f Nog GEEN overeenstemming nding over wapenze aan Tunesië „Kroonduif"-toestel verongelukt Britse vliegboot bij Freshwater neergestort Gaillard: Frankrijk zal opnieuw houding bepalen REACTIES Min. Zijlstra over mogelijkheid van prijsverlagingen 43 DODEN en 15 gewonden Alarmoefening voor landmacht TITO „Handelsreiziger" VAN MOSKOU BOTSING BIJ MARGRATEN: twee doden Christelijke zangverenigingen houden concours te Kruiningen Dirigentencursus te Goes KUNSTMAAN PROTESJANTS-CHRIS T EL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND V.J KWESTIE WORDT IN NAVO- RAAD BESPROKEN D E RUSSISCHE Prof. G. WISSE N.V. „De Banier" - Utrecht Zeeuwse Zangersbond Incidenten aan Syrische grens Aandacht voor wereldmarktprijzen MONTGOMERY (70) NEEMT ONTSLAG Drie Nederlanders gedood Vele doden bij spoorwegongeluk in Frankrijk NEUROTONIC zenuwkal merend NIET VERDOVEND.... Hoofdkantoor: L. Vorststraat ÜU, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwscii Dagblad 13c Jaargang No. 3861 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Maandag 18 november 1957 Zeeuws elftal won met 31 (Zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.06 u., onder 16.44 u. Maan op 5.11 u., onder 15.29 u. Hoogwater dinsdag 19 nov.: Vlissingen: 11.41 u. 2.00 m., u. m. Terneuzen: 12.11 u. 2.16 m., u. m. Wemeldinge: 1.04 u. 1.86 m., 13.26 u. 1.69 m. Zierikzee: 0.50 u. 1.64 m., 13.09 u. 1.46 m. DE PERMANENTE afgevaardigden van de vijftien N.A.V.O.-landen zijn er zaterdagmiddag niet in geslaagd, het geschil tussen Frankrijk enerzijds en de V.S. en Groot-Brittannië anderzijds naar aanleiding van de Amerikaanse en Britse wapenzendingen naar Tunesië op te lossen. Tijdens de bijeenkomst, die drie uur duurde, gaven de vertegen woordigers van de drie landen een uiteenzetting van het standpunt van hun regering. De Franse afgevaardigde herhaalde de mededeling van Premier Gaillard, dat de Franse regering haar houding ten aan zien van de volgende maand te houden topconferentie van de N.A.V.O. opnieuw zal bepalen, als tegen die tijd de Atlantische solidariteit in zake Noord-Afrika niet is hersteld. Voor de Amerikaanse en de Britse ambassade in Parijs stond zaterdag avond een sterke politiewacht, omdat men demonstraties vreesde. Volgens het Franse blad „La Croix' is Spaak het met de Fransen eens. Hfj zou alles is in werk stellen om de schade, veroorzaakt door de wa penleveranties, te herstellen. Het blad betwijfelt echter, of hij spoe dig succes zal hebben. „Le Monde" richt speciaal zijn kritiek op Engeland. In een hoofdartikel geeft het blad als zijn mening te kennen, dat Engeland er op uit is, tezamen met de V.S., de vrije we reld te leiden, er van uitgaande dat hett bezit van de waterstofbom Lon den het recht geeft op een dergelij ke posjfie. Hierbij doet Engeland mee aan acties, waarvan het weten kan dat deze door de Fransen als bijzonder onvriendelijk worden be schouwd. „Le Monde" komt echter tot de conclusie, dat Engeland en Frankrijk „noodzakelijkerwijze" ver bonden zullen blijven, omdat het in hun wederzijds belang is. Een commentator van de Franse radio merkte vrijdagavond op, dat de Brit se vliegtuigen met wapens voor Tu nesië sneller ter plaatse zijn dan vo rig jaar in Suez, tijdens de crisis in het Midden-Oosten. „Paris- Presse" klaagde vrijdag, dat Frankrijk uiteindelijk nog voor de Ingezonden Meded. (adv.) VERSCHENEN: waargenomen door een religieu ze kijker. Zeer treffend en lezenswaard woord over dit teken des tijds, door Prijs 50 cent. Bij bestelling s.v.p. postzegels bijsluiten of gireren op postrekening no. 147759. Postbus 2019 De Zeeuwse zangersbond telt 24 aan gesloten leden-verenigingen. Zangko ren uit 's-Heer Abtskerke en Renesse zijn wegens interne moeilijkheden af geschreven en de koren uit 's-Heer Arendskerke en 's-Heerenhoek traden als lid toe. Dit is zaterdag medege deeld op de te Goes gehouden jaar vergadering. De concoursen hebben goede finan ciële resultaten opgeleverd. Besloten werd de afdracht van contributie