Sint Nicolaas „landt" volgende week in Middelburg Opnieuw vormt Togo-Swift 2 hoofdschotel van programma ZEEUWSE j ZEKER, U KUNT GOED RIJDEN, MAAR KUNT U I OOK GOED STOPPEN Frankrijk voert dure appels in N BLAD WAAR PIT IN ZIT! aaró HEi vVIL TOCH WEL WAT ZEGGEN. Weer een uitgebreid programma Officiële ontvangst op stadhuis Uienmarkt stil Belangrijke korfbalzaterdag M. den Boer niet terug in Prov. Staten Reinigingsrechten in Borssele omhoog Schouwse CBTB gader d< ver Ernstig gewonde bij botsing in Middelburg ST.'NICOLAAS zaterdag in GOES GOES 4 Artemis Goedkeuring voor bouw 16 woningen in St. Annaland Z1ERJKZEE 't Leek wel een straaljager „Prinses Beatrix' gistermiddag te water Vrijdag 22 november 1957 ZEEUWSCH DAG"' AD Pagina 2 Ingezonden Meded. (adv.) dat REVUE - dit jonge, pittige familieblad - in korte tijd een vaste plaats heeft gekregen in de harten van honderdduizenden jonge huisgezinnen Géén wonder! Een staf van enthousiaste reporters is dag en nacht in touw om U steeds het beste van het beste te brengen in woord en beeld - in Uw REVUE Zaterdag 30 november aanstaande zal Sint Nicolaas in Middelburg voet aan wal zetten. En ook dit jaar heejt de Sint er niet tegen op gezien weer een uitgebreid programma af te werken, want behalve een rijtoer door de stad zal hij bezoeken brengen aan het ziekenhuis en een tehuis voor bejaarden, waarna de kindervriend in het stadhuis officieel door het gemeentebestuur van Middelburg ontvangen zal worden. Omstreeks 2 uur in de middag zal Sinterklaas met een schip van de „Vacht Holidays Ltd." aan de Rouaan- se Kaal, voor het grote flatgebouw, ar riveren, zoals gebruikelijk vergezeld van zwarte pieten, dit maal een vijftal. Voordat het zover is, zal het Middel burgse Muziekcorps de wachtende jeugd bezig houden met toepasselijke muziek. Als de Sint en zijn gevolg waar toe een aantal herauten en tamboers behoort eenmaal aan land is, neemt de rijtoer door de stad een aanvang. De stoet is dit keer groter dan andere laren, want behalve tamboers en hoornblazers in traditioneel costuum zullen ook het Middelburgs Muziek corps en het pijpercorps „Julina" er ln meelopen. Route De route werd als volgt uitgestip- geld: Rouaanse Kaai, Beatrix-brug, otterdamse Kaai, Dam (noordzijde), Lange Giststraat, Sint Pieterstraat, Ba lans, Wagenaarstraat, Hofpelin, Korte Noordstraat, Noordpoortplein (bezoek aan ziekenhuis), Klein Vlaanderen (bezoek aan bejaardentehuis), Seis- plein, Seisstraat, Kromme Weele, Vlas- markt, Markt. In ziekenhuis Bij het ziekenhuis zal de Sint ver snaperingen afgeven voor de kinde ren, die hier verpleegd worden en ook voor de bewoners van het ge meentelijk bejaardentehuis zijn ge schenken in het vooruitzicht gesteld. Om kwart voor drie zal Sint Nico laas op de Markt aankomen en hier zullen de zwarte pieten een regen van pepernoten (ondanks de bestedingsbe perking meer dan anders!) op de hoof den van de kinderen laten neerdalen, waarna het gemeentebestuur in de Burgerzaal van het stadhuis zijn ge waardeerde gast zal ontvangen. De vlag uit Om kwart over drie neemt de Sint dan weer plaats in zijn open rijtuig teneinde langs de volgende route zijn glorieuze tocht door de Zeeuwse hoofd stad te beëindigen: Markt, Graven straat, Gortstraat, Plein 1940, Potten- markt, Langeviele, Houttuinen, Seis- dam, Penninghoeksingel, Sint Antheu- nisstraat, Lange Noordstraat, Markt, Nieuwe Burg, Groenmarkt, Korte Burg, Balans, Sint Pieterstraat, Lange Giststraat, Dam, Korte Delft, Lange Delft, Markt, Lange Delft, Segeer- Straat en vervolgens naar de Loskade. Om het geheel nog fleuriger en feestelijker te maken, is het een hartewens