Wetenschappelijk onderzoek flora en fauna in Zeeland ZEEUWSE UU Wijzigingen in en rond Zeeuwse stromen IN OPMARS, film van het Leger des Heils Ko de Plaa in Middelburgs gemeentehuis gehuldigd c HydrO'Biologisch Instituut richt speciale afdeling op De heer J. de Kruijter te Goes werd geridderd Erewimpel deze week naar NCVBdames Krabbendijke Nieuw- en Sint Joosland geen sluitende begroting aaró ZEEUWSCH DAGBLAD Ministerie O. K ,en W. gaf subsidie Vooraanstaand middenstander INTERESSANTE DOCUMENTAIRE GAAT TOURNEE DOOR ZEELAND MAKEN TENTACTIE YOUTH FOR CHRIST Stand is nu: ruim f 1.200,— Goese kleuters in actie voor de Tent Artemis RAADSVER GADERING Zaterdag 2 november 1957 Pagina 2 VERWACHT MAG WORDEN dat de flora en de fauna in en rond de Zeeuwse wateren tijdens en na de uitvoering van de Delta werken aanzienlijke wijzigingen aal ondergaan. In kringen van de wetenschap bestaat voor deze ver anderingen uiteraard grote be langstelling en enkele dagen gele den is dan ook besloten tot het in stellen van een afdeling Delta- onderzoek van het Hydro-Biolo- gisch Instituut. Na de afsluiting van de Zuiderzee hebben de biologen geconstateerd dat zich grote milieuveranderingen vol trokken in en rond het IJsselmeer. Planten, die steeds in grote hoeveel heden voorkwamen aan de oevers van de Zuiderzee verdwenen van liever lede en dieren, die in het zoute water zich in hun element toonden, stierven uit na het tot stand komen van de af sluitdijk. Andere dieren en planten namen de plaatsen in van de verdwe nen flora en fauna. Indertijd zijn voor, tijdens en na do afsluiting van de Zui derzee wetenschappelijke onderzoekin gen verricht, doch van coördinatie was nelaas niet voldoende sprake. Unieke gelegenheid De uitvoering van het Deltaplan zal weer grote veranderingen in de plan- ten- en dierenwereld tengevolge heb ben, nu in en rond de Zeeuwse stro men. Thans echter zal de unieke gele genheid om hier belangwekkend zoö logisch en botanisch onderzoek te doen, volledig worden benut. De Kon. Ned. Akademie voor We tenschappen (K.N.A.W.) heeft zich in tensief met de betekenis van een eventueel onderzoek in het Deltage bied bezig gehouden en na overleg met het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen is van de tijde van het ministerie een subsidie Voor zuiver wetenschappelijk biolo gisch onderzoek in het Deltagebied toegekend. Commissie Na goedkeuring van de plannen door het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft de Kon. Ned. Akademie voor Weten schappen een commissie van vijf leden benoemd, die tot taak kreeg een insti tuut op te richten, dat met het onder zoek zou worden belast. Voorzitter van deze commissie is dr. J. Verwey,. directeur van het Zoölo gisch Station der Nederlandse Dier kundige Vereniging te Den Helder. Het werk van deze commissie heeft geresulteerd in de oprichting van een afdeling Delta-onderzoek van het Hy- dro-Biologisch Instituut. De nieuwe afdeling heeft tot taak gekregen het planten- en dierenleven ie onderzoeken voor, tijdens en na de Uitvoering van het Deltaplan. Gestart wordt met 3 14 onderzoekers. Naar wij vernemen zal niet worden volstaan met onderzoekingen ter plaat se, maar zal het werk zich ook uit strekken tot het nemen van proeven In een laboratorium, bijv. met betrek king tot het verband tussen milieu en eigenschappen van de organismen. WETENSCHAPPELIJK Het onderzoek zal zuiver weten schappelijk van aard zijn. Zo zal het niet in de eerste plaats betrekking hebben op de oesters en mosselen. Zo als men weet wordt