aan de federatie te doen plaatsvinden via de bondspenningmeester. Voortaan zal minstens een maand voor de jaarver gadering de kandidaatstelling voor be stuursfuncties dienen te geschieden. Alle voorstellen voor de jaarvergade ring moeten eveneens een maand te voren worden ingezonden. De heer A. Weststrate werd herko zen als bestuurslid. Een voorstel om wijziging te brengen in de vaststelling van verplichte en vrije nummers voor concoursen werd verworpen. De hui dige regeling een verplicht en een vrij nummer blijft gehandhaafd. Een voorstel om een proef te ne men met een zaalconcours werd even eens verworpen. Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de zangvereniging Zuider- stemmen te Hansweert zal in die plaats op 20 juli een bondsconcours worden gehouden. Het solistenconcours wordt voor 1958 georganiseerd door Crescendo te Krui- ningen. Elke vereniging kan niet meer dan een dubbelkwartet aan dit con cours doen deelnemen. Gevraagd werd het aantal concoursstukken in 'n vreemde taal niet te doen toenemen. Britse en Amerikaanse wapens die aan Tunesië geleverd worden, moet betalen. Tunesië behoort tot de frank-zone en betaalt de V.S. en Engeland dus met Franse vreemde valuta. Intussen Is de permanente raad van de NAVO in het Palais de Chaillot bij eengekomen. De kwestie van de Brits- Amerikaanse wapenleveranties aan Tunesië zal een der voornaamste pun ten van bespreking vormen. Een Syrische woordvoerder heeft za terdag verklaard, dat zich de laatste da gen verscheidene incidenten hebben voorgedaan aan de Syrisch-Turkse grens. Woensdag hadden vier Turkse vliegtui gen boven Syrisch grondgebied gevlogen, terwijl een patrouille Turkse militairen op een Syrische patrouille had geschoten zonder dat er slachtoffers vielen. Vrijdag hadden Turkse soldaten het vuur geo pend op een Syrisch dorp. De Russische minister van defensie, maarschalk Malinofski .heeft op een re ceptie in Moskou, gegeven door de Egyp tische minister van oorlog, generaal Ab- doel Hakim Amer, de V.S. er van be schuldigd dat zij een „militaire samen' zwering" tegen Syrië organiseren. Rokossofski naar Georgië Maarschalk Rokossofski, die op 23 ok tober tot commandant van Transkauka- sië werd benoemd, is gekozen tot lid van het bureau van het centrale partijcomité van de republiek Georgië. Generaal Fedoeninski, die vöér de komst van Rokossofski militair bevelheb ber van Transkaukasië was. is volgens het genoemde blad ontheven van zijn functie van lid van het bureau van het centrale partijcomité in Georgië, als ge volg van zijn benoeming op een andere post. Met betrekking tot de wijze waarop prijsverlagingen kunnen worden ge- effectueerd, wanneer de neergaande prijsbeweging van grondstoffen daartoe in bepaalde sectoren van het bedrijfsleven mogelijkheden biedt, merkt de minister van economische zaken in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op, dat bü de stijging van de grondstoffenprijzen in het verleden hij zich slechts heeft kunnen verenigen met zekere prijsverhogingen onder de uit drukkelijke voorwaarde van prijsverlaging bij het wederom teruglopen van deze grondstoffenprijzen. Met de aanvaarding van deze voor waarde hebben in die gevallen betrok kenen derhalve een verplichting op zich genomen. Hoewel de minister er derhalve op vertrouwt, dat de bedoel de prijsverlagingen tot stand kunnen komen zonder gebruikmaking van for mele prijsmaatregelen of concurrentie- bevorderende maatregelen, zal hij niet aarzelen van dit wapen gebruik te ma ken in die gevallen, waarin hij in zijn verwachtingen zou worden teleurge steld. De laatste maanden zijn verscheide ne prijsverlagingen tot stand gekomen. Hiervan kunnen worden genoemd: margarine, thee, koffie, spijsolie, maïs zetmeel, volkswitbrood, breiwol, ben zine, petroleum, stookolie, bladzink, blikemballage, borstelwaren, hotel-, huishoudelijke- en laboratoriumglas- werk, verpakkingsglas, waterglas, bo rax, populaire farmaceutische speciali- té's, zinkprodukten, mastiek, daklak, teer, metselbaksteen