Drankmisbruik, oorzaak van ellende, streng gestraft Achilles" strandde, doordat stroom en wind zijn onderschat IN MEMORIAM C. LEUNIS BRflon Zelfs 72'jarige reed „onder invloed" op bromfiets WILNO DAALDE OP DE RANGLIJST kou gevat C.J.M.V.-BESTUURDER C. LEUNIS OVERLEDEN Voorzitter Prov. commissie Zeeland Vrijdag 15 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina POLITIERECHTER MIDDELBURG Schandalige fit van vlashandelaar Kapitein en loods hebben geen schuld aan stranding Zweed „Vittangi" HOOFDINSPECTEUR SCHEEPVAART: "abskehtjes" onze wederverkopers adviseren u deskundig Pakistanse ambassadeur bezoek Deltawerken IVIaar... onder z'n baard is Sint glad! skmp TAFELTENNIS Deinig over ontslag dr. Grootenhuis Aanwinsten voor Aardenburgs museum J I' I 'Wil I II. Onder de lieden, die zich donderdagmorgen voor de Middelburgse politierechter moesten verantwoorden, bevond zich ook de los werk man J. C. den B. uit Haamstede, die op 15 maart j.I. in Zierikzee overgegaan was tot het inruilen van een motorrijwiel, dat hij elders had gehuurd, hetgeen gelijk staat met wederrechtelijke toe-eigening. Den B., die volgens de politierechter, mr. B. S. Sieperda, als „lui en laks" bekend staat, kon niet zeggen, waarom hij tot dit handeltje be sloten had. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, vond de manier, waarop Den B. de diefstal pleegde, uiterst geraffineerd en hij vorderde vier maanden hechtenis, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils. Den B. werd conform veroordeeld. reed op 4 augustus onder invloed op een racefiets door Zaamslag. Zoiets gaat nu eenmaal moeilijk samen, wes halve W. op een weinig zachtzinnige manier kennis maakte met de straat stenen Toen de politie door voor bijgangers gewaarschuwd arriveer de, stond de man aan de regenpijp van een woning „gekluisterd", met een bloedend hoofd, terwijl zijn karretje op de weg lag. Onverbeterlijk Het bleek, dat W. reeds veertien processen-verbaal wegens dronken schap achter de rug heeft. Dit laatste woog bij de officier erg zwaar. „Want" zo sprak mr. Andreae, „geen enkele straf zal verdachte van zijn drank af helpen." Het leek hem moeilijk door middel van een straf hier enige in vloed op uit te oefenen. De officier kwam tot een eis van één maand voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van f 100. Ook de vlashandelaar J. F. C. uit Maldegem kan een maand in afzonde ring gaan nadenken over hetgeen hij op de elfde september misdreef. Het merendeel der Oostburgse caféhouders had de vlasser die middag tot hun gast mogen rekenen en tegen de avond alcohol liet zich echter gelden, dat toog de man per auto huiswaarts. De werd enkele mensen van de verkeers politie, die met hun auto over een af stand van vier kilometer achter C. re den, overduidelijk. De bloedproef gaf een alcoholpercentage van 2,35 pro mille aan! Schandalig „Er is door C. op schandalige wijze fereden", concludeerde de officier, die én maand hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar vorderde. De verdediger, mr. G. Ti chelman uit Terneuzen, noemde zijn cliënt het „slachtoffer" van het feit, dat de verkeerspolitie achter hem ge reden had. En omdat C. geen onge lukken maakte, vroeg pleiter de grootst mogelijke clementie te be trachten. Maar gezien de ernst van het feit achtte de politierechter een maand gevangenisstraf op zijn plaats, alsmede intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie maanden. De landbouwer R. L. M. van M. uit Eede werd ervan beschuldigd gedu rende het tijdvak december '56—juli '57 een aantal zakken lijnzaad bij de landbouwer Van B. weggenomen te hebben. „Niet waar, edelachtbare", zei Van M.' Hij zei in september van het vorige jaar in de.Oosthoek, even over de Bel gische grens zeven zakken gekocht te hebben. Hij had ze stuk voor stuk ach ter op de fiets genomen en de zakken over de grens gebracht, waarna hij deze later op de avond