1 Soekarno pleitte voor sterke eenheid inzake West-Irian Vandaag begint politieke commissie besprekingen over „Ik weet niet zeker of zij geen militaire implicaties heeft Indonesisch verzoek Pineau in New York voor overleg inzake Tunesië Groentehandelaar is ook een middenstander SOEBANDRIO: ■MMlIIMiffiliH Meisie omgekomen bij brand PROJ ESlANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND TERWIJL TIENDUIZENDEN ZICH VERZAMELD HADDEN Australisch'Nederlandse verklaring Géén Britse instemming met Egypte V.N.-resolutie over Korea RESOLUTIE Selwyn Lloyd legt verklaring af in Lagerhuis K.P.M. Nederlands'Duitse onderhandelingen niet hervat MENU VAN DE DAG NEEM BLIKGROENTEN Verlaten van de Christelijke Middenstandshond brengt nadeel en verwarring Kunstmaan van V.S, eerder de lucht in Westelijke instemming met uitbreiding Ontwapenigscommissie Hoofdkantoor: L. Vorststraax 90, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, f 7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad HUIS VERSJOUWD (Zie pagina 2) 13e Jaargang No. 3862 Hoofdredacteur: R HAGOORT Directeur: jacq de Smit Dinsdag 19 november 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.08 u., onder 16.42 u. Maan op 6.30 u., onder 16.05 u. Hoogwater woensdag 20 nov.: Vlissingen: 0.11 u. 2.20 m., 12.31 u. 2.17 m. Terneuzen: 0.40 u. 2.36 m., 13.01 u. 2.32 m. Wemeldinge: 1.57 u. 1.98 m., 14.20 u. 1.82 m. Zierikzee: 1.45 u. 1.74 m., 14.06 u. 1.57 m. Met de verkoop van de eerste kinderpostzegels begon maandag ochtend in het Haags gemeente museum officieel de Kinderpost- zegelactie-1957. Foto: de directeur- generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, koopt de eerste kinderzegels van mevrouw Kui- pers-Sluyters, de enige nog leven de dergenen, die op deze zegels zijn afgebeeld. Haar vader, wijlen Jan Sluyters, maakte n.l. indertijd een jeugdportret van zijn dochter. Het kopje prijkt nu op de 8 cents kinderpostzegel. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr. Soebandrio, heeft maandag, na zijn onderhoud met minister Dulles in Washington, verklaard bezorgd te zijn over mogelijke militaire verwikkelingen in de jongste Australisch-Nederlandse verklaring over Nieuw-Guinea. Minister Soebandrio voegde hieraan toe: „Ik betreur deze verklaring ten zeerste. Ik ben er niet zeker van dat zij geen militaire implicaties heeft. Indien dat zo is, zou dat zeer erg zijn". Journalisten vroegen minister Soe bandrio naar zijn mening over de ver klaring van president Soekarno dat Indonesië krachten zou gebruiken om de Nederlanders uit Nieuw-Guinea te verdrijven, indien de V.N. geen oplos sing zouden geven over het geschil over de Indonesische aanspraak op het gebied. Hij antwoordde, dat de verkla ring moet worden opgevat als zijnde In de eerste plaats een beroep op de V.N., voor een oplossing via vreed zame onderhandelingen. „Indien dit niet zal lukken, zou den wij krachtiger middelen moeten gebruiken", zei hij. „Ik begrijp hier onder niet het gebruik van militair geweld", zei minister Soebandrio met nadruk. Hij voegde hieraan toe, dat wellicht stappen zouden worden genomen om de economische en di plomatieke banden met Nederland te verbreken. Haastig liet hij hierop volgen, dat hij slechts „voorbeelden' van andere soorten van kracht op noemde. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag te Londen verklaard dat de Britse regering geen verant woordelijkheid aanvaardt voor schade die verleden jaar november door het Brits-Franse ingrijpen in de crisis om het Suez-kanaal in Egypte is aange richt. „Aangezien de standpunten van de afvaardigingen van Groot-Brittanië en Egypte in dit opzicht onverenigbaar zijn gebleken, werd met wederzijds goedvinden besloten dat dit onderwerp gedurende de huidige besprekingen in Rome niet zou worden aangesneden". De politieke commissie van de Alge mene vergadering der V.N. heeft maandag een resolutie goedgekeurd waarin op Noord-Korea en communis tisch China een beroep wordt gedaan om mee te werken aan vereniging van Noord- en Zuid-Korea door aanvaar ding van de door de V.N. goedgekeur de beginselen. De stemverhouding was 53 voor, negen tegen en 15 onthou dingen. De resolutie was ingediend door Au