Verenigde Naties „Moge God dit werk zegenen" Min. Algera over tal van Deltaplan-onderdelen Tweede Kamer over het loonbeleid OP DE WOLVENJACHT IS ER VERSCHOLEN WERKLOOSHEID? Drijfjachten in de bossen Tweede Kamer is ongerust Bezwaren tegen absolute stabilisatie Subandrio waarschuwt Engelse pers Tweede Russische kunstmaan JOSEPH A. BRUSSE Zaterdag 2 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 FEITELIJK DOET die naam „de verenigde Naties" ons aan heel ande re dingen denken. Onwillekeurig denken we aan wat we zingen in de berijming van Psalm 2 de vorsten zijn vermetel saamge- komen. Het is ons bekend, dat er Christenen ïijn, die, met die versregel in het hoofd, altijd wat aarzelend staan te genover de V.N. Gaan we niet een verkeerde weg op, vragen zij. Lopen we niet gevaar, dat wij, door in die richting te gaan en de volken gemeen schappelijk bijeen te brengen, te or ganiseren, met het doel, toch feitelijk de oorlogen in de wereld te doen op houden en allerlei andere dingen te regelen, waardoor die oorlogen niet meer zullen terug keren, in het Gods bestuur in te grijpen en daardoor toch In feite te komen tot het om God, de Heer, zelfs naar de kroon te steken Zij begrijpen andere Christenen niet, die voor dat werk der V.N. en thousiast kunnen zijn, althans er en thousiast aan meedoen, als zij er toe geroepen worden, om die V.N. zo goed mogelijk te doen werken. WIJ WILLEN TOCH tegen deze re denering opkomen. Ze heeft de aan trekkelijkheid van de eenvoud, maar tegelijk ook de grote bezwaren ervan. -Iet leven in de wereld, is, met na me voor Christenen, niet zo eenvoudig, dat het door het enkel citeren van een psalmvers of een tekst hoe geze gend het bezit daarvan ook in het le ven mag zijn kan opgelost worden. Wij hebben wel eens meer gewezen op de wonderlijke spanning, waarin de Christen leeft en die ook op dit pi il zich laat gelden. V/ij zouden in dit verband er aan willen herinneren, dat de Christen weet, dat de onvrede op de aarde, die door de zonde vervloekt is, nimmer zal eindigen. En toch zal hij naar de vr de op aarde hebben te jagen. Neen, niet enkel naar de vrede in zijn eigen ziel en in de zielen van anderen, maar ook naar de vrede in de onderlinge verhoudingen, in de ver houding in het gezin, in die tot de bu ren, in die van alle mensen zijn naasten! met wie hij in aanraking komt. En ook de geschiedenis heeft daar tal van bewijzen van naar die tussen de volken. Oorlog is één van de bruutste, van de afgrijselijkste uitingen van de zon de. De Christen heeft tot taak, tegen die oorlog te velde te trekken, ook al weet hij anderzijds, dat hij in verhou dingen kan komen te leven, waaraan hij zich niet aan die oorlog kan ont trekken. DAVID, DE MAN NAAK GODS HART, mocht de tempel niet bouwen, omdat hij een man des oorlogs was. Dit werd bewaard voor Salomo, in wiens grote rijk en in wiens wereld, ook in de verhoudingen tot andere vorsten en volken, vrede heerste. Reeds wie daaraan denkt, vindt aan knopingen voor het feit, dat het ge oorloofd is, dat volk en volk samen- spreken over maatregelen, om de vre de te bewaren. Die vrede wordt im mers ook hier op aarde als een zegen gezien de tijd, dat een ieder kan zitten onder zijn wijnstok en vijge- boom? Nu leven wij in een geheel andere tijd. Bij Salomo moesten we spreken van „wiens wereld", omdat het deel van de wereld, dat'hem bekend was, zo beperkt was. De afstanden waren zo groot. Maar in de snelle ontwikkeling van deze eeuw is de wereld heel de wereld geworden. Nu bestrijken de verhoudingen van de volken een veel groter gebied, de gehele omtrek der aarde Nu ook is de verhouding in elk der volken zo heel anders. De regering be perkt zich niet alleen tot de figuur van de vorst. Elk land heeft voor zijn be stuur, naar de taal van onze tijd, een complex apparaat. En dat maakt de basis van besprekingen, van de organi satie zo heel anders. HET IS FEITELIJK aan het begin van deze eeuw