STRAALJAGER NEERGESTORT op kazerneplein in Bussum vijf doden en 14 gewonden Gesprek over salaris van ambtenaren wordt heropend Piloot door schietstoel gered De Pluympot is weer dicht Amerika en Engeland zenden wapens naar Minister Struycken bereid ^J\nó L MÓ teraó Tweede golf A-griep te verwachten GELUKKIG Reeds voor de tweede keer HET BLIJFT NOG KOUD Sociale gevolgen van Deltawerken (Frans protectoraat) Tunesië FRANKRIJK PROTESTEERT ik heb"nZZOyb. dekens! PRO! ES1ANTS' CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND MET GROTERE NYLONZAKKEN DOOR DE WERELD NEEM BLIKGROENTEN Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100 2438; bij geen gehoor; Hoofdred (01100) 2603; Chefred. (01100) 3991; Adv (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren- Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Pel. (01180) 2009; Vlissingen. Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs j 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per c>.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3859 Hootdredacteur: r hagookt Directeur: jacq de Smit Vrijdag 15 november 1957 Koffiedrinken op 390 meter hoogte (Zie pagina 3) Op- en ondergang van Zon en Maan; Zaterdag: Zon op 8.01 u., onder 10.48 u. Maan op 1.13 u., onder 14.07 u. Hoogwater zaterdag 16 nov.: Vlissingen: 8.18 u. 1.49 m., 21.10 u. 1.64 m. Terneuzen: 8.46 u. 1.67 m., 21.34 u. 1.82 m. Wemeldinge: 9.46 u. 1.26 m- 22.32 u. 1.57 m. Zierikzee: 9.24 u. 1.09 m., 22.17 u. 1.39 m. „IK MOET MIJN KIST VERLATEN!" riep de Amerikaanse luitenant vlieger Mohammed gistermiddag in zijn radiomicrofoon, toen hij in zijn straaljager over het vliegveld Soesterberg scheerde. Dat was om acht minuten over een. Drie minuten later stortte het toestel brandend neer op het binnenterrein van de Palmkazerne te Bussum. Twee pa viljoens werden getroffen en raakten in brand, waardoor vijf mili tairen werden gedood en veertien gewond. Vlieger Mohammed die enkele weken geleden ook een „Super Sabre" moest verlaten wist zich met de schietstoel in veiligheid te stellen. vernemen zal zij bij verder onderzoek nog wel groter blijken te zijn. DODEN Helaas waren er ook slachtoffers onder de hier gelegerde manschappen. Op het moment dat het vliegtuig neer stortte, hadden een korporaal en drie soldaten het gebouw verlaten om zich ter aflossing naar de wacht te bege ven. Allen werden getroffen door vliegtuigonderdelen en gedood. In pa viljoen E., dat door de rechtervleugel van het vliegtuig getroffen werd, had ■zich juist een wachtmeester ter ruste gelegd, en ook deze kwam door het ongeval om het leven. In beide paviljoens bevonden zich een honderd militairen. Wonder boven wonder zijn slechts veertien hunner gewond, van wie één ernstig. De mees te gewonden, merendeels dienstplichti gen die voor de eerste maal zijn opge komen, hebben brandwonden en shocks. Met ziekenauto's zijn zij deels naar het diaconessenhuis te Naarden over gebracht. Op het terrein van de ramp waren onder meer aanwezig minister Staf, de Amerikaanse ambassadeur, en ver schillende Nederlandse en Amerikaan se militaire commandanten. De ambassadeur van de Ver. Staten Philip Young, heeft naar aanleiding van het ongeluk met de Amerikaanse Honderden meters ver lagen de brukstukken van de Amerikaanse straaljager op het kazerneterrein, na dat de vlieger het vliegtuig door mid del van de schietstoel had verlaten. Reeds boven Soesterberg, waar het 32- ste Amerikaanse squadron, waarvan Mohammed deel uitmaakt, is gelegerd, merkte de piloot dat de straaljager een technische storing had, en aan de toren te Soesterberg deelde hij mede: „Ik ga springen". Hij maakte een behouden landing op het dak van een rusthuis te Hilversum. Zijn schietstoel kwam terecht op het dak van een woning, waar de schiet stoel zich door het dak hoorde en aan de