Vlissingse vissers leverden bloedig duel Onenigheid met mes beslecht op het Beursplein In Geersdijk komt een verenigingsgebouw Petsie Pelle Pingo Toenemende belangstelling voor teelt van pruimen Proef de nieuwe Moccona MOCCONA Chefarine „4" Jaarverslag proefstation voor de fruitteelt Lage produktie zacht fruit POLITIERECHTER MIDDELBURG Propaganda-Centrale Walcherse V.V.V/s vergaderde 'Vijftig jaar Christelijk onderwijs Vrouwenpolder Raad Wissenkerke stelde f 25.000,— - beschikbaar beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen I Vorige maand 6768 schepen door Kanaal van Zuid-Beveland e=Hezer5 grijpen naar de pen GOBS Voortreffelijk gedenkboek VCS De vrolijke avonturen van en Woensdag 13 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD k W Pagina 2 Ingezonden Meded. iaav.) m wJm Êr -WMmi de extra-krachtige poederkoffie van Douwe Egberts pittig en vol Week-end bus Normale bus (of potje) Gezinsbus f f 1.36 f 2.40 8.90 Douwe Egberts poederkoffie direct klaar in de kop De politierechter te Middelburg heeft dinsdag de Vlissingse visser J.S. veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één week met een proeftijd van twee jaar en vijftig gulden boete. Het was het laatste deel van een drama, waarvan het eerste bedrijf speel de op de middag van de elfde mei, op het Beursplein in Vlissingen, toen schipper S. een vechtpartij met collega-schipper L. de N. ge bruik maakte van een mes, waarbij laatstgenoemde een steek in de rug en verwondingen aan het gezicht opliep. De zaaji kwam voor het eerst in be handeling in augustus jl. Toen vertel de S., de kapitein van de „Vlissingen 28", dat er reeds enige tijd onenigheid bestond over een paar vismanden. Op de bewuste dag, verklaarde S. toen, was hij op Boulevard De Kuyter door De N. uitgedaagd en hoewel S. daar niets voor voelde, begaven beide man nen zich naar het Beursplein. „Plotse ling kreeg ik enkele klappen", zei S., „en ik dacht, dat ik iets „hards" voel de". Toen trok hij zijn mes. Tegenstrijdig Eén der getuigen verklaarde des tijds, dat De N. al bloedde, voordat 'n derde man, De N. jr., zich in de strijd mengde. Een andere getuige evenwel wist met stelligheid te vertellen, dat De N. reeds onmiddellijk werd bijge staan door zijn zoon. Het was dus niet duidelijk, of S. zijn mes al gebruikte, voordat de jonge De N. zich in het gevecht mengde, of dat S. reeds bij de aanvang van het duel van twee man nen tegenstand ondervond. De Vlissinger C. K. werd nu dinsdag min of meer de kroongetuige in deze zaak, toen de behandeling werd voort gezet, terwijl de edelachtbare heren achter de groene tafel bijna schuil gin gen achter de met bloed besmeurde onder- en bovenkleding van 't slacht offer en ook het mes als een grimmig bewijs van S.' daad ter tafel lag. „S. stak al voordat De N. jr. zich in de strijd mengde", sprak K. en hij maakte op verzoek van de politie rechter, mr. J. A. E. Rink, met het mes de bewegingen, die hij de verdachte had zien maken. Noodweerexces Het woord was toen aan de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, die van mening was, dat beide vissers voor de vechtpartij aan sprakelijk zijn. „Maar", zo vervolgde de officier, „van het gebruik maken van een wa pen door De N. is niets gebleken. S. heeft wel gestoken". „S. is echter te ver gegaan", aldus de officier, die één week hechtenis vorderde. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, Middelburgs Mannenkoor In de jaarvergadering van het „Mid delburgs Mannenkoor" zijn de versla gen van secretaris en penningmeester goedgekeurd. Tijdens de vergadering werd door een vertegenwoordiger van het Gewest N.