al begonnen met de eerste vredesconferentie. Toen de waan, die daar misschien door gewekt was. verbroken werd door de eerste wereldoorlog ook dat woord is van deze eeuw kwam de Volkenbond. En na de verstoring daarvan door de hysterie van het nati- onaal-socialisme en het fascisme is dan nu de V.N. aan het werk. Het schijnt mensenwerk, ijdel werk. En toch, zo min als de Christen zich aan enige vredespoging ooit heeft mo gen onttrekken, zo min mag hij dat met deze doen. Hij MOET meewerken. Hij MOET bidden voor de vrede en dus ook voor he -!agen van deze pogingen. kn hij heeft dan in dit werk een belangrijke opdracht zelfs. De op dracht, dat hij zich moet doen kennen als de drager van de enige en ware boodschap des vredes. Die in de wereld te prediken, ook voor het forum der natiën is zijn hei lige opdracht. Daarbij wakende tegen het wekken der verwachting, dat het wereldbestuur nu uit Gods handen is genomen en in die der mensen is-over gegaan. Nooit mag de V.N. een toren van Babel worden'. (Van een speciale verslaggever) Op een enorm aantal vragen en opmerkingen van Kamerleden is minister Algera ingegaan. Zijn antwoorden en reacties op wat „vele geachte afge vaardigden" hem voorlegden laten wij hieronder in telegramstijl volgen. De inpoldering van de Wadden- den afgewogen. Waar gronden boven zee is een project voor de volgende generaties. „Misschien is dan een Zeeuw minister van verkeer en wa terstaat", voegde de bewindsman daaraan toe. Inderdaad staat er voor 1958 min der op de begroting dan gemiddeld per jaar voor de Deltawerken nodig zal zijn. Maar we zijn ook nog maar met de aanloop bezig. Van het tijd schema zal tenzij zich iets onver wachts voordoet niet worden af geweken. Op de afsluiting van de Oude Maas wordt nog zwaar gestudeerd. Uit een algemeen oogpunt van de zoetwaterverhouding is zij gewenst, maar of zij ook noodzakelijk is voor de zoetwatervoorziening van Delf land is niet geheel bekend. Er volgt in elk geval nauw en openhartig over leg met Dordrecht. Terugdringing van de zoutwater- grens is geen gemakkelijke zaak. „Grens" is een moeilijk begrip: het gaat vooral om het toelaatbare per centage zout. Men mag niet stellen: door een diepe haven aan de mond van de Waterweg voor supertankers komt veel meer zout naar binnen. Want het gaat maar om een geringe oppervlakte, die verdiept moet worden. Van overplaatsing van de tuin bouw van het Westland naar Flak- kee is de minister niets bekend. De zaak behoort ook niet tot zijn com petentie. In elk geval zijn de vage bericht endoor andere overwegin gen dan die van het Deltaplan inge geven. Het vraagstuk van de tweede wa terkeringen is nog in studie. a Het os nog niet mogelijk, gespe ke oppervlakten land gewonnen kun nen worden. De belangen van land aanwinning en zoetwatervoorziening moeten nauwgezet tegen elkaar wor- komen (Saeftinge, Zandkreek, Zuid- sloe, verdronken land van Zuid-Beve land) zullen zij ongeveer, een halve meter minus NAP liggen. Zij kunnen dus van kaden worden voorzien. Een centrale weg van Zierikzee naar Colijnsplaat en een verbinding van Tholen naar Zuid-Beveland staan niet op het „Deltaprogram". Maar het Deltaplan biedt er wel de mogelijk heden voor, al is er minder aanleiding voor het rijk hier Initiatieven te nemen. Ondertunneling der Westerschelde is zeer moeilijk en kostbaar, terwijl de rentabiliteit nog volstrekt niet vast staat. De zware belasting van rijks waterstaat maakt het onmogelijk, toe te zeggen, dat op korte termijn een onderzoek zal worden ingesteld. Ten aanzien van de recreatie ligt er een belangrijke en dankbare taak voor de provincies. Aan het basisplan voor de Zandkreek zal het rijk alle steun verlenen In hoeverre het rijk financiële steun zal kunnen geven bij het op- vangen der maatschappelijke gevol gen zal nader door de betrokken de partementen worden onderzocht. Vast stelling van een bepaald percentage is volkomen willekeurig. Geval voor