Bij de van mure het Vrijdag drie jaar geleden begon Algerijnse opstand OOK DE HOGE INKOMENS SCHEPPEN PROBLEMEN G.P.V. bezwaard over het E.E.G.-verdrag Grote belangstelling voor C.H. studenten-conferentie SCHIETPARTIJEN IN LYON SAMENWERKING MET KLEINE LANDEN Lijders aan brandend maagzuur voelen zich geen half mens. Minister Helders naar Australië Amnestie in de Sow jet-unie Vijf doden bij verkiezingscampagne in Philippijnen Maandag 4 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen RANGEN en standen zou men in Rusland niet verwachten. In zijn overigens vals gebleken profetieën heeft Marx de klassenloze maat schappij gepropageerd, terwijl Lenin en daarna Stalin met harde hand voor de „noodzakelijke nivellering" hebben gezorgd. De Sovjet Unie moest het eerste land ter wereld zijn, waar de arbeider en, niet te vergeten, de kleine boer, de bovenlaag zouden vormen. De regering, het staatsapparaat, de produktiemiddelen, kortom: alles, zou „in dienst" van het proletariaat, gesteld worden, waarbij het hele econo mische streven er op gericht moest zijn de levensstandaard te ver hogen. Wat is hiervan terecht gekomen? Ik kan kort zijn: niets. Als men zo het oog over de Sovjet maatschappij laat dwalen, merkt men een hoeveelheid klassen op, waar men bijna van huivert. Men ziet, dat in de „struggle for life" de „le vensstrijd", welke door het com munisme wordt ontkend de ar beider en de boer ver zijn achter gebleven. Men constateert, dat hun bestaan, alhoewel sinds de Revolutie aanmerkelijk verbeterd, door nieuwe standen en rangen overwoekerd is, door nieuwe machthebbers, die als vroeger altijd het recht aan hun zijde hebben. Dat de Russische werker hier onder lijdt, kan moeilijk gezegd worden. De menselijke natuur is sterker gebleken dan de menselijke leer. Klassen worden, als in elke maatschappij-vorm, als iets vanzelf sprekends aanvaard. Zonder autoriteit kan de mens niet leven, wordt er wel eens gezegd, en voor Rusland, dat altijd autoriteiten en auto riteitjes heeft gehad, gaat dit in de eerste plaats op. Handelen als gevolg van een beslissing van hoger hand neemt veel van de eigen verantwoordelijkheid weg. De Rus nu heeft nooit veel voor het dragen van verantwoordelijkheid gevoeld, omdat dit zowel onder de feodale als onder de communistische Tsaren een gevaarlijke bezigheid bleek te zijn. Enorme verschillen ingenieurs met drieduizend roebel. De auteur van een boek kan gemakke- Tot de klasse met de meeste macht lijk honderdduizend roebel „maken" behoren de partij-functionarissen. Hun de vervaardiger van een schilderij wil is wet, hun grillen doen hele volksgroepen sidderen. Ze zijn de „kapitalisten" van het communistische systeem geworden. Ze hebben onge limiteerde salarissen, kunnen zich auto's, fiats en buitenhuizen aanschaf fen, kortom: alles wat 'thart zou kun nen begeren. Ze praten schoon, deze heren. Ze tekenen zichzelf af als „dienaren van het volk", „beschermers van de staat" en „verdedigers van de leer". Telkens treden ze naar voren om de noodzaak van een zuivering, een reorganisatie, een produktieverhoging of zelfs een volksverhuizing te argumenteren. Al deze dingen geschieden „in het belang van de werker", die altijd door „reac tionairen", „fascisten" en „imperialis ten" wordt „bedreigd". Onmiddellijk na hen komen de klassen, waarop ze drijven. De mili tairen behoren hierbij, de uitvinders, de professoren, de ingenieurs, de schrij vers, de schilders, de administrateurs, en de journalisten. 