Gelukkige vondsten in Parijse bibliotheek 's-Gravenpolder II ging uitstekend van start UIT DE PROVINCIE Bewapeningsvoorsprong V.S. door kunstmaan in evenwicht Bouwbedrijf l^dadi ,io en TELEVISIE Petsie Pelle Pingo a macht dep zonde ^Jdptó L DR, KUIPER VOND ZINNESPEL VAN JAN UTENHOVE Vliegtuigongeluk bij Moskou Nasser streeft naar socialisme Competitie Zeeuwse Dambond Ongeveer 180 doden bij Poolse relletjes Spit in de rug Kloosterbalsem J Generaal b.d, Calmeyer Spaak in Londen DE SALARIËRING VAN HET OVERHEIDS PERSONEEL De vrolijke avonturen van en M npaó DOOR DE WERELD Donderdag 7 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 Bij een onderzoek in de Bibliotheque Nationale te Parijs heeft prof, dr. G. Kuiper, hoogleraar in de Nederlandse literatuurgeschiedenis aan de Vrije Universiteit een belangrijke literair-historische vondst gedaan, namelijk een uniek en onbekend zinnespel van Jan Utenhove. Prof. Kuiper was op grond van de ■wetenschappelijke uitwisseling tussen de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek en haar Franse zustervereniging', de Centre National de la Recherche Seientifique naar Frankrijk gegaan, om daar ver schillende letterkundige onderzoekin gen te doen. Het eerste onderzoek betrof de Neo latijnse humanistische literatuur speciaal de dichtkunst in de 16e en de 17e eeuw; het tweede, het zoge naamde 'trivium' (de eenheid van grammatica, dialectica en rhetorical en het derde de handschriften en even tueel de oude drukken van poëzie van Br o de Groot. T jdens zijn verblijf in -Frankrijk ke. Prof. Kuiper onderzoekingen in gesteld in de Bibliotheque Nationale te Parijs en Bibliotheque Inguimbertine je Carpentras, een stad gelegen op 13 %m ten n.o. Van Avignon. In de laatst genoemde boekerij, gesticht door dé 18e eeuwse aartsbisschop d'Inguimber- iin, bevinden zich namelijk heel veel randschriften van humanisten en een teer groot aantal 'grotiafta. DE VONDST IN DE BIBLIOTHEQUE NATIONALE Toen prof. Kuiper in de Bibliotheque Nationale de tekst van een paar be kende gedichten van Grotius bestu deerde, te weten „De samenspraak pver de doop" en „De uitlegging van het gebed des Heren" alsmede de aan De Groot toegeschreven „Samenspraak over de deugd van weinig spreken", trof hij in de bundel een onbekend zinnespel aan van Joh. Utenhove, ge titeld: „Een Seer Schoon spel van Zin nen ghemaeckt by mijn heer Johan Wtenhove, anno 1532 ende is ghe- speelt anno 1543". Ghedruckt anno 1570. Jan Utenhove was een Vlaams edel man uit Gent, die bekendheid kreeg Sis Calvinistisch reformator. In 1544 uitgeweken, werd hij na zijn aankomst te Londen ouderling van de vluchte lingengemeente aldaar. Van zijn hand verscheen onder meer een psalmberij ming, die later vervangen werd door die van Dathenus. Voorts vertaalde hij het 'Compendium Doctrinae' (de eer ste Nederlandse geloofsbelijdenis) en deed een uitstekende overzetting van het Nieuwe Testament, direct uit het Grieks van de beroemde uitgave van Robertus Stephanus, het licht zien DE INHOUD In Utenhove's zinnespel waarvan het bestaan tot dusverre onbekend Was treden drie figuren op. Aller eerst de 'Evangelische leraer' met het boek 'Gods verholentheyt' In de twee- e plaats de^'Dienaar Gods' met het ..oek 'Eangelische waerheyt'. De derde figuur is het 'ongheleert volck' dat een Pater noster' heeft, hetgeen zeggen wil 'veel woorden'. Verder treft men in het zinnespel, dat rijk is aan Bijbelse citaten, een ze vental allegorische voorstellingen aan, o.a. een van Christus die, staande in de opening van een deur, de mensen tot zich roept. Bij deze voorstelling vindt men een onbekend refrein