van het Middelburgse Sint-Nicolaas-comité, dat een ieder, Ingezonden mededeling (adv.) NYLONS die langs de route woont, deze mid dag de vlag uitsteekt. De vereniging „Handelsbelang", de Middelburgse Middenstands Centrale, de winkelstraten, een groot aantal winkeliers en de Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk" droegen met hun financiële steun een belangrijk steentje bij. Vorige week is een lichte verbete ring opgetreden in de prijzen welke werden betaald voor de uien. Groot is deze prijsverbetering echter niet ge weest en op het ogenblik is er weer een rustpauze ingetreden. De handel toont weinig opmerkelijke verschillen. Voor de exportgeschikte middelkwali teit wordt rond 15 cent per kg betaald. Het aanbod blijft betrekkelijk gering. De totale export, welke enkele we ken geleden regelmatig rond 5 mil joen kg. per week lag, is de laatste twee weken teruggelopen tot ongeveer 4 miljoen kg. per week. Engeland en West-Duitsland zijn de voornaamste afnemers. VOOR ZATERDAG staat wederom de korfbaltitelstrijd tussen Togo 1 en Swift 2 op het programma en hopelijk gooit het weer nu niet roet in het eten. Van groot belang is ook de promotiewedstrijd tassen Olym- pia 1 en Top 1. Een bijzondere spannende ontmoeting is hier te ver wachten. Bij een eventueel verlies is Top 1 reeds uitgeschakeld. De ploeg uit Arnemuiden zal daarom het uiterste moeten geven. BKC kan in de strijd om promotie naar de 2e klasse een heel eind in de goede richting schieten door thuis Blauw Wit 1 te kloppen. Wij wachten voor de uitslagen van de wedstrijden op deze zaterdag de volgende resultaten: le klasse Vios-Animo 1 le klasse Togo 1-Swift 2 Prom, le klasse Olympia-Top l 2e klasse a Vitesse-Vios 2 Prom. 2e klasse BKC-Blauw Wit Luctor 2-Ondo 3e klasse a Stormvogels-Atlas 13e klasse b Swift 6-Animo 3 1 33e klasse c SSS-Elto 2 1 ADSPIRANTE lAfd. a Olympia-Animo a (terr. Tj.) lAfd. b Swift Vlug-Animo b 2Afd. d Vios a-Vopo De heer M. den Boer, wethouder te Haamstede, zal zich in verband met zijn leeftijd niet meer beschikbaar stel len voor een nieuwe kandidatuur voor de komende verkiezing voor de Prov. Staten. De heer M. den Boer had zitting in de Prov. Staten voor de Chr. Histori sche Unie. In zijn vergadering van woensdag avond, besloot de raad van Borssele, onderhandelingen te gaan voeren met de P.Z.E.M., betreffende vergoedingen voor aansluiting onrendabele percelen op het elektriciteitsnet. De christelij ke lagere school zal een subsidie ont vangen voor de aanschaf van een nieuwe kachel. Aan de Prot. Chr. en de Rooms Katholieke Stichting voor Maatschappelijk Werk zal een subsi die worden verleend, resp. f 0,25 per protestantse inwoner en f 0,20 per ka tholieke inowner. De raad besloot voorts de reinigings rechten met ingang van 1 jan. a.s. te gaan verhogen en wel van f 3,tot f 5,De heer G. van Coeveringe zal een premie ontvangen ter verbetering van zijn woning. In de vacature van het Burgerlijk Armbestuur werd de heer J. van Wes ten benoemd. Tot gemeentewerkman werd benoemd de heer M. Verhulst. Verzoeken om reiskostenvergoedin gen voor scholieren, die naar Goes gaan, werden door de raad ingewil ligd. Tenslotte werd besloten, dat er voor taan voor het gemeentehuis zal mogen worden geparkeerd, echter niet lan ger dan een kwartier. Automobilisten die langer in Borssele wensen te blij ven, kunnen hun auto op het plein te genover het verenigingsgebouw kwijt, mits hun wagens niet zwaarder zijn dan 1500 kg. De gewestelijke afdeling van de CBTB „Schouwen-Duiveland verga derde in het Huis van Nassau te Zie- rikzee. Dr. Ir. C. W. C. van