met een wagen ophaalde. In de loop van de tijd zou hij het lijnzaad weer verkocht hebben. Hij leek er op! Als getuige verscheen een wacht meester van de rijkspolitie. Volgens deze had Van M. aanvankelijk ver klaard de zakken van zekere B. ge kocht te hebben. Toen bleek, dat B. van heel de transactie niets af wist zei Van M.: „Het was B. niet, het was iemand, die er veel op leek." De naam kon hij evenwel niet noemen De officier van justitie weer er op, dat de landbouwer verschillende ver klaringen heeft afgelegd, waarin en kele onwaarschijnlijkheden voorkwa men, met name de smokkel van het lijnzaad. Mr. Andreae achtte diefstal aannemelijk, maar hij zei niet voor de volle honderd procent overtuigd te zijn. De officier vroeg daarom ook vrijspraak. Mr. Sieperda kon aan de ze eis niet tegemoet komen en hij ver wees de zaak naar de rechter-commis- saris voofr een nader onderzoek. De Terneuzense stoffeerder J. W. De raad voor de scheepvaart heeft gisteren een onderzoek ingesteld naar de stranding van de Zweedse ertstan ker m.s. „Vittangi" bij het roeiers- hoofd op de rede van Vlissingen op 18 februari j.I. De expert van de scheep vaartinspectie te Vlissingen, de heer G. G. A. de Ruiter, werd als getuige gehoord. Deze verklaarde, dat het schip circa 300 meter uit de wal op een oud wrak was gestoten, dat nu wordt opgeruimd. Henderden schepen zijn er voordien overheen gevaren. Het moet een scherp voorwerp zijn geweest, want de scheepshuid was over een grote afstand opengescheurd. In zijn conclusie over deze schade- varing merkte de hoofdinspecteur voor de scheepvaart de heer J. Metz, o.a. op, dat de „Vittangi" toen deze door het Oostgat in de richting Ant werpen voer, een strikt normale na vigatie had gevoerd. Het schip had 'n zeer grote diepgang. Maar met de kaart in de hand kon de kapitein en loods niets gebeuren. De hoofdinspec teur wees er o.m. nog op, dat er tel kens nieuwe zandbanken ontstaan en de banken zich ook verplaatsen. „Men mo altijd op zijn hoede zijn". Het is een cumulatie van twee feiten geweest, het schip had een grote diepgang en het was laag wa ter. Vast staat zo besloot de heer Metz dat aan deze schadevaring noch de loods, noch de gezagvoerder enige schuld treft. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Mr. W. K. H. Dieleman trad als raadsman op en hij stipte aan, dat W. tot nu toe een ongelukkig leven ge had heeft. Een voorwaardelijke straf achtte de verdediger een rem voor W. om zijnleven te beteren. Hij verzocht de zaak aan te houden, totdat een psy chiater een rapport uitgebracht heeft. De politierechter voelde hier veel voor, zodat de zaak over een half jaar opnieuw voorkomt. Het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcoholisme zal dan ook verslag uitbrengen. Bejaarde drinker De zaak tegen de losarbeider E. H. uit Axel werd eveneens zes maanden aangehouden. H. werd ervan beschul digd van januari '56 tot februari '57 allerlei noodzakelijk, doch vooral min der noodzakelijke goederen gekocht te hebben zonder ze te betalen. Dat ge beurde dan in Zaamslag. De officier vroeg vier maanden hechtenis, maar nadat H. naar voren had gebracht, dat hij maandag vast werk krijgt, zodat hen dan zijn schulden kan afbetalen, wijzigde de officier zijn vonnis en werd de zaak, met instemming van mr. Sieperda, uitgesteld. Als laatste verscheen de 72-jarige Terneuzense visser D. G„ die 20 sep tember onder invloed op zijn brom fiets langs de Oudelandseweg in Ter- neuzen geraden had, waarvan een meisje, dat door de visser werd aan gereden, het slachtoffer werd. „De ver dachte maakt veel misbruik van drank", oordeeld mr. Andreae, die G. echter nog een kans wilde geven. Met waardelijkede eis, twee weken voor waardelijk (proeftijd twee jaar), voor waardelijke ontzegging van de rijbe- voegheid voor de tijd van zes maanden (proeftijd eveneens twee jaar), f50 boete en onder toezichtstelling van het Z.C.A., ging