Nederland aanvaardt alle verantwoordelijkheid Israëlisch konvooi door Jordaniërs opgehouden Ontploffing in de haven van Napels BRUG VAN 1640 METER BIJ ROTTERDAM s M U U11 UT PP II IIQifBilflfi l Debat over Nieuw-Guinea V.N. voortgezet Onderdeel van plannen voor de oplossing van verkeersprobleem Afgevaardigde van Australië: RONALD WALKER menu Macmillan naar Parijs Minister Zijlstra laat een optimistisch geluid horen DRIE DODEN GELUKKIG Soebandrio: Vele West>Iraniers zitten in concentratiekampen of gevangenissen NEEMBLIKGROENTEN Schepen vervoerden henzine OEVER VERBINDING BIJ VAN BRIENENOORD Beschonken arts reed kinderen aan en stopte niet ik heb 7vïïtïOyk. dekeiis! Bij de hervatting van het debat in de politieke commissie van de Verenigde Naties over de kwestie-Nieuw Guinea heeft de Australische afgevaardigde Ronald Walker, elke rechtmatigheid in de Indonesische aanspraken inzake soevereiniteit ove dit gebied en elke rechtvaardi ging voor een nieuw debat op dit ogenblik ontkend, daar de vorige bijeenkomst van de Algemene Vergadering slechts acht maanden ge leden een Indonesische resolutie verwierp, waarin hervatting van de onderhandelingen werd gevraagd. De Australische afgevaardigde sprak als zijn overtuiging uit dat de Nederlandse regering haar verantwoordelijkheid ten opzichte van westelijk Nieuw Guinea volgens het handvest der V.N. geheel aan vaard. .Artikel 73 c van het handvest vraagt Nederland de „internationale veilig heid te bevorderen" wat betreft zijn bestuur in westelijk Nieuw Guinea. Ik geloof dat ieder, die objectief de toe stand in Nederlands Nieuw Guinea waarneemt het erover eens zal zijn dat deze taak wordt uitgevoerd. In het land zelf is de situatie in het gebied volkomen rustig en normaal en naar huiten vormen het Nederlandse be stuur in westelijk Nieuw Guinea en het geringe aantal militairen, die Ne derland daar gestationeerd heeft, voor niemand een bedreiging. „Ik weet, dat enige Indonesische leiders de vrees hebben uitgesproken, dat westelijk Nieuw-Guinea zou wor den gebruikt of werd gebruikt als ba sis tegen de republiek Indonesië. Ik wil slechts verklaren, dat er nooit enig aannemelijk bewijs is geweest dat deze vrees in feite de geringste rechtvaardi ging heeft. Als het wel zo was, dan is de Veiligheidsraad de juiste plaats om deze klacht te uiten". De geachte afgevaardigde van Indo nesië, aldus de heer Walker, uitte de veronderstelling dat de Nederlands- Australische verklaring militaire im plicaties had boven de oogmerken, waarop openlijk in het document werd gewezen. Namens de Australische re gering verklaar ik categorisch dat elke zodanige veronderstelling volkomen ongegrond is. Walker herhaalde het standpunt dat de Indonesische eis inzake wes telijk Nieuw-Guinea niet rechtmatig is: er is hier geen sprake van een „koloniaal vraagstuk", noch van „een geschil" tussen Den Haag en Djakarta dat kan worden opgelost door goede diensten; het is eenvou dig een Indonesische poging tot het annexeren van buitenlands gebied met primitieve bevolking, die ethno- logisch geheel verschillend is en die op een handvol bannelingen na geen enkele wens te kennen gaf voor vereniging met Indonesië, zij is in dit stadium van ontwikkeling ab- In tie buurt van het eeuwenoude kasteel Sigmundskron, bij de Ita liaanse stad Bolzano hebben 200. 