Koffiedrinken op 390 meter boven Stuttgart Schepping of evolutie EISENHOWER Meer geld besteden aan nieuwe wapens In 52,5 seconden naar hoogte van 150 meter HONIG Macmillan nog steeds welkom in Rusland Vrijdag 15 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 161 MAN HEEN EN WEER KLEINER „ZUSJE" Restaurant boven in Duitse televisietoren Buitenlandse hulp Tas met 20 mille gevonden CHR OESJTSJEF Jagen Fooienstelsel in kappersbedrijf een soep voor fijnproevers Talloze Rbeumatieklijders vonden baat bij 'n bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. HET IS BEKEND, dat de aanhangers van de evolutie-theorie zich gaarne beroepen op de vondsten in de aard bodem en de ontdekkingen, die zij me nen te doen in de aardlagen. Uit een en ander wordt dan grif af geleid, dat de aardbol vele miljoenen jaren bestaat. Hoeveel miljoenen ja ren weet men niet „precies". Het is een beetje ridicuul, van die „verschillen" te lezen. Zo ligt het ook met de ouderdom van de mens. De één zegt: hij is der tigduizend jaar oud (Baron Bunsen: Egypt's Place in Universal History). „Het zou kunnen zijn, dat de mens al honderdduizend jaar op aarde ver toeft", zegt Juker, Engels geoloog. „Neen",, beweert prof. Fulroth, „het is waarschijnlijk twee tot driehonderd duizend jaar geleden, dat de mens verschenen is" (Der fossile Mensch aus den Neanderthal). Volgens Leslay, secretaris der Amerikaanse gemeen st 2voorwijsbegeerte, zou het mo gelijk zijn, dat het meerdere honderd duizenden jaren is. De chronologie der Brahmanen geeft vier miljoen, drie honderd duizend jaren aan. Dr. Hunt meent, dat het minstens negen miljoen jaren geleden moet zijn, dat de eerste mens onze planeet betrad (Hunt is voorzitter der „Anthropological So ciety"). Huxley schat het op negentig miljoen jaren („On the Fossil Remains of Man)". Verscheidenheid van op vatting dus genoeg. A. de Ligne komt tot de conclusie, dat we, behalve wat de Bijbel ons zegt, zo goed als niets afweten van de mens vóór de zondvloed. EN WAT DE VONDSTEN in de aard. bodem betreft, meent hij de sleutel tot veel in het Zondvloedverhaal te vin den. Hij schryft: Een fossielschelp is niet noodzakelijk ouder dan andere, om dat we ze vinden in de Cambrianlaag, of niet noodzakelijk jonger, omdat zij zich bevindt in de Eocene- of de Ple- istocenelaag. In deze lagen vindt men takken van bomen, van olmen en lin den juist zoals de onze, in andere lan den, die men beweert ouder te zijn, vindt men spinnen en waterjuffers juist zoals de onze, ook grotere dan die wij heden in te tropen vinden. Soms vindt men een laag zeeschelpen op frote hoogte in de bergen, soms een os van bomen diep in de aarde met een laag koraalsteen er boven, soms zijn het overblijfselen van halftropisch leven, begraven in de ijskoude Pool streken, soms reuzengeraamten, bedol ven in ontzaglijke massagraven, die wij aantreffen op alle plaatsen van de aardbodem. Hoe werden grote hoe veelheden planten begraven, ver mengd met kalkstenen, die schelpdie ren bevatten en met dieren, die wij enkel aantreffen in de diepten van de oceaan? Hoe kwamen menigten van schelpdieren en vissenfossielen op de bergen terecht? En deze moeten door een catastrofe zijn verrast, want schelpdieren, die sterven, hebben open schelpen, terwijl deze gesloten zijn, hetgeen een plotselinge dood aangeeft. En vissen, die sterven, drijven, gaan in ontbinding over en worden door an dere zeedieren verslonden. Hoe vindt men ze dan in de rotsen? Hoe werden ganse kudden van rendieren, zoals de dinausores, gelijktijdig vernietigd over alle delen der aarde en door vloeiend water begraven, daar, waar zien nu dorre woestijnen uitstrekken, zoals de Bobiwoestijn, zoals in Arizona? Van waar de overblijfselen van warmwa ter-koralen in de koude zeeën van de Poolstreken? Vanwaar de eindeloze kudden mammouths, rhinocerossen en andere dieren uit warm klimaat, be vroren in de eindeloze ijsvlakten van Siberië? „Een heel aantal moet onbe schadigd begraven zijn geworden, ve len nog levend, of, indien niet, dan toch vóór de ontbinding een aanvang nam". (Geological Researches De la Beche, bestuurder van het British geo