieren over Zeeland Sport. En Middelburg hoort er nu een maal ook nog bij, al is zij laatste in de kopgroep. Nieuwland moet ongetwijfeld de mindere blijven van Oostkapelle. En R.C.S.Serooskerke levert winst op voor de gasten. De stand in de 2e klas A luidt als volgt: 9 8 9 V.C.K. Meeuwen Veere Middelburg Serooskerke Zeeland Sport Oostkapelle R.C.S. Nieuwland 43—13 28—15 34—22 24—19 12—10 15—25 20—31 15—39 10—27 In de grote 2e klas B. staan voor za terdag vijf wedstrijden op het program ma. In de eerste plaats houden we het ervoor, dat Bevelanders niet tot winst zal kunnen komen tegen Kats. Een pun tenverdeling lijkt vooralsnog waarschijn lijk bij het treffen tussen Wolfaartsdijk en Goes. Voor Heinkenszand ziet het er donker uit. Kapellë heeft ongetwijfeld de beste papieren. Kansloos is S.V.D. tegen Kloetinge bij voorbaat niet. Maar een overwinning voor de thuisclub ligt iets meer voor de hand. Mevo zal het tegen Wissekerke beslist niet moeilijk hebben De stand luidt hier: Yerseke Mevo Kats Kloetinge Kapelle Wolfaartsdijk Goes S.V.D. Bevelanders Wissekerke Heinkenszand 36—25 53—11 33—18 15—12 20—17 33—20 18—20 14—17 19—37 17—29 7—59 zal er ook deze keer niet in slagen Sinoto te vermurwen. De stand luidt: Duiveland 7 6 0 1 12 38—15 Bruse Boys 4 4 0 0 8 23— 5 Sinoto 5 2 11 6 18—13 Burgh 3 7 3 0 4 6 17—22 Mevo 2 4 2 1 1 5 11— 8 Mevo 3 5 2 1 2 5 16—16 Bruse Boys 2 5 1 0 4 2 1221 Brouwershaven 3 7 0 0 7 0 439 En naarmate we verder komen, worden de klassen kleiner. In 2 C zijn slechts drie wedstrijden. Beginnen we met de wedstrijd van koploper 's-Heer Hen drikskinderen tegen S.V.D. 2, dan wordt dra duidelijk dat de thuisclub met de eer en de winst gaat strijken. Een kleine overwinning kan V.C.K. 2 ten deel vallen in de uitwedstrijd tegen Beren. Seroos kerke 2Kats 2 geeft veel hoop op een gelijk spel. De stand is: 's-H. H.Kinderen Arnemuiden 3 V.C.K. 2 Beren Kats 2 Serooskerke 2 S.V.D. 2 Driewegen bezet nog steeds een uit stekende positie in 2 F. En zaterdag zal daar geen verandering in komen. Wan neer we de ongeslagen positie van Tem. Boys 2 bezien, is het plotseling waar schijnlijk, dat Hoek gaat verliezen. Zaamslag kan zich wat dichter bij de koploper voegen via een overwinning op Driewegen 2. A.Z.V.V. 2Hoek 2 is een bekeken zaak voor de gastheren. De stand luidt: 5 5 0 0 10 34— 5 6 3 2' 1 8 24—12 6 3 1 2 7 17—14 6 2 2 2 6 16—20 5 1 2 2 4 10—14 5 1 1 3 3 8—14 5 0 0 5 0 3—35 Driewegen 6 5 1 0 11 24— 6 A.Z.V.V. 2 5 4 0 1 8 26— 8 Hoek 6 4 0 2 8 40— 6 Tern. Boys 2 3 3 0 0 6 21— 7 Spui 2 7 3 0 4 6 17—34 Zaamslag 2 6 2 0 4 4 13—21 Hoek 2 5 0 2 3 2 2—19 A.Z.V.V. 3 6 1 0 5 2 9—29 Driewegen 2 4 0 1 3 1 426 Programma le klasse Tern. Boys 1—Arnemuiden 1 2 Zaamslag 1—A.Z.V.V. 1 2 Spui 1—Colpl. Boys 1 2 Krabbendijke 1Rillandia 1 1 Nieuwdorp 1—Wemeldinge 1 1 2e klasse A V.C.K. 1—Meeuwen 1 3 Middelburg 5—Zeeland Sport 6 1 Oostkapelle 1Nieuwland 1 1 R.C.S. 4Serooskerke 1 2 2e klasse B Kats 1Bevelanders 1 1 Wolfaartsdijk 1—Goes 5 3 Heinkenszand 1Kapelle 1 2 Kloetinge 1S.V.D. 1 1 Wissenkerke 1Mevo 1 2 2e klasse C Arnemuiden 2Wemeldinge 2 1 of 3 Kapelle 2Kloetinge 22 Colpl. Boys 2—Wolfaartsdijk 21 Rillandia 2Nieuwdorp 2 2 2e klasse D Burgh 3—Bruse Boys 1 2 Bruse Boys 2Mevo 