C.N.V. WIL NU GEEN ALGEMENE LOONACTIE Bres in Pluympot-dam met grotere nylonzakken gedicht „Dit geldt'echter alleen voor huidige situatie" Voorzitter M. Ruppert in Amsterdam KNAC wil ook verplichte verzekering voor brommers Binnen 5 jaar het eerste Russische atoomvliegtuig Raad St. Jansteen moest tweemaal overgaan Dam wordt 3.80 plus NAP hoog IMSMMOtili Ir, N, Bieseveld tevreden over gang van zaken PROJESIANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Voetballer kreeg „levenslang" EN MET DRIE UITZONDERINGEN VERZOEK AAN DE MINISTER Hongaarse auteur Tibor Defy, e.a. veroordeeld AANGEZET DOOR ONDERWIJZER „Halt toeroepen aan inflatie en prijsstijgingen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goet Tel (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180)' 2009; Vlissmgen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand. f7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per tp-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3858 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Donderdag 14 nov. 1957 Dag van Waarde (Zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.59 u., onder 16.49 u. Maan op u., onder 13.41 u. Hoogwater vrijdag 15 nov.: Vlissingen: 7.05 u. 1.57 m., 19.53 u. 1.63 m. Terneuzen: 7.34 u. 1.75 m., 20.17 u. 1.84 m. Wemeldinge: 8.37 u. 1.33 m., 21.16 u. 1.58 m. Zierikzee: 8.15 u. 1.18 m., 21.00 u. 1.40 m. (Van een onzer redacteuren) „DE CHRISTELIJKE VAKBEWEGING is bereid op dit ogenblik af te zien van algemene loonacties. Dergelijke acties zijn onder de huidige omstandigheden strijdig met het belang van de werknemers en met dat van ons volk als geheel. Een algemene loonbeweging zou slechts tot prijsstijging leiden en niet tot verhoging van het reële in komen. Onze internationale concurrentie-positie zou benadeeld wor den, de toestand van de „vergeten groepen" zou verslechteren en het gevaar van werkloosheid zou reëel worden". Deze woorden sprak de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V., woensdagavond op de grote propaganda-vergadering van de Amster damse Chr. Besturenbond in Krasnapolsky. Scheidsrechter geslagen Een Hongaarse rechtbank heeft een merkwaardige starf opgelegd aan San- dor Koerosi, een fanatieke voetbal liefhebber. Koerosl had zich erg opgewonden over de scheidsrechter, die een wed strijd leidde in de plaats Szentes. Na afloop stormde hij daarom op de ar biter af en sloeg hem. Nu mag Koero sl van de rechter zijn gehele verdere leven geen voetbalwedstrijden meer bijwonen. De Verbondsraad van het C.N.V. heeft echter zijn bereidverklaring om van algemene loonacties af te zien niet voor een bepaalde periode gege ven, b.v. voor het jaar 1958, aldus de heer Ruppert. Zodra de omstandighe den veranderen, ten goede (belang rijke verbetering betalingsbalans b.v.) of ten kwade (onvoldoende prijs daling) behoudt het C.N.V. zich het recht voor op deze verklaring terug te komen. KRITIEK Bij haar streven naar loonstabilisa- tie neemt de Chr. vakbeweging verder drie uitzonderingen in acht: 1) Er moet iets gebeuren voor de laagstbezoldigden met niet ver dienende kinderen. (Voorstel van de Stichting van de Arbeid inzake tijdelijke verhoging kinderbijslag) 2) Aperte onbillijkheden moeten weggenomen kunnen worden. (Voorbeeld: het overheidsperso neel) 8) De ontspanning op de arbeids markt moet worden benut voor het bestrijden van het euvel der zwarte lonen. (Concept-C. A. O. bouwbedrijf). In dit verband liet de heer Ruppert ernstige kritiek horen op de wijze, waarop de overheid georganiseerd overleg pleegt