1 DE SPOETNIK-HOND IS DOOD Middelburg kan zijn tekort terugbrengen tot f 200.000 Moskou heeft gisteravond officieel medegedeeld: Amerika: „Wij hadden Rusland voor kunnen zijn met kunstmaan V.S. hebben zelfde raketten Tribune bij ijsballet ingestort: 13 gewonden Combinatie vliegtuig-helikopter Meisje van 8 jaar in vlammenzee omgekomen MHHI Dief van radio-actief kobalt nog spoorloos Bezuinigen op uitvoering gemeentewerken, B.B., enz. en verhogen van enkele lasten PROT ESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Prinses Margriet was net vertrokken TRAGISCHE BRAND IN FRANEKER Petroleumkachel omgevallen Spoetnik'2 zendt nu niet meer B. en W. drukken tekort met f 400,000 Gevaar voor z'n directe omgeving KlMililiiMVJ B. en W.: Volgend jaar consolidatie Kaalhoofdigheid ongeneeslijk Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissmgen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand. f7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No, 3855 Hoofdredacteur r hagoort Directeur: j.acq de siviiT Maandag 11 november 1957 Op de bres voor wijlen „Citroentje" (Zie pagina 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.54 u., onder 16.54 u. Maan op 21.27 u., onder 12.06 u. Hoogwater dinsdag 12 nov.: Vlissingen: 4.29 u. 1.96 m., 16.52 u. 2.02 m. Terneuzen: 4.58 u. 2.12 m., 17.20 u. 2.18 m. Wemeldinge: 6.15 u. 1.64 m., 18.30 u. 1.75 m. Zierikzee: 5.55 u. 1.40 m., 18.14 u. 1.52 m. meezenden mededeling 'adv i OOOR EN DOOR VLEKVRII Cassettes reeds vanaf f SS.80 verkrijgbaar bij uw Juwelier n.V. NED METAALWARENFABRIEK M. GERRITSEN - ZEIST 0 Vliegtuigen en schepen zoeken nog steeds naar het passagiersvliegtuig van de „Pan American Airways", dat vrijdag tussen San Francisco en Honoloeloe ver dween. Er zijn nog geen sporen van het toestel gevonden. Het had 36 passagiers en een bemanning van acht aan boord. „CITROENTJE", het poolhondje in de Spoetnik-II, is dood. Dat is volgens het communistische partijblad in Italië ,Unita' zondagavond laat in Moskou meegedeeld. Het blad drukte op de voorpagina een grote foto van de Laikahond af met een rouwrand en als opschrift: „Laika stierf, opdat de mens zou vorderen". Het tweede belangrijke bericht, dat ons zondagavond bereikte, is de mededeling van de Amerikaanse onderminister van defensie Quar- les, dat Amerika raketten heeft, die een waterstofbom 8.000 km ver kunnen deponeren. Hij zei in dit gesprek voor de televisie, dat de Amerikanen geen kunstmaan vóór de Russen hadden gelanceerd, „omdat wij vreesden onze militaire pro gramma's daardoor te vertragen". Er is indertijd sprake van geweest om door middel van de raket „Jupiter-C" een aardsatelliet te lanceren", aldus onderminister Quarles, „nu ziet het er naar uit, dat wij beter hadden gedaan dat idee uit te voeren". Quarles deelde mede, dat Amerika raketten heeft, die hetzelfde gewicht over dezelfde afstand kunnen verplaatsen als de Russen bij het lanceren van hun Spoetnik-H hebben gedaan. Bij een felle brand, veroorzaakt door een omgevallen petroleum kachel is zondagavond in een huis te Franeker een achtjarig meisje, Jannie van der Meulen, in de vlammen omgekomen en heeft een 20-j. jongeman, G. Bonnema, zeer ernstige brandwonden opgelopen. Hij is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis gebracht. Vannacht maakte hij het naar omstandigheden redelijk goed. De familie Van der M. zou maandag haar Intrek nemen in de woning en bracht er nog het een en ander in orde. De twintigjarige zoon G. B. uit het eerste huwelijk van de vrouw, was ziek en lag in bed in een der slaapkamers waar een petroleumkachel stond. De andere vier kinderen speelden in het hnis. Bij het verplaatsen van het kacheltje is het onderstuk er van omgevallen. De uitstromende petroleum vatte vlam en stroomde zelfs de trap af. In een ogen blik tijds brandde het huis