WAT IS EN WAT DOET DE NED. HUISHOUDRAAD WILLIAM BOOTH, evangelist en organisator R00YERS LEGER DES HEUS Luthers gemeente leven in noordwesten van Rusland Zweedse invloed RUNDLEDEREN KLEDING SUèDE KLEDING HANDSCHOENEN Geen theekransje Belangen van 500.000 vrouwen worden bepleit bij industrie en overheid Ballistische projectiel in V.S. gelanceerd geroepene, evangelist, predikant, organisator, stichter van het Zendingsbond brengt verslag uit Maandag 18 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 (Van één onzer verslaggeefsters) Wat is de Nederlandse Huishoudraad? Een groepje vrouwen, dat gezellig om een tafel, waarop de koffie staat te pruttelen, baby truitjes breit, praat over de moeilijkheden bij de opvoeding van Jantje en Marietje en moppert over de prijs van de melk, die alwéér verhoogd is? Een theekransje, bestaande uit vrouwen, die in navolging van de te wichtige heren der schepping hun clubje een nóg gewichtiger naam ebben gegeven? Of is de Huishoudraad een vereniging van zeer ge- emancipeerde vrouwen, die bemoeizuchtig hun neuzen steken in zaken waar zij geen verstand van hebben, zaken die alleen mannen aangaan? Waarschijnlijk zyn er in Nederland niet veel mensen te vinden, die bij het horen van de naam „Nederlandse Huis houdraad" aan theekransjes of overdre ven geëmancipeerde vrouwen denken. Want in de nu ruim zeven jaar van zijn bestaan is hij voor velen, voor ministers en voor doodgewone huisvrouwen, een leer gewaardeerde raadgever geworden. Het staat met twee simpele zinnetjes in de statuten: „De Stichting Nederlanse Huishoudraad stelt zich ten doel het in het algemeen belang bevorderen van een doelmatig voeren van de huishouding en de behartiging van consumentenbelangen en huishoudelijke belangen bij overheids instellingen, wetenschappelijke instituten, industrie en handel". Maar er zouden dikke boeken te schrijven zijn over de eindeloze rij van werkzaamheden, die verricht moeten worden door de be stuursleden, de verschillende commissies en de mensen op het bureau in Den Haag voor de uitvoering van deze taak. Gelukkig heeft de Huishoudraad een bijzonder energieke presidente, mevrouw Betty Kortekaas-den Haan, die, naast het zorgen voor haar eigen gezin en huis houding, het schrijven van artikelen voor pers en radio en het besturen van diverse vrouwenorganisaties, nog voldoende tijd vindt, om deze enorme en veelomvatten de taak met veel kennis van zaken, ge voel voor humor en praktisch inzicht te vervullen By de Huishoudraad zijn ongeveer alle belangrijke vrouwenorganisaties aange sloten, o.a. de Bond van Christen Boe rinnen, Boerendochters en Plattelands vrouwen en -meisjes in Nederland, de Christen Jonge Vrouwen Federatie, de Nederlandse Christen Vrouwenbond en de Vrouwengroep van het C.N.V. Iedere aangesloten bond is vertegenwoordigd in het bestuur van de Raad. Alle 500.000 vrouwen, die lid zijn van deze organisa ties, vinden bij de Huishoudraad een open oor voor al hun vragen, klachten en opmerkingen. Over de verschillende moeilijkheden wordt zonodig overleg ge pleegd met overheidsinstanties of organi saties van fabrikanten en handelaren. Maar de Huishoudraad heeft ook een groot aantal commisies gevormd, die zelf standig verschillende problemen te lijf gaan. WAT HIJ DOET Om er maar een paar te noemen: er is een studiegroep die zich bezig houdt met de functionele grondslagen van de wo ning, er is een werkcomité doelmatige inkomstenbesteding, een economische ad viescommissie, een woningcommissie, een adviescollege voor -*e toegepaste huis houdkunde ten behoeve van het wonen, een middenstandscommissie, een zuivel- commissie, een bakkerijcommissie, er zqn contactcommissies met verschillende be drijf- en produktschappen, tuinbouwvei lingen, enz., er is een commissie, die de moeilijkheden bestudeert van de gehuw de en buitenshuis werkende vrouwen en een