met haar eigen perso neel. Dit contact verdient de naam van overleg nauwelijks. HERVORMING De zorgen voor de materiële zaken mogen de Chr. vakbeweging niet ver leiden tot mindere aandacht voor de hervorming der maatschappij, aldus de heer Ruppert. Aan de orde is thans bv. de herzie ning van de rechtsvorm der onderne ming. Een herziening, waardoor lei ding, kapitaal en arbeid die samen de onderneming vormen tot een ■werkelijke gemeenschap kunnen wor den gemaakt. Wie werkelijk iets wil doen tegen een voortgaande uitbrei ding van de overheidsmacht, zal im mers de verantwoordelijkheid in eigen kring moeten willen beleven. Een C.N.V.-commissie is thans bezig een rapport over deze belangrijke materie uit te werken. De heer Ruppert betreurde het ten slotte zeer, dat van de 400.000 werk nemers, die lid van het C.N.V. zouden behoren te zijn, slechts 220.000 of ruim de helft naar de Chr. vakbeweging ge vonden hebben. Hij drong er met klem op aan om deze Chr. vakbeweging niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats te zien als een apparaat tot lotsverbe tering, doch als een gegeven middel tot beïnvloeding van de maatschappij ln gehoorzaamheid aan Gods Woord. Een beeld van de hoogvlakte op de „Zugspitze" bij Garmisch in Duits land, waar het wintersportseizoen nu is begonnen met de strijd om de reuzenslalom. We zien hier op de voorgrond de Duitse skiër Hans Hacklinger tijdens de afdeling. De K.N.A.C. heeft de minister van justitie gevraagd, in het komende wetsontwerp op de verplichte W.A.- verzekering ook de 800.000 bromfiet sers in ons land te betrekken. Volgend voorjaar kan de indiening worden ver wacht van het wetsontwerp, waarbij verzekering tegen wettelijke aanspra kelijkheid verplicht wordt gesteld voor motorrijtuigen. Het is volgens de KJ4.A.C. nog geenszins zeker, dat daarbij zal worden voorgesteld, be halve de automobilisten en de motor en scooterijders ook de bromfietsers in de regeling te betrekken. De K.N.A.C. acht dit evenwei gewenst. Als men een W.A.-verzekering ver plicht wil stellen voor motorrijtuigen, dan geldt dat de bromfiets in de wet als motorrijtuig is aangemerkt en daarvan ook inderdaad het karakter heeft, aldus de K.N.A.C. De bromfietsers zijn gemiddeld vier maal zo vaak bij verkeersongevallen betrokken als de fietsers, ter wijl de gevolgen van bromfiets-onge vallen overwegend van ernstiger aard zijn. Het risico, aldus de K.N.A.C., dat een bromfietsers aan andere wegge bruikers schade berokkent, is dus vrij groot, waarbij nog komt dat schade in 't algemeen op bromfiet sers moeilijker verhaalbaar blijkt Het Hongaarse hooggerechtshof heeft woensdag de 63-jarige Tibor Dery, de bekende Hongaarse schrijver, tot ne gen jaar gevangenisstraf veroordeeld, 'wegens het leiden van een organisa tie tot omverwerping van het bewind'. Drie andere vooraanstaande schrij vers, die met Dery hadden samenge werkt in de periode vóór het uitbreken van de opstand in oktober van het vo rige jaar kregen gevangenisstraffen variërend van zes tot anderhalf jaar. De 57-jarige schrijver Gyula Hay, die ook toneelstukken op zijn naam heeft staan, werd veroordeeld tot zes jaar, omdat hij zich zou hebben schul dig gemaakt aan dezelfde activiteit als Dery. De dichter Zoltan Zeik, die 51 jaar is, kreeg drie jaar, terwijl de ongeveer veertigjarige journalist Tibor Tardos wegens agitatie tegen de bestaande or de anderhalf jaar kreeg. dan op andere motorrijtuigbestuur ders. Dit risico kan voor een «be scheiden bedrag worden gedekt. Het is echter slechts een kleine min derheid onder de bromfietsers, die een W.A.