Radiowinkeltje groeide in 10 jaar tot miljoenenindustrie Supra-nationale vakbond zetelt in Luxemburg Experimentele uniformen bij de B.B. Contacten gelegd met Zweden en België flessentrekker voor rechter ZEEUWSCH DAGBLAD Integratie noopt tot verdere ontwikkeling in deze richting In Ede: landbouw of woningbouw Jt Begon in een schuurtje Vijf cent op zak en 30 mille schuld Directeur-schatgraver als Postzegel'ruilbeurs Zegels voor Rode Kruis Zaterdag 9 november 1957 Pagina 5 (Van onze Utrechtse redacteur) Op het terrein van de produktie en distributie van kolen en staal worden we min of meer vanuit Luzemburg geregeerd. We hebben eerder uiteengezet, dat de Hoge Autoriteit beslissingen kan nemen, die de nationale regeringen en de ondernemers in deze sector binden. Hieruit volgt al onmiddellijk, dat dus ook de Christelijke vakbeweging in Luxemburg aanwezig moet zijn, om de belangen van de werkne mers in de kolen- en staalindustrie te behartigen. Op nationaal niveau kan een vakbond of vakcentrale hier immers geen invloed meer uit oefenen. De Christelijke vakbeweging in de zes landen van „het kleine Europa" heeft haar taak in dit opzicht van het begin af begrepen en zich organisatorisch aangepast aan de eisen, die de nieuwe supra nationale organen stellen. Voor we vertellen, hoe dit is gebeurd, moeten we nog even stil staan bij het werk van de E.K.S.G. Het vrij ingewik kelde apparaat, dat we beschreven heb ben, heeft slechts ten doel, een eerste ■tap te zetten in de richting van een ge- mee schappelijke markt in de aangeslo ten landen. Binnen zo'n markt moeten goederen, kapitaal en personen zich vrij en niet gehinderd door tolgrenzen, dou ane-formaliteiten en grenspapieren kun nen bewegen. Wat heeft de E.K.S.G. ons nu op dit punt gebracht? Op 10 februari a.s., als de uitzonde ring bepalingen voor het Italiaanse staal aflo -en, krijgen we de volgende situatie, die nu grotendeels bestaat: Elke verbrui ker van kolen en staal binnen de Ge meenschap kan deze grondstoffen kopen, waar het hem in de zes landen het beste schikt. Hij heeft de zekerheid, dat zijn regering hem de nodige deviezen zal verschaffen, dat hij nergens douane rechten zal behoeven te betalen en dat hij dezelfde prijs zal betalen als elke andere opdrachtgever. Op haar beperkte terrein heeft de EJLS.G. dus een vrö verkeer van goe deren tot stand gebracht. Er is ook een zekere mate van vry kapitaalverkeer door de verplichting der regeringen, om deviezen af te geven voor de aankoop dezer goederen. Met het vrije verkeer van personen is een bescheiden begin gemaakt, want vakarbeiders in de kolen- en staalindustrie mogen in alle landen der Gemeenschap gaan werken. De Hoge Autoriteit controleert deze zaak door middel van arbeidskaarten. Verder kan men in het kader der E.K.S.G. vrijwel niet komen. Pas als het nieuwe orgaan, de E.E.G., er in geslaagd zal zyn, het vrije verkeer van goederen tot vrijwel alle produkten uit te breiden, zullen ook voor personen en kaoitaal de grenzen geheel kunnen wegvallen. Dan gaan we in de richting van de Europese bank, de Europese munt en het Europese paspoort. Maar dat zal nog wel vele jaren duren. SOCIALE ZAKEN Een grotere markt brengt als vanzelf een rationalisatie van de produktie met zich mee. Binnen zo'n gebied zal ieder immers slechts dat vervaardigen, wat hij het goedkoopst en het best kan. De con-4 currentie dwingt hem daartoe. Als be schermende tariefmuren en kunstmatige ondersteuningsmaatregelen wegvallen, zullen niet-rationele ondernemingen au tomatisch verdwijnen. Dat is binnen de E.K.S.G. ook geble ken. De niet-rationele Belgische