de politierechter akkoord. De raad voor de scheepvaart heeft gisteren de stranding behandeld van de Duitse kustvaarder ms. „Achilles" nabij het Noorderhoofd op de Westpapelse zeedijk in de avond van 14 februari j.I. Tijdens het bergingswerk in de vroege morgen van de 16 februari kwam de heer M. J. van der Hidde (procuratie houder van VV. A. van den Tak's bergingsbedrijf te Rotterdam) die de leiding had, om het leven toen hij poogde van de kimkiel van de op zijn kant liggende „Achilles" die uit de wal was getrokken op het achterdek van het langszij gekomen bergingsvaartuig „Dolfijn" te springen. Hij kwam in het water te recht en verdronk. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, was ten aan zien van de stranding van de „Achil les" van oordeel, dat men, ondanks de aan boord genomen voorzorgsmaatre- len, stroom en wind onderschat heeft, en daaraan moet de stranding worden geweten. (De Duitse kapitein gaf in zijn verklaring op, dat het licht, dat men aanzag voor dat van een bepaal de boei, later bleek het vuur van Westkapelle te zijn). Compliment De hoofdinspecteur wijdde vervol gens een „kritische beschouwing" aan de niet goed afgelopen bergingspoging. Hij kwam tot de conclusie, dat blijk baar bij de beoordeling der omstan digheden, die aan het slepen vooraf ging, het gevaar van de stortstenen met scherpe punten (die op circa 12 meter afstand van het schip lagen), niet doorzien was door bekwame men sen, die Nederland heeft. Het het schip, na het vlot komen niet als een baksteen zonk, weet de hoofdinspec teur o.a. aan het goed geschalkt zijn der luiken. Over de met succes be kroonde poging het schip nadat het vlot getrokken was aan het strand te zetten, zei de heer Metz, dat dit te danken was aan de schitterende ma noeuvre van de kapitein van de Bel gische sleepboot „Scaldis" tijdens dit stormachtige weer. Het is de mooiste manoeuvre, die ik in mijn zes-jarige praktijk bij de raad heb meegemaakt, zo besloot de heer Metz zijn compli ment aan het adres van de Belgische sleepbootkapitein. De raad zal later schriftelijk uit spraak doen. Getuige vertelt De raad hoorde als getuige de ac quisiteur van L. Smit en Co's inter nationale sleepdienst uit Vlissingen, de heer A. Rijnders. Deze vertelde, dat eerst een andere bergingsmaatschappij zonder succes, had gepoogd het schip vlot te trekken. Vrijdagavond de 15e was een tros van de Belgische sleep boot „Scaldis" overgebracht en kort na middernacht begon men te trekken en kwam het schip los. Nauwelijks enige meters uit de wal gekomen be gon de „Achilles" slagzij over bak boord te maken. Tien a twintig minu ten na het vlot komen, zo vertelde de getuige, ging het schip langzaam op zijn kant liggen. Na overleg met de heer v. d. Hidde gaf de getuige met de lamp een s.o.s. sein bestemd voor de ..Dolfijn" en verzocht aan dit bergings vaartuig aan de sleepboot door te ge ven de „Achilles" zo snel mogelijk aan het strand te zetten. „Uit lijfsbehoud" heb ik dit verzoek gedaan. De getuige zei, dat de heer v. d. Hidde van de scheepshuis was afge gleden en met zijn hoofd tegen een dellij k waren in deze donkere storm achtige nacht reddingspogingen on dernomen, die helaas zonder succes waren gebleven. Toen het schip tegen het strand aan wes gedreven, nadat de sleepboot de tros had losgegooid, was de getuige met de wippertoestel van boord gehaald. Tweede getuige Als tweede getuige werd gehoord de expert van de scheepvaartinspectie te Vlissingen, de heer G. G. A. de Rui ter. Deze verklaarde, dat hij de kapi tein van de „Achilles" had gewezen op het gevaar van re stortstenen als het schip vlot zou worden getrokken. Het lek aan bokboord vooruit zo bleek later in het dok was volgens zijn onderzoek ontstaan tijdens het af slepen in de bewuste nacht, want er liep een spoor precies naar de stort stenen. Naar aanleiding van vragen van een der raadsleden over de positie aan boord van de