KLOOF EN V.S. TUSSEN FRANKRIJK -ENGELAND door wapenzending aan Tunis STOTEND Russische raket voor dec. '58 naar de maan Felle Franse protesten Uit NAVO weggelopen Nederland eens Eerste wapens met Frankrijk al aangekomen De duif zat eerste rang op Nehroe's mooie muts BOURGUIBAFrankrijk wilde enige leverancier zijn „Ge-eikt... REACTIES Engeland wil invoer van Sovjet-vlas niet beperken miiiii PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 4 4 4 4 4 4 4 We moeten V.S. aanmoedigen Snelheidsmeters wijzen meestal 10 °/o te veel aan ?raj DOOR DE WERELD „Hondje stierf zonder pijn" Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438; by geen gehoor: Hoofdred <01100» 2603; Chefred. (01100) 3991; Adv (01100) 2970, giro 274289 Bijkantoren: Middelburg Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3320; Terneuzen Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs f 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per tn-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3860 tiootdredacteur tt hauookt Directeur: jacq de Smit Zaterdag 16 november 1957 TIEN JAAR voor moordaanslag (Zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan; Zondag: Zon op 8.03 u., onder 16.48 u. Maan op 2.32 u., onder 14.33 u. Hoogwater zondag 17 nov.: Vlissingen: 9.37 u. 1.54 m., 22.26 u. 1.78 m. Terneuzen: 10.05 u. 1.72 m., 22.53 u. 1.93 m. Wemeldinge: 11.08 u. 1.32 m.. 23.56 u. 1.68 m. Zierikzee: 10.48 u., 1.14 m. 23.14 u. 1.49 m. W{t) ojo FRANKRIJK ZAL ZIJN HOUDING ten aan zien van de volgende maand te houden topconfe rentie van de N.A.V.O. opnieuw overwegen, als er tegen die tijd nog geen oplossing is gevonden voor de moeilijkheden met de V.S. en Engeland over de wapenzending van deze landen naar Tunesie, zo heeft premier Gaillard vrijdag ernstig en zeer beheerst in de Nationale Vergadering verklaard. (Volgens Parijse kringen oefenen enige leden van de Vergadering druk op hem uit om hem er toe te brengen, geen deel aan de topconferentie te nemen, maar de premier zou hier niet voor voelen). Enige uren tevoren had de Franse delegatie de conferentie van N. A. V. O.-parlementsleden te Parijs verlaten, uit protest tegen de actie van de Amerikanen en de Britten. Pogingen om hen te bewegen, weer aan de conferentie deel te nemen, liepen opniets uit. Zij verklaarden dat het geen zin had naar Atlantische solidariteit te streven, na het „meedogenloze en ongerechtvaardigde" op treden van Engeland en de V.S. Premier Gaillard beklaagde zich over de „over ijldheid" van dit optreden en hij voegde hieraan toe, dat het Franse volk het als een onvriendelijke daad beschouwt. Intussen zijn symbolische zendin gen Amerikaanse en Britse lichte wapens in Tunesie aangekomen. President Bourgiba verklaarde naar aanleiding hiervan in een radiorede, dat „het Amerikaans-Britse initia tief beslissend is" en dat hierdoor zijn vertrouwen in het Westelijke kamp is versterkt. Hij deelde mee, dat zijn land binnenkort ook wapens uit Egypte krijgt. PROTESTEN De Franse regering heeft inmiddels haar diplomatieke vertegenwoordigers te Washington en Londen mondeling laten protesteren tegen de wapenleve rantie. De Fransen hebben zelf geweigerd wapens naar de Tunesische republiek te leveren, omdat zij vrezen dat deze ln handen van de opstandelingen zul len komen. Engeland en de V. S. vreesden daarentegen, dat Tunesie zich tot de communistische landen zouden wenden, als het niet in het Westen wapens zou kunnen kopen. GEEN INVLOED? In Washington verklaarden vrijdag avond Amerikaanse functionarissen, dat zij van oordeel waren dat het con flict niet de beoogde versterking van het N.A.V.O.