Inbrekers slaan grote slag in Amsterdam EAU DE COLOGNES Amerika en Rusland stemmen in met uitbreiding van de ontwapeningscommmissie A N W B-leergang voor weg- en straatverlichting Geen strafvervolging inzake het ongeval maj. K Spanning onder Hollanders in Indonesië wat geweken Julianaschool in Oostenrijk nu eigenlijk al te klein Proeven met enten van tomaten Benelux moet versterkt worden ONTHULLING VAN GELEERDE Rusland heeft raket, waarmee men in 10 uur op de maan is Binnenkort brochure Volgende week Am. „spoetnik"? Amerika kan achterstand inhalen Verklaring van premier Djuanda Diamanten gestolen Belgische raket Vechtpartij op A'damse zeedijk Officier van justitie te Utrecht Spoetnik 2 gezien op Utrechtse sterrenwacht Eisenhower over wetenschap en vrijheid Vreemd luchtvaartuig boven Transvaal Donderdag 7 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Dinsdagavond is te New York van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hebben inge stemd met een plan, dat voorziet in uitbreiding van het aantal in de ontwapeningscommissie der Ver enigde Naties vertegenwoordigde staten met tien landen. Groot-Brittannië en Canada zijn ook voor het uitbreidingsplan. Frank rijk was nog tegen, doch men verwacht dat de nieuwe Franse regering er wel mee zal instemmen. Aanvaarding van dit plan zou dus betekenen, dat de Sowjet-Unie weer hij de ontwapeningsonderhandelingen zou worden betrokken. NIET GEZWICHT Aan het bovenstaande wordt van dezelfde zijde toegevoegd dat er geen sprake van is, dat de wes terse mogendheden ook maar in enig opzicht zouden zwichten vodr het maandag door de Sowjet-verte- genwoordiger in de politieke com missie, Koeznetsof, gestelde ultima tum. De Westerse onderschrijving van het voorstel betekent, dat de Westerse landen willen zien uitgemaakt, of de Sowjet-Unie bereid is deel te nemen aan een vastberaden poging, om in een grotere commissie overeenstemming over een internationale ontwapening te bereiken. Het voorstel voorziet, naar verluidt, Op een gisteren te Delft gehou den bijeenkomst van het proef station voor de groenten- en fruitteelt onder glas te Naald wijk, deelde ir. L. Brav'enboer mee, dat gedurende de laatste ja ren een onderzoek is verricht op het proefstation met betrekking tot het enten van tomatenplanten op onderstammen, welke resis tent zijn tegen bodemziekt en- Men is er in geslaagd, aldus spre ker, onderstammen te vinden met voldoende groeikracht om een hoge produktie te verkrijgen. Uit de proeven blijkt dat de geënte planten 10 tot 50 procent meer opleveren dan ongeënte. ook in een uitbreiding van de ontwa peningscommissie. Mogelijk "zal dit echter niet met zoveel woorden wor den gezegd in de opgestelde resolutie, die thans door partijen wordt bestu deerd. Het uitbreidingsplan is geïnspireerd door de Indische en Canadese afge vaardigden. Het werd kort na Koez- netsofs bekendmaking, dat de Sowjet- Unie geen deel meer wenste te hebben aan vergaderingen der ontwapenings commissie en haar ondercommissie „in de huidige samenstelling'», opgesteld. Britse vakbondsleiders gewond bij auto-ongeluk in Sowjet-Unie Een van Engelands vooraanstaande vakbondsleiders Jim Campbell is ern stig gewond bij een auto-ongeluk in de Sowjet-Unie, aldus is in Bonden ver nomen. .Campbell is secretaris-generaal van de bond van spoorwegarbeiders en lid van de algemene raad van het alge mene Britse vakverbond. Bij het ongeluk is ook de voorzitter van de bond van spoorweglieden ge wond. Baron van Lynden, secretaris-gene raal van de Belgisch-Nederlands-Lu xemburgse Tolunie heeft op een pers conferentie een uiteenzetting gegeven over de huidige ontwikkelingsfase van Benelux. Hij stipte aan, dat de inter-parle- mentaire Beneluxraad op 22 en 25 no vember met de regeringen te Brussel zal vergaderen en dat men vervolgens de ondertekening van het verdrag en de voorlegging ervan aan het parle ment van elk land weldra zal mogen te gemoet zien. Het unieverdrag, zo zeide hjj, is een document, houdende legimstatie van Benelux bij de onder handelingen met derde landen en een soort van grondwet, waarop Benelux in de toekomst voor zijn ontwikkeling zal steunen. Hij rangschikte de economische unie