mijnen zijn onmisbaar voor de gemeenschap en zodat ze technisch op peil kunnen komen. De Nederlandse en Duitse mijnen moeten door een heffing op hun produktie hier aan mee betalen. Kleinere en minder be langrijke bedrijven gaan echter onher roepelijk „voor de bijl". Dit brengt ons op de sociale taak van de Hoge Autoriteit, want de arbeiders in deze bedrijven worden niet aan hun lot overgelaten. Zij worden op kosten van de Gemeenschap overgeplaatst naar andere bedrijven binnen de zes landen, of her schoold. De Hoge Autoriteit neemt ver der deel aan een groot woningbouwpro gramma voor mijnwerkers en laat onder zoekingen verrichten naar middelen, om de veiligheid in de mijnen en de staal industrie te bevorderen. Het betreft hier dus vooral incidentele maatregelen. Het grote sociaal-economi sche probleem voor de Hoge Autoriteit is natuurlijk, hoe een harmonisatie van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden in de deelnemende landen bevorderd kan worden. Alleen dèn immers Verkrijgt men een eerlijke concurrentie-positie. Maar op sociaal gebied heeft de H.A. slechts beperkte bevoegdheden krachtens de „grondwet", het E.K.S.G.-verdrag. Dat laat zich ook verstaan, want de regerin gen kunnen hun nationale loonbeleid in de huidige situatie natuurlijk niet voor twee bedrijfstakken uit handen geven aan een supra-nationaal orgaan. Ook de zaak van de harmonisatie moet in hoofd zaak aan de komende E.E.G. worden overgelaten. De Hoge Autoriteit heeft hier echter belamnïjk voorbereidend werk laten ver richten. In Luxemburg heeft men een uitvoerig documentatie-materiaal verza meld, waarin vergelijkende cijfers te vin den zjjn over de lonen naar koop kracht gemeten de arbeidsduur, de so ciale vérzekering e.d. in de zes landen. Veel verder Is men nog niet gekomen. De werkgevers bleken er niets voor te voelen, om naar aanleiding van deze ge gevens een gesprek te beginnen over harmonisatie op enkele bereikbare pun ten. De werknemers wilden dit wel, maar in de praktijk hebben zy op dit gebied intern ook nog te weinig coördinatie be reikt. Dat blijkt wel uit het feit, dat b.v. de Belgische mijnwerkers naar verkor ting- van de arbeidstijd streven op het zelfde moment, dat de Nederlandse mijn werkers loonsverhoging vragen. DE VAKBEWEGING In elk geval zijn er genoeg zaken, waarvoor de aanwezigheid van de vakbe weging in Luxemburg is vereist. Haar vertegenwoordigers in het Raadgevend Comité worden regelmatig geconfron teerd met vrijwel alle aspecten van het werk, sociale zowel als economische. De rechtstreekse, persoonlijke contacten z:jn zo mogelijk nog belangrijker. De Christelijke vakbeweging moest daartoe in Luxemburg een basis hebben. In 1952 werd daarom al een bureau ge opend van het Internationaal Christelijk Vakverbond, waarbij, zoals bekend, in ons land zowel het C.N.V. als de K.A.B. aangesloten zijn. De Christelijke bonden zijn bovendien via hun vakinter- nationales bij het I.C.V. betrokken. Het Luxemburgse bureau moest de verbindingsschakel vormen tussen de E.K.S.G. enerzijds en de nationale vak centrale en de nationale bonden van mijnwerkers en metaalbewerkers ander zijds. De weg bleek op deze wijze echter te lang te zijn en de besluitvorming leed daaronder. Toen heeft men V-A jaar geleden deze zaak radicaal en op de enig juiste wijze aangepakt. Men redeneerde toen: bij een supra-nationaal gezagsorgaan met eigen bevoegdheden past geen internationaal vakbewegingsorgaan. Ook wy moeten een supra-nationale organisatie oprichten waaraan de nationale organisaties een deel, van hun souverelniteit overdragen. Zo kwam toen het „Verbond