Schepping of evolutie <2> Oók al aan Rusland heeft grootste duikbootvloot ter wereld Caltex in Pernis gaat produktie verdubbelen ZWÏfSAPLAST Zapotocky overleden Uitzending ds. Hildering naar Nw.-Guinea gehandhaafd Geen nationale actie voor bouw van kerken Synode adviseert uitspraak van college af te wachten Ds. Lanning 80 jaar ZWARE SHAG ORCAM Nog nooit vertoond in vredestijd President van Tsjecho- Slowakije Nederlanders in Canada overleden Twee jaar bewusteloos Kadar sprak met Zuid-Slaviërs ABDIJSIROOP/^ DOUWE EGBERTS Nederlands Hervormde Synode Predikant is de geschikte persoon voor schoolbeheerder NED. HERV. SYNODE PSALMBERIJMING HASPER Herziening reglement dienstvoorwaarden N.S. door minister afgewezen Over 2 jaar 100.000 barrels per dag Russen willen uitgave van boek laten stopzetten de betere pleister' l?i ?raó DOOR DE WERELD Donderdag 14 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 MEN KAN DE VKAAG STELLEN Maar wijst, wat de wetenschap ont dekt in de aardlagen, er niet op, dat we toch wel zo iets als evolutie moe ten aanvaarden? Wijzen de vondsten er niet op, dat het leven zich uit lagere oer-typen ontwikkeld heeft? Bewijst de bodemgesteldheid niet, dat de aar de vele miljoenen jaren moet hebben bestaan? Ook wij hebben wel kennis genomen van deze wetenschappelijke vondsten en de theoriën, vaak ook hypothesen, die men er aan verbinden wil. En ook wij weten, dat de Bijbel geen aardrijkskundig leerboek, nog een bio logisch handboek te noemen is. Gods Woord is de Zelfopenbaring Gods, op dat we de weg der zaligheid zouden kennen, zonder meer. En het aardrijks kundig beeld, dat de Schrift ons geeft, past zich aan bij de voorstellingswijze, die de mens voor twee duizend jaren bezat. Maar dat houdt nog niet m dat we de evolutie-theorie nu dan ook maar als de hoogste wijsheid moeten gaan aanvaarden. Tenslotte spreekt de Schrift ons dui delijke taal over de oorsprong van de mens, zijn schepping en zijn ont staan uit Gods hand. ER WORDEN TEGENWOORDIG wel eens pogingen gedaan om schep ping en evolutie met elkaar te ver binden. Het wordt dan niet meer: óf-óf, doch én-én. Maar laat de Schrift ons die mogelijkheid, te onderstellen, dat de mens toch wel van een dier af stamt? Ik geloof er niets van. Bovendien moeten we heel voorzich tig zijn met de hypothesen, die de ge leerden ons geven. Het geldt ook van hen, wat een dichter uit de vorige eeuw eens sprak: „Straks komt er een wijzer, die het wegredeneert". Prof. dr. H. Bavanck, die weten schappelijk iemand van de eerste rang genoemd kon worden, schreef eens (in zijn „Schepping of Ontwikkeling" op bl. 25-26): „Van overgangsvormen, die bij ge meenschappelijke afstamming in grote getallen moeten bestaan heb ben, is nog nooit één exemplaar te voorschijn gekomen. Sommige vond sten van mensenbeenderen en men- senschedels zijn wel aanstonds als overblijfsels van zulke met smach tend verlangen gezochte overgangs vormen vreugdevol begroet. Maar nauwkeuriger onderzoek bracht al tijd weer aan het licht, dat al die overblijfsels afkomstig waren van gewone mensen, met gelijke bewe gingen als wij. Trots al de ijverige nasporingen blijft het tot op deze dag toe, bij het woord van Rudolph Virchow, dat elk fossieltype van 'n lagere menselijke ontwikkeling ont breekt. Door niemand is tot dusverre aangetoond, waar en hoe de dieren zich tot mensen hebben ontwikkeld. Zover wij in het verleden terug kun nen gaan, zijn er mensen en dieren geweest. De afstammingshypolhese van Darwin moge een onmisbare schakel zijn in de keten der ontwik- kelingsleer, zij vindt in de feiten geen steun". De wetenschap Ser onderzoekingen en opgravingen is vandaag nog niet verder gekomen dan de resultaten waarvan Bavinck hier spreekt. MEN BLIJKT TEGENWOORDIG te zoeken naar een