Unox soep... en 't feest kan beginnen l Adverteert 1 in dit blad Maakt dagblad reclame Formulieren deden 75 jaar geleden intrede op de gemeentehuizen Driekwart eeuw dienst aan overheid, onderwijs en bedrijfsleven ENCOSTERBAAN DRUKT HET VOOR U envan Wevenit is en blijft favoriet in modeland We brengen U japonnen van f "»7 tot f 140.00 geurigromig en vol balletjes 1882 - SAMSON - 1957 Donderdag 7 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 i>Vi o|o i»|»i n|n 4 10 november hopen 4 4 onze lieve Ouders |- c en Grootouders t S. MALJAARS a 4 en 4 M. J. MALJAARS— 4 PEPER f> hun 35-jarig huwe- t lijksfeest te her- denken. 4 Dat zij voor elkaar, f en voor ons allen, 1 J lang gespaard mo- 7 gen blijven is de T wens van hun dankbare i T kinderen 7 en kleinkinderen f 4 Aagtekerke, f 7 nov. 1957 j, 4») ü{u «{u «ju Heden overleed in de hoop des eeuwi gen levens onze ge liefde en zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader Aarnoud Sanderse wed.n. van Leuntje Huibregtse op de leeftijd van ruim 80 jaar. Ps. 17:8. Uit aller naam: K. SANDERSE Westkapelle, Noordstraat 52 5 nov. 1957 Heden werd plotse ling van ons weg genomen, na een kortstondig lijden, onze geliefde Moe der, Behuwd- en Grootmoeder en Zuster Wed. Cornelia Weststrate- v. d. Guchte, in de ouderdom van 75 jaar en 9 maan den. Vlissingen: Fam. J. J. Weststrate- Schipper 's-H. H.kinderen: P. v. d. Guchte 's-H. H.kinderen, 5 november 1957 Oude Rijksweg 26 De begrafenis zal plaats hebben op vrijdag 8 nov. a.s. om 2 uur Een grote en met zorg samengestelde collectie vindt U in al onze zaken k k MIDDELBURG L. NOORDSTR. 10-12 GOES KLOKSTR. 9 BERGEN OP ZOOM KREMERSTR. 24-26 BON Vis is licht verteerbaar, smakelijk en rijk aan goede voedings stoffen. Vis schenkt U bovendien rijke mogelijkheden tot afwisse ling. Vele soorten 1 Vele bereidings wijzen 1 Breng afwisselend deze soorten op tafel: Schar, schol, diepvries Voor gratis folder met zeer aan trekkelijke visrecepten. Aangeboden door het Produktschap voor Vis en Visprodukten. NAAM ADRES PLAATS... 1 74 I Zend deze bon in open enveloppe (waarop 4 ets. postzegel) aanVoorlichtingsbureau voor de Voeding, afd. Vis, IJmuiden. irk dats tomatensoep! Ja, dat is tomatensoep uit de fijne keu ken; romig, verrukkelijk gekruid en met malse balletjes. Ervaren huis vrouwen zoals U hielpen Unox aan het enig-juiste recept... dat proeft U meteen 1 Unox gebruikte alléén tomaten-op-hun-best, dus op precies het juiste moment geplukt en direct daarna bereid, Dat is dan ook het geheim van die ongekend frisse tomatensmaak. Alléén Unox biedt U dit! llnox Kijk, zo verzegel! UNOX het aroma, zo blijft die frisse smaak bewaard I Natuurlijk mag er niets van al die rijkdom aan geur en smaak verloren gaan in de winkel of bij U thuis. Daarom verzegelt Unox de gezonde natuurlijke sappen van tomaten en verse tuinkruiden samen met mals vlees in een busje. Zó ontsnapt er niets en droogt er niets uit 1 Voor uw gemak werd de nieuwe Unox Soep extra geconcentreerd. U tovert 4 grote, krach tige porties uit het handige busje. Alléén met Unox soep kunt U zo gul zijn tige porties uit het handige busje. Alléén met Unox soep kunt U zo gul zijn steeds omvangrijker en Samson bege- wet en de Hinderwet. Op speciaal Radio CU Televisie IpiHrta dit verschiinsel met de nodiffe terrein was er slechts het Kinder- (Van één onzer