Rusland trekt zich terug uit de ontwapenings WEER STOOTTE CHROESJTSJEF EEN LEIDER UIT Toestand hond in Spoetnik is bevredigend commissie Zjioekof op dood spoor Esrssfssffiks:. £452: Nog niet heslist wanneer dier naar aarde wordt gestuurd Achter de schermen woedt een hevige strijd om de macht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NOORDZEE VERANDERD IN ZIEDENDE MASSA Tweede kunstmaan geeft meer inlichtingen Koeznetzof in Alg. Vergadering van V.N Eisenhower roept kabinet bijeen WEERBERICHT Kar la Verrassend in ieder opzicht! MENU VAN DE DAG NEEM BLIKGROENTEN J J J_ JL (O den de man, die ze serviel hadden ge diend, verwierpen zijn theorieën als Bij de muren van het Kremlin Slot debat over Deltawet wordt uitgezonden Spoedig Russische raket naar H. W. Tilanis treedt af als voorzitter van de C.H.U. Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes TeL (01100 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissmgen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Kubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3850 Hoofdredacteur: r hagoort Directeur- jacq de Smit Dinsdag 5 november 1957 Raad Middelburg (zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 1.43 u., onder 17.04 u. Maan op 16.31 u., onder 6.24 u. Hoogwater woensdag 6 nov.: Vlissingen: 1.08 u. 2.06 m., 13.20 u. 2.00 m. Terneuzen: 1.34 u. 2.21 m., 13.45 u. 2.15 m. Wemeldinge: 2.46 u. 1.80 m., 15.00 u. 1.63 m. Zierikzee: 2è34 u. 1.56 m., 14.46 u. 1.38 m. DE SOWJET-UNIE heeft maandag bij monde van haar plaatsver vangende minister van buitenlandse zaken Koeznetsof in de politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. verklaard, dat zij niet meer aan het werk van de ontwapeningscommissie en de daaruit voortgekomen subcommissie, zoals die nu zijn samengesteld, zal deel nemen. Koeznetsof verklaarde, dat alle po gingen om door middel van de sub commissie tot produktief werk te ko men, naar de mening van zijn rege ring op niets zijn uitgelopen. Zoals bekend heeft de Sowjet-Unie een ontwerp-resolutie ingediend waar in wordt gevraagd de uit twaalf leden bestaande commissie en de uit vijf le den bestaande subcommissie voor ont wapening te vervangen door een in 't openbaar vergaderend lichaam, waar in alle 82 leden van de V.N. zijn ver tegenwoordigd. Koeznetsof verklaarde, dat de V.S., Engeland en Frankrijk kennelijk de door hen veroorzaakte impasse in de ontwapeningsbesprekingen niet willen doorbreken en daarom bezwaar ma ken tegen voorstellen om het aantal President van Tsjecho-Slowakije ernstig ziek President Antonin Zapotocky van Tsjecho-Slowakije is maandag plotse ling ernstig ziek geworden. deelnemers aan dit overleg uit te brei den. President Eisenhower heeft zijn kabinet voor vandaag bijeen geroe pen. Hij is hierbij afgeweken van de gewoonte, omdat vergaderingen van het kabinet normaal slechts eenmaal per week, op vrijdag, worden ge houden. Er werd geen reden voor de on gebruikelijke kabinetszitting gegeven. Onbestendig weer Veranderlijke bewolking met enkele buien. Harde tot stormachtige zuid westelijke wind. Weinig verandering in Ingezonden mededeling (adv.) MODEL Sola begrijpt de wensen van déze tijd en streeft er steeds naar, die wensen tot werkelijkheid te maken. Met ons nieuwe model „Karla" zijn wij daarin alleszins geslaagd. Zie de ranke lijn, het eenvoudige en juist déérdoor zo beschaafde décor van dit door en door vlekvrije Sola Massief - één en al uw wens. Het is een bezit en een dagelijkse vreugde voor heel uw leven. Sola - voor ieders smaak, ieders beurs. Er zijn nog 16 andere modellen waaruit U kiezen kunt. SOLAFABRIEK M. J. GERRITSEN N.V. - ZEIST Het stormachtige herfstweer van de laatste dagen heeft de Noord zee veranderd in een kolkende, ziedende massa. Deze foto laat zien hoe enorme golven stuk slaan op de zuiderpier te Sche- veningen. Ingezonden mededeling (adv.) in 4 minuten klaar op tafel I Windstoot van 41 meter per seconde Het hoofdstation van de K.N.M.I. te Den Helder heeft gistermorgen een windstoot gemeten van 41 meter per seconde. Dit is een windstoot, die ster ker is dan orkaankracht, en een van