MET VOORTVAREND EN GEDURFD PLAN WORDT BEGIN GEMAAKT Inlossing van een belofte Zeeuwse belangstelling Dankwoorden Vertrouwen Gaillard „Een grootscheeps werk" Zeeuwse Kamerleden aan het woord Russen namen proeven met gewichtloosheid INDONESIË DREIGT Bezwaren van acht KVP-ers voor van schade menu God zegene het werk onzer handen Contact met provincie PROJESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Machtslust OVER: visserij verkeer vergoeding Waan van de dag Ontwikkelingsfonds Hoofdkantoor: L. Vors.straat 90, Goet Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs j 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3851 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Woensdag 6 november 1957 c Flinke straffen voor smokkelaars (zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 7.45 u., onder 17.02 u. Maan op 17.02 u., onder 7.29 u. Hoogwater donderdag 7 nov.: Vlissingen: 1.38 u. 2.12 m., 13.48 u. 2.11 m. Terneuzen: 2.04 u. 2.26 m., 14.14 u. 2.25 m. Wemeldinge: 3.21 u. 1.82 m., 15.33 u. 1.69 m. Zierikzee: 3.09 u. 1.56 m., 15.20 u. 1.43 m. Deltaplan aanvaard in Tweede Kamer OrtV Ho rnmmiccaric dpr K*n- AISLUITHMG VAIM OE ZEEGATE f\l Met 106 tegen 8 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteravond omstreeks half twaalf het ontwerp Deltawet aanvaard. De 8 tegen stemmers waren een aantal katholieken (on der aanvoering van prof. Romme) die op het laatste moment van mening was, dat artikel 4 van deze wet in strijd is met de grondwet. Dat deed ongetwijfeld schade aan het hoog staande debat over dit wetsontwerp, waar van het einde rechtstreeks door de radio uit gezonden werd. Film en televisie-operateurs legden een groot deel van dit historische ogenblik op de gevoelige plaat vast. Het was gisteravond de eerste maal tijdens de bespreking van dit wetsontwerp, dat de tribunes tot de laatste plaats bezet waren. Deze belangstelling was niet ongegrond. Op het wetsvoorstel van tien artikelen werden tenslotte acht amendementen en drie moties ingediend, wat voldoende stof leverde voor een interessante discussie op het hoog ste niveau. Een van de amendementen had tot gevolg, dat acht K.V.P.-ers tegen de wet stemden: de heren De Kort, Bachg, Romme, J. Peters, Van den Heuvel, Van Doorn, W. Peters en Lucas. Ook de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, woonde gisteren de zitting van de Tweede Kamer bij en volgde met intense belangstelling de be raadslagingen over het ontwerp- Deltawet. Er was nog meer belangstelling van Zeeuwse bestuurszijde: op de gereserveerde tribune zaten burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke en het college van b. en w. van Veere. f zeearmen z d. [PLAAIS NOG /NIET BEPAALD Bijbehorende werken g|g vorming v. zoe waterreservoir - Beslaande di|ken 3Ü"®* duinen Grens IN INDONESIË wordt thans openlijk opgewekt tot gewapend optreden tegen Nederland. Een der leiders, Aidit, heeft verklaard, dat het noodzakelijk Is om de militaire kracht van Nederland te verzwakken. Dit moet worden ge daan in de eerste plaats door een deel van de Indonesische strijdkrachten ten oorlog te doen trekken tegen de Nederlandse troepen op Nieuw Guinea, als de tijd daarvoor rijp is en als de Hollanders blijven vasthouden aan hun wei gering, om dit gebied op vreedzame wijze aan Indonesië terug te geven. In de tweede plaats dient, om het koninkrijk der Nederlanden onmoge lijk te maken, de militaire strijdkrach ten te financieren, een actie te wor den ondernomen tegen de „Nederland se economische hulpbronnen in het vrije Indonesië, namelijk de Neder landse mijnbouw-, cultuur-, bank-, im- en export-, vervoers-, en industriële ondernemingen". Deze tweede actie zou volgens Aidit door de arbeiders, landbouwers, natio nale zakenmensen en door de jeugd moeten worden uitgevoerd, met steun van de gewapende macht. Andere koers Deze verklaring van Aidit is de boudste, sinds minister Soebandrio volgens de nationale pers zou hebben gezegd, dat de kwestie Nieuw-Guinea tot een derde wereldoorlog zou kun nen leiden. Voor de accemblee der V.N. heeft minister Soebandrio de vo rige maand verklaard, dat Indonesië mogelijk „een andere koers" zou moe ten gaan varen, ais de behandeling yan deze kwestie in de V.N. in het na deel van Indonesië mocht