Bij de mure van het Hondenminnende Britten op de bres voor de„ Woef nik" Pijn van de openbaarheid duurde maar kort DE SOWJET-UNIE VELE ZWAKKE VERTOONT PLEKKEN ZEEUW SCH DAGBLAD Pagina 3 S.RR. vergaderde DENKEN OVER HONGARIJE Het Westen f dient zich te beraden op een nieuwe koers Meer interesse voor de reiziger dan voor de kunstmaan ^iaandag 11 november 1957 Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen 4 (Van onze Utrechtse redacteur) De Sociaal Economische Raad heeft vrijdag in zijn openbare vergadering in precies tien seconden de begroting voor 1958 (eindcijfer f 917.000 en nog f 165.000 voor de Dienst Uitvoering Wet Assurantiebemiddeling) aanvaard. Dat houdt natuurlijk in, dat niemand er een woord over zei. Eenzelfde lot onderging de verordening tot de vaststelling van de opcenten en bijdragen, waaruit deze bedragen bijeen gebracht moeten worden. MEN KAN nog nauwelijks zeggen, dat de theorie van het vreed zaam naast elkaar voortbestaan een nieuwe fase in de verhouding Oost-West heeft ingeluid. De termen zijn daarvoor veel te vaag, ter wijl de praktijk wel heeft geleerd, dat men voor de beoordeling van elk, nieuw Russisch geluid een zee van tijd en een scherp analystisch vermogen nodig heeft. Bovendien moet de eerste stap op de weg naar vreedzame co-existentie nog gezet worden. De Sowj et-beloften, welke in dit opzicht zijn gedaan, zijn nog door geen enkele daad gevolgd, getuige o.m. het ongelukkige ver meer ingewilligd! de bepaling kun nen verbinden, dat er op de eerste, grote Russische expositie van wereld allure een Westerse stand moet ver rijzen, waar het Westerse systeem en de Westerse levenswijzen op grote schaal worden gepropageerd. We zou den moeten voorstellen sportteams en films uit te ruilen, met andere woor- mer afnemende waakzaamheid zou men een machtige propaganda- actie kunnen ontketenen. De Rus sische leiders hebben meer van het Westerse systeem te vrezen dan de Westerse leiders van het Rus sische. Propaganda, culturele uit- den: een enorm cultureel offensief wisseling, kan met geringe mid- loop van de Londense ontwape ningsconferentie. Ondanks dit zou het niet on dienstig zijn zich nu reeds op het antwoord op een eventuele nieuwe ontwikkeling te beraden. Men zou kunnen stellen, dat met de komst van Chroestsjef de komst van de inmiddels geduikelde Malenkov zou misschien beter op zn' plaats zijn de Stalinistische periode van de koude oorlog afgesloten is. Men zou eigenlijk een nieuw begrip voor de verhouding tussen de door het IJzeren Gordijn gescheiden werelden moeten verzinnen. Waarschijnlijk zou dit ook een oud begrip kunnen zijn, want met de woorden: psychologische oorlog, zou al veel kunnen worden aangeduid. Een verordeping w.erd aangenomen door krijgt dit lichaam een afzon waarbij de Bedrijfscommissie voor de Metaalindustrie en de Elektrotechni sche industrie opnieuw werd samen gesteld. Destijds werd n.l. aan ae Con tactgroep van Werkgevers in Tie Me taalindustrie geen zetel toegekend te gen welk besluit deze organisatie be roep aantekende, waarin zij door het College van Beroep voor het Bedrijfs leven in het gelijk werd gesteld. Deze groep heeft nu het recht om een lid aan te wijzen. De "Ned. Chr. Vereniging van Hoger Personeel is wel betrokken bij de zetelverdeling in deze Bedrijfs commissie, samen met de Chr. Metaal- bedrijfsbond en de Ned. Chr. Beamb- tenbond, De neutrale en r.k. bonden van hoger personeel werden gepas seerd, omdat ze niet bij een vakcen trale aangesloten zijn en dus