FLINKE STRAFFEN VOOR BOTERSMOKKELAARS Een der grootste aanstichters bleef zelf meestal buiten schot Chr. middenstand en consumenten bijeen Nederlandse coaster zonk binnen vijf minuten Chefariiie/J B. en W. Vlissingen beslissen vrijdag over pensionprijzen van nieuw bejaardentehuis 7909 woningen in september Rijkskweekschool Middelburg won volleybaltoernooi Woensdag 6 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Economische Politierechter Middelburg 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Ziekenhuis Noordgouwe wordt verpleeghuis voor zieken en bejaarden Over koopavond en cadeaustelsel Forumavond te Middelburg In Zeeland in tien maanden 1611 Molen te Kruiningen is verkocht Voor Vlissingse boulevard Tien opvarenden danken hun leven aan Belgische loodsboot Sluitende begroting in Meliskerke Baron v. d. Feltz niet terug in Prov. Staten Deltawet Amendementen en moties Eotersmokkel schijnt nog steeds een bijzonder aantrekkelijke en geld-in-het-laatje-brengende bezigheid te zijn, maar eveneens een be zigheid, waardoor men ongetwijfeld vroeg of laat in aanraking met de rechter komt. Dit bleek gisteren weer, tijdens de zitting, die de econo mische politierechter in Middelburg heeft gehouden. De metselaar P. J. S. uit Hulst had op 5 september een partij van 500 kg boter bij Nieuw Namen de grens over gebracht. Tenminste, dit werd hem tenlaste gelegd, want verdachte ont kende kategorisch het hem ten laste gelegde. „Onmogelijk kan ik dit ge daan hebben, want ik kan niet eens autorijden" riep verdachte uit. Feiten Doch de feiten logen niet. Belgische douanebeambten signaleerden S. op genoemde datum in de Heerestraat te Nieuw Namen, een straat, die voor auto's verboden is. Men gal 'n stop teken, doch de bestuurder der auto reed door, niet ver echter, want een honderdtal meters verder moest hij wel stoppen om niet in aanraking te komen met een autobus. De bestuur der wist door een koene sprong uit zijn auto en een zeer snelle spurt, te ontkomen. Bij nadere confrontatie bleek S. echter volgens verschillende getuigen de man geweest te zijn, die Over de grens was gewipt Mr. P. C. Adriaansen, die verdachte als raads man terzijde stond legde zich neer bij het feit, dat zijn cliënt Inderdaad de grens heeft gepasseerd, doch achtte de uitvoer van de boter niet bewezen. Een gedachtengang, die noch de offi cier van justitie, noch de economische politierechter, mr. P. van Empel, kon den volgen zodat de metselaar S. con form de eis werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met bevel tot onmiddellijke inhechte nisneming. Plus verbeurdverklaring van auto en boter. Ander feit Hiermee was echter voor S. de kous nog niet af want onmiddellijk hierop moest hij met 3 medeverdachten te rechtstaan, voor het feit, dat men ge zamenlijk zich had schuldig gemaakt aan het smokkelen van 3 maal 900 kg boter en één maal 1000 kg boter. De winkelier C. F. den N. uit Hulst stond bij verstek terecht en tegen hem Werd conform de eis een gevangenis straf geëist van één maand voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar en een boete van duizend gulden. De op perman E. C. v. d. B. uit Hontenisse die zijn schuur en werkplaats beschik baar had gesteld voor „opslag" werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar plus veertig gul den boete, de landbouwer B. P. uit Hontenisse, die eveneens zijn schuur beschikbaar had gesteld voor deze frauduleuze handelingen werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van één maand voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar plus een geldboete van f 25.en de metselaar P. J. S. kreeg als „uitlokker" door de winkelier gro ve winst te beloven een gevangenis straf van 34 dagen met aftrek van het voorarrest. Alle verdachten bekenden met uitzondering van B. P. Glibberig pad De depothouder P. Th. L. uit Clinge en de vlasser C. F. S. eveneens uit Clinge, hadden zich ook op het glibbe rige pad der botersmokkel begeven en stonden eveneens terecht. Op 15 mei zou getracht zijn om bij Clinge 500 kg. Ingezonden Meded. (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI 0. 