Bijdragen in komen kosten V.N.-leger traag binnen HOGERE PREMIE (f 800.-) BIJ WONINGSPLITSING Geen „opzetjes" meer aanbestedingen bij Rusland belangrijke leverancier van olie voor Engeland Raketten moeten elkaar in de lucht vernietigen Vrijdag 22 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Engeland verstrekt „speciaal.bedrag" Communistische staten betaalden niets Amsterdamse bearoting: 20 miljoen tekort Eerste Amerikaanse atoomschip Oprichter verlaat Nationale Unie Rolf terug naar zijn moeder NAVO-adviseur meent: Voorlopig nog geen bemande satelliet L i ,nS DOOR raJ DE WERELD Bloedziekte in Hirosjema Militaire verloven Kerst en 'eiaar Contractuele regeling Geen beslissing over bezorgen melk in flats Vrijgezel doodde vijftien vrouwen Zeventien doden bij explosie in Schotse mijn Gevolg van Suezkwestie EUROPESE CHRISTELIJKE VAKCENTRALE OP KOMST? Vijf dagen opgesloten onder de grond Verklaring van Russische geleerde Oneindige ruimte niet luchtledig Meer geld nodig voor defensie V.S. Schoolverkeersexamens MAN ZONDER ARMEN RIJDT IN AUTO ZONDER STUÜR WIEL Groot-Brittannië heeft een bedrag van een miljoen dollar beschikbaar gesteld als „speciale bijdrage" tot de oplossing der moeilijkheden, waarmede de finan ciering van het internationale politie- leger der V.N. gepaard gaat. De Verenigde Staten hebben reeds eerder 12.000.000 dollar voor hetzelfde doel toegezegd. Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft verklaard dat deze toezeggingen zijn gedaan „in de veronderstelling dat ook de andere leden der internationale organisatie verhoudingsgewijs aan de kosten van het politieleger zullen bij dragen". Men verwacht, dat de Algemene Ver gadering van de V.N. spoedig met het debat over de toekomst van het 5.600 man sterke internationale politieleger zal beginnen. Het is de bedoeling dat alle 82 V.N.-leden in de kosten hiervan bijdragen op basis van het bedrag hun ner normale lidmaatschapsgelden. De ontwerp-begroting voor 1958 van de gemeente Amsterdam, die ditmaal enkele maanden later dan in voor gaande jaren is ingediend, sluit met een nadelig saldo van f 28.497.725, waarvan 8 miljoen gedekt zal worden uit de reserve van voordelige saldi uit de jaren 1948 tot en met 1955, zodat het ongedekt nadelig saldo bedraagt f 20.497.725. De begroting vertoont in inkomsten en uitgaven een stijging met f64.223.821 voor de gewone en van rond elf miljoen voor de kapitaal- dienst. Het geraamde tekort is voor een groot gedeelte te wijten aan de onont koombare stijging van lonen en sala rissen, alsmede aan de toeneming der kanitaalslasten. De wethouder van financiën deelde desgevraagd in een persconferentie mee, dat men wel bezuinigd heeft, doch dat het totaal bezuinigde bedrag niet is berekend. De kortlopende schuld der gemeen te zal op 1 januari 1958 vermoedelijk zijn opgelopen tot rond 250 miljoen, terwijl de betalingen voor lopende verplichtingen wegens kapitaalsuitga ven op rond 110 miljoen gulden kun nen worden gesteld. Het eerste Amerikaanse koopvaar dijschip dat door atoomenergie wordt voortgedreven, de „Savannah", zal in 1959 van stapel lopen. Het schip wordt gebouwd door de „New York Ship building Corporation" in New Jersey. De kosten bedragen ruim 20 miljoen dollar. Ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nissel, te 's-Gravenhage, is, naar hij aan het A.N.P. meedeelde, uit de door hem in 1956 gestichte politieke partij, de „Natio nale Unie op algemeen Christelijke grondslag" getreden. De N.U. beoogde te zijn een partij, waarin R.K. en Protes tanten op gelijke voet met elkaar zouden samenwerken. In 1956 nam ze zonder succes deel aan de kamerverkiezingen. De heer v. Lissa Nessel is tot de con clusie gekomen, „dat de gedachte van de N.U. te vergelijken met die dei- Duitse C.D.U. onvoldoende weerklank vindt bij het Nederlandse volk. Het sa menbrengen van R.K. en Protestanten in één politieke partij blijkt niet te ver wezenlijken". De jongste ontwikkelingen in de Protestants-christelijke partijen wijzen