-Brabant en Zeeland van het „Koninklijk Nederlands Zangers verbond" aan de heren L. P. J. Sul kers en L. J. Geers, erespeldjes en oorkondes uitgereikt voor 40-jarig lid maatschap van het „Middelburg Man nenkoor" en aan de heren A. Minder- houd en P. H. Geers, voor 25-jarig lid maatschap van genoemd koor. In een bestuursvakature werd voor zien door het verkiezen .van de heer M. Sanderse te Middelburg. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waarder, K. van der Pol te Veenendaal; te Oostwold, J. P. van Santen, kand. te Utrecht; te Lem mer, F. Kuiper te Goenga. Aangenomen naar Akkerwoude- Murmerwoude, R. Dijkstra te Wagen borgen. Geref. Kerken Tweetal te Den Haag-Loosduinen, G. van Doornik te Nijmegen en P. C. de Vries te IJsselmon.de. Beroepen te Groningen-oost, H. van der Wey te Emmen; te Harlingen, G. H. W. Peddemors te Dirkshorn; te Broek onder Akkerwoude, W. B. van der Meulen, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Uithuizermeeden, C. W de Vries te Lollum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Opperdoes, M. Vlietstra te Eemdijk. Bedankt voor Woerden en voor Zie- rikzee (2e predikantpl.), G. J. Buys te Papendrecht. Geref. Gemeenten Tweetal te H. I. Ambacht, L. Kie- boom te Lisse en H. van Gilst te Dirksland. wees er met klem op, dat De N. de oorzaak van alle narigheid is geweest. „Hij heeft een gevecht uitgelokt", sprak de raadsman, die nog eens pre cies schetste, wat aan het duel vooraf ging. „Toen S. zag, dat hij tegen twee te genstanders had te boksen, greep hij zuiver uit angst naar het mes", zei mr. Adriaanse, die dan ook een beroep deed op noodweerexces en de politie rechter vroeg S. tot een geldboete te veroordelen. „De N. zit nog steeds te treiteren", besloot pleiter. Mr. Rink verwierp het beroep op noodweerexces, evenals de officier in zijn repliek had gedaan. „S. had door weg te lopen een vechtpartij kunnen voorkomen", oordeelde de politierech ter, die echter uit het proces-verbaal ook wel de indruk gekregen had, dat De N. begonnen was. Mr. Rink kwam hierna tot zijn vonnis. Hazardspel De Middelburgse caféhouder P. M. verscheen eveneens voor het hekje. Hij werd ervan beschuldigd gedurende de maanden juli en augustus in zijn zaak gelegenheid te hebben geboden tot hazardspel (zwikken). Het spel Veel belangstelling bestond er gis teren voor de najaarsvergadering van de Propaganda-Centrale Walcheren, waarbij de Walcherse V.V.V.'s zijn aangesloten en welke vergadering in Koudekerke werd gehouden. Voor de aanvang van deze bijeen komst werden de deelnemers door b. en w. ontvangen ten gemeentehuize en wees burgemeester 3. L. Dregmans op de goede samenwerking die er be staat tussen het gemeentebestuur en de plaatselijke V.V.V. De vergadering stond onder leiding van de heer Ad. Mets uit Vlissingen, die er in zijn openingswoord zijn te leurstelling over uitsprak, dat, uit oog punt van veiligheid, de duinen op Walcheren meer en meer verdwijnen, om plaats te maken voor dijken. Hij achtte dit van groot gevaar voor het toerisme, dat juist voor Walcheren zo belangrijk is. Twee sprekers hebben voorts in deze vergadering één en ander verteld over de komende wereldtentoonstel ling, volgend jaar in Brussel. Het wa ren de heren R. C. v. d. Kerckhoven, adj. directeur van de Informatiedienst van de wereldtentoonstelling en mr. H. van Hoorn, hoofd van dé afdeling Ned. inzending. Beiden wezen zij op de belangrijkheid van deze tentoon stelling en het Nederlandse