Palestijnse vluchtelingen Drie gewonden bij brandje Onderwijzers naar universiteiten Lening Utrecht gaat niet door en Sowjet'Unie P.v.d.A. herdacht Hongaarse opstand Volwassen „klaaivovers" in Zutphen Kankerbestrijding R EN W VAN GRONINGEN: Ambtenaren hebben het recht om te demonstreren Engelse munt moet stabiel blijven Minister Helders over Nieuw Guinea Besprekingen tussen Rusland en Duitsland Geen verandering in Portugal Woensdag 6 november 1957 ZEEUWSCH WEEKEND Pagina Het bureau van de V.N. voor de Pales tijnse vluchtelingen heeft in zijn jaarlijk se rapport een dringend beroep op de le den van de volkerenorganisatie gedaan, er voor te zorgen dat het bureau z^n taak kan voortzetten. Het aantal vluchtelingen, voor wie het bureau zorgt, bedroeg op dertig juni van dit jaar 930.000, hetgeen elfduizend meer was dan een jaar daarvoor. De vluchte lingen zijn verdeeld over Egypte en cie strook van Gaza, Jordanië, Libanon en Syrië. Zij wonen in tenten en barakken. DE ENGELSE TROONREDE Koningin Elizabeth heeft dinsdag morgen in het Hogerhuis te Londen het nieuwe zittingsjaar van het Britse P' iement geopend met het uitspreken van een troonrede» De Britse vorstin kondigde aan, dat de regering wetsvoorstellen zal indie nen, waarbij een zittingstijd voor het leven wordt ingesteld voor pairs van beiderlei kunne met het recht, zitting te hebben en te stemmen in het Ho gerhuis. Zo zullen voor het eerst vrouwen verschijnen in het Hogerhuis, waarvan de leden tot nog toe nagenoeg allen hun lidmaatschap ontleenden aan het erfelijke pairschap in het Verenigd Koninkrijk. De Koningin ging in haar rede uit voerig in op Engelands economische problemen. Zij getuigde, dat de minis ters vastbesloten zijn, de waarde van het Engelse pond te verdedigen en de betalingsbalans en de reserves te ver sterken. Zij verwelkomde namens de regering het plan, om in 1958 een ge menebestconferentie over handels- en economische aangelegenheden te hou den, evenals het plan voor een Euro pese vrijhandelszone. De Britse regering zal voorts haar plannen voor een nauwere aansluiting vau Malta met Cyprus verder uitwer ken en streven naar een rechtvaardi ge, blijvende oplossing voor de kwes tie Cyprus. Op de bovenverdieping van het labora torium van de afdeling warmtetechniek van het TNO-instituut te Delft heeft een korte, maar felle brand gewoed. Bij de blussingswerkzaamheden werden een personeelslid, de analist de heer Bekker, en twee leden van de Delftse brandweer gejond. De heer Bekker moest met vrij ernstige brandwonden aan gelaat en han den naar het Gasthuis worden vervoerd en is aldaar ter verpleging opgenomen. Eveneens kregen brandwonden de ad junct-hoofdbrandmeester, de heer Hoek en de waarnemend brandmeester, de heer Koster. Zij moesten zich ook onder medische behandeling stellen, doch kon den daarna het ziekenhuis verlaten. Het brandje was ontstaan bij het ne men van proeven met betrekking tot de verhitting van olie in een apparaat, waarvan de thermische veiligheid een defekt vertoonde. Aangezien het vuur woedde in een betonnen ruimte, is er vrijwel geen schade aangericht. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, strekkende tot wijziging van de hoger-onderwijswet, waardoor de mogelijkheid wordt geopend om onder wijzers en bezitters van een akte van bekwaamheid tot het geven van middel baar onderwijs aan een hogere burger school met 5-jarige cursus (of gymnasi um) tot bepaalde universitaire examens toe te laten. Op 7 maart j.l. besloot de gemeente raad van Utrecht tot het aangaan van een dertigjarige 4 pet. geldlening van 4 miljoen gulden met de N.V. Levens verzekering maatschappij Utrecht. Aan deze geldlening was de voorwaarde verbonden van gelijktijdige buitenge wone aflossing van het restant van 'n tweetal in 1954 gesloten 40-jarige 3% pet. leningen resp. van f 925.000 en f900.000. Gedeputeerde Staten hebben dit raadsbesluit goedgekeurd, maar deze beslissing werd door de kroon ge schorst. Thans heeft de kroon het be sluit van gedeputeerden vernietigd. Zij acht een vervroegde aflossing van een