z.i. eerder in een tegengestelde richting. Een elfjarig Duits jongetje, Rolf Se- roka, is als verstekeling op het Neder landse schip „Groote Beer" naar Aus tralië vertrokken. Toen het schip daar aan kwam werd Rolf ontdekt en in een briefje aan zijn moeder in Duitsland heeft de jongen geschreven dat hij met Kerstmis weer thuis zou zijn. Rolf heeft nu echter medegedeeld niet terug te willen. De Australische autoriteiten heb ben echter besloten de jongen terug te sturen. De voornaamste adviseur van de NAVO op luchtvaart gebied, de uit Hongarije af komstige dr. Van Karman, heeft verklaard, dat de Ame rikanen noch de Russen bin nen tien tot vijftien jaar in staat zullen zijn een bemande satelliet te lanceren. Hij zei dat het vraagstuk van het ontbreken van de zwaarte kracht voor mensen belang rijker is dan ingeval van die ren. 0 Ajax heeft de eerste wedstrijd te nen de Oostduitse kampioen S. C. Wis- mut voor de eerste ronde van het toer nooi om de Europese voetbalbeker met 31 gewonnen. De communistische staten hebben tot nu toe elke bijdrage tot bestrijding der kosten van het internationale politie leger geweigerd. Aan een scheepswerf in New York is opdracht gegeven tot het bouwen van het eerste door kernenergie voort bewogen koopvaardijschip. Het zal bijna 21 miljoen dollar kosten. Britse deskundigen op defensie- en atoomgebied zullen in Washington be sprekingen met de Amerikanen voort zetten over de samenwerking op we tenschappelijk gebied tussen Groot- Brittannië en de V.S. Op de tweede tropische landbouw- dag te Wageningen is gesproken over landontginningen in tropische en sub tropische streken. Het parlementslid Pugar heeft de Indonesische regering verzocht om de Nederlandse hoogleraren aan Indone sische universiteiten te ontslaan en te vervangen door hoogleraren van an dere nationaliteiten. Het is vrijwel zeker, dat Denemar ken geen opslag van atoomwapens voor de NAVO op Deens gebeid zal goedkeuren. De commissie voor binnenlandse za ken van de Franse Nationale Verga dering heeft woensdag de kaderwet voor Alegrije, met enige kleine wijzi gingen, met 21 tegen 16 stemmen goedgekeurd. President Bourguiba van Tunesië is woensdag per vliegtuig in Rabat aan gekomen, waar hij besprekingen zal voeren met kpning Mohammed. Op het ogenblik wordt in Praag een internationale conferentie van communistische partijen gehouden. Het onderwerp is de invloed van de Russische oktoberrevolutie op de ar beidersbeweging in de verschillende landen. In West-Duitsland wordt gewerkt aan een aanvulling van de dienst plichtwet, welke een eerste stap naar de algemene verdedigingsplicht zal zijn, die zowel de militaire als de bur gerlijke sector zal betreffen. De regering van Cambodja heeft ontslag aangeboden. De Franse ministerraad heeft be sloten dat de premier in geval van staking arbeiders, die voor het func tioneren van openbare diensten onont beerlijk zijn kan oproepen. De Westduitse socialistische partij heeft in een resolutie verklaard dat de huidige bewapeningswedloop tot een catastrofe zal leiden. De Bondsrepu bliek moet volgens de socialistische partij atoomwapens voor het Westduit se leger weigeren. Uit een verslag, samengesteld door radiologen van de universiteit van Hirosjima, is gebleken lat het sterfte cijfer van de bewoners van Hirosjima, die zich bij de ontploffing van de eerste atoombom binnen een straal van ongeveer 1% km van deze ont ploffing bevonden, op het ogenblik 12 jaar na de ramp nog twee maal zo hoog is als elders in Japan. De meeste slachtoffers sterven aan leukaemie (bloedziekte). De minister van oorlog heeft ter gelegenheid van Kerstmis 1957 en de jaarwisseling ten aanzien van het ver trek met verlof en de terugkeer van verlof voor verschillende groepen mi litairen data bepaald. Voor een bepaalde groep militairen is het vertrek, voor telkens vijftig procent der sterkte, bepaald op zater dag 21 december tussen zeven uur en negen uur des morgens of vrijdag 27 december na vier uur 's middags, de terugkeer is