van Chris telijke Vakorganisaties in de E.K.S.G." tot stand. Het bestuur van dit verbond heeft by mandaat van de nationale organisaties grote beslissingsbevoegdheid en zo kan er vlot gewerkt worden. Bij het verbond zijn de Christelijke (prot en r.k.) vak- centralen en de Christelijke vakbonden van mijnwerkers en metaalbewerkers in de zes landen aangesloten (voor zover aanwezig). Secretaris van het Verbond is onze landgenoot A. C. de Bruyn jr., zoon van de oud-minister voor de P.B.O. Voorzitter is de Belg A. Cool en penning meester de heer H. Peters, voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond in Ne derland. Is de E.K.S.G. in het algemeen een „leerschool der integratie", dit Verbond vervult dezelfde rol voor de Christelijke vakbeweging, wat haar interne organisa tievorm betreft. Straks zal de Christe lijke vakbeweging ook bij de E.E.G. ver tegenwoordigd moeten zijn. In het I.C.V.- bestuur Is reeds een rapport uitgebracht, dat duidelijk uitspreekt dat ook hiervoor een supra-nationaal orgaan gevormd zal moeten worden, omdat een internationaal orgaan tekort schiet. Aan dat orgaan zul len dan niet enkele, maar alle vakbonden en ook de vakcentralen een deel van hun beslissingsbevoegdheid moeten overdra gen. Dit lijkt misschien een revolutionaire ontwikkeling maar dat is slechts schijn. De vakbeweging vindt haar oorsprong in plaatselijke verenigingen van timmerlie den, bakkersgezellen e.d. Deze verenigin gen sloten zich aaneen tot landelijke vakbonden, die zich later tot bedrijfsbon- den ontwikkelden. De vakbonden op hun beurt verenigden zich in een vakcentrale die de gemeenschappelijke belangen van alle werknemers op landelijk niveau kan behartigen. De vakcentralen sloten zich aaneen in een internationaal vakverbond om de werknemersbelangen bij interna tionale lichamen te kunnen bepleiten. Nu vraagt de opkomst van supra-nationale lichamen in het kader van het integratie- streven weer om een hierop aansluitende organisatievorm van de vakbeweging. De organisatievorm is bij de Christe lijke vakbeweging nooit statisch geweest, omd^t ze geen doel is, maar slechts mid del. Steeds heeft men 'Zich gericht naar de vraag, hoe de belangen van de leden het beste behartigd konden worden. Daarom is de ontwikkeling, die nu ge ëist wordt, slechts een verdere stap op een weg, die al veel langer dan een halve eeuw bewandeld wordt. En de Christelijke werkgeversorgani saties, die in enigszins vertraagd tempo een zelfde ontwikkeling hebben doorge maakt hun internationale contacten verkeren nog slechts in een beginstadium zullen dce weg ongetwijfeld ook moe ten volgen. Daarom is het zo nuttig, dat ook werkgeversen werknemersverte genwoordigers bulten de kolen- en staal sector eens een kykte In Luxemburg gaan nemen. Alles verloopt daar lang niet altild ideaal en er is reden genoeg tot critiek. Maar de Europese integratie komt toch en in Luxemburg kunnen zij voor hun organisatie zeer nuttige erva ringen opdoen. Radio-Sint op zoek naar helpers Voor de Sint-Nicolaasaktie van de NCRV-ziekenrubriek „Onder de Hoog- tezon" zijn de laatste dagen in de stu dio vele handen aan het werk. De be doeling is, dat meelevende luisteraars een zieke als het ware adopteren en hem of haar met Sint-Nicolaas een pakje met verrassingen sturen. Op het ogenblik stromen de aanvragen de stu dio binnen. Er zijn weliswaar nu meer zieken dan helpers, maar de N.C.R.V. vertrouwt gelet op het succes van vorige jaren dat het aantal straks gelijk-op zal gaan: ongeveer evenveel aanvragen om hulp als aanvragen om te mogen helpen. Er zullen ongeveer 6000 zieken verrast worden