V erkeer sopvoeding rijke taak van het belang- gezin ZEEUWSE UU Aantal verkeersongevallen neemt schrikbarend toe Eerste jaren nog geen bodehuis in Goes Kamer van Koophandel dankbaar voor Deltawet JONGSTE KONING TER WERELD (Johan Priem) WOONT IN... ZEELAND 7/1 M Uienhandel biedt tegenwoordig weinig perspectief aan Werkgroep Deltazaken Zeeland gaat met jongeren spreken Aansluiting op waterleiding in 's-Heer Abtskerke verplicht E. V.O.-ZEELAND VERGADERDE IN GOES „Wegenbouw moet blijven doorgaan" V.V.V. krijgt flinke financiële steun 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 1 4 4 POLITIELNSPECTEUR OP PROVINCIALE DAG ZEEUWSE V.V.H 4 Verlegen knaap van dertien jaar maar schiéten Artemis 4 4 4 4 4' 4 W est'Duitsland grootste afnemer Ja- Donderdag 7 november 1957 ri' ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Voorbereiding van het Deltaplan êinsdagavond laat heeft de Tweede amer met 106 tegen 8 stemmen het ontwerp-Delta-wet goedgekeurd, waar- ee officieel een nieuwe fase van de ederlandse veroveringen op de zee is igeluid. De linkerfoto laat zien hoe jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koniongin in de pro vincie Zeeland, gespannen de verhan delingen in de Kamer volgde over de wet welke voor zijn provincie zulke verstrekkende gevolgen zal hebben. Op de rechterfoto ziet men hoe de mi nister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, die na het goedkeuren van de wet vele felicitaties in ontvangst mocht nemen, werd gelukgewenst door kamervoorzitter mr. L. G. Kortenhorst. lussen de minister en mr. Kortenhorst zien we mr. J. A. W. Burger. Gisteravond kwam de raad van de Semeente 's-Heer Abtskerke in open- are vergadering bijeen. In de eerste plaats werd een nieuwe verordening vastgesteld op de heffing van be- graafrechten. Voorts werd met de N.V. P.Z.E.M. een nieuw contract aangegaan voor de stroomlevering aan de straatlan taarns. Een subsidie van f200,per jaar werd toegekend aan de kerk voogdij van de Ned. Herv. kerk als vergoeding voor het geven van gods dienstonderwijs aan de openbare la gere school. De vereniging Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme werd een subsidie van f 10,per jaar toegewezen. De subsidies voor Prot. en R.K. maatschappelijk werk werden ver hoogd tot resp. 25 en 20 cent per inwoner. Verder besloot de raad tot verhoging met 25% van de huren voor de onderwijswoning en het per ceel Dorpsstraat 23/ De aansluiting op het waterleidingnet werd verplichtend gesteld en aan de Waterleidingmaat schappij werd een jaarlijks subsidie toegekend, gedurende 40 achtereen volgende jaren, t.b.v. de zgn. onren dabele percelen. De raad besloot ook tot deelname in de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen in Midden-Zeeland. De vate op het dorp en de put op Sinoutskerke zullen in D.A.C.W.-ver- band worden uitgediept, i.v.m. blus watervoorziening. Goedkeuring werd gehecht aan de aangeboden rekening over '56 van het Burgerlijk Arm-, bestuur en de begroting '58 van deze instelling. Tenslotte werd de gemeentebegro ting over 1958 de raad aangeboden. Van de Middelburgse Lange Jan wapperde woensdag fier het rood- wit-blauw. Dit gold als een bijzondere groet aan de afgevaardigden van de Zeeuwse leden der Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, die overal uit de provincie naar Middelburg gekomen waren om in de Schouwburg de jaarlijkse provinciale dag te houden. Een bijeenkomst, die, zoals gewoonlijk, onder leiding stond van mevr. S. C. de Casembroot-Baronesse van der Feltz, de presidente van de Zeeuwse V.V.H. Met enkele gevoelvolle woorden herdacht zij in haar openingswoord het leed, dat over het Hongaarse volk kwam, dezer dagen een jaar geleden, een datum, die toevalligerwijs samenviel met de bevrijding van Middelburg, nu al 13 jaar geleden. Mevrouw De Casembroot sprak een woord van welkom tot de vele geno digden, onder wie zich o.a. de com mlssaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, bevond. Ook de heren A. J. Berenpas, wet houder van Middelburg, S. J. G. van Leeuwen, inspecteur van de dienst voor maatschappelijke zorg van het ministerie van binnenlandse zaken, en mr. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland, waren aanwezig. De B.B. was vertegenwoordigd door mr. L, A. Kakebeeke en de heer J. L. R. Kapitz. Eerste lustrum Naar mevrouw De Casembroot zei, valt het eindbedrag van de Zeeuwse collecte, die onlangs werd gehouden, niet tegen; de juiste cijfers zijn nog niet bekend. Verschillende rusthuizen kunnen televisietoestellen tegemoet zien en de plaatselijke federaties, die collecteerden, zullen 15 procent van het door hen ingezamelde bedrag ont vangen. Alvorens de commissaris der ko ningin de Zeeuwse vrouwen dank bracht, voor wat deze voor het Hon gaarse volk hebben gedaan, bracht jhr. De Casembroot de federatie zijn gelukwensen over in verband met het eerste lustrum. De commissaris deelde mee, dat het werk voor de Hongaren nog niet voltooid is en het comité heeft inmiddels beslo ten, dat nog resterende textiel- Blijkens berekeningen van het Centraal Overleg Wegverkeers- en Vervoersorganisaties wordt in totaal slechts ca. een derde van het be drag dat door het motorwegverkeer aan belasting wordt opgebracht, aan de wegen besteed. De overige gelden vloeien in de rijkskas. Daar om voelt het motorwegverkeer weinig voor het voorstel van de orga nisatie van Wegenbouwers om via een verhoging van de benzineprijs van 2 cent per liter, middelen te verkrijgen om de wegenbouw voort gang te doen vinden, nu de bestedingsbeperking deze werken vrijwel neeft stopgezet. Dit heeft de voorzitter van de Alg. Verladers- en Eigen Vervoerders Or ganisatie (E.V.O.) district Zeeland, de heer J. Duvekot uit Goes, gistermid dag gezegd tijdens de ledenvergade ring in hotel „Centraal" te Goes. Geen succes De secretaris van de E.V.O. Zee land, de heer A. Drost, deelde in zijn uiteenzetting over de werkzaamheden van het districtssecretariaat mede, dat de pogingen tot het realiseren van 'n centraal bodehuis in Goes nog geen succes hebben gehad. Er zijn bespre kingen gevoerd met de gemeente en verschillende vervoersinstanties, maar men stuitte op de moeilijkheid, dat er niet direct een geschikte en aanvaard bare plaats te vinden is, mede i.v.m. het uitbreidingsplan. Er zijn met de gemeente bespre kingen geweest over een pand, maar dat komt niet voor 1960 vrij, terwijl een ander wel geschikt pand inmid dels al weer was verkocht. „Hoewel wij ervan overtuigd zijn, dat de huidige toestand onhoudbaar is, en hoewel de betreffende instan ties en organisaties voldoende willen meewerken, zal er dus voorlopig nog wel geen centraal bodehuis komen", aldus de heer Drost. 1250 leden Van de ruim 20.000 EVO-leden in Nederland telt het Zeeuwse district er rond 1250, hetgeen percentsgewijs ho ger is dan het landelijke gemiddelde. Gewezen werd op de expertisedienst van de EVO, waarvan de leden ge bruik kunnen maken bij de aankoop van tweede-hands auto's. Het aantal expertises blijkt nog steeds toe te nemen. Aan de chauffeurscursussen namen, in Zeeland 25 personen deel. Acht hiervan waren klaar voor het examen en van hen slaagden er vijf. Contactavonden De secretaris deelde voorts mede, goederen naar betrouwbare adres sen in Hongarije gezonden zullen