van voren naar achteren als een fakkel. Het acht jarige dochtertje Jannie heeft toen geen uitweg meer kunnen vinden, hoewel men haar nog voor een raam aan de achter zijde heeft gezien en haar toeriep er uit te springen. Kleren in brand Na de blussing vond men het geheel verkoolde lijkje. De zieke jongeman, wien3 kleren in brand stonden, is door het raam aan de achterzijde naar bene den gesprongen en werd deerlijk ver- Bloemkool naar Zwitserland De Zwitserse autoriteiten hebben be kend gemaakt dat ze de onbeperkte invoer van bloemkool met directe in gang zullen toestaan. Dat betekent voor de Nederlandse tuinders dat er weer bloemkool naar dit land verzon den mag worden. Of van deze moge lijkheid een gebruik zal worden ge maakt, valt uiteraard nog niet te zeg gen. Er zijn nog welgrote aanvoeren van bloemkool; tengevolge van het koudere weer is ook de prijs wat aan getrokken. West-Duitsland en België zijn op het ogenblik de voornaamste afnemers. brand bij buren binnengebracht, waarna hij naar het ziekenhuis te Harlingen werd vervoerd. De vader, die met een hand door een raam had geslagen moest eveneens naar het ziekenhuis worden gebracht omdat zijn polsslagader door de scherven was doorgesneden. Een elf-jarig meisje moest zich redden door aan de voorzijde van het huis uit een raam te springen. Radio-Moskou heeft zondagavond meegedeeld, dat de radiozenders van de tweede kunstmaan „volgens plan" hebben opgehouden te werken. Radio-Moskou zei, dat verdere waar nemingen langs optische weg en door middel van radar zullen geschieden. De medische en biologische waarne mingen zijn voltooid. Radio-Moskou maakte dit bekend in een speciale nieuwsuitzending. In een bericht uit Moskou, dat ra- dio-Boedapest zaterdagavond uitzond, werd nog gezegd: „Wij hebben goed nieuws van de Laika, die nog over voedsel beschikt. De vitale functies van het dier verlopen normaal, afge zien van enige stoornissen van weinig belang". Het verkeer over de passen van de kleine en de grote St. Bernhard in de Al pen, is onderbroken. Er ligt in deze berg- eng'cn een sneeuwlaag van anderhalf tot twee meter, terwijl de temperatuur er acht tot tien graden onder nul is. Woensdag heeft 'n toestel, dat bü de Fal- rey Aviation Company is gebouwd en di verse mogelijkheden in zich draagt, een proefvlucht gemaakt. Deze gecombineer de helikopter-vliegtuig kan zowel hori zontaal als vertikaal starten en landen terwijl er accomodatle is voor 48 passa giers. Nadat het toestel loodrecht was opgeste gen (foto boven) vloog het met een snel heid van ongeveer 300 km per uur in horizontale richting weg (foto onder) Het Britse zondagsblad „The People" heeft een beloning van een half miljoen gulden uitgeloofd voor degene, die bin nen tien jaar als eerste de maanbereikt en op aarde terugkeert, om zijn ervarin gen mede te delen. „Het is voldoende als men rond de maan cirkelt en terugkeert. Dit is een ernstig aan'-"''". ptgnc het blad. DE BILT ZEGT: Weinig of geen zon Veel bewolking met hier en daar enige regen, motregen of mist. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost B. en W. van Middelburg zijn er na veel moeite in geslaagd het tekort van ruim 600.000,op de gemeentebegroting voor 1958 terug te brengen op 203.438,97. De maatregelen die aan de raad worden voorgesteld om het tekort met ruim 400.000,— te drukken, bestaan voor een deel uit het geheel of gedeeltelijk niet uitvoeren van overigens noodzakelijke werkzaam heden en investeringen. Zo wordt bezuinigd op de uitvoering van gemeentewerken 34.000,op de B.B. 3.000,straatverlichting 8.000,e.a. terwijl de inkomsten zullen worden verhoogd door het opvoeren van verschillende belastingen en rechten. De verlaging van de post Gemeente werken met f 34.000.betekent, na de bezuiniging, die voor 1357 reeds werd ingevoerd, voor de onderhoudstoe- stand