'Met gunsten, bij zondere faciliteiten en torenhoge sa larissen worden de diensten van deze lieden nog dagelijks „gekocht". Het zijn de volksverdedigers, de volks opvoeders, de volksmenners, de volks kunstenaars en de volkshuishoudkun digen. Verdient een ongeschoolde, Rus sische arbeider zo'n zevenhonderd roebel per maand, een legerkapitein krijgt er tenminste vierduizend in handen, een generaal zelfs negen duizend. Een artist, die de eretitel „volkskunstenaar" draagt, heeft een maandinkomen van ongeveer tiendui zend roebel, een middelmatige jour nalist van bijna vijfduizend roebel. Uitvinders worden met zo'n vijftien duizend roebel per maand beloond, directeuren van bedrijven met tien- ch -■( ro-K-i p„ c; afeer+naeprdc zijden of nylon overhemden te kun nen kopen. In de Russische „upper ten" hoort men hier dagelijks over praten. An ders dan de arbeider of de boer lachen de gefortuneerden een beetje om de leugens, welke in de officiële pers organen over het Westen worden ver teld. Teveel van hen zijn op de een of andere wijze met de „kapitalisti sche wereld" in aanraking geweest. Ze weten al te goed, dat daar geen werkloosheid heerst, dat de levens standaard er aanzienlijk hoger is dan in eigen land en dat de arbeiders daar Ook onder de studenten, die eens tot de bovenlaag van de Russische maatschappij hoopten te behoren, wordt over dit probleem gepraat. Niet in een sfeer van opstandigheid of on tevredenheid, doch eerder in één van een noodzakelijke correctie op het economische beleid onder het regiem van Stalin. „We moeten een andere koers uit", zei een student van de Kogere Landbouwschool. „We kunnen niet alles tegelijk, want anders doen we alles gebrekkig. in veel betere omstandigheden ver keren. „Vroeger", zei een administrateur van een grote metaalwarenfabriek tegen me, „hebben we hier anders over gedacht.Voor de oorlog moes ten we de industriële achterstand, welke we ten aanzien van het Wes ten hadden, ten koste van alles trach ten in te halen, terwijl we ons, on middellijk na de oorlog van de slagen moesten herstellen, welke de Duit sers ons hadden toegebrachtMaar in Westeuropa moest men dat na dé oorlog ook, terwijl het, wat de bewa pening betreft, net zo hard mee'moest al wij.... Er komt een tijd dat men genoeg van materiële offers krijgt. We hebben al onze hoop dan ook op Kroestsjev gevestigd, die ons een nieu we toekomst heeft beloofd Onder Stalin moesten we onze industrie vooruit helpen, China ka pitaalgoederen leveren, bewapenen en de verbruiksgoederensector ver ruimen De moeilijkheid was echter, dat de industrialisatie, de levering aan China en de bewape ning absolute prioriteit hadden en altijd ten koste van onze eigen be hoeftebevrediging gingenDe nieuwe politiek; het vreedzaam naast elkander voortbestaan, kan het antwoord zijnWe kunnen ons dan meer in de vredessector ontwikkelen en ze ook de idealen van het socialisme verwezenlijken." Op de rivier de Moskwa wordt 's zomers een dienst met watertaxi's onderhouden. Een van de zeven wolkenkrabbers, die na de oorlog in Moskou uit de grond zijn gestampt. In dit gebouw huist het Russische ministerie van buitenlandse zaken. even gemakkelijk vijfentwintigduizend roebel. Voor een toneelstuk wordt tenminste vijftigduizend roebel neer geteld, terwijl een hoogleraar toch gauw achtduizend roebel per maand ontvangt. Men kan zich afvragen wat al deze mensen met deze enorme kapitalen doen, temeer, daar ze door de fiscus zo goed als onaangetast worden gela ten. Hun geld beleggen kunnen ze niet, want rentabiliteit is een begrip, dat niet met het systeem in over eenstemming is. De huren, welke ze voor hun ove rigens kleine - modelflats betalen, zijn net zo laag als die van de arbei ders, omdat het (staats) huizenbezit opzettelijk op een onrendabele basis wordt geëxploiteerd. Van de subsidies welke voor de eerste levensbehoeften worden gegeven, profiteren ze even eens, terwijl ze, wat kleding en voe dingsmiddelen betreft, nog vaak extra goedkope toewijzingen krijgen. Een vakantieverblijf, een dascha, kunnen ze zich slechts én keer aanschaffen, van een auto, die misschien vijftien duizend roebel kost, kunnen ze