aandeel dat hierin geleverd zal worden. Neder land kreeg nl. de beschikking over één van de grootste terreinen die aan buitenlandse inzenders werden toege wezen. Andere bijzonderheden over de wereldtentoonstelling hebben wij enige tijd geleden reeds uitvoerig in onze krant gepubliceerd. Besloten werd, de najaarsbijeen komst van de Propaganda-Centrale Walcheren volgend jaar in Veere te houden. De voorzitter deelde nog mee, dat o.a. een nieuwe folder is ontwor pen. Op 21 november hoopt de Vereni ging voor Christelijk volksonderwijs te Vrouwenpolder haar 50-jarig bestaan te herdenken. In het kerkgebouw van de Geref. kerk (art. 31 K.O.) wordt 's avonds 'n herdenkingsbijeenkomst gehouden. De heer P. Duvekot zal herinneringen uit de 50 jaar vertellen, een kinderkoor zal zingen en de heer F. C. van Dorp zal declameren. werd er steevast iedere week door 'n viertal lieden beoefend. M. stelde kaarten en fiches beschikbaar. De officier van justitie had de in druk, dat er in vele café's gezwikt wordt. „Maar hier ging het om grote bedragen en het is wel eens op een flinke vechtpartij uitgelopen". De officier vroeg f 50,boete en M. werd conform veroordeeld. Kringvergadering Geref. Mannenverenigingen Voor de kring O.Z.-Beveland van de Geref. Mannenverenigingen heeft de heer R. Hagoort te Goes gesproken over „De techniek dezer eeuw". N.C.V.B.-afdeling opgericht te St. Maartensdijk Te St. Maartensdijk is vorige week tijdens een druk bezochte bijeenkomst een afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond opgericht. De leiding berustte deze avond bij de dames De Jong-Bikker en Ligthart-Schenk. Er gaven zich 23 van de 30 aanwe zige dames als lid op. Tot bestuursle den werden gekozen de dames Lind- hout-v. d. Werf (presidente), Pleune- Ketel (vica-presidente), Rijnberg- Deurloo (secretaresse) en Koopman- Hage (penningmeesteresse). Maandag kwam de raad van Wissen kerke in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. van Halst. In een schrijven van de commissie B.L.O. te Goes, deelde de voorziter mede, dat de plannen voor een nieuwe B.L.O.- school vaste vorm aannemen. Voor de gemeente Wissenkerke zou de bijdrage in de bouwkosten 44 cent per inwoner bedragen. De werkelijke uitgaven voor de open bare lagere scbool, hebben over 1956-be- dragen f 1745,80. De voorlopige vaststel ling van de uitgaven werd door de raad goedgekeurd. De komende winter zal aan minder draagkrachtigen een kolentoelage wor den verstrekt van drie hl eierkolen. Aan de Middenstandsvereniging Wis senkerke werd vergunning verleend het sluitingsuur van de winkels gedurende de winkelweek van 21 nov. tot 6 dec. a.s. te verlengen tot 21 uur. Aan de Geref. school te Kamperland werd een bedrag van f5042,75 toegekend, voor vernieuwing van een schoollokaal. Het bestuur van de school heeft plannen, de vier kleine ramen van dit lokaal te vervangen door één raam, een nieuwe vloer te laten leggen, gordijnen aan te schaffen en een glazen deur te laten dicht metselen. Aan de heer P. Balkenende, werd eer vol ontslag verleend als bezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand. In zijn plaats werd benoemd de heer M. A. v. d. Male. De minister van O. K. W., heeft op het verzoek van b. en w. een rijksver goeding ingevolge art. 56 van de l.o. wet 1920 voor de tweede leerkracht aan de openbaar lagere school, gunstig beschikt. Ver .gebouw Het verleende eervol ontslag aan mej. F. L. van Splunder werd Ingetrokken. Medegedeeld werd door burgemeester Van Halst, dat een bedrag van f25.000,— is beschikbaar gesteld