Ten voorbeeld Huishoudboekje Stedenstrijd Alstublieft, elke morgen een schoon UJH overhemd Groentehandelaren blijven aangesloten bij Chr. Middenstandsbond Koningin Juliana bezocht Friesland want alleen Toplin combineert gemak en perfectie! Systeembouw in Nederland levert 12.000 huizen per jaar Principiële strijd in Indonesische constituante Syrische beroepsmoordenaars in Jordanië aangekomen Voorstel aanvaard met 36 tegen 13 fL-MMt Stijve nek Kloosterbalsem Tunesische ambassadeur verlaat Syrië Conclusie van technici Islam of ruimere opvatting de grondslag van de staat Enthousiaste bevolking Spaak in Nederland Volleybal Goes Correspondent van )}Daily Mail" Donderdag 21 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina S DE IJVERAARS voor een „natio jiale omroep", die men na de oorlog zelfs clandestien in ons land heeft po gen in te voeren, hebben ons altijd Engeland als het lichtende voorbeeld voor ogen gesteld. Daar was de BBC een exempel, waarbij wij, met onze verdeeldheid, het op geen stukken na konden halen. In de laatste tijd kraakte het wat om de BBC en de stemmen namen wel wat af. En nu knippen wij met enig genoe gen uit „Het Vrije Volk" de volgende beschouwing: „Het Nederlandse omroepbestel is uniek, het kan model staan voor het nieuweEngelse systeem, dat tot stand dient te komen wanneer te zijner tijd de concessie van de British Broadcas ting Corporation, de BBC, afloopt. Het ziet ernaar uit, dat op heir terrein van de wereldomroep, Nederland straks de plaats van Engeland zal gaan innemen. Ziehier de strekking van een groot opgemaakt artikel in de Engelse libe rale krant Nezus Chronicle van van daag, geschreven door Ian Rodger. Het stuk van Rodger is van begin tot eind een lofzang op het werk van de Nederlandse omroepsverenigingen en op Radio Nederland Wereldomroep. Het is goed gedocumenteerd. De radio in Nederland zegt Rod ger is levendig en in hoge mate concurrerend. De Nederlandse om roepmannen staan steeds open voor nieuwe ideeën, beide Hilversumse pro gramma's handhaven een hoge stan daard in presentatie en produktie. De kwaliteit van de orkesten is bui ten discussie. De auteur memoreert hoe ook in Nederland gedacht is aan een op de BBC lijkend omroepbestel, maar: „De Nederlanders meenden en zij heb ben wat Nederland betreft gelijk ge kregen dat het toch beter was de omroep toe te vertrouwen aan ideolo gische organisaties." Wij merken op, dat de laatste zin snede woordelijk van Rodger is geci teerd. De redactie van „Het Vrije Volk" tekent hierbij aan: „Voorstanders van een zogenaamde „nationale omroep" in Nederland kun nen uit dit artikel van de News Chro nicle leren, dat men tegen de vijf Ne derlandse radio-zuilen ook anders op kan kijken, dan zij plegen te doen." Merkwaardig vinden wij in deze re dactionele aantekening, dat het woord „zuilen" hier met zekere instemming Wordt gebruikt. Maar wie zijn het, die zo schermen met de gevaren van de „verzuiling" van Nederland? En die ook op dat punt het Engelse voorbeeld telkens naar voren halen? Het zijn dezelfde mensen, die nu voor de radio toestemmen: het Neder landse voorbeeld is zo slecht nog niet. DE P. v.d.A. HEEFT lange tijd ge predikt, dat de vooroorlogse opvat ting, dat de rekening van de staat in de grond hetzelfde karakter heeft als het huishoudboekje en dat men niet meer kan uitgeven, dan er is, onjuist zou zijn. Verdedigd werd, dat de staat geld moest inspuiten. Dat was dus: geld, dat er niet was, uitgeven, omdat dan de welvaart zou kunnen opbloeien. De ontwikkeling van de laatste tijd van onze staatsfinanciën zowel als van on ze economie, heeft aangetoond, dat daaraan grote risico's verbonden zijn. En nu schrijft „Het Vrije Volk" (15 november) „Berichten over ontslagen en geste gen werkloosheid hebben enige onge rustheid gewekt, een ongerustheid, die ook in de deze week gehouden kamer debatten over de financieel-economi- sche politiek tot uiting is gekomen. Men zoekt een verband tussen deze werkloosheid en de bestedingsbeper king. Nu is er inderdaad verband, maar dat ligt toch anders dan velen aannemen. De