aangegane lening als voorwaarde voor het aangaan van een nieuwe geldle ning tegen hogere rente onaanvaard baar. President Worosjilof van de Sowjet- Unie en de sjah van Perzië hebben boodschappen uitgewisseld over de toe stand in het Midden-Oosten. Compensatietoeslag verzetspensioenen De regering heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend om de „verzetspensioenen" te verhogen met een bijslag als compensatie voor de huurver- b'ving. De regering wil de pensioenen krachtens de wet buitengewoon pensioen 19401945 verhogen met 3 procent, met een maximum van 208 gulden per jaar. De compensatie zou aan alle krachtens deze wet gepensioneerden zonder uitzon dering worden verleend. De kosten van deze maatregel voor de schatkist worden geraamd op 380.000 gulden. De P. v. d. A. heeft gisteravond in de Koopmansbeurs te Amsterdam de Hongaarse opstand herdacht. Er werd gespróken door de oud-minister van staat van Hongarije, Anna Kethley, minister-president dr. Drees en de voorzitter van de P. v. d. A., de heer Vermeer. Er deed zich een klein incident voor tijdens de toespraak van dr. Drees. Kort nadat hij als tweede spre ker aan het woord was, riepen een paar mannen achter in de zaal enkele onverstaanbare woorden. De orde dienst greep meteen in en dr. Drees reageerde met de woorden: „Een paar communisten hebben gepoogd de orde te verstoren. Hun wacht niets ergers, dan dat zij uit de zaal worden ge leid". Toen Anna Kethley de katheder betrad, werd zij met een ovatie be groet. Als dank hief zij een grote ruiker met een lint in de Hongaarse kleuren omhoog. Adenauer naar Londen Kanselier Adenauer van West-Duits- land gaat 3 december naar Londen voor een bezoek van drie dagen. Hij zal o.m. spreken met premier Macmil- lan. Zutp-.en h eft -nds m. andag een landelijke primeur op het gebied van verkeersbrigadiers. Het onder wijzend personeel van de Theo Thijssenschool, het personeel van een kleuterschool en de leidsters treden sinds maandag 4 november op als verkeersbrigadiers, daarmee het voorbeeld volgend van dui zenden scholieren. - De foto laat zien hoe een groep leerlingen bij de Theo Thijssenschool onder de hoede van de „super-klaarovers" de weg naar Voorst, een zeer ge vaarlijke verkeersader in Zutphen, oversteken. In het thans verschenen jaarverslag 1958 van de stichting „Landelijke Organi satie voor de Kankerbestrijding" wordt geconstateerd dat „de L.O.K. in het ver slagjaar wederom in belangrijke mate werd betrokken bij het bepalen van een wetenschappelijk verantwoord stand punt en het uitbrengen van adviezen omtrent de vele actuele vraagstukken, de kanker en haar bestrijding betreffende". „Zowel door eigen initiatief als onder aandrang van buiten, vond een verdere uitbreiding der werkzaamheden naar buiten plaats, gepaard gaande met een intensivering vah de interne arbeid". Zo werd gevormd een werkcommissie van klinici, die o.m. een conferentie belegde waarop 60 werkers van alle kankercen tra het periodiek geneeskundig onder zoek in het algemeen en met betrekking tot het tijdig ontdekken van kanker in het bijzonder werd besproken. Volgens een rapport van secretaris generaal Hammarskjoeld van de Ver enigde Naties is door elf landen in to taal 11.227.453 dollar als lening ter be schikking gesteld voor dekking van de kosten voor de ruiming van het Suez- kanaal. De Verenigde Naties hebben in totaal voor genoemd werk 8.376.042 dollar uitgegeven. In het rapport, dat een historisch overzicht van het werk geeft, wordt voorgesteld, terugbetaling van de voor geschoten gelden aan de elf betrokken landen mogelijk te maken door een toeslag van drie procent op de tolgel den voor het kanaal te heffen. Deze toeslaggelden zouden op. een speciale rekening van de V.N. gestort moeten worden. Over de nadere regeling van de procedure zou met de Egyptische regering en andere belanghebbende partijen overleg gepleegd moeten wor den. Gezien het huidige peil der ka- naalinkomsten zouden de voorgescho ten gelden op deze wijze in ongeveer drie jaren terugbetaald kunnen wor den. Britse atoomgeleerden