logical Servey). Deze dieren moeten door een onverwachte overval van wa ter en ijzige koude op een dramatische wijze zijn omgekomen; het moet ont zettend snel zijn geschied, want som migen hebben nog het gras in de muil. Vanwaar de diepzee vissen, die nooit aan de zee-oppervlakte komen, in het gesteente der aarde, samen met land- planten?" ZO GAAT De Ligne door met zijn vragen. En hij weet er tenslotte maar één antwoord op: „Alleen een ontzag lijke catastrofe geeft hier de oplossing. Alleen een schielijke verheffing van de grote zeediepten met machtige on derzeese beweging naar boven, kan die vreemde mengeling van diepze- s n en landfossielen verklaren. Fossielvissen tonen aan, dat myria den vissen ineens zijn gedood gewor den. Alleen een plotselinge inwerking treding van ontzettende krachten kan dit hebben teweeggebracht.... Alleen een alles vernielende golvenspel kon zulke geologische wonderwerken scheppen. Heen en weer trekkende over de breedte der aarde schomme lende watermassa's moeten immense hoeveelheden materie hebben wegge rukt en in strandgebieden in lagen opeengestapeld. De bodem is als het ware uitgebaggerd door het woelende water, dat zand en leem en resten van organismen meesleepte en aldus lagen formeerde. Waar oneffenheden zich openbaarden op de aardoppervlakte, werden heel waarschijnlijk de glijden de massa's opgestuwd tot over-elkaar- schuivingen en plooivormingen. Luid spreken de grote gebeurtenissen eet spreken de grote gebergten der aarde van een dergelijk krachtenspel. Toen had de dood een rijke oogst ZO KOMT deze schrijver tot de con clusie, dat menig „bewijs" der evolu tionisten thans alweer wordt „wegge redeneerd". „Menig creationist" (gelovige, die de schepping door God aanvaardt) wordt heden gevonden onder de wetenschap pelijke elite, die er geen moeilijkheid in vindt, de verborgenheid der fossie len op te lossen bij het licht der Bij belopenbaring". (Van een speciale verslaggever) Daar staan we dan, nog steeds slikkend om onze tijdelijke doofheid weg te werken, die iedereen oploopt als hij dezelfde weg aflegt die wij zoëven afgelegd hebben. Wij zijn namelijk met een snellift in nog geen minuut tot een hoogte van 150 meter gestegen. Nu spreidt zich voer ons oog het wondermooie beeld van het Schwabische landschap, rondom een van de mooiste Duitse steden, van Stuttgart uit. Kijk, daar schuin in de laagte ligt Stuttgart, een stad met verschil lende hoge wolkenkrabbers, we kijken er boven op neer. We staan dan nu ook driehonderdvijftig meter boven het centrum van die stad, de Schlossplatz. U wilt weten waar wij dan op staan, nog even ge duld, dat komt direct. In de verte zien we de heuvels van het Zwarte Woud, de Schliffkopf, een heuvel die op een afstand van 75 km ligt. En kijken we naar het zuiden, dan kunnen we nog heel vaag in de verte de Zwitserse alpen ontdekken, zelfs de Finsteraarhorn, een berg die 260 km bij ons vandaan ligt, maar die kan men dan ook alleen maar zien als het heel helder weer is. Wij doen ook een geldstuk in een van de verrekijkers, die op het platform ten behoeve van de be zoekers zijn neergezet, en nu zien we ook na enig zoeken onze eigen tent, die we opgezet hebben op het kampeerterrein van Stuttgart in Bad c Een luchtfoto van de toren met op de achtergrond de stad Stuttgart. Toen we wisten dat we naar Stuttgart zouden gaan, stond dadelijk het plan bij ons vast dat we in ieder geval deze toren moesten bekijken, deze televisietoren van de Süddeutscher Rundfunk. Als U Stuttgart nadert, het doet er niet toe van welke kant, ziet U hem reeds van ver. U denkt niets anders te zien dan een hoge fabrieksschoorsteen met ongeveer op tweederde van de totale hoogte een bolletje, en in wezen is bef een schoor steen, niet veel dikker ook. En als U dan door uw nieuwsgierigheid gedreven er een kijkje dichtbij gaat ne men dan blijkt dat bolletje een grote glazen korf te zijn. En U vraagt zich af hoe dat hele geval zo blijft staan. Maar Uw verbazing zal nog meer stijgen als U met ons mee gaat naar boven. O, durft U niet? Last van hoogtevrees? Dan kunt U toch gerust mee naar boven gaan, wan; de balustrade is