Derde oploswedstrijd start zaterdag pit de provincie Dammers krijgen opnieuw hun kans UITNODIOK Grote wisselbeker komt weer in de strijd w Grote „pillendraaiers" (II) Waarom geneesmiddelen vaak zo duur zijn Petsie Pelle Pingo aan alle dammers S (nu in het bezit van J. L, Strooband) ver mnaaró van (ede ten Soms is jarenlange reseach nodig De vrolijke avonturen van en Maandag 11 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 IN HET ZEEUWSCH-WEEKEND van deze week zul len we weer beginnen met de oploswedstrijd voor dammers. Het succes van de twee vorige wedstrijden is zo enorm groot geweest, dat we, nu de gezellige, lange winteravonden weer gaan komen, de derde oploswedstrijd op 16 november laten starten. En het ziet er gelukkig naar uit we hebben het ver gelijkingsmateriaal geraadpleegd dat er opnieuw meer deel nemers zijn dan de beide vorige keren. In het seizoen 1955/ 1956 waren er 31 A-deelnemers (gevorderden) en 29 B-deel nemers (beginners). 1956/1957 gaf 42 A-spelers en 25 B-deel- nemers te zien. Amerikaanse predikanten evangeliseerden in Japan Een team van 30 predikanten en predikantsvrouwen heeft onder leiding van Rev. en Mevrouw Lacour en Rev. Chuzeo Yamada (predikant bij de Verenigde Kerk, die zijn tijd hiervoor vrijmaakte) gedurende twee maanaen ln Japan een grote evangelisatiecam pagne gevoerd, die voor velen tot gro te zegen is geweest. Meer dan 200 Ja panse kerkelijke leiders, die bijeen waren gekomen om verslagen over de ze campagne aan te horen, hebben er hun waardering over uitgesproken, dat deze predikanten huis en haard verlieten om gedurende de heetste maanden in Japan hun vakantie te besteden aan de christelijke evange lisatie. Het plan tot deze actie ontstond toen Rev. Lacour als legerpredikant bij het Amerikaanse leger in Japan diep on der de indruk kwam van het Japanse evangelisatiewerk. Japan helpt lepra-lijders in Korea Volgens berichten uit Korea zouden daar ongeveer 750.000 mensen lepra- êatiënt zijn. De Japanse Vereniging tot ;ulp aan Lepra's (voorzitter Dr. T. Kagawa) heeft medicijnen gezonden voor deze patiënten als bewijs van christelijke liefde en medeleven van de zijde van hun Japanse broeders. En wanneer we de reacties van de ras-dammers nog even nagaan, dan komen we al snel tot de slot som, dat er ook dit jaar weer een flink aantal deelnemers aan de oploswedstrijd zullen meedoen. Vijftien weken achter elkaar pu bliceren wij de problemen, waar na de oplossingen binnen veertien dagen in huis moeten zijn bij de heer J. Strooband, Nieuw Ooster- sestraat 42 in Middelburg. Hij is namelijk de geestelijke vader van deze wedstrijd en aan hem geven wij gaarne de gelegenheid de tal loze oplossingen te beoordelen. Nu wij dan van plan zijn deze week de derde oplos- t wedstrijd van damproblemen te beginnen, is het ons een groot genoegen niet alleen al le deelnemers aan de vorige wedstrijden, maar ook de nieuwelingen uit te nodigen, i Het is onnodig te zeggen, dat ieder lezer van „Zeeuwsch Dagblad" kan deelnemen aan deze wedstrijd. Het is ook deze keer weer de bedoeling, dat de finale i gezamenlijk wordt gespeeld 1 in een nog nader vast te stel- len plaats in Zeeland. Dit 1 houdt dus in, dat de deelne- mers, die voor alle vijftien problemen een goede oplos- i sing hebben gevonden, reeds nu worden uitgenodigd aan- wezig te zijn bij de finale. En eerst daar zal worden uitgemaakt, wie winnaar is l van de wisselprijs voor het jaar 1957/1958. De bekerhouder, de hegr J. L. Stroo band te Middelburg zal de