naar Washington Een groep vooraanstaande Britse kerngeleerden zal spoedig naar Was hington gaan, om besprekingen te voe ren. Het besluit tot het uitzenden van deze ploeg is een van de resultaten van de jongste besprekingen van premier MacMillan met president Eisenhower. I.C.V. vergadert in Amsterdam De Bestuursraad van het Int. Chr. Vakverbond zal van 20 t.m. 22 novem ber te Amsterdam bijeenkomen. Naast de behandeling van de financiële ver slagen en de begroting wordt ook een rapport van de secretaris-generaal, de beer A. J. Vanistendael, aan de orde gesteld. Dit rapport handelt o.m. over de structuur van de Christelijke vak beweging in Europa in verband met de komende Europese Economische Ge meenschap. Voortvluchtige Belg gearresteerd De Amsterdamse politie heeft de 41- jarige Belg, A. J. K., ex-directeur van een Haagse carrosseriefabriek gearres teerd, die werd gezocht in verband met een verduistering ten nadele van twee Haagse ondernemingen voor en kele tienduizenden guldens. De Belg was sedert 15 oktober voortvluchtig. De recherche van het bureau Over toom werd van zijn aanwezigheid in de hoofdstad op de hoogte gesteld door twee vrouwelijke winkelbedienden, werkzaam in een zaak aan de Heem stedestraat. Zij meenden dat de man, die reeds enige weken bij haar cheffin verbleef, wel eens die Belg K. kon zijn, van wie zij een opsporingsbericht had den gelezen. Een rechercheur toog naar het opgegeven adres en trof daar inderdaad de gezochte aan. Deze Het zich zonder tegenstand arresteren. Na een eerste verhoor is hij overgebracht naar het hoofdbureau en zal nu ter beschikking worden gesteld van de Haagse politie. „Engeland zal slechts de buitenlandse concurrentie het hoofd kunnen bieden wanneer zijn munt stabiel blijft", ver klaarde de Engelse premier MacMillan, sprekend over het doel van de economi sche politiek van de Engelse regering aan een maaltijd van de Kamer van Koophandel te Manchester. ,,Wij hebben besloten niet langer de inflatie te finan- dieren", zo voegde hij hieraan toe. „Na de oorlog hebben wij voortdurend iets boven onze middelen geleefd. Daarom hebben wij besloten onze nieuwe inves teringen te beperken tot de omvang van de werkelijke besparingen van het land." De minister van zaken overzee, de heer mr. G. Ph. Helders heeft daags voor zijn vertrek uit Ned. Nieuw Guinea naar Au stralië verklaard zeer prettige contacten te hebben gehad met de Papoea's. De be volking waardeert vooral de door de Ne derlanders op onderwijsgebied ontplooi de activiteit. De minister zei voorts dat hem is gebleken dat in Ned. Nieuw Gui nea veel is gepresteerd. De minister zei tenslotte te hopen eens per jaar een be zoek te kunnen brengen aan Nieuw Gui nea. Voor de derde maal is de Zweed Sandstrom bij acclamatie herkozen als president van de Liga van Rode Kruis verenigingen. De Amerikaan Henry Dunning is bij acclamatie tot secreta ris-generaal gekozen. De gekozen vice- presidenten zijn: Prinses Amrit Kaur (India), generaal Gruenther (V.S.), Gravin Limerick (Engeland), profes sor Miteref (Sowjet-Rusland) en dr. Machado Morales (Venezuela). Dit is een reproduktie van een te kening in het Russische tijdschrift „Aviation", gepubliceerd naar aanleiding van het lanceren door de Russische geleerden van de tweede kunstmaan. Het bovenste gedeelte van de tekening laat zien hoe „Citroentje", de hond in Spoetnik No. 2, via een harnas, dat zij draagt, impulsen door mid del van radio-zenders (de twee kasten met knoppen bovenaan) uit de hoge sferen naar de aarde stuurt. Ongeveer in het midden zien we het radiostation op aarde. Rechts staat een geleerde, die de hand met de op schrift gebrachte impulsen bekijkt, welke de twee ontvangers (midden onder) op vingen. De pijl wijst naar een vergroot gedeelte van deze band, waarop diverse registratielijnen te zien zijn. B. en w. van Groningen menen, dat ambtenaren, die geacht worden niet te mogen staken, niet het recht betwist mag worden hun standpunt op een demonstra tie kenbaar te maken. Aldus burgemees ter J. Tuin, die in de gemeenteraadsver gadering