4 geneesmiddelen van Chefatine „4" worden in de hele wereld op grole schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, zelfs wanneer andere midde- len falen. Tegen pnnen e" gn«p Geschikt voor de gevoeligste maag, -art die -oidt t.-icSeimd dooi het bestanddeel (heiaroe boter de grens over te brengen. Door het wegenverloop ter plaatse werd het een zeer ingewikkelde zaak, en uitein delijk bleek, dat de boter in feite nog niet over de grens was gebracht, doch opgeslagen lag in een schuur van de vlasser S. waar zij door de douane op gespoord werd. De depothouder was die morgen met een lege wagen naar St. Jansteen ge reden en zou bij de winkelier V. bo ter hebben geladen. Bij navraag door de douane vertelde een dame, die als oppas fungeerde, dat de grossier er niet geweest was, om, naar later bleek, geen moeilijkheden te krijgen. Doch de douane hield L. inmiddels reeds in de gaten en volgde hem op al zijn kronkelwegen langs de grens. Zij za gen hem uiteindelijk het erf van de vlasser S. oprijden en stelden toen een onderzoek in. De officier van justitie achtte de smokkel wettig bewezen en noemde L. één der grootste aanstich ters in smokkelzaken, die echter steeds door de een of andere oorzaak buiten schot weet te blijven. Hij eiste tegen hem een gevangenisstraf van 2 maan den en tegen de vlasser S. in verband met het toelaten van voor smokkel be stemde boter op zijn erf, een gevan genisstraf van 2 weken met verbeurd verklaring der boter. Mr. P. C. Adri- aanse, die ook deze zaak verdedigde, wees in een uitvoerig pleidooi op vele zwakke punten. „Wellicht is er met de boter gescharreld", aldus Mr. Adri- aanse „doch niet door L". De politie rechter vonniste L. tot een gevange nisstraf van 6 weken en S. tot een boe te van f 150. Zeeuwse fruitteeltdag te Goes Naar thans reeds is bekend gemaakt hoopt de kring Zeeland der N.F.O. op vrijdag 10 januari a.s. in Goes de traditionele Zeeuwse fruitteeltdag te houden. Omtrent het programma wordt nog overleg gepleegd. He is de bedoeling, dat het zieken huis te Noordgouwe een verpleeghuis voor chronische zieken en bejaarden wordt. Het dagelijks bestuur van het ziekenhuis „Schouwen-Duiveland" heeft dit het algemeen bestuur voor gesteld, dat donderdag te Zierikzee bijeenkomt. Zonder verbouwing of verandering van inrichting is het gebouw geschikt voor maximaal 50 verpleegden. Het bestuur verwacht dat reeds vrij spoe dig 32 personen zullen worden opge nomen en heeft daarop ook de begro ting gebaseerd. Het dagelijks bestuur raamt" de verpleegprijs op f 8.50 per dag. Vrijdagavond a.s. komt de raad van de gemeente Vlissingen bijeen om te beslissen over de vaststel ling van pensiontarieven voor het nieuwe tehuis voor bejaarden en tot voorlopige vaststelling van het benodigde krediet voor de stich ting van het nieuwe bejaarden tehuis met de daarbij behorende 48 flatwoningen. Binnenkort zal het gehele complex in gebruik worden genomen en daar om is het noodzakelijk de pensionta rieven vast te stellen. Het college van regenten en regen tessen van „Het Gasthuis" wensen de tarieven, behoudens goedkeuring van de raad, als volgt te bepalen: Tarieven 1. voor de 1 pers. kamers aan de voorzijde van het gebouw: voorzien van balkon en voorportaal f2796 per jaar (6 stuks). 2. 1 pers. kamers aan de achterzij de van het gebouw, voorzien van bal kon f 2736 per jaar (4 stuks). 3. 1 pers. kamers aan de voorzijde, Gisteravond is in het Schuttershof een forumavond belegd door de Chr. Middenstandsvereniging van Middelburg en de Ned. Chr. vrou wenbond in diezelfde plaats. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het cadeaustelsel en de koopavonden. Zowel de middenstand als de huisvrouwen (consumenten) zijn voor de algehele afschaffing van het cadeaustelsel in welke vorm dan ook. De heren Sanderse, Janse-de Jonge en W. C. J. Baars, die de middenstand in het forum vertegenwoordigden, waren unaniem van oordeel dat het kwaliteitsverschil het cadeau betaalt. Daarmede waren de dames het roerend eens. De voorzitter, de heer J. IJsselstein, wees er echter op, dat nu het systeem er is, het zeer moeilijk zal zijn er weer van af te komen. Ook wat betreft het „probleem koopavond" karen zowel middenstand als consumenten bet eens. Enige tijd geleden is door de N.C.V.B. een en quête gehouden, waaruit bleek, dat 'n regelmatig terugkerende koopavond in Middelburg geen „aftrek" zal vinden. Voor bijzondere feestdagen, zoals Kerstmis en Sint Nicolaas, is echter het ook 's avonds geopend zijn der winkels wel prettig. Reclame Uitvoerig werd ook stilgestaan bij de vraag van de heer Jac. Allewijn, welke manier van reclame de consu ment het beste vindt. Mevrouw R. Blaauw-De Wilde en mevr. L. Wattel- Tange waren van oordeel, dat recla me door middel van advertentie wel de meest doelmatige is. „Liever geen folders" was hun commentaar. Mevr. R. A. de Pagter was het met dit laat ste niet helemaal eens. Wel kon zij beamen, dat praktisch iedere huis vrouw de advertenties in de verschil lende bladen nakijkt. Over het etaleren in Middelburg, de eerste vraag aan het forum, en passende in het kader van reclame, waren de vertegenwoordigsters der huisvrouwen het unaniem eens, dat In september werden, volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 7909 woningen voltooid. Hierin zijn 655 systeem woningen begrepen. Het aantal is groter dan ooit in een september maand is opgeleverd. In de na-oorlogse septembermaanden die aan september 1957 voorafgingen, kwamen resp.: 84, 118, 1040, 2919, 3797, 4649, 5707, 5289, 6296, 6620, 5931 en 6528 woningen gereed. In de eerste negen maanden van dit jaar werden 62.238 woningen opgele verd. Dit zijn er 16.014 meer dan in de overeenkomstige periode van 1956 en 15.055 meer dan het hoogste totaal, namelijk 47.183 in 1954, dat na de oor log in een periode van de eerste negen maanden van een jaar voltooid werd. Gerekend tot en met september 1957 werden sedert de bevrijding 570.399 nieuwe woningen aan de voorraad toe gevoegd. In september werd begonnen met de bouw van 6213 woningen tegen 8052 in dezelfde maand van het vorig jaar. Tot en met september is dit jaar een aanvang gemaakt met de houw van 68.934 woningen, rond 7.300 meer dan in de overeenkomstige periode van '56. Daar het aantal gereed gekomen wo ningen in september het aantal waar mede werd aangevangen overtrof, had er een daling plaats in het uitvoerings niveau. Op 1 oktober 1957 waren 100.640 woningen in aanbouw. In Zeeland kwamen in september gereed 205 en in de afgelopen 10 maan den 1611 woningen. dit de laatste jaren aanzienlijk is ver beterd. Naast deze meer algemene vragen werden vele van meer praktische aard zijnde kwesties aan het forum voor gelegd. Had mevr. Blaauw de vergadering namens de N.C.V.B. geopend, de heer Jac. Allewijn Jr sloot deze druk be zochte avond. Hij wees er op, dat de reden voor het beleggen van zulk een bijeenkomst was te zoeken in het feit, dat er een basis van samenwerking moet komen tussen de distribuant enerzijds en de consument anderzijds. Na afloop van de vergadering werd staande het zesde couplet van het „Wilhelmus" gezongen ter herdenking van de bevrijding op 6 november. Maandagmiddag werd ten overstaan van notaris J. J. van Dijke te Kruiningen in de „Korenbeurs" bij inschrijving ver kocht een windkorenmolen, een woon huis met erf en 2 perceeltjes bouwgrond aan de Slagveldstraat, eigendom van de heer H. A, Verschuure te Kruiningen. De uitslag was als volgt: Koop I (mo len). Hoogste inschrijver E. Sinke te Kruiningen f 470,Hoogste bieder A. A. Gerritse te Kruiningen f600, Koop II (woonhuis met erf). Hoogste