van deze gemeente-eigendom men een zwaar ffer, dat zo schrij ven b. en w. in hun toelichting op deze wijze onmogelijk in de volgende jaren kan worden herhaald zonder ernstige schade aan te richten. De geraamde uitgaven voor de Bescherming Bevolking zijn met f 3.000 teruggebracht. De hoop van b. en w. is met betrekking tot de B.B. overigens gevestigd op verho ging van de rijksuitkeringen voor dit doel, die in bewerking schijnt te zijn. Officiële bevestiging van ge ruchten, die op dit punt de ronde doen h eft het college echter niet kunnen verkrijgen. De kosten van de straatverlichting zijn met f 8.000 verlaagd. Dit is moge lijk door geleidelijk bij vernieuwing lampen met iets geringere licht sterkte in te voeren. Ook heeft men f 24.000.kunnen bezuinigen door van de voorgenomen investeringen te schrappen: de brand weerkazerne, reinigingsgarrage, gym nastieklokaal en brandweermateriaal. Voorts f30.C00.als kapitaalslasten van de post voor onvoorziene uitga ven, waarbij de gedachten van b. en w. zijn uitgegaan naar het dekken van kapitaalslasten, voortvloeiende uit de restauratie en de uitbreiding van de Ned. Hervormde school aan de Zuid singel, alsmede uit het vernieuwen van de Koningsbrug. Belemmeringen De tot een onrustbarende hoogte ge stegen vlottende schuld der gemeenten heeft de regering in de loop van de maand juli genoopt de uitvoering van nieuwe kapitaalswerken mede afhan kelijk te stellen van de aanwezigheid van financieringsmiddelen op lange termijn. De begrotingspositie en de omvang van de vlottende schuld, die nog steds toeneemt, zullen de belem meringen vormen om tot uitvoering van kapitaalswerken van enige om vang te kunnen overgaan. In 1958 zullen b. en w. van Mid delburg, aldus zegt het college in de begeleidende brief, zoveel in het ver mogen ligt trachten tot consolidatie te komen. B. en w. spreken daarbij de hoop uit, dat de situatie op de geld- en kapitaalmarkt, waarvan de gemeenten momenteel vrijwel verdreven zijn, zich op korte termijn weer zo zal ontwik kelen, dat van normale verhoudingen kan worder gesproken. Het college is van mening, dat dit het voeren van 'n goed financieel beleid ten goede zal komen. Het beeld, dat de ontwerpbe groting geeft, is wel in belangrijke mate mede beïnvloed door de situa tie op de geld- en kapitaalmarkt. Nieuwe lasten Ook stellen b. en w. voorde in komsten van de gemeente te verho gen door zowel de secretarieleges, als ook de retributies en precariorechten, de reinigingsrechten en de vermake lijkheidsbelasting te verhogen (lees hierover ook elders op deze pagina on- (Vervolg op pag. 3) De Leidse politie is er nog niet in ge slaagd de dader in te rekenen van de diefstal van de loden pot met staafjes radio-actief kobalt uit het Kamerlingh Onnes-laboratorium te Leiden. Het is vast bomen te staan dat deze loden pot, die vrijdag omstreeks half twee bij een opkoper van oude materialen werd aan getroffen daar sinds 2 november heeft gelegen. Toen werd de pot aangeboden door iemand die zich uitgaf als Leide- naar, maar deze is vermoedelijk niet de dader van de diefstal geweest en heeft te goeder trouw dit brok lood te koop aan geboden. Ook de handelaar in onde ma terialen bleek geheel te goeder trouw. De loden pot was gedeeltelijk gesloopt en neergelegd In een hoop oude rommel. De radioactieve straling zou onafge- schermd hebben kunnen werken, indien niet bij toeval de pot achter een stapel loden buizen, die de staling hebben af geschermd, terecht was gekomen. Na verwijdering van het gevaarlijke materi aal zijn geen sporen van radio-activiteit meer in het bedrijf aangetroffen. Gevaarliik Wegens het grote gevaar voor de ge zondheid van zichzelf en van zijn naaste omgeving, raadt de politie degenen, die de pot te koop heeft aangeboden aan de oudmetaalhandelaar, zich zonder uitstel met de politie