vastgesteld op vrijdag 27 december voor 12 uur 's middags of op donderdag 2 januari 1958 voor zever, uur 's avonds. Voor een andere groep militairen is het vertrek bepaald op zaterdag 21 december na één uur 's middags en de terugkeer op donderdag 2 januari '58 voor twaalf uur 's middags. De verlofregeling is per landmacht order aan de landmacht bekend ge maakt. Minister Klompé heeft de mogelijk heden tot het verlenen van bijdragen in de kosten, verbonden aan het vrij willig beschikbaar stellen van woon ruimte, aanzienlijk uitgebreid. Dit is vervat in een beschikking, die inmid dels ter kennis is gebracht van de ge meentebesturen. Op 1 december treedt de nieuwe beschikking in werking. De nieuwe beschikking voorziet in een rijksbijdrage van 75 pet., indien de gemeenten besluiten de kosten te ver goeden van degenen, die voorzienin gen laten aanbrengen om voor meer gezinnen woongelegenheid te verkrij gen of door wier verhuizing meer woonruimte ter beschikking komt. Een en ander houdt in, dat men op grond van deze regeling voor de vol gende vergoedingen in aanmerking kan komen: ten hoogste f 800 (voorheen f 400) bij het vrijwillig treffen van voorzienin gen, waardoor samenwoning mogelijk wordt, of kan worden voortgezet, bijv. door het inrichten van een noodkeu- ken en het aanbrengen van een eigen toilet. Onder bepaalde voorwaarden kan dit, behalve voor gezinnen, ook gelden voor alleenstaanden, die een eigen huishouding moeten voeren. 100 pet. van de kosten van het in boedeltransport, volgens plaatselijke normen, indien men zijn grotere woon ruimte vrijwillig ter beschikking stelt, alsmede een bedrag voor inrichtings kosten (hieronder niet begrepen de aanschaf van meubilaire goederen), gelijk aan ten laagste 2/3 van de huur waarde volgens de personele belasting van de in gebruik genomen kleinere woning of het kleinere woninggedeelte en ten slotte een eenmalige tegemoet koming van f 100, indien opslag van meubilair noodzakelijk is. (Volgens de oude regeling werd bij verhuizing in totaal niet meer vergoed dan de huur waarde van de verlaten woning.) Minister Klompé heeft er de aan dacht van de gemeentebesturen op ge- In dat een tweedelig rapport, een in 1953 ingestelde commissie over het aanbestedingswezen (op zetjes e.d.) heeft uitgebracht aan de ministers van economische za ken en wederopbouw en volks huisvesting, heeft deze commissie bestaande uit vooraanstaande personen uit het bouwbedrijf en van particuliere en openbare op drachtgevers geadviseerd, op dit punt geen wettelijke, maar een contractuele regeling te treffen. Een dergelijke regeling, gemaakt met de organisaties, heeft voor, dat zij de organisaties van de hierbij betrok kenen vrijwillig de verplichtingen doet aanvaarden, terwijl een dergelijke re geling soepeler is dan een wettelijke. Nadat betere verhoudingen op de bouwmarkt zijn verkregen, zou in het onderhavige geval gestreefd kunnen worden naar een regeling in de vorm van een verordening van een op de (Van één onzer verslaggeefsters) •Het Produktschap voor Zuivel heeft besloten, het probleem van het aan huis bezorgen van consumptiemelk in „hoogbouwflats" voor te leggen aan de wetgevingscommissie, alvorens over deze zaak een beslissing te nemen. Ondanks de vele adviezen die het bestuur had ontvangen voor een even tuele oplossing van het bezorgings- vraagstuk (o.a. van de Consumptie- melkcommissie, de Commissie Consu mentencontact en het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Melk en Melk en Zuivelprodukten), kon het Pro duktschap niet tot een beslissing komen. wet op de PBO gebaseerd bedrijfs- lichaam. Een der voornaamste punten, die de commissie stelt is: De aannemers verplichten zich, geen vooroverleg met andere aspirant-in schrijvers te plegen over de prijs, waarvoor bij aanbesteding wordt in geschreven, noch aan ander overleg van overeenkomstige strekking deel te nemen, geen uitkeringen aan derden te doen en tot inachtneming van een aantal onmiddellijk met deze verplich tingen samenhangende