inschrijvers en bieders P. C. en A. van Paasschen te Kruiningen 13.777, Combinatie koop I en II: Hoogste bie der C. Gort te Nieuw Vennep f 4.500, Koop III (bouwgrond). Hoogste in schrijver A. Dek Az. te Kruiningen flSOO,Hoogste bieder A. Dek Cz te Kruiningen f 2100, Koop IV (bouwgrond). Hoogste in schrijver A. W. Kaat te Kruiningen f999,Hoogste bieder A. Dek Cz te Kruiningen f 1.450, De mosselenprijs Vandaag vergadert het produktschap en zal dan beslissen over de vraag, of de mosselen goedkoper zullen worden, of niet. Daarbij komt dan natuurlijk ook aan de orde, of de f 3,waarmee de prijs verminderd zal moeten wor den, zal betaald worden door de vis sers, dan wel gedragen door het mos selfonds. alleen met een voorportaal f2664 per jaar (39 stuks). 4. 1 pers. kamers, begane grond, ach terzijde, met deur aan terras en zon der voorportaal f 2580 per jaar (14 st.). 5. 1 pers. kamers aan achterzijde der eerste en tweede verdieping f 2484 per jaar (32 stuks). 6. Grote 2 persoonskamers aan voor zijde, met voorportaal en toilet f4680 per jaar (3 stuks). 7. Kleine 2 pers. kamers in eerste verdieping der zijvleugel met vrij bal kon, voorportaal en toilet f4584 per jaar (8 stuks). 8. Kleine 2 pers. slaapkamers, eerste verdieping zijvleugel en de hoekka- mers f4524 per jaar (2 stuks). 9. Kleine 2 pers. gamers begane grond, zijvleugel met doorlopend ter ras, voorportaal en toilet resp. f4428 en f4368 per jaar (8 stuks). 10. Voor de bedden voor minder va liden (men beschikt over 8 van deze bedden) f2484 per jaar. De totale opbrengst van de pension- prijs der kamers in het hoofdgebouw, 119 stuks plus 8 bedden, wordt dan to taal f373.596,per jaar. Stichtingskosten B. en w. merken op, dat het welhaast als vanzelsprekend vaststaat dat een deel der bejaarden, die momenteel in het oude Gasthuis vertoeven, niet in prijzen volledig te betalen. Men is ten- staat zullen zijn, deze nieuwe pension- slotte na langdurig overleg overeen gekomen, dat bejaarden tegen volle dige betaling en tegen een gedeeltelij ke vergoeding zullen worden opgeno men. Dit brengt met zich mee, dat de gemeente een aanzienlijk deel der pensionprijzen voor haar rekening dient te nemen. Blijkens de gegevens zullen de tota le stichtingskosten van het hoofdge bouw en de 48 flatwoningen totaal f 2.733,930,83 belopen na aftrek van de rijksbijdragen in de kosten van her stel van oorlogsschade ad. f 476.744,-, derhalve bruto totaal f 3.210.674,83. Ér heeft dus een overschrijding van het eerder door de raad verleende crediet plaats gevonden van f337.065,83. Wat de exploitatie der 48 flatwoningen be treft delen b. en w. mee, dat dit ge heel tot de competentie der regenten en regentessen behoort en deze zal trachten de woningen te verhuren aan hen, die de volle huurprijs van f 20,50 per week, inclusief centrale verwar ming en huur van elektrische boiler, kunnen betalen. B. en w. stellen tot slot voor, het college van regenten en regentessen van het Gasthuis het be nodigde krediet van f 3.210.674,83 te verstrekken (f 2.043.146,92 voor het hoofdgebouw, f 390.962,53 voor het eerste complex van 24 flats en f 416. 565,38 voor het tweede complex van 24 flats).' De negentienjarige Alois Wabeeke uit Hoofdplaat, sinds juni matroos op de Nederlandse coaster „Corale" uit Hilversum, dacht dinsdag morgen vroeg, toen zijn slapie De Ridder hem wakker schudde met de alarmkreet: „eruit, we zinken", eerst, dat men een flauw grapje wilde uithalen. Nijdig wilde hij van repliek dienen, toen hij bemerkte, dat het schip sterk slagzij maakte en als een haas zo vlug is hij toen naar boven gesneld, over de railing geklommen aan boord van de langszij liggende Belgische loodsboot. Het was op het nippertje, want slechts enkele minuten later verdween de „Corale" in het diepe water voor de boulevard van Vlissingen. De Corale was op weg van Pad- dington naar Antwerpen met een la ding hoogovenslakken. Omstreeks