oorzaak van de ontsla gen is in vele gevallen het gebrek aan contante middelen, dat vele bedrijven (en gemeenten!) verhindert bestellin gen te doen. Deze geldschaarste is ech ter geen direct gevolg van de beste dingsbeperking. Sterker: ze zou zonder bestedingsbeperking veel groter zijn geweest. Het is ermee als met een ge- tin, dat te veel uitgeeft. Als het zijn uitgaven niet tijdig beperkt, is op een gegeven ogenblik het geld op en moet het de tering wel naar de nering zet ten." We nemen hiervan acte. Het is een eerherstel voor de vooroorlogse poli- tiek-financiële opvattingen. HET DELTAPLAN is nog maar in een begin van uitvoering. Maar opmerkelijk is, dat Amster dam zich kennelijk bedreigd voelt door de ontwikkeling, waarbij Rotterdam grote kansen krijgt toegeschoven, ter wijl Amsterdam meer excentrisch komt te liggen. Rotterdam, altijd bekend om zijn vooruitstrevende zakenlieden, heeft bovendien al grote plannen in uitvoe ring. Amsterdam heeft nu een nóg groter plan gepubliceerd en de burgemeester van Rotterdam heeft zich genoodzaakt gevoeld, een woord over de strijd tus sen deze twee steden te spreken. Wat ons bij dit alles treft, is, dat men bij het geheel der ontwikkelings plannen maar steeds voorbijziet, dat Zeeland nóg meer centraal komt te liggen bij de groei van de Benelux en de integratie van Europa, waardoor het een Nederlands belang wordt, te overdenken, welke bijdrage Zeeland met zijn gunstige ligging in de toe komst aan de economie kan geven. Dit legt dan een klemtoon op de noodzaak van de vaste verbinding over de Wes- terschelde. Bij een ontploffing in een mijn te Muirkirk in Schotland, zijn zeventien mijnwerkers om het leven gekomen. Drie mijnwerkers zijn in een ziekenhuis op genomen. (Van onze Utrechtse redacteur) De algemene vergadering van de Christelijke Bond van Kleinhande laren in Aardappelen, Groenten en Fruit, die gisteren te Amersfoort bijeen kwam heeft het volgende drieledige voorstel met 36 tegen 13 stunmen aanvaard: 1. De bond spreekt zich in principe uit voor handhaving van de aan sluiting bij de Chr. Middenstands Bond. 2. Financiële konsekwenties van dit besluit moeten aanvaard worden en daarom zal naar verhoging van de eigen inkomens worden ge streefd. 3. Met het bestuur van de C.M.B. zal een gesprek worden gevoerd, waarin verlaging van contributie aan de centrale zal worden ge vraagd op grond van de bijzondere positie van de vakorganisatie der groentehandelaren. Dit besluit viel op een vergadering, waarin door voor- en tegenstanders van de aansluiting bij de C.M.B. harde noten werden gekraakt. Oud-voorzit ter, ds. Homburg uit Vlissingen goot olie op de golven en toen de kruit damp was opgetrokken werd een mo tie van vertrouwen in het dagelijks bestuur met op een na algemene stem men aangenomen. De voorzitter, de heer J. H. van Er ven had eerst uiteen gezet hoe het be stuur gekomen was tot zijn voorstel om per 1 januari de C.M.B. te verla ten. De begroting vertoonde een groot tekort en het bestuur wilde niet met een voorstel tot contributieverhoging komen nu de algemene vergadering het vorige jaar een dergelijk voorstel had afgestemd. Daar de C.M.B. wat de kosten betreft reeds lang een aange vochten zaak was in de ledenkring, kwam men toen met dit voorstel tot uittreding. Men deed dit met een be zwaard gemoed, omdat het bestuur weet, dat de bond principieel bij de C.M.B. thuis hoort. Dit oorspronkelijke bestuursvoorstel kwam overigens in het geheel niet in stemming, doch werd na een uitvoerige discussie ver vangen door het hierboven vermelde voorstel. Geen reactie De heer Van Erven deelde mee, dat de C.M.B. schriftelijk van het voornemen van het bestuur op de hoogte was gebracht. Het had hem bevreemd, dat hierop wekenlang geen reactie volgde. Tenslotte vond een samenspreking tussen het mode- ramen en de voorzitter van de C.M. B. plaats, maar dit had een zeer te leurstellend verloop. Spreker be treurde het ook dat deze voorzitter zich buiten het bestuur van de groentehandelaren om tot de leden van de bond had gericht, daar dit schrijven naar zijn oordeel