door een voor hen meestal onbekende luiste raar. Het merkwaardige is, dat de meeste aanbiedingen van luisteraars op het kind gericht zijn; de ambitie om vrouwen te verrassen is kleiner en de minste aanbiedingen zijn voor man nelijke zieken. Dat zijn allemaal pro blemen, die hoofdbrekens kosten Meer dan veertig-landbouwers, die in het westen van Ede hun bedrijf vperen, zullen dit binnenkort geheel of gedeelte lijk aan de gemeente af moeten staan. Ede's gemeentebestuur heeft besloten voor de tweede maal een uitgestrekt landbouwgebied, ditmaal 120 hectaren cultuurgrond, voor de woningbouw te be stemmen, ondanks de protesten van de vele belanghebbenden en van de stich ting voor de landbouw. Deze beslissing werd genomen omdat anders de woning bouw dreigt te stagneren. De gedupeerden worden, wanneer met de uitvoering van de plannen begonnen wordt, financieel zo ruim mogelijk scha deloos gesteld, doch de mogelijkheid voor hen elders grond te bemachtigen om een nieuw bedrijf te beginnen is zeer klein. Zowel b. en w. als de raad zagen liever een uitbreiding van het dorp in noorde lijke richting, waar uitgestrekte bossen liggen. Van hogerhand krijgt men hier voor echter op het ogenblik onder geen voorwaarde toestemming, zo deelden b. en w. de raad mede. Desondanks blijft het gemeentebestuur trachten ook hier nog terreinen voor de woningbouw te verwerven. TOEN, nu tien jaar geleden, een kleine radiohandelaar in de Nürn- bergse voorstad Fürth met een handjevol personeel een klein produk- tie-bedrijfje opzette, heeft dat in de wereld van de industrie waar schijnlijk niet de geringste aandacht getrokken. Datzelfde, in een oude schuur begonnen zaakje, is thans uitgegroeid tot een machtige industrie, met zeven produktie-bedrijven en een omzet van vele mil joenen en een staf van liefst 20.000 werknemers. Het is geen wonder, dat een hoogtepunt in de produktie van dit tien jaar oude wereld concern overal ter wereld de aandacht heeft getrokken. Temeer omdat de oprichter, de 49 jarige Max Grundig, niet alleen nog steeds de stuwende kracht in deze geweldige industrie is, en een man, waarmee men op de internationale markten ter dege rekening dient te houden, maar bovendien de alleenbezitter is van alle aandelen. Deze man presteerde het bijvoorbeeld, om in het begin van dit jaar de meerder heid van het aandelenpakket te kopen van een wereldmerk op het gebied van kantoormaehtnes, rijwielen, motoren etc. Het la natuurlijk waar, dat de omstandig heden in het naoorlogse Duitsland voor een voortvarend man talrijke mogelijk heden bood. Het verhaal van Grundig is tekenend voor onze tijd en geeft nu reeds aanleiding tot talrijke anecdotes en tot legendevorming rond zijn bliksem carrière. 't Begon met een kaboutertje In de eerste Jaren na de oorlog was het de Duitse Industrie verboden, radiotoe stellen te produceren; er ging toen dus ook weinig om ln de radiohandel. De winkelier Max Grundig trachtte zich tn die tijd overeind te houden door het wikkelen van transformateurs en spoelen, waartoe hij al spoedig in een af gelegen schuur een kleine honderd man personeel aan het werk had. Omdat daar voor zijn administratie geen ruimte was, huurde hij een zolderkamer van een oud huls, waar hij zelf de correspondentie en administratie verzorgde en het contact met de afnemers onderhield. Vanzelfsprekend hield het probleem van de toenemende vraag naar radiotoe stellen, waar geen voorzieningsmogelijk heden tegenoverstonden, hem voortdu rend bezig. Hü wist, dat uit de elektri sche apparatuur van de verslagen weer macht onder de burgerij van heel Duits land vele