niet sa men met gelijkgezinde bonden een vertegenwoordiger kunnen aanwijzen. Protestbrieven tegen deze uitsluiting werden voor kennisgeving aangeno men, daar ze te laat waren binnenge komen. Vastgesteld werd zonder dis cussie een advies aan de minister tot wijziging van het Instellingsbe sluit van het Landbouwschap. Hier- derlijke afdeling Paardenhouderij. Het bestuur van het Bedrijschap voor de Banketbakkerij moet op nieuw worden samengesteld en ook hierover werd een advies aanvaard. De nu wat meer uit de kluiten ge wassen en officieel erkende Chr. Banketbakkersvereniging zal in dit schap nu de zetel bezetten, die tot dusver door de Chr. Bond van Bak kerspatroons werd ingenomen. Op voorstel van de heer M. Ruppert werden tenslotte nog enige kopjes veranderd in een benoemingsbesluit. Zo kon de openbare zitting van ons hoogste P.B.O.-orgaan na een half uur weer worden gesloten, nadat een tien punten tellende agenda vrijwel zonder discussie en blijkbaar volgens reeds in de binnenkamer bereikte overeenkomsten werd afgehandeld. En zo werd weer eens bewezen, dat men wat de openbaarheid van vergaderin gen betreft heel goed naar de letter en tegelijkertijd tegen de geest nan cl« wet kan handelen. Nadat het doek ge vallen en de deur van de publieke tri bune gesloten was, zette de S.E.R. zich waarschijnlijk met een zucht van verlichting aan het eigenljke werk. „Toch had Stalin gelijk", zei een in Moskou residerende, Westerse diplo maat tegen me, die een reële voorstel ling van de gang van zaken in de Wes terse wereld had en die 't klinkt bij na tegenstrijdig het door Chroest]- sjef gepropageerde nieuwe geluid van harte ondersteunde. „Wil men het Rus sische volk onder de duim houden, dan moet men het met de knoet regeren. Men moet het hermetisch van de bui tenwereld afgesloten blijven houden, de pers blijven muilkorven en nie mand in de gelegenheid stellen zich door „de andere wereld" te laten be ïnvloeden.Zodra men vreedzaam naast andere volkeren leven wil, zodra men de eigen wereld voor invloeden van buiten openstelt, zodra de Russen in staat zijn eigen toestanden met die van anderen te vergelijken, wint het tysteem, dat, in absolute zin gesproken, *t beste is „Wat Chroestsjef doet", zei een an dere diplomaat, „is levensgevaarlijk voor het communisme als systeem Hij stelt de zwakke plekken van de Sowjet Unie bloot en geeft het Westen gelegenheid te penetreren Rusland heeft vele zwakke plekken. Als men zo eens een tijdje door Mos kou dwaalt, kan men ze onmiddellijk onderkennen. Daar is ten eerste de achterstand, welke er heerst, vooral op het gebied van de kleding. Elke Wes terling, die de Sowjet Unie betreedt, wordt als een man uit een andere we reld opgenomen. Hij moet over de kwaliteit van datgene wat hij draagt, vertellen, over de prijzen, de lonen etc. Herhaaldelijk heb ik de verbaasde gezichten der Russen opgemerkt, als Ik hen over de kosten van levenson derhoud in de Westerse wereld inlicht te, de socialisatie en de sociale voor- rieningen. Ze keken me aan, alsof ze water zagen branden. Ze hadden dit kennelijk nog nooit gehoord, omdat ze op elk terrein, dat aanrakingspunten met het kapitalisme heeft, leugenach tig worden voorgelicht. Ik ben zo pedant te denken, dat ik de Russen, met wie ik gesproken heb, tot andere gedachten over het Westen heb kunnen brengen. Maar wat ik wel weet, is, dat men de Russen gemak kelijk aan het wankelen, krijgt, als gro te groepen Westerlingen het land m- vaderen dit is thans mogelijk de bepalingen