onder de na-oorlogse integratievormen en verklaarde, dat zij zich in elk geval zal onderscheiden door het feit, dat de besluiten van haar instellingen niet rechtstreeks de burgers van de deel nemende landen zullen binden. Bo vendien zullen die instellingen geen meerderheidsbeslissingen kunnen ne men, zodat de soevereiniteit van elk land onaangetast zal blijven. Wat de toekomst van Benelux met het oog op de gemeenschappelijke markt betreft, was hij van oordeel, dat Benelux zijn voorsprong op de integratie der zes landen nog lange tijd zal behouden op andere gebieden dan dat van de tol- integratie. Het komt er dus op aan de Benelux te versterken. De Russische geleerde T. Katsjatoe- rof, corresponderend lid van de Sow- jetrussische academie van wetenschap pen, schrjjft in „Goedok", het dagblad van het vervoerswezen, onder meer: „De Sowjet-Unie heschïkt over een nieuwe brandstof, die het afschieten van een raket mogelijk maakt, waar mede de maan in tien uur kan wor den bereikt. Omtrent de vervaardiging van de tweede kunstmaan schrijft Katsjatoe- rof o.a.: „Er moest een eleetronisch brein worden gemaakt, dat tot taak had afwijkingen in de baan der kunst matige aardsatelliet op te heffen, voor dat deze zijn kringloop om de aarde ging beschrijven". Boris Belitski heeft voor radio- Moskou verklaard dat de Sowjet-ge- leerden hard werken aan de oplos- In Utrecht is gisteren de tweede A. N. W. B.-leergang voor weg- en straat verlichting gehouden in samenwerking met de Nederlandse stichting voor ver lichtingskunde. De directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B., de heer A. G. M. Boost, die deze leergang inleidde, wees erop, dat ruim 20 procent van het wegver keer en -vervoer zich bij nacht afwik kelt. In dit tijdsbestek bedragen de ge varen een veelvoud van die, welke het verkeer bij dag ondervindt, aldus de heer Boost, die voorts meent, dat deze gevaren voor een belangrijk deel kun nen worden ondervangen door een goede weg- en straatverlichting. Deze verlichting, zo zei hij, is een kostbare voorziening die echter, mits goed uit gevoerd, haar rendement in de vorm van een vermindering van het aantal verkeersongevallen opbrengt. De voorzitter van de Nederlandse stichting voor verlichtingskunde, ir. W. W. E. van Hemert, die de leiding van deze leergang had, pleitte voor een goede verlichting op de openbare we gen. Heeft men eenmaal een weg van goede eigen verlichting voorzien dan behoren, aldus de heer Van Hemert, De Amerikaanse omroepvereniging 'Mutual Broadcasting System' méldt uit goede bron te hebben vernomen, dat de V.S. de volgende week hun eer ste kunstmaan zullen lanceren. alle verblindende verliehüngsmidde- len aan voertuigen verboden te wor den. Ir. H. F. A. Roodenburg, voorzitter van de commissie openbare verlichting van de Nederlandse Stichting voor Verlichtingskunde, kondigde een bro chure over straatverlichting aan, die op ruime schaal verspreid zal worden en die niet alleen ter beschikking komt van hen die met het projecteren van straatverlichting zijn belast, maar ook van de wegbeheerders. sing van het vraagstuk, hoe kunst manen weer de aarde te doen berei ken. Hij lichtte toe dat het er hierbij om gaat de Vernielende uitwerking der wrijving, die de kunstmaan in de dich tere lagen van de dampkring zou on dervinden, zoveel mogelijk te vermin deren. Dulles over de tweede Spoetnik Minister Dulles heeft verklaard, dat „het er naar uitziet alsof de Sowjet- Unie op het gebied van projectielen in enige opzichten de V.S. vooruit zijn". De Amerikanen zouden z.i. evenwel hun achterstand kunnen inhalen. De Amerikaanse minister zei, dat de Amerikaanse opvatting over de mili taire betekenis van een aardsatelliet niet gewijzigd is door de lancering van de tweede Russische kunstmaan. Dulles achtte het wenselijk, dat En geland en andere Europese bondgeno ten worden voorzien van ballistische projectielen met middelgrote reik wijdte. De kwestie betreffende het opslaan van kernwapens in Europa ten behoe ve van de Navo werd nauwkeurig be studeerd en de Amerikaanse regering hoopte een concreet voorstel te kun nen doen aan de regeringsleiders die vopr de vergadering van de NAVO- raad volgende