er op z'n hoogst twee bezitten. Voor de rest blijft er weinig over, omdat de zwa re industrie ten koste van de ver bruiksgoederensector omhoog wordt geschroefd en er op dit laatste terrein slechts het hoogst noodzakelijke wordt geproduceerd. Inmiddels groeien de klassen van bevoorrechten gestadig aan. De Sov jet-Unie levert jaarlijks duizenden technici af, duizenden officieren en duizenden gagadigden voor het ho gere ambtenarenkader. Er komen steeds meer mensen, die kapitale sommen verdienen, die in de let terlijke betekenis van het woord niet weten wat ze met hun geld moeten doen. Een kan bijna wel stellen, dat dit een knelpunt in de Sowjet-Unie wordt. Niet alleen een laag salaris kan ontevredenheid opwekken, maar ook een hoog salaris, dat niet besteed kan worden. Het hogere personeel wenst ruimere flats, meer verbruiksgoede- ren, vooral in het luxe genre, en een beter assortiment kleren. De vrouw van de directeur wenst niet het zelf de (slechte) katoentje te dragen als de vrouw van een arbeider. De di recteur zelf wenst zich in een kos tuum van goede kwaliteit te steken en wenst de mogelijkheid te bezitten (Van één onzer verslaggevers) Het Gereformeerd Politiek Verbond heeft zich op zijn Rotterdams congres over „zelfstandigheidspolitiek" intensief beraden op de zelf standige positie van Nederland temidden van de andere Westeuropese volken. Het streven naar Europese integratie werd tijdens de mor genvergadering behandeld door mr. dr. L. A. F. Godschalk, die een groot aantal economische en ook principieel-politieke bezwaren tegen het Euromarktverdrag inbracht. De discussie, die op dit referaat volgde, resulteerde in het besluit, een commissie in te stellen, die een concept-adres aan de Eerste Kamer (die de Europese verdragen nog moet goedkeuren) zal opstellen. In dit adres zal het G.P.V. zijn stand punt ten aanzien van de E.E.G. uiteenzetten. Tijdens de middagver gadering sprak dr. A. J. Verbrugh over een mogelijke samenwerking van Nederland met kleine landen als België en Denemarken, die in eenzelfde positie verkeren. Beide referaten kenmerkten zich o.m. door een afwijzing van het Europese federalisme. Dr. Godschalk heeft uitvoerig de be zwaren tegen het E.E.G.-verdrag be sproken. Terecht is z.i. vrijwel niemand in binnen- en buitenland enthousiast. De verdragspartners Frankrijk en Duits land (en misschien ook Italië) meende hij op grond van hun verleden niet te Ingezonden mededeling (adv.) Kunnen geen eten zien - ln 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanvat Rennies herstellen prompt 't even wicht neutraliseren alle overtollig maagzuur in een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te ver dwijnen. Neem toch Rennies. Gemak kelijk in te nemen gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet naar om in te nemen. Integendeel: smakelijk en onopvallend! kunnen vertrouwen. Gevaarlijk vond spreker voorts de mogelijkheid, dat bij een teruglopen van de conjunctuur elk land afzonderlijk weer zijn eigen gang kan gaan. Wat héb je dan aan zo'n verdrag? Een ander zeer groot bezwaar is het hoge buitentarief tegenover derde lan den. Men heeft, handelend vanuit de integratiegedachte, vergeten, dat Ne derland eigenlijk niet bij het ruige gezelschap van protectionistische lan den als Frankrijk behoort. Een ernstig bezwaar achtte dr. God schalk ook, dat een grote brok regeer macht aan de controle van de natio nale parlementen wordt onttrokken. Het verdrag heeft z.i. sterk fascistische en staatssocialistische tendenzen. Bo vendien is er het stempel van uitzon derlijk grote haast op gedrukt. Wie wil wijzen op het grote belang van een hecht economisch en politiek blok te genover Rusland en zijn satellieten, be- seffe, dat de Euromarkt de economi sche en dus ook politieke tegenstel lingen met de landen achter het