inging op vragen dienaangaan de die waren gesteld door het raadslid H. de Groot (a.r.). Dit laatste naar aan leiding van het feit, dat op 26 oktober aan gemeenteambtenaren, die in Den Haag wilden deelnemen aan een demon stratie tegen de regeringspolitiek op het gebied van de ambtenarensalarissen, extra verlof was verleend. Burgemeester Tuin zei, dat het college het juist acht dat het democratisch recht waarop de ambtenaren van de overheid aanspraak mogen maken in geen enkel opzicht wordt bekort. B. en w. overwo gen bij het geven van extra verlof, dat de ambtenaren in het westen van het land in hun eigen tijd konden demon streren, zonder daar iemand verlof voor te vragen. Dat konden de ambtenaren in het noorden niet. De nadelen van de ge ografische Hgging wilde men niet op de ambtenaren afwentelen. De verantwoor delijkheid voor deelneming aan de de monstratie was uiteraard voor hen per soonlijk. De extra dag was verleend op grond van het feit dat de meesten geen snipper dag meer hadden. Verder is de verlofdag alleen toegekend voorzover de dienst het toeliet. Fraude op postkantoor Den Bosch Op het postkantoor te 's Hertogen bosch is een fraude aan het licht geko men, die, naar het zich laat aanzien, rond 40.000 gulden heeft bedragen. Deze fraude is gepleegd door de 29-jarige PTT beambte De B. uit 's Hertogenbosch, die thans door de postreeherche is gearres teerd en zijn schuld bekend heeft. De man had zijn fraudes, die zich over drie maanden hebben uitgestrekt, hoofdzake lijk tot stand, kunnen brengen bij het be handelen van grote geldtransacties van ondernemingen. Ze werden ontdekt, toen hij in verband met zijn huwelijk en hu welijksreis vervangen moest worden. Toen hij uit het Zwarte Woud terug keerde, werd hij door de postreeherche Valburg (Betuwe) aangehouden. Intus sen is gebleken dat De B. ook in Oss een woning heeft gekocht en die had laten installeren, zonder iets te betalen. Zijn echtgenote, waarmede hij zojuist in het huwelijk is getreden, was van deze manipulaties geheel onkundig. Er is geen sprake van stimuleren van deze bijeenkomst, aldus b. en w., die hei onjuist achten ambtenaren verlof te ont> houden om van hun recht op protest ge bruik te maken. Door het verlenen van dit verlof is geen stelling genomen tegen het beleid van de regering. De meerder heid van de raad bleek het met het standpunt van het college eens te zijn. Engelsen bestuderen ons landbouwonderwijs Een Engelse commissie onder leiding van Lord De La Warr verblijft deze week in ons land ter bestudering van het land. bouwonderwijs. De commissie is door d9 minister van onderwijs van Engeland be last met het geven van advies over ver dere uitbouw van het landbouwonder wijs voor 13-17-jarigen. Minister dr. S. L, Mansholt zal op 8 november lord De La Warr en zijn commissie ontvangen, nadat in de voorafgaande dagen onder meer bezoeken zijn gebracht aan instituten van land- en tuinbouwonderwijs en land- bouwhuishoudonderwijs. Lord De la Warr heeft deel uitgemaakt van vroegere Engelse kabinetten als tweede minister van landbouw en minister van onderwij». Werkgroep internationaal politiek contact In een door de gewestelijke besturen van Overijssel belegde bijeenkomst te Deventer van de A.R.-partij, de C.H.U. en de K.V.P., alsmede van de jongeren organisaties van die partijen is besloten, over te gaan tot het vormen van een werkgroep, die opdracht krijgt het orga niseren, resp. verstevigen van het sedert enkele jaren bestaande contact tussen deze partijen enerzijds en de C.D.U. en de jongerenorganisaties der Christen Democraten in Westfalen anderzijds. Voorzitter van de werkgroep is de heel A. W. Bijl te Zwolle. Herdenking in Hongarije In geheel Hongarije zijn zondag bijeen komsten gehouden ter viering van de eerste verjaardag van de regering-Kadar, meldt radlo-Boedapest. In verscheidene steden zijn monumen ten ingewijd ter nagedachtenis van de „helden" die door de „contra-revolutio nairen" tijdens de opstand zijn gedood. In Cegled is een monument voor Lenin onthuld. Men verwacht, dat dergelijke