enquêtecommissie voor vakantiebe steding. En al deze studiegroepen lijken toch echt in de verste verte niet op thee kransjes! Eén van zijn belangrijkste taken ziet de Huishoudraad in het bevorderen van een iuiste besteding van het gezinsinkomen. )e huisvrouwen nemen met elkaar niet minder dan 82 procent van alle con sumptieve uitgaven voor hun rekening en het is voor onze hele nationale econo mie van betekenis, dat dit doordacht ge schiedt. Dat de Huishoudraad een orgaan is, dat meetelt in Nederland, blijkt wel uit de talloze verzoeken, die dagelijks binnen komen, om vertegenwoordigsters te be noemen in commissies met de industrie, de middenstand, het ambacht en de over heidsinstanties. Toen de Huishoudraad onlangs besloot, geen zitting te nemen in het Consumenten-Contact-Orgaan, ver oorzaakte dit grote opschudding. En me vrouw Kortekaas vindt het „leuk" dat wat vrouwen doen zo'n deining veroor- zarkf, terwijl dat vijfentwintig jaar gele den eenvoudig onmogelijk geweest zou zijn". Als zij deze mening verkondigt voegt zjj daar echter geruststellend aan toe: „ik ben geen feministe, hoor. Ik ben zelfs vlak vóór samenwerking met al die mannen!" Coördinator voor V.S.-hulp aan buitenland Het State Department heeft vrijdag bekend gemaakt dat men overweegt een topfunctionaris aan te stellen voor de coördinatie van de programma's voor de hulp aan het buitenland. Voor deze functie heeft men het oog laten vallen op de plaatsvervangd on derminister voor economische zaken, C. Douglas Dillon. ev$o eofyr» ofo coQ-r> ct$<n n$n 1 De Huishoudraad behartigt con- sumentenbelangen. Wat hij &aar- J T onder verstaatzette mevrouw 4 1 Betty Kortekaasden Haan uit- T een op het eerste lustrum van de 3 Raad: - 4 1 „Consumentenbelangen liggen bij informatieve etiketteringbij het J f eisen van kwaliteitsprodukten, bij 4 2, het eisen van kwaliteitsproduk- tenbij de niet los verkrijgbare J V fluitketeldop, bij de met leer of- 4 2> plastic gevoerde (en daardoor niet wasbare) ceintuurtjes van J F zomerjaponnenbij de blikjes vis- 4 2, conserven met de opdruk beperkt houdbaar', zonder dat wy wetenj f waar de grens van deze beperking 4 2, is, bij de zwarte rubber zolen, die bijna niet te verwijderen vlekken j f en krassen geven op linoleum en 4 2, parket, bij de verhoogde melk- 1 - prijs en de daardoor gedaalde j V consumptiebij afbetaling en sa- 4 L nering, bij thuisbezorgen, koop- avonden en winkelsluiting, bij 'j V het cadeaustelsel, bij waarheid in 4 2» reclame, bij zelfbediening en ver- antwoord kopen, bij warenkennis J T en vrije tijdsbesteding, bij eco- 4 2, nomische mededinging, bij Euro- pese landbouwintegratie, bij de J T Kolen- en Staalgemeenschap en 4 zo zou ik kunnen doorgaan 5 Sterktebij het vervullen van T f Uw taak, mevrouw Kortekaas! 4 4 «"$*5 4 De meest uiteenlopende onderwerpen worden door de Huishoudraad onder de loep genomen. En wanneer er dingen worden ontdekt, die fout zijn, of die be ter zouden kunnen gedaan worden, wordt er niet dadelijk veel ophef van gemaakt. Op echt vrouwelijke manier wordt er met de betrokkenen rustig gepraat en overleg gepleegd, voor men tot publica tie overgaat. Zo heeft de Huishoudraad jarenlang gevochten voor duidelijke textieletiket- tering. Terecht was men van mening, dat het voor- -een hardwerkende huisvrouw eenvoudig onmogelijk is, op de hoogte te blijven met alle nieuWe al of niet syn thetische stofjes en dé behandeling daar van. Dezer dagen werd de strijd be kroond: er werd een Vereniging Textiel- etikettering in het leven geroepen, waar in zowel huisvrouwen als fabrikanten, grossiers, detaillisten, zeepproducenten en wasserijen zitting hebben Deze vereniging heeft een code goed gekeurd, waaruit de huisvrouw gemak- keiyk kan opmaken, hoe zy haar japon netjes, bloesjes en onderjurken moet wassen, stroken en bleken. De strookjes, waarop deze code voorkomt, zullen in