VOORRANG gevraagd voor kwestie Nieuw-Guinea Pootaardappelen(25 00 ton) door Hongaren als veevoeder gebruikt RAADSLID VADER BESCHULDIGT B. EN W. VAN BELEIDSFOUT Subandrio wil conferentie met Australië op korte termijn „Jupiter-G" zal kunstmaan van Amerika lanceren PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Afrikaans-Aziatische groep in V.N. doet voorstel OM BOEREN TE HELPEN. Eisenhower gaf program voor snelle bewapening Gestolen kobalt gevonden A. van Dijke uit Wolf aartsdijk winnaar ploegwedstrijd Gemeenteraad Vlissingen over bejaardentehuis Illlllllllllllll Crediet is in hoge mate overschreden DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 274289 Bijkantoren- Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3328; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan l.e Comtre N.V., Goes. Abonnementsprijs f 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3854 Hootdredaeteur. r hagookt Directeur-, jacq de Smit Zaterdag 9 november 1957 „Riooloorlog" in Serooskerke (W.) zie pagina 2 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 7.50 u., onder 16.57 u. Maan op 19.17 u., onder 10.33 u. Hoogwater zondag 10 nov.: Vlissingen: 3.15 u. 2.17 m., 15.31 u. 2.14 m. Terneuzen: 3.44 u. 2.31 m., 15.57 u. 2.28 m. Wemeldinge: 5.06 u. 1.75 m., 17.18 u. 1.76 m. Zierikzee: 4.51 u. 1.49 m., 17.04 u. 1.50 m. Binnenkort zal men in Rome be ginnen met de bouw van een sportpaleis voor de zaalsporten van de Olympische Spelen van 1960. Het geheel zal in beton uit gevoerd worden en plaats bieden aan 15.000 toeschouwers. Verder komen er twintig kamers voor de atleten, doktoren en anderen, een 500 vierkante meter perszaal enz. Boven: Exterieur van het plastic model van het „Palazzo dello Sport". Onder: Een deel van het Interieur van het paleis. De groep van Afrikaanse en Aziatische landen in de V.N. heeft vrijdag met algemene stemmen besloten volgende week in de politieke commissie voorrang te vragen voor een debat over de Indonesische aanspraak op westelijk Nieuw-Guinea. De betrokken landen willen vragen, de kwestie-Nieuw-Guinea in behandeling te nemen onmiddellijk na het Koreaanse vraagstuk, dat nu als eerstvolgende punt op de agenda staat. Na het debat over Nieuw-Guinea wil de Afrikaans-Aziatische groep de kwestie-Algerije zien behandeld. Als de politieke commissie deze wensen inwilligt, komt het vraagstuk-Cyprus als laatste punt van de agenda aan de orde. Toekomst De 2500 ton pootaardappelen, die in het begin van dit jaar in op dracht van de Nederlandse rege ring naar Hongarije zijn gezonden om de Hongaarse boeren te hel pen, zijn in Hongarije verwerkt door de industrie en voor veevoe der gebruikt. De kosten van deze zending blijken thans rond 650.000 gulden te hebben bedragen. De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij deze 650.000 gulden worden gebracht op de begroting van land bouw, visserij en voedselvoorziening voor dit jaar. In de toelichting brengt minister Mansholt in herinnering, dat de Hon gaarse autoriteiten de zending des tijds hebben geweigerd, omdat de aardappelen zouden zijn aangetast door het z.g. aardappelaaltje. Een Deense deskundige, en de Oostenrijk se en de Nederlandse plantenziekten- Radio-Moskou Een commentator van radio-Moskou Viktorof, heeft vrijdagavond verklaard dat president Eisenhower in zijn toe spraak over de vooruitzichten van de westelijke verdediging een program voor snelle bewapening uiteenzette. In plaats van in te gaan op het voorstel van partijsecretaris Chroesj- tsjef voor een conferentie op hoog niveau tussen Oost en West, heeft Eisenhower slechts op de westelijke ontwapeningsvoorstellen gewezen, wel ke de gehele ontwapeningskwestie op een dood spoor hebben gebracht. De Amerikaanse leiders negeren de Sow- jet-voorstellen ten aanzien van de ont wapening en willen liever de teugel loze bewapeningswedloop voortzetten, ondanks de onbetwistbare voorsprong die de SowjetUnie in dit opzicht op de V.S. heeft. Het program van Eisen hower voorziet in een intensieve mo bilisatie van de wetenschappelijke krachten ten behoeve van de bewa pening, maar er wordt niet gerept van het lanceren van 'n Amerikaanse