Beekom, Rijks- landbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, hield een inleiding over „De ontwikkeling van de gemengde be drijven op „Schouwen-Duielavnd". Spreker betoogde dat de toekomst van de landbouw onzeker en moeilijk is; door allerlei factoren wordt de po sitie van de landbouw snel minder be langrijk. Door herverkaveling is de produktiem ogelijfcheid verbeterd, en daardoor is een meer rationele be drijfsvoering, die in deze tijd een drin gende noodzaak is, mogelijk gewor den. Aan de hand van een berekening toonde spreker aan dat de netto-op brengst per hectare in de gemengde bedrijven in de jaren 1954 t.m. 1956 sterk is teruggelopen, speciaal voor de akkerbouwprodukten. Spreker sti muleerde een voorzichtige uitbreiding van de veehouderij. Aan het slot van zijn betoog waarschuwde hij voor een overdreven mechanisatie in de kleine re bedrijven en gaf hij aan iedere boer de raad goed te rekenen alvorens tot kostbare investeringen over te gaan. Op deze rede volgde een geanimeer de bespreking. BERGEN OP ZOOM Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het doet. examen natuurkunde de heer W. van Haeringen. In Middelburg is gistermiddag om streeks half vier een verkeersongeval gebeurd, waarbij de heer S. V. uit Koudekerke zeer ernstig werd ge wond. De man, die per bromfiets over de Seissingel in de richting van de Lan- gevielesingel reed, werd ter hoogte van de Olmenlaan geschept door een GMC-vrachtauto, die over de Seissin gel uit de richting Langevielebrug ge reden kwam en waarvan de bestuur der, J. F. uit Westkapelle, rechtdoor de Olmenlaan wilde inrijden. De bromfietser kwam met een klap tegen de vrachtwagen terecht en werd meegsleurd. De brommer werd door de auto overreden en vernield. Het slachtoffer, dat naar het Gast huis te DJiddelburg werd vervoerd, liep een beenbreuk op en bloedde uit neus en oren. Zijn toestand is zeer ernstig. SINT NICOLAAS zal zaterdag middag om half drie per boot aan de Albrecht Joachimkade in Goes aankomen. De oude man zal wor den verwelkomd door het bestuur van de Evenementencommissie en de Middenstandsverenigingen. Nadat Sint Nicolaas en zijn knecht voet op Goese bodem hebben gezet, gaat de stoet naar het stadhuis, waar bij de muziekverenigingen „Gloria" en „Hosanna" met schetterende tonen voor de begeleiding zorgen. Om drie uur precies volgt de officiële ontvangst op het gemeentehuis. Om ongeveer half vier zal deze plechtige gebeurte nis ook weer ten einde zijn en dan begint de goede man zijn rondrit door de binnenstad van Goes. Het is niet de bedoeling, dat Sint Nicolaas zal uitwijken naar de buiten ste regionen van de stad. N.C.V.B. bijeen De afdeling Goes van de Ned. Chr. Vrouwen Bond hield de maandelijkse vergadering onder leiding van haar pre sidente, mevr. Van der RestJongepier. Met grote belangstelling luisterden de dames naar de heer J. W. Ooms uit Soesterberg. Hij sprak over het onder werp „Schrijver, waarom schrijft gij?" De kerstavond zal worden gehouden op maandag 16 december a.s. Ingezonden Meded. (adv.) moe van het winkelen.. ..geel die voeten rustl Origineel lamsvacht damespantof fel. Summum van warmte en comfort I Het klassieke, ongeëve naarde Pantoluxprodukt. 