maand te Parijs bijeen komen. Premier Djuanda Kartawidjaja heeft medegedeeld, dat de Indonesische re gering maatregelen heeft genomen tot voorkoming van excessen tijdens de campagne tot bevrijding van West- Irian, waarvan het tweede stadium op 10 november aanstaande zal beginnen. Zijn verklaring heeft de bezorgdheid onder de 12.000 Nederlanders in de hoofdstad enigszins doen afnemen. Volgens een door de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Indone sië uitgegeven communique heeft pre mier Djuanda eveneens verklaard, dat de Indonesische regering prijs stelt op een ongestoorde voortzetting van de activiteit van alle bedrijven. Premier Djuanda legde bij die ge legenheid de volgende verklaring af: De Koningin-Julianaschool op de Iselberg in Oostenrijks Karinthië, dezer dagen officieel geopend, is nu eigenlijk al te klein voor de ge bleken behoefte. Voor het nieuw aangevangen cursusjaar van deze (voor het nationaal comité hulpverlening Hongaarse volk gestichte en door een in Oostenrijk opgerichte Nederlandse vereniging verder te exploiteren) middelbare school voor Hongaarse vluchtelingen waren 270 aanmeldingen binnengekomen. Slechts zeventig van die aange melde kinderen hebben de plaatsen kunnen innemen van de 53 scho lieren, die deze zomer hun diploma behaalden en van de .overigen die de school om andere redenen, bijvoorbeeld emigratie, verlieten. Merkwaardig is, dat de aanmeldingen niet aUeen uit Oostenrijk kwamen maar ook uit verschillende andere Europese landen. Zo wilde b.v. een Hongaars ouderpaar, dat reeds tien jaar in Zweden gevestigd is, zijn kind gaarne op de Ko ningin-Julianaschool geplaatst zien om dat het anders het contact met de Hon gaarse cultuur en sfeer zou verliezen. Dat is inderdaad een van de hoofdre denen, die de stichting van deze school rechtvaardigen: het scheppen van de mo gelijkheid voor de Hongaarse vluchtelin gen hun nationale taal en cultuur ook in het buitenland te bewaren. In deze eigen sfeer, zo ziet het de leiding van de school zal het mogelijk zijn een democratisch Hongaars kader te vormen, dat misschien in de toekomst binnen eigen landsgren zen weer zijn rol zal kunnen spelen. „1. De Indonesische regering onder steund tenvolle het streven van het actie-comité voor West-Irian, dat de regering waardevol acht in de strijd om de terugkeer van West-Irian in het Indonesische grondgebied. 2. De Indonesische regering wenst niet, dat zich tijdens deze actie exces sen zullen voordoen en heeft maatre gelen genomen om excessen te voor komen. 3. De Indonesische regering stelt prijs op een ongestoorde voortzetting van de activiteit van alle bedrijven." Tegelijkertijd heeft het comité van actie voor de bevrijding van West- Irian een verklaring uitgegeven, waar in werd gezegd dat het volkomen on juist is om zijn jongste aankondiging, dat in het tweede stadium van de campagne een nog intensievere actie zal worden gevoerd, uit te léggen als zoude daarbij tot intimidatie, vernie ling of andere terroristische daden te gen persoonlijke eigendommen en par ticuliere ondernemingen worden over gegaan. Gevraagd waaruit de actie op 10 no vember zal bestaan, verklaarde het comité, dat pogingen zullen worden ondernomen om de' jeugd van West- Irian voor te bereiden op het bestu ren en ontwikkelen van hun gebied op zodanige wijze, dat zij, evenals de ove rige Indonesische jeugd, in een vrij land zal kunnen leven. VERFKWASTEN Inmiddels werd uit Soerabaja ge meld, dat thans ook daar met de verfkwastencampagne is begonnen. Vrijwel alle winkelruiten en de ge vels van kantoren en winkels in het winkelcentrum waren beklad met slagzinnen, waarin de teruggave van West-Irian aan Indonesië wordt ge- eist. Op de muren van de ambtswo ning van de Nederlandse consulaire vertegenwoordiger in Soerabaja was geschilderd: „We willen de stijf koppige Hollanders kruisigen", en „Geèf West-Irian aan ons terug, aan". Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag in een perceel aan de Blankenstraat te Amsterdam een grote slag geslagen. Bij een op de eerste verdieping ge vestigde firma die gereedschappen voor de diamant verwerkende industrie ver vaardigt hebben zij een brandkast opengebrand, waarin zich een grote partij diamant en diamantpoeder be vond. Een partij ruwe diamant met 'n gewicht van 416.81 karaat, in afmetin gen van een halve tot zeven millime ter en met een waarde van f 13387.86 werd ontvreemd. Bovendien verdween uit de brand kast ook nog een geldsbedrag van f 121.16 en uit een boekbinderij op de zelfde etage een bedrag van f 22 bene vens 13 tafelaanstekers, 2 actetassen, een fototoestel, een belichtingsmeter en 30 sigarettenaanstekers met een ge zamenlijke waarjde van ruim f 500. De politie heeft de Nederlandse dia mantwereld in kennis gesteld van de diefstal en heeft voorts alle grenspos ten gewaarschuwd, omdat vermoed wordt, dat de daders zullen trachten de kostbare buit naar het buitenland te brengen. De inbrekers zijn het gebouw aan de achterzijde binnengedrongen. Een ovenbouwbedrijf.gelijkvloers gelegen, werd geheel doorzocht, maar hier was de buit nihil. Vervolgens hebben de ongenode gas ten hun tocht voortgezet op de eerste verdieping en hier hadden zij meer succes. De brandkast werd door een gang naar het toilet versleept en daar aan'de achterzijde opengebrand met Van welingelichte zijde is vernomen, dat Amerikaanse deskundigen dezer dagen blauwdrukken zullen bestudé ren van een door Belgische geleerden ontworpen raket voor de korte afstand en zullen spreken over methoden tot massaproductie van het projectiel, „Vogelpik" genaamd, in België. een in het overbouwbedrijf gevonden lasapparaat. Uit de wijze, waarop de inbraak is gepleegd en uit het feit, dat later in de gang nog 12 grote stenen met een totale waarde van f 2500 werden ge vonden, meent de politie op te moeten maken, dat hier geen „vakmensen" aan het werk zijn geweest. Ook heb ben zij enige flesjes, waarin zich totaal 100 karaat diamantpoeder met een waarde van f 1800 bevond, stuk laten vallen en de inhoud achtergelaten. Gisternacht om drie uur kwamen twee Amsterdammers, die voor de po litie van het bureau Warmoesstraat geen onbekenden zijn, op de zeedijk met elkaar in conflict, waardoor een hevige vechtpartij ontstond. Uitlokker van het gevecht, een 26-jarige koop man, liep een zware hersenschudding en diverse bloedende wonden op. Tussen de koopman en een 23-jarige classificeerder bestond sinds enige tijd een vete om een vrouw, die eerstge noemde op radicale wijze trachtte op te lossen. De koopman vroeg zijn 23- jarige medeminnaar, toen hij hem in het holst van de nacht op straat ont moette, om een vuurtje. Hij sloeg da delijk het doosje uit handen van de classificeerder en gelastte hem dit op te rapen. De jongemam weigerde aan deze vreemde opdracht gevolg te ge ven en liep weg. De koopman ontstak hierop in woede, smeet zijn rivaal op de grond, stootte hem met het hoofd tegen de straat en beet hem in zijn nek. Een broer van de aangevallene snelde te hulp en sloeg de koopman enkele malen met een koudbeitel op hoold en armen. Het bloedende slacht offer werd door vrienden naar het binnengasthuis gebracht, waar hij wei gerde zich te laten behandelen en on- midddelljjk de benen nam. Hij is nog steeds onvindbaar. De politie heeft de broer van de classificeerder aange houden. Naar het ANP van de zijde van de officier van justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, verneemt, wordt door hem het auto-ongeval van majoor K. als een normaal ongeval beschouwd, dat niet door een aanrijding werd ver oorzaakt. Mr. Overbeek *iet derhalve voorshands geen termen aanwezig tot het instellen van een strafvervolging. In de namiddag van dinsdag 5 no vember is, zo verneemt het ANP voorts van de officier van justitie te Utrecht, majoor K. voor het eerst in verband met dit ongeval door de politie ver hoord. Het verhoor vond plaats in aan wezigheid van de advocaat van majoor K., door de districtscommandant van de Koninklijke Marechaussee en de rijkspolitie te Utrecht en De Bilt. Een eerder, verhoor kon niet plaats vinden, aangezien daartegen door de behande lende geneeskundige op grond van de gezondheidstoestand van de majoor be zwaar werd gemaakt. Uit het verhoor bleek, dat majoor K. meent aangereden te zijn. Hij leidt dit af uit een door hem waargenomen schok. Hij verklaarde niet een auto te hebben