ZJOEKOF UIT PRESIDIUM VAN VERWIJDERD Tweede „Spoetnik" afgeschoten Chroesjtsjef neemt verdere maatregelen communistische partij Plechtige herdenking van de bevrijding van Vlissingen Rede van burgemeester Koljj Mevrouw Anna Kethly over de Hongaarse toestand altijd even lekker PROJES1ANTSCHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ANVV wil 50 km- borden langs de weg Gromyko over Syrische kwestie Geen verklaring over haar land Negenjarig meisje wordt vermist TER GELEGENHEID VAN 40-STE HERDENKING OKT.-REVOL UTIE Bij het landingsmonument Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes TeL (01100) 2438; bi] geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie; Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, f 7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3849 Hoofdredacteur r hagourt Directeur- jacq de Smit Maandag 4 november 1957 c Sport en spel (zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.41 u., onder 17.05 u. Maan op 16.05 u., onder 5.18 u. Hoogwater dinsdag 5 nov.: Vlissingen: 0.31 u. 1.97 m., 12.45 u. 1.85 m. Terneuzen: 0.57 u. 2.13 m., 13.13 u. 2.01 m. Wemeldinge: 2.05 u. 1.72 m., 14.23 u. 1.53 m. Zierikzee: 1.51 u. 1.50 m., 14.06 u. 1.30 m. MAARSCHALK ZJOEKOF is uit het presidium en het centrale comité van de Russische communistische partij verwijderd. Onlangs was de maarschalk ontzet uit zijn ambt als minister van defensie. In een communique wordt verklaard, dat Zjoekof zich had verzet tegen partijbesluiten. In overeenstemming met zijn ervaring en bekwaam heden zal Zjoekof een nieuwe taak krijgen. Men verwacht thans in grijpende veranderingen in de Russische legerleiding. Vermoedelijk zal in de eerste plaats de 57-jarige maarschalk Sokolofsky verdwijnen. Maarschalk Rokossofsky, de plaatsvervangend minister van defensie en een van Ruslands eerste bevelhebbers uit de laatste oorlog, is al niet meer in Moskou. Hij kreeg vorige maand het bevel over het aan Turkije en Perzië grenzende front. Zjoekof zelf heeft op de jongste partij vergadering zijn fouten toe gegeven. Hij verklaarde, dat hij inderdaad in de tweede wereldoorlog niet zoveel succes heeft behaald als hij had beweerd. Zjoekof heeft beloofd zijn fouten te herzien. Het onafhankelijke Parijse avond blad „France-Soir" schrijft zaterdag, dat de leider van de Russische com munistische partij, Chroesjtsjef, maar schalk Zjoekof heeft willen sparen, maar dat de partijleider de maar schalk moest laten vallen om zichzelf te redden. Beslissing reeds eerder gevallen Vermoed wordt, dat de beslissing omtrent het ontslag reeds was geno men, voordat de maarschalk naar Zuid-Slavië en Albanië vertrok. Hij zou zijn weggezonden om voorberei dingen voor zijn afzetting te verge makkelijken. Om tijd te rekken, werd zijn verblijf in Albanië verlengd. Tijdens de behandeling van deze zaak schijnt het stormachtig te zijn toegegaan. Verscheidene leden van het centraal comité van de partij, die De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer (A. N.V.V.) heeft zich tot de minister van verkeer en waterstaat gewend met het verzoek langs de wegen, waarvoor de maximum snelheid van 50 km. per uur geldt, de internationaal erkende ronde maximum snelheidsborden met rode rand en vermelding van de toe gelaten snelheid, te doen plaatsen. Het aanduiden van 't weggedeelte, waar voor de maximum snelheid geldt, door middel van de gemeentelijke plaatsnaamborden zoals men dat thans doet, acht de A.N.V.V. voor buiten landse automobilisten niet duidelijk. Ten eerste kan de buitenlandse toe rist de plaatsnaam dikwijls niet lezen, zodat hij niet weet wat er bedoeld wordt, ten tweede staan de naam borden vaak op plaatsen, waar van bebouwing nog geen sprake is of waar, zoals bij wegomleggingen, men in het geheel niet door een bebouwde kom rijdt Bovendien acht de A.N.V.V. het niet uitvoerbaar, dat alle Nederland bezoekende buitenlandse automobilis ten in totaal circa 2 miljoen per Jaar van de bestaande regeling op de hoogte worden gebracht. De A.N. V.V. vraagt de internationaal erkende maximum snelheidsaanduidingen on der plaatsnaamborden te doen aan brengen. ontevreden zijn over de maatregelen tegen de „tegen de partij gerichte groep" hebben heftige kritiek ge oefend op Chroesjtsjef, aldus „France Soir". In de door het centrale comité aangenomen resolutie