alle textielproduktep worden aange bracht. Op een internationaal congres in veel belangstelling voor dit nieuwe Ne derlandse systeem en men wil nu pro beren, om tot internationale etikettering te komen. De contributies die dé aangesloten vrouwenorganisaties aan de Huishoud raad betalen, belopen tezamen by lange niet het bedrag, dat nodig is, om er zo wel het bureau als de verschillende on derzoeken van te kunnen bekostigen. De Huishoudraad heeft met behulp van het Centraal Bureau voor de Statistiek vijf groepen van 400 vrouwen samenge steld, die representatief geacht kunnen worden voor alle vrouwen in Nederland. In deze groepen worden verschillende en quêtes gehouden en peilingen gedaan, b.v. naar de mate waarin plastic artike len in Nederlandse gezinnen voorkomen, naar het gebruik van witte of gekleurde tafellakens en badhanddoeken en naar de inventaris van de Nederlandse wo ningen. De rapporten, die hierover worden sa mengesteld, zijn natuurlijk zeer belang rijk voor het bedrijfleven, dat er op deze manier achter kan komen, wat de Neder landers wel en wat zij niet in hun huizen willen hebben. De geïnteresseerde in dustrieën kunnen de rapporten met de resultaten van de enquêtes van de Huis houdraad kopen en met de opbrengst daarvan kunnen dan weer andere werk zaamheden worden betaald. Maar aange zien er steeds wijzigingen optreden in de structuur van de gezinnen, moet de sa menstelling van de onderzoekgroepen vaak worden veranderd, omdat zij re presentatief moet blijven voor het geheel en dat brengt veel extra werk mee. Wij doen nog een greep uit de vele functies van de N.H.R.: De Sectie Wonen stelt een onderzoek in naar de functie van de woning in het gezin. Bij architecten, bouwverenigingen en aannemers pleit zij voor een efficiën ter bouw, voor doeltreffende keukens (met een lamp boven de gootsteen!), voor lagere wasbakken, doorgeefluikjes, fon teintjes in de toiletten en goederenliften in de hoge flats ten gerieve van drukke huismoeders en vermoeide slagers, bak kers, kruideniers en melkboeren. De Pannengroep heeft niet lang gele den een ,,pannenpeiling" gedaan en kwam tot de verrassende ontdekking, dat de gebruikelijke sets van zes pannen vreselijk onpraktir zijn. Pasgetrouwde vrouwen gebruiken ze nooit allemaal te gelijk en zeker niet de allergrootste, maar een gezin met veel kinderen heeft meer aan drie grote pannen inplaats van aan zes met ope' wolgende afmetingen kortom; de collecties zouden eten heel andere samenstelling moeten hebben. Wanneer de fabrikanten het advies van de Huishoudraad opvolgen, zullen zij geen onpraktische sets meer produceren en zo heel wat kosten besparen. Met dit relaas, dat lang en lang niet volledig is, hopen wij U ervan te hebben overtuigd, dat de vragen, die aan het be gin van dit artikel werden gesteld, alleen maar met een hartgrondig „Nee, natuur lijk niet!" beantwoord kunnen worden. Een lutheraan uit Finland heeft gelegenheid gehad om een aantal Lutherse gemeenten in het noordwesten van Rusland te bezoeken. Dit deel van de Sowj et-republiek, Ingermanland, heeft lang geleden bij Zweden behoord, maar werd door Peter de Grote aan het Russische gebied toegevoegd. Hij stichtte er toen de stad Petersburg. De Zweed se invloed is echter niet geheel verdwenen, want tussen het Ladoga- en het Peipusmeer bestaan nog tal van Lutherse gemeenten. Voor de eerste wereldoorlog waren het er 32 met gezamenlijk 100.000 leden. Hoeveel het er nu zijn, valt moeilijk te zeggen, want deze mensen staan nergens ingeschreven. Een groot deel van de vroegere 100.000 is sedert 1917 onder dwang naar andere gebieden verplaatst. Alle kerkgebouwen, die men sindsdien nog bezat, zijn in de tweede wereld oorlog verwoest. De Finse bezoeker was echter ver rast toen hij, van dorp tot dorp gaan de, een opgewekt gemeenteleven aan trof, niettegenstaande het feit, dat