gezien, die met zijn auto in botsing kwam. Wel heeft hij achter zijn auto een lichtschijnsel waargeno men. Het onderzoek heeft de volgende re sultaten opgeleverd: Het ongeval vond plaats op de rijks weg 12 onder de gemeente Harmeien. Majoor K. bereed deze weg met een DKW-personenauto, waarin hij alleen was gezeten, gaande in de richting Den Haag. Zijn auto is van de door. hem bereden weg afgeraakt, naar links door de scheidingsheg geschoven, meerdere malen gekanteld en over de Om vijf minuten voor zes gistermor gen is de kunstmaan Spoetnik 2 door de Utrechtse sterrenwacht waargeno men. De kunstmaan verscheen zeer laag aan de oostelijke horizon en was zo helder als een ster van de derde groot te. Toen de kunstmaan werd waargeno men, bevond hij zich op een hoogte van ongeveer 200 kilometer boven de Pools-Russische grens en bewoog zich in noord-oostelijke richting. Talloze meldingen hebben de Utrecht se sterrenwacht uit alle delen van het land bereikt, maar, zo verneemt het A.N.P. van de zijde der Utrechtse waarnemers, deze hadden betrekking op vallende sterren. De Utrechtse sterrenwacht vestigt er de aandacht op, dat juist in deze dagen vele meteo ren verschijnen, behorende tot de zwerm van vallende sterren de Tauri- den. Deze zwerm bevat langzaam lo pende roodachtige vallende sterren, die blijkbaar gemakkelijk voor een kunstmaan of een raket aangezien kunnen worden. Herhaaldelijk is de Utrechtse ster renwacht de vraag gesteld, of deze val lende sterren geen gevaar kunnen op leveren voor de kunstmaan. De Utrechtse sterrenwacht deelt evenwel mede, dat volgens schattingen de Spoetnik wel honderd jaar kan vliegen voor hij doorboord wordt door een vallende ster. kop geslagen en aan de rand van de tegenoverliggende rijbaan op zijn rech terzijde tot stilstand gekomen. Daar bij is het linkerportier afgerukt en is de bestuurder uit de auto geslingerd. President Eisenhower zal donderdag avond a.s. een radiotoespraak over „wetenschap en veiligheid" houden, aldus heeft het Witte Huis meegedeeld. De rede zou van „groot belang" zijn voor het Amerikaanse volk. De president heeft onlangs ver klaard, dat hij een serie redevoerin gen tot de Amerikanen zou houden, waarin hij zou spreken over de natio nale economie, de defensieprograms en de pogingen om grotere wetenschap pelijke prestaties te leveren. Voor de derde maal in vijf dagen tijds is boven het aangrenzende ge bied van Oranje-Vrijstaat en Trans vaal een geheimzinnig, busvormig voorwerp van zeer grote afmetingen waargenomen. Honderden mensen za gen het luchtvaartuig snel achter de wolken verdwijnen, toen militairen van de Zuidafrikaanse luchtmachtba sis te Dunnotar in Transvaal het in hun zoeklichten vingen. Luchtmacht- functionarissen weigerden elk com mentaar. Bijzonder rijvaardigheids bewijs voor auto-instructeurs Begin 1958 zal in het wegenverkeers reglement een wijziging worden aan gebracht, waarbij bepaald wordt dat degene, onder wiens toezicht een auto wordt bestuurd, over een bijzonder rij— vaaedigheidsbewijs moet beschikken. De minister overweegt, als overgangs periode hiertoe de tijd van een jaar aan- te houden, zodat na afloop van deze termijn ieder, die rijlessen geeft, zich aan het speciale instruc teursexamen heeft moeten onderwer pen. Naar aanleiding hiervan heeft da BOVAG-sectie rijscholen besloten, in samenwerking met de stichting V.A.M. (vakopleiding automobiel- en motor- rijwielbedrïjf) cursussen voor de rij- instructeur te organiseren. Pseudo-vogelpest te Pijnacker Wegens het heersen van vogelpest in en om de Oude Leede onder de ge meente Pijnacker, zijn 400 kippen af gemaakt. Er zijn nog enige bedrijven in onderzoek Minister Algera» opent twee bruggen De minister van verkeer en waterstaat mr. J. Algera hoopt op woensdag 27 no vember de opening te verrichten van de nieuwe brug over de Nederrijn bij Rhe- nen en op zaterdag 30 november van de nieuwe brug bij Schellingwoude, Ingezonden Meded. (adv.) In Theater en Concertzaal tijdens de pauze een getuig intermezzo met "4711" Eau de Cologne EaudeColojnt sPedümerie-f »bnk\ ,-r "G10CKENGASSE N°41I Vb A COLOGNE o* RHINE /KJ A 57/170

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3