2 2 Mevo 3Duiveland 1 2 Sinoto 1Brouwershaven 1 1 2e klasse E Beren 1—V.C.K. 2 2 's-Heer Hendrikskinderen 1S.V.D. 2 1 Serooskerke 2Kats 2 3 2e klasse F A.Z.V.V. 2—Hoek 2 1 Driewegen 2Zaamslag 2 2 Hoek 1Tern, Boys 2 .2 JUNIOREN Groep A 1 Zeelandia A 1—Middelburg A 1; R.C.S. A 1Middelburg A 2; Oostkapelle A 1 Zeeland Sport A 1. Groep A 2 Wolfaartsdijk A 1Goes A 1; Goes A 2 Kapelle A 1; Hansw. Boys A 1Yer seke A 1; Nieuwdorp A 1Wemeldinge A 1. Groep B 1 Zeeland Sport B 1Zeelandia B 1. Groep B 2 Domburg B 1Nieuwland B 1; Zee landia B 2R.C.S. B 2. Groep B 3 Veere B 1—R.C.S. B 3. Groep B 5 Goes B 1Luctor B 1; Kapelle B 1— Robur B 1; Kloetinge B 1Kruiningen B 1. Wij moeten erkennen, dat de gemeenten zich op het ogenblik ge plaatst zien voor grote uitgaven als gevolg van de hoge stand van de kasgeldrente. Daarbij dient evenwel niet uit het oog te worden ver loren, dat ook de inkomsten van de gemeenten in de laatste tijd vrij sterke accressen te zien hebben gegeven. Dit schrijven de ministers van financiën en van binnenlandse zaken in hun memorie van antwoord op de wetsontwerpen met betrekking tot de financiële verhouding tussen rijk, provinciën an gemeenten en tot wijziging van de begroting van het gemeentefonds voor 1957. Swift zakte naar de vijfde plaats Het eerste twaalftal van Swift had een vrije dag en zakte daardoor van de derde naar de vijfde plaats op de ranglijst van de landelijke tweede klasse van de korf balcompetitie. De strijd tussen de beide koplopers, Ready en Algemene, eindigde in een 3-3 gelijk spel en dus kwam er aan de kop geen wijziging. H.S.V. kwam op eigen veld tegen Zuiderkwartier maar net met de hakken over de sloot (5—4). D.K.C. zag zich nog steviger op de onderste plaats gedrukt, want Zwer vers nam de volle buit mee naar huis. Achillês had op eigen veld niet al te veel moeite met Olympiaan (62). De stand luidt nu als volgt: Ready 713, Algemene 712, Zwervers 68, Achilles 7—^8, Swift 77, Olympiaan 76 H.S.V. 54, Zuiderkwartier* 61, D.C.Z. 1—0, D.K.C. 5—0. Deze vraag stelt De Volkskrant schrijft dan: Toen de Britse minister-president deze week in het Lagerhuis in het regerings program met onverholen ernst had ge sproken over de mogelijkheid, dat de noodzakelijke bundeling der NATO krachten het offer van een deel der na tionale soevereiniteit zou vereisen, ge beurde er iets onwezenlijks. In het debat bleven Macmillans revolutionaire woor den geheel zonder echo. De tientallen parlementsleden die aan het woord kwa men oppositieleider Gaitskell incluis repten met geen woord van dit bë- langrijkste deel van zijn rede, evenmin trouwens als de toonaangevende bladen zoals de Times. De Britse populaire massabladen, die het nieuws onder grote koppen brachten, toonden een fijnere neus en een juister oordeel. Wanneer een Brit, die bovendien conservatief is en regeringsleider, over het opofferen van soevereiniteit spreekt, dan heeft er een aardverschuiving in zijn denken plaats gehad. Wellicht niet ten onrechte. Ook zonder de twee Russische kunstmanen aan de hemel was het sinds lang overduidelijk, dat de NATO èn in bouw, èn in samenwerking, èn in menta liteit levensgevaarlijke tekorten vertoon de. Uit de uitlatingen van de Amerikaan se minister Dulles