half vijf kwam men op de rede van Vlis singen aan en lag daar te wachten op beioodsing. Op het moment, dat de loodsboot van achter het Roeiershoofd te voorschijn kwam werd de 500 ton metende coaster midscheeps, ter hoog te van het mastendek door het Rus sische vrachtschip Nicolai Bauwman gegrepen. Op het nippertje De coaster werd zwaar beschadigd, maakte slagzij, kapseisde over stuur boordzijde en verdween binnen vijf minuten in de diepte. Roerganger E. Muiskei uit Amsterdam, 19 jaar oud, die op dat moment wacht had, zag eensklaps de neus van dit 1780 brt. metende schip uit de duisternis op doemen en trachtte nog „hard bak boord" te geven. Het hielp niets. Met een doffe slag raakten de schepen el kaar en toen was het: alle hens aan dek en wég van het schip. Bijzonder gelukkig was het feit, dat de loods boot op dat moment zeer dicht in de buurt van het in nood verkerende scheepje was. Het ging onmiddellijk langszij liggen en nam de uit tien man bestaande bemanning over. Eén van de laatsten die oversprong was de tweede machinist Andries van Beele uit Katwijk, 56 jaar oud, die reeds vanaf zijn negende jaar op zee vaart. De ondergang van de Corale is de tweede schipbreuk die hij in zijn zeemansloopbaan meemaakt. „Ik was alleen beneden en voelde een hevige schok. Even ben ik naar boven ge gaan doch toen onmiddellijk weer naar beneden waar mijn reddingsgor del lag. Eigenaardig, dat je altijd bij een aanvaring zo duizelig wordt", ver telde hij ons, toen wij hem korte tijd daarop konden spreken in „Hotel Dekker" waar de bemanning een gast vrij onthaal vonden. Reddende loodsboot Van hoog tot laag zijn ze er alle maal van overtuigd, dat ze hun leven te danken hebben aan het onmiddel lijk langszij komen van de Belgische loodsboot. „Bij zulk stormweer in het water springen en trachten de kust te bereiken, al is die nog zo vlak bij, is zelfmoord", aldus één der opva renden. Onmiddellijk nadat de loodsboot de schipbreukelingen die alles verlo ren hebben aan wal had gebracht, ging men naar de agent der rederij Müller Co., die onmiddellijk de familieleden van het gebeurde en het behoud der manschappen 'op de hoog te bracht. Toen ook deze zorg van hen was afgenomen en zij wat over de Geslaagd Te Den Haag slaagde voor het voor lopig diploma scheepswerktuigkundige de heer P. A. Blaset te 's-Ha Arends- kerke. Hij was leerling van de Machi- nistenschool te Middelburg. Aan het jaarlijkse volleybaltoernooi voor de Zeeuwse middelbare scholen, dat te Goes gehouden werd, namen bij de heren 19 ploegen van elf scholen deel. Het is een buitengewoon aan trekkelijk toernooi geworden met tal van spannende en op hoog peil staan de wedstrijden. Vooral de finale tus sen HTS uit Vlissingen en de Rijks kweekschool uit Middelburg was on gemeen boeiend, ook al was HTS dan Het college van b. en w. van Melis kerke heeft in de vorige week gehou den raadsvergadering een sluitende gemeentebegroting voor 1958 inge diend. Unaniem werd medewerking toegezegd aan het restauratieplan school-Beukelman. Mevr. Stroo-Bommeljé kreeg een be noeming in vaste dienst als schoon- houdster van de gemeentegebouwen. De prov. directie voor volkshuisves ting en bouwnijverheid zal met ingang van 1 jan. 1958 de resterende we deropbouwwerkzaamheden van de ge meente verzorgen. Besloten werd ook een nieuwe huisnummering in te voe ren. De straatverlichting in de nieuwe woonwijk zal grondig worden uitge breid. Het burgerlijk armbestuur werd voor de tweede maal in 1957 een sub sidie toegezegd van f 500 voor onder steuningsdoeleinden. B. en w. konden de gemeentebegro ting sluitend krijgen, omdat vanwege de bestedingsbeperking geen gelden waren uitgetrokken voor kapitaals- werken, hoewel deze hoog nodig zijn. De gewone dienst liet in ontvang en uitgaaf 'n bedrag zien van f 148.816.15. De woonruimte-adviescommissie werd in de oude samenstelling herkozen. gehandicapt door