Bejaard echtpaar bedreigde 78-jarige met de dood B Inleiding van ds. Keyzer: „Past op uw kinderen" BLOEMIST-BRUIDEGOM UIT ZO UTELANDE,, VER SJO UWDE' HUIS 800 meter Hier wat bij en daar wat af Het weigerde rekening van electricien (f 6,09) te betalen Slachtoffer van Delta werken Raad van Middelburg in voor-begrotingsstemming Maandag 18 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 M1ILWIEM voor een goed geschenk Manvijf weken straf Vrouw: f 100.- boete Bruinisser vissers zeggen vertrouwen in „Commissie van Dertien" op Ouderavond Chr. Nat. school Burgh-Haamstede Fondsen voor export mosselen ingesteld In januari a.s. helemaal klaar GEWOON LUI! Artemis Ingezonden Meded. (adv.) cf Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger. Tijdens een bijzondere zitting van de Middelburgse politierechter, die maandagmiddag werd gehouden, verscheen voor mr. B. S. Sieper- da het bejaarde landbouwersechtpaar G. v. d. B. uit Hontenisse. De 69-jarige Staf v. d. B., Belg van origine, werd er van beschuldigd op 0 oktober j.l. de 78-jarige Hulsterse elektriciën W. onder pressie een nota voor „voldaan" te hebben laten tekenen. Zijn vrouw werd ver dacht van medeplichtigheid aan dit misdrijf wegens „opzettelijk be hulpzaam zijn". De landbouwer, sinds 14 oktober gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijf weken met aftrek, waardoor Staf v. d. B. maandag avond nog huiswaarts kon keren. Zijn vrouw zal voor haar „hulp" 100,moeten betalen. „Je zal hier niet levend vandaan ko men", sprak v. d. B. destijds tegen W., toen deze voor de zoveelste maal kwam informeren, wanneer hij de f 6,09, zijnde kosten van een door zijn bedrijf aangelegde schakelaar, eens te gemoet kon zien. De schakelaar was al In het begin van dit jaar aangelegd, maar de rekening, die werd verzon den, raakte ten huize van de familie v. d. B. zoek. „Stuur maar een ande re", had de oude Staf toen gezegd. Er kwam een andere, op de tiende mei en nog wel per aangetekende brief, maar de landbouwer stuurde de brief terug, welke daad hij tegenover de po litierechter motiveerde met de woor den: „Ik wist niet, wat er in zat". „Dacht U soms, dat het een belas tingbiljet was", vroeg mr. Sieperda. „DOODSBENAUWD" Hoe dan ook, de firma W. stuurde opnieuw een rekening en de heer W. kwam er verschillende malen over praten, ook op de negende oktober, terwijl moeder v. d. B. met een zoon ean de koffie zat. Zodra de bejaarde heer W. over de rekening begon, werd de vrouw erg kwaad. Zij voer hevig uit tegen de bezoeker en Staf, die niet in de kamer aanwezig was, spoedde zich toen naar binnen. Ook hij wond zich erg op. Hij pakte zijn schuldeiser bij diens vest en gooide hem tegen een muur, waarbij W. een hoofdwond opliep. „Haal die rekening", gebood v. d. B. zijn vrouw, die terstond aan deze op dracht voldeed. „En nu tekenen", sprak de landbouwer, „anders kom je hier niet levend vandaan". W. tekende, omdat hij „doodsbe nauwd" was, zoals hij later tegenover de rechtercommissaris had verklaard. ERGERLIJK De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, meende, dat W. de rekening onder pressie had getekend en van mevrouw v. d. B. vond de officier, dat „zij haar spelletje heeft meegespeeld". „W. is op ergerlijke wijze onder druk gezet", aldus mr. Andreae, die twee maanden hechtenis met aftrek vorder de. Een geldboete van f 100,voor de vrouw achtte de officier eveneens op zijn plaats. „Van den B. is een Vlaamse grens- boer, die uit het land waar nog feo dale toestanden heersen, plotseling te recht is gekomen in de omgeving van Hulst, waar de ontwikkeling tiental len jaren vooruit is", sprak de verde diger, mr. W. K. H. Dieleman, die de verdachten als mensen met een heftig bewogen aard kenschetste. W. vond Het bestuur van de Bruinisser vis sersvereniging Algemeen Vissersbe- lang heeft êen schrijven gezonden aan hét bestuur