De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag bekend gemaakt, dat een inter continentaal projectiel van het type Snark" op 31 oktober van Cape Ca naveral in Florida is gelanceerd, dat met „weergaloze zekerheid" een doel wit op 8000 km afstand heeft bereikt. Volgens de Amerikaanse luchtmacht betrof het hier de eerste demonstratie in de wereld van de mogelijkheden van een intercontinentaal projectiel. Het projectiel bereikte een hoogte van veertien kilometer. men ontzettend gehandicapt is. Nog onlangs is aan de overheid een door 3400 lutheranen ondertekend verzoek schrift gericht om tot restauratie van het kerkgebouw in Spankowa te ko men. Wanneer dit verzoek wordt toe gestaan, beschikt men althans over één echt bedehuis. Tot nu toe worden de diensten in geïmproviseerde ruim ten gehouden en in enkele gemeenten in de kapel op het kerkhof. Er zijn nog drie predikanten over gebleven. Zij worden geassisteerd door leken. De Finse bezoeker maakte een dienst mee te Kelto in een kerkhof kapel. Het was juist een bijzondere dag, want een aantal gemeenteleden was na jarenlange verbanning uit Si berië teruggekeerd. De vreugde van het weerzien kende geen grenzen. De predikant doopte volwassenen en kin deren en tien jonge mensen deden be lijdenis. Door de ontploffing van een hand granaat, die een Algerijnse opstande ling op de markt van Ain Bessim wierp, zijn vrijdag zeven Moslems om het leven gekomen. Blijkens het jaarverslag van de Ge reformeerde Zendingsbond in de Her vormde kerk heeft het bezoek aan de jaarlijkse landelijke zendingsdag van de G.Z.B. te Driebergen ditmaal het hoogst aantal bezoekers bereikt van alle jaren, dat men dit evenement be legde, namelijk achtduizend personen. De G.Z.B. geeft het maandblad „Alle den Volcke" uit, dat in een oplaag van 36.000 exemplaren verschijnt. De zendingsarts dr. J. J. J. Goslinga, is na zijn laatste verblijf onder de To- radja's op Celebes naar het vaderland teruggekeerd. Hij heeft de arbeid onder de Toradja's tot zijn levenswerk gemaakt. Als vervanger is de arts dr. F. C. de Waal, die lid van de Gerefor meerde kerken is, naar Celebes ver trokken. Er zal nog een tweede arts uitgaan. Handelsbetrekkingen Indonesië-Nederland Enkele dagbladen in Djakarta hebben zaterdag gemeld, dat de Indonesische re gering op het ogenblik een onderzoek in stelt naar het totale bedrag van de Ne derlandse kapitaalsinvesteringen in In donesië. Het ministerie van financiën is de laat ste dagen overstroomd met verzoeken om inlichtingen van Nederlandse bedrijven, die informeerden naar de mogelijkheid van verbreking der handelsbetrekkingen met Nederland. De ambtenaren van het ministerie antwoordden, van hogerhand nog geen opdracht in die zin te hebben gekregen. ALS men het leven van Booth nagaat, dan meent men te onder kennen: de daadkracht van een Luther, de liefde tot het offer van een Franciscus van Assisi, de zendingsijver van een Paulus van Tarsen Op de leeftijd van vijftien jaar beloofde Booth, zijn leven voortaan aan God te wijden. Zijn levensmotto luidde: „Al wat van Booth is, zal voortaan van God zijn". In de biografie „Life of W.B." een uit gave van Sijthoff in Leiden wordt zijn leyen prachtig beschreven. Zijn biograaf de Engelsman H. Begbie is er vol van. Ook de bekende dr. J. H. Gunning, de Pniël-redacteur, kon met al zijn schrijverstalent in zijn boek: „Een strijder Gods" de figuur van Booth niet enthousiast tekenen dan Begbie gedaan heeft. Want Begbie heeft niet alleen de generaal en het werk van het Leger geïllustreerd, maar hij heeft ons ook doen zien het milieu waarin Booth leefde en werkte en welk een bezielende factor in zijn leven de figuur van zijn vrouw Catherine Booth is geweest, de „Engel van 't Leger", zoals zij wel eens genoemd is geworden. hen, die hem met rotte eieren en stin kende vis bekogelen. Muziek, gezang, handgeklap zijn de nieuwe