voor het toeristenverkeer zijn sinds Stalin's dood aanmerkelijk verlicht en daar waarheden over het eigen land en het eigen systeem vertellen. Een andere zwakke plek van Rus land is, dat zijn ideologie in de knoei is geraakt. Als voorbeelden zou ik kunnen noemen de corruptie en de bu reaucratie, welke als gevolg van de leer zijn ontstaan en, niet te vergeten.' de opstand in Hongarije. Alhoewel geen Rus het met de vreemdeling eens zal zijn, dat het neerslaan van de revolte in Boeda pest laaghartig was het was een strategische noodzaak, zegt men; als er geen actie ondernomen was, wa ren alle randgebieden verloren ge weest, wordt er over het neerschie ten van mannen, vrouwen en kin deren toch nagedacht. Vooral in stu- dentengesprekskringen tracht men te verklaren, dat dit brute optreden niet inherent is aan het systeem. Erg overtuigend klinken de argumenten echter niet en er wordt dan ook druk over vernieuwing gesproken, een vernieuwing van moraal dan en van de communistische ethiek. Wat stelt het westen hier tot nog toe tegenover? Men zou bijna tot de conclusie ko men, dat dit het „njet" van de Russen is, want elk contact met de Sowjet Unie wordt zoveel mogelijk- vermeden. Als de Russen naar Nederland willen komen, zegt Den Haag, dat dit niet mag, omdat ,,'t allemaal spionnen zijn" (België neemt het standpunt in, dat alle Russische toeristen welkom zijn!). Als het jeugdfestival in Moskou ge opend wordt, zeggen de NAVO-landen dat hun diplomatieke vertegenwoor digers verstek moeten laten gaan, om dat ,,'t allemaal propaganda is". En als Nederlanders naar Moskou gaan, wor den hun namen bij de Bijzondere Vei ligheidsdienst genoteerd, omdat ,,'t al lemaal communisten of cryp-commu- nisten zijn". MEER WERELDEN Het zou geen kwaad kunnen, als het Westen en Nederland niet op de laatste plaats meer door propagan- dazin en minder door angst geleid wordt bij het contact met de Russen. Nederland zou bijvoorbeeld wel Rus sische toeristen kunnen toe laten, om dat ze, beslist onder de indruk van wat ze in de kapitalistische wereld hebben gezien, naar hun land zullen terugkeren. De NAVO-vertegenwoor- digers zouden wel bij de opening van het Festival aanwezig kunnen zijn, omdat ze zich er dan veel beter op zouden kunnen bezinnen wat voor te- genpropaganda er gemaakt kan wor den. En bona fide Nederlanders zou men ongestoord naar Moskou moe ten laten reizen, omdat ze de beste ambassadeurs voor de Westerse we reld en het Wes terse systeem zul len zijn. Eigenlijk moeten we weer het punt bereiken, waar de Russen „njet" gaan zeggen. Eigenlijk zouden de Wester se landen gezamen lijk een grote pro- oaganda-actie op touw moeten zet ten, niet alleen ter beïnvloeding van de Russen zelf, maar ook ter be ïnvloeding van al die Aziaten en Afrikanen, die de Kussen voor hun karretje trachten te spannen. We zouden bij voorbeeld aan het verzoek van de Sowjetunie om op de komende Brus selse wereldten toonstelling een monsterpaviljoen te openen zonder moeten openen. Op 't ogenblik zijn 't echter alleen Russen, die propaganda bedrijven. Op de Westerse wereld zullen, ze onge- Ufo Ofu 3 r»|o c»|r> r»|o «V» f f OfO Cejfsl 3 twijfeld weinig invloed hebben, maar de wereld bestaat niet alleen uit Rus land en het Westen. Azië en Afrika zijn er ook nog: steeds belangrijker wor den de continenten, waar het Westen op zich zelf al een grote achterstand heeft vanwege zijn koloniale en im perialistische verleden. Ik weet, dat het „gevaarlijk" is deze dingen naar te