stralië, Ethiopië, Frankrijk, Grieken land, Luxemburg, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Thailand, Turkije, Enge land en de V.S. „Ik heb gewezen op de noodzaak de aandacht, die door dit vraagstuk is ge wekt, in de sfeer van overleg tussen Nederland en Indonesië te brengen. Naar mijn mening is het in het alge meen moeilijk voor de V.S. in dit pro bleem partij te kiezen daar alle drie de landen, die erbij betrokken zijn Indonesië, Nederland en Australië van groot belang zijn voor de V.S. Ik kan deze positie begrijpen". PRESIDENT SOEKARNO vanlndonesië heeft gisteren in Djarakta voor een menigte van tienduizenden jongelieden een pleidooi gehou den voor eenheid inzake de Indonesische aanspraak op westelijk Nieuw-Guinea. Vice-president Hatta, die ook aanwezig zou zijn, stuur de op het laatste ogenblik bericht van verhindering. De minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, heeft gisteren ge sproken met zijn Amerikaanse collega, Foster Dulles. Vandaag zullen de besprekingen beginnen in de politieke commissie van de V.N. over de Indonesische aanspraak op West-Irian. Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken bestudeert op het ogenblik een gerucht, dat er een Amerikaans complot is gesmeed tot het omkopen van enige politieke partijen in Indonesië. Men zou het regiem van Soekarno omver willen werpen. „INDIEN de V.N. opnieuw er niet in zouden slageft de terugkeer van wes telijk Nieuw-Guinea tot Indonesië te laten doorgaan, zullen wij onze eis aan de Nederlanders opdringen op zodani ge wfjze, dat zij zouden moeten toege ven", aldus Soekarno in zijn rede in Djakarta. Er werd op deze bijeen komst een resolutie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen onmiddellijk concrete stappen te ondernemen, indien de be slissing van de V.N. niet in het voor deel van Indonesië zou zijn. De aanbevolen stappen houden in: nationalisatie van belangrijke Ne derlandse ondernemingen in Indone sië, bespoediging van de „Indonesi- anisaties" van Nederlandse onderne mingen, beëindiging van de toela ting van Nederlanders in de Archi pel, het repatriëren van werklcze Nederlanders, die niet van nut zijn voor de wederopbouw. Voorts wercT in de resolutie gevraagd om de op richting van een wederopbouw-bri- gade voor West-Irian. HATTA stuurde een boodschap, waarin hij zei, dat hij niet begreep waarom de Nederlandse regering hard nekkig het beheer over westelijk Nieuw-Guinea wilde houden en aldus de belangen van haar eigen burgers, vooral in Indonesië, vernietigt. Hatta merkte op: „Het is niet mijn bedoeling een dode tot getuige te roepen, maar op de eerste ministersconferentie van Indonesië en Nederland in 1950 stelde PINEAU, de Franse minister van buitenlandse zaken is in New lork aan gekomen voor besprekingen met minister Dulles. Hij zal daar onderhandelen over de gerezen moeilijkheden door de Brits-Amerikaanse wapenleveranties aan Tunesië. Ons besluit om wapens aan Tunesië te leveren is niet in strijd met de At lantische solidariteit. Het besluit beoogt de belangen van het westen te be schermen en niets belet de Franse regering om zelf wapens aan Tunesië te leveren, aldus de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd in een rede die hij maandag in het Lagerhuis hield. Hij verklaarde dat Tunesië als on afhankelijk land recht heeft op wapens teneinde zichzelf te kunnen verdedi gen. Lloyd betreurde het meningsverschil dat gerezen is tussen de Britse en de Franse regering over de Britse leve ring van een symbolische voorraad wapens. Hij hoopte dat Frankrijk, dat krachtens een traditie in het verleden immer wapens aan Tunesië heeft gele verd, met deze leveranties zal door gaan, want „het zou wel zeer ongeluk kig zijn" als de Tunesische regering gedwongen zou worden wapens van het Sowjet-blok te accepteren. Overleg Lloyd zei voorts dat de Tunesische regering zich tegen eind september met de Britse regering in verbinding had gesteld over de levering van wa pens. Lloyd vervolgde: „Wij drongen aan op en gaven waarborgen voor een her haald uitstel van de Amerikaanse en Britse wapenleveringen omdat wij met de moeilijkheden van Frankrijk reke ning wilden houden. Op 14 november deelden