3 V.S. WILLEN ATOOMWAPENS MET DE NAVO DELEN Voorstel van senator Jachson Gezamenlijk opleidingscentrum Stevenson gaat Dulles adviseren t.a.v. Navo ftiaiiiiiaiiiiiia N.-Guinea aan ons! En anders zetten we handel met Nederland stop Meer fiscale armslag voor regering bepleit INDONESIË DREIGT Gaat Pluympot vanmorgen voor tweede maal dicht? PROJ ESJANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verkoper van de kobaltbom meldde zich bij politie Door Kamerlid. Vondeling (PvdA) „Sportieve verliezer GROOT NIEUWS VOOR ALLE HUISVROUWEN AMATEURS TEGEN ZEEUWS ELFTAL Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goei Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraal 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, f 7— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Be„proefd" dwelt oesters mosselen (Zie pag. 3) 13e Jaargang No. 3857 Hoofdredacteur: R HAGOORT directeur j acq de smit Woensdag 13 nov. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.58 u., onder 16.51 u. Maan op 23.56 u., onder 13.13 u. Hoogwater donderdag 14 nov.: Vlissingen: 6.00 u. 1.69 m., 18.41 u. 1.75 m. Terneuzen: 6.30 u. 1.87 m., 19.08 u. 1.93 m. Wemeldinge: 7.37 u. 1.14 m.. 20.08 u. 1.64 m. Zierikzee: 7.14 u. 1.24 m., 19.52 u. 1.44 m. De 37-jarige Nigeriaanse beeld houwer, Ben Enwonwu, heeft een standbeeld gemaakt van koningin Elizabeth H van Engeland, dat in brons uitgevoerd een plaats zal krijgen in het huis van afgevaar- die"lon in Lagos. De Amerikaanse democratische senator Henry Jackson, heeft van daag bij de officiële opening van de conferentie van parlementsleden der vijftien N.A.V.O.-landen het voorstel gedaan, de Amerikaanse geleide projectielen met alle strijdkrachten van de N.A.V.O.-landen te delen. Hij zei door de Amerikaanse regering, met wie hij zich gister avond telefonisch had verstaan, gemachtigd te zijn tot het indienen van zijn voorstel. Jackson is voorzitter van de commissie die zich bezig houdt met de voorziening van wetenschappelijk en technisch personeel in de landen van de N.A.V.O. Volgens de Amerikaanse senator is een gemeenschappelijke minimumpeil van vertrouwdheid met deze wapens (geleide projectielen) nodig voor de gehele Atlantische gemeenschap. Om dit tot stand te brengen zou een lang. intensief en stelselmatig opleidings program noodzakelijk zijn. Hij opperde de onmiddellijke inrich- Het nuu-,ei is nu in Luuucn, waar het gedurende de wintermaanden tentoongesteld zal worden. Koningin Elizabeth poseerde ver scheidene malen voor de kunste naar, op het paleis en in zijn stu dio in Londen. We zien de beeld houwer hier aan het werk tijdens het repareren van kleine bescha digingen, die het beeld tijdens het vervoer naar Londen opliep. De Israëlische campagne van vorig jaar in de Sinai heeft 350 miljoen Is raëlische ponden (circa 700 miljoen gulden) gekost. Vermoedelijk ongerust geworden door de publikaties in de dagbladen heeft zich gisteren bij de politie te Leiden de verkoper gemeld van de on langs uit het Kamerlingh Onnes La boratorium ontvreemde loden pot, waarin zich, zoals bekend, 93 staafje radio-actief kobalt bevonden. Na zijn aanmelding is de man on middellijk geconfronteerd met de op koper van oude metalen, die inderdaad in hem de verkoper herkende. De man is daarna voor een medisch onderzoek doorgezonden naar het Academisch ziekenhuis. Dit onderzoek zal nog en kele malen worden herhaald. Er kun nen daarover thans nog geen inlich tingen worden verstrekt. Het eerste graan uit Oostelijk Flevoland Naar wü vernemen is dezer dagen het eerste graan uit de nieuwe IJssel- meerpolder Oostelijk Flevoland ver- kocht aan een handelaar in de Noord- oostpolder. Het betrof hier een hoe veelheid van 109 ton rogge en gerst en de opbrengst was f 26.50 per 100 kg. Het grootste deel van de geheel drooggevallen polder is nog bedekt met riet, zeebies, moerasandijvie en ander onkruid, maar in de richting van de Roggebotsluis, ongeveer tegen over Kampen is al een flink begin gemaakt met de ontginning. De thans verkochte rogge en gerst werden dit (Van onze parlementaire redacteur) De socialistische afgevaardigde Vondeling heeft gisteren meer arm slag voor de regering op fiscaal ter rein bepleit. De regering reageert op bepaalde situaties steeds te laat, daar het gemiddeld zes maanden duurt een belastingontwerp door beide Ka mers der Staten-Generaal is aangeno men. Waarom moet de minister van financiën langdurig op de pijnbank liggen als hij belastingen wil verho gen? De heer Vondeling vond dit on billijk, omdat de regering toch reeds de gelegenheid, zonder wettelijke maatregelen, de