zo geconstrueerd dat als men er overheen kijkt men nooit de voet van de toren kan zien maar altijd onge veer 60 meters van de voet van de toren verwijderd op de grond kijkt. Maar kunt U niet tegen de lift, tja blijft dan bene den, maar ook daar zult U geen spijt van hebben. Beneden heeft men speciaal voor zulke mensen een hypermodern restau rant neergezet waar ze kunnen wachten tot hun vrienden weer terug komen. Kom gaan de anderen dan mee? De toren heeft beneden een doorsnede van slechts tien meter en daarom kunnen er maar twee liften in en moeten we in de rij staan voordat we naar boven gebracht worden. Nu hebben we meteen even tijd om wat cijfers van de toren te vertellen. Beneden, waar de toren 10 meter in door snee is, is het beton van de toren 80 cm dik, ja ik vergis me niet, U kunt het zelf trouwens opmeten. Wat U echter niet kunt zien is dat de dikte van het beton op 10 meter hoogte al verminderd is tot 30 centimeter en op 136 meter hoogte, dus net waar de „korf" begint tot 19 cm. Daar is de doorsnee van de toren ook veel minder, nog de helft, 5.04 meter. De toren heeft inderdaad veel weg van een schoorsteen, een aannemer van schoorstenen heeft hem ook gebouwd. Laat ons dan voorzichtig zijn met de „wijsheid" die vandaag weer in allerlei vorm wordt opgedist, hoofd zakelijk uit het in elk opzicht opper vlakkige Amerika geïmporteerd, en ons maar houden aan wat ieder ster veling, wetenschappelijke of eenvoudi ge,, lezen kan in wat het boek Gene sis heeft geoperbaard. Ik schrijf dit voornamelijk ten aan zien van onze jonge mensen, die al gauw door hun lectuur in de war ge bracht worden. v. S. Een opengewerkte tekening van de „korf". bij een flinke storm om zou waaien. De Duitse ingenieurs hebben berekend dat dit onmogelijk is. Een orkaan die een snelheid heeft van snelheid van 170 km per uur zou op de toren drukken met een gewicht van 172 ton en deze 172 ton zijn niets, vergeleken bij het grote gewicht van toren en fundament n.l. 7500 ton. De toren is overigens helemaal glad en rond de wind zou er nergens vat op kunnen hebben. By hevige stormen echter gaat hy bo ven wel «en eindje heen en weer, dit is echter een bewys van stevigheid, want zou de toren helemaal stil biyven staan, dan bestond het gevaar dat hü ineens af zou knappen. De beweging is niet erg en men zal er niets van bemerken. De sterkste afwyking is 30 cm op het plat form en boven op het topje van de stalen zendmast 1.50 m. Over „een maal heen en een keer terug" doet de toren 5 tot 6 seconden. Dus nauwelijks merkbaar voor bezoekers. Ook niet merkbaar is, dat de toren in de loop van drie jaar volgens de ingeni eurs ongeveer 12 centimeter korter zal worden. Nee, hij zakt niet in de grond weg, dat is zeker onmogelijk, maar hij krimpt. In de loop van die drie jaar is door het grote gewicht van de toren het beton nog iets in elkaar gedrukt en dat zal ongeveer 12 cm zijn. Een kleiner zusje van deze toren, op ongeveer 20 km van Stuttgart, is de fa brieksschoorsteen van de elektriciteits werken aan de rivier de Neckar, zy is 120 meter hoog. Deze toren werd op pre cies dezelfde wijze, en ook door dezelfde firma gebouwd. Zij heeft gediend a voorbeeld voor haar grote broer. Zal mis schien in de nabije toekomst ook een kleiner zusje, maar dan met een restau rant in de hoogte, verschijnen in het noorden van ons land? De plannen voor een T.V.-toren bij Appelscha gaan in ie der geval niet door, misschien nu wel bij Smilde in de provincie Drente? Wie weet. Echter niet zo hoog als de „Stuttgarter Fernsehturm", dit is niet mogelijk in de zachtere bodem van ons land, er zouden veel te grote en te zware fundamenten voor nodig zijn, die de kosten te veel zouden verhogen. 