BELASTINGVOORSTELLEN bij de Tweede Kamer ingediend DUURDER Lastenverzwaring prof. Wisse Atoomwapens uit V.S. naar NAVO-landen Na aankondiging in de Miljoenennota Professor Wisse gisteren te Doorn overleden EVENWICHTIGE SPREIDING Gaillard krijgt vertrouwen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND sigaretten t.v.'toestellen personenauto's motorrijwielen V.S. neutraal in kwestie Nieuw'Guinea Investeringen in j drie en half jaar j Gesprek op conferentie in Parijs d' MX' Kansel' en tijdredenaar van bijzondere stijl Nederlands'Duits overleg begonnen Belgische Kamer keurt verdragen goed Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Cheired. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, f 7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad Kwestie Grootenhuis (Zie pagina 2) 13e Jaargang No. 3863 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Woensdag 20 nov. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.09 u., onder 16.41 u. Maan op 7.45 u., onder 16.47 u. Hoogwater donderdag 21 nov.: Vlissingen: 1.00 u. 2.38 m., 13.18 u. 2.27 m. Terneuzen: 1.31 u. 2.53 m., 13.50 u. 2.41 m. Wemeldinge: 2.52 u. 2.04 m., 15.12 u. 1.90 m. Zierikzee: 2.40 u. 1.78 m., 14.59 u. 1.64 m. 8. 8. DE CONCRETE CIJFERS over de lastenverzwaring, die de regering zich heeft voorgesteld, liggen nu voor ons. Over elk der punten willen we iets zeggen: 1. DE INVESTERING blijkt in dit jaar, volgens de overgelegde cij fers die van het eerste halfjaar van 1956 nog overtroffen te hebben. De bestedingsbeperking heeft daarin dus nog niet doorgewerkt. Dat is begrijpelijk, omdat men maar niet van vandaag of morgen kan ophou den met bouwwerken, omdat men machines heeft besteld e.d. De vraag rijst alleen, of de terug slag nu op de tweede helft van het jaar en misschien de eerste helft van het volgend jaar niet te zwaar- de zal vallen'. In de tweede plaats zouden wij gaarne willen weten, wat het aan deel van de overheid, de hogere en de lagere, in deze investeringen is. DE VERVROEGDE misschien beter: versnelde afschrijving wordt gehandhaafd. Dat is zeer wenselijk in deze tijd, nu de tech nische ontwikkeling het bedrijfsle ven voor de eis stelt, nieuwe ma chines snel af te schrijven, omdat ze misschien na 5 of 10 jaar al weer achterhaald zijn, door meer geper fectioneerde, waarvan aanschaffing om concurrentieredenen met het buitenland noodzakelijk is. Van de uitwijkmogelijkheid, om de afschrij vingen lager te maken en dus over langer tijd uit te strekken, mag stel lig niet dan in de uiterste noodza kelijkheid gebruik gemaakt wor den. Dat voor zeeschepen een uitzonde ring gemaakt wordt en hogere af schrijving wordt toegestaan, zou den wij toejuichen. De concurren tie met de schepen, die onder val se. zgn. „panholip"-vlag varen, achten wij een wezenlijk gevaar. Wellicht waren nog meer facilitei ten wenselijk. WEL DEGELIJK is er een gevaar voor zover men dat althans een gevaar acht, want er zijn mensen, die dit zullen toejuichen dat het sigarettenverbruik daalt, als ze nog duurder worden. Dit is voor deze industrie en voor de handel een ernstige zaak, omdat de overscha keling op andere, nu naar verhou ding „goedkopere" rookartikelen, geen voldoende compensatie geeft voor grossier en winkelier en de si- garenindustrie, die wij overigens een zeer goed hart toedragen, er zeker niet naar verhouding zijde bij zal spinnen. De verhoging van de kosten van de Oanschaf van televisietoestellen zal, naar onze mening, niet zulk een rem zijn, dat de ontwikkeling van dit nieuwe communicatiemiddel sterk wordt afgeremd. Terecht heeft de regering geaar zeld ten aanzien van de verzwaring van lasten op -de vervoersmiddelen. Dit tast stellig het economisch le ven in de middelen zijner opbouw aan, omdat het vervoer daar nu eenmaal één der hartaderen van is. DE VERHOGING