blijkt, dat Eisenhower en Macmillan op de eerste plaats gespro ken hebben over een boven-nationaal militair commando, dat de nationale de fensietaken zou overnemen. De verwach ting, dal de 15 NATOlanden volgende maand op de Parijse top-conforentie on middellijk daartoe zullen kunnen beslui ten, is misschien al te optimistisch. Maar het is duidelijk, dat de NATO hoe dan ook een forse versterking van zijn bo venbouw dringend nodig heeft. Aan boord van de „W tliem Kuys is in Rotterdam gearriveerd de heer H. O. Wagenaar met zijn vrouw en tienjarige zoontje Henk, drie van de weinige overlevenden van de ramp bij Biak met het KX.M.-vliegtuig „Neutron". De foto toont het gelukkige gezin aan boord van het schip na aankomst te Rotterdam. Zeker niet onbelangrijk in 2 C is de ontmoeting Arnemuiden 2—Wemeldinge 2. Immers, wanneer de gasten kans zien om zelfs maar één puntje in de wacht te slepen, speelt men niet alleen zichzelf, maar ook anderen in de kaart. En tot die anderen behoort dan Colpl Boys 2, dat geen fout maakt tegen Wolfaartsdijk 2. Kloetinge 2 wordt waarschijnlijk twee punten rijker tegen Kapelle 2. Wat be treft de wedstrijd Rillandia 2Nieuw dorp zal de thuisclub met lege handen achter blijven. Er, de stand is in deze klas: Nieuwdorp 2 Krabbendijke 2 Arnemuiden 2 Colpl. Boys 2 Wemeldinge 2 Kloetinge 2 Rillandia 2 Kapelle 2 Wolfaartsdijk2 6 10 9 9 25—15 18—13 48—22 15—12 19—14 10—15 6—10 5—24 5—26 Ongeslagen Het nog ongeslagen Bruse Boys in 2 D zal het zaterdag ook verder dan een ge lijk spel brengen. En dit komt toch later allemaal uit op een passeren van de hui dige koploper Duiveland. Weliswaar zal Duiveland ook dit keer geen steek laten vallen tegen Mevo 3, maar tweede op de ranglijst Bruse Boys is drie wedstrijden achter! Mevo 2 moet in staat geacht worden winst te behalen uit de ontmoe ting tegen Bruse Boys 2. Brouwershaven en fn 10 minuten AKKERTJES helpen direct Voor de deblokkering van de be dragen van de belastinguitkering gaan de gedachten van de ministers uit naar een zo eenvoudig mogelijke oplossing, derhalve naar een deblokkering voor alle gemeenten te zamen op hetzelfde tijdstip. De ministers merkten op, dat een beperking in de gewone dienst van in totaal 20 a 25 miljoen weliswaar zal leiden tot een zekere matiging en temporisering van de uitgaven, doch dat zij geenszins een onaanvaardbare afremming en inkrimping van nood zakelijke uitgaven tot gevolg heeft. Ook zijn er geen gevallen bekend, waarin gemeenten door verhoging van tarieven of invoering van nieuwe ta rieven niet of nauwelijks te dragen lasten hebben opgelegd. De uitbetaling van de gemeente fondsuitkeringen over 1957 heeft reeds plaats naar de percentages volgens de onderhavige wetsontwerpen; aanvaar ding van deze ontwerpen leidt der halve niet tot verdere verzwaring van de financiële moeilijkheden der ge meenten. Voor wat het voor subjectieve ver hogingen genoemde bedrag ad 13 mil joen betreft, wordt medegedeeld, dat inmiddels is gebleken, dat dit niet voldoende is, om aan de gedane ver zoeken tot verhoging van de algemene uitkering in redelijke mate tegemoet te komen. De laatste ramingen wijzen erop, dat een verhoging van ge noemd bedrag met 7 miljoen nood zakelijk is. De