J Belastingheffing en subsidie moeten uit elkaar gehouden worden Provinciale dag Vrouwelijke vrijwilligers Molen „De Graanhalm" ging in vlammen op A.R.*raadsleden spraken over neutrale krant en ZLM Nieuwbouw van Middelburgs gasthuis geopend ZOUTSCHADE - EEN KWAAL ZONDER OPLOSSING? ZZULLWIEIKL Derde fase wacht nog L ABDIJSIROOP Kruidenkracht! Dinsdag 5 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Raad Middelburg of voor een goed geschenk Televisiezender te Goes in proefbedrijf In De Korenbeurs te Goes bijeen Gemeenteproblemen eveneens ter sprake Aardbeien in Krabbendijke Vuurzee in Poortvliet ANGSTIGE OGENBLIKKEN IN HET HOLST VAN DE STORMNACHT Toneelgroep „Contact" in Oost- en West-Souburg N.C.L.B. Schoondijhe in het zilver Het is een jaar geleden, dat het afschuwelijk drama van Hongarije zich afspeelde. Het is mij een behoefte, het lijden en ellende van dit volk, dat worstelde om zijn vrijheid en dat opnieuw geknecht werd, in herinnering te brengen en onze gevoelens van medeleven uit te spreken. Wij, levend als vrije burgers in een rechtsstaat, waarin de persoonlijke vrijheid is gewaarborgd, voelen te sterker, wat dit vrij heidslievend volk is aangedaan. Wij willen ook woorden van protest spreken over het grievend onrecht, dat over dit volk is gekomen en de wens en bede uiten, dat de democratische regeringsvorm, die wij kennen,' eenmaal zij het vrij spoedig het deel wordt van het Hongaarse volk. Deze gevoelvolle woorden sprak de loco-burgemeester, de heer J. W. Kögeler, gisteren, toen hij de raadszitting van Middelburg opende. Wij mogen zeggen, dat de gehele raad ze met instemming aanhoorde. De agenda van de raadszitting was van dien aard, dat niemand .een lang durige raadszitting verwachtte. Toch duurde het nog tot tegen half vier, eer de voorzitter de hamer voor de sluiting kon laten vallen. V ermakelijkheidsbelasting Het punt, dat daartoe de aanleiding gaf, was het verzoek van de Zeeuwse Volksuniversiteit tot vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting. Het was de heer Hesslink (Lib.), die als eerste spreker optrad als ver dediger van de Z.V.U. Naar zijn me ning Zou deze de toegangsprijzen voor toneelvoorstellingen e.d. kunnen ver lagen, als z(j vrijgesteld was van ver makelijkheidsbelasting. Z.i. moest in elk geval het subsidie niet lager zijn dan het bedrag, dat de gemeente aan vermakelijkheidsbelasting ontvangt. De heer Hoek (AJR.) maakte hier ernstig l ezwaar tegen. Belastinghef fing en subsidie zijn twee dingen, die naast elkaar staan. By het beperkte belastinggebied der gemeente is de vermakelijkheidsbelasting één der wei nige bronnen, die haar overgebleven zijn. Spr. maakte er bepaald bezwaar tegen, dat bepaalde uitgaven voor subsidies e.d. gekoppeld worden aan algemene dekkingsmiddelen. Men moet goed beseffen, dat de vermake lijkheidsbelasting geheven wordt van de bezoekers der voorstellingen -en niet van de Z.V.U. Spr. had uit de stukken, die de Z.V.U. had rondgezon den, de indruk gekregen dat de voor stellingen volgeboekt zijn. Het aantal bezoekers kan dus niet groter wor den, als de prijzen verlaagd worden. Een noodzaak voor deze vrijstelling ziet spr. dus niet. De heer Breel (P. v. d. A.) steun de toch ook het verzoek van de Z.V.U. Hij wenste een nader onderzoek en, zo nodig, een wat ruimer subsidie. Ook mr. Van Empel (C.H.) steun de het verzoek. Hij verwees naar de regeling in Vlissingen, waar de leden Zijn vrijgesteld van de belasting. Daarin zit iets zeer aanlokkelijks. Daarentegen stelde de heer Kaliand (C.H.U.) zich met krachtige