van de vermo gensbelasting voor twee jaar met 20 pCt is ongetwijfeld een harde greep. De grote vraag is, of hier door de besparing, die juist ook één der eisen van onze tijd is, niet wordt aangetast, bij een groep der bevolking, die het stellig wel missen kan, maar die, doordat zij tot sparen in staat is, een belang rijke bijdrage geeft aan de econo mische opbouw. Maatregelen als deze werken afschrikwekkend voor spaarders, wier doel toch is, tot „vermogen" te komen. Voortzetting van de schorsing van de investeringsaftrek, die verdere investering bevordert, lijkt intus sen aanvaardbaar. Het bericht, dat prof. Wisse gisteren plotseling is overleden, zal velen ont roeren. Hij scheen, ondanks zijn hoge leef tijd, nog te staan in ongebroken kracht en blijkens zijn optreden als redenaar er schrijver leefde hij volop mee in het gebeuren van elke dag. Een man als hij, die onverbloemd zijn mening zei en dan op zijn wijze moest ongetwijfeld ook tegenstand wekken. Maar wat men ook van hem zeggen kon, stellig niet dit, dat hij niet met al zijn werk bedoelde, zijn Zender te dienen. Daarvoor gebruikte hij met in zet van zijn volle persoonlijkheid zijn bijzondere gaven, waarmee hij bij ve len een geopend oor wist te bereiken. Wij hebben het voorrecht gehad, een aantal jaren vrij nauw met hem in aanraking te mogen zijn en hebben menig uur op zijn studeerkamer door gebracht. Veel hebben wij daarbij van hem geleerd. Maar met name dit, dat door Alle menselijke ijdelheid, die ook blijkt in de vergankelijkheid van het leven het kindschap Gods, dat de verschijn zelen der tijden aan Zijn Woord proeft en keurt, het allerhoogste is. Deze herinneringen willen wij bij *Ün overlijden met dankbaarheid doorgeven. DE REGERING heeft thans bij de Tweede Kamer de voor stellen voor de belastingmaatregelen ingediend, die in de miljoenennota reeds waren aangekondigd. De voorstellen omvatten: A. een tijdelijke voortzetting van de schorsing van de in vesteringsaftrek tot eind 1958; een tijdelijke verlenging van de vervroegde afschrijving met mogelijkheid, deze in bepaalde gevallen of in het al gemeen terug te brengen tot 5 procent tot eind 1958; een tijdelijke verhoging van de omzetbelasting tot 1 augus tus 1959 op sigaretten van 5 op 8 procent, televisie toestellen van 10 op 18 procent, personenauto's, motor rijwielen en banden van 15 op 20 procent; een tijdelijke verhoging van de vermogensbelasting van 5 op 6 pro mille in 1958 en 1959. In de algemene toelichting tot deze voorstellen schrijft de minister van financiën, dat de gedachten van de regering enerzijds zijn uitgegaan naar voorzieningen, die met zo min mogelijk schade voor de ontwikkeling van de nationale welvaartsbronnen een belangrijk effect ten gunste van het herstel van een juiste verhouding tussen bestedingen en middelen doen verwachten, terwijl anderzijds is gestreefd naar evenwichtige spreiding van de hogere lasten, die onvermijdelijk zijn. B. C. D. De regermg heeft daarom haar keu ze in de eerste plaats laten vallen op een aantal maatregelen, die aan de ene kant in de sfeer van de investeringen in vaste bedrijfsactiva, aan de andere kant in de sector van de consumptieve uitgaven beperkingen opleggen. Naast deze maatregelen moet uit een oog punt van evenwichtige verdeling van de belastingdruk eveneens een of fer worden gevergd in de sfeer van de individuele vermogens. Voor de kaspositie van het rijk e- tekenen deze maatregelen een- hogere opbrengst voor het begrotingsjaar 1958 van 107 miljoen gulden. Op jaarbasis zijn de cijfers hoger, al moet bij de beoordeling van de cijfers in het nog worden gehouden, dat de voorzienin gen slechts betrekkelijk korte tijd werken. De regering is van oordeel, dat het aanbeveling verdient, voor 1958 het instituut van de vervroegde afschrij ving te handhaven. Evenwel wordt