worden. De meubelen, die nog over zijn zullen aan de vluchtelingen in Karinthië geschonken worden. In de ochtendvergadering sprak ook nog mevrouw E. van den Bosch-De Jong uit Den Haag, die o.m. bestuurs- lid is van de Nederlandse organisatie 4 voor internationale bijstand, de „No- i vib". Zij belichtte de tot standkoming van deze organisatie en haar doelstel- 4 ling. Voorts gewaagde zij van de gro- te nood, die in India, een land dat zij T op een wereldreis bezocht, heerst. De 4 gemiddelde „levensduur" van de mens 1 bedraagt hier 32 jaar. Vcrkeersopvoeding De landelijke presidente van de V.V.H., mevrouw dra. P. Walma van der Molen-Meindertsma, bracht de Nederlandse hulp aan vluchtelingen- Vervolg op pag. 5) Dat gisteren de Tweede Kamer de Deltawet aannam, was voor onze pro vincie wel een historisch moment. Gaarne breng ik mijn compliment aan de Zeeuwse kamerleden voor de wijze, waarop ze hebben gepleit voor de Zeeuw se belangen. De Deltawet ls een raamwet en de uitvoering van het Delta plan zal in haar verschillende fasen nog onze aandacht vragen. Maar, gezien de behandeling, heb ik vertrouwen, dat deze uitvoering in de toekomst op de juiste wijze zal geschieden. Deze woorden sprak de heer C. A. Kameraad gisteren, toen hij de 22e alge mene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden opende. Eén van de eerste taken, waarvoor de Kamer stond, was de installatie van de heer M. J. Bakker, die de heer Van der Himst opvolgt. De kamer had ook een nieuw lid te verkiezen in de plaats van de heer C. Bruins, die de provincie verlaten heeft. Uit een tweetal, gesteld door de Kon. Ned. Ver. van Transportondernemin gen, werd met algemene stemmen ge kozen de heer 3. P. L. van Maanen, als directenr van de N.V. Stoomtram Wal cheren, eveneens de opvolger van de heer Bruins. Donatie De begroting voor 1958, met een in komstenbedrag van f 141.600 en uitga ven f 115.600 werd goedgekeurd. De heer Berdenis van Berlekom be haalde hierbij een succes, toen hij voorstelde een donatie van f 100 te ge ven aan de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, die sinds 1777 op dit ge bied werkzaam is en met name de laatste jaren ook veel aandacht geeft aan industriespreiding van de rand stad Holland uit naar de provinciën aan de periferie van ons land. Ook voor het Deltaplan heeft zij aandacht gevraagd, toen dit deze in ons land nog niet had. Subsidie V.V.V. Het subsidie voor de Prov. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, dat aanvankelijk was geraamd op f2000 werd verhoogd tot f2500, waartoe 't bestutu: het voorstel deed. De heer Van der Peyl informeerde hierbij naar de bijdrage van de be langhebbenden, de middenstand met name, voor dit werk. Dit bleek, dank zij de activiteit van de directeur, in de laatste jaren opgelopen te zijn tot f 12.500, waarmee Zeeland ver geleken bij andere provincies een den voor de leden zullen worden ge houden te Zierikzee, Oostburg, Mid delburg, Goes, Terneuzen en in Axel of Hulst. De volgende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen; J. Moll (ge meentewerken) te Vlissingen, P. de Jongh (zaadhandel) te Goes, P. J. de Leeuw (schelpdierhandel) te Yerse- ke, drs. H. J. V. Verschaffel (indu strie) te Sas van Gent. Als afgevaardigde naar de alg. leden vergadering te Utrecht werd de heer dat er dit seizoen weer contactavon- Bosdijk te Vlissingen benoemd. zeer goed figuur maakt. De secretaris, de heer De Jonge, deelde mee, dat gestart is met een on derzoek in Veere, omdat dit de eerste 1 plaats is, die de gevolgen van het Del- j taplan zal ondervinden. Daar zal een beeld opgebouwd worden van de hui- dige positie, wat van belang is, als la- ter nagegaan moet worden, wie schade t heeft geleden. j „Vs nS) nf*> «Si (4n "t" «f "t" "f Bij de voorbereidingen voor het Deltaplan heeft de provinciale jeugd raad Zeeland de werkgroep Delta zaken Zeeland bereid gevonden op zogenaamde forumavonden in gesprek te komen met de jongeren van Zee land over het Deltaplan. De eerste forumavond in Zeeland wordt gehouden op Noord-Beveland en wel op vrijdag 15 november in 4 hotel „De Korenbeurs" te Kortgene. Gezien het grote belang voor N.