Gedep. A. Schout opende in Waarde twee nieuwe scholen Krijgt Zeeland 'n Christelijke detailhandelsvakschool IN MIDDELBURG Gewestelijke vergadering van Chr. Vrouwenbond in Goes Mannen, vrouwen en kinderen rapen gratis aardappelen Koopman (met gevulde beurs) waande zich overvallen Donderdag 14 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 ONDER HETZELFDE DAK Dankbaarheid en vreugde Pres. Aler sprak voor Zeeuwse Mij. voor Nijverheid en handel Verpakt fruit in Middelburg Volgend jaar Leeuwarden Honderd jaar Geref. kerk, Bergen op Zoom ROOIEN VOOR BOEREN NIET LONEND Ca. 1000 ha door ziekte aangetast Vlissingen weer transitohaven van Duitse vissers Kantongerecht Middelburg W ederopbouwtaak in Oostkapelle beëindigd Preadvies reeds in voorbereiding Nieuwe vorm van onderwijs „Overvallers" waren politie* agenten Kadetdagen Zeeuwse C.B.T.B. EEN NIEUWE MIJLPAAL in de wederopbouw van de gemeente Waarde is bereikt. Het dorpje in Oost-Zuid-Beveland herstelt zich van de slagen, toegebracht door het kolkende water in de rampzalige stormnacht van 1 februari 1953. Gisteren is nl. een juweel van een scholencomplex geopend door het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout. Een complex, waarop het gemeentebestuur, dat zeer geijverd heeft voor de bouw, de bevolking en de kinderen met recht trots kunnen zijn. Het is in de ware zin des woords een gebouw van de gehele gemeenschap, want zowel de christelijke als de openbare school zijn in dit gebouw ondergebracht. De dankbaarheid jegens God en de vreugde over de totstandkoming van dit complex was dan ook groot onder de Waardenaars. der Koningin en het prov. bestuur, Waarde geluk met deze aanwinst en stond even stil bij het feit, dat beide scholen tegelijk geopend kunnen wor den. Zijn tweede gelukwens gold het onderwijzend personeel en de kinde ren („denk er om, dat jullie de school netjes houden") en zijn derde felici tatie ging uit naar de schoolarts. Volgens de inspecteur van het l.o., mr. L. G. Wolf, was de oude school een van de slechtste in de inspectie. In 1955 is een nieuwe school op de urgentielijst geplaatst. „Moge het onderwijs, dat de kinderen ontvan gen van grote waarde en indien mo gelijk van eeuwigheidswaarde zijn". Verder spraken het hoofd der school, de heer I. D'hont, namens het bestuur van de chr. school, de heer C. Goud, de schoolarts, mevr. Den EngelsmanGroenhof en de architect C. J. Klap. Chr. school Ook bij het bestuur van de christ. school was grote vreugde over de nieuwe school. De heer C. Goud stelde dit duidelijk in zijn toespraak. Maar ook grote dankbaarheid jegens God. „Het is van groot belang, dat de kin deren opgevoed worden in de vreze des Heren. Er is een Goddelijke op dracht om de kinderen hierin te on derwijzen. De ouders dienen te zien hoe het onderwijs wordt gegeven; ge grond op Gods Woord". Ook de heer Goud bracht dank aan allen, die aan de totstandkoming hebben meege werkt. De heer Schout sloot zich volledig bij de toespraak van de heer Goud aan. Nadat hij zijn gelukwensen had overgebracht zei hij: „Laten wij ho pen, dat God rijkelijk zijn zegen wil schenken aan het onderwijs, dat hier in de sfeer van de Bijbel wordt gegeven. Als het zo is, dan zijn er door Gods Genade ontzaggelijk veel zegeningen". Voor Nellie Waterman en Dina de Leeuw was het ongetwijfeld een grote eer de sleutel van hun school op een kussen te mogen aanbieden aan de heer Schout, die op zijn beurt resp. de deuren van de openbare en christelij ke school opende. Vooraf hadden de kinderen van bei de scholen in een zangvers van hun blijdschap over de nieuwe school blijk gegeven en had