onjuist, tendentieus en onchristelijk was. Hierover zal in een hernieuwd con tact met de C.M.B. een ernstig woordje gewisseld moeten worden, zo zei hij. Pro memorie Bij de behandeling van de begroting werd de post contributie C.M.B. pro memorie opgevoerd. Zolang de uitslag van het gesprek over de financiën niet bekend is, weet men ook niet hoe groot dit bedrag en hoe groot de con tributie-verhoging van de eigen leden moet zijn. De voorzitter raadde aan een contributie-verhoging niet op de financieel zwakke leden te laten druk ken, maar per afdeling progressieve contributie-regeling in te voeren. Deze foto, gemaakt vanuit Bad Gastein in Oostenrijk, geeft een overzicht van de top van de bekende Stubnerkogel die per kabelbaan bereikbaar is. Op de achtergrond tegenover de top van eerst genoemde berg zien we de 2493 meter hoge grankogel, op de hellingen waarvan al de alpennummers van de wereldkam pioenschappen skieën 1958 zullen worden gehouden Stasscn over het ruimte-onderzoek Harold Stassen, Eisenhowers speciale raadgei^r op het gebied van ontwape ningszaken, heeft dinsdag in een toe spraak te Colorado Springs tot een bij eenkomst van Amerikaanse boeren ver klaard te menen, dat de Amerikanen bil het onderzoek van de oneindige ruimte een achterstand van minder dan een jaar op de Russen hebben. Hij voegde hieraan toe„Indien wij krachtig en met overleg handelen, moet het ons mogelijk zijn deze achterstand in de komende vijf jaar in een voor sprong om te zetten". Gesprek over salarissen ambtenaren De Tweede Kamer heeft z.h.s. de motie Weyters (kath.) aangenomen, waarin bil de regering wordt aangedrongen, binnen het kader van het algemeen loonbeleid, het gesprek met het georganiseerd over leg in ambtenarenzaken te heropenen. Daarbij zal niet alleen de positie van de laagst bezoldigden, maar ook van de middelbare ambtenaren ter sprake moe ten komen. Ingezonden mededeling (adv.) Boord blijft onberispelijk Toplin is het merk van de uitvinder, en El-Mior begreep dat een niet- strijken finish specialisten eist en uiterste controle. EI-Mior geeft elk Toplin- shirt naast gemak óók perfectie mee de perfectie die Toplin nog steeds tot het béste niet-strijken overhemd maakt. In effen tinten, fijne streepjes en tuiten, in prijzen vanaf f 17.90. InsP'7' Wrijven met de verwarmende, lenigmakende Kloosterbalsem heeft een weldadige werking. wrijft de pijn weg J Hulpvaardigheid kostte leven Op het Stationsplein te Almelo heeft zich maandagavond een dodelijk ongeval voorgedaan, waarbij de 54-jarige heer H. J. Schonewille uit Vroomshoop op tragische wijze het slachtoffer werd van zijn hulpvaardigheid. Een uit Enschede afkomstige auto weigerde te starten. Met een andere wagen werd deze auto opgeduwd, totdat de motor weer aansloeg. De bumpers ge raakten hierbij echter in elkaar vast. De heer Schonewille bood aan, op de bum per van de voorste auto te gaan staan, zodat deze naar heneden zou worden ge drukt. Toen de auto echter wegreed, viel hij achterover, met het hoofd tegen het wegdek. Hij kreeg vermoedelijk een schedelbasisfractuur en werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij enige uren later Is overleden. De overledene laat een vrouw en acht kinderen achter. De Tunesische regering heeft haar ambassadeur in Damascus opdracht ge geven Syrië te verlaten uit protest tegen de activiteit van de Tunesische leider Salah Ben Yoessef in dit land. Deze laatste, die reeds voor de onafhankelijk heid van Tunesie met president Bour- guiba in conflict kwam, had op 15 no vember op een persconferentie te Da mascus beledigende woorden aan het adres van Bourguiba gesproken, aldus 'n communiqué van de Tunesische regering. In Algiers is maandag voor het eerst in verscheidene weken weer een aanslag gepleegd. Een verzetsman wierp een handgranaat naar een Fran se soldaat, die op post stond. De gra naat raakte de rug van de soldaat, veerde terug en kwam enkele meters verder op straat tot ontploffing. De soldaat bleef ongedeerd. De huidige capaciteit van de systeembouw in Nederland be draagt ongeveer 12.000 woningen per jaar. Op