wordt nog ge zegd, dat de strijdkrachten van de Sowjet-Unie, dank zij de communis tische partij en de Russische rege ring, de vooruitgang van de natio nale economie en de grote succes sen in de ontwikkeling van de zwa re industrie, de wetenschap en de techniek, in de jaren na de oorlog In New Delni, de hoofdstad van India, wordt op het ogenblik de 29ste internationale Rode Kruis- conferentie gehouden. - De foto Iaat zien hoe de Indiase premier Shri Jawaharlal Nehroe op de openingszitting van deze conferen tie het woord voerde. In de Beierse Alpen bij Bechtesga- den zijn vrijdag bij het beklimmen van een moeilijke bergwand vermoe delijk vijf jonge Duitsers, onder wie twee meisjes, in de diepte gestort en omgekomen. Door het invallen van de duisternis moest men het zoeken tijde lijk staken. Ingezonden mededeling (adv.) nieuwe hoogtepunten in hun ont wikkeling hebben bereikt. Zij zijn uitgerust met alle soorten moderne militaire wapens, waaronder atoom- en waterstofwapens en raketten. Het politieke bewustzijn en het mo reel van de Russische troepen wordt hoog genoemd. De ingewikkelde in ternationale toestand en „de bewa peningswedloop in de voornaamste kapitalistische landen" maken het noodzakelijk, dat de bevelhebbers, politieke organen en partij-organi saties onvermoeid de militaire pa raatheid van de troepen versterken, aldus de resolutie. De Russische minister van buitenland se zaken, Gromyko, heeft zaterdag in New York in een verklaring gezegd, dat de behandeling van de Syrische klacht door de V.N. het mogelijk heeft gemaakt een krachtig antwoord te geven aan hen, die een aanval tegen Syrië zouden voor bereiden. De bespreking van de Syrische klacht had ook het bestaan van Turkse troepen concentraties aan de Syrische grens aan getoond. De Sowjet-Unie zou alles in het werk stellen om een duurzame vrede ln het Midden-Oosten te scheppen. „Neen, ik kan geen verklaring af leggen over de toestand in Hongarije, zoals deze volgens mijn informaties op het ogenblik is", aldus mevrouw An na Kethly tijdens een zaterdag gehou den persbijeenkomst op de Amster damse luchthaven. „Dat zou boven dien gevaren kunnen opleveren voor het volk", voegde de gewezen minis ter van staat van Hongarije aan haar woorden toe. Anna Kethly was zater- Stockholm op Schiphol aangekomen, dagavond met een S.A.S.-toestel uit Deze 69-jarige Hongaarse vrouw en politicus, die op zo een vurige wijze voor het forum der V.N. voor de on afhankelijkheid van haar land heeft gepleit, merkte op, dat veel duidelijk wordt als men de Hongaarse bladen, al zijn dat dan communistische uitga ven, leest. „De situatie is niet hopeloos", zo meent mevrouw Kethly, „maar uit alles blijkt, dat in het land dezelfde economische moeilijkheden bestaan als waarmede wij vóór het uitbreken van de revolutie te kampen hadden". Stil schudde zij haar hoofd, toen iemand haar vroeg of een nieuwe op stand te verwachten was. Zelfmoord „Ik hoop dat dit niet gebeurt. Een tweede Tevolutie zou in de huidige omstandigheden zelfmoord betekenen. Maar ik heb het volste vertrouwen in onze zaak. Eenmaal zal Hongarije zijn zelfbestemmingsrecht terugkrijgen. De tijd werkt voor ons". Heeft men in Hongarije het gevoel, dat het westen het land in de steek heeft gelaten? werd er gevraagd. AnnaKethly gaf toe, dat men in sommige Hongaarse kringen die me ning is toegedaan, maar dat het over grote deel van het volk een ander standpunt huldigt. Vanavond 4 november spreekt Anna Kethly op een vergadering in de Koopmansbeurs te Amsterdam, waar ook dr. W. Drees en de heer E. A. Vermeer het woord zullen voeren. Lester Pearson over V.S. en NAVO De winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, de vroegere Canadese minister van buitenlandse' zaken, Lester Pearson heeft gisteren in een rede verklaard, dat het Westen van elke gelegenheid om met de vijanden te onderhandelen, vol ledig gebruik moet maken. Hij zei onder meer, dat het bondgenootschap zou op houden doeltreffend te zijn, als de V.S. niet bereid zijn hun taktische atoomwa pens te delen met andere landen van de N.A.V.O. Partijleider Chroesjtsjef van de S.U. heeft zaterdag de Egyptische opperbe velhebber. generaal Abdel Hakum Amer, in het Kremlin ontvangen en met hem over vele internationale zaken en kwes ties van wederzijds belang gesproken De groepscommandant