voorgesteld, aan de yerlenging van de vervroegde afschrijving een verrui ming te verbinden van de bestaande bevoegdheid tot beperking in die zin, dat de minister van financiën, in over eenstemming met de minister van eco nomische zaken, bepaalde bedrijfsmid delen van vervroegde afschrijving kan uitsluiten en haar overigens in be paalde gevallen of in het algemeen kan temporiseren tot op een jaarlijks bedrag van 5 procent van de aanschaf fingsprijs. De minister van financiën wijdt een afzonderlijke beschouwing aan de po sitie van zeescheepvaart, mede in ver band met de belastingvoorrechten, die de zgn. „vrije vlag-landen" verlenen. De bewindsman deelt mede, er niet van overtuigd te zijn, dat het geldende fiscale regime voor de Nederlandse zeescheepvaart tot een extravagante ongelijkheid van concurrentiepositie tegenover andere landen heeft geleid. Een herleving van de Investerings aftrek uitsluitend voor de scheepvaart zou een niet-verantwoorde discrimina tie jegens de andere bedrijfstakken betekenen. Wel heeft de bijzondere positie van de scheepvaart de regering doen be sluiten, bij een eventuele algemene temporisering tot 5 procent voor 1958 schepen daarin niet te doen delen, doch voor deze bedrijfsmiddelen de vervroegde afschrijving op de bestaan de voet, d.i. met een jaarlijkse tempo risering tot 10 procent intact te laten. Niet onontbeerlijk De goederen, waarvoor de regering verhoging van omzetbelasting voor stelt, voldoen aan de voorwaarde, dat zij voor het levensonderhoud niet on ontbeerlijk zijn. De datum, waarop deze verhogingen ingaan, zal bij ko ninklijk besluit worden vastgesteld; het is de bedoeling dat zij met ingang van 1 augustus 1959 komen te verval len, tegelijk met de verzwaringen, die bij wet van 31 juli 1957 zijn ingevoerd. In het wetsvoorstel is een bepaling opgenomen, die de regermg de be voegdheid geeft tot navordering van belasting over voorraden, die op het tijdstip, dat de wet in werking treedt, bij de handelaren aanwezig zijn. Sigaretten: goedkopere soorten De regering ohtveinst zich niet, dat öt verhoging van de omzetbelasting tot—'prijsstijging zal leiden. Dat zij haar, na de uniforme prijsstijging van f 0,10 per pakje met ingang van 1 maart 1957 voorstelt, steunt op de overweging dat een stijging van de si- garettenprijzen nog het minst be zwaarlijk mag worden geacht; de con sument behoudt overigens de moge lijkheid, uit te wijken naar het ge bruik van goedkopere sigaretten. De ervaringen, die zijn opgedaan bij vroe gere prijsstijgingen, wettigen niet de verwachting, dat handel en industrie een belangrijke terugslag zullen on dervinden. V ervoersmiddelen aarzeling Tot de verhoging van de omzetbelas ting op personenauto's, motorrijwielen banden heeft de regering niet dan na aarzeling kunnen besluiten. De rege ring heeft nochtans gemeend, dat de noodzaak van versterking der rijks middelen het tijdelijk verhogen van het tarief onvermijdelijk maakt. T elevisietoestellen: weelde De rangschikking van televisietoe stellen onder het weeldetarief kan, meent de regering, onder de heersen de omstandigheden weinig bezwaar ontmoeten. Het is een niet te looche nen feit, dat deze goederen een uitge sproken luxe-karakter hebben. De regering meent aan een matige verhoging van de vermogensbelasting de voorkeur te moeten geven boven een verzwaring van de belastingen naar het inkomen, waarvan het tarief op zichzelf nog steeds zwaar is. In verhand met de bestaande belas tingvrije aftrek vangt de verhoogde heffing aan bij een vermogen van f 30.560 voor gehuwden en f 23.000 voor ongehuwden, welke bedragen verhoogd worden met f7.500 voor elk kind en met f20.000 voor oudere en invalide belastingplichtigen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft verklaard, dat de V.S. hun positie van neutraliteit inzake de Indonesische