redacteuren) In 1882 kregen een aantal gemeentesecretarissen in Zuidholland een brief van hun 37-jarige collega Nicolaas Samson uit Alfen toen nog met een f geschreven. Hij vertelde hierin, dat hij enkele formulieren had ontworpen ten dienste van'het gemeentelijk bestuur en dat zij die bij hem bestellen konden. Tegenwoordig is het overheidsapparaat zonder formulieren niet meer te denken, waarvan naar de mening van velen dit apparaat aan elkaar hangt. Toen waren deze uniforme staten echter nog iets nieuws en deed een iegelijk, wat goed was in zijn ogen. De Alfense secretaris kreeg heel jvat bestellingen op zijn papieren en moest al na enkele jaren zijn functie neerleggen, om zich geheel te wijden aan de opbouw van een eigen onderneming met druk kerij. Thans viert de N.V. Samson te Alphen a. d. Rijn hhar 75-jarig bestaan als een enorm bedrijf met ruim 600 man personeel. Naast tal van andere uitgaven, heeft Samson inmiddels 6900 verschillende for mulieren de wereld ingestuurd en men kan Nicolaas dus min of meer als de uitvinder beschouwen van deze ruggegraat van het moderne bestuursapparaat. In 1882 was er wel behoefte aan een beetje efficiency en uniformiteit op de gemeente-secretarieën. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hadden in die tijd samen maar 200 secretarie-ambte naren in dienst en de overige gemeen ten moesten het gezamenlijk met 900 van deze nuttige functionarissen stel len. H. J. G. Hartman, de zoon van de Goese gemeente-secretaris, die het Tijdschrift voor de Beoefening van het Administratief Recht oprichtte, geeft ergens een goed beeld van de situatie in die tijd op het platteland. Als jongen van 12 jaar mocht hij meerijden met zijn vader, die het verzoek had gekregen, de admini stratie van een kleine gemeente op Zuid-Beveland in orde te maken. „We hielden stil voor een onaan zienlijk huisje, naast welks deur een bordje was gespijkerd met het op schrift „Slager en Rietdekker", schrijft hij. „Dat de man tevens se cretaris der gemeente was en dat in dit huisje de secretarie was geves tigd, behoefde blijkbaar niet te wor den vermeld". De geschiedenis van Samson geeft een getrouw beeld van de economi sche, sociale en staatkundige geschie denis van Nederland in de laatste 75 jaar, heeft prof. mr. W. F. de Gaay Fortman opgemerkt. Dat blijkt ook duidelijk. De overheidstaak werd steeds omvangrijker en Samson bege leidde dit verschijnsel met de nodige formulieren, maar ook met commen taren op wetboeken, met leerboeken voor de gemeente-administratie en met hulpmiddelen voor die admini stratie. Geen ambtenaar had in de ja ren dertig de weg geweten in de groeiende papierlawine van de land- bouw-crisiswetgeving, als Samsons losbladige uitgave in drie dikke ban den niet voor de ordening had ge zorgd. Thans kan een burgemeester 's morgens Alphen opbellen, om te vra gen hoeveel 23-jarige ongetrouwde meisjes er in zijn gemeente zijn en waar ze wonen. Dank zij de Ponskaar- tendienst van Samson heeft hij de vol gende dag een foutloos antwoord. Onderwijs en bedrijfsleven In 1882 leidde het bijzonder onder wijs nog maar een sober een ongesub sidieerd bestaan. Na 1890 (wet-Mac- kay) maar vooral na 1920 (wet-De Visser) volgde een onstuimige groei. De subsidiëring legde echter een ste vige band met de overheid en dat bracht de noodzaak van formulieren mee. Samson leverde