vrij korte termijn zou met betrekkelijk geringe investe ringen de capaciteit opgevoerd kunnen worden tot 20.000 wonin gen per jaar. Aangezien de Neder landse bouwsystemen voor onge veer de helft besparen op vakar beiders, wil dit zeggen, dat het bestaan van systeembouw de mo gelijkheid biedt per jaar 10.000 woningen meer te bouwen dan wanneer in Nederland alleen op traditionele wijze gebouwd wordt. Dit is een van de conclusies, die getrokken wordt ln een uitgave van de vereniging van systeembouwers in Den Haag van de hand van prof. dr. J. P. Mazure, wetenschappelijk advi seur van de vereniging, mr. dr. J. H. Boast, algemeen secretaris en ir. K. R. Burger, technisch secretaris. De systeembouwers zijn er zich van bewust dat het niet gaat om produktieverhoging tot elke prijs, doch om een verhoging van de produktie van woningen, die eco nomisch en bouwtechnisch waarde- huisvesting. Zoals de systeembouw een aanvullende plaats kan innemen naast de traditionele bouw, zo zal er naast de huidige, matig geïndu strialiseerde systemen plaats kun nen zijn voor sterk geïndustriali seerde bouwmethoden. Voor volledige prefabricatie van ge heel afgewerkte bouwelementen in zeer sterk gemechaniseerde fabrieken zal, volgens schrijvers, gezien de noodzaak van industrialisatie, in de toekomst plaats zijn. Op grond van deze overwegingen komen zij tot de conclusie dat een bouwprogramma vau 80.000 woningen in een gemiddeld jaar mogelijk is waarbij de traditionele bouw voor 50.000, bestaande systeembouw voor 20.000 en sterk geïndustrialiseerde bouwmethoden voor 10.000 woningen zal zorgen. Na enige jaren de systeembouw te hebben losgelaten won in 1954 bij de overheid het inzicht veld dat de tra ditionele bouw alleen niet tot een voldoende woningproduktie zou kun nen komen. Het socialistische dagblad „Pedoman" in Djakarta heeft woensdag gemeld, dat de voormalige vice-president dr. Mohammed Hatta be reid zou zijn, dë leiding van een kabinet op zich te nemen, voorop gesteld dat de beginselen van de „Pantja Sila" als de grondslagen voor de staat zouden worden aanvaard. De „Pantja Sila" bestaat uit vijf leidende beginselen, waarvan het eerste is het geloof in de Almachtige. Tijdens de Indonesische revo lutie werd de „Pantja Sila" als staats-ideologie aanvaard. Volgens „Pedoman" zou Hatta deze bereidverklaring hebben afgelegd te genover een delegatoe van Zuid-Suma- tra, die hem enige dagen geleden heeft bezocht. Deze delegatie, die on der leiding stond van Mohammad Taib, een lid van de kleine Islamietische partij P.S.I.I., was afgevaardigd door 32 partijen en massa-organisaties uit Zuid-Sumatra. Zij overhandigde Hatta een resolutie, waarin werd aangedron gen op de vorming van óf een pre sidentieel kabingt onder leiding van Soekarno en met Hatta als eerste vice-premier, óf van een zakenkabi net, onder leiding van Hatta. Het bericht van „Pedoman" valt samen met een felle strijd in de In donesische wetgevende vergadering, die een nieuwe grondwet moet opstel len, over de vraag of de Islam, dan wel de „Pantja Sila" als grondslag van de staat moet worden aange nomen. IN DE CONSTITUANTE In dg uit 500 leden bestaande con stituante hebben de vertegenwoordi gers van de Islamietische partijen zich uitgesproken voor de Islam als grondslag voor de staat, omdat meer dan 85 procent van de bevolking van 80 miljoen zielen van Indonesië deze godsdienst belijdt. Tegen dit stand punt wordt echter krachtig verzet uit geoefend door de nationalistische par tij, de kleine katholieke en Christe lijke partijen en de communisten. Geen van deze laatste groepen heb ben echter kans, om in de constituan te de vereiste twee derde meerder heid te verkrijgen. Professor Takdir Alisjahbana, een socialistisch lid van de wetgevende vergadering, heeft er bij de Islamie tische groeperingen op aangedrongen om de „Pantja Sila" met enige wij zigingen te aanvaarden. Hij bepleitte, dat de Islamietische en Christelijke groeperingen -en ook de socialisten Gebruik van kernenergie in landbouw De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.) zal zich