Grote Phoenix heren- of damesrijwiel naar keuze ter vaarde van f 250— spelregels van deze grote Pnzzle-wedstrijd Duits passagiersvliegtuig neergestort Zeeuwse na j aar spuzzle-wedstrijd Onderzeeboot buiten dienst gesteld P.B.O. IN IMPASSE ZEVEN DODEN Een wedstrijd met ruim driehonderd prijzen De hoofdprijs is: Hieronder volgen de In mei 1940 van Vlissingen naar Engeland vertrokken 1 2 3 4 5 Oh 7 00 9 10 Prijs nieuw merk margarine Ontsparing van 15 miljoen bij RPS Woensdag 6 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Compleet met „Nordlicht" lamp, jasbeschermer, slot, enz. Beschikbaar gesteld door Phoenix Rijwielenfabriek, Alb. Schootstra te Leeuwarden. Voorts: vulpennen, dozen luxe post, vulpotloden, mooie foto-kalenders voor 1958, romans, fototoestellen, electr. strijkijzer, dames- of herenpolshorloge, enz. We kunnen niet alle 325 prijzen opsommen, maar hier volgt wel een bloemlezing van de prijzen, die voor deze wedstrijd beschikbaar zijn gesteld: Eotanfauteuil, Rotanhuis, Langeviele, Middelburg. Reis-etui, Lederwarenhuis Byou, L. Delft, Middelburg, Twee damespotloden, Kon Rotterd. Lloyd, Rotterdam'. Verona-aansteker, Ned. Chr. Reisvereniging, Den Haag. Grote luxe doos sigaren, Sigarenfabriek „Gulden Vlies" Tilburg. Végé Levensmiddelenpakket ter waarde van f 25. fa.Maljers en Zn., Middelburg. Luxe damestas, Wed. Visser, Papegaaistraat, Goes. 1 paar renschaatsen, Fa. Nooitgedacht en Zn., IJlst. Huisapotheek, Fa. Van der Rest, Kerkstraat, Goes, 10 dozen luxe post, Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zn, Amsterdam. 1 paar Pantoffels, Fa. J. Allewijn en Zn, Middelburg. Toilettas, Parfumerie Van Biemen, Goes. Waardebon van f 25.Magazijn Nieuw England, L. Delft, Middelburg. Waardebon van f 10.Kledingmagazijn Van Loo, Middelburg. Waardebon van f 10.Fa. Gerritsen, Kerkstraat, Goes. Phylodendron met sierpot, Kwekerij M. H. Dekker, Middelburg. zakspiegels en 3 zakportefeuüles, Alg. Friesche Le vensverzekering mij en De Groot-Noordholl. van 1845. Fietslantaarn, Rijwielfabriek Phoenix, Leeuwarden. Luxe dames schrijfmap, Ned. Chr. Reisvereniging, Den Haag. Sierlepel, Van den Driest, Gravenstraat, Middelburg. 3 Atlassen Nederland, Tonnema N V., Sneek. Auto op rails, Het Ticohuis, L. Delft, Middelburg. Overgooier voor Baby, De Weefstoel, L. Viele, M'burg. Sierasbak, Bohemia, L. Vorststraat, Goes. 6 Papbordjes, Ligafabrieken, Roosendaal. Foto-album, Piet Vreke, K. Delft, Middelburg. Boek, Boekhandel Elenbaas, Goes. Borduuralbum en 2 uur gratis onderricht naaimachine, Fa. Van Oevelen en Zn, L. Delft, Middelburg. Gratis rijles, Autorijschool Jasperse, Koudekerke. Baddoek, Goedkope Simon, Goes Blikopener, Hoekje van Goes, fa. Broekstra, Goes. 3 paar Hi-Life nylons en 3 paar Danlon nylons, Poley fa. Meeuwsen, Ganzepoortstraat, Goes. Constructor bouwdoos, J van Wuijckhuijse, L. Vorst straat, Goes. Toplin overhemd, Maison Van Westen, L. Vorststraat, Goes. Snoeischaar, Cornelisse, Vlasmarkt, Middelburg. Dames- of herenpolshorloge, Fa. Fabery de Jonge, Goes Waardebon voor leuke verrassing, Berco, Goes. Autospiegel, fa. Mullié en Kunst, Middelburg. Thermometer, Focus, Opril Groote Markt, Goes. 1 paar „Votha" super Perion dameskousen, Rial, L. Vorststraat, Goes. Ontbytlaken en 6 vingerdoekjes, Brouwenaar en vi d. Kamer, Lange Viele, Middelburg. 2 gratis rijlessen, Autorijschool Van Zweeden, Dom burg. ieder kan aan deze wedstrijd deelnemen. 