der rijkspoli tie te Goor (telefoon 05470—666) ver zoekt teder, die Inlichtingen kan ver schaffen omtrent de negenjarige Joke van de Kolk uit Goor dit terstond tele fonisch te doen. Het meisje wordt se dert donderdagavond vermist. Het is gedeeltelijk gestoord. Het kind is om streeks half zeven van huis gelopen en niet teruggekeerd. Donderdagnacht en vrijdag is onder meer met behulp van een politiehond de omgeving afgezocht, doch hoewel de hond een spoor aan gaf, leidde dit niet tot resultaat. Een ongeluk wordt gevreesd. Brits-Amerikaanse samenwerking Engeland en de V.S. zijn overeenge komen, gemeenschappelijke centra van onderzoek in te richten op de Bahama- eilanden, met het doel gegevens te ver krijgen die gebruikt kunnen worden ter bestrijding van het duikbootgevaar. Een desbetreffende overeenkomst is vrijdag getekend door de Britse ambas sadeur in de V. S. en een functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. DE SOWJET-TJN1E heeft opnieuw een kunstmaan afgeschoten. Aan boord van de tweede Spoetnik, die zondagmorgen 4.20 en 6.05 plaat selijke tijd de Russische hoofdstad reeds tweemaal had gepasseerd, bevindt zich een hond. Volgens radio-Moskou was de satelliet naar de bovenste lagen van de atmosfeer geschoten tot een hoogte van 1500 kilometer. De kunst maan, waarvan de apparatuur tot nog toe steeds prima functioneert, heeft 102 minuten nodig voor een reis rond de aarde. Het gewicht van de apparaten en de houders bedraagt 508,3 kilo. De snelheid is acht km per seconde. Volgens Tass leeft de hond nog sneeds normaal. Naar de thans be schikbare gegevens bewijzen, aldus Tass, is de kunstmaan het laatste deel van een transportraket met weten schappelijke apparatuur en zenders aan boord. De lancering is geschiedt ter gele genheid van de veertigste herdenking van de Russische Oktober-revolutie, in het kader van het internationale geo fysische jaar. Aan boord bevinden zich toestellen voor de bestudering van zonnestralen. Er is in de kunstmaan voedsel en lucht aanwezig voor de hond. De eerste Spoetnik, die een hoogte bereikte van 900 kilometer boven de aardoppervlakte, voltooide gisteren de 441 rondgang. Het gewicht van deze satelliet is 83,6 kilo. Gegevens van hond De Russische professor Blagonravof, een van de mannen, die de eerste kunstmaan hebben ontworpen, heeft gezegd, dat de hond een apparaat bij zich heeft, dat gegevens over de adem haling, de hartwerking en de bloed druk van het dier registreert. Deze geleerde zeide, dat de hond al enige raketviuchten heeft meegemaakt en 'n speciale training heeft ontvangen om tegen de omstandigheden, zoals zich tijdens deze tocht voordoen, bestand te zijn. De professor was voorts van mening, dat de gegevens van de Tweede Kamer over emigratieproblemen De Tweede Kamer heeft vrij algemeen instemming betuigd met de aan het re geringsbeleid ten grondslag liggende be vordering van de emigratie, als een po litiek op lang zicht, dus onafhankelijk van economische fluctuaties op korte termijn. Vele leden merkten op, dat voor de emigratie de Verenigde Staten, Canada en Australië voor ons land het belang rijkst blijven en dat de resultaten over een langere periode tot voldoening kun nen stemmen. Verscheidene leden be treurden de recente ontwikkeling van de emigratie naar Canada. Heeft de ver mindering van de subsidies voor het vervoer, in het bijzonder voor een land als Canada, niet tot gevolg dat het aan tal emigranten naar dat land in sterker mate zal verminderen dan dat naar an dere landen? Acht de minister een be paalde spreiding van de emigrantengroep naar verschillende landen ook niet wen selijk en wordt deze spreiding door de nu getroffen maatregelen niet ongunstig beïnvloed? tweede Spoetnik, de wereld nog meer in verbazing zullen brengen, dan die van nummer één. Een andere Russische geleerde heeft gezegd, dat de hond aan een valscherm naar de aarde zal terug keren, nadat deze satelliet doormid del van een speciaal radio-signaal heeft meegedeeld, dat de hond de kunstmaan verlaat. Het zou dan twee a drie uur duren voordat het dier weer op de begane grond is. Op basis van bepaalde berekenin gen zou het dan mogelijk zijn te bepalen waar of de hond neerkomt. Men wil dan vliegtuigen naar de bewuste plek zenden. Door middel van een speciale apparatuur in de bus, waarin de hond