van Utenhove. Het zinnespel had de mensen van het reformatorische geloof te overtui gen, werd in 1543 opgevoerd in Uten hove's heerlijkheid te Horst. Merkwaardig is, dat dit zinnespel niet in een bibliotheek te Gent, waar Utenhove zo lang heeft gewoond, aan wezig is. Het spreekt van zelf, dat prof. Kuiper onmiddellijk een fotocopie van de tekst heeft besteld, die hij thans met verlangen tegemoet ziet. NOG EEN VONDST Een tweede vondst deed de hoog leraar met 'Een Nieuw Liedekens ghe maeckt door Johan Utenhove ende (vervolg van pag. 7) voegde overheidsinstanties wordt hierin verzocht om een zeer spoedige goedkeu ring van de C.A.O te bevorderen. WERKGELEGENHEID Dr. W. Albeda besprak de werkgele genheid in de bouw voor de naaste toe komst. Vergeleken bij de produktiecij- fers van 1956 is een achteruitgang voor het totale bouwprogram van circa 10 te verwachten. Naast de wegenbouw la ten vooral de sectoren van de bouw van boerderijen, bedrijfsgebouwen, zieken huizen e.d. een vrij sterke vermindering zien. Als ook de woningbouw stagneert, zal dit percentage van 10 nog verder op lopen. Dit betekent natuurlijk geen eveh- redige daling van de werkgelegenheid, daar de arbeidsmarkt thans overspannen Is. De werkloosheid zal zich echter het eerst uiten in een toeneming van de gewone seizoenwerkloosheid in de winter. In de winter van 1958 moet dan ook op een werkloosheid van 7 tot 15 gerekend worden. Als de wereld conjunctuur niet ongunstiger wordt, kan dan in 1959 een verbetering van de situatie worden verwacht. De voorzitter deelde mee, dat met de werkgevers overeenstemming is bereikt over de instelling van een p.b.o.-orgaan voor de bouwsector. Een concept-instel lingsbesluit is in de maak. De grote te korten in het Risicofonds voor het Vorst verlet (25.1 miljoen in de laatste twee winters) zijn nu ingehaald en de schuld zal per 1 jan. zijn afgelost. Ook de schuld van het Vakantiefonds (f 10 miljoen) is gedelgd. In verband met het eerstge noemde kan nu een verlaging van de premie voor de Wachtgeld- en Werkloos heid worden overwogen. Bij vorstverlet- uitkeringen in de komende winter zal ook de voiledige huurbijslag worden uit betaald. g'aet op de wijs vant liet van den Co- ninck van Denemarcken (o, radt van avontuiren: of van vier Christenen, verbrant binnen Liere in Brabant'. Bedoeld 'liedeken' bezingt de tocht, die Utenhove en enkele geestverwan ten naar Denemarken maakten, waar zij de bescherming van koning Christi- aan III hoopten te genieten, daar hun met de troonsbestijging- van Maria de Bloedige de grond in Engeland te warm onder de voeten werd.Was Uten hove's reis naar Denemarken als histo risch feit bekend, het daarop gemaakte gedichtje een strophische acrosti chon met de eerste letters van de naam van de auteur was tot op heden on bekend gebleven. CARPENTRAS Gevraagd naar zijn onderzoek te Carpentras, vertelde prof. Kuiper, dat hij daar o.a. twee manuscripten onder ógen had gehad, waarvan het ene ge dichten bevatte, betrekking hebbende op de val van La Rochelle, het bol werk van de Hugenoten. Deze gedichten waarvan d« hoog leraar ook enkele in Parijs gevonden heeft zijn afkomstig uit de omge ving van Hugo de Groot, die zelf ook de val in deze stad bezongen heeft, maar in een wat andere vorm dan zijn katholieke vrienden. In dit verband wees prof. Kuiper op Vondels gedicht 'Haropoen', waarin deze zegt, zich niet te willen verkneukelen ever de val van La Rochelle. Dat er in Zuid-Frankrijk zo veel Grotiana te vinden zijn, ïs. te verklaren uit het contact, dat Hugo de Groot in Parijs met een zekere Nicolas de Pei- resc heeft gehad. Toen hij in 1621 