-bondgenootschap zal be- invloeden. Andere Westelijke kringen delen deze mening. Zij zeggen dat Frankrijk in Europa te veel heeft te verliezen, als het zich tegen zijn vrienden keert. NEDERLAND t Fransen staan in hun recht Van Nederlandse zijde bij de NAVO werd over dit conflict verklaard dat, men van deze zijde in het algemeen akkoord kan gaan met het standpunt der Franse delegatie. Het heeft geen zin, zo merkte men op, over een ge meenschappelijke politiek der NAVO- landen te praten, wanneer dergelijke leveranties plaatsvinden, die de situa tie der Franse militaire overheid in Algerije in een zeer moeilijke positie brengen. Niettemin betreurde de Nederland se zegsman dat de Franse delegatie de zac' op zulk een impulsieve wijze had verlaten. President Bourguiba van Tunesie heeft verklaard, dat de Noordafrikaanse landen „de huidige neiging" van de Amerikaanse politiek moeten aanmoedi gen. Dat kan volgens hem bijdragen aan het vinden van een oplossing van het Algerijnse vraagstuk. „Amerika zal niet altijd doof blijven voor ongerechtigheid", zo zei hij, „als wij weten hoe wij onze dankbaarheid moeten tonen, zullen wij in staat zijn de loop van de geschiedenis in Noord-Afrika te wijzigen". Het Amerikaanse besluit om wa pens naar Tunesië te zenden is op 12 november genomen, aldus de presi dent. Aanvankelijk zou Frankrijk wa pens geleverd hebben, doch dat land eiste dat het de enige leverancier zou zijn. Dat is strijdig met de Tunesische soevereiniteit. Ook zou het een bijzon der onvriendelijk gebaar jegens Egyp te zijn geweest. (In september heeft een Tunesische regeringswoordvoerder reeds ver klaard, dat een symbolische Egypti sche wapenleverantie was aanvaard). Bourguiba deelde mede, dat binnen kort ook een wapenzending uit Egyp te in Tunesië zal aankomen. De Amerikaanse voorwaarden wa ren redelijk en aanvaardbaar. (Het 'State Department' deelde donderdag Donderdag gebeurde het verschrik kelijk ongeluk met de straaljager, die op de Bussumse kazerne-gebouwen viel, waardoor vijf jonge levens wer den afgesneden. Zo'n ongeval roept het „memento mori", gedenkt te sterven, sterk in de gedachten. Die eigen avond echter gaf de A.V.R.O. in de uitzending „Koek en Ei" zulk een spot met dit „gedenk te sterven", dat men zich moet afvragen, waar het hart van spelers en omroep- verzorgers zit aangenomen al, dat men er niet voor terugschrikt, om met zulk een ernstige waarschuwing de spot te drijven Er schijnen toeschouwers bij deze voorstelling te zijn, wier daverend ge lach bij deze spot opklonk. Zou niemand van de spelers, nie mand van het omroeppersoneel, nie mand van de toeschouwers eraan ge dacht hebben: vandaag, morgen, over morgen kunnen wij óf zelf, óf in onze familiekring met het sterven gecon fronteerd worden? Maar buiten hen waren er stellig velen, voor wie deze scherts zonder meer stotend was. mede, dat Tunesië de verzekering heeft gegeven dat de wapens alleen voor eigen defensiebehoeften bestemd zijn). De Franse pers heeft felle kri tiek geleverd op de Brits-Ameri kaanse wapenzendingen. Ons be reikten o.m. nog de volgende re- aptiDC* RUSLANDmis Radio-Moskou heeft verklaard, dat Amerika Tunesie afhankelijk wil ma ken van het „Amerikaanse imperia lisme". Amerika zou de hand willen leggen op het grondgebied van Nrd.