de sterkste, die ooit in Den Helder is gemeten. Op de rede liggen twee en in de ha ven acht kustvaarders beter weer af te wachten. Tengevolge van de storm zijn in Den Helder talrijke televisie antennes afgebroken. De hond behoort toe aan een van de geleerden onder wier leiding de kunst maan is gebouwd. Dr. Paziekin en prof. Petrofsky hebben meegedeeld, dat de satelliet om de aarde zal blij ven cirkelen, nadat de hond met de bus uit het toestel zal zijn geschoten. Diverse reacties van het dier worden via een televisiebuis naar de aarde uitgezonden. Aan de hand van deze gegevens zal worden bepaald wanneer de hond naar de aarde zal worden te ruggestuurd. De vooraanstaande Franse bioloog Jean Rostand heeft gezegd, dat de ge volgen van de kosmische straling, waaraan de hond bloot staat, vooral tot uiting zullen komen in het nage slacht, van het dier. Uit de gehele wereld zijn behalve lovende reacties over de lancering van „Spoetnik II" ook ernstige be zwaren tegen de proefneming met de hond geuit. Ook de Ned. Vereni ging tot Bescherming van Dieren heeft een protest ingediend. Een Britse vereniging wil zelfs de kwes tie voor de Verenigde Naties en de unesco laten brengen. Uit Moskou is gezegd, dat duizenden Russen zich hebben opgegeven om de reis van de satelliet te mogen meemaken. Men vond dit echter te riskant en daar om is men begonnen met een dier. Professor Chobotaref heeft verklaard: „De reeds in de Sowjet-Unie bereikte resultaten tonen aan, dat het mogelijk moet zijn ook de maan te bereiken. Een voor de maan bestemde raket zou slechts brandstof nodig hebben, om zich van de aarde te kunnen verhef fen. De rest van haar vlucht zou af gelegd worden onder invloed van de zwaartekracht van aarde, zon en maan. Daar de aarde 384.000 kilometer van de maan verwijderd is, zou een maan- raket ten hoogste 400.000 kilometer moeten afleggen. De raket zou moeten opstijgen met een snelheid van 11.0000 meter per seconde. Dit is zeer goed te verwezenlijken, daar de kunstmanen werden afgeschoten met een snelheid van 8.000 meter per seconde. Wanneer de raket de maan zou na deren, zou haar snelheid steeds meer afnemen. Na met geringe snelheid op de maan te zijn geland, zou de raket haar terugvlucht naar de aarde be ginnen, waarbij haar snelheid zou toenemen, naarmate zij zich verder van de maan zou verwijderen", aldus prof. Chobotaref. De Russische hoogleraar prof. Stan- joekowitsj heeft, volgens radio-Mos kou, verklaard, dat de kunstmaan ten gevolge van de remmende werking van de atmosfeer, langzaam om zijn as zal gaan draaien, een beweging die steeds sneller zal gaan. „In de eerste tien dagen, wanneer de hond nog in leven is, zal deze draaiende beweging zo langzaam zijn dat zij van geen in vloed is", aldus prof. Stanjoekowitsj. De heer H. W. Tilanus, de voor zitter van de Chr. Historische Unie, zal zich het volgend jaar niet meer als zodanig herkiesbaar stellen. Dit is thans officieel meegedeeld door het hoofdbureau van de C.H.U. Op 1 maart zal in „Krasnapolsky" te Am sterdam de jaarvergadering van de C.H.U. worden gehouden. Dan zal c.m. voorzien moeten wor den in deze vakature. De jaarverga dering wordt eerder gehouden dan gebruikelijk is, in verband met het feit dat er op 9 juli 1958 een grootse jubileumvergadering zal zijn ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van de C.H.U. Zjoekov thuis f-~T *7 f 7 7 voorop, probeerden zich aan de mede- In de Sowjet-Unie merkt men niets van een openbare mening. Zij ..schadelijk voor het volk" en vervolg- wordt in de meest letterlijke zin van het woord onderdrukt omdat MTleXt^MoW et Kag°anowifej gewetensvrijheid het communistische systeem op z n kop zou kunnen kunnen vallen, waar moeten „kleine- zetten. In de gesprekken, welke men als vreemdeling met Russen ren" als Iwan, Nicolai en Peter dan voert, wordt de politiek en alles wat er mee samenhangt zo veel mo- "og °P hopen? In Rusland hoort men gel«k venneden. De paar opmerkingen, die men in dit verband hoort, sto^achtigTtewTgmg^n irfhetTrem- worden in zeer voorzichtige termen gesteld, terwijl zelden of nooit lin praten. Niemand, die er een