- Beveland en de uitvoering in de na- t bije toekomst van het Drie Eilanden- T plan, heeft het bestuur van de pro- vinciale jeugdraad gemeend de uit- 4 nodiging tot een bredere kring van belangstellende te moeten richten dan alleen de jeugd. U kunt het geloven of niet, maar deze week is het ge beurd. Er is een koning gekroond van amper dertien jaar oud. In de rimboe van Afrika misschien? Neen-neen, hier vlak bij de deur. Want die Zo moet Wilhelm Teil, de grote voorvader van ko ning Johan, des tijds thuis héb- ben geoefend. Tenminste, dat veronderstelt on- ze nogal fantasie rijke tekenaar. Gistermiddag op audiëntie ge weest bij een koning. Jazeker, bij een pas gekroonde koning van dertien jaar. Johan Priem heet-ie en hij woont hier bij ons in Zeeland, in Ovezande. Deze jonge, sportieve knaap heeft 't gepresteerd de ervaren boog schutters van 50, 60, 70, ja zelfs een van 85 jaar, voorbij de stre ven en schutterskoning van „Zeelandia" te worden. En daar mee is hij niet alleen de jongste schutterskoning van Nederland, maar zeer waarschijnlijk ook de jongste die men ooit gekend heeft. VERLEGEN U begrijpt, dat ik met een zeke re eschroom bij de familie binnen stapte, nadat ik met de koningin- moeder was overeengekomen dat ik de koning woensdagmiddag zou ont moeten. De jonge koning was er nog niet. „Hij komt zo", sprak de (terecht) trotse moeder. U moet namelijk weten, dat koning Johan in de zes de klas van de lagere school zit. Een paar minuten later kwam de koning binnenstormen, blij dat hjj even de schoolbank mocht verlaten. Een blonde knaap van anderhalve meter lengte, met een vriendelijk, blozend gezicht en een wilde kuif, kwam aarzelend naar me toe ge stapt en gaf verlegen een hand weg. STATIEKLEED „Eerst even verkleden", sprak mevr. Priem, en duwde de koning weinig eerbiedig de kamer uit, „trek je goeie pak maar aan, zoals je ook altijd uit schieten gaat Terwijl de koning zich in zijn staatsiegewaad ging steken, deed mama een boekje open over haar (sinds kort) beroemde zoon. „Ja, hij is dertien, meneer, en hij heet Johan Cornells. Hij heeft dat goeie schieten van zijn vader, die doet al tientallen jaren aan boog schieten. Vorig jaar is Johan d'r pas mee begonnen". De koning komt weer binnen, ge kleed in een keurig zwart jongens kostuum, met daaronder een knal rood vest en een hagelwit over hemd met artistieke vlinderdas. Alsof hij zo naar een wedstrijd zou gaan. „Deze week ben je dus schutters koning geworden, niet Johan?" Mijn jonge gastheer mag dan een koning zijn, een drukke prater is-ie zeker niet. Voorzichtig, met zachte stem, geeft hij zijn antwoordjes. En zo wordt langzamerhand, terwijl de koning-moeder wisselbekers, wand borden en geschoten vogels aan draagt, de hele historie van de jon ge Johan duidelijk. OUDJES Geanimeerd door zijn vader is Jo han vorig jaar ook begonnen met de schietsport. Drie houten bogen heeft hij versleten en dit jaar bij de overgang naar klas zes kreeg hij een stalen boog van zijn ouders, die een halve meter boven de jon geman uitsteekt. Johan werd lid van „Zeelandia", een van de vier boogschietclubs in Ovezande en sloeg