000 leden van de Zuid-Tiroolse volkspartij in vrij felle betogingen voor Zuid-Tirol onafhankelijkheid van Italië en regionaal zelfbestuur geëist. De linkerfoto laat zien hoe Itali aanse politiemannen in Bolzano een van de twee jonge Italianen ervan weerhielden een bord uit handen van een demonstrant te rukken na de massabijeenkomst. De rechterfoto laat zien hoe de menigte werd toegesproken door de leider van de Zuid-Tiroolse volkspartij, Silvius Manlago. -Morj TVTprl orj van de dag Een koningsmaal: i TUINBOONTJES fuif blikl k- met dobbelsteentjes spek gebakk in 4 minuten ik klaar op tafel 1 Chr. Middenstandsbond 40 jaar De Chr. Middenstandsbond is voor nemens zijn veertigjarig jubileum op 22 en 23 april a.s. te Groningen te vie ren. Het gewest Groningen van de bond heeft reeds de voorbereidende werkzaamheden voor deze herdenking ter hand genomen. soluut niet in staat een politieke mening inzake haar bestaan als na tie er op na te houden. Soebandrio Dr. Soebandrio maakte gebruik van zijn recht tot repliek en noemde wat de Australische gedelegeerde had aan gevoerd „verbazingwekkend", doch het is typerend voor de houding van sommige der „koloniale landen" dat zij zoals Australië, pogingen aanwenden om de argumenten van de Afrikaanse en Aziatische landen, die de Indonesi sche aanspraken steunen, te bagatelli seren. Ongegrond Dr. Soebandrio oefende kritiek op de verwijzing door de heer Walker naar de onontwikkeldheid van de bevolking van Ned. Nieuw-Guinea en vroeg of hij er tevreden mee is dat het Nederlands bestuur, na deze bevolking meer dan 100 jaar te heb ben opgevoed, haar heeft gehouden in een staat van zulk een onontwik keldheid en achterlijkheid als waar in zij thans verkeert. De heer Walker aldus Soebandrio verder heeft het bestaan van een beweging voor de bevrijding in West- Nieuw-Guinea ontkend, doch ziet daarbij blijkbaar over het hoofd, dat vele West-Irianers in gevangenissen of concentratiekampen in West-Irian zijn opgesloten. De Japanse gedelegeerde zeide, dat het niet zijn bedoeling is, een mening te uiten over de vraag aan welk land de soevereiniteit over het betrokken gebied behoort, alvorens daarover on derhandelingen zijn gevoerd. Om 21.00 uur Ned. tijd werd de ver gadering verdaagd. De Britse premier, Macmillan, vliegt maandag naar Parijs voor besprekin gen met zijn Franse ambtgenoot Gail- lard, over de recente ontwikkelingen in Noord-Afrika en de komende NA VO-topconferentie. In Franse kringen verklaarde men, dat Macmillans bezoek nuttig kan zijn voor het ophelderen van de troebele atmosfeer, die sedert vorige week be staat. Men achtte het echter nog te vroeg om reeds van een „toenadering" te spreken, dat zal afhangen van de besprekingen. De regeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Republiek Oostenrijk hebben in gemeenschappe lijk overleg besloten hun wederzijdse gezantschappen te Wenen, respectieve lijk te 's-Gravenhage, te verheffen tot de rang van ambassade. De Jordaanse autoriteiten hebben het konvooi aan doen houden, waarmee twee maal in de maand een geregelde verbinding wordt on derhouden tussen Israël en de Israëlische enclave in Jordanië, die door het gebied van de berg Scopus wordt gevormd. Kolonel Leardy, de leider der waarnemers van de V.N. in Palestina, heeft zich onverwijld naar Amman begeven, om deze zaak met de Jordaanse autoriteiten te bespreken. Laatstgenoemden verklaarden, dat het aangehouden konvooi een te grote hoeveelheid benzine ver voerde. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken heeft donderdag verklaard, dat Is raël de Jordaanse handelwijze „erns tig opneemt". Koning Hoessein heeft donderdag met de diplomatieke vertegenwoordi gers te Amman van de V.S., Groot- Brittannië, Irak en Saoedi-Arabië be raadslaagd over de aanhouding door Jordanië van een Israëlisch konvooi. Volgens een woordvoerder daanse regering hebben de Israëliërs gepoogd het konvooi over Jordaans gebied naar het Haddassaziekenhuis, in de gedemilitariseerde zone van Je ruzalem, te zenden. De minister van landsverdediging Akef Fajez deelde mede dat hij Israël, via de Palestijnse bestandscommissie der V.N., had gewaarschuwd zijn „agressieve operaties" tegen Jordanië te beëindigen. „In de bestandsovereen