burgemeester A. Lok ker in een koude noordenwind de Ne derlandse vlag gehesen. Genadeslag In een der lokalen van de openbare School sprak de burgemeester over de thans 73 jaar oude school. Al lang voldeed deze school niet en de ramp gaf de genadeslag, al dus de burgemeester. De gemeente zag kans door aankoop van de Stichting Beheer Landbouwgronden eigenaresse van dit zo gunstig ge legen terrein te worden (het com plex ligt aan de Groene Kruisstraat, vroeger Achterweg). De aanbesteding van deze dubbele school had plaats op 1 oktober 1956. Heel veel moeilijkheden moesten over wonnen worden en hij wilde dan ook niet nalaten verschillende autoriteiten te danken voor de medewerking. Hij feliciteerde de heer C. J. Klap met het prachtige ontwerp voor dit gebouw, dat het dorpsbeeld ongetwij feld verfraait. (De heer Klap schonk een elektrische klok) en de aannemer, de heer W. van Doorn te Krabben- dijke en de onderaannemers voor de bouw (deze firma's boden voor beide scholen een bureaulamp aan). Het terrein rond de school zal be plant worden, deelde de burgemeester mede. Eventuele uitbreiding in de toe komst is mogelijk. De kosten van dit complex, met inbegrip van de grond, bedroegen ongeveer f 180.000, Felicitaties De heer A. Schout wenste in zijn toespraak, namens de Commissaris In 1938 maakte men bij de K.L.M. een luchtsprong, omdat er een omzet van f 10 miljoen was bereikt. Maar dit jaar hopen we een omzet van f 500 miljoen te halen en hebben dus een behoorlijk aandeel en het totaal van de omzet van de wereldverkeerslucht- vaar, dat pim. 4 miljard beloopt. De K.L.M., indertijd met 7 man begon nen, is thans op het gebied van het in ternationaal vervoer in de Westerse wereld de derde in grootte. Slechts de Pan-American en de Engelse BOAC gaan boven haar uit. De omzetcijfers van de K.L.M. betekenen, dat elke dag door passagiers f 1,5 miljoen aan baar loketten wordt neergeteld. Deze gegevens noteerden wij uit de Instructieve causerie over „Nederland se luchtvaartproblemen", die de presi dent-directeur der IC.L.M., de heer I. A. Aler, gisteren te Middelburg hield aan een lunch van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel afd. Zeeland, waarvoor een bijzonder grote belang stelling bestond. Hij vertelde van de moeilijkheden, die er dagelijks voorkomen, maar leg de vooral de nadruk op de toekomst verwachtingen, die men mag hebben. Nodig achtte de heer Aler invoering van lagere vrachtprijzen, al mag hier van gezegd worden, dat ze in de loop der iaren niet omhoog gingen. De be- doeüng is, X april van het volgend jaar een „economie class" in te stellen, met een 15 pet lager tarief, waarbij door afschaffing bijv. van het buffet aan boord meer ruimte voor passagiers vrij komt, waardoor de capaciteit per vliegtuig groter wordt en dus rende rend kan worden gevlogen. Flinke aanvoer en hoge prijzen Niet minder dan 52 ton fruit was er woensdagmorgen op de Coöp. veiling „Walcheren" te Middelburg aange voerd. Er werd weer een speciale fruit exportveiling gehouden en dit werd opnieuw een zeer groot succes. Er werden hoge priïzen besteed en de kwekers kunnen alleszins tevreden zijn over het financiële resultaat van deze bijzondere veiling. De veiling had hiervan zeer veel werk gemaakt en zo was er ook een aardig kwantum van verpakt fruit van uitzonderlijk goede kwaliteit. Dit fruit was verpakt in kartonnen dozen, de zgn. L.P.F. pakbladen, een nieuwe verpakkingsmethode welke zeer goed bleek te voldoen. Voor de kweker welke de mooiste verpakking had aangevoerd en de bes te kwaliteit, had het veilingbestuur een prijs beschikbaar gesteld in de vorm van een