voor een nieuw verenigingsgebouw te Geersdijk. Het ge- Ingezonden Meded. (adv.) Bij pijn, griep ol ..landerig gevoel lorgl een enkel lebiet dol U weer mei plezier Uw werk kunl doenl bouwtje zal verrijzen op de Gedempte Vaart .en zal plaats kunnen bieden aan 100 personen. De opbrengst van een te houden bazar, is bestemd voor de inven taris van het gebouw. Bij de rondvraag wordt er door een van de raadsleden op gewezen, dat bij Geersdijk geen bord is geplaatst, waarop staat aangegeven waar de kom van het dorp begint. Burgemeester Van Halst zegde toe, dat zo spoedig mogelijk een bord zal worden geplaatst. De heer M. A. Westerweele vroeg, of het mogelijk is, dat nog de komende winter voor riolering in Kamperland kan worden gezorgd. Volgens de burgemees ter zal dit niet mogelijk zijn. In de maand oktober voeren in to taal door het kanaal van Zuid-Beve land 6768 schepen welke een inhoud hadden van 3182.192 ton. Van deze schepen waren er 68 met een inhoud van 2353.809 ton geladen en 2084 sche pen met een inhoud van 828.383 ton waren leeg. Bij deze schepen waren o.a. 4162 ge laden motorschepen van 1754.534 ton en 1767 ledige van 598.233 ton en 506 geladen sleepschepen van 593.768 ton en 206 ledige van 213.149 ton. Verder passeerden er 609 sleepboten en 54 coasters van welke laatste er 16 ge laden waren en 38 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden er 784 geladen motorschepen van 431.790 ton en 74 ledige van 61.587 ton en 185 ge laden sleepschepen van. 251.085 ton en 7 ledige van 9.375 ton naar België en 598 geladen motorschepen van 379.035 ton en 44 ledige van 20.816 ton en 136 geladen sleepschepen van 179.429 ton en 3 ledige van 2028 ton van België. In totaal passeerden er 2376 geladen motorschepen van 997.486 ton en 606 ledige van 163.000 ton en 298 geladen sleepschepen van 351.752 ton en 58 le dige van 44.734 ton naar België en 1786 geladen motorschepen van 757.048 ton en 1161 ledige van 435.233 ton en 208 geladen sleepschepen van 242.016 ton en 148 ledige van 168.415 ton van België. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 4430 Nederlandse, 1431 Belgische, 341 Franse, 223 Zwitserse, 13 Engelse, 310 Duitse, 11 Luxemburg se, 8 Oostenrijkse en 1 Zweed. Bij vergelijking van de cijfers zien we dat er in totaal 43 schepen van 35.459 ton meer zijn gepasseerd dan in de maand september, waaruit blijkt dat de vaart door het kanaal van Zuid-Beveland ongeveer wel gelijk blijft. WEMELD1NGE Kerkdienst Geref. Gemeente. Woens dagavond 13 nov. half acht wordt een dienst gehouden van de Geref. Gemeen te, waarin voorgaat ds. Heerschap te Borssele. In het jaarverslag over 1956 van het Proefstation voor de Fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp een keurig verzorgd verslag! wordt op gemerkt dat de pruim de laatste tijd meer in de belangstelling van de fruit kweker komt te staan. Het schijnt, dat er door het vele rooien van per celen een bodem in de prijs te zijn ge komen en de laatste jaren is zelfs van een stijging van de prijs sprake. In het verslag wordt voorts melding gemaakt van ervaringen, die met nieu we appelrassen zijn opgedaan. Vooral ter aanvulling van het zomersortiment kwamen enkele goedsmakende en roodgekleurde rassen naar voren, die wellicht voor de praktijk van belang kunnen worden. In het verslag wordt voorts gespro ken over de belangrijkste rassen. Over het onderzoek naar nieuwe plantsystemen en boomvormen wordt in het jaarverslag opgemerkt dat de ontwikkeling van de boomvorm van hoogstam via struikvorm naar vrije spil nog