schrijven. De verhou dingen tussen het Westen en Rusland zijn dermate gespannen, dat een ieder, die voor een ontspanning pleit voor een zwakke broeder wordt aangezien, voor een communist of, op z'n minst, een „fellowtraveller". Maar met het geweer aan de voet en in een toestand van nim- Trolleybussen op een van de bou levards van Moskou's centrum. De Moskwa snijdt de Russische hoofdstad dwars door midden. Op de achtergrond een wolkenkrab ber, waarin zich modelflats be- v vinden. De waterpartij met glimmend ver gulde vrouwenfiguren, die het centrum van de Industriële en Agrarische Expositie is. delen bedreven worden, waarbij nog komt, dat, zolang de Russen geen „njet" zeggen tenminste, een brug tussen twee, steeds verder van elkaar groeiende werelden, opengehouden wordt. EINDE Pro Rege heeft nu twee ton binnen De Koninklijke Ned. Militaire Bond Pro Rege deelt, ons mee, dat ln het kader van de actie „Vier ton" ten bate van de Chr. militaire tehuizen thans f 200.000 aan renteloze obligaties en giften binnen is. Men is dus op ae helft. De tweede autobustocht met 30 door hem uitgenodigde gasten langs een aantal tehuizen viel toe aan eenning te nemen. obligatiehouder P. A. Verheul te Bus- sum. In alle provincies gaan dagelijks hon derden medewerkers op pad om obliga ties te plaatsen en zij boeken weinig of geen „nieten". De activiteit is echter plaatselijk zeer ongelijk. Sommige plaatsen worden werkelijk „uitgekamd" doch andere steden en dorpen verkeren ln diepe rust en verzuimden totnogtoe hun aandeel ln deze nationale volksle- (Van onze Londense correspondent) Wanneer u deze brief uit Londen leest, hebben de Russen misschien de maan al bereikt. Ik weet het niet en de Britten ook niet. Maar of de maan nu de rode uitslag van <het door een Sovjet-projectiel ver stoven poeder zal gaan vertonen of niet, in de Engelse huiskamers maakt men zich daar nauwelijks druk om. In dit hondenminnende land is het 't lot van de eerste levende ruimtereiziger, van de hond die inmiddels „Woefnik" is gedoopt, dat de gemoederen in beweging houdt. En de rust in huizen en harten zal pas weerkeren, als ook dit dier zijn luchtreis heeft beëindigd. De dag, nadat de Russische hond de lucht inging, hadden de Londense kran ten al geen grote koppen meer over het geweldige experiment zelf, maar slechts over de passagier van het ruim teschip. De „Daily Mirror", die zich se dert Spoetnik I in een onderkop „De grootste krant in het heelal" noemt, vroeg in een opschrift, dat de gehele bovenhelft van pagina 1 in beslag nam: KAN DE RUIMTEHOND TERUGKE REN De volgende dag bracht de krant onder een even grote kop het droevig antwoord van zijn wetenschappelijke staf, die had uitgemaakt, dat dit on mogelijk was. Die gedenkwaardige maandagavond, nadat door een Britse delegatie van mensen en honden een protestnota was overhandigd aan een ambtenaar van de Russische ambassade, kwam het groot ste Londense avondblad uit met een machtig vette en zeer geruststellenae kop: KLEINE CITROEN KAN GE RED WORDEN ZEGGEN RUSSEN. Maar ik moet u nog vertellen, hoe die delegatie door de Russische heer Modin ontvangen werd. Na de eerste berichten over Spoetnik II waren en kele telefoonlijnen in Londen doorlo pend bezet. Het waren de nummers van de Vereniging voor Dierenbescher ming, van de Liga voor Hondenzorg en van de Vereniging tot bestrijdingvan de Wreedheid jegens Dieren. Zelden had men op de kantoren van deze or ganisaties een drukkere dag gekenu. Men staat hier altijd klaar om hulpbe hoevende