komst wordt Jordanië het recht toege kend te verhinderen, dat henzine naar Haddassa wordt vervoerd", verklaar de hij. DE MINISTER van economische zaken, prof. dr. Zijlstra heeft zich gister avond in de Tweede Kamer in optimistische zin uitgelaten over de financieel- economische Situatie van ons land. Met een aantal sprekende voorbeelden toon de de minister aan, dat er zich een onmiskenbare verbetering voordoet in de lopende rekening van de betalingsbalans. Weliswaar zou het te gevaarlijk zijn uit dit herstel de conclusie te trekken, dat het evenwicht in onze economie reeds is hervonden, maar een feit is, dat er meer goederen voor de export bijkomen en dat de bestedingsbeperking gunstige resultaten begint af te werpen. „Of dit alles blijvend is, weten wij niet", zo zei de minister, en daarom wees hij mogelijke veronderstellingen, dat de bestedingsbeperkingsmaatrege len nu al opgeheven, of in ieder geval al verzacht kunnen worden, met kracht van de hand. „Wij moeten", zo zei hij, „aan het herstelproces voldoen de ruimte laten om daarmee de basis te consolideren voor een hernieuwde opgang van de conjunctuur". Zich baserend op de cijfers van de handelsbalans toonde de minister in een vergelijkend overzicht aan, dat er inderdaad sprake is van een gunstige ommekeer in de positie van de lopen de rekening van de betalingsbalans. Ingaand op de vraag of er met de bestedingsbeperking niet te diep is in gegrepen, stelde minister Zijlstra, dat wanneer zich nog eens zulke belang rijke overschotten op de betalingsba lans zullen voordoen men zal moeten overwegen de liquiditeiten eerder en vollediger te binden, dan tot nu toe het geval ls geweest. De minister voelde er niets voor om nu reeds voorwaarden te scheppen voor grotere vrijheid in de prijsvor ming. Maar wel wilde hij incidenteel meewerken aan een vrijmaking van een prijsbeleid in bepaalde bedrijfs takken, mits daar voldoende concur rentie aanwezig is. Hij koesterde de verwachting, dat daaruit prijsverlagin gen zullen voortvloeien. Waar prijs verlagingen mogelijk zijn werkt prijs- stabilisatie verstarrend. (Vervolg zie pag. 7). De „Werkgroep Oeververbinding Rot terdam" van het ministerie van ver keer en waterstaat heeft dezer dagen haar interimrapport betreffende de oeververbinding bij van Brienenoord, een eilandje ten zuiden van Rotterdam voltooid en aan de minister van ver keer en waterstaat aangeboden. De oeververbinding bij Van Brie nenoord zal bestaan uit een brug, die de langste van Nederland zal worden. Zij is nodig voor de doortrekking van rijksweg 16 van Dordrecht naar Rot terdam over een afstand van zeven en een halve kilometer. 1640 meter De kosten van de brug worden ge raamd op 45 miljoen gulden. De tota le lengte van brug plus toeleidingswe- gen wordt 1640 meter; er komt een vaste overspanning van 290 meter met een baseulebrug, die een doorvaart- breedte van 50 meter toestaat. Deze brug is geprojecteerd wegens het feit, dat opstrooms van de brug zeeschepen worden gebouwd en gerepareerd, die niet onder de vaste overspanning door zouden kunnen. De toeleidingswegen tot de brug zul len vierbaanswegen zijn, op de brug zelf komt een zesbaans weg. Het is na melijk volgens het rapport zo, dat ai- leen het grote verkeer van de toelei dingswegen gebruik zal maken. Voet gangers, wielrijders en bromfietsers zullen gelijkvloers naar de brug gaan en daar van roltrappen gebruik moe ten maken, die hen naar de overspan ningen voeren. Deze brug en de doortrekking van rijksweg 16 zijn een onderdeel van het grote geheel van plannen dat bestaat of gemaakt zal worden voor de oplos sing van het verkeersprobleem van Rotterdam. Het is de bedoeling, dat te zijner tijd een net van snelverkeers- wegen om de stad komt te liggen en dat verbindingen tot stand