geval zal moeten worden bekeken. Voor het leiding geven aan de ont wikkeling komen voor alles de pro vinciale besturen, de kerken en de bestaande organisaties in aanmerking. Het Sloeproject (tussen Walche ren en Zuid-Beveland) is de minister bekend. „Ik wacht met belangstelling af, of mij een voor uitvoering geschikt plan zal worden voorgelegd, met een voorstel tot financiering. Al ben ik cificeerd aan te geven, waar en wel- niet overtuigd van de mogelijkheid van combinatie van indijking en in dustrievestiging, dit laatste Is zeker waard grondfg te worden onderzocht", werd gezegd. <£7 - In de Tweede Kamer heerst vrij algemeen de opvatting, dat ten aanzien van het loonpeil een grote zelfbeheersing zal moeten worden verlangd. Sommige leden meenden, dat, behoudens onvoorziene wijzi gingen ten gunste in de conjunctuur, van algemene loonronden geen sprake zal kunnen zijn. Wilno verloor van BSM In de landelijke overgangsklasse van de tafeltenniscompetitie bracht Wilno het ditmaal niet tot winst De Vlissin- gers verloren in eigen huis met 3 7 van BSM uit Dongen en zakten met een een flink eind op de ranglijst. De Vlissingse punten werden gescoord door Szoszkiewicz (twee) en Kaplon. BSM nam door deez overwinning de leiding, dankzij e enbeter gemiddelde dan Wifra 2, dat een 37 overwinning boekte op Dordrecht en Wibo 4, dat met dezelfde cijfers baas bleef over het bezoekende Noad. Wifra 3 stuurde DOS 3 met een 82 nederlaag naar huis, USV was niet opgewassen tegen Maasstad 2 (46) en Eendracht stuur de Rondo met een stevige 91 neder laag naar huls. Verscheidene leden die het hiermee in het algemeen wel eens waren, merkten evenwel op, dat zij zich te dezen aanzien toch niet bij voorbaat konden binden. Zij sloten zich aan bij vele leden, die meenden, dat de vraag, of voor loonsverhogingen plaats zal zijn, mede zal afhangen van de prijs ontwikkeling, en die voorts het ver trouwen uitspraken, dat er ruimte zal zijn voor bedrijfstaksgewijze loons verhogingen, welke erop gericht zijn, aperte onbillijkheden uit de weg te ruimen. Verscheidene andere leden merkten op, dat de welvaartsomstandigheden, waaronder do laagstbezoldigden en de grote gezinnen met jeugdige kinderen verkeren, met bijzondere en voortdu rende aandacht gevolgd dienen te wor den. Tenslotte is immers de primaire functie van het loon, om in een rede' lijk bestaansminimum te voorzien. Deze leden maakten zich ernstig be zorgd, dat bedoelde inkomens reeds beneden redelijke bestaansminima zijn gedaald. Het had deze leden tot voldoening gestemd, dat de regering bereids met Anti-rook-actie voor dc jeugd De Hoornse jeugdraad zal in de periode januari/mei in Hoorn een anti-rook-actie onder de jeugd houden ouder het motto „Laat je gezondheid niet in rook op gaan". De rokende jeugd wordt opge wekt, gedurende deze periode het roken te staken. Er zijn zelfs waardevolle prijzen beschikbaar voor degenen, die deze onthou ding tot een goed einde brengen. T af eltenniscompetitie In de eerste klasse van de Zeeuwse tafeltenniscompetitie nam het Vlissin- se Sorry de leiding, want VSV moest er in eigen zaal met 010 aan geloven. Sorry 2 veroverde de derde plaats, dankzij een ruime 82 zege op het bezoekende Sla Raak. Will van Zoelen 2 haalde de eerste puntjes binnen, want Luctor moest met een 73 ne derlaag naar Heinkenszand terug. Toch bleef Luctor niet helemaal zon der punten, omdat het kans zag het bezoekende Spirti een 5—5 gelijk spel af te dwingen. In de 2de klasse werd slechts één wedstrijd gespeeld. Wilno 2 ging in Midelburg bij PZEM om de volle buit (37) en kwam daardoor o pde eerste plaats. In de ,3de klasse won Luctor 2 ook nu weer met hoge cijfers. Ditmaal werd het eigen team kansloos geklopt (0io). PTT bleef, eveneens ongesla gen en zonder verliespunten, op de tweede plaats, al werd het bij Spirit 3 een dubbeltje op zijn kant (4—6). In de 4de klasse werd niet gespeeld. Van Franse militaire zijde is