overbruggingsmoge- Ujlcheid tussen het scheppingsverhaal vn de evolutie-theoriën, zoals we die van Darwin kennen. Men zegt dan wat zou 't schoon zijn, wanneer die mogelijkheid er was. De Bijbel zou jeen aanstoot meer behoeven te zijn \oor mensen van Wetenschap. Was Darwin eerst ook niet een Bijbelgelovige, maar heeft hij zijn geloof niet prijs gegeven, omdat zijn ontdekkingen op natuurkun dig gebied niet te rijmen bleken met wat in zijn dagen nog als Bijbelse werkelijkheid op het gebied van de schepping werd aanvaard? Wanneer we nu Genesis maar eens symbolisch konden gaan zien, dus niet als natuur kundig leerboek bekeken, zou al veel gewonnen zijn. Vij geloven er niets van. De Schrift 33 gt van hen die afvallen: zij zijn van Zins uit gegaan, omdat zij van. ons niet w-iren. De Bijbel is voor niemand, die n aarachtig gelooft, een steen des aan stoots, een ergernis, waarover hij ten dode struikelt. We behoeven de Schrift werkelijk niet pasklaar te gaan maken bij een moderne wetenschap, die in eigenwaan meent, dat de Bijbel ver ouderd is. Te meer niet, omdat bijna alles, wat die wetenschap vandaag aan het licht brengt, inderdaad nog maar uit hypo thesen bestaat. WIE HIEROVER EENS iets meer wil lezen, raden wij aan het onlangs verschenen boek eens te lezen van A. de Ligne, die bij een Brusselse uitge versmaatschappij een werk het licht deed zien onder de titel: „Mens, van waar komt bij?" Deze schrijver gaat diep in op deze kwestie en toont aan, hoeveel humbug er bij de geleerdheid over vondsten in de aardbodem, en de aardlagen aan de mensen wordt voorgehouden. Het geldt tot op vandaag, dat geen enkele vondst er nok maar in de verste verte op wijst, dat er enige genetische relatie zou bestaan tussen -mens en dier. r heer De Ligne zegt terecht: „Is het niet onzinnig, bij de ontdekking van beenderen, die tot abnormale schedels behoren, de conclusie te trek ken, dat de bezitters ervan aap-men sen waren? Leven er ook thans geen mensen met abnormale schedels? De „Neanderthal-mens" ziet men in elke volksvergadering; nochtans weten wij beslist, dat de ouders of grootouders geen apen waren. Het opdelven van hun kaakbeen zou toch geen bewijs leveren voor de ontwikkelingsleer?" Het is bizonder interessant, te lezen wat De Ligne zegt over de vondsten, die men in de aardlagen ontdekt en tot welke conclusie dit hem brengt. We willen daar nog graag iets over vertellen in een derde artikel. v. S. Admiraal Jerauld Wright, Atlantisch opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten, heeft gisteren op de conferentie van NAVO- parlementsleden medegedeeld, dat de Sowjet-Unie over de grootste duikbootvloot beschikt, die de wereld in vredestijd ooit heeft gekend. De Sowjet-Unie bouwt volgens admi raal Wright een vloot, die groter is dan alle andere vloten in de wereld, met uit zondering van die van de V.S., tezamen, uitsluitend met het doel om Noord- Amerika van Europa af te zonderen en de NAVO ter zee te verslaan, om zodoen de het Atlantische bondgenootschap te vernietigen. In NAVO-kringen is gezegd, dat de Sowjet-Unie 500 duikboten heeft en er 75 tot 100 per jaar bijbouwt. Onvolledig Admiraal Wright is van oordeel, dat de Russische duikbootvloot zich in de PRESIDENT ANTONIN Zapo tocky van Tsjecho-Slowakije is woensdagochtend overleden. De president, die 72 jaar is ge worden, werd negen dagen gele den in een sanatorium opgenomen wegens hartstoornissen. Zapotocky, die zijn loopbaan als steenhouwersleerling begon, keerde aan het einde van de tweede wereld oorlog uit een Duits concentratiekamp naaF zijn land terug, waar hij achter eenvolgens hoofd van de revolutionaire vakbeweging, premier en president werd. In de officiële bekendmaking van 't centrale comité der communistische partij en de regering wordt