honderd-duizenden ontvanger buizen waren terecht gekomen. Dit bracht hem op de idee, om door de enige maas te kruipen, die de wet op het ver bod van de productie van radiotoestellen bood. Uit zijn oude voorraden bouwde hij in zijn vrije tijd een paar radiobouw dozen op, die niet onder de verbodsbe palingen vielen: dit was immers speel goed. Daarbij speculeerde hij op de weer machtsradiobuizen, die in particulier be zit waren geraakt. Drie van deze bouwdozen plaatste hij op een morgen in een etalage. Binnen een half uur waren ze alle drie verkocht. Koortsachtig begon hij toen aan de orga nisatie van een productie-apparaat en een verkoop-campagne. Hij bracht de bouw dozen uit onder de naam „Heinzelman- chen". Nu moet men weten, dat in de Duitse folklore de Heinzelmann dezelfde rol speelt, als bij ons het kaboutertje met de lange baard, dat in de nachtelijke uren De tot nu toe by de B.B. in gebruik zijn de uniformen komen geleidelijk voor de vervanging in aanmerking. Voor de nieuw te ontwerpen uniformen zal zo veel mogelyk gebruik worden gemaakt van de met de oude opgedane ervaringen. Er zyn inmiddels enige ontwerpen uit gevoerd in drie tinten: donker-grys, cha mois en blauw-grys. De materialen zijn: serge, katoen en katoen-satyn. De^ be proeving van de experimentele unifor men zal te Amsterdam geschieden onder leiding van een daartoe Ingestelde com missie van noodwaehters. Foto: een vier tal modellen uit de experimentele col lectie werd donderdagochtend ten stad- hnlze te Amsterdam getoond. De in november van het vorig jaar aangekondigde plannen tot berging van het goud uit de „Lutine" zijn gisteren ter sprake gekomen bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen de 59- jarige koopman H. M. v. d. B. uit Am sterdam. Deze wordt flessentrekkerij (het voor 45.000 gulden goederen bestellen doch niet betalen) ten laste gelegd als directeur dan wel enig aandeelhouder van de in mei j.l. failliet verklaarde N.V. „Interocean". Als getuige decharge werd over de Lutinekwestie gehoord de 71-jarige inge nieur W. van Wïenen uit Bussum, die destijds directeur was van de N.V. Ne derlandse Duik- en Bergingsmaatschap pij. Verdachte zou als promotor voor de financieringsregeling voor deze bergings poging optreden. De getuige verklaarde, dat hij het grootste vertrouwen in ver dachte als promotor had gehad. Op grond van een publikatie in een Amsterdamse krant over verdachtes re putatie aldus de Ingenieur hadden vak- de commissarissen van de bergingsmaat schappij ontslag genomen. Zelf had hij daarna ook de relaties met v. d. B. ver broken. De bedoeling was geweest dat een Lutine-syndicaat zou worden ge sticht, waarna de bergingsmaatschappij opdracht tot uitvoering van de berging van het goud zou krijgen. De verdachte zou drie procent van de emissie voor de financiering der berging krijgen alsmede de helft van de concessie van ingenieur Van Wienen. zo deelde deze nog mede. „Het heeft allemaal niets met deze rechtzaak te maken", zo merkte de pre sident wat geprikkeld op en hij coupeer de het verdere vragenstellen door ver dachte aan deze getuige. „Als u nog meer vragen hebt te stellen komt meneer de volgende keer maar terug". De curator in het faillissement van de N.V. Interocean deelde mede dat ver dachtes privé batig saldo op 1 januari J.l. 53 cent had bedragen en er is een schuld van 30 mille. Dit deed een der rechters tot verdachte opmerken: „U had voor een ton toekomstverwachtingen, vijf cent op zak en voor 35.000 gulden schuld". DEZE WEEK HEBBEN de meeste leden weer van de gelegenheid gebruik gemaakt om deel, te nemen aan de