be kend gemaakt dat de Franse troepen bij hevige gevechten in de afgelopen drie dagen in Algerië 140 opstandelin gen hebben gedood. de stichting van den arbeid in- over leg was getreden, teneinde de loon- positie van deze groep onder ogen te zien. Verscheidene leden zouden het niet juist achten, dat de indruk zou wor den gevestigd, als zou de gedifferen tieerde loonvorming een mislukking zijn gebleken. Vele leden gaven te kennen, dat be drijfstaksgewijze en ondernemingsge wijze verbeteringen in lonen en ande re arbeidsvoorwaarden zich dienen te voltrekken binnen bepaalde normen. Het verheugde deze leden daarom, dat het wetsontwerp tot overdracht van wettelijke bevoegdheden op het stuk der loonvorming aan organen van het bedrijfsleven in een vergevor derd stadium is. De chauffeurs van melkauto's in 't gebied van New York zijn woensdag in staking gegaan om aan looneisen kracht bij te zetten. Hierdoor dreigen veertien miljoen mensen van melk verstoken te raken. Zij weten, wat waternood is Van de zijde van de Italiaanse am bassade is aan het gemeentebestuur van Steenbergen meegedeeld, dat men liever niet ingaat op het aanbod, om een dorp in de Po-vlakte te adopteren, welk aanbod de gemeenteraad van Steenbergen enige tijd geleden heeft gedaan. In het antwoord wordt dank betuigd aan de Steenbergse raad. Op grond van de overweging, dat Steen bergen zelf nog maar enkele jaren geleden ook getroffen is door de wa tersnood, meent men het sympathieke aanbod te moeten afwijzen. Oudste mannelijke tweeling 90 jaar Onder grote belangstelling heeft de heer Jan Bleek, die met zijn broeder Cornelis de oudste mannelijke twee ling in ons land is, donderdag in zijn woonplaats Ouderkerk a. d. Amstel zijn 90ste verjaardag gevierd. Zijn broer Cornelis vierde deze dag in zijn woonplaats Alkmaar. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag verklaard, dat „koloniale dag bladen zoals de „Singapore Standard" en de „Straits Times" naar het schijnt nog steeds te stom zjjn om de wijze waar schuwing te begrijpen, die minister Su bandrio kortgeleden beeft geuit over de vijandige houding van de Engelse pers in Singapore tegenover Indonesië". Tijdens een persconferentie in Singa pore had minister Subandrio de Engelse dagbladen in Singapore gewaarschuwd, dat een vijandige houding tegenover In donesië tegen de belangen van regering •n volk van Singapore indruist. Het briefje aan liet gemeente bestuur van Veere afwijzing van de schutsluis was inderdaad tekort. Maar het onderzoek is zeer grondig geweest. Later heeft de minister een uitvoeriger brief geschreven. Van afsluiting van de Rotterdam se Waterweg is bepaald geen sprake. Aan het einde van zijn rede zei minister Algera het volgende: „Wij staan voor de uitvoering en voortzetting van zeer grootse werken. Ik ben dankbaar, dat er met betrek king tot het Deltaplan een gemeen schappelijk standpunt bestaat bij rege ring en volksvertegenwoordiging. On verdroten en hardnekkig gaan wij voort in de strijd tegen de zee. Rijks waterstaat en andere diensten en alle arbeiders wacht een grote taak te midden van het geweld der wateren. Zij hebben de morele steun van ons gehele volk nodig. Tegenslagen zul len ons niet bespaard blijven. Wij mogen ons niet vergissen in de kracht van de zee. Vastberaden gaan wij aan het werk, maar ook in het besef van eigen kleinheid. En als de tegenslagen komen, zullen wij nog verbetener doorgaan. Het Deltaplan zal nieuwe mogelijkheden scheppen, maar er zijn ook schaduwzijden, er is ook schade. Het past mij op dit moment uitdruk king te geven aan de bede, dat God dit werk zal zegenen. En het is ons sinds 1893 Voor de juiste elastieken kousen Voordelig en goed Opril Grote Markt - Goes - tel. 2039 Ingezonden Meded. (adv.) Tandarts: 27 cent per minuut Het college van bindend advies in zake het ziekenfondshonorarium voor de tandartsen heeft uitspraak gedaan inzake het conflict tussen de tandart