van de Vereniging tot Be hartiging der Zeeuwse Visserij belan gen (Zevibel). In dat schrijven wordt verzocht, de belangen van de vereni ging tot dusver behartigd door de zgn. Commissie van Dertien, over te nemen. Zoals bekend heeft de Bruinisser vereniging met deze Commissie gebro ken o.v.m. de houding, aangenomen na en tijdens het Deltadebat in de Tweede Kamer. Daarom is een afschrift van dit schrijven gezonden aan alle leden van de Tweede Kamer, aan alle bestuurs leden van het Productschap voor Vis en Visproducten, aan de Stichting van de Nederlandse Visserij enz., terwijl ook aan alle andere vissersverenigin gen in Zeeland een dergelijk schrij ven is uitgegaan. De Bruinisser leden hebben zich verwonderd over het communique dat over deze vergadering aan de pers is verstrekt. .n-iden Meded. (adv.) m SPECIALIST IN AMES mode SCHOENEN Met grote belangstelling hebben vele ouders en leden der schoolvereni ging op de ouderavond van de Chr. Nationale school te Rurgh-Haamstede geluisterd naar de lezing van ds. Key zer van Brouwershaven over het on- dc werp „Past op uw kinderen'. Spreker vertelde dat niet hij deze titel had verzonnen, maar dat hij deze titel had gevonden aan het slot van een oud doopformulier, dat in het ver leden gebruikt werd door Calvijn. Dat wij vandaag onze kinderen lichamelijk goed kunnen verzorgen moeten wij zien als een grote zegen. Immers in het verleden kwam het vaak voor dat men niet altijd aan zijn kind kon geven wat het nodig had. Nu is alles prima geregeld. Naast de goe de voeding beschikken wij over goede medische behandeling enz. enz. Belangrijker is echter de geestelijke verzorging van hét kind. Het kind als geschenk van God moet opgevoed worden tot Zijn eer. Een belangrijke taak rust op de schouders der ouders en opvoeders. Dankbaar was spreker dat de Christelijke school daarbij de ouders wilde helpen. Alleen als men de kinderen op de juiste wijze in aanraking kan brengen met Gods Woord en als het kind be merkt dat dit Woord ook leeft bij de ouders en opvoeders mag gesproken worden van de juiste opvoeding van het kind. Met nadruk wees spreker er op dat de kinderen van de Christelijke scho len niet anders zijn dan anderen, maar dat zij als gedoopte kinderen wel een belofte met zich mee mogen "dra gen. De belofte n.l. dat Gods Woord stand houdt in Eeuwigheid. Ook al zijn er vele gevaren. Na de pauze werdoor de heer Jon ker (de voorzitter van de oudercom missie) enkele zaken betreffende het schoolreisje en de Kerstfeestviering met de kinderen besproken en toege licht. Het hoofd der school de heer P. J. van den Berg, vertelde over de moge lijkheden en de moeilijkheden die er bij het vak „handenarbeid" naar voren komen. Spreker was dankbaar dat ook dit vak in het lesrooster was opgeno men. Hij deelde mede dat op de z.g.n. „kijkavond" die men eind januari hoopt te houden de verschillende werkstukjes tentoongesteld zullen worden. Nadat ook de andere leerkrachten iets ten beste hadden gegeven, werd tot vervulling van de vakature in het schoolbestuur ontstaan door het vertrek van de heer M. O. Hanse Lz overgegaan tot bestuursverkiezing. In het bestuur werd gekozen de heer J. van Dijk# Fz. pleiter een wonderlijke figuur, die tal loze brieven heeft geschreven over een rekening van nauwelijks f 6,„Deze mensen zijn primitief in hun woede,! wij zouden veel geraffineerder te werk gaan", meende de raadsman, die er op wees, dat Staf het allemaal niet zo erg bedoeld heeft. Hij vroeg dan ook om clemente straf en sprak de hoop uit, dat de politierechter de vijf weken, die v. d. B. al in voorarrest zat. voldoende zou vinden. De politie rechter volstond dus inderdaad met deze straf. (links) Zo sloopte de familie Melis in januari j.l. het nieuwe huis aan de Duinweg. (onder) En zo werd het 800 m. verder weer opgebouwd Links: J. Melis jr, de bloemist-bruidegom. (Eigen