ruilbeurs. Honderden zegels werden dan ook weer verwisseld van eigenaar. Maar er is nog iets belangrijks tot stand gekomen. Enkele bureaus in het buitenland hebben toegezegd de ruilbeurs maandelijks van postzegels te voorzien. Wie of wat voor bureaus dat zijn, vermelden we hier maar niet, want anders zijn we bang dat verschillende leden van de ruilbeurs ook in de pen klimmen en dat is niet de bedoeling. Alle hedendaagse ze gels uit België en Zweden, want daar staan die bureaus, komen voortaan regelmatig naar de beurs. Wel hebben we voor enkele leden nog correspondentie-adressen in Portugal. Die correspondentie moet in het Engels worden gevoerd. Dus wie interesse heeft laat het maar eens horen. Maar nogmaals, we hebben er niet viel. Ook de Zeeuwsch Dagblad-lezers heb ben de afgelopen week weer hun beste beentje voorgezet. We ontvingen onder meer 50 Scandinavische zegels van P. Kamermans uit Viissingen en van de heer Louwerse uit Domburg een collec tie uit Perzië, terwijl Leo Bolier uit Mid delburg een paar honderd zegels instuur de voor het Kode Kruis. Leo, we wachten nog op meer inzendingen en dan zullen we de zegels overdragen. Mochten er nog lezers of leden zijn, die nog een partijtje zegels hebben die geen waarde hebben, U weet bet, voor het Bode Kruis heeft iedere zegel waarde en U kunt ze via de Beursmeester daar terecht doen komen. Bij voorbaat onze hartelijke dank. Vijf nieuwe leden kwamen zich deze week weer aanmelden. Het zijn Jaap van Belle, Viissingen; Kees Rouw, Kapelle, Anton v. d. Woestijne, Zierikzee; Janus van Tilburg, Berkel (Z.H.) en Henk Rouw, Kapelle. Tot op heden hebbén we 84 leden. WAAR U AAN MOET DENKEN 1. 25 geweekte onbeschadigde exem plaren inzenden. 2. U gelieve postzegels met een totale waarde van 12 cent in te sluiten voor antwoord. 3. Vermeldt u even van welke landen u eventueel zegels terug wenst te ont vangen? 4. Willen degenen, die voor het eerst de vermoeide en slavende mens helpt, zijn arbeid te volbrengen. En Heinzelmanchen ging er in als koek. Binnen zeer korte tijd werden er 100.000 van deze radiobouwdozen naar alle delen van Duitsland verkocht. De vraag was natuurlijk vele malen groter. Toen de verbodsbepaling werd in getrokken, stond Max Grundig gereed met een goed georganiseerd radio-pro ductie-bedrijfje, waarmee hij zelfs de al lergrootste radiofabrieken in Duitsland een flinke slag voor was. Hij schakelde terstond over op de pro ductie van complete radiotoestellen, waarbij hij als eerste eis stelde, een hoogwaardige kwaliteit en een degelijke aantrekkelijke afwerking. In 1948 veroverde hfj de Duitse radio liefhebbers met zijn z.g. Heimsuper ra diotoestel „Weltklang". Binnen twee jaar telde het bedrijf 1000 medewerkers en steeg de productie en omzet met grot* sprongen tot verscheiden honderd-dui zenden. In 1952 liep het miljoenste toe stel van de band Daarbij bleef het niet. Het aantal arbeiders nam elk jaar met duizenden toe. De productie-uitkomsten stegen procentueel nog meer. Om tot een efficiënte productie te ko men, werd een grote radiofabriek ge bouwd in Fürth, en werden in Nurnberg en Georgens Münd, in Augsburg, bij München en ln Bayreuth enorme neven- bedrijven opgericht. Ook werd in de loop der jaren een aanzienlij!