worden ge bracht tussen de tegenwoordige we gen, die uit het noorden Den Haag het oosten Utrecht en het zuiden Dordrecht naar Rotter dam leiden. Voor een deel is men daar al aan bezig, voor een deel moeten de tracé's van de weg nog worden vast gesteld. De brug bij Brienenoord, hoopt men einde 1962 klaar te hebben, als de be stedingsbeperking geen uitstel veroor zaakt Op de foto ziet men hoe men met ladders het wrak van het schip op klimt om eerste huip te verlenen. In de haven van Napels heeft zich donderdag een zware ontploffing voor gedaan aan het 2.285 ton metende Ita liaanse schip „Anna Mario Ievoli". Ze ker drie personen een douanebe ambte en twee havenarbeiders zijn om het leven gekomen, een hondertal personen ls gewond. Twintig gewon den zijn in een ziekenhuis opgenomen. De ontploffing scheurde een groot gat in de romp van de „Anna Mario Ievoli". Een uur na de explosie, ver moedelijk een ketelontploffing, zonlt het schip. Mensen die voor reddings werk aan boord waren, doken in do haven om niet met het wrak onder to gaan. Duikers zijn onmiddellijk afge daald om na te gaan of er zich nog lij ken in het wrak bevinden. Er worden nog drie bemanningsleden vermist. Een stalen plaat van tien bij vijf meter werd honderd meter ver door de lucht geslingerd en kwam op een plein terecht. Het verwondde een paar voorbijgangers en vernielde de boven leiding van de tram. Te Blerick zijn dinsdagavond, naar eerst thans wordt gemeld, twee jon getjes van de familie H„ respectieve lijk vijf en twaalf jaar oud, door een auto aangereden, waarbij een hunner enige tientallen meters werd meege sleurd. De bestuurder van de auto bracht da wagen niet tot stilstand maar kon reeds spoedig door de politie worden aangehouden. Het bleek de arts M. C. J. S. uit Blerick te zijn, die van een familiefeestje kwam en, naar de poli tie vermoedt, onder invloed van sterke drank verkeerde. Hij werd terstond in arrest gesteld en zal voor de officier van justitie te Roermond worden ge leid. De beide jongetjes hadden ernstige verwondingen opgelopen, zij zijn in het ziekenhuis te Venlo opgenomen. De toestand van een hunner liet zich ernstig aanzien, doch men hoopt, dat het levensgevaar thans geweken is. Woensdagavond is de minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders, aangekomen te Willemstad. Hij zal vrijdagmorgen doorreizen naar Suri name. Ingezonden mededeling (adv.) DE BILT ZEGT: Plaatselijk wat regen Veel bewolking met plaatselijk eni ge regen of motregen. Hogere middag- temperaturen dan gisteren. Matig, langs de kust krachtige wind tussen zuid en west Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes "V Tel. (01100 2438; bij geen gehoor: V 'WBIfe, MB "M f SINT NICOLAAS COHOO) 29<?0;8fgm> ft aa aa WV W V Da a. m Ia T[ AA 1 I IN AANTOCHT Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. B B»W I SÉ H bM| H BH BH ,e5M\ D H B I i H H (01184) 3326: Terneuzen: Dijkstr. 26-28 B J H w SP w 1|1b Ja H W I I II III III ml El I I Op- en ondergang van Zon en Maan: Exploitatie: B A B H H H I'J mm I 1 1 H B r'-a !-■ P p B B Bill Zaterdag: Zon op 8.13 u., onder 16.39 Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. HuB v&r WHl V B M.Ü JV Wft Wg -flw A M I'M Maan °P 9.52 u„ onder 18.31 u. Abonnementsprijs 0.56 per week, ^fi^B Hoogwater zaterdag 23 nov.: 2.40 per maand, f 7.per kwartaal. Vlissingen: 2.31 u. 2.47 m., 14.49 u. 2.33 Losse nummers 13 cent. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 2.50 m. Wemeldinge: 4.27 u. 1.9J! m. Advertentieprijs 24 cent per m-m. 1643 u 1 82 m Zierikzee- 413 u 1 65 Rubriek Kabouters 10 cent per woord. 13e Jaargang No. 3865 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Vrijdag 22 november 1957 m.; 3.6.3! 1.56 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1