t.a.v. de schelp- dierencultuur in Wemeldinge toege past onderzoek verricht, dat primair op de praktijk van de cultures is ge richt. Inmiddels is de eerste functionaris bij de afdeling Delta-onderzoek van het Hydro-Biologisch Instituut reeds benoemd en met ingang van gisteren met zijn nieuwe werkzaamheden be gonnen. De heer W. G. Beeftink, in genieur b*j de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst te Goes, is namelijk met ingang van 1 november In dienst ge treden als botanicus bij dit instituut, dat ongetwijfeld belangwekkende re sultaten zal boeken in de komende ja ren. Het was gisteren een wonderlijke dag in het leven van de heer J. de Kruijter, een zeer voor aanstaand middenstander in Goes, die zich sinds kort uit zaken heeft teruggetrokken, maar toch nog actief in allerlei arbeid meeleeft. Hij kreeg gistermorgen een telefonische uitnodi ging van de gemeentesecretaris, de heer M. J. Taillie, om bij hem op het stadhuis te komen. Waarvoor wist hij niet. Misschien het een of ander verzoek om medewerking? Rustig als hij is, ging hij. Maar hij werd in een vergadering van b. en w. gebracht. Het was dus wel heel gewichtig. En net was hij door de heren begroet, toen wethouder J. J. van Melle, die als loco-burge meester de vergadering presideerde de bur gemeester is al enige weken ziek het woord tot hem richtte. Het werd een hele speech. Het be gon met „waardevolle ogenblikken" en „schone gaven der welsprekendheid" en een excuus, omdat hij „er feitelijk tussen genomen" was, daar niet de secretaris, maar b. en w. de heer De Kruijter wilden spreken. En daarna begon een hele ceel van wat de heer De Kruijter zoal in zijn leven gedaan had: jarenlang Goes' zakenman van formaat, die de burgerij van schoeisel voorzag (1957 is een bijzonder jaar, omdat het juist 50 jaar geleden is, dat hij naast de schoenwinkel van zijn ouders, die al 110 jaar geleden werd opgericht, ook met de grossierderjj begon), activiteit op allerlei terrein (van 19361956 kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente; van 19391940 ont heffing door de Duitsers lid van de Kamer van Koophandel; jarenlang be stuurslid van Handelsbelangen; van 1949—1954 bestuurslid van het Gast huis, van 19461954 C.H.-lid van Ged. Staten; sinds 1942 secretaris van de Handelsavondschool) en de man, die reeds in 1927 als eerste pleitte voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde (wat toen hoongelach uitlokte, maar deze week in de Ka mer besproken werd De gast van b. en w. moest wel ge dacht hebben: waar dit alles voor moet dienen. Maar juist aan die vaste oeverver binding, die tunnel, knoopte de loco burgemeester het woord vast, dat het antwoord bracht: hij zag er symboliek in, dat hij namens H.M. de Koningin sprekend, de heer De Kruijter mocht begroeten ais ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het was begrijpelijk, dat de heer Van Melle, die zoveel met de nieuwe ridder heeft samengewerkt, het een voorrecht vond, dat juist hij de onder scheiding mocht uitreiken. En terecht kon hij - er in zien een welverdiende hulde aan een actief lid van de Goese middenstand, waarvan de heer De Kruijter één der beste en trouwste le den is. De heer De Kruijter is dus ridder in de .Orde van Oranje-Nassau. Het was begrijpelijk, dat de mare hiervan, die heel snel door Goes ging, velen ver heugde. Want de heer De Kruijter heeft om zijn zakelijke, maar ook om zijn hoogstaande persoonlijke en ka raktereigenschappen, vele vrienden, Het werd dan ook al spoedig druk in het huis aan de