in verbinding te stellen. Hij zou tevens belangrijke aanwijzingen kunnen geven bij het vinden van de da der, die ook, zolang hij nog niet is inge rekend, een gevaar voor zijn directe om geving kan blijven opleveren. Dertien personen werden gewond, toen zaterdagavond direct na het slot van de voorstelling van het ijsballet van Maxi en Ernst Baier in de Jaar beurshallen te Utrecht, een opgang die toegang geeft tot de tribunes verzakte en de aansluitende zijkanten van de tribunes meesleurde. Prinses Margriet, die de voorstelling zaterdagavond bijwoonde, was juist 2 minuten vóór het ongeval vertrokken. Er ontstond geen paniek. De G.G.D. rukte met groot materiaal uit en ver voerde de niet ernstig gewonde slacht- slachtoffers bevond zich een agent van politie die onder de vallende trap ge raakte. Opzij geschoven Het publiek had voor het grootst» deel reeds de jaarbeurshallen verla ten toen het ongeval gebeurde. Vast is komen te staan dat de opgang niet overbelast is geweest. De bouwpolitie heeft zaterdagavond een uitvoerig on derzoek ingesteld. Men is hierbij tot de conclusie gekomen dat de construc tie van de tribune evenals die van de opgang deugdelijk was. Naar de mening van de directie van het ijsballet wordt het niet uitgesloten geacht, dat een der stutbalken die da opgang steunde door iemand die zich onder de tribune heeft begeven, om bv. een verloren voorwerp te zoeken, opzij is geschoven. Hierdoor werd de draagkracht ernstig verminderd. Toen men daarna de tribunes via de opgang wilde verlaten is de stutbalk gaan schuiven, waardoor de opgang ging verzakken en de zijkanten van de tri bunes meesleurde. Volgens Brits instituut Het Britse haarkundige instituut ia na uitvoerige onderzoekingen tot de slotsom gekomen, dat kaalhoofdigheid ongeneeslijk is. Het instituut is nu van plan een grote publiciteitscampagne te begin nen tegen de activiteit van hen, die beweren een doeltreffend haargroei middel te hebben ontdekt. Kennan over Ruslandt Cliroesjtsjef machtig maar zeer kwetsbaar De vroegere Amerikaanse ambassa deur in Moskou George Kennan heeft zondagavond in een radiotoespraak te Londen verklaard, dat Chroesjtsjef nu de machtspositie heeft bereikt die hij steeds gewenst heeft, maar dat hij zeer eenzaam en kwetsbaar is. Een voor een heeft hij de intelligentsia, de fa brieksdirecteuren en een deel van het officierskorps gekrenkt en vervreemd van het centrale politieke proces. Kennan, die een reeks wekelijks ra diolezingen opende, gelooft niet dat deze toestand stabiel is. Kennan is van 1950 tot 1952 ambassadeur in Moskou geweest. De Russen hebben hem on aanvaardbaar verklaard. Nu is hy hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Princetown. Over de Russische economie zei hij, dat die tot rijpheid begint te komen en met dezelfde moeilijkheden te kam pen zal krijgen als in andere verge vorderde landen. De Russische leider» staan naar zijn mening aan en twee sprong. Zij moeten kiezen tussen ver kleining van de rol van de party en de strengheid van het Stalinisme. HONDENTROUW In de Italiaanse plaats Borgo san Lorenzo „beloonde" een hond, die uit een rivier was gered, zijn meester door hem iedere avond na zijn werk op te wachten bij een bushalte. De man werd echter in 1943 bij een luchtbombardement gedood. De hond stond sindsdien niettemin elke avond bij de bus halte te wachten. De burgemees ter van de plaats heeft het dier thans met een medalje voor zijn trouw beloond. De dorpelingen zorgen voor de hond. De afgelopen week Is le jubileumzitting van de Opperste Sovjet voor het eerst buiten het Kremlin byeen In het sportpaleis te Moskou begonnen. Deze ter gelegenheid van de 40ste verjaardag van de Russische revolutie. Op de foto zien we par tysecretaris Kroesjtsjef MFens zijn toespraak.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1