attributen, die het leger gebruikt, om zondaren naar de zondaarsbank te brengen en waar zielen te redden zijn, is de generaal in de voorste gelederen. Geen kritiek, geen verraad uit eigen kring, geen vuil uit de goot en geen geschrijf in de pers doen hem één moment vertwijfelen. Hij, de generaal, en zij, de soldaten, zijn broeders in de verdrukking. Hij stuurt zijn officieren de vijf wereldde len in met geen andere opdracht dan: predikt het evangelie aan èlle mensen. De leer van Calvijn is hem te dogma tisch en past niet in zijn systeem van open deuren voor allen. De directe oorzaak van het ontstaan van het Leger is menselijkerwijs gespro ken de Kerk zelf geweest. Immers toen de sociale en geestelijke nood van de massa in Engeland zo groot was gewor den, dat alleen grote middelen konden helpen, bleef de Kerk in haar isolement volharden. Toen in de veertiger jaren van de vorige eeuw William Booth als evangelist met enige bekeerlingen de kerk binnenkwam en deze mensen op^ de eerste rijen wilde zetten, werd hem zonder meer te kennen gegeven, dat deze „schapen" op de „armebanken" moesten plaats nemen. Dat optreden was voor een warm soci aal voelend Christen teveel. In 1865 stichtte hij de Oost-Londense zending, die later het Leger des Heils (1869) werd genoemd. Londen werd het hoofdkwar tier, Booth werd generaal, Bramwell zijn oudste zoon werd stafchef. Grote perspectieven Van dat ogenblik af zien wij William Booth niet meer als de moedige straat prediker in een der achterbuurten van Londen optreden en ook niet als de do minee, die het met de kerkelijke autori teiten aan de stok heeft en daarom prompt de kerk verlaat, neen, 'ian rijst Werk groeit voor ons oog op de stichter van een wereldorganisatie, die met zijn soldaten en met z'n ongeëvenaarde wilskracht en energie de wereld voor Christus wil win nen. Booth ziet kansen voor het evange lie èn deuren die opengaan voor de blijde boodschap, die anderen blind voorbij gaan. Hij activeert zijn directe medewer kers en bezielt zijn omgeving door met een bewogen hart te blijven bidden voor Met zijn staf sticht hij tehuizen voor kinderen, asiels voor dronkaards en ge vangenen, toevluchtsoorden voor onge huwde moeders. Links en rechts, tot in Afrika en Australië, worden zending- en barmhartigheidsposten gevestigd. Het werk groeit gestadig, dank zij een straffe discipline en tucht; officieren en solda ten, mannen zowel als vrouwen, beloven trouw aan de legervlag en aan de leer stellingen van het instituut. In een po pulair geschreven catechismus geeft de generaal zijn principes; over kerk, pries ters, sacramenten, feestdagen wordt met geen enkel woord gesproken. Christus stierf voor allen en deze leer van de al gemene genade is nog altijd het stramien waarop het Leger voortborduurt in 92 landen met 81 verschillende talen. Commandant van het Nederlandse Le ger des Heils is tegenwoordig de Fin Ragnar Ahlberg. In het bijna honderdjarig bestaan van het Leger des Heils valt het op, dat het een der weinige organisaties is, die stand heeft gehouden in het rumoer der tijden en voortdurend op voet van oorlog leeft met het „zonde-probleem". Het Leger heeft een groot aantal jon genshuizen, volkslogementen, nachtasyls, reddingshuizen, kindertehuizen voor ver waarloosden en werkt intensief op het terrein van reclassering en gezinszorg, vrije jeugdvorming, massa-jeugdwerk, arbeidsbemiddeling, drankbestrijding, etc. Circa 650 officieren, 154 employe's, 119 korpsen en 35 inrichtingen en tehuizen zijn in Nederland beschikbaar. Een grote stimulerende kracht gaat uit van de ei gen Kweekschool in Amstelveen, waar jonge mannen en vrouwen opgeleid wor den tot heilsofficieren en overal ter we reld worden uitgezonden. Het werk vén het Leger valt dus in twee delen uiteen: het evangelisch ele ment, de arbeid in korpsen, zangbriga des. jongsoldaten, kadetten, padvinders