reserve van het gemeentefonds wordt geraamd op een bedrag van rond 510 miljoen, d.i. nog geen 50 pet In een te Utrecht gehouden vergade ring van de Federatie van Instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind bleek uit een referaat van prof. mr. Ch J. J. M. Petit, voorzitter van de Cen trale Adoptieraad, dat in het eerste jaar van de werking der wet, die .aanneming van kinderen mogelijk maakt, 187 ver zoeken behandeld zijn, waarvan de meeste gunstig werden beslist. Er is grond voor optimisme, wat betreft het welslagen van dit instituut. Uit het jaarverslag was gebleken, dat het aantal buitenechtelijke geboorten in ons land, dat na de top, direct na de oorlog, dalende was, met 2863 in 1956 weer een verhoging vertoonde. Gebleken is, dat het aantal zeer jeugdige onge huwde moeders (onder de twintig jaar) toeneemt. van de totale jaarlijkse uitkeringen uit het gemeentefonds, dat naar de mening van de ministers slechts „zeer bescheiden" kan worden genoemd. „Het is vurig te hopen, dat ook de hervormde kerk op tijd zijn territo- raal absolutisme, ook in de kerkorde, laat schieten en de nieuwe vormen van gemeenteleven zowel de nodige ruimte schenkt als integreert, evenals des-ambtsdragers, die in dienst staan van deze vormen. Wat blijft er, zul len velen vragen bij een pleidooi voor kerngemeenten over van de reforma torische volkskerk? Nu, in de prak tijk is er al weinig van over. En de afbraak gaat nog steeds voort." Zo sprak de directeur van de her vormde stichting „Kerk en Wereld- te Driebergen, dr. J. M. van Veen, in een rede, ter gelegenheid van de dies viering van genoemde stichting. Dr. Van Veen, het woord voerend over „toerusting tot dienstbetoon", stelde vast, dat de bijdrage van de kerk aan de wereld van vandaag ligt in de „diakonie", het dienstbetoon. Hij vroeg zich af in hoeverre er in het gemeenteleven structuele wijzi gingen moeten worden aangebracht om de toerusting van de gemeente leden tot dat dienstbetoon te ver wezenlijken. De in het voorlopig verslag der Tweede Kamer op de wet op de mid delen uitgesproken verwachting, dat de verhoging van kosten en met name van de lonen tot een vermindering van de dividenduitkeringen zal lei den, bindt geen bevestiging in de fei ten. Integendeel overtreft het aantal dividendverhogingen nog steeds verre het aantal verlagingen. De opbrengst van de dividendbelasting heeft in de eerste negen maanden van dit jaar ca. 84 miljoen belopen, tegenover in de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar ca. 68 miljoen. Dit schrijft de minister van finan ciën in zijn memorie van antwoord. Hij acht het niet ongerechtvaardigd, voor 1958 gegeven het voortduren van de hoogconjunctuur in het lopen de j r met enige verdere stijging van de opbrengst te rekenen. Hoewel de opbrengst van dei accijns op gedistilleerd niet is gestegen in die mate, als op grond van de verhoging mocht worden verwacht, acht de mi nister mee gelet op de voorraad- vorming bij het publiek eind 1956 het niet in het belang van de schat kist, deze verhoging weer ongedaan te maken. DE SIGARET Naar aanleiding van de in het ver slag gemaakte opmerkingen ter zake van het verbruik van sigaretten, met name na de prijsverhoging per 1 