gezegd, dat de toestand van de zieke dinsdag avond laat tijdelijk verbeterde, maar vervolgens door stoornissen in de bloedsomloop zo slecht werd, dat de president om vijf uur overleed. Hij was opgenomen in „Sanops", een kliniek te Praag, welke gereserveerd is voor regerings- en hoge partijleiders. Een 29-jarige Nederlandse houthak ker J. Bijl is dinsdag in een zieken huis te Vancouver in Canada overle den, na twee jaar en twaalf dagen in een toestand van bewusteloosheid ver keerd te hebben als gevolg van een ernstige hersenverwonding, die hij in oktober 1955 heeft opgelopen. Hij werd bij zijn werk door een kabel getrof fen. Zijn moeder is in oktober van het vorige jaar naar Nederland terugge keerd, nadat zij 120 avonden biddend aan het bed van haar zoon had door gebracht. Volgens een functionaris van een Canadese sociale instantie is het in Ca nada nog niet voorgekomen, dat iemand zolang bewusteloos is geweest na een arbeidsongeval. De sociale instantie heeft 42.000 dol lar voor ziektekosten en 6000 dollar wegens loonderving uitgekeerd. De Zuidslavische vice-presidenten Kadelj en Rankovic hebben dinsdag in Moskou besprekingen gevoerd met de Hongaarse premier Kadar. Dit was de eerste maal sedert de Hongaarse op stand van het vorig jaar dat er een ontmoeting tussen beide staten op hoog plan was. Waarnemers beschouwen dit als een teken dat Tito tenslotte beslo ten heeft zich bij de huidige toestand in Hongarije neer te leggen. Premier Djuanda Kartawidjaja zal de volgende week naar Midden-Suma- tra vertrekken, om uitvoering te ge ven aan het besluit van het kabinet tot instelling van drie nieuwe autonome provincies in dat gebied. Deze nieuwe provincies zullen zijn Djambi, West- Sumatra en de Riouw-archipel. eerste fasen van een oorlog niet volledig kan laten gelden, omdat zij tijd nodig heeft om zich te ontplooien voor een doeltreffend optreden. Hü leidt uit een en ander af, dat de Russen niet op een oorlog van korte duur rekenen. Het be houden van de zeeverbindingen en daar mee de eenheid van het Atlantische bondgenootschap is volgens Wright een levensbelang van het westen. „Al onze oorlogsplannen zijn voorbe reid, goedgekeurd en gereed", zo voegde hij eraan toe. Admiraal Wright somde vijf taken op van zijn commando ter verzekering van de veiligheid van het gebied van de At lantische Oceaan. Hoofdtaak De hoofdtaak is het gebruik van een heden van de vloot, die met kernwapens zijn uitgerust. In de tweede plaats is het nodig de verdediging tegen duikboten xo ver mogelijk naar voren te verleggen, naar de nauwe toegangen tot de Atlanti sche Oceaan waardoor vijandelijke duik boten moeten gaan. De derde taak is de verdediging van schepen en konvooien tegen duikboten en vliegtuigen. De vier de taak is de bescherming van kustge bieden tegen aanvallen door duikboten met geleide projectielen. De geallieerde vloot dient tenslotte de verdediging van Noord-Amerika en Enropa te steunen. Kunstmaanhondje op aarde terug? De Moskouse correspondent van de „Baltimore Sun" weet te melden, dat de hond in de Russische kunstmaan nummer twee op aarde geland is. Hij zou met een katapult uit de satelliet zijn geschoten en op 48 km van Mos kou zijn neergekomen. Hij kon echter niet zeggen of het dier levend dan wel dood is. Ingezonden Meded. (adv.) Hoest niet langer Neem toch ABDIJ SIROOP. Die zuivert Uw luchtwegen snel en grondig. Ik heb altijd een fles In huis. /AKKER SIROOP (Ingezonden mededeling adv.) De generale synode der Nederlands Hervormde kerk heeft geen gevolg ge geven aan een verzoek van een aantal leden der kerk, de uitzending van ds. H. A. C. Hildering als algemeen school beheerder naar Nederlands Nïeuw- Guinea ongedaan te maken. Ds. Hildering is uitgezonden door de 'Hervormde raad voor de zending, dus onder