's Zaterdags en 's woensdags wordt een opgave geplaatst. In totaal ver schijnen er 21 opgaven. De laatste opgave wordt geplaatst op 30 novem ber a.s. Indien enigszins mogelijk worden de prijswinnaars gepubliceerd in „Zeeuwsch Dagblad" van 4 december, terwijl de prijzen zullen worden uitgereikt op 5 december a.s. Dat wordt dus een ware St. Nicolaas-ver- rassing. Er zijn gemakkelijke en moeilijke opgaven. Elke opgave wordt van te voren door de jury voorzien van een aantal punten. Deze puntenwaarde varieert tussen 5 en 20 punten. De deelnemer met het hoogste aantal punten ontvangt de hoofdprijs en zo vervolgens. De uitslag van de jury is bindend; daarover kan niet worden gecorres pondeerd. Door het eenvoudige feit van deelname aan de wedstrijd onderwerpt men zich aan de voorwaarden. 9 Oplossingen mogen alleen worden ingezonden met gebruikmaking van het puzzelformulier, zoals dat bij elke opgave in „Zeeuwsch Dagblad" staat afgedrukt. Oplossingen, die zonder gebruikmaking van dit formulier worden ingezonden, worden terzijde gelegd. Indien mogelijk, zullen wij puntenstanden publiceren, zodat alle deel nemers en deelneemsters op de hoogte zijn van de stand van zaken. Alle oplossingen inzenden aan het kantoor van „Zeeuwsch Dagblad" te Goes, Postbus 4 In de linkerbovenhoek van de enveloppe duidelijk ver melden: oplossing najaarspuzzle. Aan de deelnemers. Mevr. v. d. Klis-Veltman, Zierikzee. Toch, mevrouw, zegt Van Dale als 3e be tekenis van het woord harmonie: de ge zamenlijke blaas- (hout en koper) en slaginstrumenten in een orkest en de be spelers ervan. Zó staat dat in onze Van Dale, op pagina 692, tweede kolom. _En daarom keurt de jury alleen het woord harmonie goed. Mevr. De Puit-Koster. Faktuur is goed. Auberge fout. Dat kost vier punten. Uw oplossingen zijn op tijd binnen. D. Stroo, Zoutelande. De jury houdt het op die aftrek van vijf punten. Daar zat een kneepje, vandaar die vijf- nunten-aftrek. D. Goudriaan, Zierikzee. Toch houdt de jury het op de „slegel". De woordenboeken stellen ons in het ge lijk. A. J. Leenhouts, Oostburg. Gaat U maar verder met puzzelen. Daar kon wel eens iets inzitten Hannie den Hollander, Baarland. Ja, Hannie, die drie eerste op lossingen mist U. Gezien het grote aantal koplopers haalt U dat niet meer in. Ten zij er in de komende puzzle's grote „on gelukken" gebeuren met die koplopers. Maar de jury verwacht dat niet. Echt jammer van die drie eerste gemiste op lossingen. D. v. d. Boomgaard, Rilland Bath. Uw oplossingen komen prompt op tijd binnen. In vele puzzle's zitten een paar kneepjes. Er zijn deelnemers, die daar prompt instappen. Vandaar dat vaak dezelfde fouten worden gemaakt. Dus met een aftrek van een gelijk aantal pun. ten. H. Nieuwenhuizen, Kruiningen. Als U op de enveloppe alleen het woord puz- zlewedstrijd vermeldt, is dat ook goed C. de Lugt, Schoondijke. Dank voor Uw complimenten en gaat U maar verder (Ingezonden mededeling adv.) met het gezamenlijk oplossen van de op gaven. U zit goed. J. W. Kusee, Zaamslag. Dat is leuk, als het gehele gezin mee- puzzelt. Dat is ook onze bedoeling. Een gezellige vrije tijdsbesteding. En U hebt al heel wat punten op Uw kaart staan. De jury is daar echt tevreden over. A. R. Lergner, Hansweert. Onze complimenten. U bent Groninger en U staat met Uw punten ver vooraan in onze puzzlewed- strijd, die toch in hoofdzaak gaat over Zeeuwse plaatsnamen. We zijn geneigd te zeggen: U bent al erg goed thuis in ons goede Zeeland. Uw briefkaart ontvingen we nog net op tijd. Dat was een goede correctie. Mej. A. van Hensbergen, Cas- tricum. Ja, Uw puzzle telt nog mee. Fijn, dat we U helpen konden met het spoedig zenden van de gemiste krant. J. J. Or- née, Middelburg. Ja, die zang kost U drie punten. En dan zitten er hier en daar nog wel een paar foutjes, maar toch kon er wel eens wat voor U inzitten. Gaat U maar verder met puzzelen. W. Kruit, Middelburg Ja, echt fout, hoor. Zes pun