Beatrixlaan. En het bleef er de hele dag druk. Wij kunnen alle bezoekers niet ver melden. Maar dat deze onderscheiding waardering vindt, blijkt wel uit het feit, dat de rqksmiddenstandsconsu- lent, de heer A. Korstanje, namens de directeur-generaal van de midden stand, dr. Groenevelt Meyer, op diens speciaal verzoek, diens gelukwensen kwam brengen. En velen sluiten zich daarbij, ook al kunnen ze de nieuwe ridder niet be zoeken, van harte aan. Nederlands amateurelftal speelt in Vlissingen In het kader van haar oefenpro gramma zal het voorlopige Nederland se amateurelftal op zaterdag 16 no vember een oefenwedstrijd spelen te gen het vertegenwoordigende Zeeuwse elftal. Deez wedstrijd zal vrijwel zeker in Vlissingen worden gespeeld Op 6 november zal de cnnsienjke besturenbond Serooskerke en omstre ken zijn 25-jarig bestaan herdenken. Men wil dit doen in een propaganda- jubileumavond die gehouden wordt op 6 november aanvang half acht, in het verenigingsgebouw te Serooskerke. Medewerking verleent het accorde onclubje „Mi Bra Ma Ja's", terwijl ei gen mensen het toneelstuk „Niet onze wegen" op zullen voeren. De heer H. Beenhakker zal het woord voeren. Late frambozen Hoewel de frambozenoogst reeds verschilende maanden voorbij is en de meeste struiken er al kaal bij staan, werd er vrijdag in Kapelle toch nog een krat met acht doosjes frambozen aangevoerd en wel door mevr. wed. Philipse van Schore. Deze frambozen waren nog van een zeer goede kwali teit en de handel betaalde er 62 ct per doosje van twee ons voor. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Mastenbroek, J. Kruyt te Neerlangbroek. Aangenomen naar Kuinre, K. H. Reerds, kand. te Rockanje, die bedank te voor Erichem; naar Wijnaldum- Pietersbierum, K. van der Sloot te Boyl. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Driebergen, H. van Leeuwen té Arnhem. ARTSENDIENST Zondag is de praktijk van de artsen als volgt geregeld: Middelburg: mevr. 'Pel, Rouaansekade 11, telef. 2585; Vlissingen: H. C. A. Det- mar, Badhuisstraat 25, telef. 2233; Goes: J. B. V. Weiten, Oostsinge] 132, telef. 2550; Hansweert, Kramingen, Krabben dijke en Rilland: J. A. Kamps, Rilland, telef. K 1135343; Hoedekenskerke en Kwadendamme: G. Wostmann, Kwaden- damme, telef. K 1194337; Borssele, Driewegen, 's Heerenhoek, Lewedorp en Nieuwdorp: A. Folmer te Driewegen, telef. K 1195—275 en M. Kievit te Bors sele, telef. K 1105203; Kapelle-Bieze- linge, Kloetinge én Wemeldinge: A. J. Eckhart, Wemeldinge, telef. K 1192352; Kapelle-Biezelinge: I. J. Risseeuw, Ka pelle, telef. K 1102290; Heinkenszand, 's Heer Arendskerke en Wolfaartsdijk: A. I. Vos, Wolfaartsdijk, telef. K 1198 231Koudekerke, Westkapelle en Zoute lande: H. Frima, Zoutelande, telef. K 1186282; Oostkapelle, Serooskerke en Veere: M. v. d. Sluys, Veere, telef. K 1181271; Tholen, Poortvliet, Oud-Vos- semeer, Nieuw-Vossemeer en Sint Phi- lipsland. A. Kugel te Poortvliet, telef. 10 en D. Vermet te Nieuw-Vosmeer, telef. 10. Apotheken In de week van 2 tot 9 november zijn de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend: Middelburg: Van der Harst; Vlissin gen: Van der Sande; Goes: Numans. Zondagsdienst dierenartsen Van zaterdagmiddag tot maandagmor gen wordt de praktijk van de dieren artsen op Zuid-Beveland waargenomen door Joh. Klaassen te Heinkenszand, tel. K 1106—288 en G. Boneschanser te Krui- ningen, tel. K 1130233. -f „IN OPMARS" is de titel van de film, die het Nationaal Hoofd kwartier van het Leger des Heils in Nederland over zijn arbeid heeft doen