foto's) teja» C#£o Gsflo tejo Ujti OfO U|«) üju De verwachtingen voor de zitting van de Middelburgse raad waren gisteren zeer optimistisch. De korte, haast formele agenda en de we tenschap, dat de raad daarna in afdelingsvergadering de begroting zou moeten behandelen, wat een lieve paar uurtjes zou kosten, gaven grond aan de verwachting, dat de zitting ten hoogste drie kwartier zou duren. Het werd met een kwartiertje vertraagde opening een uur langer. Was het de komende begroting, die een rol speelde, omdat de raadsleden hier alvast wat geld binnen wilden halen, den kend aan het begrotingstekort, daar een politieke wens in vervulling wilden doen gaan? Zoals gezegd: het was een haast for mele agenda. De mededeling van b. en w., dat zij aan de nieuwe verbinding tussen de Nassaulaan en de Zach. Jansenstr. de naam Lipperheystraat gegeven hebben lokte, op een vraag, de mededeling uit, dat Lipperhey de naaste medewerker van Zach. Jansen is geweest. Waarvan acte. Voor de afrekening voor het Kleu teronderwijs werd troostend verwezen naar de vijfjaarlijkse afrekening, die eventuele rimpels en onrechtvaardig heden zal gladstrijken. Maar toen kwamen de gewijzigde verordeningen op de marktgelden, de vermakelijkheidsbelasting, de reini- gings-, de precariorechten en de leges, ges. Er werd voor deze belastingverorde ningen, die nog op het beperkte eigen gebied der gemeenten vormen, verho ging voorgesteld. Kan het niet wat minder? klonk het al gauw. De heer Hubregtse (PvdA) vond het onbillijk, dat de patate-frite-kramen die op de markt staan, naast de pacht ook nog marktgeld moeten betalen. Loco-burgemeester Kögeler die nog even meedeelde, dat ook demon stratiewagens onder deze verordening vallen maakte hem duidelijk, dat dit wel in de pracht-staanplaats ver disconteerd 'zit. Maar de heer Hubregtse kwam met hetzelfde, toen de vermakelijkheidsbe lasting aan de orde kwam. Hij vond het wel aardig, dat het entreebedrag, waarbij vrijstelling gekregen kan wor den, verhoogd is van f 1,50 tot f 2, maar hij wilde de bepaling, dat de voorstellingen dan tot algemeen nut moeten zijn, schrappen. Ook een ver eniging, die uitsluitend voor haar le den een uitvoering geeft, moet ervan kunnen profiteren. De heer Bögeler, fiscaal-technisch gesteund door de heer Hoek (AR), die toch als voorzitter van de commissie van financiën groot gezag op dit soort punten heeft, kon nóg zo duidelijk ma ken, dat de bepaling „ten algemene nutte" niet „zonder grote oorzaak" was opgenomen (zelfs de volksdemocratie- en kwamen er bij te pas), ook weth. Berenpas (PvdA) bleek zijn standpunt niet te delen. De heer Kaland (CH) poogde nog, uitstel te krijgen tot een volgende vergadering, opdat b. en w. zouden kunnen voorrekenen, wat schrapping van de gewraakte woorden zou kosten; zijn orde-voorstel haalde echter slechts 6 stemmen en het schrappingsvoorstel werd met 139 stemmen (links-rechts) aanvaard. Bij de verordening reinigingsrechten deed de heer Meliefste (AR) een po ging, om het bedrag van f 7,30 per uur voor het speciaal weghalen van puin e.d. te verhogen tot f 8,50, zoals een particulier voor dergelijk werk zou vragen. B. en w. zeiden: het is rokzak broekzak, want de meeste keren ge beurt dat voor de gemeente zelf. De heren Geerts en Hubregtse (Pv dA) wilden resp". de tariefsverhoging voor het ophalen van huisvuil voor AOW-trekkers e.d. ongedaan maken 'en het verschil in tarief voor de ton nen- en beerputdienst verkleinen, maar zij retireerden, toen wethouder van 't Westende (RK) hun aantoonde, dat dit èn weinig verschil maakte èn bovendien niet de huiseigenaars te gen wie deze heren wat schijnen te hebben doch de huurders zou du peren. Bij de precariorechten wilde de heer Wattel, (AR) de weegbrughouders, die nu f 25,per jaar betalen en die van bijzinepompen, die f 10,betalen, wat hoger aanslaan. Dit bedrag