verantwoordelijkheid van de synode. De requestranten menen, dat deze uitzending ongedaan moet worden gemaakt, omdat ds. Hilde ring naar hun mening exponent is van een stroming in de raad voor de zending, die onder de bevolking en de zendingsarbeiders van Nieuw Guinea wordt afgewezen. Ds. Hilde ring heeft er verscheidene malen blijk van gegeven, dat hij ten aan zien van Nieuw-Guinea op het Indo nesische standpunt staat. Het is noodzakelijk, aldus de re questranten, dat de gemeenten daar gespaard blijven voor uitzending Voor de Nederdands Hervormde gemeenten in ons land moeten op korte termijn nog honderd kerken worden gebouwd. Men heeft over wogen een nationale actie voor kerkbouw te beginnen, doch men heeft er van afgezien omdat het moeilijk en kostbaar is op basis van vrijwilligheid gelden te wer ven. Dit heeft ds. H. J. F. Wesseldijk, se cretaris van de generale financiële raad van de Nederlandse Hervormde kerk, meegedeeld in de op „Woudscho- ten" gehouden zitting van de generale synode. Hij deed dit bij de behande ling van het voorstel, de verplichte bij drage aan de generale kas op ten min ste f 2.50 per lidmaat te stellen. Hier van zou, na aftrek van de inningskos- ten, 20 procent aan de kas der betrok ken gemeenten en 80 procent aan de generale kas ten goede komen. Deze verhoging is vooral nodig om de kosten van kerkbouw te financie ren. -De meerderheid van de classicale Ge Gereformeerde kerken hehhen zich in haar vorige maand te Assen ge houden zittingen van de generale synode ook uitvoerig beziggehouden met de psalmberijming-Hasper. Gelijk bekend zijn er in deze kerken, waar de berijming niet die ingang gevonden heeft die men had verwacht, moeilijk heden gerezen, mede door de uitspraken van de generale synode van 's-Graven- hage 1949, Rotterdam 1952 en Leeuwarden 1955. De synode heeft deze zaak in De- sloten zitting behandeld. Men deelt aan de kerken mede, dat na de besluiten van Leeuwarden 1955 de stichting geestelijke liederen uit de schat van de kerk der eeuwen, waar mee de Gereformeerde Kerken in Ne derland 2 maart 1950 een overeen komst aangingen, waarin de weder zijdse rechten en verplichtingen over de uitgavevan het psalmboek 1949 geregeld waren, te kennen gaf, dat naar haar mening de kerken zich aan deze overeenkomst niet gehouden had den en dat zij zich daardoor ernstig benadeeld achtte. Niettegenstaande 'n langdurig overleg bleek het niet mo gelijk een minnelijke schikking te treffen. Met gebruikmaking van de bepa ling van de overeenkomst vroeg de stichting aan de Gereformeerde Ker ken een uitspraak door arbitrage. Zij stelde daarbij, dat de kerken zich te genover haar hebben schuldig ge maakt aan een wanprestatie en vor derde op grond daarvan ontbinding van bedoelde overeenkomst en beta ling van een aanzienlijke schadever goeding. Krachtens het contract wa ren de Gereformeerde Kerken ver plicht in deze arbitrage te bewilligen, zodat met haar medewerking een drie tal arbiters werd aangewezen. Ingezonden Meded. (adv.) De synode heeft de kerken bericht, dat zij deze gang van .zaken ten zeer ste betreurt. Zij adviseert de kerken de uitspraak van het college van arbiters, waarover thans nog geen nadere mededelingen kpnnen worden gedaan, af te wachten. Daar voegt zij aan toe, dat zij de be schuldiging van schending van de overeenkomst met bovengenoemde stichting met beslistheid verwerpt, waarom zij ook het bovengenoemde adres van de 90 kerkleden afwijst. De synode sprak tenslotte uit, dat zij, evenals vorige synoden, het van groot belang blijft achten te komen tot een psalmberijming, die de instemming heeft van de verschillende kerken van Gereformeerde oorsprong als ook, zo mogelijk, van andere protestantse ker ken in Nederland. Daarom heeft zij haar deputaten niet uit de