sen en de Ziekenfondsen over het tandartsenhonorarium. De tarieven dienen te worden vastgesteld op een grondslag van f 0,27 per verrichtings minuut. Tandartsen hadden destijds bere kend, dat het honorarium 34,07 cent per varrichtingsminuut diende te zijn, terwijl de conclusie uit de rapporten van ziekenfondsorganisaties was, dat met 21,5 cent per verrichtingsminuut diende te worden volstaan. Het bedrag van 27 cent, zoals dat nu is vastgesteld, ligt dus iets beneden het gemiddelde van deze beide bedra- een vreugde, te mogen meewerken." gen. De tweede Russische kunstmaan zal deze maand worden gelanceerd. Dit heeft prof. Koecharlcin, vice-voorzitter van de astronomische raad van de Rus sische academie van wetenschappen medegedeeld in een vraaggesprek met het Hongaarse blad „Nepakarat" aan gehaald door het Hongaarse persbu reau. Dc Russische hoogleraar voegde hieraan toe, dat binnenkort de eerste raket naar de maan kan worden afge schoten. Stijging percentage onbevoegd gegeven lessen Van alle wekelijkse lessen in de wettelijk verplichte vakken bij het V.H.M.O. werd 21,0 pet ongevoegd ge geven tegen 18,8 pet een jaar te voren. De hoogste percentages treft men aan bij de vakken Frans (39 pet.), biologie (31 pet.), Duits (28 pet.), wiskunde (27 pet.). Engels en Nederland (elk 26 pet.). Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek vastgesteld. Wegens gemis aan docenten en loka len konden resp. 1.652 en 426 lessen niet gegeven worden. Het eiland dat onlangs bij Fayal op de Azoren was ontstaan door de uit barsting van een onderzeese vulkaan, is verdwenen. De vulkaan werkt niet meer. Opa Ovebrö, onder wiens dak wij nu al enkele weken een veilige schuilplaats hebben gevonden, is het plotseling even onrustig, als zijn jongste kleindochter Eva het vertrek komt binnenstormen met de mededeling, dat zij en Job (haar verloofde) die morgen een wolf heb ben gezien op nog geen twee kilometer afstand van de hoeve. Maar zijn verwondering duurt niet lang. Met een gezicht van: „Daar heb je 't nou", keert hij zich naar ons om en zegt langzaam: „Zo, zo, dan zullen jullie het dus toch nog beleven". „j-j-j-ja", antwoordt Willem en aan het trillen van zijn stem is te horen, hóé onwelkom hem dit bericht is". „J-j-j-ja", mompel ook ik; evenmin erg zeker van mijn zaak. Alleen Oscar zegt niets. Want bijna tegelijkertijd met Eva is ook Brigitta, de andere kleindochter, de kamer binnengekomen enne.... ja ziet u, Oscar is tot over zijn oren verliefd op Brigitta en als we ons niet ver gissen, mag Brigitta Oscar ook erg graag en dat is alles bij elkaar ge nomen voor onze Zweedse natuur- speurder voldoende, om zijn gedach ten ver te houden van alles wat met wolven en wolvenjacht te maken heeft. door Maar Opa, die zich niet bewust is, van hetgeen er tussen beide jonge mensen gaande is (of houdt hij zich maar zo?), vervolgt onverstoord: „In mijn jonge jaren vertoefde ik eens bij de Kirgiezen aan het Balkasj- meer. Nou dié kerels kunnen jagen. Zonder geweer trekken ze er op uit. Een flinke knuppel, dat is alles, wat ze mee sjouwen. Zo maakte ik het een keer mee, dat er in de buurt van de nederzetting een wolf gesignaleerd werd. Nou, meteen sprongen er een paar kerels op hun paard en roetsj stoven ze er vandoor, het monster achterna. Urenlang bleven ze het on dier achtervolgen, tot het beestje ten slotte van uitputting in elkaar zak te en de mannen niets anders te doen overbleef dan de wolf dood te slaan." „Dus waren het feitelijk de paar den, die het zware werk opknapten", merk ik op „en niet die kerels". Een beetje verontwaardigd kijkt de oude man me aan. Dan zegt hij: „Dat dacht je, ja. Maar je weet er niets van Ik zou jou wel eens willen zien op zo'n ritje". Beschaamd kijk ik voor me. Maar Opa laat me niet de tijd om fatsoen lijk te blozen, want reeds springt hij over op een ander chapiter. „In Polen", zegt hij, „houden ze af en toe drijfjachten in de bossen. Wan