kist sigaren. Deze was voor de heer A. de Jager te Nieuw- land. Ook voor de kopers was een prijs beschikbaar gesteld. De koper welke voor het hoogste bedrag kocht, kreeg ook een kist sigaren. Dit werd behaald door de koper J. Hoogstrate-de Bad te Kapelle. Het grootste deel van de aanvoer be stond uit Golden Delicious. Hiervan was in totaal 33 ton. De prijs van de verpakte Golden Delicious liep van f 1 tot f 1.09 per kg. Een beste prijs die wel bewijst dat de kopers voor het mooie fruit van Walcheren ook graag een hoge prijs willen betalen. Het aanbod van fruit begint nu overigens in Middelburg ook terug te lopen en de exportveilingen zullen weldra tot het verleden behoren. Dit seizoen is men begonnen met deze speciale vei lingen op woensdagmorgen en dit is een groot succes gebleken. Door con centratie werd bereikt dat er steeds een groot aanbod was en de handel kwam hiervoor graag naar Middel burg, vooral ook omdat de kwaliteit steeds zeer goed was. In de „Prins van Oranje" te Goes is gistermiddag de gewestelijke vergade ring gehouden van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond. De presidente, mevrouw J. de JongKikker kon tot haar genoegen in het openingswoord constateren, dat men over de opkomst van de leden niet behoefde te klagen. Er was een groot aantal aanwezigen. Zwiiac-r haperen gingen de gebruike- kerslijst was het gevolg. lijke agendapunten onder de hamer door. Notulen en verslagen leverden geen moeilijkheden op. Het hoofdbe stuur had voorgesteld de Landdag en de Bondsdag voor het jaar 1958 in Leeuwarden te beleggen. Een korte discussie over de in te vullen spre- Veel is er gezegd over de activitei ten van de bond. Vooral drong men er op aan, zoveel mogelijk publiciteit „naar buiten" te voeren. Tenslotte werd efscheid genomen van mevrouw Landsheer en andere bestuursleden. Mr. Wolff merkte op, dat de dank in de eerste plaats moet uitgaan naar de Opperbouwmeester. Een christelij ke school wil zeggen: het venster ge richt op Jezus. Uiteraard was ook hier burgemees ter Lokker zeer verheugd. Verder voerden het woord: de school arts, de architect en het schoolhoofd, de heer Jobse. Tot slot zongen de kin deren het danklied: „Grote God, wij loven U". Elk der scholen bestaan uit een brede gang, twee lokalen, een perso- neelskamer en een ruimte voor leer middelen. Op 21 november a.s. ïs'het honderd jaar geleden dat de Geref. kerk te Bergen op Zoom werd ge-institueerd. De viering van dit feit zal plaats hebben op dinsdag 26 november des avonds 8 uur in het kerkgebouw, Bol werk Zuid 36. In deze bijeenkomst zal een nieuw orgel in gebruik worden genomen. Feike Asma heeft toegezegd het orgel te bespelen in deze dienst. M. Matthijsse, Meliskerke koninklijk onderscheiden In „Ons Huis" te Meliskerke heeft burgemeester A. A. Adelaar dinsdag avond de 75-j. heer M. Matthijsse de eremedalje in zilver behorende tot de Orde van Oranje-Nassau opgesteld, wegens zijn 40-jarig jubileum als bode bij de landbouwvereniging „Melisker ke". De jubilaris is nog steeds in func tie. In verschillende delen van onze pro vincie kan men op het ogenblik grote groepen mensen op de akkers vinden, die bezig zijn aardappelen te rapen. Er zjjn dit jaar in onze provincie heel wat boe ren die een gedeelte van hnn aardappe len niet rooien omdat het gewas dermate ziek is dat het niet de moeite loont om de goede knollen er uit te zoeken. Op deze percelen nu, zijn soms mannen, vrouwen en ook wel kinderen bezig om nog te zoeken naar goede aardappelen. De boeren die hun aardappelen niet Evenals vorig jaar heeft een aantal Duitse haringvissers Vlissingen weer gekozen