argumen ten achter het voorstel van B. en W. en het betoog van de heer Hoek. Het tekort van de Z.V.U. wordt niet ver kleind, als de belasting wordt afge schaft en de prijzen verlaagd, merkte hij tersnede op. Het zou een totaal verkeerde indruk wekken, als de ge meente op dit belastinggebied, dat zij nog heeft, zich in deze tijd van be stedingsbeperking terugtrok. Deze be lasting wordt betaald door burgers, die ze kunnen betalen. Nu tot vrij stelling te besluiten, zou in strijd zijn met gezonde fiscale opvattingen. Jhr. mr. Schorer, als wethouder van kunstzaken, verdedigde het stand punt van B. en W. Hij sloot zich daarbij aan bij het betoog van de heren Kalland en Hoek. De gemeente mag in deze tijd geen belastinginkom sten prijsgeven. De stukken, die de Z.V.U. rondstuurde, geven bovendien geen zuiver inzicht, omdat zij niet doen uitkomen, wat de werking is van het rijks- en provinciaal subsidie. Spr. heeft de indruk maar het is niet uit de stukken te lezen dat de subsidie van Middelburg wel eens zou kunnen dienen, om de tekorten in andere plaatsen te dekken. De Vlissingse methode plaatst voor grote controlemoeilijkheden. De loco-burgemeester stelSe nog in het licht, dat, als men de Vlissingse methode toepast op de Z.V.U., dit ook voor andere verenigingen -ou moeten gelden. Als door ontheffing van de verma kelijkheidsbelasting de stroom van be zoekers nog groter zou worden, zou het wel eens kunnen zijn, dat men twee avonden een half bezette zaal had, zodat de kosten dan nog hoger zouden worden. Naar zijn inzicht zou alleen over wogen kunnen worden, in sommige gevallen, voor uiterst belangrijke concerten of voorstellingen een extra subsidie te geven. Na korte replieken werd het voor stel van B. en W. om het verzoek van de Z.V.U. af te wijzen, aanvaard met 14 tegen 3 stemmen (de heren Hesslink, Breel en Van Empel). Verdere besluiten Met algemene stemmen werd tot tijdelijk leraar Hebreeuws aan het gymnasium (in de plaats van ds. J. Spoelstra) benoemd ds. A. D. H. Ros- cam Abbing en als lid van het be stuur van c Stichting Werkplaatsen Walcheren herbenoemd de heer J. C. F. Kamer. De heer Hubregtse (P. v. d. A.) vroeg aandacht voor de aanstelling van vakonderwijzers bij het openbaar L.O. Zijns inziens heeft het bijzonder onderwijs hier een voorsprong. De nader overleg bij de begroting, voorzitter verwees dit punt naar het Het voorstel tot bouw van een cen trale televisie-antenne voor 55 wonin gen aan de NW. Vlissingse wegPiet Heinstraat werd aangenomen, nadat de heer Schot (S.G.P.) zijn ernstige bezwaren tegen televisie had geuit. Als dit voorstel een stimulans tot aanschaffing van televisie zou beteke nen (wat niet het geval bleek te zijn) of de huren ook van de bewoners, die geen televisie wensen, zou beïnvloe den, zou hij tegen zijn. Weth. Van 'tWestende (R.K.) zet te uiteen, dat degenen, die televisie aansluiting wensen, daarvoor zelf zul len moeten betalen. Een stimulans zit hier dus niet in. Maar het is aesthe- tisch beter en geeft ook betere ont vangst. De raad ging hierna met algemene stemmen met dit voorstel akkoord. Bij de ingekomen stukken was nog even gesproken over de huurverho ging. De voorzitter zette hierbij uiteen, dat de verhoging voor de woningen aan de Schuitvlotstraat en voor de noodwoningen gerechtvaardigd is. (Vervolg op pag. 5) Ingezonden Meded. (adv.) Vraag deskundig advies aan de juwetief-horloger. Xn de loop van de volgende week zal een aanvang worden gemaakt met proefuitzendingen van de televisie zender Goes. Het ligt in de bedoeling zo regelmatig mogelijk de Nederland se en Eurovisie programma's uit te zenden. Met ingang van vandaag is de zen der op alle werkdagen, behalve op za terdag, tussen vier en vijf uur 's mid dags met een electronisch testpatroon in de lucht. De officiële indienststelling van de televisiezender Goes zal waarschijnlijk in de eerste helft van december plaats vinden. De A.R.