neer men één of meer wolven in de nabijheid heeft gezien, of zelfs, wan neer er maar het geringste vermoe- AANDACHT VOOR RONSELARIJ In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van sociale zaken en volksgezondheid heb ben vele leden met klem de bijzon dere aandacht van de regering ge vraagd voor het ernstige probleem van de ronselarij van arbeidskrach ten, dat een goede arbeidsvoorziening belemmert, tot ernstige overtredingen van de sociale verzekeringswetgeving aanleiding geeft en de gezonde loon- verhoudingen doorkruist. Deze leden wezen o.m. op het op treden van z.g. servicebureaus in het schoonmaakbedrijf. Zij vroegen een uiteenzetting over wat gedaan is en zal worden, ten einde dit kwaad te beteugelen. Zij drongen er op aan, in meerdere mate dan in het verleden het geval was, de fiscale controle dienst in te schakelen en zo spoedig mogelijk de nodige wettelijke maat regelen te treffen. Zeer vele leden vroegen ook de aandacht van de regering voor het vraagstuk van de z.g. lange-afstands- pendel. Vooral in het westen des lands werken in de industriële centra tal van arbeiders, die dagelijks één tot anderhalf uur van hun woonplaats naar hun werk en terug moeten rei zen. Dat door deze lange reisuren 'n normaal gebruik van de vrije tijd goeddeels onmogelijk wordt gemaakt, behoeft, aldus deze leden, geen nader betoog. Voorts duchtten zij hiervan een verstoring van het gezinsleven. den bestaat, dat Izegrim wel weer eens in de omgeving opgedoken zou kunnen zijn, trekt men er op uit. Alle mannen van het dorp nemen aan de drijfjacht deel. Door de bossen heb ben de mensen, bij wijze van voor zorgsmaatregel brede paden aange legd, die elkaar loodrecht kruisen. Zo doende is het woud in ongeveer ge lijke vierkanten verdeeld. Elke vier hoek afzonderlijk wordt omsingeld. Op een bepaald teken dringen alle mannen gelijk het bos in, om op die manier de wolven als ze aanwezig zijn op een steeds kleiner terrein samen te drijven en te doden. Zo'n drijfjacht levert soms fantastische resultaten op. Het is wel gebeurd, dat er op één dag meer dan veertig wol ven werden gedood. Mensen die erg afgelegen wonen, ver van de dorps gemeenschap, nemen ook wel hun toevlucht tot een ander middel, even eenvoudig als afdoende. Men slacht een schaap, stroopt de huid er af en maakt in het vlees vele inkervingen, waarin dan strychine wordt gestrooid, dat een snelwerkend vergif is. Het vlees wordt ergens neergelegd. En dan maar wachten of de wolven willen happen. Nu, dat willen ze wel, want een wolf zal nooit moeite doen zijn ■kostje op een lastige manier op te scharrelen, wanneer het gemakkelijk kan. Dus hij hapt. Maar al spoedig begint het vergif zijn werk te doen enIsegrim legt het loodje. En het schaap wacht geduldig op nieuwe prooiZo heb ik hier zelf vroeger wel eens opruiming gehouden onder de wolven. Maar vanmiddag zullen we het anders doen. Vanmiddag enfin, dat zul je nog wel zien." 's Middags trekken we er op uit, lopend. Opa voorop, samen met zijn zoon Niels. Daarachter Job en Eva, vervolgens Brigitta met een beetje schuchter nog Oscar aan haar ene zij en (hoe ontactisch) de schichtig om zich heen ziende Willem aan haar andere. En tenslotte volg ik met Mik- kel en Lavst, de beide knechten. Er wordt niet veel gesproken. Zo doende heb ik gelegenheid mijn ge dachten te laten gaan over dat vreemde wezen: de wolf een ver menging van grenzeloze lafheid en on gekende durf. De wolf! De oude Ger manen beschouwen hem als een heilig dier. En van de weeromstuit be schouwden de Christenen hem als een duivels dier. Een duivel op vier po ten: De weerwolf. Hoe huiverden de mensen niet, als ze in hun schamele hutjes bij elkaar zaten en fluisterend de naam van het afschuwelijke mon ster uitspraken. En dan kwamen de verhalen ios: van "weerwolven, die in mensengedaante waren verschenen en de zielen der gelovigen belaagden. En toch, hoeveel lelijks men ook van de wolf kan