CHROESJTSJEF: Rusland begint nooit een oorlog ttuaiiiiiiiiani Aardappelstoommachine lost problemen op Voorstel tot gezamenlijk plan voor vreedzame coëxistentie tussen Oost en West menu VAN DE DAG Politieke commissie akkoord met westelijke voorstellen PROTES1ANTS-CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND VEER TIGSTE HERDENKING OKTOBERREVOL UTIE" Consolidatie van van de vrede Straaljager van MLD neergestort Eisenhower vandaag voor de radio GATLLARD NAAR MACMILLAN? VOORBIJSTREVEN MAO AKKOORD Jordanië wil bijeenkomst van Veiligheidsraad REACTIES Ontwapeningsbesprekingen Revolutionaire omwenteling Nu ook in Zeeland Vijftien doden bij vliegtuigongeluk DTie mannen bedwelmd door rioolgas Nederlands schip wordt vermist Geen vredesmonument in Aardenburg Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; by geen gehoor: Hoofdred (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bykantoren- Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coos]e Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Jongste koning woont in Zeeland (zie pagina 2) 13e Jaargang No. 3852 ilo<»c!redaiteur R HAOOOKT Directeur: jacq de Smit Donderdag 7 november 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.47 u., onder 17.00 u. Maan op 17.40 u., onder 8.34 u. Hoogwater vrijdag 8 nov.: Vlissingen: 2.10 u. 2.19 m., 14.22 u. 2.12 m. Terneuzen: 2.36 u., 2.33 m., 14.48 u. 2.26 m. Wemeldinge: 3.57 u. 1.83 m., 16.10 u. 1.74 m. Zierikzee: 3.45 u. 1.96 m., 15.57 u. 1.47 m. De Opperste Sowjet heeft op de arbeiders, politici, verte genwoordigers van weten schap en cultuur, op de par lementen en de regeringen van alle landen een beroep gedaan om de vrede te con solideren en de vriendschap en samenwerking tussen de volkeren te versterken. De resolutie, die was voor gesteld door Soerkof, de secretaris van de Russische vereniging van schrijvers, werd met algemene stemmen aanvaard kort voor het ein de van de bijeenkomst van de Opperste Sowjet, die tien uur en 21 minuten duurde. In zijn redev^o,u,g van ruim 3 uur betoogde Chroesjtsjef: Onze Spoetniks wachten op het verschijnen van Ameri kaanse en andere kunst manen om met hen een ver eniging van satellieten te vormen. Wat zou een derge lijk samengaan niet beter zijn, dan de wedijver in de bewapening. Hij bracht uit voerig hulde aan de Russi sche wetenschap. Hij verzekerde, dat de partij zal optreden tegen die genen, die Stalin trachten te belasteren, hoewel hij toe gaf, dat deze leider tekort komingen in zijn karakter had. NIKITA CHROESJTSJEF, de eerste secretaris van de Rus sische communistische partij, heeft woensdag op de bijeen komst van de Opperste Sowjet ter herdenking van de 40ste verjaardag van de „Oktoberrevolutie" verklaard, dat de Sow- jet-Unie nooit een oorlog zal beginnen. Hij sprak zich uit voor besprekingen tussen de leiders van Oost en West om geza menlijk een plan voor vreedzame coëxistentie uit te werken. Tot de belangrijke passages uit zijn 18.000 woorden tellende rede behoren: 1. Wij verklaren plechtig, dat ons volk nooit van plan is geweest iemand met destructieve middelen aan te vallen en dit ook nooit zal doen, zolang Rus land niet door de imperialistische mogendheden wordt aangevallen. 2. Wy ziin voorstander van een conferentie van vertegenwoordigers van ka pitalistische en socialistische landen op hoog niveau, opdat een akkoord kan worden bereikt over het uitbannen van een oorlog. 3. Onderhandelingen voor het oplossen van internationale vraagstukken, en besprekingen tot beëindiging van de koude oorlog en de bewapeningswed loop. Voor een gehoor van 1300 Russische volksvertegenwoordigers en 15.000 gasten, onder wie de vertegenwoordigers van 16 landen, daagde Chroesjtsjef de V.S. uit aan de wedloop betreffende het afschieten van aardsatellieten deel te nemen. CHROESJTSJEF (n"P7nnrten mededeling (adv Bij het formatie vliegen is gister middag een „Seahawk"-straaljager van de Marineluchtvaartdienst nabij het dorp Oud-Beyerland neergestort. De vlieger, luitenant-ter-zee tweede klasse L. Dekker uit Katwijk is daar bij om het leven gekomen. Dit is het eerste vliegtuig van dit type dat in ons land verongelukt. De „Seahawk" zijn eerst kort geleden bij de Marineluchtvaartdienst in gebruik genomen. President Eisenhower zal mogelijk