inkomensverhouding in ons land grondig te wijzigen. Rentestand Zo kan de minister van financiën per dag de wisselkoersen veranderen. Hetzelfde geldt voor de rentestand. Ook op het gebied van de lonen en prijzen kan de regering ingrijpende beslissingen nemen. Maar de belasting- politiek valt daarbuiten. Dit vond de Stevenson, de Amerikaanse democratische leider, die tweemaal bij presi dentsverkiezingen door Eisenhower verslagen is, zal minister Dulles helpen bij het formuleren van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de N.A.V.O. Dit is dinsdag door Stevenson zelf en een woordvoerder van Dulles' „state department" bekendgemaakt. Stevenson verklaarde in New York, dat hij gaarne zal meewerken aan het Amerikaanse program, dat Eisenhower de volgende maand op de N. A. V. O.- conferentie in Parijs zal indienen. Aanvankelijk had Hagerty, de woordvoerder van het „State depart ment", verklaard, dat Stevenson een verzoek van Dulles om medewerking had afgewezen, doch dat hij, Steven son, wel bereid was commentaar op het program te leveren als het een maal opgesteld zou zijn. Later corrigeerde hij zijn verkla ring. Stevenson had weliswaar ge- o „„men in Dulles' DE BILT ZEGT Lagere temperaturen Overwegend droog met veel bewol king maar ook enkele verspreide op klaringen. Lagere mperaturen dan gisteren. Zwakke to matige oostelijke wind. staf die het program opstelt, maar wel wilde hij advies en commentaar leveren naarmate de formulering van het program vordert. Stevenson zal dus voortdurend op de hoogte worden gehouden van de ontwikke ling van dit program en voor de de finitieve vorm wordt vastgesteld, zijn commentaren leveren, aldus Hagerty. Gaarne bereid Stevenson zei dinsdag, dat hij de vorige week Dulles de verzekering had gegeven, dat hjj gaarne bereid is de regeringsvoorstellen te bestuderen en er commentaar op te leveren voor zij definitief worden vastgelegd. De pun ten waarover overeenstemming be staat, wil Stevenson in het openbaar steunen. Voorts heeft Stevenson aan Dulles reeds een memorandum gezon den dat zijn eerste indrukken over de problemen waarvoor de Verenigde heer Vondeling niet geheel logisch, daar ook de belastingpolitiek een on derdeel van het conjunctuurbeleid is. Het gevolg van het late reageren is, dat de dosséring van de belastingver hoging meestal groter moet zijn dan nodig is. Natuurlijk wenste de socialistische financiële specialist wel dat de belas tingmaatregelen achter af worden goedgekeurd. Hij was er zich van be wust, dat zijn denkbeeld strijdig was met de grondwet. Een verandering van onze grondwet op dit punt zou de heer Vondeling echter niet betreuren. Het bewuste artikel is trouwens in onze hoogste wetgeving opgenomen in een tijd dat men van conjunctuurpolitiek nog niets afwist. Pleidooi Dit socialistisch pleidooi voor een slagvaardig belastingbeleid was een van de weinig interessante punten, die bij de algemeen financiële beschou wingen in de Tweede Kamer aan de orde kwamen. Een pleidooi, waarvan de socialisten zelf wel niet zullen ver wachten, dat het een warm onthaal zal vinden. Van de zijde der P.v.d.A.-fractie werd onomwonden gesteld, dat zij een hogere belasting op luxe goederen niet zon hebben afgewezen. Het psycholo gische moment was daarvoor rijp. al dus de heer Vondeling, omdat ieder een deze belastingverhoging verwacht te. Hij begreep, dat met deze uitlatiug geen propagandistische eer zou wor den ingelegd, maar zo zeide hij, men moet de moed hebben. Vooral de verhoging van de inkom stenbelasting voor de hogere inkomens vond hij noodzakelijk, omdat deze groep mensen niet mee doen aan de bestedingsbeperking. De heer Vonde ling vond het een ongewenste maat schappelijke ontwikkeling, dat huren en pachten worden beheerst, maar dat de regering op de vermogensmarkt passieve houding aanneemt. Hij vrees de, dat de woningbouw door gebrek aan financieringsmiddelen in 1958 zal stagneren. Er worden ook te veel ver gunningen uitgegeven. Nederlander betrokken bij schilderijenvervalsing? Het parket te Parijs heeft de inbe slagneming bevolen van twaalf ver valste schilderijen, die gereed waren voor uitvoer naar Amerika. De schil derijen waren toegeschreven aan Re noir, Gauguin, Rouault, Degas, Utrillo, Daumier en Cezanne. Bij een onderzoek door de „Surete Nationale" zou zijn gebleken dat een tijdelijk in Parijs verblijvende Neder lander, A. van N. de doeken had ge adresseerd aan een lijstenmaker te Houston in Texas. Bij van N. zijn reeds vijf andere vervalste schilderijen in beslag genomen. Gezocht wordt nog naar de vervalsers en hun medeplich