ten. A. Aarnoudse, Oud Vossemeer. Op hoofdletters let de jury niet. Dat kost U dus geen punten. Zie verder ons ant woord aan de heer Goudriaan in Zierik zee, hierboven. Nee, zo slecht zit U nog niet. M. Paauwe, Goes. U zit erg laag. Jammer. H. Wondergem, Oostkapelle. Nee, opgave 5 is voor U niet fout gere kend. Dus geen puntenaftrek. Chr. van Zweden, Goes. Jammer, maar Uw cor rectie kwam echt te laat. We kijken nu niet bepaald op een uur, maar toch wel op dagen Volgend maal beter. S. C. Poortvliet, Kloetinge. Ja, het loopt nog allemaal goed. Oplossing opgave 11. Horizontaal: 9. Overslag, 10. Kortgene. Verticaal: 1. kontakt, 2. overvol, 3. ver hard, 4. groente, 5. asperge, 6. planeet, 7. aanhang, 8. agentes. Oplossing opgave 12. 1. hamster, 2. onweder, 3. oorbaar, 4. factuur, 5. duister, 6. portier, 7. luister, 8 aanvoer, 9. Alkmaar, 10. trapper, 11. zwabber, 12. oktober, 13. uitvoer, 14. ter reur, 15. eerbaar, 16. lichter, 17. adelaar, 18. nuchter, 19. dienaar, 20. evenaar 1—10. Hoofdplaat, 1120. Zoutelande. Het Portugese persbureau „ANI" meldt dat het kleine eiland, dat kort geleden, als gevolg van een vulkani sche uitbarsting beneden de zeespiegel, ter hoogte van de Azoren was ge vormd, weer verdwenen is. Ds. W. Meijnhout viert zilveren ambtsjubileum Vandaag hoopt Ds. W. Meijnhout, Chris telijk Gereformeerd predikant te Frane- ker zijn zilveren ambtsjubileum te vie ren. Op 6 november 1932 werd de jubila ris in het ambt bevestigd in zijn eerste gemeente Nieuwendam (Amsterdam-N.). In 1939 verwisselde hij deze gemeente met die van Vlissïngen, waar hij in ok tober 1941 met enkele van zijn kerke- raadsleden overging naar de Gerefor meerde kerken in Nederland, omdat zij zich niet konden neerleggen bij de afwij zende houding van de Christelijk Gere formeerden ten opzichte van de vereni gingspogingen van de zijde der Gerefor meerde kerken in Nederland. De syno dale bindende uitspraken van de Gere formeerde kerken in Nederland noopte ds. Meijnhout om in april 1944 weer tot de Christelijk Gereformeerde kerken te rug te keren. Op 20 augustus 1944 deed ds. Meijnhout zijn intrede als predikant bij de Christelijk Gereformeerde kerk van Wildervank. Op 30 mei 1948 ve'rtrok de jubilaris naar Franeker. Met het neerhalen van vlag, geus en wimpel is de bij de onderzeedienst lig gende onderzeeboot „O 21" buihen dienst gesteld. De commandant van het schip, luitenant ter zee tweede klasse, D. Schrij vershof, had even tevoren opgemerkt het een bijzon-Ier grote eer te vinden, dat hij de laatste commandant is geweest van dit schip. De „O 21" heeft bewezen wat met een goed geconstrueerd schip en een goede bemanning te bereiken valt. Commandeur Van Duim herinerde aan wie als vrienden en collega's in de strijd voor het vaderland gevallen zijn. Na zijn toespraak ging hij over tot het leggen van een krans, waarna een trompetter de ,,Last Post" ten gehore bracht. Het moment was toen aangebroken, waarop de aanwezigen voor de laatste maal voet zetten op de „O 21". Te voet had men de tocht naar de bunkers afge legd, waar de schepen altijd liggen. Aan boord was de koffie gereed en voor de laatste maal liet men zich aan boord van de onderzeeboot de mok koffie goed smaken. Vervolgens begaven allen zich aan dek, waar de hoofd vlootpredikant dr. J. H. Sillevis Smitt een korte kerkdienst leid de. Commandeur J. F. van Duim, die in de oorlogsjaren commandant van de „O 21" is geweest, vertelde ons waarom de bui tendienststelling van het schip met enige plechtigheid gepaard is gegaan. Toen na melijk in 1940 de oorlog uitbrak was het Opgave nummer 14. LETTERPAREN-PUZZLE. De oplossing van onderstaande opgave moet uiterlijk zaterdagmorgen 9 november