- Afrika. BELGIE t weigering De Belgische regering heeft een verzoek van Tunesie om wapens te leveren afgewezen, reeds voor de Anglo-Amerikaanse beslissing, aldus senator Poussin, die het zei te betreuren, dat Engeland en Amerika wel wapens naar Tune sie zenden. LONDENjammer Alle Londense bladen betreuren het geschil tussen Frankrijk en Engeland- Amerika. Zij onthouden er zich over het algemeen van partij te kiezen. De „Times" zegt in een hoofdartikel, dat president Bourguiba van Tunesie niet tot in het oneindige met lege handen kon blijven staan, vooral nu hij aan zijn volk had meegedeeld, dat er spoedig wapens uit het Westen zouden komen. AMERIKA: ja en neen Tegenover de meningen van ver schillende bladen in Amerika, dat Tu nesie zich in geen geval naar Rusland mag richten, staan de protesten van de Amerikaanse democratische deelne mers aan de N.A.V.O.-conferentie, die teleurgesteld bleken over de wapen leverantie. Controle van de snelheidsmeters van ruim 1200 personenauto's heeft deze week uitgewezen, dat het gros van de meters ongeveer tien procent meer aangeeft dan de werkelijke snelheid. Bij een aantal meters werden nog grotere afwijkingen naar boven geconsta teerd, tot veertig procent toe. Slechts ongeveer vijf procent van de meters gaf correct de ge reden snelheid weer, terwijl bij 'n gering aantal meters de wijzer minder kilometers registreerde dan in feite gereden werden. Deze conclusies worden doorgegeven door de K.N.A.C., die maandag in Den Haag, dinsdag in Amsterdam, woens dag in Rotterdam en donderdag in Utrecht kosteloos snelheidsmeters ijkte met het oog op de nieuwe maximum- snelheidsbepalingen. De belangstelling hiervoor van de zijde der automobilisten is zo groot ge weest, dat een aantal van hen moest worden teleurgesteld. Ter gelegenheid van de 68ste ver jaardag van Pandit Nehroe hiel den enige duizenden kinderen in Nieuw Delhi een défilé voor de staatsman. Tijdens dit défilé lieten zij duiven los, waarvan er een op de muts van Nehroe neerstreek en ondanks dat de premier zijn hoofd schudde, bleef zitten. Nehroe liet het er toen maar bij zitten en nam het diertje na het défilé mee Bourguiba meende, dat het weg lopen van de Fransen uit de NAVO- vergadering in Parijs er een bewijs voor was, dat de Fransen nog steeds de controle over de wapentoevoer aan Tunesië willen behouden. Hij hoopte, dat de Fransen zouden gaan begrijpen dat de onafhankelijkheid van Tunesië een vaststaand feit is, nodig voor de harmonie van het Westelijk blok. De elektrische trein van de lijn AmsterdamAntwerpenBrussel is vrijdagavond omstreeks 19.45 uur voor het station van Kapellen (Ant werpen) ontspoord. De vier rijtuigen kantelden, maar enkele personen wer den slechts licht gewond. Russische spion krijgt dertig jaar gevangenis De hoogst geplaatste Russische spion die ooit in de Ver. Staten is gearresteerd, kolonel Rudolf Abel is vrijdag in New York tot dertig jaar gevangenisstraf en een boete van 8000 dollar veroordeeld. Hij was de vorige maand schuldig be vonden aan spionage. Eerste Spoetnik kostte minder dan eerste atoombom De Russische minister van financiën heeft in antwoord o p een vraag ge zegd dat de eerste Spoetnik veel min der heeft gekost dan Amerika's eerste atoombom. Deze laatste heeft twee miljard dollar gekost. „Ik zou gepro testeerd hebben als hij zo duur was geweest", zei de minister. Een felle uitslaande brand heeft gisteravond gewoed in de fabrieksge bouwen van de wollen stoffenfabriek W. Schoenmakers te Tilburg. Van het vier verdiepingen hoge gebouw gingen beide bovenste verdiepingen geheel verloren. De totale schade zal enige honderd duizenden guldens bedragen, omdat behalve voorraden, vele kost bare machines verloren gingen. De Russische maanraket verkeert kennelijk nog in het stadium van opbouw, doch de Sowjet-geleerden verwachten dat een maanraket voor het einde van het geofysische jaar, december 1958, zal worden gelanceerd. Dit verklaarde prof. Prokrowski