uitvallen. Halfzacht Op een persconferentie heeft het hoofd van het parket in Djakarta, Soe- tomo Nnitidipoero, verklaard, dat het bekladden van muren van kantoren en woonhuizen en van auto's, zonder toe stemming van de eigenaren, een cri mineel misdrijf is. Toegevend, dat de huidige actie een politieke actie is, w -kte hij met nadruk op, dat het par ket erop wenst te wijzen, dat in de actie „voor de bevrijding van West- Iri(jn" wij ons moeten onthouden van het vernielen van de eigendommen van andere mensen". De burgemeester van Djakarta, Soe- diro, deelde mede, dat een aantal Ne derlanders bescherming heeft ge vraagd. De heren Romme en Van de Heuvel (Kath.) uitten bezwaren tegen artikel 4 van het wetsontwerp, waardoor het mogelijk werd gemaakt, dat het rijk bepaalde hoogwaterkeringen zelf in beheer of onderhond te nemen, als dit gewenst is voor de uitvoering van dit werk. Dit zou dan moeten geschieden nadat Ged. Staten gehoord zijn. Nu had de heer Biewenga (A.R.) een amendement ingediend om niet de Gedeputeerde Staten maar de Prov. Staten te horen. Daardoor zou de open baarheid meer gediend zijn. Minister Algera vond het uiterst belangrijk, dat hij de bevoegdheid kreeg om zelf in de waterschappen in te grijpen, omdat voorkomen moet worden, dat de werken niet op tijd uitgevoerd kunnen wor den. Vele waterschappen zijn te klein om het werk financieel en technisch aan te kunnen. Een concentratie van waterschappen is daarom nodig, maar deze is altijd nog niet ver genoeg gevorderd. Vele rechtsgeleerden houden zich met de vraag bezig of de regering de reglementen van een waterschap kan herzien, zonder de Prov. Staten te horen. Zoals meer voorkomt: het desbetreffende artikel van de grond- Felix Gaillard heeft in de Fran se Nationale vergadering gisteren een ruime meerderheid gekregen voor zijn nieuwe kabinet. Het was voor de radicaal-socialistische for mateur, die gisteren zijn 38e ver jaardag vierde, een dubbele feest dag! De nieuwe Franse regering omvat zeventien ministers en twaalf staats secretarissen. In het nieuwe kabinet hebben vier socialisten zitting, drie katholieken, drie conservatieven, drie radicalen, een lid van de verzetspartij, een van de rechts-centrumpartij en Het komt in 's lands vergaderzaal maar zelden voor, dat de kamer- t voorzitter een gelukwens uitspreekt naar aanleiding van de aanne- ming vafi een belangrijk wetsontwerp. Gisteravond deed dr. Korten- horst dit. „Wij gaan, zo zei hij, een grootscheeps werk volbrengen. Een werk, dat ingenieus, gedurfd en doortastend is. Het gehele Neder landse volk deelti nd e gelukwens van de Kamervoorzitter mee, die nog eens teruggreep op de verschrikkelijke watersnoodramp van 1953. Ons volk reageerde toen spontaan en onbekrompen en het toonde zich offerberid. Met het wetsontwerp wordt, zo vervolgde dr. Kortenhorst, de eerste stap gezet om onze belofte in te lossen: ten koste van alles moet naar de mens gesproken een herhaling van zulk een ramp in de toekomst onmogelijk worden. Voor de eindstemming had de bewindsman van verkeer en water- "J* staat, mr. J. Algera, verklaard, verheugd te zijn, dat de gehele Tweede j Kamer op het standpunt staat dat het Deltaplan behoort te worden -jc uitgevoerd. Dat kan alleen maar wanneer de regering daarbij ge- schraagd wordt door het vertrouwen van de gehele volksvertegenwoor diging en het volk. Deze plannen hebben hun weerga niet! Daarom zullen we schouder aan schouder moeten staan. Het zal alle werkers van deze plannen bij tegenslagen bemoedigen. Minister Algera hoopte, dat de kerken en particuliere organisaties hun taak zullen verstaan. En hij sprak de bede uit, dat God het werk onzer handen zal zegenen. wet is voor meer dan één uitleg vat baar. Het was het bezwaar van de heer Romme, dat bij aanneming van het amendement-Biewinga zou wor den uitgesproken, dat de Prov. Sta te:.! dit terrein geen uitsluitende be voegdheden hebben. Zijn mening was dus, dat er geen wijziging in het reg lement van de waterschappen mag worden aangebracht zonder dat Prov. Staten gehoord zijn. Dat achtte hij strijdig met de grondwet. En daarom moest hij tegen de Deltawet stem men als het amendement-Biewenga (a.r.) werd aangenomen. Het werd inderdaad aangenomen! Slechts de K.V.P. en de heer Kikkert (ch) stem den tegen. Prof. Romme had ook wel bezwaren tegen het oorspronkelijke artikel 4 van het wetsontwerp. Minis ter Algera stelde voor om niet de Prov. Staten, maar Ged. Staten te horen. In dat geval zouden de Prov. Staten altijd nog gehoord kunnen worden. De K.V.P.