in ons bezit zijn. De letterparen horizontaal ingevuld, vormen woorden van de volgende betekenis: 1. wilskracht, energie, 2. het verhuizen, 3. club, 4. huis van bewaring, 5. onder zoek, 6. het verwarmen, 7. bespoedigen, 8. muziek, waarop men kan dansen, 9. in behoorlijke opvolging, geregeld, 10. het ontkennen. Te gebruiken letterparen: ac - ar - da - ek - el - en - en - en - en - er - ge - ge - gi - ht - id - is - kr - le - 11 - mi - mu - ne - ng - ng - ng - ng - ng - ng - ni - ni - ni - ns - on - re - rh - rk - rs - rw - tk - ui - va - ve - ve - ve - ve - ve - ve - jjk - zi - zi. Bjj juiste invulling vormen de letterparen in de middelste rij van boven naar beneden gelezen twee namen van plaatsen in Zeeland. in oktober 1939 te water gelaten schip nog niet afgebouwd en in dienst gesteld. Hij herinnerde eraan, dat de opvarenden het schip in de nacht van 10 op 11 mei 1940, toen zij op weg gingen van Vlissin gen naar Engeland, zelf in dienst hebben gesteld, uiteraard zonder officieel ver toon. De enige bewapening van het schip bestond uit enige geweren en pistolen. In Engeland Is het schip afgebouwd en toen konden de proefvaarten worden gemaakt. In de oorlog In de oorlogsjaren heeft het schip dienst gedaan bij de Noorse kust, in de Middellandse Zee, Straat Malakka, Java- Zee en in Australië. Op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden de heren Zwanikken en Roemers over de prijsstelling van een nieuw merk margarine, heeft de minis ter van economische zaken geantwoord, dat hij, ten aanzien van de vraag of deze reclamecampagne kwalijk past in de po litiek van stabilisatie van Ionen en prij zen en bestedingsbeperking, meent voor op te moeten stellen, dat de afspraken, die met het bedrijfsleven over de uitvoe ring van het prijsstabilisatïebeleid zijn gemaakt, niet inhouden, dat ondernemers in overleg moeten treden met zijn depar tement alvorens zij een nieuw produkt in de handel brengen. De beslissing om trent een zodanige stap valt onder de verantwoordelijkheid van de betrokken ondernemers. Voorts behoeft het in de handel bren gen van een nieuw merk van het bepaald produkt tegen een hogere prijs dan die van bestaande merken op zichzelf niet met bovengenoemde afspraken over het te voeren prijsstabilisatiebeleid in strijd te zijn, wanneer de tevoren bestaande merken ip de mate als tevoren verkrijg baar zijn tegen de daarvoor geldende prijzen. De minister laat thans een onderzoek instellen naar de vraag of de prijs buiten verhouding staat tot di,e van andere mer ken. Mocht het onderzoek uitwijzen, dat deze omstandigheid zich inderdaad voor doet, dan zal hij met de betrokken pro ducent nader in overleg treden. De minister is bereid, hierbij bijzonde re aandacht te schenken aan het verschil in handelsmarge en na te gaan in hoe verre dit verschil gerechtvaardigd is. Een Duitse DC-4, op weg naar de Verenigde Staten, is zondagoch tend kort na de start van het vliegveld Lohausen bij Dusseldorp verongelukt. Het tobstel raakte bij het opstijgen het dak van een huis en stortte neer. Zeven perso nen werden hierbij gedood, terwijl er zes zwaargewond werden. Foto: een beeld van het toneel van de ramp; op de achtergrond het bran dende dak van het huis dat werd geraakt. (Telefoto) „Vis bij feesten" Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, Afdeling Vis, te IJmuiden zond een exemplaar van het aantrekkelijke vouw blad „Vis bij feesten". Daarin zijn opgenomen tal van tips en recepten voor verrukkelijke hartige hap jes, die hét in deze „zoete weken" zo doen. Recepten voor garnalencroquetten, bitterballen, hoorntjes met visragout^ toastjes, ansjovisbroodjes, haringsla, zalmsla e.d. Het is