betekent niets voor hen, meende hij. De heer Hubregtse wilde, in aanslui ting op een vraag van de commissie voor financiën, de woonwagenbewo ners laten betalen (wat niet wel mo gelijk is, zoals werd aangetoond) om dat dat toch ongaarne-geziene gasten zijn. De heer Breel (PvdA) vond het tarief voor de caféterrassen te laag in vergelijking met de markttarieven (alsof dat een vergelijking is). Het college voerde tegen dit alles aan: de heffing moet in enige verhou ding staan tot de prestatie, die de ge meente moet leveren. Alleen de heer Wattel hield hiertegen stand en stelde, gesteund door de heren Schot (SG) en Hoek voor, het tarief voor een benzi nepomp te brengen op f 25,en voor een weegbrug op f 50, "Het drietal kreeg echter slechts 1 stem mee, waarop de heer Wattel te gen de hele verordening stemde, „Heffing is betaling van prestatie", zei de heer Kaland, dan behoort het tarief voor de bouwverordening niet verhoogd te worden. Door de hoge bouwkosten wordt er met het vooroor logse tarief toch al veel meer ontvan gen dan voorheen. Het verhoogt de kosten van de woningbouw! B. en w. hamerden erop: met die hogere opbrengst is heus het werk, dat de gemeente doet, lang niet betaald-, het vooroorlogse tarief is dus zeker niet verantwoord. Maar de heer Ka land, die de medeondertekening kreeg van mr Van Empel (CH) en de heer Meliefste stelde handhaving der tarie ven voor; zij kregen echter alleen de stem van de VVD-er Schenk mee, zo dat het voorstel van b. en w. met vlag en wimpel er door kwam. Toen viel het gordijn voor de afde lingsvergadering. Het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten kwam giste ren in openbare vergadering bijeen. Het bestuur stelde een veroredening vast tot regeling van het mosselbedrijf 1957. Daarvoor wordt een fonds voor de export van mosselen naar België en een voor de export van mosselen naar Frankrijk ingesteld. Voorts werd een uitvoeringsbesluit basisperiode mossel- exporteurs 1957 vastgesteld, welke ba sisperiode wordt aangewezen ter uit voering van de regeling mosselbedrijf 1957. Ook werden nog een aantal verorde ningen vastgesteld met betrekking tot de regeling van het oesterbedrijf 1957, voorts een uitvoeringsbesluit betref fende nieuw toe te laten garnalenvis- sers gedurende 1958. Bejaarde man verdronken De 60-jarige ongehuwde G. B. uit Dreischor op Schouwen-Duiveland is, naar de politie eerst thans mededeelt, in de nacht van zaterdag op zondag in de Kerkgracht in het dorpje Noord- gouwe "verdronken. B. was naar een danspartij geweest die in een café te Noordgouwe werd gehouden. Hoewel het slachtoffer, nadat hij in de Kerk gracht was terechtgekomen spoedig op het droge was gebracht, mislukten de pogingen om de levensgeesten op te wekken. „Kijk", zegt de jon ge bloemist-bruide gom-sloper-bouwer Melis, „dat is 't nieu we huis. We moeten nu aan 't binnen- kerk beginnen". JÉÉliiÉÉii HERINNERT U zich het verhaal in het Zeeuwsch Dagblad (12 jan. j.l.) over de bloemist-bruidegom in Zoutelande, die zijn eigen, pas twee jaar oude woning ging slopen, om deze later een eindje verder weer even vrolijk op te bouwen? Dat de familie Melis toen druk aan het slopen was, hebben we onze lezers toen met een plaatje kunnen aantonen. Maar dat het huis nog dit jaar een eind verder weer kant en klaar zou zijn verrezen, wilde er bij mij niet direct in. Daarom ben ik maar eens naar Zoutelande getuft, om met eigen ogen te aanschouwen, hoever de opbouw is gevorderd. Welnu, het huis staat er al, onder de kap n ruitdicht. Eerst ben ik even naar de Duin weg gereden, waar het huis in januari nog stond. Dat was hele maal verdwenen. Dat is in elk ge val wat, zei ik tegen een collega van onze Middelburgse redactie die me in de kou vergezelde. Toen naar bloemist Melis. „WIS EN WAARACHTIG!" „Is het nog doorgegaan, de op bouw van het gesloopte huis?" vroeg