-verzekering afsluit, dit in tegen stelling tot de overige motorrijtuigbe stuurders, die op enkele procenten na reeds alle tegen W.A. zijn verzekerd, aldus meent de K.N.A.C. De leider van de Britse Labourpartij Bevan, gefotografeerd tijdens een ontvangst door president Eisenho wer in Washington. Naar verluidt, zou Bevan met de president gediscussieerd hebben over de toestand tn het Midden- Oosten en zou hij de president zijn vertrouwen in een nieuwe bespre king tussen oost en west hebben uit gedrukt. De Sowjet-Unie is In staat binnen vijf jaar het eerste atoomvliegtuig ter wereld te bouwen, zo heeft de Ame rikaanse afgevaardigde Sterling Cole, die lid is van de congrescommissie voor atoomenergie, woensdag in At lanta verklaard. Rusland heeft duide lijk bewezen, zei hij, dat zij de weten schappelijke vaardigheid bezit die haar in staat zal stellen ais eerste een atoomvliegtuig in de lucht te brengen. "De Amerikaanse minister van han del, Sinclair Weeks, heeft woensdag op een vergadering in Washington de particuliere firma's in de V.S. opge roepen technici aan de regering uit te lenen. Er zijn meer deskundigen, in genieurs en andere vooraanstaande fi guren uit het zakenleven nodig om de regering advies te geven en te helpen. De sensationele verrichtingen van de Russen op het gebied van de kunst maan zijn de grootste uitdaging van het huidige gespannen tijdsperk. De nadruk moet nu minder op boter en meer op kanonnen liggen, aldus Weeks Een fraai voorbeeld van etalage bouw in een Amsterdams waren huis, dat een van haar etalages ter gelegenheid van het komend» St. Nikcolaasfeest aan de ruimte vaart wijdde. De voorstelling geeft een landing op de maan weer. Volgens bevoegde kringen in Was hington zal de eerste Amerikaans» kunstmaan, die door het leger zal wor den gelanceerd, de vorm van een cy linder hebben. De satelliet zal een to tale lengte van circa 1.06 meter heb ben. G Het Russische communistische par tijblad „Prawda" bericht dat de eerst» kunstmaan tot het einde van het jaar rond de aarde zal blijven cirkelen. Tot twee maal toe is een raadsver gadering in de gemeente St. Jansteen (Zeeuwsch Vlaanderen) niet door kun nen gaan, omdat de raadsleden niet in het verieiste aantal ter zitting waren verschenen. De burgemeester, mr. J. I. M. Reuser, besloot nl. vorige week de raad op een ongebruikelijk uur, negen uur des morgens,bij een te roepen. De meerderheid had hier bezwaar tegen Woensdagmiddag om half een liet dragline-machinist Leen de Pinder uit Werkendam de zoveelste nylonzak met zand in het geslagen gat in de Pluimpotdam nabij Scherpenisse neerploffen en voor de tweede maal was de haven van dit dorpje op het eiland Tholen afgesloten van het water van de Ooster-Schelde. Het was geen bijzondere zak, met een of andere aardige tekening er op, zoals de vorige keer bij de sluiting, doch een van de honderden die in voorraad lagen. En er was ook ge^n gejuich en er klonk geen fluitconcert toen deze zak zich in het zoute water vast zette. Er was alleen belangstelling van de zijde van Rijkswaterstaat en de hoofden van dienst die met het werk aan deze dam zijn belast. Ir. N. Bieseveld, die de algehele lei ding van de Pluimpot nu in handen heeft, was wel tevreden over het ver loop van het werk. De tegenslag, die men heeft ondervonden, toen in de nacht van 22 op 23 oktober j.l. bij vliegende storm en met giergetij het water van de Schelde zo hoog kwam dat het over deze nylondam stroomde en er na deze verwoede strijd een gat in sloeg van plm. 50 meter