vandaag in een radiotoespraak aan kondigen, dat het gehele wetenschap pelijke programma van de V.S. zal worden versneld om te kunnen con curreren met de Sowjet-Unie op het gebied van projectielen en satellieten. Eisenhower had aanvankelijk de rede op 13 november willen houden. Gisteren heeft hij een persconferen tie afgezegd om aan de tekst te kun nen werken. Op de vraag waarom de president zijn rede heeft vervroegd, zei de woordvoerder: „Het leek be langrijk deze week te spreken". Toen men hem vroeg of de nieuwe datum 7 november is gekozen omdat hij samenvalt met de herden king van de Russische revolutie, zei de woordvoerder: „Niet helemaal, maar wij kennen die datum". Een Franse regeringsambtenaar heeft woensdag gezegd, dat Gaillard, de nieuwe Franse premier, in de loop van de volgende week naar Londen zou willen gaan voor besprekingen met Macmillan, de Britse minister president. Gaillard is voorstander van een versterking van de NA /O. Hij is van plan daartoe voorstellen te doen op de topconferentie van de NAVO, die in december te Parys wordt gehou den. Hij wil zich van de medewerking van Engeland verzekeren. RADIO MOSKOU en de Russische televisie gaven een verslag van de plechtigheden, die plaats hadden in 't grote Luzhniki-stadion in het westen van Moskou. De partijsecretaris vertelde in zijn redevoering, die hij na twee uur spre ken wegens heesheid in zijn stem on derbreken moest, dat Rusland binnen een historisch korte tijd de kapitalis tische landen economisch voorbij zou streven. Al had het land nog een aan zienlijke achterstand op de V.S. wat de produktie van ijzererts, steenkool, olie, staal, elektriciteit, wollen kleding en schoeisel betreft. De Sowjet-Unie lag echter voor in de produktie van hout, tarwe en suiker. Binnen vijftien jaar kunnen we het tegen de V.S. opnemen. Dan zal Rus land 215 tot 300 miljoen ton ijzererts voortbrengen, 100 tot 200 miljoen ton staal en 650 tot 700 miljoen ton steen kool. MAO TSE TOENG, de Chinese lei der heeft op de middagvergadering van de Opperste Sowjet de besluiten, die de Russische partij de laatste tijd had genomen, geroemd. Hij kritiseerde het Amerikaanse imperialisme, dat op ver schillende plaatsen van de wereld druk uitoefende. Er waren in China enkele burgerlijke elementen, die zich verzetten tegen vriendschap met de Sowjet-Unie. Het volk had hen echter verpletterd, zo zeide Mao. China is vóór een vreedzame con currentie tussen de socialistische en kapitalistische landen. Elk land moet zijn interne aangelegenheden naar eigen inzicht kunnen regelen. De weg, die Rusland ging, gaf in essentie de Jordanië heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad schriftelijk om een spoedbijeenkomst verzocht ter behan deling van de Jordaanse klacht over Israëlische grensschendingen in het niemandsland bij Jeruzalem. Er is nu tijd genoeg verstreken, zegt Jordanië, om het rapport over de kwestie, op gesteld door de stafchef van de V.N. in Palestina, te bestuderen. De stafchef heeft gerapporteerd, dat zowel Israël als Jordanië het nie mandsland hebben geschonden. In het Engelse plaatsje Ashwell bevindt zich een „open" gevange nis drie jaar geleden opgericht in een verlaten legerkamp, waar nu 400 gevangenen verblijven. Indien zij dit zouden willen, kunnen zij het kamp zo uitwande len maar mochten zij dan ge grepen worden, dan worden ze In een „gesloten" gevangenis opge sloten, evenals die bewoners, die zich niet aan de (militair aan doende) regels van het kamp houden. Op deze twee foto's zien we hoe een oude exercitleloods ver bouwd wordt onder de supervisie van een geoefende gevangenis officier; op de onderste foto zien we de leeszaal, waar een goed ge sorteerde bibliotheek ter beschik king is. de ontwikkelingsgang van de gehele mensheid weer. GOMULKA, de Poolse communisti sche leider, heeft verklaard, dat in zijn land strijd wordt gevoerd om het so cialisme te versterken. Ondanks de fouten, die de partij had gemaakt, wa ren er successen behaald. Het socia lisme werd opgebouwd volgens de leer van Lenin. „Ons land is veel dank aan de Sowjet-Unie verschuldigd", aldus Wladyslaw Gomulka. ULBRICHT, de Oostduitse leider, zei, dat de enige mogelijkheid om tot men, de vorming van een statenbond een hereniging van Duitsland te