als transito-haven, daar de Duitse schepen op vangst zijn bij de Sandetti-bank in Het Kanaal. De vo rige week voer het eerste span binnen en deze week volgde het tweede. Alle schepen behoren tot de Genossenschaft „Heiliger Haüen", Verwacht wordt, dat weldra een gra ter aantal Duitse schepen naar Vlis singen zal komen. In het voorjaar, toen belanghebbenden een bezoek aan Duitsland brachten, is gezegd, dat meer dan dertig span Vlissingen als thuishaven zullen kiezen. Overigens hebben de Duitse vissers dit jaar nog geen beste vangsten ge daan. De vorige week bracht het eer ste span 23 ton binnen en woensdag kwam men met ruim 16 ton binnen. Dit vindt vooral zijn oorzaak in het feit, dat tot tweemaal toe de netten werden stukgetrokken. Vandaag kiezen de Duitsers op nieuw zee. rooien, maken het land meestal wel los en rijden de aardappelen boven. Hierdoor wordt voorkomen dat de eventuele goede aardappelen bij een mogelijke zachte winter in het komende voorjaar opnieuw zouden gaan groeien. Beter is het wan neer deze van het land verdwijnen en daarom wordt ook wel toestemming ge geven om ze op te rapen, een mogelijk heid waarvan menigeen graag gebruik maakt. Schadepost Voor de betrokken aardappelkwekers is een dergelijke gang van zaken echter wel een grote schadepost. Hoewel de juiste cijfers ontbreken, wordt aangeno men dat in Zeeland van de ruim 11.000 ha aardappelen welke er zijn geteeld, ongeveer 1000 ha niet gerooid zal worden omdat het gewas te ziek is. Voor Zuid- Beveland is dat naar schatting ongeveer 200 ^ia tegen een, betaalde oppervlakte van 3000 ha. Reeds eerder is er op ge wezen, dat het in geen dertig jaar zo slecht met de Zeeuwse aardappelen is geweest als dit jaar. De boeren die him aardappelen hebben opgeslagen zijn nu begonnen met deze uit te zoeken en te ontdoen van de rotte exemplaren. Dat is een werk dat zeer veel tijd vraagt, maar het is beslist nood zakelijk. Het ras dat het ergst te lijden heeft gehad van de ongunstige gang van zaken in de aardappelsector, is Bintje, ook wel het meest geteelde Zeeuwse ras. De handel is óp het ogenblik ook nog niet erg vlot. Voor de goede partijen werden op de beurs in Goes 8-9 ct per kg betaald voor het ras Bintje. Alles bij elkaar is het voor de boeren wel een bijzondere slechte gang van za ken, waar bovendien nog bij komt dat het ook met de suikerbieten niet best gesteld is. Uien naar Zwitserland De Zwitserse autoriteiten hebben bekend gemaakt dat zij de onbeperkte invoer van uien zullen toestaan met ingang van 15 nov. a.s. Gezien de be trekkelijk grote voorraden uien welke er nog zijn in ons land, wordt wel verwacht dat er uien naar Zwitserland verzonden zullen worden. Wel moet worden gerekend met een vrij grote concurrentie op de Zwitserse markt. Op de late avond van de 24e oktober reed de koopman S. S. uit 's-Heer Arendskerke over de Noordweg in Ovezande. Het was ter plaatse aardedonker en er was geen sterveling in de wijde omtrek te bekennen. Toen de koopman plotseling iemand voor hem op de dijk gewaar werd en achter zijn auto plotseling een lichtschijnsel door de duisternis priemde, wekte dit bij de auto mobilist, wiens beurs flink gevuld was, argwaan. Om de stand van zaken te kunnen opnemen, liet hij dan ook de volle stralenbundel van zijn koplampen over de weg schijnen. Zo luidde het relaas van S., toen hij woensdagmorgen voor de Middelburgse kantonrechter moest verschijnen, omdat hij niet tijdig genoeg gedimd had voor een wielrijder, die hem op de dijk tegemoet kwam gereden. Film „De vallende ster" voor De Jonge Kerk Vanavond zal „De Jonge Kerk" in de Prins van Oranje de