-gemeentebestuurders in Zeeland hebben gisteren ongetwij feld een vruchtbare vergadering gehad, toen zij onder leiding van burgemeester A. A. van Eeten van Nieuwerkerk in hotel „De Koren beurs" te Goes bijeenkwamen, om daar allerlei vragen van uiteenlo pende aard te bespreken. Een forum, bestaande uit de heren A. Schout, lid van Ged. Staten, burgemeester J. van den Bos van St. Annaland, C. de Putter, voor zitter van de Zeeuwse C.B.T.B., ir. J. Krietemyer, raadslid te Vlissin gen en de heer L. A. van Splunder, gemeente-secretaris van Koude- kerke, had daartoe zitting genomen. Direct werd het forum geplaatst voor een situatie, zoals die alleen in Zeeland ligt, want een der eerste vragen luidde: Kan iemand die lid Met een zeer bescheiden plechtigheid is gisteren de nieuwbouw van het Middelburgse Gasthuis officieel in gebruik genomen. Na afloop van de raads vergadering begaven de raadsleden zich, vergezeld van hun dames en de hoofden van de gemeentediensten, naar het Gasthuis, waar zij door het vol ledig bestuur en de geneeskundige staf werden begroet. De heer W. Berdenis van Berlekom sprak als voorzitter van het bestuur der Godshuizen hier een hartelijk woord van welkom. Feitelijk had een grootse feestelijkheid in de bedoeling gelegen, zette hij uiteen, nu hier een ziekenhuiscomplex is verrezen, dat van grote betekenis is voor de volksge zondheid en een sieraad voor de stad. Toen hij de lijst van invité's ging op stellen, kwam hjj wel aan de 700. Maar de bestedingsbeperking haalde hier een streep doorheen. Doch aan de gemeenteraad, die ge durende een reeks van jaren aan het bestuur zijn vertrouwen en zijn mede werking heeft gegeven, waardoor dit complex kon verrijzen, meende het be stuur toch niet voorbij te mogen gaan. Hij legde er de nadruk op, dat nog meer steun in de toekomst nodig zal zijn. De befaamde derde fase is er nog. De toekomstplannen zijn wel opgescho ven, maar niet geschrapt. Ingezonden Meded. (adv.) Woensdag 6 november zal de federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening in Zeeland voor de derde maal een provinciale dag beleggen. Deze dag wordt gehouden in de Schouwburg te Middelburg en zal voor een groot deel gewijd zijn aan de hulp aan onderontwik kelde gebieden en vluchtelingenhulp. De bijeenkomst wordt geopend door mevrouw S. C. de Casembroot barones se Van der Feltz, waarna mevrouw E. van de Bosch-de Jong, bestuurslid van de N.O.V.I.B. over haar indrukken uit de onderontwikkelde gebieden zal spreken. Vervolgens zal het woord worden gevoerd door de commissaris der ko ningin en door de landelijke presiden te der federatie, mevr. dra P. Walma- Van der Molen-Meindersma, die spreekt over de hulp van de federatie aan de vluchtelingengebieden in Ka- rinthië. 