aardsatelliet, aldus radio-Moskou. De Koningin is van plan op 16 november te Utrecht de tweede lus trumbijeenkomst van de Ned. Bond van Maatschappelijke werkers bij te wonen. kundige diensten hebben vastgesteld, dat hiervan geen sprake was, aldus de minister. Niettemin zijn de aardappelen niet gebruikt voor de doeleinden waarvoor ze waren bestemd. Via de Verenigde Naties heeft de Nederlandse regering protest aangetekend tegen de hou ding van de Hongaarse autoriteiten. De uit het Kamerlingh Onneslabo- ratorium te Leiden vermiste pot met kobalt is terecht. Hij werd gevonden bij een opkoper van oude metalen te Leiden. Bij het te voorscijn brengen van de pot was aanwezig een deskundige van het Kamerlingh Onneslaborato- rium, die een vluchtige blik op de inhoud heeft kunnen werpen. Hij kreeg daarbij de indruk, dat de vol ledige inhoud nog aanwezig was. Dit zal echter door een nauwgezet onder zoek in het laboratorium definitief moeten worden uitgemaakt. De pot is weer aan de hoede van het laborato rium toevertrouwd. Men heeft nog niet de hand kunnen leggen op de vermoedelijke dader, doch men ver wacht hem zeer spoedig te kunnen inrekenen. Wetenschappelijke raadgever voor Foster Dulles De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, zal binnenkort worden bijgestaan door een wetenschappelijke raadge.ver. Men verklaart voorts, dat de voor naamste Amerikaanse ambassades in de wereld een wetenschappelijk atta ché zullen krijgen. «rfpling (adv De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Subandrio, heeft een onmiddellijke conferentie tussen Indonesië en Australië over de toe komst van Nederlands Nieuw-Guinea voorgesteld. „De tijd is gekomen, dat de Australische regering komt praten met de Indonesische regering", aldus de minister. Dr. Subandrio zei te hopen, dat Australië zijn politiek ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea niet ba seert op „zijn huidige positie van kracht ten opzichte van Indonesië". Indonesië zou geen gebied nemen, waarop het geen recht heeft. Het is de plicht van Indonesië de onafhankelijk heid te eisen van alle gebied dat door de Nederlanders is bestuurd. Anders zou de bevolking van westelijk Nieuw- Guinea de beschuldiging kunnen uiten, dat zij door Indonesië in de steek ge laten wordt, aldus de Indonesische mi nister. De Indonesische ambassadeur in Australië, dr. A. Y. Helmi, heeft vrij dag gezegd, dat de „dagen van het laatste restje Nederlands koloniaal be zit in het gebied van de Stille Oce aan geteld zijn". In commentaar op de gemeen schappelijke Australisch-Nederland- se beginselverklaring over Nieuw- Guinea zei hen in een verklaring aan de pers: „Terwijl er voor Australië en Indonesië tijd is, mo gelijke fouten in de betrekkingen tussen onze twee landen te verbete renmoeten wij pogen te ver mijden, onze problemen van na buurschap onrealistisch op te los sen op dezelfde wijze als enige Europese landen deden in het ge val van de Saar en anderen, welke oplossingén onnodig geleid hebben tot voortdurende ergernis en wrij ving tussen buurlanden". Slagzinnen De anti-Nederlandse slagzinnen die de vorige week tijdens de eerste fase van de West-Iran-campagne op ge bouwen van de Australische en andere buitenlandse diplomatieke vertegen woordigingen waren geverfd, zijn vrij dag door gemeentewerklieden weer verwijderd. Intussen zijn de buitenlanders in Djakarta bevreesd, dat zich tijdens de demonstraties op aanstaande zon dag ter gelegenheid van de viering van „heldendag" wederom incidenten tegen Europeanen zullen voordoen. 'De meeste Europeanen zijn dan ook van plan die dag zich niet op straat ta vertonen, om mogelijke onaange naamheden te vermijden. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft het leger vrijdag opdracht gegeven een van zijn projectielen te gebruiken om een kunstmaan te lan ceren. Er zal hiertoe een „Jupiter-C", een ballistisch projectiel met middel grote reikwijdte, worden aangewend. Zoals bekend zal de eerste kleine proefmaan van het „Vanguard"-project in december worden afgeschoten en de eerste volledig uitgeruste aardsatelliet in maart. In de mededeling van het ministerie wordt herinnerd aan de verklaring van geleerden die bij het leger werkzaam zijn, dat zij lang geleden reeds, vóór de Sowjet-Unie, een satelliet hadden kuimen lanceren, indien zij met hun experimenten hadden mogen doorgaan. Werk versneld Dr. John Hagen, directeur van het Amerikaanse program voor het lan ceren van aardsatellieten, heeft mee gedeeld, dat het werk wel enigszins is versneld als gevolg van de twee Rus sische kunstmanen, maar dat men nog Een van de zware stukken gemotoriseerd geschut, die deel uitmaakten van de gro te militaire parade over het Rode Flein in Moskou, ter gelegenheid van de vie ring van de Oktoberrevolutie. De wapens maken deel uit van het Moscovisisch garnizoen. (Telefoto). In de Mariapolder te Strijen zijn gisteren de nationale ploegwedstrijden 1957 van het ploegcomite Nederland gehouden. Er traden 19 deelnemers te gen elkaar in het krijt. Eerste werd A. van Dijke uit Wolphaartsdijk, die 476 punten haalde. Tweede en derde wer den W. van Dorp uit Rozenburg en K. Eelman van Texel, resp. met 469 en 468 punten. Donderdag heeft Donald Camp bell op Coniston Water in Enge land zijn snelheidsrecord te water verbeterd met zijn door een straal motor aangedreven boot „Blue Bird". Hij maakte op het eerste deel van het parcours een snel heid van 418.340 km., terwijl hij op de terugweg het niet sneller deed dan 351 km. ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Langdurig heeft de raad van Vlis singen vrijdagavond gedebatteerd over het vaststellen van de pensiontarieven voor het nieuwe tehuis voor bejaar den en de voorlopige vaststelling van het benodigde krediet voor de stich ting van het nieuwe tehuis met de daarbij behorende 48 flatwoningen. De discussie ging uiteraard hoofdzake lijk over de hoge pensionprijzen, de hoge huren van de f20,50 per week voor de flatwoningen, die alle ver huurd zullen worden aan diegenen, die de volle huurprijs kunnen betalen en het grote gevaar, dat vele bejaar den hun volledige financiële onafhan kelijkheid zullen verliezen, en voor een „zakcentje" zouden aanewezen zijn op de dienst van sociale zaken. Een bijzonder scherpe aanval op het beleid van b. en w. werd gelanceerd door de fractievoorzitter van de K.V.P., de heer E. G, Vader, die door b. en w. óf op humoristische manier werd weerlegd. Dit had tot gevolg, dat de heer Vader de opmerking maakte, dat naar zijn mening het college geen kritiek kan verdragen. De heer Vader zei namelijk: „Het door de raad verstrekte krediet is met niet minder dan f 337065,83 overschre den". Hij achtte dit zonder meer een hoogst ernstig feit. „De toelichting op het voorstel bevat geen woord ter verontschuldiging of zelfs verklaring van dit eigenmachtig optreden van b. en w.", zo zei de heer Vader. De heer Vader ging de oorzaak van het tekort na en stelde vast, dat in de eerste plaats b. en w. een niet te verontschuldigen beleidsfout hebben gemaakt en in de tweede plaats, dat de leiding van gemeentewerken zich zelf een brevet van onbekwaamheid heeft uitgereikt. Hij zag een mogelijkheid om deze overschrijding op te vangen door verhoging van de aanvankelijk ge stelde pensionprijzen. Dit houdt dan tevens in, dat de gemeente een zware last wordt opgelegd. Men moet dus een gedeelte van het bedrag dat de bewoners van het tehuis niet kunnen betalen, voor eigen rekening nemen. „De consekwentie van het handelen van b. en w. acht ik zeer ernstig", al dus de heer Vader. „Ik heb dan ook overwogen een voorstel in te dienen om artikel 263 van de gemeentewet te laten toepassen. Dit biedt de raad de mogelijkheid b. en w. hoofdelijk aansprakelijk te stellen voor deze uit gaven. Het feit, dat de overschrijding zo hoog is, weerhoudt mij ervan dit voorstel in te dienen. De fractievoorzitter van de P. v. d. A., de heer F. G. Smits, sprak zijn verheuging uit over het feit, dat men na twaalf jaar wachten thans beschikt over een verantwoord gebouw. Hij betreurde echter het overschrijden van het verleende krediet. Raadslid Marijs (a.r.) wees erop, dat op de exploita tierekening het te verwachten tekort ontbreekt en hij moest tot tweemaal toe zijn vraag over de grootte van dit tekort aan b. en w. herhalen. Bij beantwoording door b. en w. bleek, dat de kosten gestegen zijn in de afgelopen twaalf jaar, waarin dit plan werd ontwikkeld. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de pensionprijzen ongunstig werden beïnvloed. Men zal ernaar streven, dat dit tehuis voor iedereen zal zijn en er zal geen ten achterstelling, van welke groep dan ook, plaats vinden. B. en w. zullen naar een afdoende oplossing zoeken en in ieder geval zal ernstig worden ge streefd naar de onafhankelijkheid van de bewoners. Het nieuwe tehuis biedt plaats aan 152 personen en reeds zijn vele aanvragen binnen gekomen. Het voorstel werd tenslotte aan vaard. Maandag hopen wij hierop nader terug te komen. steeeds voornemens is de volgende maand vier proeflanceringen te onder nemen en de eerste volledige satelliet pas is maart op-te laten. Hij zei dat men in Amerika probeert de codesignalen %van de tweede kunst maan te ontcijferen. Als het lukt, zul len de gegevens ook ter beschikking van andere landen worden gesteld. Dr. Hagen betwijfelt of de Russen er in zullen slagen de hond uit da kunstmaan veilig te laten landen. Hond dood? In het Russische communiqué van vrijdag over de tweede Spoetnik is géén melding gemaakt van de ruimte hond. Woensdag was gemeld, dat zijn toestand „bevredigend" was, waarna de volgende dag alleen werd meege deeld, dat het registreren van de reac ties van het dier werd voortgezet. Als de hond nog in leven was, zo redeneert men in westelijke kringen te Moskou, zouden de Russen dit zeker vermelden. In het communiqué van vrijdag werd slechts medegedeeld, dat de waarne mingen betreffende de aardsatellieten via de radio en met optische middelen worden voortgezet. Meer werkgelegenheid in Australië In het nieuwsbulletin van het Australische emigratiebureau wordt medegedeeld, dat het beeld van da arbeidsmarkt in Australië gedurenda september meer onvervulde arbeids plaatsen en minder werkzoekenden ta zien geeft dan tevoren. Voor de derda achtereenvolgende maand vertoonda het aantal beschikbare betrekkingen een stijging, zodat het aantal vakanta plaatsen, dat in juli 20.757 bedroeg, in september op 22.151 was gekomen. Zuiderkruis maandag in Kaapstad Maandag a.s. zal de „Zuiderkruis" met 315 emigranten de haven van Kaapstad binnenlopen. Naar aanlei ding van deze gebeurtenis deelde da Nederlandse emigratiebeambte. T Duyts, verbonden aan het consulaat- generaal in Kaapstad mede, dat de Ne derlandse emigranten zich over het al gemeen zeer snel in Zuid-Afrika aan passen en bijna zonder uitzondering succesvol zijn. Terwijl het percentage van alle Nederlandse emigranten over de gehele wereld die er niet in slagen in den vreemde een nieuwe toekomst op te bouwen drie procent bedraagt, is dit in Zuid-Afrika volgens de heer Duyts nog niet één procent. De helft daarvan is bovendien na een verblijf van slechts enkele maanden in Neder land weer naar Zuid-Afrika terugge keerd. Een miljard meer voor Landbouw-egalisatiefonds De regering heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend tot tiefonds voor 1956, waarin de uitgaven in totaal 1.172.903.300 gulden hoger ge steld worden dan in de oorspronkelijk goedgekeurde begroting. In dit bedrag is begrepen het geac cumuleerde nadelige saldo van da dienstjaren 1949 tot en met mei 1955 ten bedrage van 1.095.598.400 gulden, zodat de in de oorspronkelijke begro ting geraamde uitgaven voor 1956 zelf worden verhoogd met 77.304.900 gul den. Aangezien het thans geraamde totaal der inkomsten over 1956 ten op zichte van de oorspronkelijke begroting een verhoging aangeeft van 2.888.800 gulden hoger uit dan oorspronkelijk werd geraamd. Boven het midden van de Stille Oceaan is gisteren een Brits kern wapen tot ontploffing gebracht. Het wapen explodeerde op grote hoogte. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat ervan het proefterrein te Cape Canaveral in Florida een raket is afgeschoten. Na dere bijzonderheden zijn .niet ver strekt. Noordoostelijke wind In het zuiden van het land veel be wolking en tijdelijk enige regen. El ders opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krach tige noordoostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1