niet ten einde is. De hoge ar beidslonen en het snel verouderen van het sortiment deed de fruitteler om zien naar een lage, vroeg in produk tie komende boomvorm en hij vond die in de vrije spil. Het nog steeds duurder en schaarser worden van ar beidskracht kan nog worden opgevan gen door een doelmatige mechanisatie. Veranderingen in deze richting op het gebied van de ziektebestrijding en grondbewerking laten de bestaande ronde boomvorm ook niet ongemoeid. Proeftuin te Kapelle Een van de belangrijkste problemen bij de teelt van zacht fruit is de ge middeld lage produktie per ha. In ver gelijking met de vooroorlogse jaren zijn de gemiddelde opbrengsten van de kleinfruitgewassen bijna niet ge stegen in tegenstelling tot die van ap pel en peer. Als de belangrijkste oor zaken kunnen hiervan worden ge- Spanje (2 Cor. 8:9) Nu men alweer begint steun te vragen voor het Sinterklaas kinderfeest, Is het mij een behoefte om weer bij vernieu wing uw liefde-offers te vragen voor de vele zeer arme kinderen en ouderen on zer Spaanse protestantse geloofsgenoten die Rome vaarwel hebben mogen zeg gen. Dezer dagen heb ik bezoek gehad van een gelovige vriend in Nederland, die een onderzoek-bezoek aan Spanje had gebracht. Er heerst daar schrikkelij ke armoede en ellende, zowel stoffelijk als geestelijk. Velen onzer geloofsgenoten heben haast geen eten In, en geen kle ren aan het lijf. Sommigen wonen(?) in holen. Daarom, vrienden, denkt nu dit maal eens niet alleen aan de kinderen in Holland, die van staatswege toch al be hoorlijk verzorgd worden; maar laat uw arme geloofsgenoten en hun kinderen in Spanje niet omkomen. Ook onze evange listen lijden honger en gebrek. En hou den toch in geloofsmoed vol. De ver drukking is groot; maar de Heere triom feert in menig hart. Stelt ons in staat, niet met Sinterklaas, maar met Kerstdag, in Spanje een beker lafenis uit Holland te overhandigen. God zegene u. G. WISSE Doorn, 6 november 1957 Parklaan 3 - Giro 577526 P.S. Net ontving -ik bericht uit Valen cia, dat ook onze mensen in diepe ellende zitten door de watersnood. ZOUTELANDE Verkoop consumptie. De verkoop van consumptie in het verenigingsgebouw „Middendorp" is voor de tijd van 3 jaar bij inschrijving gegund aan de heer P. Maas. Collecte. De Klaprooscollecte bracht op f32,26. Alliance Frangaise In 1955 hebben enige Franse eth- nologen een ontdekkingsreis onderno men naar de berglanden in het noor den van Viet-Nam. De leider van deze expeditie, F. Laforest, heeft over deze reis maandagavond verslag uitge bracht voor een talrijk gehoor. Door middel van een kleurenfilm heeft hij enig inzicht gegeven in het leven van de Moïs is Barbaren), de primitieve stammen, die dat bergland bewonen. De heldere, boeiende uitleg, die de spreker bij de film gaf, heeft een zeer diepe indruk nagelaten op alle aanwe zigen. noemd, aldus het verslag, gevoeligheid voor ongunstige weersomstandigheden, zoals wintervorst, nachtvorst en wind- beschadiging, gevoeligheid voor sterk wisselende vochtgehalten van grond, degeneratie en de schade door para sitaire ziekten. In het verslag wordt voorts uitvoe rig aandacht geschonken aan het bo- demkundig onderzoek, het byologisch onderzoek, het entomologisch onder zoek, het acarologisch onderzoek, het biocoenotisch onderzoek van boom gaarden en over de beschutting in de fruitteelt. Het verslag, dat in totaal 87 pagina's beslaat en tal van belangwekkende il lustraties bevat alsmede deskundige beschouwingen over diverse facetten van de fruitteelt is voor belangstellen den a twee