Ambtenaren zien geen heil in protest-vergaderingen Engeland eerde zijn gevallenen uit de beide wereldoorlogen Drie grote centralen delen mede: HOOP GEVESTIGD OP PARLEMENT Nog geen alarmtoestand in de werkgelegenheid Voorkomen, beter dan genezen Ex'leiders van de Poolse geheime politie veroordeeld PRO! ESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Optimistische wethouder in Zoutelande BINNENKORT DE SPOETNIK-III Vandaag ringdijk Haringvliet dicht Salarisvoorstelien der drie Centrale# Tot 15,-14 en 12 jaar gevangenis Drie kinderen door moeder opgehangen MINISTER SUURHOFF VERKLAART: Boelganin: „Hond is nog in leven" Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Temeuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad (Zie pagina 2) 13e Jaargang No, 3886 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Dinsdag 17 december 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Woensdag: Zon op 8.44 u., onder 16.29 u. Maan op 5.26 u., onder 14.40 u. Hoogwater woensdag 18 dec.: Vlissingen: 11.26 u. 1.88 m., u. m. Temeuzen: 11.55 u. 2.04 m., u. m. Wemeldinge: 0.36 u. 1.76 m., 13.06 u. 1.54 m. Zierikzee: 0.22 u. 1.66 m., 12.48 u. 1.33 m. In Londen aan de voet van de cen- totaaf vond de jaarlijkse herden king plaats ter ere van de Britse gevallenen uit de beide wereld oorlogen. Op deze foto zien we een overzicht tijdens de plechtigheid: het mo ment, waarop Koningin Elizabeth een krans plaatst aan de voet van het monument. Op de achtergrond, op het balcon rechts van het monument een aan tal leden van het Britse vorsten huis, w.o. de hertogin van Kent, Prinses Alexandra van Kent, de Koningin Moeder en Prinses Mar garet. Volgens de „Daily Mail" zou de di recteur van het Russische instituut voor geleide projectielen, prof. Borow- donikof, tegen de Moskouse correspon dent gezegl hebben, dat de plannen voor het lanceren van de derde Rus sische kunstmaan in een vergevorderd stadium zijn. De Russische professor zou ver klaard hebben, dat het lanceren van deze kunstmaan het eerste onderdeel vormt van de poging om de maan te bereiken. „Spoetnik nummer drie is ontwor pen om eerst rond de aarde en daarna rond de maan te cirkelen", aldus prof. Borowdonikof. In de afgelopen nacht hebben be langrijke Turkse troepenverplaatsin gen langs de Syrische grens plaats gehad, aldus een militaire woordvoer der voor radio-Damascus. Hij voegde hieraan toe, dat „de nodige maatrege len zijn getroffen". De ringdijk, die de N.V. Haringvliet een combinatie van vier aanne mingsmaatschappijen in het Ha ringvliet heeft gebouwd, zal morgen middag worden gesloten, indien wind en water geen spjaak in het wiel ste ken. Gistermiddag was de opening in de dijk nog ongeveer dertig meter breed en stroomde het water er met een sneih"H van twee meter per seconde door. Hedenochtend omstreeks kwart voor acht dit is voor de kentering be gint men aan de sluiting en als de plannen volgens verwachting verlopen zal bij laag water, omstreeks één uur, het gat gedicht worden. De klei komt dan even boven hef water uit. Om ongeveer half drie hoopt men de dijk op anderhalve me ter te hebben, waarna er menselijker wijs gesproken niets meer kan gebeu ren, ofschoon nog wel de gehele dag gewerkt zal moeten worden om het sluitstuk te verstevigen. (Van een onzer redacteuren) De drie grote Centralen van Overheidspersoneel, die samen 310.000 leden in allerlei takken van overheidsdienst en semi-overheidsdienst tellen, zien geen enkel heil in het organiseren van openbare protest vergaderingen en dergelijke acties om aan hun salarisvoorstelien kracht mj te zetten. Zij vestigen op dit moment al hun hoop op de volksvertegenwoordiging, die in deze of de volgende week de begro ting van Binnenlandse Zaken zal gaan behandelen. Daarbij zal aan de afgewezen voorstellen van de drie centralen ongetwijfeld ruime aan dacht worden