interkerke lijke berijmingscommissie terugge trokken. Aart het comité van negentig heeft de synode bericht gezonden dat zij de bezwaren niet kan delen en dat zij de aanklacht dat de synode zich zou heb ben schuldig gemaakt aan niet naleven van een overeenkomst van de hand wijst. vergaderingen had geadviseerd dit voorstel te verwerpen en de bijarage op fl.te laten. De commissie van rapport deed het voorstel, de bijdrage tot f 1.50 te verhogen. Na uitvoerige discussie besloot de synode de bespre king van deze kwestie voor nader be raad te schorsen. Ander vooarstel Tijdens deze schorsing werd overleg gepleegd tussen de generale financiële raad en het moderamen van de synode. Er werd een gewijzigd voorstel ter ta fel gebracht, inhoudende dat de bij drage tot f 1.50 wordt verhoogd en dat de generale financiële raad in de fe- bruari-vergadering zal komen met ver strekkende voorstellen voor kerk- bouwfinanciering. Dit voorstel werd aanvaard met 43 stemmen voor. Het deel van het oor spronkelijke voorstel, 20 procent van de bijdrage voor de gemeentekassen te bestemmen, kwam te vervallen. Prof. dr. Th. L. Haitjema, kerkelijk hoogleraar, wilde niet ingaan op de oproep tot bezinning over Nieuw-Gui nea, al wilde hij opmerken, dat hij niet zulk een binding aan een bepaalde visie wil, als ds. Van Beusekom voor stelt. Hij wilde intussen de benoeming uan ds. Hildering als algemeen school beheerder niet aantasten. De minister van verkeer en water staat heeft het standpunt ingenomen, dat een herziening van het reglement dienstvoorwaarden waarhij de loon- en arbeidsvoorwaarden van het spoor wegpersoneel geregeld zijn, Ingaande voor de afloop van de geldigheidsduur van de huidige dienstvoorwaarden (30 juni 1958) niet in overweging kan wor den genomen. Van dit standpunt, dat nu per dienstorder aan het spoorwegpersoneel bekend zal worden gemaakt, heeft de directie aan de personeelraad medede ling gedaan tijdens een buitengewone conferentie op 12 november. De personeelraad heeft met grote teleurstelling en met ernstige ont stemming kennis genomen van het standpunt van de minister, dat, naar de mening van de personeelraad in 't kader van het algemeen loonbeleid neerkomt op een exclusieve behande ling van het spoorwegpersoneel. Uit het feit, dat de drie vakbonden voor spoorwegpersoneel op zeer korte termijn in een gecombineerde hoofd- besturenvergadering bijeen zullen ko men om zich over verdere concrete stappen te beraden, blijkt dat deze niet zullen berusten in deze afwijzing. De Caltex Petroleum Maat schappij (Nederland) N.V. hoopt de produktiecapaciteit van haar raffinaderij te Pernis in de komen de twee tot twee en een half jaar te verdubbelen. In het begin van 1960 hoopt zij honderdduizend barrels per dag te kunnen produ ceren. Deze expansieplannen houden ver band met de ontwikkeling van het Botlekgebied. De maatschappij krijgt daar een terrein van honderd ha ter beschikking, dat hoofdzakelijk ge bruikt zal worden voor de opslag van ruwe aardolie. Met het bodemonder zoek op dit terrein is de maatschappij reeds begonnen. De uitbreidingen omvatten o.a. een tweede destillatie-inrichting voor ruwe olie en een tweede „platformer" voor de vervaardiging van een speciale soort benzine („platium"). Vele andere uitbreidingen en verbe- moeten maken, zoals vergroting van de teringen zullen de expansie mogelijk opslagruimte voor ruwe aardolie en voor eindprodukten, uitbreiding van werkplaatsen, steigers enz. De totale investeringen voor deze uitbreidingsplannen (tot 1961) zullen honderdtwintig miljoen gulden bedra gen. van politiek-extreme zendingsar beiders. Dit klemt temeer, aldus het request, daar ds. Hildering eveneens belast wordt met het schoolbeheer voor de Molukse protestantse kerk. Er is volgens de requestranten on