naar de Franse hoofdstad vluchtte, had hij al gauw toegang tot dé 'Aeademia Puteana' (de academie van de ge broeders Dupuy), waar hij Nicolas de Peiresc ontmoette, die met alle grote Europese humanisten relaties onder hield. De Peiresc was een bibliofiel en een groot verzamelaar van brieven en gedichten. Twee jaren later verliet hij Parijs en keerde naar zijn geboorte plaats Aix en Provence terug, daarbij zijn collecties meenemend. -'inden mededeling adv.) y SPECIALIST IN DAMES mode SCHOENEN De zeer dichte mist boven Moskou is er oorzaak van geweest, dat een Roemeens vliegtuig bij de landing is verongelukt. Hierbij werd behalve drie leden van de bemanning, de secretaris van de Roemeense commu nistische partij gedood. De premier en vice-premier liepen lichte verwondin gen op. Vrijdag 8 november 1957 HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz, 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Instr. Trio. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 V. d. jeugd. 12.00 Piano recital. 12.25 Gram. 12.30 Land- en tuin- b.meded. 12.33 Musette muz. 12.58 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Lichte muz. 14.45 Gram. 15.00 Jaarvergadering Fed. van Diakonieën. 16.00 Gram. 16.15 Promenade ork. en solist. 17.00 Voordr. 17.20 Koperens. en solist. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 V. d. jeugd. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regeringsuitz.: Rubriek „Verklaring en toelichting: Eu ropese economische samenwerking en middenstand, door Drs. A. W. H. J. Quaedvlleg. 19.25 Regeringsuitz.Emigra tierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.35 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op ei gen wieken, hoorsp, 21.00 Omr. ork., vo caal ens. en sol. 22.00 Christenen in Is raël, caus. 22.15 Orgelconc. -23.00 Nws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoon heid. 23.35 Gram. 23.5524.00 Dagsluiting. HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.18 De ont- bijtclub. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 School radio. VPRO: 10.00 Avonturen met kin deren, caus 10.05 Morgenwijding. VARA: -10.20 Gram. 10.30 V. d. zieken. 11.00 V. d. kleuters. 11,15 Gram. 11.20 Competitie. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beurs ber. 14.00 Piano quatre mains. 14.35 Voordr. 14.55 Gevar. progr. VARA; 16.00 Orgel en zang. 16.30 Jeugdconc. 17.10 V. d. jeugd. 17.40 Instr. kwart. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V. d. kleu ters. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Le ven ih Nederland 19.45 VPRO-nws. 19.55 Kerkenergïe naast kernenergie, caus. 20.00 Nws. 20.05 Levend uit de kracht Gods, caus. 20.20 Boekbespr. 20.35 N.O. V.I.B.. caus. 20.45 Kamerkoor en soL VARA: 21.00 Muzikaal kolderjourn. 21.20 De lange weg, documentaire. 21.45 Gram. 21.55 Lichte muz. 22.25 Buitenl. week- overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. Daarna: Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELÊVISBEPROGRAMMA'S: NTS: 20.30—22.00 Relais van de Vlaam se TV: Reinafïrd de Vos, spel. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram, 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Omr. ork. 18.10 Voordr. 18.20 Piano recital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Zangrecital. 19.45 Caus. 20.00 Mater Dolo rosa, opera. 21.30 Kunstkaleidoscoop 21.45 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.11 Jazz- muz. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. President Nasser heeft zaterdag een decreet uitgevaardigd betreffende de or ganisatie van de partij van nationale unie, de enige politieke partij die in Egypte is toegestaan. Het doel van deze beweging wordt genoemd „De vestiging van een soeialistisch-democratlsche coö peratieve maatschappij, die vrij van po litieke, sociale en economische uitbuiting zal zijn". De beweging wordt geleid door presi dent Nasser. Door het neerstorten van een ge weldig rotsblok van vijf ton zijn drie Italianen nabij Bellinzona gedood en ten minste vijf gewond. Zij waren aan het werk aan een Zwitsers hydro- elektrisch project. Voor de competitie van de Zeeuwse Dambond werden de volgende wedstrij den den gespeeld, waarvan de uitslagen luiden als volgt. Hoofdklasse: Gespeeld te Souburg tussen Souburg X en Goes I. C. van RijswijkC. van Biemen 1—1, A. van Sorgen—J. Sinke 0—2, J. van EenennaamL. Anderson 02, F. van DixhoornH. Masselink 0—2, J. Dijkstra K. ten Bruggecate 0—2, L. Leijnse—C. J. Hollestelle 02, L. van SoetenH. Meerman 1—1. J, d'Hont—J. Schot 1—1, A. de PachterC. de Klerk 0—2, C. van AsJ. A. Ingelse I1. Wel met flihke cijfers wist Goes deze wedstrijd te winnen 16—4. Gespeeld te Middelburg tussen Middel burg I—Aagtekerke I. M. F. de Jonge—J. J. Engelvaart 20, J. Strooband Jr.—A. Willemse 1—1, W. Boogaard—S. Blaas 2—0, P. de Ruijter— J. de Visser 11, J. Strooband Sr.—P. de Visser 2—0, G. Overtveld—F. Blaas 2—0, D. DavidseM. C. de Smit 02, C, P. de Vos—C. Jongepier 1—0, A, B. Walraven A. Maljers 0—2, A. A. v. d. MarkA. Geldof 20. Ook Middelburg liet zich niet onbe tuigd, daar Aagtekerke met 146 huis waarts werd gezonden. Ie klas. Gespeeld te St. Laurens tussen St. Lau rensAagtekerke II. L. AdriaanseG. Sturm 20, Louw DavidseL. de Visser 2—0, B. v. d. Broe- kéJ. Maranus 20, B. VerburgA. Louws 20, Lein DavidseA, Trielier 1 1, B. Sinke—L. Brand 2-0, W. P. Da vidseD. Trielier 0—2, P. de KamS. de Visser 20, Iz. WalravenP. de Vis ser Sz. 20, n.o.g.—n.o.g. 11. In de lijn van de verwachtingen won St. Laurens deze wedstrijd met 16—4. Daar aan bord 10 beide spelers wegens ziekte verstek moesten laten gaan, wer den deze punten met, beider overleg ge deeld. 2e klas. Gespeeld te Koudekerke tussen Lam- merenburg II en 's Gravenpolder 11. L. de Pagler-^F. Harthoorn 02, F. Brasser—H. J. Mol 2—0, A. van Hoeven A. Karman 02, J. Koppejan Sr.J. Felius 2—0, A. C. Kole—W. v. d. Velde 20, P. van VlijmenJ. Verdook 20, W. Koppejan—J. v. d. Hage 0—2, H. Kip J. Walrave 02, W. v. d. HeijdenD. Huiszoon 02, J. Aarnöutse—J. Schijf 0—2. 's-Gravenpolder II welke zich voor het eerst aanmeldde om aan deze competitie deel te nemen, startte voortrede!'jt, door van Lammere'iburg II met 128 te win nen. In de periode van januari tot sep tember hebben in Polen ongeveer 180 mensen het leven verloren bij rel letjes. Ongeveer 7000 mensen werden gewond. In Warschau werden begin oktober bij ongeregeldheden meer dan 100 man van de ordetroepen en 86 bur gers gewond. De politie arresteerde 896 personen van wie 161 terecht zul len staan, Ingezonden Meded. (adv.) Flink wrijven niet K loost er- balsem, de wamiteopwekkende stoffen veringen snel de pijn 'geen goud zo goed' Aanvulling raadsagenda. Aan de agen da voor de raadsvergadering van donder dag zijn nog een aantal punten toege voegd, Een voorstel o.a. komt ter sprake tot verlening van een bijdrage van 25 pet in de kosten van Verbetering van de hoek Dorpstraat-Raadhuisstraat door de provincie, een wijziging van de begroting 1957 tot beschikbaarstelling van een ge deelte van het reeds in 1954 verleende subsidie in de restauratiekosten van de Ned. Herv. kerk. KAMPERLAND Duivententoolistelling. Zaterdag 16 no vember zal de Noord-Bevelandse Duiven. „De bewapeningsvoorsprong van de Verenigde