en straatstenen. W ereldmarktprijzen Aan de hand van het verloop van de wereldmarktprijzen wordt voort durend nagegaan in hoeverre verla ging van de prijzen van eindproduk- ten redelijkerwijs verlangd kan wor den. Op dit ogenblik vraagt de dalen de beweging van de prijzen van plant aardige vetten en oliën, koper lood, zink, staalschroot, rubber, aardolie en wol in dit opzicht de aandacht. Het zijn de branches, die zich bezighouden met de handel in de be- en verwerking van deze grondstoffen, die voorwerp zijn van onderzoek of en in hoeverre prijsverlaging daar mogelijk zijn. Overleg vindt thans in verschillende van deze branches plaatsen de minis ter heeft goede verwachtingen, dat op korte termijn verdere prijsdalingen zullen plaatsvinden. In het algemeen wil hij hieraan toevoegen, dat het ogenblik van prijsverlaging zijns in ziens mede bepaald dient te worden door het verloop der prijzen in de tijd van stijging der grondstoffenprijzen. De minister is van oordeel, dat het vooralsnog niet waarschijnlijk lijkt dat de noodzaak van het prijsstabilisatie- beleid reeds op zeer korte termijn zou komen te vervallen. Indien echter dat ogenblik zal zijn aangebroken, zal met name door middel van het mededin gingsbeleid de verstarring van het kosten- en prijspeil moeten worden tegengegaan. Veldmaarschalk Montgomery van Alamein, die zondag 70 jaar wordt, heeft medegedeeld, dat hij met Ingang van 20 september 1958 aftreedt als plaatsvervangend opperbevelhebber der Noordatlantische strijdkrachten en zich terugtrekt uit de actieve dienst in het Britse leger. Montgomery was paatsvervangend opperbevelhebber der N.A.V.O. sedert 1951. Zijn meest spectaculaire overwin ning in de tweede wereldoorlog was die op de Duitse veldmaarschalk Rom mel. Hij joeg de Duitsers over een af stand van meer dan 3.000 km van Alexandria naar Tunesië. Generaal Lauris Norstand, de op perbevelhebber der N.A.V.O.-strijd krachten, heeft verklaard, dat hij met het grootste leedwezen het ontslag van de veldmaarschalk had aanvaard. Montgomery's verdiensten voor de vrije wereld zijn „onmetelijk", zo zei hij. Automatisering telefoon Schouwen en Duiveland Op woensdag 4 december 1957 om een uur 's middags zal de telefoondienst op Schouwen en Duiveland worden geauto matiseerd. De Commissaris der Koningin in Zee land is bereid gevonden, door het ver richten van een officiële handeling relief te geven aan deze gebeurtenis. OMSTREEKS half vijf Nederlandse tijd is zaterdagochtend op 30 kilometer ten noordwesten van Merauke op Ned. Nieuw Guinea een „Beaver"-vliegtuig van de Nederlands Nieuw Guinea Luchtvaart maatschappij „De Kroonduif" verongelukt. Van de vier inzittenden van het een-motorige toestel zijn er drie om het leven gekomen: lui tenant t.z. tweede klasse (oudste categorie) Z. W. Mouton en de twee leden der bemanning van het vliegtuig. De vierde inzittende, de En gelsman Mould van de Britse vliegtuiginstrumentenfabriek Decca, werd ernstig gewond. Bij een botsing tussen een diesel- trein en een goederentrein nabij Chantonnay ten zuidoosten van Nan tes in Frankrijk zijn zaterdag vermoe delijk 26 personen omgekomen en der tig gewond. De twee treinen zijn op enkel spoor recht op elkaar ingereden. De diesel- trein, die uit één wagen bestond, werd gedeeltelijk verpletterd door de loco motief van de goederentrein. Volgens de Franse minister van vervoer, Bonnefours, had de diesel- trein op het station op de aankomst van de goederentrein moeten wach ten. Maar de beambte, oen stations- sous-ehef, had zich dit te laat gereali seerd. Toen zijn vertreksein al was opgevolgd had hij een fiets gegrepen om de trein langs het railpaadje te volgen. Hij had met een rode doek gezwaaid en geschreeuwd te stoppen, maar het was al te laat geweest. De man is wegens doodslag gearresteerd. Een viermotorige Britse vlieg boot met 58 inzittenden aan boord 50 passagiers en 8 bemannings leden is vrijdagavond laat bij de plaats Freshwater op het