tigen. Staten staan, bevat. De Deense regering onderhandelt met de V.S. over het in bruikleen krij gen van oorlogsschepen, zo blijkt uit een mededeling van de Deense minis- ting van een NAVO-opleidingscentrum met het doel deze kwestie op NAVO- basis aan te pakken. Het centrum zou in de eerste plaats moeten dienen om leden van de NAVO-strijdkrachten, ingenieurs en technici een beter begrip te geven van de elementaire prakti sche problemen die vastzitten aan het gebruik van bedoelde projectielen. Als deze grondslag eenmael gelegd zou zijn, zou het centrum methoden kunnen ontwikkelen voor het beproe ven van projectielen die door alle NA- VO-landen gebruikt worden. Er zou een opleidings- en oefenterrein kun nen worden ingericht waar praktische ervaring in het gebruik van operatio nele projectielen kan worden opge daan. iiovonHpn mededeling adv De nieuwe Tornado snelkookpan nu volop verkrijgbaar! Wat een gemak! Wat 'n besparing op gas en elektra! Ook kunt voortaan sneller, gezonder en lekkerder koken! Vraag inlichtin gen over die talrijke nieuwe snufjes aan uw winkelier of (met inslui ting van 12 cent postzegelaan afd. Voorlichting, Tornado, Dordrecht. In de loop van gisteren is de dijk om de bouwput in het Haringvliet gesloten, zodat een aanvang zal kunnen worden gemaakt met de bouw van de sluiswerken in het kader van het Deltaplan. De foto geeft een beeld van het gat in de ringdijk. Uit dicht bij het Indonesische ministerie van financiën staande kringen wordt vernomen, dat de Indonesische regering de handels betrekkingen met Nederland zal verbreken, indien dit land niet be reid is westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Deze onthulling volgde op de ver klaring van president Soekarno, dat Indonesië Nederland zou kunnen dwingen de Indonesische nationale aanspraken op Westelijk Nieuw-Gui nea in te willigen door de Nederland se belangen in Indonesië te verzwak ken en een einde te maken aan de handelsbetrekkingen met Nederland. Ook heeft president Soekarno in redevoeringen, welke hij de laatste paar dagen heeft gehouden, de sugges tie gedaan om alle Nederlandse eigen dommen in Indonesië in beslag te ne men, als middel om de Indonesische aanspraken op Westelijk Nieuw-Gui nea te verwezenlijken. Soekarno zeide, dat niet mag worden geaarzeld bij het verbreken der handelsbetrekkingen. „De revolutie kan onmogelijk door aarzeling worden gewonnen", zou de president hebben gezegd. „Nationaliseren" Het invloedrijke socialistische dag blad „Pedoman" in Djakarta meldde vandaag, dat het grootste hotel in Djakarta, het „Hotel des Indes", de Nederlandse baken, ondernemingen en fabrieken tot de bedrijven zullen be horen, die zullen worden genationali seerd, als de pogingen van Indonesië voor een vreedzame teruggave van West-Irian mochten mislukken. Volgens het blad heeft de regering stappen genomen om de consequenties van nationalisatie van de Nederlandse ondernemingen in Indonesië onder ogen te zien. ter van defensie. Op de internationale macro plas tics beurs" in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw, zal men deze zware tractor van meer dan een ton kun nen zien... Hangen op een plat form, dat in de lucht gehouden wordt door elf stroken plastic film van 25 cm. breed en slechts een tweeduizendste van een inch dik. De film, polyethylene terephtalate kan een belasting verdragen van 1500 kg. per vierkante inch. Zaterdagmiddag a.s. Zaterdagmiddag word in Vlissingen een wedstrijd gespeeld tussen een amateur bondsploeg' en het Zeeuwse elftal. De bondsploeg der amateurs is als volgt samengesteld: Van Bruggen (DFC) en Claus (Hel- mondia); midden: Fabels (Be Quick, Gr.); Blanckemeyer (Feijenoord) en Dekker (VFC); Voor Gösgens (Rapid JC); Schuit (ZAC); Kraayer (ZAC); De Kreek (Feijenoord) en La Fleur (Roermond). Reserves: Duran (Quick, Den Haag), Brandse (Sparta), Poolman (Quick, Den Haag), Michels (Quick, Den Haag) en Van Gaans (MOC). Wegens slapte in het bedrijf zal binnenkort de Koninklijke DRU-fa- briek te Ulft een 32-urige werkweek invoeren. Door deze maatregel wordt voorkomen dat 200 werknemers moe ten worden ontslagen. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zal Rijkswaterstaat vanmorgen tussen 10 en 12 uur opnieuw proberen de Pluympot af te sluiten. Zoals bekend, werd enkele weken geleden in de nylondam bij de mond van de Pluympot een bres van vijftig meter breedte geslagen. Gisteren was het gat tot op enkele meters gedicht en vandaag hoopt men tegen het middaguur de laatste nylon zandzak in het gat te laten vallen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1