eerste getuige en diens order aan de sleepboot, merkte de heer De Ruiter op, dat de heer Rijnders de actieve praktische medewerker van de heer v. d. Hidde was geweest. Het bewuste lid van de raad had er n.l. zijn bevreemding ver uitgespro ken, dat de heer Rijnders, die z.i. een administratieve taak heeft, aan het bergingswerk had deelgenomen. Ook al zou hij geen verzoek tot de sleep bootkapitein hebben gedaan, dan zou deze toch de tros hebben losgegooid om te voorkomen, dat de„Achilles", die zo lek was als een mandje, midden in het Oostgat zou zijn gezonken. „Als ik de leider van het bergingswerk was geweest, had ik het schip laten zitten. Het is buitengewoon hachelijk ge weest. De „Ccaldis heeft zelf de groot ste moeite gehad om uit de kust te blijven. De getuige merkte nog op, dat er niet voldoende zwemvesten waren geweest, de heer v. d. Hidde ha er geen om, de heer Rijnders wel. Enige maanden na de stranding is het schip door een Duitse maatschappij gebor gen. Ingezonden Meded. (adv.) straks hebt U griep helpen direct Met grote ontsteltenis en ont roering heeft men in de kring van het Chr. Jonge Mannen Ver bond (C.J.M.V.) kennis genomen van het plotseling verscheiden van de actieve voorzitter van de Provinciale Commissie, de heer C. Leunis. Het was in de avond van vrij dag 1 november j.I., dat hij een vergadering van het dagelijks be stuur van de Provinciale Com missie voorzat. In de volgende nacht werd hij in zijn woning in Terneuzen getroffen door een hartaanval, die een onmiddellij ke opname in het Julianazieken- huis noodzakelijk maakte. Dit be richt deed reeds het ergste vre zen. Gisteren heeft de dood een eind gemaakt aan dit werkzame leven. Werkzaam, inderdaad. Niet minder dan 40 jaar is de heer Leunis lid geweest van het C.J. M.V. Hij maakte gedurende een achttal jaren (tot 1955) deel uit van het bondsbestuur, was in de na-oorlogse jaren voorzitter van de Provinciale Commissie, maak te deel uit van het bestuur en de ring Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij het 50-jarig bestaan van de Provinciale Commissie, kreeg hij de bronzen ere-medalje, behoren de bij de orde van Oranje Nassau, als waardering voor het werk van de Provinciale Commissie. Op 2 januari j.I. was de heer Leunis 40 jaar verbonden aan de Zeeuws Vlaamse Tramweg Mij. Het was zijn grote trouw, zijn ijver en bovenal het geloof in de zaak van het C.J.M.V., dat hem zo lief was, die velen heeft ge ïnspireerd en tot voorbeeld is ge weest. Nog bij zijn 40-jarig lidmaat schap van het C.J.M.V., dat vorig jaar, kort voor Kerstmis werd ge vierd, getuigde hij van hetgeen de Bond in zijn leven heeft be tekend. Maar bovenal gaf hij God de lof, die hem in zijn leven heeft geleid. Het is deze God, die de heer Leunis heeft opgeroepen op Zijn tijd. Zwaar treft dit ver lies zijn vrouw, die alleen achter blijft. Zwaar treft dit verlies ook het C.J.M.V. met name in Zee land. Een stuwende kracht laat een lege plaats na. Een plaats die moeilijk vervuld zal worden. ,Werk want de nacht zal dalen". Het was dit lied, dat de heer Leunis graag liet zingen tijdens de vergaderingen. Hij heeft ge werkt en is in het harnas gestor ven. Het C.J.M.V. dankt God voor wat de heer Leunis voor het Ver bond heeft gedaan. Dat z'n vrouw Zijn troost moge ontvangen en het C.J.M.V. de kracht om het werk, dat de heer Leunis zovele jaren heeft gedaan met diezelfde ijver en trouw voort te zetten. Haarlem. G. de Voogd, (Land.) secretaris C.J.M.V. "3'onden (advJ De ambassadeur van Pakistan, Be gum Liaquat Ali Khan, brengt van daag met enige gasten van haar een bezoek aan de Deltawerken te Helle- voetsluis. Om half elf zou de ambas sadeur, in gezelschap van de secreta ris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, en diens echtgenote haar re sidentie in 's-Gravenhage verlaten. Omstreeks kwart voor twaalf zal het gezelschap in Hellevoetsluis aanko men, waar de