eiland Wight brandend neergestort. De vliegboot, die eigendom is van de luchtvaartmaatschappij Aquila, was vlak voor het ongeluk uit Southampton ver trokken met bestemming Lissabon. De piloot van het toestel, dat eigendom is van de luchtvaartmaatschappij „Aqui- la", meldde, dat hij motorstoring had en naar Southampton terugkeerde. De „Solent" kwam in een bos terecht. Koningin in Utrecht De koningin heeft zaterdag in Utrecht de viering bijgewoond van het tweede lustrum van de Nederlandse bond van Maatschappelijk Werkers. De legerleiding heeft het voornemen om vóór het einde van 1957 een alarni' oefening te bevelen voor het onder de wapenen zijnde personeel van de KO' ninklijke Landmacht. Voor deze oefening zal geen personeel worden opgeroepen, waaraan groot of klein verlof is verleend, en zal geen materieel worden gevorderd. Aan de oefening zal voorafgaan een periode van verhoogde paraatheid, d.i, een toestand waarin de commandanten hun personeel en materieel gereed houden voor de uitvoering van nadere bevelen. Het Zuidslavische weekblad Komunist", het officiële or gaan van het Zuidslavische- .Verbond van communisten", heeft zich verontwaardigd be toond over een levensbeschrij ving van president maar schalk Tito, die in de V.S. als deel van het boek „Wie zijn zij?" („Who are they?"), is gepubliceerd. Bedrog „Wie zijn zij?" is, op ver- roek van de commissie van het Amerikaanse congres tot het tegengaan van on-Ameri- kaans optreden, door perso neel van de congresbiblio theek samengesteld. Er komt ook een levensbeschrijving in voor van de Poolse commu nistenleider Gomulka. Volgens „Komnuist" wordt in „Wie zijn zij?" omtrent Tito onder meer verklaard dat zijn leven was gebaseerd op „bedrog en ondergrondse acties" en dat hij „zijn positie als staatshoofd met bruut ge weld heeft verworven". Ook wordt er volgens het blad in gezegd dat Tito, „wreed, ge slepen en een schaamteloze opportunist" is. In het voorwoord tot deze uitgave schrijft de voorzitter van de boven genoemde con grescommissie, de democrati sche senator Francis Walter, volgens „Komunist" onder meer het volgende: „Tito is een handelsreiziger van Mos kou en hij doet dienst als in strument der Sowjetrussische agressieve politiek. Kunnen wij een overeen komst sluiten met misdadi gers, wier enige doel is de vrijheid van alle mensen te vernietigen? Kunnen wij mensen ver trouwen, wier loopbaan wordt gekenmerkt door het aanrich ten van slachtingen en tiran nie, met als enige hoogtepun ten het schenden van ver plichtingen?", waarna senator Walter tot de slotsom komt: „Er kan geen sprake zijn van samenwerking tussen de V.S. en de communistische landen" „Komunist" schrijft n.a.v. deze levensbeschrijving van president Tito onder meer: „Dit is een flagrante schen ding van de allereerste grond beginselen van beleefdheid, waarop de internationale be trekkingen gegrondvest beho ren te zijn. Laster „Wie zijn zij?" is een men geling van onwaarheden en vuige laster. Het boek heeft in de eerste plaats ten doel de houding van de Ameri kaanse congresleden ten na dele van Zuid-Slavië te beïn vloeden". Omtrent de opmerking in het voorwoord van senator Walter, dat er „geen samen werking mogelijk is tussen de V.S. en communistische landen", schrijft .Komunist": „dit betekent in feite een op roep tegen de internationale samenwerking in het alge meen". Het toestel baande zich een weg door bo men, stortte neer op een heuvel en vloog in brand. Het ongeluk gebeurde op ongeveer een kilometer afstand van de woning van de Britse schrijver Priestly, die zich met zijn echtgenote naar de plaats van de ramp begaf. Zaterdagmorgen was het toestel te Me rauke aangekomen, waarna onmiddellijk: werd begonnen met de wijzigingen, die aan de „Decca"-installatie nodig waren voor de karteringswerkzaamheden. On geveer 12.00 uur vertrok de ,3cavar", met de opdracht laag te vliegen (op on geveer 100 meter). De gewonde Engelsman is door Papoe- as naar Merauke gebracht waar hij is op genomen