maken. In de komende maanden zal deze film in Zeeland ver toond worden en worden voorbereidingen getroffen om in samen werking met predikanten, zang- en muziekverenigingen enz. deze belangwekkende film over het hoe en waarvoor van „Het Leger" te brengen. In plaatsen, waar korpsen van het Leger des Heils zijn ge vestigd wordt het aan het initiatief van de korpsen zélf overgelaten om deze film in hun plaats te vertonen. Dit is het nieuwe orgel, in de (Gereformeerde) Oosterkerk te Goes, dat woensdagavond 6 no vember in gebruik zal worden ge nomen in een speciale bijeen komst, waarin het orgel aan de gemeente wordt overgedragen en mr. Bouman uit Amsterdam het orgel zal bespelen. Vrijdagmiddag, in een speciaal be legde voorstelling werd deze documen taire vertoond voor een aantal Zeeuw se predikanten. Het is een boeiende en heel vaak ontroerende film, waarin één thema de hoofdtoon voert: zorg om de naaste terwille van Christus. Indrukwekkend Ruim anderhalf uur lang duurt deze documentaire. En er is geen seconde, De heer F. J. A. L. Visser veertig jaar onderwijzer Gisteren, 1 november, was het veer tig jaar geleden, dat de heer F. J. A. L. Visser, thans onderwijzer aan de Van Dusseldorpschool te Goes, bij het onderwijs kwam. Dit jubileum is gis teren op de school en 's avonds in in tieme kring op gezellige wijze gevierd. Tal van autoriteiten op onderwijsge bied, alsook b. en w. van Goes, vele relaties en vrienden, hebben hun er kentelijkheid voor het werk van de heer Visser te kennen gegeven in toe spraken, goede wensen en mooie ca deaus. KO DE PLAA, 15 jaar zal wel nooit gedacht hebben, dat hij nog eens de held van het gemeentehuis In Middelburg zou worden. Zelfs niet toen hij op 30 september van dit jaar de 5-jarige Hannie Lampert uit de Maisbaai haalde, die daar onder het spelen in het water was geraakt. En toch was dat gisteren zo. Loco-burgemeester Kögeler noemde de jonge redder een dappere kerel, die blijkt had gegeven van moed, beleid en liefde. „We zijn trots op je geestesgesteldheid", zo zei de waarnemend burgervader, maar het was nog een vraag of Ko dat wel begreep. En als beloning reikte de heer Kögeler aan de redder het ere-diploma nït van de Kon. Ned. Bond voor het redden van drenkelingen. Zelfs de vice- voorzitter van deze bond, de heer Adriaanse uit Middelburg, was bij de plech tigheid. Hij noemde het een leuke reclame. Tenslotte zal de N.C.R.V. er in haar programma op 9 november voor zorgen, dat Ko op het beeldscherm verschijnt. En dat zal deze jonge Middelburger wel helemaal niet gedacht hebben. waarin de toeschouwer zich zal verve len. Op indrukwekkende wijze vertelt de film ons van het werk van het Le ger des Heils, de officiersopleidingen, het werk in sloppen en stegen. Van de moeizame evangelisatie-arbeid in nachtclubs en bars, van het zegenrijke werk in kindertehuizen, opvangcentra en reclassering. Men maakt een ge deelte van een samenkomst mee en het geheel zal er ongetwijfeld toe bij dragen dat men méér begrip en méér waardering krijgt voor het werk van Het Leger des Heils. Toernee De toernee in Zeeland begint op vrijdag 8 november wanneer een be zoek wordt gebracht aan Retranche- ment. Zaterdag 9 nov. volgt Cad- zand, 12 nov. Tholen (Hof van Hol land), 13 nov. Axel (Chr. Kleuter school), 15 nov. Oostburg (N.H. kerk centrum), 16 nov. Poortvliet (gem. huis), 18 nov. Zuidzande (zaal „Wit te"), 19 nov. Breskens (Casino), 20 nov. Buinisse (Herv. vereen.), 21 nov. Biervliet (gemeente-avond), 22 nov. Schoondijke (Ger. jeugdgeb.), 22 