hoofdingenieur-directeur van de Deltawerken, ir. M. de Bruijn, en de hoofdingenieur ir. L. W. Lie- vense korte uiteenzettingen zullen ge ven. (-Ingezonden mededeling adv.) (dankzij de nieuwe Braun Combi met tondeuse) Eens had de Goedheiligman de zwaarste baard ter wereld. Maar dit Jaar zag en probeerde hij de nieuwe Braun Combi met tondeuse. Sint verloor z'n baard en hart in enkele tellen. Uit traditie draagt hij nu alleen op z'n verjaardag nog een baard. Het gepatenteerde achterblad maakt dat elk type Braun sneller en gladder scheert. Het Is flexibel, flinterdun, vol werkzame openingen. Dankzij de precisie-tondeuse haalt de Braun Combi bovendien in een tel lange haren weg (naast de oren, in de nek), die bijna door geen ander apparaat te vangen zijn. Wie éénmaal een Braun goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Goed proberen wil zeggen: luchtig vasthouden - beslist niet drukken - de bewegingen natuurlijk - de pols los. Combi (met tondeuse) f 59.75 Specal (zonder tondeuse) f 59.75 - f49.75- f44.75 Standaard (zonder tondeuse) f34.75 Levering via Uw handelaar. scheert 3X sneller en school. Imp. N.V. Hapé - Amsterdam-C. - Gev. 1913 - Telefoon 48.882-48.321 Uitvoerige folder en scheerproef bij Uw handelaar. In de kring van het Christelijke Jongemannenverbond (C.J.M.V.) in Zeeland heerst grote verslagenheid. Gisteren is aan de gevolgen van een hartaanval op 58-jarige leeftijd te Ter neuzen overleden de heer C. Leunis, voorzitter van de Prov. Commissie Zeeland van het C.J.M.V. Wijlen de heer Leunis heeft meer dan veertig jaar lang met grote toe wijding en met inzet van zijn gehele persoon zich gegeven voor het jeugd werk, dat de liefde van zijn hart had. Reeds op zeventienjarige leeftijd werd hij gekozen voor een bestuurs functie in het toenmalige Nederlandse Jongelingsverbond, het N. J. V. Sinds dien heeft hij onvermoeid geijverd voor het jeugdwerk, als man van een diepe innerlijke overtuiging en een voudige vroomheid voor verdieping van het werk, als een accuraat werker voor een vlotte organisatie en nader hand als een ervaren jeugdleider voor het zoeken van de juiste banen, waar in het jeugdwerk in veranderde om standigheden zou moeten worden ge leid. Wijlen de heer Leunis bezat op het gebied van de leiding en de vorming van de jeugd een praktische ervaring, zoals geen ander in onze provincie. Nadat hij enkele jaren deel had uit gemaakt van de provinciale commissie, werd hij tot tweede voorzitter gekozen en daarna werd hij met het voorzitter schap belast. Onder zijn leiding heeft het C. J. M. V. in onze provincie een zeer belangrijke plaats gekregen in 't jeugdwerk. BONDSBESTUURDER Tal van jaren is de overledene bondsbestuurder van het C.J.M.V. ge weest. Hij was jongensleider in zijn woonplaats en maakte voorts deel uit van het ringbestuur. Ook was hij voor zitter van „Ons oude verbond", de groep van oud-leden van het C.J.M.V. te Terneuzen. Hij was voornemens op 1 januari '59 zijn functies in het jeugdwerk neer te leggen. De waardering voor het vele werk, verricht voor de jeugd, kwam twee jaar geleden tot uiting in een Konink lijk Besluit, waarbij de heer Leunis de ere-medalje in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd toegekend. Wijlen de heer Leunis is tal van ja ren werkzaam geweest bij de Zeeuws- Vlaamse Tramwegmaatschappij te RILLAND Collecte. De collecte voor het Koningin Wilhelminafonds ten bate van de kan- boeiing was terecht gekomen. Onmid- kerbestrijding heeft f320 opgebracht. BSM uit Dongen heeft nog steeds de leiding in de landelijke overgangs klasse van de tafeltenniscompetitie. ditmaal moest Wifra 3 er in eigen zaal met 46 aan geloven en dus bleven de leiders ongeslagen en zonder ver- liespunten alleen aan de kop, want Wifra 2 verspeelde bij USV het eerste puntje door een 55 gelijk spel. Het deelt nu de tweede plaats met Een dracht, dat in Dordrecht weinig moeite had (1—9). Wilno