besteed. Dit werd medegedeeld op een persconferentie, die de drie centralen maandag te Den Haag organiseerde en waarop zij opening van zaken deden t.a.v. hun voorstellen en de behandeling daarvan in het georganiseerd overleg. Een woordvoerder van de Syrische regering heeft verklaard dat twee Is raëlische patrouilles zondagavond bij El Boergijat Syrische gebied zijn bin nengedrongen en in botsing zijn geko men met Syrische grenstroepen. De Franse strijdkrachten hebben zondag bij drie operaties in het gebied van Oran 32 opstandelingen gedood. De in februari reeds ingedien de voorstellen van de Centralen komen in het kort hierop neer: 1. Invoering van leeftijdsionen voor ambtenaren op weekloon (per I aug. reeds ingevoerd). 2. Verkorting der salarisschalen door opvoering der minima of vergroting van periodieken voor de maandloners. Moet ook gelden voor onderwijzend personeel, politie e.d. 3. Automatische doorloop van loongroep 1 naar groep 2. 4. Invoering van werkclassifica- tie voor weekloners en com pensatie als dit onmogelijk blijkt. 5. Herziening van de schrijvers carrière (Hierover wil de mi nister praten). 6. Schaalverlenging met 2 perio dieken voor hoofdcommies A, met 1 periodiek voor de hoofdcommies. 7. Gelijke beloning voor mannen en vrouwen. 8. Invoering van Diensttijdtoe slagen. 9. Verhoging van de maxima der toongroepen 2 en 3 met 2 resp. 3 cent (per 1 aug. reeds inge voerd). Drie voormalige leiders van de Poolse geheime politie zijn tot in totaal 41 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Het vonnis werd, na een proces met gesloten deuren, dat acht weken heeft geduurd, geveld door een districtsrechtbank van Warschau. Romkowski, kreeg vijtien jaar, Ro- zanski werd tot veertien jaar veroor deeld en Fejgin kreeg twaalf jaar ge vangenisstraf. De gevelde vonissen waren de maximumstraffen, die de Poolse wet voor de vergrijpen, waar van de beklaagden waren beschuldigd, kent. Men meent, dat gedurende het pro ces enkele bijzonder opzienbarende getuigenissen over het optreden der geheime politie in Oost-Europa zijn afgelegd. Vrouw van rechtsgeleerde De Canadese politie heeft in de kel der van een huis in de voorstad van Toronto maandag de lijken gevonden van drie meisjes van vier, drie en twee aar. De kinderen waren opgehangen. Een vierde meisje van zes maanden was ook opgehangen, maar gaf nog te kenen van leven. In zorgwekkende toestand werd ze naar een ziekenhuis vervierd. De politie onderwierp de ouders in aanwezigheid van een priester aan een verhoor. Later werd de in staat van beschuldiging moord gesteld. Haar man is de voor aanstaande Canadese rechtsgeleerde Melville O'donohue. Martelingen De drie veroordeelden hadden on dergeschikte leden der geheime politie ertoe aangezet geweld en martelingen toe te passen, om arrestanten 'beken tenissen' te ontlokken. Rozanski zelf heeft gevangenen de nagels van hun vingers afgetrokken. Hij liet ook gevangenen in het hartje van de winter met koud water over gieten, waarna zij in de vrieskoude buiten moesten staan. Minister Struyken heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Zanden, dat hij bereid was de voorstellen van de samenwerkende Centralen ter vertrouwelijke kennis neming bij de Griffie van de Tweede Kamer te deponeren. De organisaties hebben hun voorstellen ter persconfe rentie echter volledig bekend ge maakt. Een kort overzicht vindt u hiernaast. Zoals bekend werden deze voorstellen in het Georganiseerd Overleg namens de regering en daar na in een bijeenkomst met de minis ters Suurhoff en Struyken in hun to taliteit definitief van de hand gewe zen. De grieven van de drie centralen te gen deze afwijzing zijn: 1. Er heeft geen reëel overleg in de zin van een bespreking met ver antwoordelijke regeringspersonen over de voorstellen plaats gehad. 