daar al direct een goed fi guur. Toch liep hij er wel een beet je uit door zijn leeftijd. „Er is er een bij van 85", vertelt Johan, „dan een paar van zeventig en de rest is tussen de zeventig en veertig". Dan komt er een heiepoos niets en dan de 13-jarige koning. Volgend jaar gaat de pasgekroon- de koning naar de ambachtsschool, want hij wil timmerman-aannemer worden, net als zijn vader, ,,'t Is geen held in de schoolbanken", zegt mevr. Priem, „vooral 't schrijven gaat 'em niet zo best af. Weet u wat ie wel goed kan?" „Ja, schieten natuurlijk", luidt mijn „originele" repliek. „Ja, da's nogal glad. Maar hij kan ook goed plagen. Vooral zijn broer tje". De koning bloost eens bij die on gepaste opmerking, en ik gooi het gesprek maar over een andere boeg. VERWACHT „Had je verwacht, dat je koning zou worden?" Dan komt de kleine vorst los. „Ik zei het van tevoren, en toen wier ik 'et 6k". En daarmee heeft de kleine man al de Zeeuwse schutters voor schat gezet. Zelfs de oudsten in Ovezande hadden nog nooit van zo'n jonge schutterskoning gehoord. Maar de 13-jarige spant met ge mak zijn boog, waarvoor 24 kilo trekkracht nodig is. Een leuk ventje, die nieuwe ko ning. „Leuk, dat-ie in de krant komt", zegt mevr. Priem, „vo rig jaar stond z'n vader d'r in". En dan herinner ik me eens klaps, dat de vader van de ko ning dezelfde is, die vorig jaar in drie weken tijds een comple te winkel bouwde. Zomaar om- dat-ie van hard werken houdt. En als de burgemeester dat toen niet wereldkundig had ge maakt, dan had pa Priem er nimmer met een woord over gerept. Ja, 't is me een bijzondere fa milie, daar in het koninklijke huis aan de Groenedijk. Mooie schutters. O&tt OjAÏ U)C Ufto t-jw OfO Oftf UJ«5 t»Jü U}«9 »J« t*)«9 «Jö Ofrö WjO «f t#t° "t0 «*4° W van gingen naar West-Duitsland 2478 tan; naar Engeland 2460 ton; België 6 ton; Frankrijk 1 ton; West-Indië 41 ton; Afrika 113 ton en Nieuw- Guinea 2 ton. West-Duitsland vraagt vooral de kleinste middelkwaliteit (40—60 mm. doorsnede). Op het ogenblik wordt voor deze kwaliteit 1314% ct. per kg. betaald. De gro vere middelkwaliteit (6070 mm.) noteert rond 12 ct. per kg. De bon ken komen op het moment niet hoger dan 10% tot 11 ct. per kg. Verschil lende kwekers hebben een grof pro- dukt en zij kunnen-dus niet profiteren van de nog betrekkelijk gunstige prijs van de kleinste middelmaat. Op de specifieke uienveilingen op het eiland Tholen is thans een vrij ruime aan voer. Hoewel er op het ogenblik elke week een kwantum uien van rond 'n half miljoen kg. wordt geëxporteerd, is het aanbod toch dermate ruim, dat er gesproken moet worden van een vrij lusteloze marktstemming. De kwekersprijs die enkele weken geleden nog lag in de buurt van 13 14ct. per kg., is op het ogenblik weer teruggelopen tot 1011 ct. per kg., langgewas, droog geleverd. Deze prijs is beslist teleurstellend en voor de kweker in feite te laag. Daarbij komt bovendien dat er dit jaar wel erg veel werk aan de uien zit, tengevolge van de langdurige regenval in de periode dat dit produkt geoogst moest worden. De weersver- betering van de laatste tijd is ook voor het binnenhalen van de uienoogst gunstig geweest, zodat er nu een ver betering ten goede is gekomen. Engeland en West-Duitsland zijn op het ogenblik de voornaamste afnemers van de Nederlandse zaaiuien. In de laatste week van oktober werd in to taal een kwantum uien geëxporteerd van uit ons land van 5101 ton. Hier- De democratische gouverneur van de Amerikaanse staat New Jersey, Robert B. Meyer, is herkozen. De re publikeinse partij had Malcolm Forbes tegenkandidaat gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2