monumenten in het gehele land zullen worden opgericht ter vervanging van de standbeelden van Stalin, die tijdens de opstand werden neergehaald. Chef voorlichting Nederlandse Spoorwegen Naar wij vernemen is de benoeming te verwachten per 1 januari a.s. van drs. H. Wissink tot chef van de afdeling voor lichting van de N.V. Nederlandse Spoor wegen. De heer Wissink, die 41 jaar is, vervult momenteel de functie van assistent van de directie van de Koninklijke Pharma- ceutische Fabriek v/h Brocades-Sthee- man en pharmacia N.V. te Nijmegen. Nationale ploegwedstrijd 1957 De nationale ploegwedstrijd 1957 die is uitgeschreven door het „Ploegcomité Nederland" zal vrijdag a.s. in de „Maria- polder" te Strijen (Hoekse Waard) wor den gehouden. Universitaire woonwijk te Leiden In een bos van reeds geheide palen 1» de officiële eerste paal geslagen voor de nieuwe universitaire woonwijk in de on middellijke nabijheid van het academisch ziekenhuis te Leiden. Reeds in 1953 wer den de plannen voor dit wooncentrum ontworpen. De woonwijk bestaat uit vier blokken van in totaal 140 woningen met 470 ka mers. Leden van de gehele wetenschappelijke staf der universiteit zullen er kunnen wonen. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano, heeft meegedeeld, dat de onderhandelingen met de Sowjet-Unie over een consu lair en handelsverdrag binnenkort te Moskou zullen worden hervat. Zij werden begin september afgebroken. De Duitse ambassadeur in Moskou, Lahr, gaat woensdag met nieuwe in structies naar zijn standplants terug. Dit zijn twee beelden uit een ge tekend gedeelte van de in Londen op het Russische filmfestival ver toonde Russische film „De rode maan", een filmfantasie over do vlncht naar de maan, welke na het lanceren van de tweede Spoet nik door Rusland wel bijzonder actueel is geworden. Het bovenste beeldje van deze film, uitgebracht door „De Lane Lea Sovexport", laat zien, hoe een vliegtuig eventueel een drie trapsraket, welke de vlucht naar de maan zou moeten maken, tot op grote hoogte zou moeten bren gen, alvorens deze op eigen kracht verder de wereldruimte ingiert. Het onderste beeldje laat zien, hoe de door het raketvliegtuig omhooggebrachte raket, na een bepaalde afstand op eigen kracht te hebben afgelegd, de eerste van de drie trappen zou moeten af stoten. Later zou dan ook de tweede trap worden achtergelaten en alleen de neus zou op de maan terecht komen De Portugese nationale vergadering, die 120 leden telt, zal opnieuw geen op positie hebben, daar de zes oppositiekan didaten, die aan de algemene verkiezin gen van zondag hebben deelgenomen, zijn verslagen. Slechts in één stad Braga in het noorden van het land had de opposi tie kandidaten gesteld. Zestien anderen trokken zich terug, omdat president Kra- veiro Lopes niet had geantwoord op hun verzoek om uitstel van de verkiezingen met een week. De Nationale Unie, die het huidige re gime steunt en thans weer alle zetels be zet, had de oppositiekandidaten beschul digd van banden met de communisten. De oppositie sprak dit tegen en beschul digde het regime, dat in 1926 na een mili taire opstand aan de macht kwam, van beperking der burgerlijke vrijheden. Een oppositiekandidaat in Braga zei, dat de oppositie in zes van de 56 stem bureaus had gewonnen. De oppositie afgevaardigden mochten de stemmen in alle stembureaus in de stad controleren, maar niet in' sommige plattelandsgebie den. Tussen zestien en tachtig procent van de 1.350.000 stemgerechtigden heeft zijn stem uitgebracht. De minister van binnenlandse zaken, dr. Trigo de Negreiros, verklaarde zon dagavond, dat een derde van de inge schreven kiezers zich van stemming heeft onthouden. Er deden zich geen inciden ten voor. De uitslag betekent, dat er geen veran dering komt in de Portugeese politiek. De buitenlandse politiek is gebaseerd op lidmaatschap van de Noord-Atlantische- Verdrags-Organisatie, een bondgenoot schap met Engeland, een niet aanvalsver drag met Spanje en faciliteiten voor Amerikaanse militaire bases op de Azo- ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3