wisselbeker uit de watten moeten halen. Hij is een Een Amsterdams viitatelier zal op de „Daceva" (de dames confec- tievakbeurs, die volgende week in de Amsterdamse Apollohal gehou den wordt) uitkomen met deze „Spoetnik"-rok: een tweebaans Een centrum ter herinnering aan Rev. Stone De Verenigde Kerk in Japan heeft een commissie benoemd, bestaande uit 5 Japanse kerkelijke leiders en 4 zen delingen, om uitvoering te geven aan een plan tot de bouw van een centrum ter nagedachtenis aan wijlen Rev. A. R. Stone. Rev. Stone, een Canadese zendeling, kwam in 1926 in Japan en heeft zich geheel gegeven aan de ver breiding van het Evangelie onder de landelijke bevolking. In september 1954, toen hij op weg was naar een vergadering van de Evangehsatie Commissie van de Verenigde Kerk van Christus, kwam hij bij een ongeluk met de veerboot in Hokkaido om het leven. Ter herinnering aan het geloof en de vele goede eigenschappen van deze zendingspredikant en als waar dering voor zijn arbeid gedurende vele jaren, werd besloten tot bovenge noemd project over te gaan. rok van korenblauwe vilt, bewerkt met vilten figuurtjes in drie kleu ren: De maan, een raket, spoetnik, een deel van de aarde en sterre tjes. De rok zal ook binnenkort in de handel verkrijgbaar zijn (de prijs ligt dan tussen de 35 en 40 gulden) en wel in zestig tot zeven tig verschillende kleuren. jaar lang in de gelegenheid geweest de trofee te bewonderen, maar hij zal hem dit jaar weer moeten verdedigen. Verleden jaar was hij'de gelukkige om de eerste prijs van de heer P. de Visser uit Aagtekerke de winnaar van 1955/1956 over te nemen. En, zo zal ook dit jaar deze schitterende beker bjj diegene te recht komen, die de wedstrijd het hest tot een eind heeft gebracht. Elke week wordt er dus in het „Zeeuwsch-Weekend" een probleem ge publiceerd, waarvan de oplossing binnen veertien dagen ingestuurd moet zijn bij de heer Strooband. Onder elk diagram, dat er steeds bij vermeld zal staan, wordt steeds gezegd wanneer de oplossing inge zonden moet worden. Oplossingen, die na deze datum worden ontvangen, komen vanzelfsprekend niet meer in aanmer king voor waardering. Dat zou een te grote rompslomp geven bij de admini stratie. We zijn er echter van overtuigd, dat de tijdslimiet van twee weken, ruim schoots voldoende is. iaat Wie waren de dammers, die verleden jaar met een prijs naar huis gin gen? In ons archie' behoefden we niet lang te zoeken. Hier volgen de namen van de prijswinnaars: GKOEP A: le prijs: J. L. Strooband te Middel burg. 2e prijs: G. de Jager te Serooskerke. 3e prijs: W. Heijdra te Vlissingen. GROEP B: le prijs: J. v. Iwaarden te Krabben- dijke. 2e prijs: Jac. v. Iwaarden te Krab- bendijke. 3e prijs: J. C. Njjssen te Vlissingen, Meer kerkdiensten gevraagd Te Gendringen ontving de kerkeraaa der Hervormde Gemeente een verzoen van de meisjesvereniging en de C.J.M. V. om gedurende de wintermaanden dubbele diensten te houden. Zomers wordt dit steeds gedaan, maar in het winterseizoen is er maar één gods dienstoefening op zondagmorgen. De kerkeraad stelde deze brief op prijs, juist omdat hij van Jonge ge meenteleden afkomstig was. Toch kon de kerkeraad het verzoek niet ten voi le Inwilligen. Hij besloot om het aantal diensten in het dorpje Megchelen (dat ook onder Gendringen behoort) te ver meerderen. Ged. Schout voor A.R. in Oud-Vossemeer Voor de A.R. kiesvereniging te Oua- Vossemeer heeft Ged. A. Schout vori ge week gesproken over het onder werp: „Hedendaagse politieke proble