nov. Seherpenisse (Holland Huis), 23 nov. Nieuwerkerk (Ger. Nood kerk), 27 nov. Brouwershaven (Herv vereen, geb.). In de daaropvolgende maanden tot en met maart zal men ook voorstellin gen geven in de rest van de provincie. DE DAMES van de Ned. Christen Vrouwenbond gaan deze week met de ere-wknpel strijken, zijnde het symbolische (papie ren) trofee voor de meest originele medewerking aan onze tent actie. Gingen de leerlingen van de vier Hervormde scholen in Vlissingen de vorige week daar glansrijk mee vandoor, nu zijn het de NCVB-dames van Krabbendijke. „Ik stuur u hierbij f 8,06 voor nieuwe Youth for Christ-tent", schrijft mej. J. K. Dominicus, die vermoedelijk de penningmeeste- resse is, „dit is het boetegeld van een hersengymnastiek gehouden op het jaarfeest van de N.C.V.B.". Een luisterrijk idee, dames van de N.C.V.B.! Hartelijk dank. Nn, wie volgt dit voorb—Id van Krab bendijke? zegels), W. v. d. V. te Kattendijke schonk f 10,en N. N. te Krui- ningen f 12,50. De goede gevers en geefsters als van ouds heel veel dank namens ons aller Youth for Christ. Deze week leverde dus bij el kaar f 93,66 op. Met de stand van de vorige week maakt dat bijna f1200,Om precies te zijn: f 1.194,89. „Youth for Christ" Jeugd voor Christus. Zelfs de allerkleinste jeugd, heeft juf J. Labeur uit Wil- helminadorp gedacht, toen ze gis termiddag in de Chr. kleuterschool „Kindervreugd" aan de Bleker- straat te Goes die auto neerzette. Auto? vraagt u natuurlijk. Ja, een auto. Dat ging zo: drie kleuter- onderwijzeressen van „Kinder vreugd" hadden besloten een soort tentoonstellinkje te organiseren van eigen werk van de kleuters. Motto: de herfst. Gistermiddag en -avond was die voor ouders en be langstellenden geopend. En toen kwam juf Labeur (van klas 2) op het luisterrijke idee om ook de Tent-actie erin te betrek ken. Het schoolhoofd, mej. Van Dallemen, was er vlak voor en zo prijkte daar gistermiddag een gro te speelgoed-anto op een tafeltje in de gang. In het papieren dak wag een gleuf gepiaakt en op de auto was geschilderd: „Voor de nieuwe Youth for Christ-tent". Natuurlijk ben ik daar even gaan kijken. Allicht, 't Was er echt ge zellig. Ouders en kleuters liepen in en uit en binnen was het echt Zo* probeert meneer X. te Mid delburg eert paar centjes bij te ver dienen voor ons aller nieuwe tend. Een idee voor u misschien? Van de Hervormde scholen in Vlissingen kwam gisteren de enor me postwissel van f 141,binnen (die we de vorige week al verant woord hebben). Ik heb horen fluis teren, dat twee scholen zijn, dia nu ook aan een inzameling zijn begonnen. Misschien nog wel meer. Ik ben reuze benieuwd, wat de jongens en meisjes van onze chris telijke scholen voor de nieuwe tent over hebben. DIKKE DROPPEN Het regende deze week zacht jes, om met mevr. N. N. te Mid delburg (zie Babbelaar van 26 okt.) te spreken. En inderdaad, ai dat zachtjes regenen drong er er goed in. Want er waren echt dikke regendroppen bij. Van de familie O. te Nieuwdorp bijvoorbeeld kwam maar liefst een bedrag van f30,per giro binnen. T En meneer P. v. G. te Vlissingen Ideetje van onze tekenaarg stuurde eveneens een vette kluif: f 25,Hartelijk dank, dat schiet lekker op! We gaan nog even door: „Nog een cent, voor onze tent", schreef A. V. te Z. en onder „onze" had hij/zij twee dikke strepen ge zet.' Die cent viel overigens nogal royaal in het honderdvoudige uit. Dank u zeer. Mevr. L. te Middelburg zond f2,50 en de heer K. A. H. te Wol faartsdijk deed er prompt een gul den hij. S. T. te Zoutelande offer de f 