de regerin gen van Frankrijk en Tunesië echter mee dat zij niet tot overeenstemming konden komen over de basis waarop Frankrijk wapens zou kunnen leve ren". De Britse minister zei verder dat Frankrijk nooit op enigerlei wijze te kennen heeft gegeven dat het de kwestie In de NAVO wilde bespreken. De „Reuter"-correspondent Harold King schreef maandag van Franse ambtenaren vernomen te hebben dat Frankrijk, ondanks zijn geraaktheid over het zenden van Britse en Ameri kaanse wapens naar Tunesië, niet voornemens is de banden met zijn NAVO bondgenoten te verbreken. Doch de Franse regering zal in de toekomst waarschijnlijk onderscheid maken in haar betrekkingen met Groot-Brittannië en die met de V.S. wijlen minister Van Maarseveen mij in het vooruitzicht, dat Indonesië zou krijgen wat het wenste, indien de kwestie enige tijd met rust zou worden gelaten." DE MINISTER van scheepvaart, Na- zir heeft verklaard, dat het verdwij nen van de Kon. Paketvaart Maat schappij binnen niet al te lange tijd gerealiseerd moet worden. Hij zette uiteen, dat zeventig procent van de inter-insuiaire scheepvaart nog steeds door de KPM wordt uitgevoerd. „Het is duidelijk", zo voegde hij hieraan toe, „dat de Indonesische scheepvaart moet worden uitgebreid, teneinde de taak van de KPM te kunnen overne men. De Nederlands-Duitse onderhande lingen over bilaterale vraagstukken, gistermiddag zouden worden gehou den, zijn nog niet hervat. De herope ning van de besprekingen, die op maandagmiddag was vastgesteld, werd op verzoek van de leider der Duitse delegatie, prof. Erich Kauffman, uit gesteld tot dinsdagochtend half tien. Van de zijde der Duitse delegatie werd verklaard, dat het uitstel „om techni sche redenen" was gevraagd. Van Ne derlandse zijde werd geen enkele com mentaar gegeven. Het uitstel van de besprekingen kwam voor de Nederlandse delegatie volkomen onverwacht. Eerst toen oud minister J. W. Beijen met de leden van zijn delegatie reeds aan de con ferentietafel had plaatsgenomen ver zocht prof. Kauffman per telefoon vanuit het Kurhaus te Scheveningen de eerste bijeenkomst der delegaties tot morgen uit te stellen. Ingezonden Meded. (adv.) in 4 minuten Waar op tafel I Overwegend droog. Overwegend droog weer met op vela plaatsen mist of laaghangende bewol king. Zwakke tot matige oostelijke wind. "Weinig verandering in tempera tuur. (Van onze Utrechtse redacteur) DE LEDEN van de Christelijke Bond van Kleinhandelaren in Aardappe len, Groenten en Fruit zullen morgenmiddag in Amersfoort een belangrijk» beslissing moeten nemen. Het bestuur zal de ledenvergadering dan n.l. het voorstel doen om uit de Christelijke Middenstandsbond te treden! Van dit voornemen heeft het bestuur 'enkele weken geleden in een vijfregelig briefje aan het bestuur van de C.M.B. kennis gegeven. De redenen voor dit toch wel zeer rigoreuze besluit werden in dit schrijven niet vermeld. Een verzoek om een samenspreking werd niet gedaan. Toch heeft op initiatief van de C.M.B. een samenspreking tussen de bondsvoorzitter en het moderamen van de groen- tenhandelarenbond plaats gevonden. Maar zonder resultaat. Het Israëlisch parlement heeft maandag met 63 tegen twaalf stem men zijn vertrouwen uitgesproken in het buitenlandse beleid van de rege ring. De Nederlandse minister voor de fensie, ir. C. Staf, en zijn Britse ambt genoot, Duncan Sandys, hebben maan dag te Londen besloten, een gemeen schappelijke commissie in te stellen om uit te maken, hoe men op het ge bied van de defensie binnen de West- europese Unie en het Atlantisch bond genootschap zo vruchtbaar mogelijk kan samenwerken. De Franse minister van financiën, Pflimlin, zal onmiddellijk met onder handelingen over buitenlandse lenin gen beginnen, wanneer de stemming, die morgen door de nationale vergade ring over het economisch en financiële programma der regering wordt gehou den, gunstig uitvalt. De twintigjarige mej. Annie Zoe- ters is om het leven gekomen tij dens een brand die was uitgebro ken op de tweede verdieping van een oud huis in de Barentszstraat in Amsterdam-West. De brand vernielde de tweede en derde verdieping en de zolder van het huis. - De foto geeft een beeld van het brandende huis en de blussen de