zit, wil men voorkomen, dat de bus een minia tuur-kunstmaan wordt, die om de aarde blijft cirkelen. De hond zal een paar duizend meter boven de aarde uit de bus worden geduwd en zijn reis dan per parachute ver volgen. Het Britse genootschap voor die renbescherming heeft geprotesteerd tegen het gebruik van een hond in een kunstmaan. Atoomkracht Verscheidene geleerden in de V.S. vermoeden, dat de Russen een nieuwe chemische brandstof hebben gebruikt of zelf atoomkracht voor de voort stuwing hebben aangewend. Des te groter is de verbazing in het buiten land, aangezien de hoogte van deze kunstmaan vijftig procent groter is dan van Spoetnik no. I. De grootste verrassing voor de Amerikaanse ge leerden was de grootte en het gewicht van de nieuwe kunstmaan. Tncrp.^r.n^on Mp(J(=>d fadv Bij het landingsmonument aan de Marinedam te Vlissingen vond zaterdag avond de plechtige herdenking plaats van de bevrijding van Vlissingen door de geallieerde strijdkrachten op 3 november 1957. Bij het monument van het 4e Commando hadden manschappen van de Koninklijke Marine en Nationale Reserve de wacht betrokken en traditiegetrouw verleende de plaatselijke mu ziekcorpsen hun medewerking. Zeeverkenners stonden opgesteld bij de mas ten, waaraan de Engelse, Franse en Nederlandse vlag zou worden gehesen en ontelbaar vele inwoners van Vlissingen stonden rondom het monument geschaard. Burgemeester Kolff sprak een korte herdenkingsrede uit, waarin hij de be vrijding van Vlissingen memoreerde en op de dankbaarheid wees jegens hen, die in die dagen het grootst denkbare offer dat van hun leven, gebracht hebben. En met weemoed werden de burgers van Vlissingen herdacht, die bij de be vrijding zijn omgekomen. Burgemeester Kolff herinnerde aan zijn toespraak op 3 november van het vorig jaar, waarin hij de Hongaarse novemberrevolutie als ,de smartelijke wedergeboorte van de vrijheid" bestempelde. Doch luttele da gen nadien werd de opstand, met zoveel kans op welslagen begonnen in bloed gesmoord en zakte opnieuw het ijzeren gordijn. VERDEDIGEN „Als er uit deze gebeurtenis nog iets goeds kan voortvloeien dan is het de mogelijkheid dat té sterker het besei bij de vrije volken is gegroeid, dat zij het hoge goed van de vrijheid in ere hebben te houden. Wie iets waarde vols bezit en zich daarvan bewust is, moet ook de wil hebben het te ver dedigen en zich daarvoor offers te ge troosten. Een plechtigheid als deze is er als voor aangewezen om dit weei in herinnering te brengen". Burgemeester Kolff herinnerde voorts aan de overheersing van ons vaderland en het opmaken van talloze jonge man nen aan de overzijde van de Noordzee om het kostbaarste wat zij hadden, hun leven, op het spel te zetten. „Wij staan bij deze dingen vaak niel stil in de sleur van het dagelijks leven Maar de onzekerheid, waaronder wij leven en de onverminderde dreiging, waar onze beschaving aan bloot staat, blijven van ons eisen een open oog voor wat op het spel staat. Alleen gewapend met dit open oog zullen wij in staat zijn de toekomst, indien dan niet met blij moedigheid, dan toch met vastberaden heid tegemoet zien. Door in deze geest te herdenken eren wij het best hen, die voor onze vrijheid, op welke wijze dan ook, het leven hebben gegeven en die burgers van Vlissingen, die tot het laat ste toe hun stad trouw waren gebleven en in de dagen der bevrijding gevallen zijn", aldus burgemeester Kolff. BLOEMENHULDE Onder het spelen der volksliederen werden de Britse, Franse en Nederland se vlag gehesen, onmiddellijk gevolgd door het halfstok hijsen der vlaggen, het neigen der talloze vaandels, het spelen van „The Last Post", waarna twee mi nuten van intense stilte in acht werden genomen. Toen gingen de vlaggen opnieuw hóóg in de mast en volgde een indrukwekken de bloemenhulde, groter dan in vorige jaren, geopend door de kranslegging na mens de „The Kings Own Scottisch Borderers door de burgemeester van Vlissingen, door het gemeentebestuur, door de heer A. Schout namens de pro vincie Zeeland, door Nederlandse en ge allieerde burgerlijke en militaire auto riteiten, door Vlissingse verenigingen, organisaties en particulieren. En tot slot van deze indrukwekkende plechtigheid een défilé langs het Monument en Her denkingssteen, waaraan door allen werd deelgenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1