vrijdag in Moskou op een persconferentie. Hij zei niets te weten van experimenten met mensen die met ra ketten tot een hoogte van 128 km zouden zijn gezonden. Russische deskundigen hebben op deze persconferentie bekendgemaakt, dat Laika, het hondje in de tweede Spoetnik, „zonder pijn is dood gegaan, door gebrek aan zuurstof". Het program voor de derde Spoet nik is nog niet voltooid en zij konden nog niet zeggen of met die satelliet een tweede hond de ruimte ingezon den zou worden. Prof. Anatoli Blagonrawof van de Russische wetenschappelijke academie verklaarde, dat men nog geen afdoen de methode heeft gevonden om dieren uit de wereldruimte te laten terug keren. Daarom had men niet geprobeerd Laika naar de aarde terug te brengen. Prof. Blagronrawof en nog zes geleer den deelden de verslaggevers mede, dat zij op het ogenblik raketvluchten rond de maan berekenen, maar dat zij nog niet klaar zijn. Wel zijn zij er absoluut zeker van, dat dit vraagstuk zal worden opgelost, doch zij wilden nog geen datum noemen. Nog meer manen Het Russische satellietprogram voor De Engelse spinnerij is niet bereid gevonden zich aan te sluiten bij een inter nationale afspraak de import van Russisch vlas te beperken tot 10 procent van de Westeuropese behoeften. Deze mededeling is gedaan aan het secretariaat van de „Confederation Internationale du Lin t du Chanvre" te Parijs. Zondag wilde mijnheer Bresse uit Caen lid van de plaatselijke vlieg club een tochtje met een „Piper Cub" maken. De vliegboot kreeg echter een ontijdig einde doordat hij in een groepje eiken landde. Ze- bezig met lange ladders, om de on fortuinlijke piloot te bereiken. In tussen zakte het toestelletje steeds langzaam maar zeker dieper in de kruinen van dc eiken. Uiteinde lijk slaagde men er toch in, een lad der naast de cockpit te werken, zo dat mijnheer Bresse een beetje bibberig, maar ongedeerd de be gane grond kon hereiken. Deze houding van de Engelsen ont heft ook de overige landen van de door hen gedane toezegging, waardoor het probleem geen stap dichter tot een oplossing is gekomen. Wel is Engeland bereid het Euro pese vlas prioriteit te geven. Er wordt thans opnieuw druk overleg gepleegd tussen de Westeuropese landen, hoe het hoofd te bieden aan de uit Rus land komende importen, die de Wes terse industrie in haar bestaan recht streeks bedreigen. Het valt echter te voorzien, dat de houding van Engeland de produktie in Europa verder zal af remmen. het geofysische jaar voorziet in het lanceren van nog enige kunstmanen. Prof. Blagonrawof twijfelde er niet aan dat het program uitgevoerd zal worden. Op de vraag van een Amerikaanse verslaggever of er ook tegenslagen waren geweest antwoordde hij ont kennend. Beide Russische kunstmanen zijn zonder tegenslag gelanceerd. Voorts was voor de Spoetniks een en twee dezelfde soort brandstof ge bruikt. Aan krachtiger brandstoffen wordt nog gewerkt. SAINT-LAURENT VOLGT DIOR OP Het modehuis Dior heeft bekendge maakt, dat de 21-jarige Yves Saint- Laurent de artistieke leiding van de organisatie op zich zal nemen. Saint- Laurent was de meest geziene leerling van Christian Dior, die vorige maand overleed. Volgens een woordvoerder van het modehuis zal Saint-Laurent met an dere leerlingen van de school, die Dior enige jaren geleden stichtte, de grote stijl van Dior voortzetten. -"„rtpn Meded. (adv.) ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN DE BILE ZEGT: Weinig wind Overwegend droog weer met vry veel bewolking en plaatselijk mist. Iets hogere middagtemperaturen, voor al in het noorden van het land.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1