ko- is. De „politiek van wraak" van West- Duitsland zou op een mislukking uit lopen. Diplomatieke kringen in Was hington en Londen zien niet veel in een conferentie tussen Oost en West. In Parijs ziet men Chroesj tsjef's rede als het begin van een nieuw tijdperk in de internationa le politiek. Eisenhower niet naar Londen Eisenhower zal in december, als hy de NAVO-vergadering in Parijs bij woont, geen bezoek aan Engeland brengen. Hij moet weer snel naar Washington terug wegens werkzaam heden. De president hoopt later eens naar Groot-Britannië te gaan. De politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft woensdag met 57 tegen ne gen stemmen bij vijftien onthou dingen, de gezamenlijke westelij' ke ontwapeningsvoorstellen onder schreven. In de desbetreffende resolutie wordt op de subcommissie voor ontwapening een beroep gedaan, met voorrang te streven naar een akkoord over de zes hoofdpunten van het westelijke plan. Een van deze punten is een voorstel voor een gezamenlijke bestudering van een inspectiestelsel, dat er voor moet zorgen dat het zenden van voorwer pen buiten de dampkring uitsluitend voor vreedzame en wetenschappelijke doeleinden geschiedt. Hoewel voor aanvaarding van een ontwerp-resolutie in de politieke com missie een eenvoudige meerderheid voldoende is, blijkt uit de stemverhou ding over dit ontwerp, dat het de steun heeft van meer dan twee derde van de leden der V.N., waardoor aanvaarding door de Algemene Vergadering, waar in evenals trouwens in de politieke commissie, alle 82 leden van de volke renorganisatie zijn vertegenwoordigd, verzekerd schijnt te zijn. Japanse resolutie Later verwierp de politiek commis sie met 32 tegen achttien stemmen bij 31 onthoudingen, een Japanse resolu tie waarin werd aangedrongen op het opschorten van de proeven met kern wapens. Vervolgens werden twee Russische resoluties verworpen. Het voorstel om een permanente ontwapeningscommis sie in te stellen, waarin alle 82 leden van de V.N. zouden zijn vertegenwoor digd, werd afgewezen met 51 tegen 9 Ondanks het feit, dat de aardappel oogst voor de Zeeuwse boer voor on geveer 50 pet. verloren is gegaan, be staat er nog een goede mogelijkheid om voor een belangrijk deel de scha de te dekken. Door de uitvinding van een uit het Limburgse Beek afkomsti ge heer Nic. Voncken, is het mogelijk de slechte aardappelen in betrekkelijk korte tijd voor veevoeder te bestem men. Eerder was dat ook reeds het ge val, maar na veie onderzoekinken heeft de heer Voncken een speciale aardap pelstoommachine weten te construe ren, die niet alleen de capaciteit ver dubbeld, maar ook de kosten halveert. Daarnaast kan het werk, dat voor heen met vijf man personeel gedaan moest worden, nu tot twee man ge reduceerd worden. De uitvinding van de heer Voncken is na vele de monstraties bij de verschillende in stanties „in goede aarde gevallen". De uitvinder is thans voor het eerst met zijn machine in Zeeland werk zaam en gisteren is hij begonnen op 't bedrijf van de heer K. de Buck te Oost- kapelle. Het systeem berust op het principe door middel van stoom de aardappelen te verzuren. Zaterdagmiddag wordt op het be drijf van de heer Verhage te Westka- pelle een demonstratie gegeven. Er be staat van de zijde der Zeeuwse boe ren veel belangstelling. Dat is gisteren wel bewezen, toen verschillende offi ciële personen op het bedrijf van de heer De Buck aanwezig waren. Ove rigens hebben al vele landbouwers de Limburger verzocht hun aardappelen, die anders toch op het land liggen te rotten, te komen stomen. Buitenlandse belangstelling Maar niet alleen binnen onze lands grenzen is de belangstelling gewekt; de heer Voncken heeft octrooi aange vraagd (en verkregen) voor België. Besprekingen zijn gaande met Dene marken en Duitsland. Engeland wil de uitvinding zeer graag kopen, terwijl in Frankrijk de machine spoedig in ge bruik zal worden genomen. Naar het zich laat aanzien is het experiment uitgegroeid tot een revolutionaire om wenteling. Ondanks dat de Zeeuwse aardappel oogst dus voor een belangrijk deel is mislukt, zal dit in ons land geen nood toestand tot gevolg hebben. !n het noordelijk deel van ons land in de oogst volkomen normaal verlopen, al dus deelden de heren De Buck en Voncken mede. Wel zal de huisvrouw