voldoende grond om te verwachten dat ds. Hildering vertrouwen zal hebben bij de gemeenten en de bur gerlijke overheden van Nederlands Nieuw-Guinea. Zware taak De raad voor de zending heeft naar aanleiding van dit request een nota ingediend. Hij betoogt daarin, dat aan de functie van schoolbeheerder zware eisen worden gesteld en dat ds. Hil dering bepaald daarvoor de geschikte persoon was. Ds. Hildering heeft de grenzen, die een dienaar past, niet overschreden. De overheid zal in de huidige staatsrechtelijke verhoudingen de medewerking niet weigeren aan zendingsarbeiders, die kritisch staan tegenover het huidige politieke beleid. Ds. J. H. van Beusekom, classis IJzendijke, zag in bet request niets anders dan een poging, de synode zich zelf te laten desavoureren. Mag men onvoldoende medewerking bij de bur gerlij ke overheid inderdaad verwach ten? Herv. commissie voor werk onder jonge gezinnen De Generale Synode der Nederland se Hervormde kerk heeft besloten een commissie ad hoe te benoemen, die plannen zal uitwerken voor kerkelijke arbeid onder de jonge gezinnen. Ds. H. Lanning, em. predikant der Geref. kerken woonachtig in „Avond rust" te Emmen zal a.s. donderdag zijn 80e verjaardag vieren. Ds. Lanning werd te Zweeloo (Dr.) geboren en was eerst enkele jaren in het boerenbedrijf werkzaam. Hij stu deerde theologie aan de theologischs hogeschool te Kampen en aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In 1911 stelde de classis Goes hem beroepbaar en 7 mei van dat jaar werd hij te Baarland in het predikambt bevestigd. Ds. Lanning was predikant in Dwin- gelo, Nieuw-Weerdinge, Siddeburen en van 1928 tot aan zijn emeritaat in 1943 in Fijnaart. Na zijn emeritaat was ds. Lanning nog acht jaar werkzaam als hulpprediker te Poortvliet, Den Bom mel, Stad aan 't Haringvliet, Stellen dam en Oud-Vossemeer. Tijdens zijn verblijf te Siddeburen stichtte dr. Lan ning in Tjuchem een evangelisatiepost. De „News Chronicle" meldt dat de Russen een poging hebben gedaan om de uitgave van een boek van de Russische dichter Boris Pasternak stop te zetten. De Londense uitgeverij Collins, bij wie het boek zal verschijnen, zou geweigerd hebben op het Russische verzoek in te gaan. Het verzoek om retournering van het boek werd gedaan door de 67-jarige dichter zelf. Een uitgeversfirma in Milaan, die dit boek deze maand op de markt wil bren gen heeft een soortgelijk verzoek ont vangen. Het boek bevat de weergave van da geschiedenis van Rusland in de afgelopen 40 jaar, gezien door de ogen van een gewone man. De vertaler van het boek zou gezegd hebben dat de Russen kenne lijk bezwaren tegen het boek hebben, omdat het in ideologisch opzicht neutraal is. Het is een semi-autobiografisch werk, dat gebaseerd is op de stelling dat da politiek van geen betekenis is voor da voornaamste levenskwesties. Jongetje door trein aangereden Dinsdagmiddag nadat de trein Em menZwolle te Coevorden de onbe waakte overweg gepasseerd was, is 'n 3-jarig jongetje gewond in de sloot aangetroffen. Het kind had een diepe snede in het voorhoofd en een schaaf wond aan de neus. Twee meter voor bij de overweg werd een autoped ge vonden met verbrijzeld achterwiel. Ingezonden Meded. (adv.) iroduct De Indische minister van financiën, Krishnamatsjari, heeft medegedeeld te verwachten, dat India voor het over winnen van zijn huidige economische moeilijkheden omvangrijke hulp zal ontvangen, in het bijzonder van de Verenigde Staten, West-Duitsland en de Wereldbank. Arbeiders uit geheel Noord-Italië zijn op het ogenblik bezig met de bouw van een 2 meter hoge en 7 km lange dijk om de 22.000 inwoners van de gemeente Por to Tolle te beschermen tegen het water van de Po dat deze gemeente nog steeds bedreigt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3