men". Sprekend over de Tweede Kamer verkiezingen van vorig jaar, merkte de heer Schout op, dat diegenen, die vroe ger A.R. stemden en dit keer hun stem aan de P.v.d-A. gaven, van de uitslag geschrokken zijn. Hij hoopte, dat het een heilzame schrik zou mogen zijn. Het woord van Groen van Prinsterer, dat de revolutie haar eigen kinderen verteert, wordt hans door de Russische leiders bewezen. De kunstmatige Syri sche crisis, die overigens verleden tijd Is, zou een afleidingsmanoeuve en uit laatklep voor de binnenlandse moeilijk heden zijn. Dit neemt niet weg, dat een dergelijke situatie voor de wereldvrede gevaarlijk kan zijn. Dat gevaar wordt nog geaccentueerd door het raketten en knnstmanenprogram, dat overigens voor een belangrijk deel tot afleiding van de binnenlandse moeilijkheden zou kunnen dienen. Niet alleen in 't westen, waar Frank rijk machteloos is, maar ook ln het oosterse blok bestaan spanningen. Men denke b.v. aan China, waar te grote aandacht voor de zware Industrie heeft geleid tot gebrek aan de allernoodza kelijkste levensbehoeften. Wat de politiek in ons eigen land be treft, aldus de heer Schout, de gedach ten: „het kan niet op" en „vader Drees zorgt voor alles", gaan er tijdens ae bestedingsbeperking wel uit. Wat niet wegneemt, dat de bestedingsbeperking onze steun verdient. Er is geen andere weg. In dit verband wees spreker er op, hoe de P.v.d.A. het nog nodig acht, het beleid van Colijn in de dertiger Ja ren te kraken. Inderdaad zijn er toen fouten gemaakt. Men moet niet alles vergoelijken. Dit neemt echter niet weg dat van de kabinetten Drees, direkt ernstige fouten naar voren zijn getre den. B.v. het in handen van Soekarno en de zijnen in handen spelen van In donesië. Dit wordt nu ook door de so cialisten in meerdere of mindere mate toegegeven. En hoe is het met de wo ningbouw? Ook in dit opzicht kan wor den gesproken van falen. Tenslotte behandelde de heer Schout nog diverse facetten van het Delta plan. O.m. kwam de grote industriali satie aan de Seheldemond aan de orde. Er werd door de aanwezigen druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om vragen te stellen. ANNA JACOBAPOLDER Vergadering C.B.P.B. Voor de eerste maal vergaderde de C.B.P.B. vorige week in de zaal van „Ons Dorpshuis" onder leiding van mevr. Vogelaar-Hanse. Twee leden lieten een verslag horen van een vergadering die zij hadden bijge woond. De eerste was van een Provinci ale vergadering, terwijl in het tweede enige facetten van het V.V.H.-werk naar voren werden gebracht. Tot slot van deze vergadering had de presidente nog de verheugende medede ling dat deze avond vijf nieuwe leden konden worden ingeschreven, waardoor het aantal leden 73 werd. KORTGENE Aanbesteding, Namens het bestuur van de vereniging „Het Groene Kruis" afd. Kortgene werd vorige week in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene aanbesteed het bouwen van een wijkgebouw met woning en badhuis aan de Ooststraat te Kortgene. Er werd als volgt ingeschreven: Perceel I: het gehele werk met uitzon dering van het glas- en schilderwerk. Fa. v/h Gebr. Kievit, Colijnsplaat f 64.065; J. M. de Kater, Kortgene f 63.225; D. v. d. Poel, Oudelande f 59.900; R. Slotema, Wisselcerke f57.600; Joh. Baaijens, Ka- pelle f56.250. Perceel II: het glas- en schilderwerk. D. Jansen, Goes f5200; Gebr. Kramer, Wissekerke f3561; I. Boot, Kortgene f 3483. Het werk is nog niet gegund. ST ANN ALAND Dankdag voor het Gewas. De jaarlijkse Dankdag voor het Gewas zal te Sint- Annaland