18,90 Pantolux vachtpantoffels vanaf 16,90 pantofielspecialist - wel beter, niet duurder Op de fruitveilingen is grote levendigheid ontstaan nu Frankrijk appelen importeert. De export naar Engeland is van geringe betekenis. Frankrijk be taalt goede prijzen; in Parijs werd deze week voor Nederlandse twee gulden per kg betaald. De exportkosten vooral de verpakking zijn echter ook vrij hoog, nameljjk ongeveer 25 cent per kg. Op de Zeeuwse fruitveilingen neemt Golden Delicious de belangrijkste plaats in. Landelijk gezien hebben de Zeeuwse fruitveilingen op het ogenblik het grootste aanbod. Vandaag eens een praatje met de weggebruikers, en dat zijn we immers bijna allemaal. Speciaal voor de fietsers iets over het „afslaan", voor de brommers een kleinigheidje omtrent voorrang verlenen en tenslotte tot de snelleren onder ons GISTEREN zag ik in de buurt van de Boulevard De Ruyter een aardig staaltje van verkeerstechnische kennis. Ik had mijn snelheid teruggebracht tot 0 km en stond op een gezellig hoekje te genieten van het leven van alledag, onder het motto „Wie lacht niet, wie de mens beziet?" Toen kwam opeens die dame aanfietsen. Wreed werd ik uit mijn dagdroom weggesleurd. ZO MAG U NIET STOPPEN t*$A} tt^AS teflo tej Ufrd W£A? Want wat gebeurde er? Zoals ge zegd: er kwam een dame aanfietsen. Dertig meter achter haar een auto. De dame reed kenrig rechts van de weg. Toen wilde ze naar links af slaan en stak daarom goed zichtbaar haar linkerarm uit. Maar toen zij net bezig was haar zwaai naar links te maken klonk er een angstig remmen- gepiep, en daar lag de Vlissingse dame naast haar fiets, nog geen vijf centimeter voor de wielen van de ge stopte auto. Toen ze van de schrik was beko men, stevende de dame op de chauf feur af en snauwde gebelgd: Zag u dan niet, dat ik mijn linkerarm uitstak Natuurlijk wel mevrouw, maar... Waarom rijdt u me dan zowat aan?! 't Had wel dood kunnen zijn. U moest u schamen Toen verdween mevrouwtje. Met een scheef stuur, geladderde nylons en een verontwaardigd gezicht. FOUT! Toch was die dame fout! En tien tallen wielrijders zondigen op deze wijze in het verkeer. Want als u naar links wilt afslaan, dan kunt u nog zoveel armen uitsteken, maar als een auto of motor u dan grijpt, bent u de sigaar en u bent dan nog bovendien de schuldige. Wat u dan precies moet doen? Heel eenvoudig. Eerst achterom kijken. Is er geen achteropkomend verkeer en nadert u van voren ook niets, dan dan steekt u even duidelijk uw lin kerarm uit en zwaait u rustig uw fietsje de linkerstraat in. Maar.... komt er wel een auto, of zelfs maar een fiets aan, van voren of van achteren, dan moet u wachten tot dat verkeer is gepasseerd. Door gaand verkeer heeft altijd voorrang boven afbuigend verkeer. U moogt bij het afslaan niemand hinderen, ook geen fietser. Als een auto dus afslaat, dan moet ook hij eerst de tegemoet komende of achterop rijdende fietser laten voorbijgaan. BROMMERS t Opmerking II. Sinds wanneer be horen bromfietsen tot het snelver keer? Juist, brommers maken deel uit van het zgn. langzame verkeer, ook al loeien sommige snelheidsmaniak ken met een vaart van zestig km/uur langs de weg. En daarom heren of dames brom fietsers, ook al komt u van rechts, toch heeft de auto of motor die op de kruising van links nadert, voor rang. Want punt één is: snelverkeer heeft voorrang! De regel „wat van rechts komt, gaat voor" die door velen nog altijd als grondwet wordt gebezigd, aldus blijkt dagelijks die regel geldt alleen voor gelijksoortig verkeer. Dus wanneer twee fietsers elkaar op een kruising naderen, of twee voertuigen die tot het snelver keer behoren. SNELVERKEER ZIEZO, nu heb ik de fietsers en de bromfietsers even op de vinger* getikt. Tenslotte de beoefenaren van het snelverkeer. Want zeker, ge vallen mevrouwtje uit Vlissingen die chauffeurs en motorrijders ztfn ook geen brave broeders. Kunt u goed rijden, heren chauf feurs? Prachtig! Maar kunt u ook goed stoppen? Aha, een zwak punt? O ja, u weet best hoe u moet stop pen en ook waar, maar weet u ook precies, waar u niet mag stoppen? U kunt het in