regelen. Een ander punt is: de aanbesteder geeft, behalve bij zeer kleine werken, de inschrijver een tegemoetkoming in de kosten van inschrijving. vestigd, dat vergoeding van kosten voor voorzieningen slechts kan wor den gegeven, wanneer het vrijwil lig gekozen oogmerk voorzit om meer gezinnen woongelegenheid te verschaffen. In de gevallen van ver huizing moet het in de eerste plaats in de bedoeling liggen eraan mee te wer ken, dat meer woongelegenheid ter be schikking komt. Het Amerikaanse staatslaborato- rium voor het onderzoek van mis daden heeft medegedeeld, dat de 51- jarige vrijgezel Edward Gein, die op een afgelegen boerderij in het mid den van de Amerikaanse staat Win- consin woonde, heeft toegegeven ook een tweede vrouw te hebben ver moord. Volgens de politie heeft Gein in totaal vijftien vrouw m, wier stoffe lijke resten op zijn boerderij zijn ge vonden, vermoord. Angstige familieleden en kennissen wachten aan de poort van een mijn in Muirkirk (Schotland), waar een on dergrondse explosie plaats heeft ge vonden. Twee mijnwerkers kwamen op slag om het leven; vijftien anderen werden van de buitenwereld afgeslo ten en konden ondanks de heldhaftige pogingen van de redders niet meer tijdig gered worden. Dit is de ernstigste mijnramp in Schotland sinds 1950. De Sowjet-Unie is plotseling 'n be langrijke olieleverancier voor Groot- Brittannië geworden. De waarde van de Engelse invoer van uit de Sowjet Unie afkomstige olieprodukten heeft in de eerste 9 maanden van dit jaar meer dan twee miljoen pond sterling belopen. Het is de eerste maal sedert de tweede wereldoorlog, dat dit cijfer zo hoog is. Het is tien keer zo groot als dat van 1956 en zesmaal zo groot als dat van het beste na-oorlogse jaar. De Suezkanaalkwestoe en de vrees (Van onze sociale redacteur) De Bestuursraad van het Inter nationaal Chr. Vakverbond is te Amsterdam bijeengekomen voor het houden van een driedaagse vergadering. Men staat hier voor ingrijpende besluiten inzake een structuurwijziging van de Chr. vakbeweging in West-Europa met het oog op de komende Euromarkt en de Euratom. Waarschijnlijk zal hier in principe tot de oprichting van een Europees Verbond van Chr. Vakorganisaties besloten moeten worden. Naar we aanne men zal de definitieve beslissing dan vallen op het eerstvolgende grote congres van het I.C.V., dat in september 1958 te Brussel wordt gehouden. Het I.C.V. is een wereldwijde orga nisatie, die de Chr. vakbeweging re- De Deense regering heeft in Mos kou geprotesteerd tegen de „onrede lijke uitwijzing" van Leo Ranek, de Deense landbouwattaché in Moskou. De uitwijzing vond plaats nadat de Deense autoriteiten een lid van de Russische ambassade in Kopenhagen hadden uitgewezen wegens „ongepaste nieuwsgierigheid" t.a.v. de Deense de fensie. De dichter en liedjeszanger J. P. J. H. Clinge Doorenbos is benoemd tot ereburger van Baarn. Diep onder de indruk en afgemat door een eindeloze spanning wordt hier de 23-jarige Duitse mijnwerker Anton Pli- hal door zijn vader (links) en zijn zuster weggeleid van de Bariummijn te Esch- wege in Duitsland waarin h(j met een collega vijf dagen was opgesloten. De twee mannen werden gered met behulp van een speciale stalen cylinder, waarin zij door een gang met een doorsnee van 40 centimeter, gegraven door massa's steen en puin boven de aarde werden getrokken. De mannen raakten afgeslo ten van de buitenwereld toen de ingang tot de pijler waarin zij werkten instortte. presenteert in internationale organisa ties, contacten legt en leiding geeft aan het werk van de Chr. sociale be weging in de wereld. Het verbond is echter door zijn structuur niet geschikt om vakorganisatorisch werk te ver richten in een supra-nationaal Euro pees verband. De raad van de Arabische Liga heeft plannen in voorbereiding voor de oprichting van een interarabische scheepvaartmaatschappij. De Sowjet-Unie heeft zich bereid verklaard Egypte economische hulp ter waarde van 700 miljoen roebel te ver schaffen. Amerika heeft Egypte 600.000 