ik voorzichtig aan de vrouw des huizes. „Wel wis en waarachtig", luidde het antwoord, „natuurlijk is dat doorgegaan. Het is al helémaal onder de pannen". Maar toen wilde mevr. Melis ook wel wat meer over het doel van onze komst weten. Van de krant? Van het Zeeuwsch Dagblad zeker? Nu, dan had ze nog het een en ander te vertellen, want tjonge- jonge, dat verhaaltje in onze krant over de huizenslopende bloemist- bruidegom, had wat pennen in be weging gezet. Verschillende andere bladen hadden het verhaaltje over genomen en zo wist een week later heel Nederland, dat Jan Melis zijn huis aan het versjouwen was. „Uit alle delen van het land kre gen we brieven", vertelde mevr. Melis mij, „ook van jongens uit Groningen en Holland, die met Jan als soldaat in Indië waren ge weest. We hebben er een hele al bum van kunnen aanleggen". UITGEBREID „Als ik van al die kranten dui zend gulden had gekregen", voeg de Jan erbij, „dan had ik nou een mooi kapitaaltje".... (Ziezo, dat kon uw verslaggever maar vast in zijn zak steken.) Toen zijn we gedrieën naar het nieuwe huis getogen, dat daar nu staat te pronken aan de weg naar Middelburg. „We hebben het wat veranderd", aldus Melis junior, „dit huis is wat groter en royaler uit gevallen. En duurder natuurlijk. Maar alle stenen, die ik van de muren heb gesloopt en afgebikt, zijn erin verwerkt. Ook alle plan ken en balken". De hele familie Melis is aan het bikken geweest. Dag in, dag uit. Toen werd alles keurig opgestapeld en opgeslagen, steen bij steen, plank op plank. Tot het voorjaar aanbrak. Ja, toen het wat beter weer werd in mei, werd met de opbouw van het huis begonnen. Dat gebeurde natuurlijk onder leiding van een vakman-aannemer, want hoe en thousiast en van-alle-markten-thuis Melis Jr. ook is, hij wil heus wel weten dat een bloemist nog geen timmerman of metselaar is. Nu staat daar dan het nieuwe, voor de tweede maal opgebouwde huis. Het binnenwerk moet nog ge beuren en dan hoopt Melis er in januari te kunnen intrekken met zijn (nu nog a.s.) vrouw. „Toen jullie tijdens het sloop werk bij me op bezoek waren, zei ik, dat we er met Kerstmis zouden inzitten", aldus de jonge bloemist, „maar zo vlug konden we het niet klaar krijgen, 't Wordt nu wel ja nuari". Overigens heeft hij dat energie ke niet van een vreemde. Want achter het huis van de heer Melis senior is ook een nieuwe woning verrezen. „Ja, ik heb maar vast een nieuw huis laten zetten", verduide lijkte pa Melis mij, „mijn woning moet namelijk ook voor de nieuwe dijk het veld ruimen, evenals het huis van mijn zoon. Over verplaat sen van mijn woning hoef ik niet te denken, want daar is-ie te oud voor." Enfin, wat de Melissen betreft, kan de nieuwe zeewering nu wel gebouwd worden. Zij hebben hun nieuwe woningen nu op een veilige afstand staan. Ziezo. De Babbelaars-rubriek is er dan weer na een week van nonactiviteit. Neen, ik ben niet ziek geweest, niet weer ver huisd, geen vakantie gehad of zoiets. Alleen maar luiheid, doordat ik de afgelopen week moest invallen voor een van on ze nachtredacteuren. Dat was even omschakelen. Maar nu gaan we dan op de oude voet verder. En vergeet u het niet - de tent-actie „woedt" nog al tijd. Hebt u al iets gedaan voor de nieuwe tent? NISSE Collecte. De klaprooscollecte heeft op gebracht ƒ18.02. VVV-secretaris Houtekamer COL1JNSPLAAT VOOr de radio Extra kerkdienst. Donderdagavond 21 november zal in de Geref. Gem. in De algemeen secretaris van de Zeeuw- een extra kerkdienst voorgaan ds. se V.V.V., de heer G. Houtekamer te Honk te Goes. Aanvang 7 uur. Goes, hoopt donderdag a.s. om 11.50 uur een causerie te houden over Hil- ri n a n v i versum II met het onderwerp: „De Collecte. De m Cohjnsplaat gehou- vicarie- of capelleriegoederen op Zuid- den Klaprooscollecte heeft opgebracht Beveland". f 66,09.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2