's Avonds staat daar de toren, gelijk een wachter over Stuttgart. Als men niet beter wist, zou men Maar daar stopt onze lift. Er mogen 15 mensen in de lift hoewel de motoren en kabels berekend zijn op veel meer ge wicht, men is in Duitsland voorzichtig, vooral met toeristen zoals U en ik. Daar gaan we naar boven, krijgt U ook zo'n vreemd gevoel in Uw maag en suizen Uw oren ook zo, dat is helemaal niet vreemd want we gaan met een snelheid van 4 meter per seconde omhoog. Om dezelfde snelheid op de vlakke weg te halen moet men heel hard lopen, 14 km per uur. Slikt U maar eens, dan gaat die doofheid over, de liftbediende doet het ook, hij kauwt overigens de hele dag op kauwgum. Binnen de minuut zijn we bo ven. Als U uitgekeken bent, laten we dan even een kopje koffie gaan drinken, dat kan. We gaan een trapje af en staan dan in een van Duitslands best verzorgde res taurants, uiterst modern en van alle luxe voorzien. Zelfs de meest verwende gastronoom zal zijn ogen uitkijken op de menu's en het water zal hem er hij in de mond lopen. De Duitsers weten van lekker eten en drinken, en men zegt dat dit restau rant een van de beste van Duitsland is. Er kunnen hier in het bovenste res taurant, beneden ons is er nog een, 81 mensen zitten, beneden 80. Het is wer kelijk een sensatie als U bedenkt dat we op het ogenblik rustig een kopje koffie drinken op 630 meter hoogte boven ons eigen landje. Boven ons is het platform waar we zo even stonden, daar kunnen 130 mensen staan en op het kleinere platform daar nog boven, speciaal voor kinderen voor wie de balustrade van het grote plat form te hoog is, zodat ze er niet over heen kunnen zien, 130 mensen. Behalve de verdiepingen van de korf die U nu gezien heeft zijn er nog twee, een voor de keukens, opslagruimte voor het res taurant en de toiletten en een voor de zendruimte, want per slot van rekening is het een televisie-toren, en is de korf alleen gebouwd om de hoge kosten van de bouw er uit te krijgen. En kijken we naar boven, dan zien we nog een stalen mast, dat is dan de eigen lijke zendmast, die 52 meter hoog is en de toren een totale hoogte geeft van 211 meter. De korf met mast en de 600 men sen in de korf rust op een toren van 5 meter doorsnee boven en 10 meter door snee beneden. Daar echter, in de rots achtige bodem van de 483 m hoge „Ho- her Bopser" heeft deze toren niet een reusachtig fundament nodig zoals in ons land nodig zou zijn. De hoogte van het betonnen fundament is maar zeven en een halve meter en de diepste doorsnede is 27 meter. Zij steekt dus altijd nog zes meter aan weerszijden van het restaurant daar boven, uit. De kracht die de toren rechtop houdt wordt gevormd door het gewicht van het fundament, samen met het gewicht van de aarde op het funda ment. Deze gewichten zijn samen 4500 ton, terwijl de toren „slechts" 3000 ton weegt. Juist die 1500 ton zorgen voor de stevigheid van de toren. U hoeft echter nooit bevreesd te zijn dat de toren ooit In een toespraak voor de Amerikaanse radio en televisie heeft president Eisenhower disdagavond gezegd, dat de V.S. de Russische uitdaging moeten beantwoorden met het besteden van aanzienlijk grotere bedragen aan nieuwe wapens. In zijn tweede rede, bedoeld om het Amerikaanse volk ten aanzien van de Russische vorderingen gerust te stellen, herinnerde de presi dent aan de dagen van de Nazi's en zei dat niet genoeg mensen Hitier aan zijn woord hadden gehouden. „Maar wij zullen die fout niet weer maken", aldus Eisenhower. Hij legde er voorts de nadruk op dat het programma voor opleiding van Amerikaanse geleerden versneld moet worden. Met het oog op de Russische vorde ringen moet zijns inziens het basis onderzoek in de V.S. toenemen. „Ame rika moet een duidelijke formule op stellen om ons te leiden bij de beslis sing wat wij op het gebied van kunst manen en ruimtevaart zullen gaan doen. Wij zijn van plan programma's uit te werken op een manier, die over eenkomt met onze wetenschappelijke traditie en onze veiligheid in de toe komst garandeert. Dit zal grote kosten met zich meebrengen, die aan onze jaarlijkse uitgaven voor de veiligheid moeten worden toegevoegd. Daarom moeten we zoeken naar andere moge lijkheden om de uitgaven te beper ken", aldus Eisenhower. De Amerikaanse president verklaar de met nadruk dat het besluit om gro tere bedragen te besteden voor de de fensie en het onderzoek op dit gebied niet van invloed moet zijn op de finan ciële hulp aan het buitenland. Hij zei, dat het misschien nodig zal zijn bepaalde vormen van activiteit ge heel op te geven of uit te stellen