film „De val lende ster" vertonen. Aanvang acht uur. Deze film, die geregisseerd werd door Harald Bran (o.m. bekend van „Die Nachtwake"), stelt het probleem van de angst centraal, zoals vijftig jaar geleden de verschijning van de ster Haley grote paniek in de wereld zaai de. Kinderen beneden de veertien jaar hebben slechts toegang onder geleide. In zijn vergadering van dinsdag avond heeft de raad van Oostkapelle besloten de door de jeugd vernielde oude lindeboom hij de ronde bank in het dorp te laten verwijderen en een nieuwe hoorn te laten planten. Tevens zal de bank worden vernieuwd. De pas gerestaureerde toren zal op een nader te bepalen datum door b. en w. voor bezichtiging worden opge steld, terwijl een partij hout dat na de restauratie is overgebleven, bij in schrijving zal worden verkocht. In de toekomst zal een regeling voor vaste dagen van openstelling worden ge maakt, op welke dagen men de toren, tegen betaling, zal kunnen bezichtigen. Vastgesteld werd voorts een wijzi ging van deb egroting 1956. De begroting voor 1958, die in deze raadsvergadering werd aangeboden, kon slechts sluitend worden gemaakt, door een extra uitkering uit het ge meentefonds, zo deelde burgemeester F. G. Sprenger mee. Deze uitkering zal f35.776,90 moeten bedragen. De begroting sluit, met inbegrip van de geraamde extra uitkering. Besloten werd, de semi-permanente landbouwhuishoudschool te verhuren aan de Z.L.M. Eveneens nam de raad het besluit, de wederopbouwtaak voor Oostkapelle per 1 jan. a.s. te doen be ëindigen. Geen medewerking zal worden ver leend voor de verbouw van de School met de Bijbel, daar de raad dit, met het oog op de huidige financiële toe stand, niet verantwoord achtte en bo vendien er niet van overtuigd was of verbetering van de oude school nog wel aan te bevelen is. Aan de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Midden-Zeeland, zal een bij drage worden verleend van f 500. voor door de Stichting te bouwen wachthuisjes voor buspassagiers bij Ter Mantelinge en Ypenoord. Indien de voortekenen niet bedriegen bij de raad is de bekende „noodzakelijkheidsverklaring" aangevraagd en B. en W. hebben nu een preadvies in voorbereiding zal Middelburg binnen afzienbare tijd een niSüwe onderwijsinstelling rijker zijn: een detailhandelsvak school. Deze school zal van grote betekenis zijn voor de ontwikkeling van de middenstand in Zeeland en als aan de stichting geen verhin dering in de weg komt, zodat ze inderdaad op niet al te lange termijn geopend kan worden, zou Zeeland op dit gebied gelijk optrekken met de andere provincies van ons land. Deze scholen voor detailhandelsvak- onderwijs zijn een nieuwe vorm van onderwijs, dat zich speciaal richt op de middenstand. Het ligt in het voorne men, deze scholen t.z.t. een eigen wet telijke basis te geven, doch in afwach ting daarvan worden ze thans gesticht overeenkomstig de Nijverheidsonder wijswet. Voorlopig zullen een 20-tal van deze scholen gesticht worden, waarvan er een zes-tal Christelijke zullen zijn. Het departement werkt op dit ge bied nauw samen met de drie midden standsbonden en daarnaast bestaat er een gesprekcentrum van alle leiding gevende mannen op dit gebied, die de problematiek van deze scholen aan een grondig onderzoek hebben onderwor pen, zodat de gedachten over de op bouw van deze nieuwe tak van onder wijs zich reeds vrij stellig gekrisstalli- seerd hebben, waardoor over het ge hele land een min of meer gelijke op leiding kan worden verwacht. Wat het Christelijk onderwijs be treft, is er een zeer nauw contact tus sen de Christelijke Middenstandsbond en de Christelijke Beambtenbond. In