2,50, van H. G. B. te Kruinin- gen ontvingen we f 1.10 (aan post- in een vindingrijke bui herfst. Met slingers van zelfge- zochte bladeren, herfsttekeningen, geschilderde ditjes en geboetseer de datjes. Erg aardig. Volgende week hoort u van me, hoeveel geld er door die gleuf waa gestopt. P.S. Zojuist komt er nog wat geld binnen. Van NN te N. f 1,en van „een meelevende familie te Bieze- iinge f 5,Fijn zo, de f 1200,is daarmee overschreden. gcJ&J CAjO «AJO CA£«3 CA^O CA£M ce$<o «A£U VAfu COJa» De raad van Nieuw- en St. Joosland kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester F. S. K. J. Graaf van Randwijck. Een aanvrage om pre mie voor woningverbetering werd in gewilligd. Het besluit werd genomen dat de wederopbouwwerkzaamheden op 1 jan. 1958 geacht worden te zijn beëindigd. De uitgaven van de open bare school en de vergoedingen voor de Christelijke school over de jaren 1953 t/m 1956 werden vastgesteld. B. en w. stelden voor een plan te doen opmaken voor de herbouw van de in de oorlog verwoeste muziektent omdat hiervoor een belangrijke bij drage wegens oorlogsschade is toege zegd. De raad ging met de gekozen plaats, n 1. de hoek van het Kerkplein, KAPELLE Nutsspaarbank. Op het plaatselijke kantoor van de Nutsspaarbank te Ka pelle was in de maand oktober een netto overschot van f4143,63. Er werd ingelegd f 15.806,90 en terugbetaald f 11.663,54. De totale inleg bedroeg eind oktober f99.539,06, In oktober kwamen er verder tien nieuwe reke ninghouders bij, waardoor het aantal steeg tot 106. Om de damtitel. Deze week werden weer een aantal damwedstrijden ge speeld om het persoonlijk kampioen schap van de damclub Kapelle. De vol gende uitslagen kwamen uit de bus: C. van LiereL. Schipper 20; M. de Ja ger—C. de Blaay 2—0; L. Schipper— J. Lindhout 0—2; C. van Liere—G. Le poeter 2—0; J. C. van Liere—C. Blan- kenburgh 1—1; Iz. op 't Hof—C. v. d, Schraaf 2—0; H. v. d. VrieC. Sulsters 0—2. akkoord. De heer Polderdijk wees er op, dat hier vroeger een begraafplaats heeft gelegen, zodat misschien een be- tonfundering gewenst zou zijn. Aan de gemeente-werkman, tevens havenmeester, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 15 januari 1958 wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. Met de door b. en w. voorgestelde maatregelen ter voorziening in deze vakatures ging de raad akkoord. Enke le pensioengrondslagen werden op nieuw vastgesteld. Een subsidiever zoek werd afgewezen. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd het hoofd der Christelijke school, de heer J. A. Weerheijm. B. en w. stelden voor met het oog op de hoge onderhouds kosten der wegen en de ongunstige toestand der gemeente-financiën de verordening op de straatbelasting zo danig te wijzigen, dat ook de onge bouwde eigendommen onder deze be lasting vallen. Na enige discussie nam de raad dit voorstel met algemene stemmen aan. Daarna werd de begroting voor 1958 behandeld. B. en w hadden voorge steld voor het jaar 1958 geen premies voor woningverbetering uit te trekken. Dit voorstel kon geen genade vinden bij de meerderheid van de raad. Op voorstel van de heer Knuijt werd als nog f 1000,(voor twee gevallen) op de begroting 1958 uitgetrokken. Al leen de beide wethouders stemden te gen. De begroting werd vastgesteld met de volgende cijfers: gewone dienst inkomsten en uitgaven f 224.481, met een post voor onvoorziene uitga ven van f 2025,kapitaaldienst, in komsten f328.408,—, uitgaven f419. 687,nadelig saldo f 91.279,

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2