's Middags spreekt de heer D. M. de Jager, inspecteur van politie te Eind hoven over „hebben wij een taak bij de verkeersopvoeding". Voor deze provinciale dag zijn 261 afdelingen van de elf vrouwenorgani saties in Zeeland uitgenodigd. Op het verlanglijstje staan nog als urgente werken: een zusterhuis, twee laboratioria (voor pathologie en ana tomie) en allerlei utiliteitsvoorzienin gen. Ais het moment komt, dat dit mogelijk is, hoopt spreker, dat de raad een open oor zal hebben, als het be stuur om een paar miljoentjes aan klopt. De raadsleden maakten een wande ling door het grote gebouw, waarbij ze kilometers moesten afleggen, maar toch volhielden, omdat de toepassing van de nieuwste methoden, de inrich ting van röntgen-, van reuma- en van kinderafdeling, om van de operatie zaal met zijn moderne hulpmiddelen maar te zwijgen, hen imponeerde. Aan het eind van de wandeltocht was de heer Kögeler, als loco-burge meester, ongetwijfeld aller tolk, toen hij dank bracht voor dit instructieve bezoek. Deze sobere opening is z.i. nog meer in overeenstemming met de waardigheid van een ziekenhuis dan een grootse zou geweest zijn. Hier werken immers de stille krachten voor de lijdende mensheid. Van wat er tot stand gebracht is, kon hij zeggen: de helft is ons niet aangezegd. Op de vraag, die wel eens gesteld is: is hier niet met geld ge smeten, kan nu geantwoord worden: hier is met geld gewoekerd. Hierach ter ligt een enorm werk onder moeilij ke omstandigheden (het werk moest immers voortgaan) door bestuur, me dische staf en verplegend personeel verricht. Spreker was verheugd, deze gelegen heid te kunnen aangrijpen, om hen allen en in het bijzonder de voorzit ter, van wie zoveel bezieling uitging, en die zijn gehele persoonlijkheid hier in legde, dank te brengen en het be stuur, plus de medische en verplegen de staf geluk te wensen met hetgeen bereikt is. Waar de heer Kögeler wel de na druk op legde, was het feit, dat het gebouw ongetwijfeld minder hoog en langgerekt zou geweest zijn, als men niet ingeklemd had gezeten in het cor set van de beschikbare terreinen. Maar dat is behalve dan nog de witte voetjes aan de stoelpootjes in de verpleegsters-eetzaal de enige kri tiek, die men op deze bouw kan leve ren. is van de Z.L.M. en de A.R. kies vereniging ook in aanmerking ko men voor raads- of statenlid? Het forum" was algemeen van oor deel, dat dit probleem door de kies verenigingen zelf opgelost dient te worden en deze kwestie nauw samen hangt met de statuten en reglemen ten. „Zo iemand kunnen wij nooit weigeren als lid" merkte de heer De Putter nog op. Wel kan met de persoon in kwes- toe gesproken worden. Ir. Kriete- meyer vroeg, of dat bewuste lid be zwaren in kan dienen tegen de sta tuten van de Z.L.M. Zijn die in strijd met zijn beginselen? Dan zal hij er de consequenties uit moeten trekken. De heer Schout onderstreepte nog, dat het veel afhangt van de plaatse lijke kiesverenigingen en de persoon zelf. Kan iemand, die op het boekhoud- bureau van de Z.L.M. werkt, lid zijn van de A.R. kiesvereniging en in aan merking komen voor raads- of sta tenlid? De heer Schout stelde: wat doet of leert de Z.L.M.? Zijn er strijdige dingen bij de Z.L.M.? Volgens het forum hebben we hier zuiver de verhouding werkgever-werknemer en ir. Krietemeyer kon op deze vraag volmondig „ja" antwoorden, waar de overige forum-leden het volkomen mee eens' waren. Een zelfde standpunt nam het forum in bij een soortgelijke vraag wat be treft het werken bij een neutrale krant. DE KRANT Ja, de krant kwam er ook bij te pas, want het forum werd gevraagd, of iemand een neutrale krant kan le zen, met bewuste passering van een Christelijke krant en tevens A.R. raads- of statenlid zijn. Bij monde van de heer Schout zei het forum resoluut: neen. Iemand, die bewust de Christelijke pers passeert, kan geen vertegenwoordiger zijn van de A.R. partij. Deze persoon neemt geen juiste christelijke levenshouding aan. Het accent bij de beantwoording van deze vraag werd speciaal gelegd op