Staten op Rusland is door het lanceren van de tweede Russische aardsatelliet overgegaan in een even wichtstoestand", aldus de Nederlandse luitenant-generaal b.d. M. R. B. Cal meyer in een vraaggesprek met een verslaggever van het televisie-jour naal. De heer Calmeyer is rapporteur van het militair comité van de NAVO en voormalig plaatsvervangend chef van de generale staf. Hij zeide, dat de militaire consequen ties van de tweede Russische kunst maan zowel op de interparlementaire NAVO-vergadering van de volgende week in Parijs als in de raad van mi nisters, die in december wordt gehou den, zal worden besproken. Door de keten van westelijke bases der Ame rikaanse vloot in de Middellandse Zee en op de Atlantische Oceaan kon tot nu toe aan Rusland op elk ogenblik de klap worden toegebracht, aldus ge neraal Calmeyer. Rusland blijkt nu echter in staat te zijn, door het lance ren van geleide projectielen over zeer grote afstand, ook de Verenigde Sta ten te treffen. De waarde van het wes telijk „schild", waartoe ook Nederland behoort, zal nu echter eerder gaan rij zen dan dalen, zo zeide hij. Immers, nu is het gevaar groter geworden, dat de communistische dictator meent tot agressie te kunnen overgaan in de ver onderstelling, dat de Verenigde Staten niet zullen toeslaan met de strategi sche bombardementsvloot. De secretaris-generaal van de NAVO, de Belg Spaak, is gistermorgen uit Noord-Amerika per vliegtuig in Londen aangekomen. Hij brengt een officieel bezoek van vijf dagen aan Engeland en zal besprekingen voeren met Britse ministers. In verband met de moeilijkheden over de salariëring van het overheids personeel, hebben de voorzitters der Christelijke en de rooms-katholieke centrales van overheidspersoneel en van het ACOP, de heren Kapinga, Weijters en Blom een audiëntie gehad met de minister van binnenlandse za ken. In Franse militaire kringen in Algiers is maandag meegedeeld, dat in twee dagen meer dan 150 opstande lingen zijn gedood. Ik heb een schitterend idee' we gaan op ontdekkingsreis, net! als Columbus. Ja, dat is wel gevaarlijk. I Maar ik wil wel eens zien, wat er I Alweer zee, ik heb nog nooit aan de andere kant is. I so'n verlaten eiland gezien. 12) Het was waai', dat de bank, zover hij kon oordelen, veilig was, en de ge dachte, dat zijn vaders goede naam niet in gevaar was, was hem een ver lichting. Oliver had zijn clientèle ge spaard, ofschoon hij zijn voogdschap had misbruikt, maar liet geld. dat hij verdiende, was geheel besteed aan zijn pogingen, om de begane fout te her stellen. Met voorzichtigheid kon alles weer in orde komen. Maar Verney had er weinig geloof in, dat hij, tenminste de eerste jaren rente zou trekken van het kapitaal, dat hij, zoals hij toch zelf ook moeilijk achtte, aan zijn broer zou lenen. Maar in elk geval moest alles zo geregeld worden, ook met de rente betaling, dat Grania er niets van zou merken Want hij wist. dat zij, als zij wist, hoe de zaken stonden, haar be dienden zou wegzenden en haar vin gers zou stukwerken, dan hem te kort te doen. Zij moest dus onwetend blij ven, ook van zijn eigen financiële toe stand. Hierom was het ook zijn eerste werk, een paard uit te zoeken, dat zo goed als hij, zich herinnerde, paste bij het eenzame dier, dat in de stallen van de „,Leas" was overgebleven Hij Het het aan haar verzenden. Ook pakte hij zijn koffers uit en vul de een splintérnieuwe speelgoeddoos, waarop de witte letters V.D. nauwe- hij van heinde en ver had meege bracht, speelgoed, bijeenverzameld op Oosterse bazars, voor een kleine naam genoot, die tot voor kort nog nooit door zijn oom was gezien Paard en