brandweerlieden. De kans bestaat, cTat de eerste volle dig met instrumenten uitgeruste Ame rikaanse kunstmaan eerder dan aan vankelijk voorzien was, zal worderf gelanceerd. Volgens de plannen zou de satelliet in maart de ruimte ingezon den worden, doch als het lanceren van een proefsatelliet in de loop van de volgende maand slaagt, zal dit reeds eerder kunnen geschieden. De eerste proefsatelliet zal een door snede hebben van 15 cm, de eerste volledig met instrumenten uitgeruste kunstmaan meet 60 cm in doorsnede. Een Britse woordvoerder heeft maandag te New York medegedeeld dat de V.S., Engeland en Frankrijk hebben ingestemd met een voorstel, dat voorziet in een uitbreiding der ontwapeningscommissie van de V.N. met de vertegenwoordigers van veer tien landen, Argentinië, Australië, België, Brazilië, Birma, Tsjecho-Slo- wakije, India, Italië, Tunesië, Zuid- Slavië, Egypte, Mexico, Noorwegen en Polen. In de huidige ontwapeningscommis sie zijn twaalf landen vertegenwoor digd, namelijk elf leden van de Vei ligheidsraad en Canada. Door blikseminslag in drie hutten in het Emboeboela-district bij Durban zijn achtten mensen gedood, onder wie zeven kinderen. De hutten brandden geheel af. Op tal van jaarvergaderingen van laatstgenoemde organisatie werd da laatste jaren al naar voren gebracht, dat het lidmaatschap van de C.M.B. weinig nut had en veel te duur was. Deze door enkele leden verkondigde opvatting werd dan ook door het be stuur met weinig overtuigingskracht bestreden. Nu wil deze vakbond dan geheel met de centrale breken, niet uit principiële, maar alleen uit prak tische en financiële overwegingen. Het gevolg zou dan zijn, dat de be langen van de leden alleen op het ter rein van de eigen branche werden be hartigd. Die leden zijn ook midden standers, maar uit de strijd om de be hartiging van de algemene midden- standsbelangen zou deze groep zich te rugtrekken. En dat in een periode, waarin tal van zeer belangrijke pro blemen aan de orde zijn, waarbij da toekomst van de middenstand op het spel staat. De groentehandelaren zouden door het nemen van het besluit tot uittre ding het prot. ehr. front verzwakken ten voordele van het neutrale front. Zij zouden hun invloed prijsgeven in de Sociaal Economische Raad, in da Raad voor het Middenl en Kleinbe drijf en in het Hoofdbedrijfschap De tailhandel. Ze zouden los komen t« staan van het overleg in de Stichting van de Arbeid, waaraan de C.M.B. deelneemt. Ze zouden zich losmaken van het Convent van Christelijk So ciale Organisaties. En zo zouden wa nog wel door kunnen gaan. Versplintering Bovendien zou een besluit tot uit treding aanleiding geven tot een droe vige versplintering van krachten. De Christelijke Middenstandshond zou dan n.l. door haar Statuten verplicht zijn, om onmiddellijk een nieuwe vak bond voor de groentehandel op te rich ten en zo zouden twee concurrerende christelijke organisaties tegenover el kaar komen te staan. De leden van de organisatie van groentehandelaren zijn allen op de ze ernstige konsekwenties gewezen in een brief van de voorzitter van de C.M.B., de heer H. de Mooy. Het is ons bekend, dat diverse afdelin gen en een aantal individuele leden tegen het bestuursvoorstel gekant zijn. We hebben dan ook hoop, dat de ledenvergadering het niet tot een uittreding uit het C.M.B. zal daten komen, maar het bestuursvoorstel zal verwerpen. Wellicht brengen zij dan ook de kracht op, om een inter ne reorganisatie van hun bond tot stand te brengen, waardoor de die perliggende oorzaken worden weg genomen, die tot de huidige betreu renswaardige gang van zaken aan leiding hebben gegeven. Oorzaken, die te veel in de persoonlijke sfeer liggen, om ze hier te memoreren. Konsckwentie We hopen, dat een groot aantal bondsleden woensdagmiddag in „De Oude Tram" te Amersfoort aanwezig zal zijn, opdat daar werkelijk de bond in zijn geheel zal spreken. En we ho pen, dat alle sprekers zich bewust zul len zijn van het feit, dat ze naast Christen-groentehandelaren ook Chris ten-middenstander zijn. En dat ze de konsekwentie van dit feit en de ver antwoordelijkheid, die het organisato risch meebrengt, zullen aanvaarden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1