Zeeland Dit contact heeft voor onze provin cie geleid tot de vorming van een Stichting Christelijk Detailhandelon- derwijs in Zeeland, die de genoemde aanvrage heeft ingediend. Voorzitter van het Stichtingsbestuur is de heer Jac. Allewijs Jr. (Middelburg), secre taris de heer J. P. Ventevogel (Vlis singen) en penningmeester de heer C. Verton (Middelburg). Ook voor het overige zijn de bestuursleden de Stich ting voor de helft door elk der beide organisaties in de provincie benoemd, zodat d e stichting in het Zeeuwse be drijfsleven is gefundeerd. Het doel der stichting is de bevor dering van het Christelijk detailhan- delonderwijs in Zeeland. Men wil de school stichten in Middelburg, waar, naar men meent de meeste belangstel ling uit de provincie heen getrokken kan worden. Jonge mensen zullen wat in ver band met de verlengde leerplicht ge wenst is van hun 1216-jarige leeftijd dagonderwijs aan deze school kunnen genieten. De bedoeling is, hen op te leiden tot volwaardige midden standers. Daarop zal het leerplan van de school dan ook gericht zijn. Het gaat er om, de praktijk van het za kenleven aan hen bij te brengen. Daar om zal het onderwijs in de moderne talen bijv. sterk gericht zijn op de conversatiesfeer. Geschiedenis en aardrijkskunde zullen onderwezen worden van de economische gezichts hoek uit. Onderwijs Het leerplan omvat verder de vakken: godsdienstonderwijs (waar- spreken en lezen, maatschappijleer, bij uiteraard ethiek van de handel), boekhouden, handelsrekenen en -correspondentie, bedrijfsleer, han dels-, bedrijfs- en wetskennis, ma- chineschrijven (ook telmachine e.d.), algemene warenkertnis, verkoopkun- de, tekenen, reclame, reclameschrift, etaleren en in verband daarmede het maken van decors en handenarbeid, esthetica, e.d. Praktisch gericht Na het derde kwartaal van het twee de leerjaar volgt praktisch werk in het bedrijfsleven, waarbij mee aan de hand van de ervaringen en vorderin gen van de leerlingen de te kiezen branche bepaald kan worden, waarop het verdere onderwijs dan speciaal ge richt zal worden. Juist ook in verband met de ontwik keling van het zakenleven in Zeeland als gevolg van het Deltaplan wordt deze school van groot belang geacht. Juist dan immers zal het gewenst zijn, dat het zakenleven in onze provincie beschikt over geschoolde ondernemers en leidinggevend personeel. Men ver wacht dan ook, dat het bedrijsleven, desgevraagd, aan deze school alle mo rele en financiële steun zal geven. Maar ook van de consumenten ver wacht men belangsetelling, omdat het een consumentenbelang geacht mag worden, dat de detailhandel in ge schoolde handen is, zodat ze zich kan richten op een juiste behoeftenbevre- diging. Als de school er is, zal het ook mo gelijk zijn, avoncursnssen te stichten voor hen, die In enige tak van de mid denstandsvraagstukken scholing dan wel bijscholing verlangen. Zo geheimzinnig als de koopman de zaak op de bewuste avond had opge nomen, was deze in werkelijkheid niet. De man, die hij voor zich op de dijk ontwaarde was een politieman en het lichtschijnsel achter hem van diens collega afkomstig. Door dit alles was S. strafbaar, daar hij de fietser ver blind had en de „dienaren der wet" hielden de man aan. S. gaf tegenover de kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, onomwonden toe, wat hem tenlastegelegd was. De officier van justitie, mr. Th. Le- bret, vorderde tegen hem f15 boete. De kantonrechter volstond met f 10. Aangehouden De zaak tegen de electricien L. A. L. uit Oudelande werd aangehouden. Bij het inhalen van een tweetal wiei- rijdsters op de 's-Gravepolderseweg te Kloetinge zou hij met zijn motor op de linker weghelft gekomen zijn, waarna een botsing met een bestelauto van de P.T.T. volgde. „Ik ben niet over de wegas heen geweest", verklaarde L. volgens wie de P.T.T.