D.V. gehouden worden op woensdag 20 november a.s. Verkoopavond Dameskrans. De Dames- zendingskraris „Indonesië" beschikt mo menteel over een groot aantal goederen, die door de leden, maar ook door niet- leden vervaardigd zijn. Zowel de leden van de „Krans", als ook vele anderen, die geen lid zijn, hebben hun best ge daan, om een en ander voor de verkoop avond gereed te hebben. Deze zal gehou den worden op donderdag 21 november a.s. des avonds om 7 uur in het Catechi satielokaal der Ned. Herv. kerk. De op brengst van deze verkoopavond is be stemd voor het werk van de Gerefor meerde Zendingsbond in de Ned. Herv. kerk. SEROOSKERKE (W.) Zendingsfilm. Dinsdagavond om acht uur, zal in het Verenigingsgebouw te Se rooskerke (W.) een kleurenfilm worden vertoond over z.w. Afrika, het gebied waar Rijnse zending wordt bedreven. WEST-KAPELLE Aanbesteding. Op het gemeentehuis te Westkapelle is door b. en w. van "West- kapelle aanbesteed het aanleggen van een gedeelte straat met riolering in het uit breidingsplan „Noord". Er werd als volgt ingeschreven: G. Volker, Vlissingen f30.100,—; aann. bedrijf Zeeland f29.989; G. J. Eland, Vlissingen f29.400; aann.be- drijf E.L.K., Schoondijke f26.400; N. W. In de tweede wereldoorlog was Amerika bang, dat het door de Ja panse bezetting op Java van de kininetoevoer zou worden afgesloten. Om rampen te voorkomen, begonnen de Amerikanen toen op groot scheepse manier te zoeken naar een nieuw synthetisch middel ter be strijding van de malaria. De chemici en de farmacologen maakten en onderzochten niet minder dan 14000 scheikundige verbindingen. Zij vonden er twee, die bruikbaar waren en voor klinische toepassing in aanmerking kwamen Een leek denkt misschien, dat dit verhaaltje enigszins overdreven is. Maar op de researchafdelingen van de grote farmaceutische industrieën ko men dergelijke onderzoekingen regel matig voor. Er moeten manieren wor den gevonden om dure, natuurlijke geneesmiddelen goedkoper synthetisch te maken, er moet worden gezocht naar een verbeterde uitgave van reeds bestaande preparaten en er moet wor den nagegaan, of bepaalde chemische stoffen misschien een tot nu toe onbekende geneeskrachtige wer king hebben, zonder dat zij schadelijke nevenverschijnselen veroorzaken. En dan blijkt soms na een onderzoek van jaren, dat alle moeite tevergeefs is ge weest Tegenwoordig wordt het onderzoek naar nieuwe geneesmiddelen niet meer door individuele geleerden verricht, maar door specialisten, die in de on derzoekgroepen van de verschillende industrieën samenwerken. Zij kunnen beschikken over de noodzakelijke in; strumenten en grondstoffen en zij worden geholpen door een stafvan bekwame medewerkers. Dank zij dit systeem, is de geneesmiddelenschat in korte tijd enorm uitgebreid. Praktisch alle hormoonpreparaten en vele vita minen, alle geneesmiddelen, die de arts tegenwoordig gebruikt bij de be strijding van bacteriële infecties en tropische ziekten, bijna alle pijnstil lende middelen, narcotica en slaap middelen, middelen tegen te hoge bloeddruk en nog zeer veel andere waardevolle medicamenten, zijn op deze manier „ontdekt". Momenteel onderzoekt men in di verse laboratoria o.a. de zogenaam de cytostatica: middelen tegen kan ker, waarmee men goede resultaten hoopt te bereiken. De research houdt zich de laatste twee jaren ook bezig met de „psyeho-farmacologie"; men is er namelijk van overtuigd, dat ook het psychisch gedrag van de mens farmaceutisch beïnvloed kan worden. DU LR Veel mensen denken, dat de