2. De regering erkent, dat de voor stellen in wezen redelijk zijn, doch hanteert bij haar afwijzing slechts de politiek van de sluitpost. a. De regering heeft gemeend de uit voering van de salarisverhoging der hogere ambtenaren (1017 wel te moeten doorzetten terwijl voor een verbetering van de posi tie der overige ambtenaren dezelf de argumenten aangevoerd kunnen worden. 4. De Centralen hadden bij hun voor stellen reeds rekening gehouden met de economische situatie van 't land en daarom geen algemene sa larisverhoging naar analogie van de de hogere ambtenaren voorge steld. De drie vakcentralen staan achter de voorstellen van hun bonden van overheidspersoneel, ondanks het feit, dal ze in het algemeen op dit moment een loonstabilisatie wensen. Ter persconferentie werd van ver schillende kanten de vraag gesteld, hoe deze twee dingen te rijmen zijn. Deze vraag komt echter voort uit on bekendheid met het volledige stand punt van de vakcentralen. Zij hebben als hoofdregel gesteld: In deze tijd is gezien de economische situatie loon stabilisatie geboden. Op de regel werden echter drie uit zonderingen gemaakt: 1. Er moet wat gebeuren voor de laagst bezoldigden. (Voorstel ver hoging Kinderbijslag). 2. De regel gaat niet op waar aperte onbillijkheden of een kennelijke achterstand moet worden weggeno men. (Vandaar de steun aan de ambtenaren). 3. De huidige ontspanning op de ar beidsmarkt moet gebruikt worden om de loonsituatie in het bouwbe drijf te saneren. (Vandaar steun aan de concept-C.A.O. die deze ga- nering beoogt). Een beeld uit de te Tottenham, Londen, gespeelde voetbalwed strijd in de Engelse eerste divisie tussen Tottenham Hotspurs en Everton. Twee „Spurs" zitten hier danig in de knel tussen doelman Dunlop van Everton (geheel links) en een andere speler van Everton, die beiden opspringen om de bal te bemachtigen. (Ingezonden mededeling adv.) VAN DE DAG Koude gemengde slaschotel van blilcgroenten (sperziebonen, dop erwtjes, worteltjes) mei aardappelen en slasaus. De K.N.A.C. heeft maandagoch tend op de boulevard te Scheve- ningen automobilisten in de gele genheid gesteld de snelheidsme ters van hun auto's te controleren. Minister Suurhoff meent, dat het op dit moment zeker nog niet de tijd is om de alarmklok te laten luiden met het oog op gebrek aan werk. Mag dan al vergeleken met 31 oktober 1956 het aantal werkloze mannelijke arbeiders verdubbeld zijn, de vraag is nog zeer groot. Een jaar geleden maakte het aantal werklozen (hierbij de te werk gestelden op aanvullende werken inbegrepen) een cijfer van 20.700 uit, thans zijn het er 40.800. Het aantal aan vragen om mannelijke werkkrach ten is nog altijd 43.000. Daarnaast is de aanvraag voor vrou welijke arbeidskrachten nog enorm groot: I oktober j.l. 30.300, een aantal dat zes maal zo groot is als het aan bod. Houdt de minister rekening met deze cijfers, dan is hij de mening toe gedaan, dat nauwelijks van werkloos heid sprake kan zijn. Sprake is slechts van een voelbaar teruglopen van het tekort van werk krachten, zodat, met uitzondering van bepaalde gebieden, nog niet gesproken kan worden van een alarmtoestand ten opzichte van de werkloosheid. Deze mededelingen zijn vanmiddag door minister Suurhoff gedaan bij de opening van de nieuwe Rijkswerk- plaats voor vakontwikkeling te Lei den. Maar geleerde Skobeltsin schudde zijn hoofd De Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, heeft maandag op een re ceptie op de Zweedse ambassade ter gelegenheid van de verlaardag van koning Gustaaf in een gesprek met journalisten gezegd, dat Laika het hondje in de tweede Spoetnik, „zon- dag, toen de laatste signalen ontvan gen werden", nog leefde. De Russische geleerde Skobeltsin, schudde echter zijn grijze hoofd, toen de journalisten hem vroegen of Laika nog in leven kan zijn. DE BILT ZEGT Dezelfde temperaturen Overwegend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1