eis ten aanzien van westelijk Nieuw-Gui- nea zouden handhaven. De argumenten voor en tegen, zo zei hij, zijn vrijwel in evenwicht. De V S zien in geen van beide standpunten voldoende aanleiding om een positief standpunt t.a.v. de ene of andere partij in te nemen. Dus, zouden de V.S. naar hij verwachtte, zich onthouden var. stemming over de resolutie, maar het hangt enigermate af van de uiteinde lijke vorm der resolutie In de toelichting geeft de re- l gering over de investeringen in l de bedrijven (waarbij ook de overheidsbedrijven) het volgende staatje (aantal in miljoenen gul dens) 1954 1955 1956 1957 840 1050 1230 1340 l 900 1140 1370 1460 970 1160 1330 1150 1330 1480 Hieruit blijkt, dat de investerin- gen zich tot en met het tweede kwartaal van 1957 nog steeds in i stijgende lijn bewegen. Daar staat tegenover, dat de investerings- i geneigdheid in de industrie een daling vertoont. Uiteraard is het niet mogelijk, te voorspellen, hoe l de daling in werkelijkheid zal zijn. In deze onzekere situatie be- staat er, naar het oordeel van de j regering, geen aanleiding, de be- staande toestand te wijzigen door de investeringsaftrek te doen her- l leven. De regering wil die daar- om handhaven tot eind 1958. le kw. 2e kw. 3e kw. 4e kw. John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, verwacht, dat op de komen de N.A.V.O.-topconferentie in Pa rijs zal worden gesproken over op slag van atoomwapens en aanleg van bases voor het lanceren van geleide projectielen in Europa. De V.S. zullen echter geen enkel Europees N.A.V.O.-land dwingen in te stemmen met de opslag van atoomwapens of de bouw van lan- ceerterreinen op hun gebied. De plaatsen waar op het Europese vasteland NAVO-opslagplaatsen voor atoomwapens zouden komen, zullen door het NAVO-opperbevel moeten worden vastgesteld, in overleg met de betrokken landen. Von Brcntano naar Washington De Westduitse regering heeft be kendgemaakt dat Von Brentano, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, het komende weekeinde naar Washington zal gaan. Waarover Von Brentano in Washington zal spreken werd echter niet meegedeeld. De Amerikaanse minister van defen sie, Moelroy, verklaarde dinsdag in Augusta na een conferentie met presi dent Eisenhower, dat de V.S. „eerder dan verwacht was" projectielen voor middelbare afstanden aan hun Euro pese bondgenoten kunnen leveren. Om veiligheidsredenen wilde hij niet zeg gen wanneer met de verscheping van deze wapens begonnen kan worden. De Franse premier Felix Gaillard heeft gisteren het vertrouwen gekre gen van de Nationale Vergadering. De stemverhouding was 256 tegen 182. Hoofdzakelijk de communisten en de Poujadisten stemden tegen. De volmachten, die de premier thans heeft gekregen, geven hem de mach tiging om nieuwe belastingen voor een bedrag van 101 miljard frank te hef fen, voor honderd miljard frank te be zuinigen, alle passende maatregelen te treffen voor verhoging van de uitvoer en alle nodige maatregelen te treffen om prijsstijgingen te voorkomen. DE BILT ZEGT: Aanhoudend rustig weer Overwegend droog weer met veel bewolking, maar ook enkele versprei de opklaringen. Hier en daar mist. Ma tige tot zwakke wind tussen zuid en oost. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets lagere. In de ouderdom van ruim 84 jaar is gisterenmiddag in zijn woning te Doorn, tengevolge van een hartver lamming, overleden prof. G. Wisse, rustend hoogleraar aan de theologi sche school der Christelijk Gerefor meerde kerk te Apeldoorn. Prof. Wisse werd 24 maart 1873 te Middelburg geboren. Hfj studeerde aan de Theologische Hogeschool te Kam pen en aanvaardde 11 september 1898 het predikambt bjj de Gereformeerde kerk van Gouda. Hij diende vervol gens de kerken van Amsterdam-Over toom, Leiden, Driebergen, Kampen, Bodegraven en Driebergen voor de tweede