en onaangenaamste taken zal zijn waar voor het congres, ais het in januari weer bijeen zal komen, zich geplaatst zal zien. „Wij zullen enkele krachtige beslui ten moeten nemen", aldus Eisenhower. denken ergens aan de kust te zijn, want regelmatig vliegt de licht straal van het zoeklicht als het licht van een vuurtoren over de stad en de naaste omgeving. Dit licht is er echter alleen voor de vliegtuigen die overtrekken naar de drukke internationale luchtha ven van Stuttgart, op ongeveer 6 km. en veel lager dan de voet van de toren. En als u dan naar huis gaat en u ziet nog eens achterom dan wordt u weer herinnerd aan deze mooie stad en zijn schitteren de omgeving door de toren die als een lange dunne naald hoog boven het Schwabische land uitsteekt. De tas, die eergisteren door de boek houders van een Amsterdams bouwbe drijf was verloren en waarin zich vol gens zijn opgave een bedrag van 17.000 gulden zou bevinden, is terecht. Een chauffeur van een wasserij-bedrijf heeft gisteren op de Postjeskade in Amsterdam-West de tas gevonden. Hij had er slechts vluchtig in gekeken en niets anders dan papieren aangetrof fen. Zijn voornemen, om de tas aan de politie te geven, raakte in het vergeet boek, naar hij vertelde. Gisteren was hij het van plan, nadat hij zijn werk in de wijk zou hebben verricht. Hij werd echter benaderd door recher cheurs, die hem vroegen of hij een tas had gevonden. Hij deelde onmiddellijk mee, dat hij de tas inderdaad in zijn bezit had. Hij overhandigde het voor werp aan de politie. Bij nader onderzoek bleek de tas 'n bedrag van f 20.500 te bevatten. De politie had een tip gekregen, dat een chauffeur gisteren ter plaatse iets had opgeraapt. Vandaar dat de recherche de omgeving afspeurde naar chauf feur. Een opsporingsvliegtuig van het Amerikaanse vliegdekschip Philippine Sea heeft donderdag negen lijken in de stille oceaan zien drijven in het ge bied, waar de stratocruiser van de P.A.A. vrijdag jl. met 44 inzittenden verdween. Op een receptie van de Egypti sche ambassade in Moskou ter era van het Russische bezoek van da Egyptische minister van oorlog, Hakim Amer, heeft Chroesjtsjef gezegd dat zijn uitnodiging aan de Britse premier, Macmillan, nog steeds van kracht is. „Wij zouden het erg op prijs stellen hem te zien", aldus Chroesjtsjef, die voorts als zijn mening uitsprak dat het Britse volk hem en maarschalk Boel- ganin graag terug zou willen zien, maar dat de Britse regering destijds alle moeite had gedaan om hen van *t volk gescheiden te houden. „Wij zou den fabrieken bezocht hebben, maar dit ging niet door. Het enige wat over bleef waren recepties en bezoeken aan musea". Gevraagd naar Zjoekof antwoordde Chroesjtsjef: „Hij rust uit. Hij vroeg verlof en dat werd hem toegestaan. Hij bleek niet zo'n geweldige politieke fi guur, maar als militair was hij van opvallende grootheid en dat zullen we altijd erkennen". Hij ging niet in op een vraag wat of Zjooekofs nieuwe functie zal worden maar zei dat Zjoe kof is Moskou is en overal heen kan gaan waar hij wil. „Jagen bijvoor beeld, want Zjoekof houdt van jagen". Desgevraagd antwoordde de Russi sche partijleider dat hij niet kon belo ven dat de Russen geen raketten meer zullen lanceren. Het bestuur van het hoofdbedrijf schap ambachten heeft gisteren in een openbare vergadering te 's-Gravenhage het rapport dat door een commissie was gemaakt over het fooienstelsel in het kappersbedrijf, na er drie en half uur over te hebben gesproken, met al gemene stemmen aanvaard. In de conclusies van het rapport wordt zoals reeds is gemeld o.m. ge zegd dat het een eis van sociale recht vaardigheid is dat de kappersbediende evenals iedere andere geschoolde vak arbeider van zijn patroon een volledig loon ontvangt. Evenals de bedienden recht hebben op het ontvangen van een volwaardig loon hebben de ondernemers recht op het in rekening brengen van zodanige tarieven als noodzakelijk is voor het verkrijgen van een redelijk rendement. Ingezonden Meded. (adv.) Ingezonden Meded. (adv.) En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin mor gen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3