IJze ren Gordijn verscherpt en bovendien een desintegratie teweegbrengt tussen Vrijdag was het drie jaar geleden dat de opstand in Algerië begon. De Franse troepen zijn overal in het land paraat gehouden, doch er is geen ernstiger activiteit van opstandelingen geweest dan normaal. (Van één onzer verslaggevers) De C.H. Studenten-Werkgroep Utrecht, die op verzoek van het Federatiebestuur der C.H. Jongerengroepen het initiatief heeft gtenomen tot de eerste landelijke conferentie voor christelijk-historische studenten, heeft eer van het vele voor bereidende werk gehad. Want bij de opening zaterdagmorgen in het Utrechtse Universiteitshuis op het Lepelenburg bleek de belangstelling verheugend groot te zijn, Vertegenwoordigd waren de uni versiteiten en hogescholen van Amster dam (S.U. en V.U.), Delft, Eindhoven, Groningen, Leiden, Rotterdam, Utrecht en Wageningen. In drie van deze plaat sen bestaat reeds een C.H. Studenten- Werkgroep. Tal van vooraanstaande le den der C.H.U., waaronder ettelijke par lementariërs, onderstreepten door hun aanwezigheid het belang van deze eerste de zes landen van klein-Europa ener zijds en de 10 andere NAVO-partners anderzij ds. Op dit referaat volgde een discus sie, waaraan o.m. werd deelgenomen door de auteur van de brochure „Zul len we nog a.r. blijven?", dr. N. J. Hommes, Geref. predikant te Rotter dam, die met mr. M. A. van Wijngaar den aanwezig was namens de Stichting Johannes Althusius. KLEINE LANDEN Tijdens de middagvergadering sprak dr. A. J. Verbrugh over de „Samen werking in zelfstandigheid door de kleine landen". Hij bepleitte een bondgenootschap pelijk samengaan met België en Dene marken ter beveiliging van onze ge meenschappelijke volksvrij heden en rechten tegen de groeiende macht van Duitsland. Op de eerste dag van het congres, dat onder leiding stond van ds. F. A. den Boeft, is de binnenlandse politiek besproken, waarbij de voorzitter zich keerde tegen het zitting nemen in een kabinet met felle politieke tegenstan ders. De heer L. P. Laning besprak de geleidelijke afbrokkeling van de ge meentelijke zelfstandigheid en de heer P. Jongeling de toenemende seculari satie en ontkerkelijking. Op 6 november zullen de minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders, en de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, hun bezoek aan Australië beginnen. Het betreft hier een tegenbezoek. Men legt er de nadruk op, dat even tuele besprekingen van bredere aspec ten van de Nederlands-Australische betrekkingen inzake de gebieden van Nieuw-Guinea zou worden overgela ten aan bijeenkomsten op hoog niveau in Canberra. Het bezoek valt op een tijdstip, dat de besturen van beide gebieden in lichtingen over verschillende aspecten van hun werk uitwisselen. ontmoeting op landelijk niveau voor C.H. studenten. De praeses van de C.H.S.W. Utrecht, de heer M. Hulst, med. cand., sprak in zijn openingsrede als zijn overtuiging uit, dat men méér studenten zal kunnen betrekken in-het werk der C.H. Jonge ren, wanneer men hun een eigen or ganisatievorm aanbiedt. De C.H.S.W.'s immers bedoelen een bijdrage te leveren tot een spoedige versterking van het aantal intellectuelen in de C.H. Unie. Vanuit de studentenwereld beklem toonde spr. zeer sterk de verontrusting over het gemis aan wetenschappelijke doordenking van de hedendaagse proble matiek in de C.H.U. Men is beu van „het compromis", aldus de heer Hulst, en de spreekwoordelijke „christelijk- historische gezelligheid" is velen een gruwel, zolang er niet meer werk uit handen komt. De Unieleden moeten veel meer dan tot nu toe het geval is betrokken worden in deze doordenking. Een krachtig plei dooi voerde de heer Hulst ook voor de vorming van deskundigen-kringen rond om het wetenschappelijk tijdschrift der C.H.U. Met de adviezen hiervan zouden de C.H.