zeker de moeite waard om dit vouwblad aan te vragen. Men kan het aanvragen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Afdeling Vis, Sluis- plein 5, IJmuiden. De eenvoudigste en gemakkelijkste manier is per briefkaart met 10 cent extra naast het porto, aan de adreszijde. Melkvaarder verdronken Gistermorgen vroeg is de ongeveer 50- jarige melkvaarder Bijsterveld uit Sneek in het brede water „De Geeuw" te IJlst verdronken, toen zijn boot tengevolge van de storm vol water liep en zonk. B. was gehuwd en had geen kinderen. Het stoffelijk overschot is nog niet ge vonden. Bij de Rijkspostspaarbank werd in ok tober 1957 ingelegd f 49 min en terugbe taald f 63,6 min, hetgeen een negatief spaarverschil opleverde van f 14,6 min (vorige maand f3,5 min en in okt. vorig jaar f3,8 miljoen. Te verwachten valt, dat de uitschrij ving van een nationale woningbouwle ning tegen aantrekkelijke voorwaarden slechts een gedeeltelijk tot extra bespa ringen aanleiding zou geven. Hoewel de eerste storting pas op 15 nov. a.s. be hoeft plaats te vinden, is het opmerke lijk, dat dadelijk na de aankondiging van de woningbouwlening de opnemingen bij de rijkspostspaarbank vrij sterk opliepen. In de loop van oktober werd naar schat ting circa 10 min gulden voor dit doel aan de RPS onttrokken. Het ingelegde bedrag ligt, evenals in de voorafgaande maanden, laag. De vaste commissie voor bezitsvorming en P.B.O. uit de Tweede Kamer vreest, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie in een impasse dreigt te geraken In haar voorlopig verslag over de afde ling bezitsvorming en P.B.O. van de be groting van binnenlandse zaken, bezits vorming en P.B.O. geeft de commissie aan deze vrees uiting. Vrij algemeen, aldus het verslag, zag men in het feit, dat in het afgelopen zit tingsjaar van de Staten-Generaal slechts één instellingsbesluit van een bedrijfs- lichaam het staatsblad bereikte, toch wel een duidelijk symptoon van de impasse, waarin de verdere verbreiding van de P.B.O. dreigt te geraken Gaarne zou men vernemen of binnen afzienbare tijd ad viezen van de S.E.R. tot instelling van nieuwe bedrijfslichamen zijn te verwach ten. Gegeven de stagnatie in de totstandko ming van nieuwe bedrijfslichamen, die thans blijkbaar is opgetreden, zou men het optimisme, dat uit de memorie van toelichting over de P.B.O. spreekt, gaarne nader toegelicht zien. Weliswaar waar schuwt de bewindsman tegen een over dreven optimisme, maar door deze waar schuwing heen is een zeker optimisme bij de minister zelf to"h ook wel te bespeu ren. Verscheidene leden wezen er op, dat de ontwikkeling van de P.B.O. niet al leen wordt geremd door factoren van technische aard maar ook en vooral door weerstanden, welke uit een bepaalde mentaliteit voortvloeien De PB.O kan zich slechts goed ontwikkelen, wanneer er een sfeer van vertrouwen is tussen de bedrijfsgenoten. Het was deze leden opgevallen, dat zelfs in bedrijfstakken, waar reeds gedurende vele jaren sprake is van een goed overleg tussen werkge vers en werknemers, aan het onderlinge vertrouwen toch blijkbaar nog zoveel ontbreekt, dat men niet kan komen tot de instelling van de noodzakelijke P.B.O. organen. De Franse hoge commissaris voor atoomenergie, prof. Francis Perrin, is gekozen tot voorzitter van de twee de internationale conferentie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie, welke in september a.s. in Genève zal -worden gehouden. De verkiezing vond plaats in een bijeenkomst van de ad viescommissie voor het vreedzaam ge bruik van atoomenergie, die onder voorzitterschap van secretaris-generaal Hammarskjoeld te New York werd ge houden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5