-fractie-voorzitter was er echter eenmaal van overtuigd, dat dit niet zou gebeuren, maar de letter van het artikel zou in ieder geval naar zijn opvatting niet in strijd met de grondwet zijn ge weest. Hij had dan tegen het bewus te artikel, maar voor het wetsontwerp gestemd. Minister Algera was waarschijnlijk in de hitte van het debat iets te veel onder de indruk van de rede van prof. Romme gekomen. Hij adviseerde ver werping van het amendement-Bie wenga, daar hij de stellingen van prof. Romme onderschreef. De heren Oud en Biewenga begrepen prof. Romme echter in het geheel niet. Waarom zou men de Prov. Staten niet mogen horen? Ze zagen daarvoor geen grondwettige hinderpalen. Bo vendien vonden zij het beter, dat der gelijke belangrijke zaken in het open baar werden behandeld. De heer Van der Peijl heeft gisteren in de Tweede Kamer de minister van landbouw dank gezegd voor de toezegging, dat de oester- en mossel- proef in het Veersegat definitief door gang zal vinden. Hij verdedigde de wenselijkheid van een sluis voor Vee- re met een drempeldiepte van 3 me ter min N.A.P. Een grote sluis van 20 a 30 miljoen gulden, waarop de minis ter doelde, is z.i. niet nodig. Hij vroeg voorts in een nota de re sultaten van een onderzoek van alle aspecten aan de Kamer voor te leg gen. De heer Van der Peijl betoogde na der, dat de noord-zuid-verbinding noodzakelijk is om het isolement van Zeeuwsch Vlaanderen op te heffen. De kwestie van een tunnel onder de Westerschelde moet z.i. de bijzondere aandacht van de regering hebben. Aan de plannen met betrekking tot het Zuid-Sloe moet eveneens bijzondere aandacht worden geschonken. De heer Van der Peijl bepleitte de wenselijkheid van voorfinanciering voor 100 procent van de werken, door De heer Westerhout vroeg aandacht voor wegverkeersverbeteringen. Hij informeerde naar de kwestie der ont eigening van droogvallende gronden en ook wilde hij weten wat er met de vissers van Veere moet gebeuren. Worden zij bijv. overgeplaatst naar Colijnsplaat7 Afhankelijkheid De heer D. Kodde wees op de af- werk. Hij vroeg tijdige mededeling van plannen. Het speet hem, dat de regering z.i. blijk geeft van een zekere gereser veerdheid ten aanzien van het Zuid- Sloe. Niet geheel gerust was de heer Kodde ten aanzien van het behoud van het natuurschap op Walcheren. Hij hoopte dat de duinen niet gelijk gemaakt zullen worden. Spr. betreur de het, dat de minister een sluis in de dam bij Veere afwijst. Hij infor meerde naar de kosten der beoogde sanering van de visserij. De oesterteelt besprekend hij gewaagde van een zwarte dag voor Yerseke drong hij erop aan het hele vraagstuk nog eens te doen be studeren voor tot algehele afsluiting van de Oosterschelde wordt over- overgegaan. Z.i. moet schadevergoeding niet ach teraf worden bepaald. De heer Van Dongen bepleitte het opnemen van contact met het prov. bestuur van Zeeland over de bestude ring van een vaste oeververbinding De socialisten hadden op dit punt nog niet veel van zich laten horen. Mej. Schil thuis (soc.) speelde ener giek mee in het debat, maar de be slissende zet werd toch op het juiste moment gedaan door de socialistische fractievoorzitter Burger, die zich on aangedaan getroffen voelde door de wjjze waarop de bewindsman het amendement-Biewenga had ontraden. Daar hij voor de zaak zelf iets voelde was dit voor, hem een reden te meer om voor het a.r.