dollar geleend voor een plattelands- wikkelingsobject. Tengevolge van overstromingen in de Po-delta (dijken zijn doorgebro ken) staat reeds 15.000 ha blank. ten aanzien van de toekomstige leve ring van olie uit het Midden-Oosten hebben de belangstelling voor Sowjet- russische olieprodukten, zowel in Groot-Brittannië ais in andere West- europese landen, doen opleven. Daar door kon de Engelse regering het ver zet van de grote oliemaatschappijen tegen de aankoop van olieprodukten in landen achter het ijzeren gordijn overwinnen. Het verzet van de olie maatschappijen is gebaseerd op het feit, dat de communistische landen geen schadeloosstelling hebben be taald aan de aandeelhouders van da westelijke maatschappijen, waarvan zij de bezittingen hebben onteigend- Op het ogenblik laten de kleine on afhankelijke maatschappijen olie-pro- dukten, voor een deel ook smeerolie, uit de Sowjet-Unie komen. De Sowjetrussische geleerde, dr. Ja- kof Albert heeft op een bijeenkomst van natuurkundigen in de Sowjet-aca- demie van wetenschappen verklaard dat proefnemingen, die konden wor den genomen na het lanceren der twee kunstmanen, hebben aangetoond dat de oneindige ruimte geen luchtledig is, doch dat zich in elke kubieke cen timeter hiervan verscheidene duizen den gasdeeltjes bevinden. Volgens prof. Albert heeft men met behulp van de tweede Spoetnik ont dekt, dat er zich op 1500 tot 1700 km. hoogte een concentratie van negatieve deeltjes, elektronen, bevindt. De dicht heid van de deeltjes die de kosmische ruimte vullen scheen bij de zon het grootst te zijn. De stafchef van het Amerikaan se leger, generaal Maxwell Tay lor, heeft medegedeeld ervdn overtuigd te zijn dat een speciale raket van het Amerikaanse leger, die is uitgerust met een atoomkop, de Russische intercontinentale bal listische projectielen kan opsporen en vernietigen. Taylor heeft voorts gezegd dat de Russen op het ogenblik grote vorde ringen maken bij de ontwikkeling van projectielen, die van de grond worden afgeschoten naar vliegtuigen. Volgens hem zou dit de doeltreffendheid van de Amerikaanse strategische lucht macht verminderen. De Amerikaanse stafchef heeft ver klaard dat het van zeer groot belang is, dat de V.S. zo spoedig mogelijk meer raketten ontwikkelen, waarmee de Russische satellieten kunnen wor den bestreden. Hiervoor is enorm veel geld nodig en de uitgaven voor mili taire doeleinden zouden dientengevol ge ver uitgaan boven hetgeen tot nu toe in het openbaar is bekend ge maakt. Het Verbond van Veilig Verkeer te Utrecht, heeft vastgesteld, dat het eerste gedeelte van het schoolverkeersexamen zal worden afgenomen op 11 maart van het volgend jaar. In heel het land zal dan het schoolverkeersexamen worden afgenomen. WOLPH AARTSDIJK Verkiezing. In de Ned. Herv. Kerk 1* tot notabel herkozen de heer G, de Jager en gekozen zijn de heren P. Koeman en Joh. Kaboord, Collecte. De collecte voor de kinder bescherming heeft 115,10 opgebracht. Een Zweed die heide armen mist, Paul Lundkvist, heeft onlangs zijn rijbewijs gehaald in een auto zonder stuurrad. Zijn examinator zei naderhand dat Lundkvist een van de vaardigste rijders was die hij ooit had gezien, en dat ondanks het feit dat hij zijn rij-examen deed op spiegelgladde straten en in zeer druk middagverkeer. De auto waarin Lundkvist rijdt, is speciaal geconstrueerd door een ingenieur van het Zweedse instituut voor invaliden. Hij stuurt met zijn voeten, met behulp van een voetschijf, en kan tegelijkertijd met de linkervoet koppelen en schakelen. Het gas regelt hij met zijn linkerschouder, om te remmen drukt hij zijn borst tegen het instrumentenbord. Het licht, de ruitenwisser, de claxon, de starter en de richtingwijzers bedient hij met de kin. De deur wordt van buiten met de schouder geopend en van binnen met de voet gesloten en met de knie geopend. Er was geen ogenblik twijfel aan dat Lundkvist ten volle recht had op een rijbewijs, zo heeft de examinator verteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3