maart j.l., deelt de minister mede, dat in de periode mei t/m oktober van dit jaar de daaraan voorafgaande maanden maart en april kunnen in dit verband beter buiten beschouwing blijven, om dat toen intering plaats vond op eer der gevormde voorraden banderol les werden aangevraagd voor 6922 miljoen sigaretten, vertegenwoordi gende een kleinhandelswaarde van 313 miljoen; de gemiddelde prijs per 20 sigaretten beliep derhalve rond f 0,90. De vergelijkbare gegevens in de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar waren: hoeveelheid 6985 miljoen, kleinhandelswaarde 280 miljoen en gemiddelde prijs per 20 sigaretten f0.80. Hieruit blijkt o.m. dat in het ver bruik van sigaretten qua hoeveelheid een zekere stabilisatie is opgetreden en dat de gemiddelde prijs per 20 sigaretten met 10,10 is gestegen. Dit laatste inpliceert, dat van een waar neembare verschuiving naar goed kopere merken geen sprake is ge weest. Middelburg weer op de vierde plaats In de zuidelijke promotieklasse A van de hockeycompetitie klom Middelburg weer naar de vierde plaats. De Zeeuwse hoofdstedelingen eisten namelijk bij hekkesluiter H.T.T.C. 2 de beide punten op (13). Breda behield de leiding, want Oranje Zwart moest met een 31 neder laag naar huis. M.O.P. 2 bleef met 3—0 baas over het bezoekende Eindhoven en bleef dus op de tweede plaats, gevolgd door Forward, dat overigens bij 's-Her- togenbosch maar net met de hakken over de sloot kwam (01). De stand is nu als volgt: Breda 712, M.O.P. 2 710, Forward 79, Middelburg 67, Oranje Zwart 66, Eindhoven 6—6, Den Bosch 6—2, H.T.T.C. 2 7—0. De Volleybalcompetitie Voor de Walcherse volleybalcompetitie werden ook weer enkele wedstrijden ge speeld. De uitslagen waren als volgt Marathon 2—H.T.S. 2 3—0, M.V.C. 2— Miehiel de Ruyter 2 3—1, H.T.S. 2— E.V.V.C. 3 0—3, M.V.C. 2—V.C.U. 2 3—0, E.V.V.C. 4—Miehiel de Ruyter 3 3—0, E.M.M.Zuidwesters 03. Op Zuid-Beveland waren de uitslagen: dames: O.K.K.Astra 03; heren eerste klasse: TerholeA.V. '56 31, Terhole— E.G.V.C, 22, tweede klasse: O.K.K.— Astra 22, Astra 2—Vlam 31. Van groot belang achtte, spreker voor de toerusting van de „leken" het vormingswerk in daartoe steeds in aantal toenemende centra. VASTGENAGELD De hervormde kerk heeft zich vastgenageld aan het gemeentelijk type van de plaatselijke parochie, maar deze verabsolutering van de plaatselijke gemeente is onjuist. Er moet allereerst een mobiele gemeentevorming voor bepaalde beroepsgroepen of vertegenwoordi gers van een zelfde sociale groep komen. Daarnaast verdienen de oecumenische-, de regionale en lan delijke- alsook de. huisgemeente de aandacht. Men mist in de kerk het medeleven met elkaar veelal. Men zal de mens van onze tijd als kerk een tehuis moeten bieden op verantwoorde wijze. De kerken komen anders aan de kant te staan. Deze vragen van de gemeente-structuur zal de hervormde kerk in de komende jaren aan de orde moeten stellen, zo besloot dr. Van Veen zijn rede. Ingezonden Meded. (adv.) Met Erusclien Salts iedere dag die kleine dosis. Waarom er niet morgen reeds mee begonnen? Iedere dag verder leven in ondragelijke pijnen hetekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen Uw hele ge stel ondermijnen. En 'tgaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloed zuiverende organen die nieuwe sti mulans geeft, waardoor 't bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit..... Burgerlijke Stand Geboren: Joannes B., zv J. B. Koch en H. M. de Jonge te Kruiningen; Maria D., dv A. J. v. d. Ende en D. J. Steutel te Borssele; Adriana E. M., dv A. van de Velde en J. Foudraine; Aaltje C., dv J. Sinke en C. A. van der Wekken te Kort- gene; Dorteis, zv M. Surisiay en A. Ta- lane te Kruiningen; Mezak, zv P. Us- many en J. Akihary te Kruiningen; Pie- ter J. M., zv M. G. de Jongh en D. G. Dirkx. Ondertrouwd; J. A. v. d. Graaf f, 38 j. en K. A. de Bruin, 35 j.; W. de Kubber, 24 j. en M. C. H. Hoogerland, 19 jaar. Gehuwd: G. J. Allemekinders, 24 j. en J. van der Weele, 27 j. Overleden: M. D. van den Ende, 4 d.; J. Verburg, 85 j., wedn. van A. Verhoole te Wissenkerke. Aanhangwagen „op hol" Dinsdagmiddag had op de Grote Markt te Bergen op Zoom een aanrij ding plaats tussen een aanhangwagen en een geparkeerd staande autobus. De bestuurder van de vrachtwagen met aanhangwagen, T. W. te Rotter dam had zijn wagen op de parkeerter rein van de Grote Markt geplaatst. Daar de aanhangwagen moest worden gelost, werd hij los gekoppeld, waarna hij op eigen kracht achteruit liep, daar het parkeerterrein afhelt. Het gevolg was, dat de aanhangwagen in botsing kwam met een met paard bespannen wagen van de firma De G. en een au tobus van de firma K. uit Goes. De bus werd aan de achterzijde licht be schadigd. Door de politie werd tegen de bestuurder van de vrachtauto pro ces-verbaal opgemaakt. In „De Volkskrant" (r.k.) lazen wij een artikel over samenwerking tussen poli tieke partijen. Het begint zo: Een Nederlandse CDU (protestanten en katholieken in één partij), is geen reële mogelijkheid. Nu niet, maai- ook in de toekomst niet. Dat zei dr. Berghuis de voorzitter van de AR, in Amsterdam op een jongelingenbijeenkomst van zijn par tij. Wat het heden betreft zijn wij het vol komen met dr. Berghuis eens. De Neder landse protestanten zijn niet voorbereid op een dergelijk samengaan. Een nauwe binding aan de katholieken zou veel pro testanten naar de P. v. d. A. of de WD drijven en ook de Staatkundig Gerefor meerden van ds. Zandt en het Gerefor meerd Politiek Verbond zouden er zijde bij spinnen. Vooralsnog ware het al heel belangrijk als AR en CH de kloven kon den dempen, die deze partijen op het ei gen protestantse veld verdeeld houden. Voor de ontwikkeling in de toekomst zouden wij meer ruimte willen laten dan de anti-revolutionaire -partijvoorzitter deed. Dat wil niet zeggen, dat een chris ten-democratische partij van katholieken en protestanten voor ons toch een ideaal is, dat bewust moet worden nagestreefd. Wij zien wel een samenwerking van christelijke partijen op het Europese vlak binnen één christen-democratische frac tie. Misschien zal hetgeen zich daar af speelt op den duur zelfs het belangrijk ste worden en dat zou dan ook zijn weer slag kunnen hebben op de partijvorming binnen de nationale grenzen. Wij zeggen niet, dat het zo zal lopen, maar beslist onmogelijk is het niet. Over de samenwerking tussen A.R. C. H. en S.G.P. bij de gemeenteraadsverkie zingen in Den Haag schrijft „De Volks