bonden, gezinsleiding en het maatschap pelijk werk, dat samenwerking zoekt met armbestuur, rechterlijke macht, voogdij raden en reclasseringsbesturen, enz. In zijn lang leven heeft William Booth (20 augustus 1912 stierf hij op 83-jarige leeftijd) naast verguizing ook veel hulde- getoon van koningen en regeerders ge had Op zijn reizen door de wereld werd hij als een vorst begroet. De universiteit van Oxford gaf hem in 1907 de dokters graad. In zijn houding en gebaren, de scherpe kop met de haviksneus en de grote baard, had hij iets profeetachtigs, sommigen menen zelfs iets pauselijks in zijn optreden. Dat zou inderdaad kunnen kloppen, want de „oude Bram" was geen gemakkelijk heer. Dat hebben zijn kin deren Bramwell en Evangeline Booth terdege ondervonden. Later werd Bram well Booth zelfs uitgeworpen. Indien de oude vechtgeneraal over meer soepelheid in zijn optreden had beschikt, zouden hem vele droeve dingen zijn gespaard ge bleven, maar zijn heersersnatuur kon zich niet verloochenen. Zijn beste mede werkers, w.o. de latere generaal Evan geline Booth, hebben meermalen hun hoofden moeten schudden over 's mans dictatoriale leiding. Maar toen William Booth deze wereld vaarwel zei, ging er een schok van ont roering door miljoenen mensenharten. Zijn begrafenis werd een triomftocht. Mensen, van heinde en ver gekomen, ge droegen zich als kinderen, die hun vader gingen begraven. Nu pas zagen zij, dat de stichter van het Leger een man van betekenis voor heel de mensheid was ge weest, een, lichtdrager, die de armen en verdrukten oprecht lief had en voor hun geestelijke en materiële welstand had ge vochten in een koortsachtig tempo en met een geloof, dat bergen van tegen stand had overwonnen. Anderen zetten in z\jn geest het grote veel omvattende evangelisatie- en maat schappelijk werk voort. Het gevaar, dat het Leger zijn grootste stootkracht zou vinden in algemeen maatschappelijk en filantropische arbeid, blijft bestaan, maar het ideaal van William Booth moet elke soldaat van het leger voortdurend voor ogen staan, nj. „de uitbreiding van het koninkrijk Gods op aarde door elk mens, van welke kleur of ras ook, te brengen tot de overgave aan Jezus Christus", die te dienen het enige motief was ran Booth's optreden In een wereld, verloren van schuld. Militaire dienstplicht in Indonesië Vrijdagavond heeft het Indonesische kabinet zijn goedkeuring gehecht aan een ontwerp-wet tot invoering van de militaire dienstplicht. In het zaterdag hierover uitgegeven communique werden geen bijzonderheden bekend gemaakt. Reeds eerder was gemeld, dat het wets ontwerp voorziet in de uitvoering van militaire dienstplicht tegen 1960. Soekarno zal massa- bijeenkoms toespreken President Soekarno heeft zich bereid verklaard, voor de massa-bijeenkomst, die heden in het kader van de actie voor de „bevrijding" van Westelijk Nieuw- Guinea zal worden gehouden, een toe spraak te houden. Het is nog niet be kend, of ook oud-vice-president Hatta het woord zal voeren. Ie KWALITEIT LANGE JASSEN 172.nu f 137.50 JEKKERS 137.nu 103— VESTEN98.25 nu 78.50 met gratis motorhandschoenen en rencap. Alle maten zowel voor dames als voor heren, bruin, zwart en groen. Wij leveren bovenstaande ook in het rosleder. SPECIALE AANBIEDING IN DAMESJASJES van 175— nn 115— maten 38/48, 7080 cm. lengte. HERENJASJESvan 195.50 nu 122.50 maten 46/56, lengte 7595 cm. DAMES- EN HERENJACKS van 140— nu 87.50 met gratis paar nappa handschoenen. Gevoerde en ongevoerde. vraag een 3-daagse DAMESNAPPA'S, zwart7 25 HERENNAPPA'S, bruin7.25 DAMESNAPPA'S, alle kleuren 9.50—10% 8.55 HERENNAPPA'S, 3 kleuren 11.50—10% 10.35 MOTORHANDSCHOENEN 12.25—10% 11— Op alle duurdere soorten en dat zijn er honderden, geven wij ook 10% korting. zichtzending De zaak die hetzelf maakt! VLASMARKT 9 MIDDELBURG TEL. 01180-2176

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5