heeft toch ook weer zijn lering gegeven. Schade meegevallen De ichade die er toen werd aange richt viel nog al mee. De nylonzakken die in de haven waren meld en konden weer gebruikt wor den en toen werd enige orde op het werk gesteld. Allereerst werd begonnen de dijk te verbreden, te verzwaren en te verho gen zodat deze nu werd gebracht op 3.20 m. plus N.A.P. wat oorspronkelijk ook het plan was geweest. Deze week was het gat terug ge bracht tot een breedte van 35 meter. Dinsdag vlotte het werk zo gestadig dat het gat nog maar goed 10 meter breed was. Woensdagmorgen werd de laatste hand aan dit werk gelegd. Slechts enkele hoofden van dienst van Rijks Waterstaat te weten Ir. Snip terecht gekomen, werden eerst verza-van het Bureau Bijzondere Werken en dr. Dronkers volgden het werk voor deze laatste onderneming van nabij. Ir. N. Bieseveld was tevreden over het gehele verloop. Omstreeks twaalf uur begaaf men zich naar de dam waar de dragline machinisten aan beide zijden de laat ste nylonzakken met zand in het gat lieten zakken. Precies half een ging een van deze zakken er in en kwam er geen water meer vanuit de Haven in de Schelde gestroomd. Wel sijpelde er ond-r en tussendoor nog een weinig water, doch dit was van geen betekennis. Verbreed Het gedeelte in de dam waar de doorbraak in heeft plaats gehad, werd enige meters breder gemaakt en men zou de gehele dag door blijven werken om de dam op gelijke hoo«te te bren gen. Deze zal dan nog versterkt wor den met een zandrug waarna het werk aan de definitieve dijk weer kan aan vangen. Het water dat nu nog in de Haven is zal uit dit afgesloten gedeelte moeten worden W""»°pompt. Naar wij nader vernemen, zijn de nieuwe nylonzakken van iets grotere afmeting rlan de oude, die 1 meter lang zijn. De dam zal tot 3.60 m. met nylonzakken worden opg osgd, waar na er nog een deklaag zal worden aan gebracht. zo-'-t de totale damhoogte 3.80 plus NAP wordt. en liet dit blijken door niet te ver schijnen. De opnieuw uitgeschreven vergade ring aan het begin van deze week kon om dezelfde reden niet door gaan. In deze bijeenkomst, waar vruchteloos werd gewacht op het ver schijnen van zes van de elf raadsle den, heeft de burgemeester ernstige ontstemming geuit en meegedeeld dat de eerstvolgende vergadering ongeacht het aantal aanwezigen, door zal gaan. Correspondent In St. Jansteen wordt veronder steld dat de raadsleden tot hun weigerachtige houding zijn aange zet door een correspondent van 'n streekblad, die, doordat hij onder wijzer is, niet de vroege raadszit ting kan bijwonen voor het schrij ven van zijn zeer puntig gestelds raadsverslagen, die meestal wei nig instemming schijnen te genie ten bij b. en w. Minister Hofstra: (Van onze parlementaire redacteur) Ook al zijn er enkele aanwijzigin- gen, dat de financiële en economische positie weer de goede kant optrekt, dat wil nog niet zeggen dat we over het dieptepunt heen zijn, zo conclu deerde gistermiddag minister Hofstra in de Tweede Kamer. Het is dus drin gend noodzakelijk dat we een halt toe roepen aan de sluipende inflatie en aan de prijsstijgingen. Daarom houdt de regering ook vast aan haar voor nemen om de belastingen met f 107 min te verhogen. Het stemde minister Hofstra tot te vredenheid dat we er in 1957 in zullen slagen om het invoeroversehot van '57 te houden binnen de cijfers van 1956. DE BILT ZEGT Vrij koud Droog weer met veel bewolking, •maar later enkele verspreide opkla ringen. Overwegend matige Oostelijke wind. Weer iets lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1