- grotere ver scheidenheid ln de producten der bedrij ven bereikt. Talrijke elektrische meet- apparaturen kwamen op het productie programma, vanzelfsprekend ook televi sie en bandopname-apparaten. De waarde der totale productie be droeg In 1955 163.000.000 D.M.; in 1956 D.M. 223.000.000 en voor 1957 wordt een omzet voorzien, die waarschijnlijk D.M. '400.000.000 zal overschreiden. Het totaal aantal geproduceerde eenheden loopt in 1957 in de 120.000 per maand, zodat het totaal van dit jaar het miljoen ver re zal overschrijden. Dezer dagen kwam in aanwezigheid van talrijke autoriteiten het vijfmiljoen ste radiotoestel sinds de oprichting van het bedrijf van de band. Toen hem dit toestel ter hand werd gesteld door een zijner medewerksters, sprongen Grundig de tranen in de ogen, en was hij niet in staat, een woord uit te brengen. Het behoeft geen beloog, dat zijn pres tatie op alle lagen van de Duitse bevol king een grote indruk heeft gemaakt. Zonder enig kapitaalsteun van buiten, bouwde hij zijn gigantisch bedrijf op, door zich dag en nacht met zijn gehele persoonlijkheid in te zetten. En in deza korte tijd veroverde zijn merk niet min der dan ruim een derde van de Duitse radiomarkt en bijna 50 van de Duitse radio- en T.V.-export. Dit kon hij bereiken, door de standing van zijn producten kwalitatief steeds meer op te voeren, tegen naar verhou ding lage prijzen. Maar vooral ook, door zijn machtige concurrenten in binnen- èn buitenland steeds een slag voor te zijn. Hoezeer zijn product internationaal wordt gewaardeerd, blijkt wel uit be stellingen, die hij ontving van de Sultan van Marokko, de Keizer van Abessinië en talrijke andere hoogwaardigheidsbe kleders. Zijn producten hebben een naam ver worven, zich te kunnen meten, met het beste, wat er op radio- en T.V.-gebied op de wereldmarkt wordt geboden. Zijn merk wordt thans verkocht in 126 lan den en heeft hij bijv. op het gebied van bandrecorders en andere producten een groot deel van de Amerikaanse markt veroverd. Tegelijk met de productie van het vijf miljoenste radiotoestel werd in Beyrouth een moderne bandrecorderfabriek geo pend, die zich de grootste fabriek op dit gebied ter wereld mag noemen, en waar niet minder dan 1000 bandrecorders per dag geproduceerd worden. Het mag gezegd worden, dat bij deze geweldige vlucht d» mens Grundig zich zelf volledig gelijk is gebleven. Hij is een breedgeschouderd man met een strenge, gesloten gelaatsuitdrukking. Een man van weinig woorden. Spreken ligt hem niet, maar wat hjj zegt, is altijd bondig en volkomen ter zake. Geen detail in zijn immen- bedrijf ontgaat zijn aandaebt en steeds meer is hij het, die zijn medewer kers nieuwe wegen wijst en nieuwe mo gelijkheden ter tafel brengt. Zijn tech nische kennis is verbluffend en zijn com merciële inzichten getuigen van knap koopmanschap. Dat is dan ook tijdens de feestelijkheden rond de productie van het vijfmiljoenste toestel en de opening van de nieuwe fabriek bij monde van verscheidene regeringsautoriteiten duide lijk uitgesrroken. Australië en Westelijk Nieuw-Guinea De Australische minister voor ge biedsdelen, Paul Hasluck, heeft ge zegd, te hopen, dat de Nederlanders 'lange tijd' in Westelijk Nieuw-Guinea zouden blijven. Hij voegde hieraan toe: „Ik denk, dat de toekomst van de volken van het gehele gebied van Nieuw-Guinea het best gediend zal zijn door samen werking tussen Australië en de Neder landers'. mee willen doen, vermelden hoe groot hun verzameling is? 5. Vergeet niet uw naam en adres op de enveloppe én op de ingesloten brief te vermelden. 6. Inzendingen moet men richten aan; De Beursmeester, Zeeuwsch Dagblad, Postbus 49, Middelburg. GEVRAAGDE RUILWAAR Veel gevraagd worden zegels uit Zuid-Amerika, Midden Oosten, de Fran se koloniën, Portugal, Hongarije, Israel, Nieuw Guinea, Nederlandse Antillen en Luxemburg en Monaco. Heeft u van deze landen zegels dubbel? Stuur ze dan op! DE BEURSMEESTER.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5