invallers. Vier spe lers van deze ploeg, alle uitkomende in EÏTC, weigerden namelijk op blo te voeten te spelen hetgeen in de lyceumzaal te Goes voorschrift is omdat zij blessnres vreesden. Het was tenslotte de Rijkskweekschool, die de derde en beslissende set won. De ploegen waren verdeeld in vijf poules en de uitslagen waren als volgt: Astra 2Vlam 2 11; Astra.RHBS Vlissingen 2 20; RHBS Vlissingen Vlam 20; RijkskweekschoolHTS 2 0; Rijkskweekschool 2HTS 11; Vlam 2—Chr. HBS Middelburg 0—2: RHBS BGergen op ZoomChr. HBS Middelburg 11; Machinisten 2RH BS Middelburg 02; Machinisten Chr. Kweekschool 02; De Ruytersch. Chr. Kweekschool 2 11; RHBS Vlissingen 2RHBS Bergen op Zoom 2—0; Vlam—RHBS Middelburg 0—2; HTS 2Chr. Kweekschool 02; Rijks kweekschool 2Chr. Kweekschool 2 X 1; Astra—Chr. HBS Middelburg 2 2 0; RHBS VlissingenMachinisten 2 20; RijkskweekschoolMachinisten 20; HTSDe Ruvter 20; Astra 2 Chr. HBS Middelburg 1—1; RHBS Vlissingen 2Chr. HBS Middelburg 2 02; VlamMachinisten 2 20; HTS Machinisten 11; Rijkskweekschool 2De Ruyter 02; AstraRHBS Ber gen op Zoom 20; RHBS Vlissingen RHBS Middelburg 2—0; Rijkskweek schoolChr. Kweekschool 20; HTS Chr. Kweekschool 2 20. Finales: HTS VlissingenRijkskweek school 12; AstraChr. HBS Middel burg 0—2; RHBS Vlissingen—Chr. H BS Middelburg 1—2; Astra—RHBS Vlissingen 20. ST. ANNALAND Vanavond hoopt in de Geref. Ge meente alhier voor te gaan ds. Hon- koop van Yerseke. ergste schrik heen waren, vertrokken zij naar hotel Dekker, waar zij ver der konden uitrusten van de emoties. Een inmiddels gewaarschuwde textiel handelaar zorgde er voor, dat ze in rekord tijd weer in hun spulletjes zaten. Vandaag vertrekken zij naar huis, hun schip achterlatend op nog geen veertig meter uit de kust. Bij laag water komt een klein stukje mast en een half losgeslagen sloep boven wa ter. Het schip ligt aan de oostelijke zijde der vaargeul en levert tot dus ver nog geen moeilijkheden voor de scheepvaart op. In de loop van de dag zqn reeds besprekingen gevoerd om te trachten het schip te lichten. Naar wij vernemen zal mi'. W. F. E. Baron van der Feltz te Middelburg niet terug keren als lid van de Prov. Staten van Zeeland. Mr. W. F. E. Baron v. d. Feltz, dia zitting heeft voor de C.H.U., zal in verband met zijn leeftijd geen nieu we kandidatuur meer aanvaarden. Diverse moties en amendementen zijn gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van het ontwerp Del tawet ingediend. Ontwikkelingsfonds Een motie-Westerhout over het ont- werp-Deltawet werd z.h.s. aangeno men. In deze motie werd de regering, overwegende, dat voor een stimulering van nieuwe ontwikkelingen op sociaal en economisch terrein in het Delta gebied steun van de rijksoverheid no dig zal zijn, uitgenodigd de wenselijk heid tot instelling van een ontwikke lingsfonds voor het Deltagebied in on derzoek te nemen. Gevolgen Een motie-Kikkert werd verworpen. Alleen de C.H. en de K.V.P. stemden voor. In deze motie werd de regering uit genodigd te bevorderen dat door de provinciën, met medewerking van ge meentebesturen, kerken en organisa ties een orgaan wordt ingesteld met een adviserende en coördinerende taak terzake van de gevolgen op gees telijk, maatschappelijk en cultureel terrein van het ten uitvoer leggen van de Deltawet. Ged. Staten-Prov. Staten Een amendement Biewenga, dat be oogde in plaats van Ged. Staten, de Prov. Staten te horen in Delta-aange legenheden werd aangenomen. Alleen de K.V.P. was tegen. Kosten Een amendement Gortzak om de kosten van de Deltawerken door het rijk te doen dragen werd verworpen. Oesters Een V.V.D.-motie, mede ondertekend door ds. v. d. Zaal (A.R.) om voor de oester-proefnemingen in het Veersegat een afzonderlijk krediet bij de Kamer aan te vragen werd ingetrokken, na dat de minister had toegezegd dat deze zaak aan de orde zal komen als de kredieten ter sprake komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2