krant" dat men zich kennelijk wapenen wil tegen de invloed van Rome, nadat Den Haag een Roomse burgemeester heeft gekregen. Het blad citeert de heer Tilanus, de voorziter van de Christelijk Historische Unie. Op een bijeenkomst van CH-studenten in Utrecht onderkende de CH-leider twee beweegredenen voor de protestantse samenwerking in Den Haag: tegen het socialisme, maar ook tegen Rome". Volgens zijn mening was dat allemaal „nogal negatief". De anti-revolutionaire partijvoorzitter noemde de AR en de CH „zusters" schrijft „De Volkskrant" en de KVP „de neef- die zich over de samenwerking van de „zusters" zou moeten verheugen. Dat wil len wij van onze kant ook graag doen als wij kunnen steunen op de verklaring van dr Berghuis, dat het voor de AR niet gaat om een anti-papistisch blok, maar om een positief gerichte bundeling van pro testantse krachten. Toch blijft ons („De Volkskrant") ook de opmerking van de heer Tilanus in gedachten, dat het wat de Haagse „zusters" betreft wel „tegen Rome" zou gaan. En dan was het zeker goed dat de betrokken „neef" toch bij tijds waarschuwde, dat de „zusters" zich niet enkel op het Europese vlak maar ook binnen de eigen grenzen als familie dienen te gedragen. Nu ook ds. Zandt tot de Haagse „zusters" gaat behoren, zal dat zeker niet gemakkelijker worden besluit het blad. „De Rotterdammer" gaf over gewetens bezwaarden en verplichte W.A.-verzeke- ring het volgende entrefilet: Gewetensbezwaren worden in ons land gelukkig steeds ernstig genomen. Ons volk is in grote meerderheid sterk gods dienstig ingesteld en onder zulke om standigheden ligt het voor de hand, dat bedenkingen, uit het geweten voort vloeiend, geen zaken zijn, waar men ge makkelijk overheen huppelt. In onze wetgeving vindt men daarom talrijke voorbeelden waaruit blijkt dat met ge wetensbezwaren volop rekening gehou den wordt. Een nieuw voorbeeld van dit met ernst rekening houden treffen wij aan in de thans uitgekomen memorie van antwoord bij de rijksbegroting van justitie. Er is een wetsontwerp op komst be treffende de verplichte verzekering te gen wettelijke aansprakelijkheid met be trekking tot motorvoertuigen. Dit ont werp zal zijn gebaseerd op een Benelux- verdrag over deze materie. Nu leeft, naar de minister meedeelt, de gedachte om aan gewetensbezwaren tegemoet te komen niet bij België en Luxemburg. Voor Nederland is dat an ders. Vandaar dat bij het verdrag ook voorzien is de mogelijkheid voor ons land om voor het binnenlands verkeer een vrijstelling voor gewetensbezwaren in de wet op te nemen. Natuurlijk zijn voor deze gevallen an dere voorzieningen noodzakelijk. Er is geen reden en zij zullen het ook niet wensen de gewetensbezwaarden gun stiger te behandelen dan de verplicht verzekerden. Aan de andere kant is de minister het terecht niet eens met d« wel geopperde gedachte, dat gewetens bezwaarden maar van het gebruik van motorrijtuigen moeten afzien. Alleen vragen wij ons af, of vrijstelling voor gewetensbezwaarden tot het binnenlands verkeer moet worden beperkt. Wij ver moeden, dat deze mensen ook wel eens de grens <3ver willen of moeten. Waarom de regeling niet in het Benelux-verdrag zelf opgenomen?

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5