farma ceutische industrieën fabelachtige win sten maken. Zij vinden, dat deze fa brieken „profiteren van het lijden der Knuist, Goes f23.800; J. Lievense, West kapelle f23.310; Fa. A. v. Otte, Nieuw- dorp f 20.220. De gunning werd aangehou den. Motörscheepje had pech Door het betonningsvartuig Kram mer, het schip van het Loodswezen, dat zorgt voor de gasboeien, bracht in de Vluchthaven te Zijpe binnen het motorscheepje Broedertrouw II van schipper B. den Rooijen uit Sliedrecht. Dit schip was met pulp op weg van Puttershoek naar Yerseke en had in de Zuid Vlije motorsehade gekregen. Het seinde om assistentie. Het wordt bij de machinefabriek Maaskant en Zonen te Bruinisse gerepareerd. Plantsoen werd speelplaats In de Nieuwbouw te Bruinisse heeft men van de nood een deugd" gemaakt. Een hoek grond aan de Koningin Ju- lianastraat en Prinses Beatrixstraat was oorspronkelijk bedoeld als ver fraaiing en men had er reeds planten en heesters op geplant. Als zodanig werd het door de in dit deel van het dorp buitengewoon veel voorkomende jeugd, niet gewaardeerd. Men heeft het nu met tegels gepla veid en de jeugd heeft er nu een speel plaats bij. Goodwill-reis Koreaanse vrouwen Vijf en veertig Koreaanse Christen vrouwen, die thans in Japan wonen en die ongeveer 35 Koreaanse kerken vertegenwoordigen, maken een good- will-reis door hun vaderland, ten emde „de Koreaanse Christenen te vertellen over de huidige omstandigheden van de kerken in Japan en de goodwill van de Japanse christenen te vertolken". De Koreaanse kerk in Japan is lid van de Nationale Christen Raad. De vrou wen hebben een bedrag van ongeveer f 1200.meegenomen naar Korea als liefdegave van de Women's Division van de Nationale Christen Raad. Het aantal Koreanen dat momenteel in Japan verblijf houdt, wordt geschat op zevenhonderdduizend 1 millioen. Ik stel voor, dat we vandaag I Bravo, Petsie, dat is een goed niet werken. voorstel. voorstel. Een dutje doen is het mooi- I ste, wat er bestaat. Ik ga lekker een boek lezen. Oh, wat een mooi liedje. zieken", die nu eenmaal de al of niet door de dokter voorgeschreven genees middelen wel moeten kopen, duur of niet. Wij zijn op dit gebied ook maar leek en we kunnen dus moeilijk be- of veroordelen. Eén ding is zeker de farmaceutische industrieën zijn onder nemingen met aandeelhouders, die graag een behoorlijk percentage rente voor het geleende kapitaal ontvangen (welke aandeelhouder wil dit niet?) en géén liefdadige instellingen! Maar er is ook iets anders. Wanneer populaire specialité's, ver pakte geneesmiddelen, die gewoonlijk zonder medisch advies gebruikt wor den, succes hebben, kan de opbrengst dienen, om de zeer kostbare research voor andere geneesmiddelen te helpen betalen. Hierdoor wordt het in de han del brengen van deze specialité's dan ook gerechtvaardigd. Of dit standpunt, dat door vele farmaceutische fabrikan ten wordt ingenomen, juist is, valt na tuurlijk te betwisten. Aan de andere kant vraagt de fabri cage van een geneesmiddel vaak dure fabrieken, installaties en grondstoffen. Voor de bereiding van enkele honder den grammen insuline bijvoorbeeld zijn tonnen alvleesklier nodig. Deze kosten en natuurlijk ook die van het voorbereidend onderzoek (en die zijn soms zeer hoog) moeten ln de prijs van het uiteindelijk produkt worden gecalculeerd en deze kunnen dus vrij hoog oplopen. De risicofactor speelt bij de prijs bepaling ook een rol. Voor de ver vaardiging van een nieuw preparaat moet soms een grote fabriek worden