maal. Hier brak hij in 1921 met de Gereformeerde kerk en ging over tot de Christelijke Gereformeerde ker ken. Hij werd predikant te Arnhem en in 1926 te Utrecht. In datzelfde jaar be noemde de generale synode der Chris telijke Gereformeerde kerken hem tot lector aan de Theologische School te Apeldoorn. In 1928 volgde zijn benoe ming tot hoogleraar, om onderwijs te geven in de ambtelijke vakken der theologie en in de apologetiek, later ook in de geschiedenis der wijsbegeer te. Na acht jaar nam hij ontslag en ves tigde zich opnieuw te Driebergen. Van daaruit bediende hij de Christelijke Gereformeerde kerk van Amsterdam- Oost. In 1941 vertrok hij naar zijn geboor teplaats Midelburg, waar hij predikant is geweest tot aan zijn emeritaat op 1 mei ',946. Prof, Wisse heeft vooral naam ge maakt door zijn talrijke tijdredenen en geschriften. Van zijn hand zijn ruim honderd grotere en kleinere wer ken verschenen meest van apologeti sche aard. Na de bevrijding was hij bij herha ling lid van de generale synode der Christelijke Gereformeerde kerken. Tot het laatst van zijn leven ging hij zondags uit preken en nog vorige week hield hij te Roterdam een tijd- rede over de kunstmaan. Prof. Wisse' heeft ongeveer 10.000 spreekbeurten in zijn leven vervuld. Zijn verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau en tot lid van het -wiv, Genootschap der Wetenschap pen. Ook was hij drager van het witte mobilisatiekruis in verband met zijn geestelijke werkzaamheden in het le ger tijdens de mobilisatie van 1914 1918. Prof. Wisse had bijzondere banden met de Spaanse Protestanten. Daaruit is ook te verklaren de actie, die hij zoals uit ons blad bekend is tot het eind van zijn leven voerde voor onze vervolgde geloofsgenoten daar. Als eerste resultaat van de gister ochtend in Den Haag gevoerde bespre kingen over tussen Nederland en West-Duitsland hangende bilaterale vraagstukken tussen oud-minister J. W. Beyen en prof. E. Kaufmann is 's middags een uit vijfDuitse en vier Nederlandse deskundigen bestaande commissie bijeengekomen ter bespre king van de technische aspecten van de Eems-Dollartkwestie. De resultaten van dit overleg zullen vandaag wor den behandeld op een nieuwe bijeen komst van mr. Beyen en prof. Kauf mann. Generaal J. E. Valluy, comman dant van de N.A.V.O.-strijdkrachten in de centrale sector van West-Europa, zal op vrijdag 22 november een be zoek aan Nederland brengen. Dinsdagmiddag heeft zich in de haven van Amsterdam een ernstig ongeluk voorgedaan, toen een kraan in een overslagbedrijf tegen een mast van het Costaricaanse schip „Palmita", dat daar met erts geladen lag, reed waardoor de mast afbrak en op een van de ar beiders terecht kwam. De man werd zwaar gewond weggebracht. De foto geeft een beeld van het Costaricaanse schip met de afee- broken mast. De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft dinsdag met overweldi gende meerderheid de verdragen van Rome inzake de Europese Economische Gemeenschap en de Euratom goedge keurd. De stemverhouding was 174, voor, vier tegen en twee onthoudingen De Luxemburgse Kamer van Volks- vertegenwoardigers is dinsdag met het debat over de Europese verdragen be gonnen. Spaak In Nederland De secretaris-generaal van de NAVO Paul Henri Spaak, is gistermiddag te gen 18 uur in Den Haag aangekomen voor een driedaags bezoek aan ons land. De heer Spaak heeft reeds de V.S. en Engeland bezocht en dit is zijn eerste bezoek in zijn functie van se cretaris-generaal aan Nederland. De voorzitter van de Westduitse socialistische partij Ollenhauer, zal op uitnodiging van de P.v.d.A. een bezoek aan Nederland brengen. Kwestie Nieuw-Guinea De politieke commissie der V.N. zal woensdag om 16.30 Ned. tijd met de behandeling van de kwestie Nieuw- Guinea beginnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1