speelgoeddoos reisden in verschillende wagons van dezelfde trein naar Monnowbridge, en het was moeilijk, te zeggen, wie van beiden, moeder of zoon, zich het meest ver heugde in de geschenken. „Is het niet royaal?" riep Grania uit, terwijl zij haar arm door die van haar echtgenoot stak, toen zij uit de stal kwamen, waar de nieuwe bezitting zich de haver goed liet smaken. „Ik be grijp niet, hoe hij er bij kwam, zulk een schat van een paard te zenden. Juist wat wij nodig hadden, sinds de arme Prins steirf". „Je zou lang hebben moeten wach ten, Grania, voor ik je het kon heb ben gegeven", zei Oliver berouwvol. „Je zou het wel gedaan hebben, als je gekund had, lieve", antwoordde zij, „en Verney wist, dat wij spaarden voor onze jongen." „Ik denk, dat hij heel wat gespaard door LESLIE KEITH gaarne geloofde .„Dat paard kost twee maal zoveel, als ik voor Prins betaal de". „En Verneyês speelgoed! Wat moet dat hebben gekost! Zulke mooie ge sneden dingen uit Indië en China. Ik moet ze opbergen, tot hij oud genoeg is, om ze te waarderen en er voor te zorgen." „Hij moet gespaard hebben", be weerde Oliver nog eens. „Wanneer je weet ,hoe hij door de wereld is ge reisd, maar hoe weinig hij zich stoort aan de etikette, niet verkwistend is en alleen voor zich zelf heeft te zorgen, dan kan hij zijn inkomen niet verteerd hebben". „Het heeft zijnvrijgevigheid in elk geval niet minder gemaakt", zei Gra nia met glinsterende ogen, „en het is verkeerd, een geschenk af te meten naar de financiële toestand van de ge vers". „Dat heb ik ook niet beweerd", zei Oliver geprikkeld. „Je draaft ook da delijk door". „Dat komt door het beetje Ierse bloed in mjj", lachte zij, „en daarvan lij ks droog waren, met de schatten, die heeft", zei Oliver, die dat maar al te komt ook de moeite, die ik er mee heb, om mij juist uit te drukken. Ik wilde alleen maar zeggen, dat Verney geen man is om een mooi geschenk te ge ven, omdat hij nu juist het geld er voor heeft. Hij zou het zelfs doen, in dien hij er zelf schade door moest lij den. Al was hij even arm als hij nu rijk is, dan zou hij zelf liever gebrek lijden, dan zien, dat ons iets ontbrak". Hij keek haar onderzoekend aan, maar haar opgewekt gelaat weerspie gelde alleen haar blijdschap over haar zwager. „Men kan nooit vooruit zeggen, wat iemand zal doen, wanneer hij plotse ling in nieuwe omstandigheden wordt geplaatst", zei hij „men mag zich zelf ook nog zo goed kennen, tien tegen één zal men toch ondervinden, dat iemand anders is dan men dacht". „Maar de omstandigheden verande ren het karakter niet. Zij kunnen iemand verhinderen, zijn doel te be reiken, maar zij veranderen niet een edelmoedige man in een gierigaard." „Dat komt ongeveer op hetzelfde neer. De wereld kijkt er niet naar, hoe je wilt, maar ziet naar je daden. Ver ney kan je even gemakkelijk een paard geven als een kop thee, en ik kan je geen broche van een kwartje geven, ofschoon ik je wel een dia manten halssnoer wilde geven, als ik kon. Hij is dus de vrijgevige man en ik ben de gierige". (Wordt vervolgd) vciv.uging „De blauwe dolïei in het verenigingsgebouw „Renata" een duiven- tentoonstelling houden, waaraan een verloting en attractie verbonden zullen zijn. NISSE Nieuwe instrumenten. Tijdens een openbare bijeenkomst zaterdag a.s. in zaal Jeronimus zal het bestuur van het instrumentenfonds de nieuwe instrumen ten overdragen aan de muziekvereniging „Ons Genoegen", waarna het korps en kele nummers zal spelen. Verder zal worden opgevoerd het stuk „Het straat je". In de pauze zal de trekking plaats vinden van de loterij, die ten bate van het instrumentenfonds is gehouden. SCHOON