alle verkeersboekjes vinden. Om uw geheugen nog eens op te frissen, heb ik nevenstaand kaartje laten maken. En behalve de daarop getekende gevallen, mag u niet stoppen: 1. waar een stopverbod geldt, 2. op fiets- en voetpaden, 3. op een brug, viaduct of tunnel, 4. in of bij een bocht, 5. op de middenbaan van een driebaansweg. En ons aller A.N.W.B. verzoekt u dat nogmaals heel beleefd, maar dringend, als u dan stopt, doe dit dan aan de uiterste rechterzijde van de weg. En: zorg, dat uw stoplichten in orde zijn! Bij voorbaat veel dank namens de andere weggebruikers.. Geldlening goedgekeurd. De raad van St. Annaland kwam in spoed eisende vergadering bijeen onder lei ding van burgemeester J. van den Bos. Hij deelde mede, dat van de mi nister van volkshuisvesting en nijver heid bericht was binnengekomen, dat hij akkoord gaat met de bouw van 16 woningwetwoningen in deze gemeente. Met de bank van Nederlandse gemeen ten was een overeenkomst gesloten om deze woningen te fiancieren. Za terdagmorgen was deze zogenaamde „offerte" binnengekomen, die zo spoe dig mogelijk gezonden moet worden ter goedkeuring van Ged. Staten. De stichtingskosten wat de bouw betreft worden geraamd op f 168.000, en de grondkosten op f 28.025. In totaal dus een bedrag van f 196.025, welk bedrag geleend zal worden tegen een rente van 4'4 pet. met een looptijd van 30 jaar. Met dit voorstel ging de raad akkoord evenals met het verzoek van de Waterleidingmij Tholen om een rekening courant-overeenkomst aan te gaan van f 32.400. Tien jaar N.C.V.B. Onder zeer grote belangstelling heeft de Ned. Chr. Vrouwen Bond het tien jarig bestaan gevierd. De leiding had mevr. A. M. BaasKloet. Zij memoreer de de gebeurtenissen in de afgelopen tien jaar en hield een meditatie n.a.v. Ps. 28 vers 5. Bij de oprichting waren er 35 leden. Een koortje onder leiding van mevr. Bij de Vate—Eckhardt zong en kele liederen. Een aparte attractie was de zingende zaag van de heer J. Everse uit Zonnemaire met orgelbegeleiding van mevr. H. de Bruynede Vlieger. De hoofdschotel vormde de declamatie van de heer F. C. van Dorp uit Rotterdam Verschillende afgevaardigden boden ge lukwensen aan onder aanbieding van ge schenken. M. van 't W. uit Kruiningen was op 13 juli j.l. te Bergen op Zoom be keurd omdat hij op de hoek Vale- riusstraat in botsing gekomen was met een andere auto en hij toen geen voorrang had verleend. W. praatte als brugman en wilde doen voorkomen of hij helemaal niet hard gereden had en het eigenlijk de schuld van de tegenpartij was. Er waren echter twee getuigen, die 't anders vertelden. N. G. had ver dachte met een vaart de hoek om zien komen, ,,'t Leek wel een straal jager". Getuige S. had verdachte als een flits zien aankomen en on verstandig hard zien rijden. De heren achter de groene tafel wa fel waren het hier volkomen mee eens en vonden het een ernstig feit, dat verdachte zo het verkeer in ge vaar had gebracht. Conform de eis werd hij veroordeeld tot f 25,subs. 5 dagen. Omstreeks vijf uur gistermiddag is te Kinderdijk bij 3. en K. Smit's Scheepvverven de veerboot „Prinses Beatrix" met goed gevolg te water ge laten. Deze 102 meter lange veerboot zal met ingang van de zomerdienst '58 in gebruik worden genomen op het veer Vlissingen-Breskens. De „Prinses Beatrix" zou eergisteren reeds van stapel lopen, maar de oos tenwind van de laatste dagen was er oorzaak van dat de waterstand toen voor de tewaterlating te gering was. Het schip werd wel gedoopt, doch bleef op stapel staan. Gisteren was de waterstand hoger, zodat het schip te water kon worden gelaten.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2