-volksvertegenwoordigers goed rekening hebben te houden. Sprekers op deze conferentie waren Prof. Dr. G. C. van Niftrik over: „Chris tenen in de politiek" en Mr. W. F. Lich- tenauer, lid der Eerste Kame-, over: „C.H.U. en sociaal-economische politiek", 's Avonds beantwoordde een forum vra gen van de conferentiegangers. Daarin hadden zitting de heer H. W. Tilanus, voorzitter C.H.U. en C.H. Tweede Ka merfractie; Mej. Mr. E. A. Haars, secre taresse Centrale C.H. vrouwen; Dr. J. J. R. Schmal, lid der Tweede Kamer en Dr. P. A. Elderenbosch, Ned. Hervormd predikant te Amersfoort. De N.C.R.V. zendt vandaag van 12.50 13 uur flitsen uit van deze bijeenkomst. De Opperste Sowjet heeft besloten, ter gelegenheid van de verjaardag van de oktoberrevolutie, een groot aantal kleine misdadigers amnestie ee verlenen. Het zijn personen, die tot minder dan drie jaar gevangenisstraf veroordeeld zijn, vrouwen met kinde ren onder de acht jaar en zwangere vrouwen. De amnestie geldt voorts voor mannen boven de zestig, vrou wen boven de vijfentwintig en kinde ren onder de zestien, maar is niet van toepassing op personen die wegens politieke misdrijven of voor moord met voorbedachten rade zijn veroor deeld. „Kleine misdadigers" die tot meer dan drie jaar veroordeeld zijn, krij gen de helft van de straftijd die zij nog uit moeten zitten, kwijtgescholden. De amnestie geldt ook niet voor „onverbeterlijke dieven en misdadi gers die overvallen hebben gepleegd". De Tsjechische politie heeft bekend gemaakt opnieuw een Amerikaanse spion te hebben gearresteerd, de Mo- raviër Jaroslaf Bohac. Zes leden van de liberale oppositie partij zijn vrijdag op een politieke vergadering op het eiland Bohol (Philippijnen) doodgeschoten. Op de Philippijnen wordt op het ogenblik 'n verkiezingscampagne gevoerd. Het eiland Bohol, ten Zuidwesten van Manilla, is de geboorteplaats van pre sident Garcia. De president, die een verkiezingstournee maakt, bevond zich slechts enkele kilometers van de plaats van het incident. Volgens persberichten hebben aan hangers van de nationalistische partij van president Garcia op de deelnemers aan de liberale vergadering geschoten. Bij kleine gevechten in het gebied van Algiers zijn 45 opstandelingen ge sneuveld. Zeventien verzetslieden zijn aangehouden. In Lyon hebben Noord-Afrikanen vrijdagavond met revolvers en auto matische wapens geschoten op zeven Noordafrikanen die op een hoek van een straat stonden. Alle zeven werden gewond. Het was de derde schietpartij in Lyon in 24 uur. Overdag was bij de renbaan van de stad een doodge schoten Mohammedaan aangetroffen. Voorts is vrijdagavond een Mohamme daanse student op straat door revol verschoten gewond. Ook in Parijs hebben zich schiet partijen onder Mohammedanen voor gedaan. Er vielen twee doden. Ingezonden mededeling (adv Met een handgranaat gedreigd Donderdagavond, tegen het midder nachtelijk uur, is de 50-jarige cafetaria houder S. in zijn zaak aan de Grindweg te Rotterdam onder bedreiging met een handgranaat gedwongen tot afgifte van het kasgeld, een bedrag van 21 gulden. Toen de indringer weg was, sloeg S. alarm en binnen twintig minuten slaag den twee politiemannen erin, de dader, de 21-jarige dienstplichtig soldaat H. de R., uit Rotterdam, in een café aan de Bergse Dorpsstraat aan te houden. De handgranaat een oefengranaat werd in beslag genomen evenals het geld, dat de soldaat nog in zijn bezit had, 19.64. De R. is overgegeven aan de Kon. marechaussee. Ondanks huishoudelijk werk blijven Uw handen gaaf, zacht en blank met NIVEA De prefect van Santa Cruz heeft aan de Boliviaanse regering gemeld, dat de rust in de stad is weergekeerd. De opstandelingen hebben hun wapens ingeleverd. Bij de onlusten zijn deze week vier politiemannen om het leven gekomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3