in het ziekenhuis. Vele vertegenwoordigers van het bin nenlandse bestuur en van de maatschap pen KLM-Kroonduif waren aanwezig bij de begrafenis, zondagmorgen 10.00 uur. De commissie van onderzoek is onmid dellijk aangevangen met haar werkzaam heden. Zaterdagavond zijn op de rijksweg Maastricht-Vaals bij het Amerikaans militair kerkhof te Margaten een Duit se personenauto en een Nederlands motorrijwiel met grote snelheid tegen elkaar gebotst. De bestuurder van de motorrijwiel, de 23-jarige H. S. uit Noorbeek (W.) en de bestuurder van de personenauto werden op slag ge dood. De uit Nijmegen afkomstige verloof de van S., die op de duo zat, werd zwaar gewond. Zij werd twintig me ter ver het weiland ingeslingerd. In de auto zaten twee dames, waar van er een zwaar en de ander licht ge wond werd. Alle slachtoffers werden, overgebracht naar het ziekenhuis St. Annadal in Maastricht. In de zaterdagmiddag te Goes ge houden vergadering van de ring Zee land van Christelijke zangverenigin gen heeft de vice-voorzitter, de heer P. v. d. Wiele in gevoelvolle woorden de overleden voorzitter, de heer 3. v. d. Velde herdacht. Op zaterdag 10 mei a.s. zal te Krui ningen een zaalconcours worden ge houden. Besloten werd de ringcontri butie te verhogen en van 25 op 40 et per lid per jaar te brengen. De diri gentencursus kan doorgang vinden, mits nog vier leden zich melden. Deze cursus zal te Goes worden gehouden Meisje gestikt bij felle brand Een 20-jarig meisje is zaterdag door verstikking om het leven gekomen bij een felle brand, die de twee bovenste verdiepingen en de zolder van een oud perceel in de Barentszstraat in Amster dam in korte tijd volkomen verwoestte. Ook een hond is in de vlammen omge komen. Ingezonden Meded. (adv.) NEEM MAAR GENEZEND 1 Overwegend droog. Overwegend droog weer met plaatse lijk mist maar ook verspreid voorkomen de opklaringen. Zwakke tot matige wind voornamelijk tussen oost en zuid. Onge veer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. en worden gefinancierd door de fede ratie. Als juryleden voor het concours zul len worden gevraagd de heren M. van Huis en De Braai. Bij de rondvraag werd kritiek gele verd op de muziek van de bond. De waarnemend voorzitter zegde toe hier van het bondsbestuur in kennis te zul- stellen. In de najaarsvergadering zal een nieuwe voorzitter worden gekozen. De verslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. 1 Het C.N.V. roept U! De vakbeweging en dan met name de christelijke vakbeweging staat te genwoordig bloot aan bestrijding. Van verschillende kanten verwijt men de christelijke vakbeweging dat zij zich bemoeit met dingen waar zij niets mee te maken heeft. Deze kritiek bewijst in ieder geval dat de christelijke vakbeweging pa raat is in de verdediging van de recht matige verlangens der werknemers. Nu de economische ontwikkeling niet zo voorspoedig gaat als velen wel ver wacht hebben, worden tegenstellingen die misschien jarenlang verborgen ble ven weer zichtbaar. De christelijke vakbeweging ziet zich krachtens haar opdracht genood zaakt volle aandacht te schenken ook aan de prijsontwikkeling voor de eer ste levensbehoeften. Zij weigert mee te werken aan het afwentelen van de lasten der bestedingsbeperking op de minst draagkrachtigcn. De christelijke vakbeweging stelt er prijs op om tegenover vrienden en te genstanders verantwoording af te leg gen van haar beleid. Daarom worden er door het gehele land vergaderingen gehouden waarin een bestuurder van deze beweging hoopt te spreken over de taak van het C.N.V. in de moeilijk heden van vandaag. Ook in Middelburg is er gelegenheid om kennis te nemen van wat het C.N. V. wil en wel op dinsdag 26 nov. a.s. De vergadering wordt gehouden in het Schuttershof en begint 's avonds om 7.45 uur. Het onderwerp dat aan de orde is al voldoende om allerwege belangstel ling te wekken. Maar daarnaast biedt het C.N.V. nog een verantwoord ont spanningprogramma.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1