gebouwd, terwijl de kans bestaat, dat dit preparaat binnen enkele jaren al weer wordt vervangen door een veel eenvoudiger en goedkoper te maken produkt, waardoor de hele kostbare inventaris van de fabriek waardeloos kan worden. EEN VOORBEELD Eén van de hormoonpreparaten, dat langs vele omwegen tot stand is geko men, is het corticosteron. Zoals be kend, zijn hormonen stoffen, die door sommige klieren worden afgescheiden en die in het lichaam een bepaalde taak verrichten. Een van de klieren, die hormonen afscheidt, is de bijnier. Ongeveer dertig jaar geleden kwa men enkele professoren er eindelijk achter, welke functie de bijnier heeft in het menselijk lichaam. Tot die tijd was het altijd een raadsel geweest, waarom mensen, bij wie de bijnier- schors was vernietigd of verschrom peld, dodelijk vermoeid werden en meestal stierven. Uit de bijnieren van koeien werden toen extracten bereid en het bleek, dat men daarmee dieren zonder bijnier schors in het leven kon houden. Toch had het nieuwe preparaat, cortine, voor lijders aan de ziekte van Addi son (veroorzaakt door t.b.c. aan de bij nieren) maar een zeer beperkt nut. Daarom ging een Nederlandse fabriek als eerste in Europa, samen met de Zwitserse professor Reichstein (die net klaar was met de afscheiding van het vitamine-C) proberen, uit de extrac ten stoffen te bereiden, die in grotere concentratie zouden kunnen worden toegediend. Men bereidde grote hoeveelheden extracten uit bijnieren van dieren en stuurde die naar Zürich. Professor Reichstein haalde er chemische stof fen uit en zond die terug naar Neder land, waar men bij ratten zonder bij nieren probeerde, of deze stoffen de functie van de bijnier konden overne men. Dit lukte voor het eerst in 1936 met het zgn. corticosteron. Maar als men deze stof wil maken, heeft men onnoemelijke hoeveelheden bij nieren nodig en het geneesmiddel zou voor de patiënten dan ook onbetaal baar worden. Reichstein slaagde er echter in, een synthetische stof te bereiden, die de zelfde werking had als het corticoste ron. Dertien jaar later bleek in Ame rika toevallig, dat een van de andere stoffen, die Reichstein bij zijn onder zoek uit de bijnier had geïsoleerd, het cortison, een volkomen onverwachte werking had bij mensen met ge- wrichtsrheuma. Maar, ook toen het cortison synthetisch werd gemaakt, kostte een behandeling van twee we ken nog 200 dollar De industrie ging toen proberen, de stof toch onder het bereik van de zie ken te brengen. In Nederland werd een fabriek gebouwd en toen die in 1953 klaar kwam, was de wereldprijs al gedaald tot een dertigste, terwijl die vandaag nog maar 1,3 pCt van de oor spronkelijke prijs bedraagt. Dit is te danken aan de massaproduktie en aan de produktiemethode, die ettelijke ma len veranderd en vereenvoudigd kon worden. Dieren kunnen bij geen enkel onder zoek naar nieuwe geneesmiddelen ge mist worden. De fabriek, die cortison maakt, heeft 32.000 ratten, 45.000 mui zen en honderden konijnen, marmot ten en andere dieren, die ook dienen als proefdieren bij het ijken van de preparaten. Wanneer men insuline heeft gemaakt, moet men b.v. met be hulp van proefdieren de sterkte van het verkregen produkt bepalen. Zon der deze dieren zouden wij weer net zover zijn als een halve eeuw geleden, toen de medici nog machteloos ston den tegenover suikerziekte, dodelijke bloedarmoede, bacteriële infecties en talloze andere ziekten, waarvoor de artsen nu niet meer bang behoeven te zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4