stelde danig teleur. De Vlis- singers kregen namelijk in eigen huis een stevige 28 nederlaag te slikken van Noad, dat met deze overwinning de eerste punten binnen haalde. Door deze uitslag werd Rono alleen lanta rendrager, want het moest de volle buit afstaan aan het bezoekende Maas stad 2 (46). Wibo 4 miste de aan sluiting met de koplopers, want het moest de eer aan DOS 3 laten (37). De stand is nu: BSM 4 4 0 0 8 29- -11 Eendracht 4 3 1 0 7 30- -10 Wifra 2 4 3 1 0 7- 24- -16 Maasstad 2 4 2 1 1 5 21- -19 DOS 3 4 2 1 1 5 21- -19 Wibo 4 4 2 0 2 4 20—20 USV 4 1 1 2 3 20- -20 Wilno 4 1 1 2 3 17- -23 Wifra 3 4 1 0 3 2 19- -21 Noad 4 1 0 3 2 16- -24 Dordrecht 4 1 0 3 2 14—26 Rono 4 0 0 4 0 9- -31 Bij WilnoNoad waren de gedetail leerde uitslagen als volgt: E. Szoszkie- wiczJ. Verstegen 1521, 1821; R. GrochA. Almendinger 1421, 17 21; J. KaplonJ. Vis 15—21, 15—21; GrochVerstegen 1621, 1821; Szos- zkiewiczVis 2114, 2119; Kaplon Almendinger 1921, 1721; Groch Vis 21—19, 14—21, 16—21; Kaplon— Verster "i 1121, 1721; Szoszkiewicz Almendinger 219, 2112; Groch en SzoszkiewiczVerstegen en Vis 22 —24, 17—21. Terneuzen. Hij maakte ook deel uit van het bestuur van de Christelijke Reisvereniging te Terneuzen. Het Zeeuwsch Dagblad verliest in de overledene een van zijn meest accu rate correspondenten. Tal van jaren was de heer Leunis aan ons blad ver bonden en het lag in de aard van zijn persoon en interessekring, dat zijn bijdragen in de regel betrekking had den op het jeugdwerk. Zij genoten bij onze lezers steeds grote belangstelling. De begrafenis van het stoffelijk overschot vindt a.s. maandag te Ter neuzen plaats. Het ontslag, dat het bestuur van da Gezondheidsdienst voor Dieren in Zee land ongevraagd heeft verleend aan da adjunct-directeur, dr. G. Grootenhuis heeft, naar wij vernemen ontstemming gewerkt in diverse kringen van da dienst. De gevolgde gang van zaken voor de verlening van het ontslag schijnt niet alle waardering te hebben terwijl men voorts nadere inlichtingen wenst van het bestuur. De kring West-Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft zelfs een buitengewone le denvergadering aan het geval gewijd en heeft besloten het bestuur te ver zoeken aan de agenda voor de alge mene vergadering op 13 december a.s. te Goes een punt toe te voegen: be spreking ontslag dr. Grootenhuis. Hiertoe werd met algemene stemmen besloten en voorts sprak men uit van gevoelen te zijn dat het aanbeveling verdient de zaak voor te leggen aan een onpartijdige commissie. Het is, naar men ons mededeelde, niet voldoende als ee nkring een ver zoek indient voor het op de agenda plaatsen van een bepaalde aangelegen heid. Het verzoek moet van tenminste twee kringen komen. Ook in de kring N.-Beveland is on genoegen uitgesproken over de wijze, waarop de kwestie is behandeld. De gemeente Aardenburg heeft van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort een collectie oudheden ontvangen, welke als een waardevolle aanwinst voor het in opbouw zijnde museum kan wor den beschouwd. Uit de in Aardenburg bij opgravingen gevonden scherven konden door deze rijksdienst verschei dene stenen vazen, kruiken, urnen, kannetjes en potten in elkaar worden gezet. Hierdoor is de gemeente in het bezit gekomen van een Romeinse am phora van 50 cm hoog, die in Neder land zeer zeldzaam is, alsmede van 'n zeldzame vroeg-middeleeuwse kruik. Tevens bevinden zich bij deze collec tie stukken van molenstenen van het vroegere Romeinse leger. De rijksdienst heeft hij de voorwer pen een toelichting en datering gege ven. Het beheer van de collectie is tot dat het museum in gebruik wordt ge nomen in handen gesteld van de oud heidkundige J. van Hinte uit Sint Kruis. SEROOSKERKE (W.) Uniecollecte. De Uniecollecte heeft te Rersooskerke (W.) opgebracht f 494,50. ELLEWOUTSDUK Collecte. De Klaprooscollecte heeft f26,60 opgebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2