vertellen, in één opzicht mag zijn gedrag in ieder geval voor beeldig genoemd worden. Wanneer de wolven 's winters in troepen rondtrek ken, staan ze elkaar trouw ter zijde. Een gevonden prooi wordt eerlijk en gul gedeeld. En: de zwakke dieren worden door de sterkere beschermd. Het menu van Isegrim is nogal ge varieerd. Hij overweldigt elanden en herten, maar neemt, als het niet an ders kan ook genoegen met een haas of zelfs wel met muizen of insekten. Ook planten worden gegeten, zoals bijvoorbeeld aardappelen en maïs. De mens ontloopt hij zo veel mogelijk, behalve wanneer de honger te erg wordt. Zo komt het wel voor, dat wol ven boerderijen overvallen en de stal openbreken en ook is het geen zeld zaamheid, dat Isegrim en zijn kornui ten dorpen en steden binnentrekken, om weerloze vrouwen en kinderen aan te vallen (en honden!) Inmiddels zïjn we aangeland op de plek, die Opa heeft uitgezocht vool zijn „Operatie Isegrim". Op zijn aan wijzingen graven we met vereende krachten (ook de dames doen mee) een flink gat van enkele meters diep. Daarover worden een aantal dunne, maar stevige takjes neergelegd, keu rig naast elkaar. Op die takjes strooien we wat aarde en mos, zodanig, dat een argeloze voorbijganger niet zien kan, dat er onder die schijnbare vaste grond een kuil verborgen zit. Nu wordt er op de valkuil een stuk vlees gelegd. En tenslotte omheinen we het hele geval met een muurtje van palen. „Die omheining heeft tweeërlei nut"* legt Opa uit. „In de eerste plaats kun nen nu mensen, die toevallig hier ver zeild mochten raken, niet in de kuil vallen. En ten tweede kan de wolf, die van nature erg voorzichtig is, nu niet langzaam naar het vlees toe slui pen, waardoor hij de valkuil nog bij tijds zou kunnen ontdekken, maar moet hij over de omheining heen springen óp het vlees en dus ook in de kuil!" En dat is dan onze hele wolven jacht. Meer valt er niet te doen. Eens deels is ons dat een opluchting, maai aan de andere kant, nu ja, u begrijpt een spannende achtervolging of een man-tegen-wolf-geveeht heeft ook zijn bekoring. Een beetje ontnuchterd gaan we huiswaarts Behalve Oscar Bij hem is er van nuchterheid geen sprake. Tot over zijn oren verliefd Arme kerel, de valkuil is al voor hem klaar. De volgende morgen gaan we met ons allen kijken naar het resultaat van de jacht. Nu, het is gelukt hoor. De wolf zit er in. Hij wordt doodgeschoten. En Oscar zit er ook in. Hij gaat zich binnenkort verloven!- In verband met de bestedingsbeperking bestaat in de Tweede Ka mer algemeen min of meer ongerustheid over de werkgelegenheid. In het voorlopig verslag over de begroting van sociale zaken en volks gezondheid wordt opgemerkt, dat weinig gegevens zijn verstrekt omtrent de voorlopige invloed van de bestedingsbeperking op de stand van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Men zou met betrekking tot de voornaamste bedrijfstakken een voorlopig overzicht op prijs stellen. Verscheidene leden meenden, dat er een verscholen werkloos heid bestaat. Vele werkgevers zullen, geleerd door de grote schaarste van de laatste tijd, tot het uiterste wachten, eer zij tot ontslag overgaan. Wordt echter het arbeidsaanbod groter, dan zal de ge neigdheid, om arbeidskrachten vast te houden, verminderen en dan zou een groter arbeidsaanbod aanwezig kun nen blijken dan thans is te constateren. Derhalve meenden deze leden, dat het zeer wenselijk zou zijn, de werkelijk heid te kennen, te meer, omdat reeds nu bij des werknemers zich een vreet openbaart voor komende of opnieuy komende werkloosheid, hetgeen b.v. ii sterke mate in de ontwikkelingsgebie den en de bouwnijverheid het gevai is. Het zou, naar het oordeel van dezt leden, van büzonder gewicht zijn, in dien. de minister in staat zou zijn, in het openbaar blijk te geven van d4 opvatting, dat er voor deze vrees, men selijkerwijs gesproken, geen enkele grond is.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5