intensiever bezig gaan houden met het onderzoekingswerk op het gebied van het gebruik van kern energie in de landbouw, zo werd op de plenaire bijeenkomst van de F.A.O. te Rome besloten. Vele Friezen, en met name de inwoners van de hoofdstad der provincie, van het dorp Oenkerk en van de buurtschap „De kleine Geest", hebben gisteren enthou siast hun Koningin begroet, die hun pro vincie een ééndaags niet-officieel bezoek kwam brengen. In Leeuwarden bezocht de Koningin de coöperatieve condensfabriek „Friesland". Gedeputeerde J. L. Hoogland, voorzitter van de provinciale commissie „De kleine Geest", vertelde, vooruitlopend op het volgende programmapunt, lets over het structuurverbeteringsplan „De kleine Geest". In dit 2000 hectare grote gebied in de gemeente Tietjerksteradeel, dat door versnippering van de eigendom, door de slechte ontwateringstoestand en doordat vele eigenaren er niet zelf woon den, tot voor kort een „achtergebleven gebied" was, is nu door samenwerking tussen de ministeries van financiën, van landbouw, visserij en voedselvoorziening en van verkeer en waterstaat, de ge meente, de provincie en de betrokken waterschappen, een plan tot verbetering in uitvoering. De grond wordt opnieuw verkaveld, de cultuurtoestand verbeterd, van de vele waterschappen en polders is één waterschap gemaakt, de polderdijk is ingekort van 80 tot 17 kilometer en heeft nu de gewenste hoogte en sterkte. De Koningin bezocht voorts „De kleine Geest" en Oenkerk. In het kunstcentrum „Prinsentuin" te Leeuwarden onderhield de Vorstin zich voorts met bestuursleden van provinciale organisaties en bezichtigde het Fries museum. zich moeten verenigen tegenover het communistische gevaar. Volgens hem zal de communistische partij de „Pan tja Sila" steunen, zolang zij nog een zwakke positie inneemt. OOK NIEUW-GUINEA Het Indonesische kabinet heeft de benoeming goedgekeurd van zes leden voor „West-Irian" in de constituante. Eén van de nieuwe leden is Zainal Abidin Sjah, de gouverneur van de enige tijd geleden door Indonesië in gestelde provincie „West-Irian", die bestaat uit dicht bij Westelijk Nieuw- Guinea gelegen eilanden, terwijl ook Westelijk Nieuw-Guinea zelf tot deze provincie wordt gerekend. De secretaris-generaal van de N.A.V.O., Paul Henri Spaak, is dinsdagmiddag in Den Haag aan gekomen voor een driedaags be zoek aan ons land. Bij zijn aan komst op het station Hollandse Spoor in Den Haag werd hij be groet door staatssecretaris drs. E. H. van den Beugel. Rechts Dr. E. N. van Kleffens, de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de N.A.V.O. Onze verwachtingen voor de zaterdag middag 23 november te spelen volleybal wedstrijden in de gymzaal van het Chr. Lyceum (Bergweg) zijn de volgende: Dames: Astra—E.G.V.C. (E.G.V.C. lf nog in geen enkele wedstrijd uitgeko men). Heren I: BazoLamswaarde 1, A.V. '58 Lamswaarde 1. Heren H: Astra 2Smash 1, Neptune» Vlam 2. De correspondent van de „Daily Mail" in Beiroet meldt, dat er in Jordanië Syrische „beroepsmoorde naars" zijn aangekomen, die zijn op geleid door de Rus kolonel Azenoff, met het doel een kans af te wachten om koning Hoessein van Jordanië te vermoorden. Zij worden hiertoe aangemoedigd door radio-Cairo. Dit radiostation zou in nauwelijks bedekte termen de dood van koning Hoessein verlangen. Volgens de correspondent zou ko ning Hoessein zich de woede van pre sident Nasser van Egypte op de hals hebben gehaald door een in beledi gende woorden gestelde brief, die hij de vorige maand aan Nasser zou heb ben gezonden. Deze brief was een antwoord op een schrijven van Nas ser aan koning Hoessein, waarin de Egyptische president aandringt op 'n ontspanning tussen beide landen. Ook zou Nasser in zijn brief koning Hoes sein gevraagd hebben de minister van buitenlandse zaken van Jordanië, Samir Rafal, die als anti-Egyptisch bekend staat, te ontslaan. Koning Hoessein zou in zijn ant woord gezegd hebben, dat hij niet gewend is bevelen van buitenlandse politici te ontvangen, in het bijzonder niet van Egyptische politici.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3