dieren en dierenvrienden bij te staan, maar de capaciteit van telefoon en personeel is niet berekend om alle verontwaardigde dieren ln het Vere nigd Koninkrijk tegelijkertijd te woord te staan. De hele dag stond de telefoon rooa- gloeiend en de volgende dag ging een gezamenlijke delegatie van de drie hon den zijn opwachting maken bij Zijne Excellentie Jakob Malik, ambassadeur van de Unie van Socialistische Sovjet Republieken, die toevallig al sedert ge ruime tjjd met verlof is. Om elf uur arriveerde de delegatie, bestaande uit acht mensen en vier honden, voor de ambassade, gevolgd door een hondera- tal journalisten en perfotografen. Twee mooie boxers, Joy en Lindy genaamd, liepen voorop en hadden reeds, voor iemand het verhinderen kon, de turn voor de ambassade met grote honden ijver omgewoeld. Panda en Mary kwa men daarvoor te laat, want toen zij de boxers wilde gaan helpen, had een tuin man hen reeds onder bedreiging met een grote spade uit het domein van sik kel en hamer verdreven. „He loves dogs" De delegatie verzocht de portier om een onderhoud „met een verantwoorae- lijke instantie". In afwachting van ae ontvangst door gezegde grootheid ging het gesprek over honden, ratten en mensen. Een dame uit de delegatie meende, dat de Russen ratten hadden moeten gebuiken voor hun experiment, want, orakelde zij, „het is Immers al gemeen bekend dat honden een hekel hebben aan vuurwerk". Een ander ver klaarde daarop luide, dat ook ratten veel te lieve diertjes waren om ae ruimte in gestuurd te worden en deze dame voegde daaraan de overweging toe, dat alleen mensen als behorende „tot de laagste diersoort", voor derge lijke experimenten mochten worden ge bruikt. Perschef Modin ontving de delegatie zo hartelijk, dat de aoht leden een half uur later met een haast bedrukt ge- moet bulten kwamen. „Hij houdt van honden", zei de dame, die alleen men sen de ruimte wilde insturen. Zij snoof hoorbaar en stapte zonder verder com- mentaa in een taxi. Een ander delega tielid gaf de verklaring: de vriendelij ke heer Modin had aan de dame mee gedeeld, dat de Russen een groot aan tal aanbiedingen hadden ontvangen van jonge mannen, die bereid waren hun le ven te offeren ln dienst der weten schap, als ze met de Spoetnik III mee mochten. Maar voorlopig konden ae Russen nog geen satelliet met accomo date voor een mens bouwen. Daarom werden nu honden gebruikt. Na afloop van de ontvangst maakte de voorzitter van het Sister Mabel Dis- pensarium voor zieke dieren bekend, dat iedere Brit verzocht werd om zo lang Woefniks reis duurde elke morgen om half elf een minuut stilte in acht te nemen om het droeve lot van he* dier, dat dagelijks acht maal om de aardbol toert, te gedenken. Hij gaf ook een overzicht van de talloze boodschap pen die het comité uit het gehele lana ontvangen had. Welmenende lieden ver zekerden hierin met volle ernst, dat zij de hond in hun gebeden zouden geden ken, terwijl tevens ook bleek, dat voor Woefnik ook al tal van waskaarsen ge offerd waren. Alle Britse amateurs blijven Inmid dels hun aparaten afstemmen op Spoet nik II om de signalen van Woefnik op te vangen. De eerste, die via zijn kop telefoon een angstig geblaf hoort, kan er verzekerd van zijn, dat hij door alle hondenvrienden zal worden opgeroepen als getuige van de Russische harteloos heid. En „al hondenvrienden" dat bete kent hier: heel Engeland. Ingezonden Meded. (adv.) Jicittt j specialist IN dames mode schoenen

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3