D1JKE Collecte. De collecte, voor de gezamen lijke blindeninstituten heeft f91.04 opge bracht. ST ANNALAND Rectificatie. Het mooie trapgeveltje waarvan wij een foto afdrukten bij onze reportage over St. Annaland (2 nov. j.l.), is van het zgn. „Nonnetjeshuis", eigen dom van de wed. J. Slagër, en niet van de fam. Gunst, zoals wij abusievelijk ver meldden. De fam. Gunst woont daar schuin tegenover. Ook haasten wij ons te vermelden, dat de huidige onderwijzerssterkte aan de School met de Bijbel niet drie, maar vier man is. Die vierde „man" is meVr. G. van der Burg-Vrolijk, die ondanks haar 58 jaren een belangrijke steun voor het plaatselijk onderwijs is. Macht van het kleine. Over het derde kwartaal van 1957 werd voor De Macht van het Kleine een bedrag van f 93,86 bij eengebracht door diverse collectantjes. Vlekziekte. Bij een drietal varkens van de kleinlandbouwer Abr. Goedegebuure op de Hoenderweg is vlekziekte gecon stateerd. Goed afgelopen. De landbouwersknecht van de heer N. W. Hage had het onge luk met zijn tractor met aanhangploeg in de sloot te rijden. De heer De Jonge wist er tijdig af te springen en kwam in de droge sloot terecht. Wel kreeg hij de ploeg op zijn lichaam, maar kreeg geen letsel. Restauratie ten einde. Maandagmiddag is de stelling, die aangebracht was om de restauratiewerkzaamheden aan de toren van de Ned. Herv. kerk te kunnen ver richten, verwijderd. De gerestaureerde toren prijkt nu weer vol trots en neemt in St. Annaland weer een dominerende plaats in. Het Turkse kabinet is zaterdag af getreden. President Bayar heeft Men- deres belast met de samenstelling van een nieuw kabinet. In Turkije zijn kotgeleden verkiezingen gehouden. De Nederlandse ambassadeur in de Sowj et-Unie, de heer D. J. van Ballu- seck, is zaterdag uit Moskou vertrok ken. Zoals bekend, wordt hij opge volgd door dr. J. G. P. de Beus. Te Londen is, ter gelegenheid van het eerste Sowjet-Russische filmfesti val, een korte documentaire film van het afschieten van de eerste kunst maan vertoond. Omstreeks 100.000 arbeiders in de metaalindustrie zijn in Japan voor 48 uur in staking gegaan om hun eisen voor loonsverhoging kracht bij te zet ten. 9 In een dierentuin bij Londen (Whip- snade) is e'en" baby-rhinoceros geboren. De geboorte in gevangenschap van deze Indische neushoorn is de tweede in de geschiedenis; in september j.l. heeft in de dierentuin in Bazel een soortgelijke blijde gebeurtenis plaats gehad. In de Zuid-Afrikaanse stad Kimber- ley is een originele brief van de Oost- Indische Compagnie gevonden, die de Heren Zeventien aan Jan van Riebeeck, de stichter en eerste gouverneur van de Kaapprovincie, hadden gezonden. De brief dateert uit 1594 en bevatte opdrach ten over de opslag van walvistraan. Hij lag in een oude kast van de stadsbiblio theek. In Basoetoland zijn veertien negers ter dood veroordeeld voor magische moord op een inlander, die zij verdronken, na van zijn bloed en wenkbrauwen een to vermiddel te hebben gemaakt. Twee en zestig muitende politieman nen zijn maandag in de Indiase stad Lucknow gearresteerd en 140 ontwapend, nadat zy geweigerd hadden, hun eis in te trekken, om samen met niet-politie- ambtenaren een vereniging te vormen. Het aan symfonische muziek gewijde tweede gedeelte van de internationale wedstrijd Koningin Elizabeth-Toondich- ten, is te Brussel geëindigd. De le prijs werd toegekend aan het concerto voor orkest van Orazio Fiume (Italië); de 2e prijs, Variaties voor orkest, aan Marcel Quinet (België) en de 3e prijs, concerto voor orkest, aan Giorgio Campina (Ita lië).

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 9