het BEWUST passeren. Ook het werken bij het openbaar onderwijs kwam ter sprake. De heer Schout: neen, geen A.R. vertegen woordiger kan het openbaar onder wijs dienen, maar de heer Kriete meyer zag dit meer als de verhouding werkgever-werknemer. Dit is slechts een greep uit het grote aantal vragen, die besproken zijn. Het zou teveel plaats kosten, om alle problemen te bespreken. Proble men, zoals die financiële positie van de gemeenten, de uitkeringen uit het gemeentefonds, subsidies, woning- en scholenbouw. Teveel haast, om op te noemen en daarom menen wij met bovenstaande vragen te moeten vol staan. Voorlopig Ned. elftal tegen Zeeuws elftal De wedstrijd tussen het voorlopig Nederlands amateurelftal tegen het Zeeuws elftal wordt zaterdag 16 no vember a.s. om drie uur gespeeld op het gemeentelijk sportterrein te Vlis singen. i In de tuin van de heer A. H. i Lagendijk, aan de Westtueg te Krabbendijke staat een veldje i aardbeien in volle bloei. Er zijn i i zeljs al aardbeien geplukt. In de nacht van zondag op maandag is in een vliegende storm een van de mooiste molens van het eiland Tholen, de „Graanhalm", ge legen aan de Stoofstraat te Poortvliet en daterend van 1851, een prooi der vlammen geworden. Vier brandweercorpsen: van Poortvliet, Tho len, St. Annaland en St. Maartensdijk hebben met 12 stralen een ver woede strijd geleverd, niet alleen tegen de brandende molen, maar ook om de belendende percelen in deze straat te beschermen. De bewoners van een 25 tal woningen moesten in allerijl, enkelen in nacht gewaad, hun huizen verlaten. Omstreeks kwart voor vier werd de brandweercommandant van Poortvliet, de heer M. W. Deurlo, gealarmeerd, dat de wieken van de molen door de storm van de pal waren geslagen en als razenden ronddraaiden. Direct werd de brandklok geluid. Er bestond namelijk een groot gevaar dat door de wrijving de molen in brand zou vliegen. Het was voor de brand weer daardoor ook niet doenlijk de molen dicht te benaderen. Na korte tijd geraakte de kap in brand en een vonkenregen begon zich over het dorp te verspreiden. Men moest bijna een uur wachten eer men de vuurhaard kon benaderen vanwege de ronddraaiende wieken. Half vijf Om geen enkel risico te lopen werd door de brandmeester in samenwerking met burgemeester W. van Doorn, de brandweer van de omliggende dorpen te hulp geroepen. Om half vijf kwam Tholen met de motorspuit en een half uur later St. Annaland en St. Maar tensdijk. Door de geweldige vonken regen werd het nodig geacht dat de huizen in deze straat werden ont ruimd. Poortvliet begon met het blussings- werk door vier stralen in te zetten. Tholen met twee en St. Maartensdijk en St. Annaland ieder met drie stra len. Tot driemaal toe moest de brand weer ingrijpen om te voorkomen dat de 75 meter verder gelegen boerderij van de familie Bollier niet in brand geraakte. Ingezonden mededeling (adv.) Ik riskeer niets juist in deze maanden kan elk hoestje verergeren tot griep of bronchitis? Daarom staat in ons wisselvallig klimaat de fles Abdijsiroop altijd klaar. .7 In ons gezin krijgt de hoest geen kans! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. Zaterdagavond heeft de toneelgroep .Contact" van het Christelijk Volks onderwijs te Oost- en West Souburg het toneelstuk opgevoerd: „Achter de wolken schijnt toch de zon". Dit stnk, dat geschreven is door K. Spierings en R. Feenstra, werd zeer goed gespeeld. Het stuk nam ons mee naar een kruideniersgezin, dat telkenmale uit elkaar dreigt te vallen door harteloos heid en zelfs diefstal van een eigen kind. Het wekte diep medeleven met de ouders. Toen tenslotte door de tussenkomst van de kostganger een groot schandaal kon worden voorkomen kon er met recht worden gezegd dat de zon inder daad weer was gaan schijnen. In de pauze werd een verloting ge houden. Aan het eind van de avond deelde de heer C. de Visser mede, dat op 22 en 29 maart het toneelstuk „Stenen om brood" zal worden opge voerd. Het toneelstuk „Achter de wolken schijnt toch de zon" zal op zaterdag avond 9 november weer worden ge speeld. Omstreeks zes uur wakkerde de storm nog heviger aan en werd een vonkenregen naar heinde en ver ge dreven, doch de brandweer stond pa raat en wist een tweede brand te voorkomen. Acht uur Om acht uur was het gevaar ge weken en konden de brandweerkorp sen van de omliggende gemeenten naar hun kazernes terug keren. De Poortvlietse brandweer is nog tot maandagmiddag 1 uur met het na blussen door gegaan. De molen brandde geheel uit, het nabijgelegen woonhuis bleef gelukkig gespaard. Alle machines en een grote partij graan gingen bij de brand verloren. De schade wordt in de honderdduizend gulden geschat. Ingezonden Meded. (adv.) &€U€9~J SPECIALIST IN dames mode schoenen Koninklijk onderscheiden Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is benoemd de heer P. W. 'd Hondt te Axel. De heer 'd Hondt is opzichter-tekenaar bij de Zeeuwsch Vlaamse Tramweg Maatschappij N.V. Ned. Chr. Landarbeidersbond. De afde ling Schoondijke van de Ned. Chr. Land- arbeidersbond heeft het 25-jarig bestaan herdacht. De voorziter, de heer K. Buyze, sprak over ,,Hoe moet men de vakbewe ging dienen?" De afdeling Nieuwvliet voerde het toneelstuk „Hoger dan uw wegen" op. De voorzitter van de Ned. Chr. Landarbeidersbond, de heer P. Stok man te Utrecht en de voorzitter van da afdeling Zeeland, de heer M. den Hol lander, spraken de jubilerende afdeling toe. V olleybalcompetitie op Tholen Vorige week kwamen de dames en he ren weer uit in de volleybalwedstrijden van de winteravondcompetitie. In alle drie de afdelingen behaalden de Olympi- anen een overwinning. De dames wonnen beide games tegen Avanti I en II resp. met 1—15; 10—15 en 2—15; 6—15. PSOV was dit keer niet gelukkig want zij verloren zowel van de BB als van Olympia; tegen deze club moesten de BBers het ook afleggen. In klasse II he ren won Smevo resp. tegen VIO I en VIO II. Olympia II won tegen OVC II en Smevo II. De uitslagen van de gespeelde wedstrij den waren: Demes: Avanti IOlympia 02, Avan ti IIOlympia 02. Heren le kl.: Olympia IBB 21; PSV—BB 0—2; Olympia I—PSOV 2—0. Heren 2e kl.; SmevoVio I 20; Sme vo—VIO II 2—0; OVC n—Olympia n 0— 2; Smevo IIOlympia II 02; Smevo II Olympia II 02; Smevo HOVC II I —2. Bij de dames staan de Olympianen aan de leiding: in klasse 1 van de heren staan VVS, SMW I en Olympia I alle drie met 2 overwinningen in klasse 2 van de heren staat Olympia II met 4 overwinningen op de eerste plaats, VIO I als 2e en Smevo I als 3e. (Ingezonden mededpline adv Sedert eeuwen heeft de mens met een soort oerinstlnct begrepen dat de natuur de bron is van leven en van genezing. Bij de moderne leefwijze hebben wij meer dan ooit de hulp van de natuur nodig. In de Kruidenthee van HERBESAN zijn 14 kruiden met elk een eigen werking die het lichaam zuiveren en de organen activeren. Klachten en kwaaltjes, zoals moeheid, hoofdpijn, puistjes, ver stopping. vale teint, enz. verdwijnen met HERBESAN Kruidenthee. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f 1.80 per groot pak (voldoende voor maanden"»

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2