gulden verkrijgbaar bij het proefstation voor de Fruitteelt te Wil helminadorp, gironumer 495017. Het is wel een bijzonder mooie uitgave, het jubileumwerfe van de Ver enigde Coöperatieve Suikerfabrieken te Dinteloord, dat enkele dagen gele den is verschenen. Evert Zandstra heeft in dit boek een voortreffelijk verhaal geschreven over de geschie denis van de suiker- zowel uit suiker riet als uit bieten, Hans de Boer maak te een groot aantal zeer geslaagde fo to's en Mart Kempers verzorgde de lay-out op een wijze, die aan het ge heel een cachet van luxe en van uit stekende verzorging gaf. Op 31 oktober was het tien jaar ge leden dat de drie coöperatieve suiker fabrieken „Dinteloord", „Roosendaal" en „Zevenbergen" een fusie aangingen, waardoor de coöperatieve vereniging „Verenigde Coöperatieve Suikerfabrie ken U.A." tot stand kwam. Ter gelegenheid hiervan ontvangen leden en relaties dit prachtige jubi leumboek. Het jubileum van de Coöperatie is een felicitatie waard. In de afgelopen tien jaren heeft de V.C.S. bewezen van groot belang të zijn voor de Zeeuwss en Westbrabantse bietentelers. Het door de fusie ontstane bedrijf staat op een gezonde basis, een basis waarin de boeren vertrouwen hebben en die hen tot profijt is. Het bestuur van de V.C.S. moet ook gefeliciteerd worden met de uitgave van dit jubileumboek. Het steekt ver uit boven hetgeen gemiddeld aan her denkingsboeken bij jubilea het licht ziet. Het V.C.S.-bestuur is kennelijk van mening geweest, dat, zou er een jubileumboek verschijnen, dit dan ook op zeer hoog peil zou staan. Welnu, de verwachtingen zijn niet beschaamd. Evert Zandstra, die drie maanden in de suiker studeerde, alsvorens hij zich zette aan het schrijven van de tekst voor dit boek, heeft de suikergeschie denis op interessante wijze beschre ven. Wij zijn van plan op deze geschie denis binnenkort terug te komen. Aanbesteding herverkaveling op Tholen De Nederlandse Heidemij heeft gis teren te Sint Maartensdijk aanbesteed het aanleggen, verbeteren en verhar den van wegen, het egaliseren van percelen en het graven van leidingen en kavelsloten in verscheidene com plexen van het herverkavelingsplan eiland Tholen. Laagste inschrijver was de firma J. D. Janse, Middelburg met f 1.758.000 en hoogste inschrijver was de N.V. A.V.O.B. te 's Hertogenbosch met een bedrag van f 2.340.000. De raming be droeg. f 1.088.490. V olleybal-competitie Ook deze week hebben de Olympia- nen alle gespeelde wedstrijden gewon nen. Bij de dames werd het 21 tegen VVS 1 en 2—0 tegen VVS 2. VVS 1 en 2 wonnen weer van BGS beiden met 2—1. Avanti 1 won beide sets tegen Avan- ti 2. In de le klasse heren verloor Avan ti zowel tegen Olympia als tegen OVC 1: Olympia won van beide teams. In de 2e klas heren won Olympia van VIO 1 en 2, Smevo won van PBB en Smevo 2, PBB won weer van Sme vo 2. ST. MAARTENSDIJK Collecte. Te St. Maartensdijk is een col lecte gehouden voorChr. Blindenhulp „De Fakkels Bijeen". De opbrengst be droeg f 127,65. RILLAND Nieuwe zuiveiwinkei. In Rilland is deze week een zuiveiwinkei geopend door de Fa. Van Zweden. De inrichting is zeer modern. Bij de opening, die verricht werd door burgemeester J. C. W. Jobse, was er een enorme belangstelling. Een groot aantal personen, waaronder het dagelijks bestuur der gemeente, benevens aannemers, leveranciers, etc. woonden de receptie bij. 42 2) dingen meei nu de eb? een vliegtuig. Ja, ja, zeelieden maken rareStijgt het eiland nu, of begintGaat dat effe fijn, 't lijkt wel!

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2