dakgoot bij de keuken bleef han gen. De 65-jarige bewoonster was juist in de keuken bezig en kwam met de schrik vrij. BRAND Het vliegtuig vloog onbemand ver der en kwam enige minuten later brandend neer op het binnenterrein van de Palmkazerne te Bussum, waar het een diep gat in de grond sloeg. De rechtervleugel sloeg een hoek van een paviljoen af, terwijl stukken van het brandende vliegtuig en brandende motoren, die door voorbijgangers voor vuurbollen werden aangezien, een tweede paviljoen in brand staken. Er ontstond op het terrein en in de kazerne aanvankelijk een paniek, maar ogenblikkelijk daarna liep ieder een uit om te helpen. Onmiddellijk waren brandweerploegen, vier artsen en een aantal verplegers aanwezig. Het vliegtuigongeluk heeft ernstige schade aan twee gebouwen aange bracht. Deze schade wordt op. tenmin ste een ton geschat. Maar naar wij In officiële berichten uit Japan wordt melding gemaakt van een tweede golf van Aziatische griep. Tot nu toe zouden zich 300.000 nieuwe ziektegevallen hebben voorgedaan. Dit meldt de medische dienst van het Amerikaanse leger, die voorts (niet officiële) berichten uit China heeft ontvangen, die er op wijzen dat zich ook daar een tweede golf begint af te tekenen. DE BILT ZEGT De koude lucht die al enige dagen boven Duitsland en Polen, evenals bo ven het zuiden van Scandinavië aan wezig was, heeft ons land nu volko men overstroomd. Gisteren kwam het kwik 's middags nergens hoven vier graden. in het noorden van het land werd een maximumtemperatuur van niet meer dan twee graden gemeten. 's Avonds was de tbermometerstand op het vliegveld Eelde al weer tot het vrie~-iunt_ teruggelopen. De algemene luchtdrukverdeling boven Europa vertoont nog maar weinig verandering. Vrijdag blijft het koud weer, met veel bewolking en hi r en daar opklaringen. Over wegend matige oostelijke wind. Ingezonden mededeling (adv straaljager, uit naam van president Eisenhower zijn diep leedwezen uitge sproken. DE SLACHTOFFERS Bij het opgeval zijn omgekomen de voigende ongehuwde dienstplichtige militairen: wachtmeester G. J. Eenk- lioorn uit Kampen (20 j.) en de sol daten P. C. Voshol uit Rotterdam (21 j.) J. A. Daalhuizen uit Odijk (20), J. de Bruin uit Rotterdam (20), J. van Doesburg uit Waardenburg (19). Zeer ernstig gewond is de 21-jarige dienstpl. wachtmeester J. van Helde uit Enschede. Hij is ongehuwd. Antwoord van min. Klompé Minister Klompé deelt in haar me morie van antwoord aan de Tweede Kamer mede, dat de structurele ver anderingen in het watersnoodgebied 1953, waar thans de Delta-werken worden uitgevoerd, haar bijzondere aandacht hebben. Reeds haar ambtsvoorganger gaf destijds opdracht een structuur-ana lyse samen te stellen. In het najaar van 1953 kwam deze gereed. De spe ciale initiatieven van de provinciale stichtingen voor maatschappelijk werk en verscheidene samenwerkingsorga nen met betrekking tot de sociale as pecten van de structuurveranderingen, zullen, zo mogelijk, financieel worden gesteund. Inmiddels is een nader rapport over de sociale structuur verschenen, ter wijl een rapport over de mogelijk te verwachten sociale problemen van dit gebied op korte termijn gereed zal ko- Amerika en Engeland hebben Frankrijk laten weten, dat zij onmiddellijk symbolische zendingen wapens naar de republiek Tunesie een voormalig Frans protectoraat zullen sturen, niettegenstaande waarschuwingen en diplomatieke stappen van Franse zijde om zulks te voorkomen. Te Washington en te Londen vreesde men, dat Tunesie zich tot Moskou zou wenden als het geen wapens van het Westen kon betrekken. De Fransen, die geweigerd hebben aan Tunesie wapens te leveren omdat deze wellicht in handen van de op standelingen in het aangrenzende Al- gerie zouden kunnen vallen, hebben het besluit van de V.S. en Engeland gekenschetst