uitge- een definitief oordeel over een brandende zaak gegeven wordt. sproken mening op na houdt, is veilig, Hoe kan 't bijna anders. De Russen zijn opgevoed bij de geheime z?lfs de mannen, die eens met Le- politie van de Tsaar en na 1917 bij de GPoe, de NKVD en de MVD. st pL4uTheb^ef geltean Elke machtswisseling in het Kremlin, elke verandering van koers, Op grond van de verslagen in de heeft repercussies van boven naar beneden gehad. Kolonel Serov, de jonge, blonde politie-chef van Chroesjtsjef, slaat met dezelfde onmedogenloosheid toe als Stalin's „massa-moordenaar" Beria heeft gedaan. De tienduizenden graven van officieren en partij-functiona rissen bewijzen nog dagelijks, dat het levensgevaarlijk is zich in po litiek opzicht te compromitteren. De eenvoudige Rus laat de politiek Prawda en zijn optreden naar buiten, dan ook aan de politici over en zal zich er voortdurend voor hoeden kan men op 't ogenblik zeggen, dat zich onomwonden voor een persoon of een zaak uit te spreken. ^Russische ctmm^stifche'partij™" Mikovan won vereerd en bezongen. Alle tegenwoor- macht in handen heeft. Maar onmid- _T (kge Kremlin-leiders, zelfs Zjoekof, dellijk naast hem stond tot dusverre Neem Stalm, de autocraat, de die- in een soort ballingschap m de Oeral maarschalk Zjoekof, die op die dra- tator, die zijn macht op de lijken van verbleef, hebben hem in 't openbaar matische vergadering van 17 juni j.l. vrienden zowel als vijanden gegrond- geprezen en zijn machtswellust geen de macht van het hele leger tegen de vest heeft en op de schamele resten strobreed In de weg gelegd. Stalinisten inzette en zich hiermee 'n van wat eens de oppermachtige partij Maar nog maar nauwelijks lag Sta- Diaata ;n het nrpsidium veroverde was. Tot zijn dood in 1954 toe is hij lin in het Mausoleum opgebaard, of door tienduizenden Russen als „vader" diezelfde leiders, met Chroesjtsjef (Vervolg zie pag. 3) LINK VAN BRUGGEN, onze reiscorrespondent, die op het ogenblik in de Sowjet-Unie ver toefd, heeft de afgelopen weken in een artikelenreeks „Bij de muren van het Kremlin" zeer vele belangwekkende dingen verteld over de toestanden in Rusland. Juist in verband met de be richtgeving betreffende de ver wijdering van maarschalk Zjoe kof uit het centrale comité en presidium, is het bijzonder inte ressant nummer 15 van zijn serie te lezen. Op deze pagina vindt U het begin van zijn verhaal over de hevige strijd, die achter de schermen plaats vindt. De radio zal vanmiddag of van avond acte de presence geven als de Tweede Kamer door de stemming over de Deltawet een voor de toekomst van ons land bijzonder gewichtig besluit neemt. Men zal in een gezamenlijk programma direct uitzenden uit de Tweede Kamer de stemming en de toespraken die over dit besluit wor den gehouden. Indien de stemming dinsdagmiddag vóór 19 uur geschiedt, zal deze direc te reportage worden ingelast in het programma van Hilversum I (AVRO) waarna in de avond om half negen in de echo-rubriek van de KRO over Hilversum H een korte samenvatting zal worden herhaald. Als de stemming eerst na 19 uur aan de orde komt, zal de rechtstreek se reportage via de zender Hilversum II (KRO) worden uitgezonden. IN EEN SPECIALE nieuwsuitzending van radio-Moskou is ver klaard, dat de Russische geleerden meer gegevens zullen krijgen van de tweede kunstmaan dan van de eerste. Onder meer zullen meer in lichtingen worden verkregen over de natuurkundige aard van de zon nestraling. En intussen bevindt de hond zich nog steeds in de Spoetnik. Volgens de laatste berichten is de toestand van het dier Limontsik (Citroent je) bevredigend. Op een geschikte hoogte zal de hond uit de satelliet geschoten worden, waarna men verwacht, dat het dier veilig en wel de aarde weer zal bereiken. Iwan Alexanderson, directeur van de Engelse uitzendingen van radio- Moskou, heeft uit Moskou getelefo neerd, dat de Sowjet-Unie van plan is spoedig een raket naar de maan te sturen. 'In een gesprek met radio-Montreal zei hij, dat het hoofddoel zou zijn te bewijzen, dat de mens in staat is door de ruimte te reizen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1