ze, maar ook, hier volgden alras tijdschriften, boe ken en andere hulpmiddelen. Thans kan de jubilerende onderneming een nieuwe school compleet inrichten van de banken af tot het krijtje voor het bord toe. Schoolhoofden, die in de on derwijs wetgeving thuis moeten zijn, kunnen de commentaren van Samson niet missen. In 1882 onthoudt de overheid zich nog vrijwel geheel van bemoeiing met het bedrijfsleven. Zij treedt al leen op „ter handhaving van de openbare orde" en deze laatste term werd toen sterk formeel en uitwen dig uitgelegd. Er waren de Stoom- wet en de Hinderwet. Op speciaal terrein was er slechts het Kinder wetje van Van Houten. In onze dagen groeide een geheel andere visie op de verhouding tussen overheid en bedrijfsleven. De sterke groei van de economische en sociale wetgeving bracht ook hier alweer de vraag naar formulieren mee. Een vraag, waarin Samson voorzag. Voor al na 1940 richtte de N.V. zich bewust_ ook op de ondernemingen als derde' peiler voor het bedrijf. Ook hier wer den de formulieren spoedig gevolgd door een periodiek, handboeken en commentaren en hulpmiddelen voor de administratie. Thans kan Samson zelfs een „Ideeënbus" met bijbehorende for mulieren leveren. Het is een bloeiend bedrijf, dat thans te Alphen jubileert. Een bedrijf, dat met trots mag terugzien op driekwart eeuw van dienstverlening aan over heid, onderwijs en onderneming. De gedachte van dienstverlening is zelfs doorgetrokken In de jubileum uitgave. Dat is n.l. geen traditioneel gedenkboek, gewijd aan de historie van het bedrijf. Mr. S. J. Fockema An- dreae schreef voor deze gelegenheid een prachtig boek, getiteld „Een men senleven in Nederland". Hierin wordt een uitnemend overzicht geboden van hetgeen in de afgelopen 75 jaar is ge beurd op het gebied van het openbaar bestuur, het onderwijs en het bedrijfs leven. Met deze uitgave wordt ook een traditie voortgezet, want bij het 50- jarig bestaan in 1932 verscheen als jubileumuitgave het boek „Nederlands Bestuursrecht". Een standaardwerk, waarvan nog onlangs een herdruk uit gegeven moest worden. De N.C.R.V. is van plan, in januari een rubriek te openen, waarin beken de musici hun visie zullen geven op da lichte muziek. „Als U het mjj vraagt" zal deze rubriek heten en de bedoeling is, om de bekende musicus hierin over de lichte muziek te laten babbelen, dia voor hemzelf favoriet is. Voor mede werking aan dezê uitzendingen zijn aangezocht Eduard van Beinum, Edu- ard Flipse, Cor de Groot, George van Renesse, Hans Henkemans en Wim ter Burg. „Afrika, ontwakend Continent" heet de reportage, die Alfred van Sprang voor de N.C.R.V. op woensdag 13 november zal geven over de streek om het Kivu-meer in de Belgische Kongo. De bekende actrice Myra Ward zal in het N.C.R.V.-televisie-program- ma voor de jeugd op zaterdag 16 no vember als moeder de Gans een sprookje vertellen. In december komt zij nog eens in hetzelfde programma voor de kinderen terug. Republikeinen leden nederlaag in Virginia In de Amerikaanse staat Virginia ia een democratische gouverneur geko zen, Lindsay Almond. Zijn republi keinse tegen-kandidaat was Theodore Dalton, die tegenover het rassenvraag stuk een gematigder houding Inneemt dan Almond. De verkiezing in Virgi nia was de eerste in' een zuidelijke staat sedert de crisis in Little Rock.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4