-auto wel op de verkeerde weghelft reed. Tijdens da zitting van 18 december a.s. zal, be halve één der wielrijdsters (mej. M. O. uit Ellewoutsdijk), die L. passeer de, ook de chauffeur van de bestel auto, de Goesenaar P. A. V. gehoord worden. De bejaarde winkelier N. B. uit 's- Heer Hendrikskinderen had toen hij op 15 augustus j.l. per fiets langs de rijksweg in 's-Heer Arendskerke reed, veel last van de wind, zo zei hij. Daar schreef hij het ook aan toe, dat hij plotseling iets naar links ging, waar door de Souburgse bromfietser D. te gen hem op reed. De kantonrechter vond, dat hij niet had moeten fietsen, wanneer de wind voor hem te sterk was. Dat was ook de mening van mr. Lebret, die een boete van f 10 vroeg. De officier vor derde voorts, dat de civiele vordering ad f 19.75 zou worden toegewezen en de kantonrechter vonniste conform. De Kapefse ondernemer H. W. B. zag zich veroordeeld tot f 36 boete, om dat tijdens het gebruik van een ma chine in zijn bedrijf de „veiligheid" niet ingeschakeld was. De Zeeuwse C.B.T.B, en C.J.B.T.B. heb ben voor dit seizoen weer een aantal ka dercursussen georganiseerd. Voor dit jaar is de keus gevallen op de plaatsen Goes, Oostburg en Zierikzee. Het volgend jaar komen de andere gewesten aan de beurt De volgende onderwerpen zullen worden behandeld: Beginselen en hun toepassing in het maatschappelijk leven (docent S. Baar); enkele grondbeginselen van de economie (docenten drs. J. Dijkgraaf te Goes, J. Roose te Goes en T. Stol te Mid delburg) vergaderen en vergadertech- niek (docent J. de Jager te Kapelle); de financiering van land- en tuinbouwbe drijven dor de boerenleenbanken (docent drs J. Dijkgraaf) en het waterschapswe zen (docent ir. H. Steur te Middelburg). Eind februari zal te Goes een slotbij eenkomst worden gehouden. Aan de voorzitter van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, de heer P. J. J. Dek ker zal worden verzocht een causerie te houden over actuele organisatorische vraagstukken betreffende de polders en waterschappen in Zeeland. Verder zal een forum worden gevormd en zal aan de cursisten het getuigschrift worden uitgereikt. Journalisten voetballen HOLLAND-BELGIE Op het N. A. C.-terrein in Breda wordt zaterdag 16 november een voor- wedstrijd van de ontmoeting tussen de jeugdelftallen van Nederland en Bel gië gespeeld tussen de Nederlandse en Belgische journalisten. De wedstrijd begint om één uur en de ontmoeting tussen de jeugdelftallen vangt om drie unr aan. De opstellingen van de journalisten elftallen luiden als volgt: NEDERLAND: Doel: Krijn (De Stem); Achter: Klein (Het Vrije Volk) en Van Bove- ne (Gelderlander); Midden: Dinkel- berg (Nieuwe Apeldoornse Courant), Koning (Haarlems Dagblad) en Besch (Het Vaderland): Voor: Brand (Ty phoon), Bergh (Z.O. Pers), Trebert (Dagblad v. h. Oosten), Kringshof, Herbers (Dagblad voor de Betuwe). De reserves zijn: Van der Meijde (Zeeuwsch Dagblad), Noolen (De Stem), Van der Heijde (A.N.P.) en Rombouts (Tilburgse Courant). BELGEE: Doel: Buysse (Vrije Noord); Achter: Ronsse (Gentenaar) en Huysmans (Nieuwsblad); Midden: Ronsse Jr. (Gentenaar), Beers (Laatste Nieuws) en Nayaerts (Gentenaar), Heerwegh, Engels, Heerwegh (allen Laatste Nieuws), De Kaluwe (Gazet van Ant werpen) en Haentjens (Laatste Nieuws). De reserves zijn: Bernard (free lance), Cornand (Het Volk) en De Backer (Vooruit).

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2