zich tevreden moeten stellen met de (uiteraard) slechtere kwaliteit van de zandaardappelen. Vijftien mensen zijn woensdag om het leven gekomen doordat 'n Bristol Britannië turbine-schroefvliegtuig tij dens een proefvlucht bij Bristol neer stortte en in brand vloog. Ooggetuigen zagen het vliegtuig met een motor in brand laag over het dorp Downend scheren en vervolgens neer storten in de bossen achter het dorp. Tien huizen werden door wrakstuk ken beschadigd. Enkele bewoners moesten naar een ziekenhuis gebracht worden. stemmen, bij 21 outhoudingen. Een ander voorstel, waarin op de „atoom- mogendheden" een beroep werd ge daan zich tydelijk te verplichten geen atoom- en waterstofbommen te ge bruiken, kreeg elf stemmen voor en 45 tegen, bij 25 onthoudingen. Intussen wordt er achter de scher men getracht te voorkomen, dat do Russen hun dreigement om het werk vande commissie en de sub-commissie voor ontwapening te boycotten, ten uitvoer leggen. Zoals bekend willen do Russen alle 82 landen van de volke renorganisatie aan het ontwepenings- overleg laten deelnemen. In het gebouw, waar het hoofdgebouw is gevestigd van de cokesfabriek A. C.Z. te Sluiskil, zijn gistermorgen drie mannen door rioolgas bedwelmd geraakt, nadat zij, de een na de an der, op inspectie waren getogen om do oorzaak van een zeer onwelrie kende geur op te sporen. De onderchef van de werkplaats, da heer R. de Graeve, ging als eerste in de kelder van het kantoor een on derzoek instellen naar de dampen, die hieruit opstegen. De concentra tie van deze dampen bleek dermate sterk, dat hij hierdoor bevangen werd. De heer Brakman van da technische dienst, die in de onmid dellijke nabijheid van de onheils- plek verkeerde, begaf zich, onwe tend van de aanwezigheid van da heer De Graeve, eveneens in de kel der, werd ook onwel en onderging eenzelfde lot. Onverdragelijk De dampen hadden inmiddels het loon- kantoor van de cokesfabriek bereikt, waar de heer De Wolf van de admi nistratie de stank niet meer kon ver dragen, zodat hij als derde bij da onheilsplek een onderzoek wilde in stellen. Hij bereikte de kelder niet, maar bleef bij de deur liggen. Het wegblijven van de heer De Wolf wekte argwaan bij zijn collega's en deze togen eveneens op inspectie. Toen zij de slachtoffers aantroffen werd onmiddellijk alarm gemaakt. Het bleek dat de betreffende dampen afkomstig waren van een nabijgele gen riolering, die in verbinding staat met de kelder. Hersenschudding Gisteravond maakten de drie slacht offers het goed en naar alle waar schijnlijkheid zullen twee van hen het ziekenhuis morgen weer mogen verlaten. De heer De Wolf heeft nog een lichte hersenschudding opgelo pen. In de loop van de namiddag heeft da fabrieksbrandweer van de A.C.Z. grote hoeveelheden water in de rio lering gespoten, teneinde de gassen te verdrijven. Blijkens een spoedbericht uit Mar seille maakt men zich zorgen over het Nederlandse vrachtschip „Wester- eems", dat eergisteravond reeds in da haven van Nice had moeten aanko men en waarvan men niets heeft ver nomen sedert het vertrek uit Mar seille. Het schip hoort thuis in Schiedam. Aan schepen in het gebied waar het schip zich zou moeten be vinden is verzocht uit te kijken en eventueel bericht te geven. Enige organisaties werkzaam voor het wereldfederalisme hadden aan de gemeente Aardenburg een aanbieding gedaan tot het oprichten van een vre desmonument te Aardenburg, nabij het kruispunt van wegen door de Belgische beeldhouwster Jeanne Gevaert uit Brussel en zou een moeder met haar kind voorstellen, terwijl op- het voet stuk vredesleuzen zouden worden ge plaatst. Deze organisaties: de Nederlandse afdeling van de vrouwen wereld Unie, de Commonwealth of World Citizens en de Stichting Propaganda voor fede rale wereldregering zouden het monu ment op 18 mei (goedewilsdag) 1958 willen onthullen. De raad der gemeente Aardenburg die de steen ter beschikking zou moe ten stellen sprak zijn dank uit voor het mooie aanbod. doch achtte het gezien de algemene financiële toestand der gemeente niet toelaatbaar daarvoor de benodigde f 900.uit te trekken. Veel bewolking Veel bewolking met tydelijk in hoofdzaak in het oosten van het land enige regen. Zwakke wind uit noor delijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1