als een verbreken van de Atlantische solidariteit. Naar verluidt heeft Tunesie de Ame rikanen en de Britten de verzekering gegeven, dat de wapens niet in han den van onbevoegden zullen vallen. De Britse zending, die naar verluidt vanavond (donderdag) nog per vlieg tuig zal worden gestuurd, zou uit 350 machinepistolen en zeventig brenguns (lichte machinegeweren) met munitie bestaan. Volgens Amerikaanse kringen zullen de V.S. 500 geweren en 50.000 patro nen sturen. Alleen voor eigen defensie Lincoln White, de woordvoerder van het 'State Department' zei, dat de Tu nesische regering 'zeer uitdrukkelijk schriftelijke verzekeringen heeft ge geven betreffende het gebruik van de wapens voor eigen defensie. In de Amerikaanse bekendmaking wordt het betreurd, dat Frankrijk, niettegenstaande herhaalde besprekin gen over deze kwestie, niet zelf de wapens heeft willen leveren. Het zen den van wapens door de V.S. moet be schouwd worden als de erkenning van het recht en de plicht van Tunesië om voor zijn verdediging en binnenlandse veiligheid te zorgen. Verklaring Naar verluidt zal premier Gaillard vrijdag in de nationale vergadering een verklaring over het Amerikaans- Britse besluit afleggen. De Tunesische ambassadeur in Frankrijk verklaarde donderdagavond dat het in het begin 'de diepgevoelde wens' van zijn regering was geweest, dat Frankrijk de benodigde wapens zou leveren. De Tunesische ambassadeur te Was hington zei na een onderhoud met mi nister Dulles te hebben gehad, dat Tu nesië zich als steeds beschouwt als een land, dat zowel tegenover Frankrijk, als tegenover de V.S. vriendschappe lijk staat. „Tunesië hoopt dat Frank rijk, dat dichterbij Tunesië ligt dan de V.S., ons wapens zal kunnen ver strekken". De eerste Amerikaanse zending was niet voldoende, daar Tu nesië om verscheidene duizenden ge weren had gevraagd. In Damascus heeft de commandant van het Syrisch leger verklaard, dat de Turkse troepenconcentra ties langs de Syrische grens wa ren toegenomen sinds de debatten in de Ver. Naties over de spannin gen aan de Turks-Syrische grens waren begonnen. Op de foto: Syrische meisjes wor den geoefend in het hanteren van Tsjechische geweren tijdens een militaire training ten noorden van Aleppo. Zij zijn leden van de Sy rische vrijwillige verzetsbeweging, die bestaat uit meisjes tussen de 14 en 20 jaar. Elke ochtend oefe nen zij twee uur vóór zij naar school of werk gaan. Ingezonden Meded. (adv.) de dag Trakteer op rode rollebolletjes" DOPERWTJES luil blikl in een ommelet gerold met tomatenketchup. (Van onze parlementaire redacteur) Op aandringen van vrijwel de gehele Tweede Kamer heeft minister Struycken zich gisteravond bereid verklaard het gesprek met het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken te heropenen. Hij wenste dit gesprek aanvankelijk te beperken tot de beloning van de laagstbezoidigde ambtenaren, voor zover het algemeen loonbeleid en de bescheiden middelen dit toelaten. De meerder heid van de Kamer was over deze toezegging niet enthousiast Er werden twee moties ingediend, met als resultaat, dat de minister zich tenslotte bereid verklaarde het gesprek met de centrale ambtenarenorganisaties niet alleen te beperken tot de lagere, maar ook tot de middelbare ambtenaren. De resultaat werd afgedwongen door een motie van de heer Weijters (KV P), die mede was ondertekend door de heren Smallenbroek (AR), Beernink (CH) en Van Dijk (WD). Deze Kamermeerderheid wenste dus geen beperking van de hervatting van het gesprek in het georganiseerd over leg. Zij drong er zonder meer op aan om het overleg te heropenen. Deze formulering bevatte dus ook voor de middelbare ambtenaren goede kansen. De toelichting van de heer Weijters op zijn motie liet trouwens aan duide lijkheid niets te wensen over. Ander geluid De heer Blom (P.v.d.A.) voelde zich geroepen een ander geluid te laten ho ren, maar hij plaatste zich daardoor in een eenzame positie. Hij wilde van de regering, dat zij zelf voorstellen aan het georganiseerd overleg zou doen. De heer Smallenbroek (AR) vond, dat de motie-Blom de staatrechtelijke positie van de regering aantast en ook de positie van het georganiseerd over leg. Minister Struycken zei bijzonder verheugd te zijn, de toezegging te kunnen doen dat de bezoldiging van de lagere ambtenaren kan worden ver beterd. Toch had hij tegen de motie- Weijters geen bezwaar, omdat het in de rede ligt dat ook getracht zal wor den met de middelbare ambtenaren tot overeenstemming te komen. Deze groepen zijn niet bij voorbaat uit te sluiten. De motie-Blom hal volgens hem weinig zin. Het laatste woord over deze motie is waarschijnlijk nog niet gesproken. Voorzitter Tilanus kondigde aan, dat er dinsdagmiddag, a.s. over gestemd zal worden. Prestatiebeloning In zijn redevoering ter verdediging van de begroting deelde minister Struycken mede, dat de werkclassi- ficatie voor rijkswerklieden op 1 jan. a.s. zal worden ingevoerd. Er wordt naar gestreefd dit werk in drie jaar te voltooien. Gelijktijdig zal een pres tatiebeloning worden ingevoerd. Deze wordt afgestemd op de aard van de door de werklieden te verrichten func tie. De regering heeft besloten, dat de ze prestatiebeloning max. 8 pet zal bedragen. In 1958 zullen 6.000 rijks- werklieden op basis van de werkclas- sificatie worden beloond. Vakbonden willen overleg ambtenaren heropenen „Besturen van vakcentralen N.V.V., K. A. B. en C. N. V. dringen bij Uwe Excellentie met grote nadruk aan op heropening georganiseerd overleg over voorstellen ambtenaren-organisa ties", zo luidt het telegram dat de daarin genoemde besturen gezamen lijk vandaag aan minister mr. A. A. M. Struycken van binnenlandse zaken hebben gezonden. Zoals gisteren gemeld, is dinsdag middag, omstreeks half een da Pluimpot voor de tweede maal af gesloten. Met nylonzakken, dia ditmaal iets meer inhoud hadden dan de eerste maal werd da stroom geblokkeerd, waarna on middellijk begonnen werd met het op hoogte brengen van de dam. Op de foto zien we een overzicht met in het midden op de achter grond het sluitgat tijdens de op hoging Naar van doorgaans betrouwbare diplomatieke zijde te Tunis werd ver nomen, zouden de Egyptische wapens, die op een verzoek van de Tunesische regering van anderhalve maand ge leden over land worden gezonden, al bij de grens of zelfs al in Tunesië zijn. Frans protest Van welingelichte zijde wordt ver nomen dat de Franse ambassadeur in Washington, bij zijn onderhoud met Dulles uit naam van zijn regering heeft geprotesteerd tegen het besluit van Amerika om wapens aan Tunesië te leveren. De heer W. Stemmer uit Amster dam, die met zijn staf de stenografi sche verslagen verzorgt van vele ge meenteraadsvergaderingen alsook da provinciale statenzittingen van Zee land is voor de aanvang van de Rot terdamse gemeenteraadsvergadering toegesproken door de burgemeester, mr. G. E. van Walsum, omdat de heer Stemmer veertig jaar geleden voor het eerst als stenograaf de vergaderingen van de Rotterdamse raad bijwoonde. In zijn dankwoord merkte de heer Stemmer op van de 1.800 in Rotterdam gehouden vergaderingen er vijf gemist te hebben. In totaal heeft hij 5.000 raadsvergaderingen bijgewoond, waar van hij de helft alleen heeft verslagen. De kroonprins van Jemen, Mo hammed Albadr, die op het ogen blik op uitnodiging van de Britse regering een bezoek aan Enge land brengt, gefotografeerd tijdens de bezichtiging van een tank legerplaats in Dorset. We zien hem hier staande op een Centurion tank, terwijl hjj geïnteresseerd door de toren naar binnen kijkt. JL. - in 4 minuten «1 klaar op tafel

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1