-amendement te stem men. Zowel prof. Romme als minis ter Algera werden daardoor in het isolement gedreven. Men kan overigens niet zeggen, dat prof Romme zijn best heeft gedaan vriendelijke woorden tegen minister Algera te spreken. Hij vond dat deze bewindsman leed aan „de waan van de dag". „Ik ben de verantwoorde lijke man, en daarom moet ik alle macht krijgen om de verantwoorde lijkheid te kunnen dragen", zo vatte prof. Romme de opvatting van minis ter Algera samen. Naar zijn mening had de minister de decentralisatié-ge- dachte moeten aanhangen. Hij zou eerst in het beleid van de waterschap pen moeten ingrijpen als er inderdaad fouten waren gemaakt. Nu zitten te veel in de sleur, die naar de centra listische kant toegaat. Terecht rea geerde minister Algera fel op deze uitlating. Hij betoogde, dat hij als Kamerlid en als minister steeds voor stander van de decentralisatie-gedach te is geweest. Daarvoor had hij goede argumenten. Voor hem is echter door slaggevend, dat de kleine waterschap pen dit werk niet aankunnen. De heer Van de Heuvel (kath.) had een amendement ingediend, waardoor de zaak van het horen van de Prov. Staten of Ged. Staten in het midden werd gelaten. De rechter zou dan maar moeten uitmaken welke metho de ongrondwettig is. Daartegen kwam de heer Oud (lib.) dan in het geweer. Het is de wetgever, die moet uit maken of dit in strijd is met de grond wet. Dit amendement werd verwor pen met alleen de stemmen van de K.V.P. voor. Het amendement van de heer De Ruiter (ch) om te verijdelen dat de schadevergoedingsregeling eventueel bij algemene maatregel van het bestuur zou kunnen worden be kend gemaakt, werd eveneens ver worpen. Het enige, dat werd aange nomen, was dat van de heer Van Don gen. Nu zullen niet alleen de visserij en aanverwante bedrijven voor schade loosstelling in aanmerking komen, maar ook andere daarvoor in aanmer king komende bedrijven. Een socialistisch succes was de aan neming van de motie-Westerhout (soc.). Daarin werd de wens uitgespro ken om een onderzoek in te stellen naar de oprichting van een ontwik kelingsfonds voor het Deltagebied. Een motie-Kikkert (ch) om een Deltaraad in te stellen, verwierf alleen de stem men van de K.V.P. en C.H. en wa3 daardoor verworpen. De heer Den Hartogh (lib.) had nog een motie in gediend waarin hij er bij de regering op aandrong om de proefneming in het Veersegat met betrekking tot da oesterteelt niet uit te voeren, alvo rens de Staten-Generaal daarvoor 'n krediet had toegestaan. Minister Algera deelde mede, dat de eerste zes jaar aan dit werk waar schijnlijk niet zal kunnen worden be gonnen en hij zegde toe, dat hierover in de memorie van toelichting op de begrotingen melding zal worden ge maakt. Dit was voor de liberale afge vaardigde aanleiding om zijn motie in te trekken, daar hij door het mi nisteriële antwoord geheel was be vredigd. (Zie ook pag. 2) Men heeft in Rusland reeds proeven genomen met vrijwilligers, die tijdens vlnchten in speciaal ingerichte vliegtuigen in een gewichtloze toestand ver keerden, aldus het Russische blad „Troeb". Deze onderzoekingen over de uit werking van een toestand zonder zwaartekracht op de mens wordt van groot belang geacht, omdat vastgesteld was dat het menselijk gestel aan een ge wichtloze toestand kan wennen en men na verloop van korte tijd zijn be wegingen weer voldoende meester is en zich kan oriënteren. De gewichtloze toestand had men slechts tot 45 seconden tot stand kun nen brengen. Van de 16 proefperso nen hadden acht zich minder prettig gevoeld. Een van de 16, een geleerde, had verklaard dat de toestand van gewichtloosheid voor de mens de vol maaktste vorm van rust is. Toch had den vijf piloten zich gevoeld alsof ze een vrije val maakten dan wel met het hoofd omlaag vielen. Eén had zich luchtziek" gevoeld. Radio-Moskou heeft dinsdagavond gemeld, dat de toestand van de ruim te-hond aan boord van de Spoetnik II bevredigend is. Zijn ademhaling en polsslag zijn normaal. Vaste oeververbinding Minister Algera heeft gisteren in de Tweede Kamer medege deeld, dat het werk van de ver binding over de Westerschelde zo groot is, dat het de vraag is of het tegelijk met de Deltawerken zal kunnen worden ondernomen. De minister zeide hierover gaar ne contact te willen opnemen met het provinciaal bestuur van Zee land. De voorzitter van de Russische aca demie van wetenschappen, prof. A. N. Nesmeyanof, heeft meegedeeld, dat do wetenschappelijke uitrusting van do Spoetnik H alleen reeds meer dan 'n halve ton weegt. Enkele buien Opklaringen, maar vooral langs da kust ook enkele buien. Overwegend matige, aanvankelijk langs de kust nog krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. Ingezonden mededeling (adv.) VAN DE DAG Weel u wat lekker smaakt? SPINAZIE (uit blik) met ..soldaatjes" (stukjes gebakken brood) en gebakken

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1