EERSTE campagne ten anti - Nederlandse einde Resolutie van Syrië ingetrokken MvmaiinaTiiHiiT VERSCHEIDENE AUTOMOBILISTEN KREGEN PROCES-VERBAAL Op 10 november volgt tweede: vermoedelijk NOG Afluisteren telefoongesprekken voor nationale veiligheid Ook voorstel westelijke landen op de lange baan geschoven PROT ESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Indonesische minister van voorlichting MA O TSE TOENG NAAR MOSKOU Britse commissie van onderzoek Influenza'epidemie practisch overwonnen Japans verzoek inzake Britse kernproeven Nieuwe minister van staatsveiligheid in Oost'Duitsland VOORBEREIDING OLYMPISCHE SPELEN Gisteren trad nieuwe, bepaling in werking Vijftig kilometer per NIET HARDER uur Samenwerking bij onderzoek majoor K. Geen portretten in Moskou NASSER NAAR RUSLAND e Hoofdkantoor: L. Vorststraat 9u, Goei TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2603; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs f 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3848 Hoofdredacteur ft hagoort Directeur: jacq de Smit Zaterdag 2 november 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 7.38 u., onder 17.08 u. Maan op 15.21 u., onder 3.09 u. Hoogwater zondag 3 nov.: Vlissingen: 11.21 u. 1.49 m. 23.52 u. 1.83 m. Terneuzen: 11.50 u. 1.66 m., u. m. Wemeldinge: 0.20 u. 1.44 m., 12.50 u. 1.23 m. Zierikzee: 0.08 u. 1.26 m., 12.30 u. 1.04 m. In Djakarta is vrijdag bekend gemaakt, dat de eerste golf van de anti-Nederlandse campagne ten einde is. De minister van voorlichting, Sudibjo, die voorzitter is van het comité van actie voor de 'bevrijding' van West-Irian, heeft meegedeeld, dat op 10 november de Indone sische 'Heldendag', de tweede golf zal beginnen. Deze zal een nog feller karakter dragen. De nu beëidigde eerste fase heeft Djakarta getransformeerd in een stad vol met, in rood en zwart geverfde slagzinnen op de muren en gevels van Nederlandse kantoren en woonhuizen. Zij bracht de Nederlandse gemeen schap in een alarmtoestand en som mige leden daarvan, in het bijzonder doch niet uitsluitend vrouwen, in een staat van paniek. Tot de gevallen van molestatie van Nederlanders, die ter kennis van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging in Djakarta werden ge bracht, behoorde een Nederlander, die in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Er heerst grote onzekerheid over wat In het tweede stadium van deze campagne kan worden verwacht, en het dagelijks zien van slagzinnen als „dood aan de Nederlanders" wekt gro te bezorgdheid onder de Nederlandse Inwoners in de hoofdstad. Geen hoogtepunt De artikelen in de Djakartaanse pers dragen er weinig toe bij om deze ge voelens te verlichten. De nationalis tische 'Merdeka' schreef, dat de actie haar hoogtepunt nog niet heeft be- rikt. 'Maar niettemin was het succes van de eerste fase sensationeel. Dit moet de Hollanders tot nadenken stemmen'. In afwachting van de verdere ge beurtenissen, blijven de meeste Hol- De Chinese communistenleider Mao Tse Toeng zal zaterdag naar Mos kou vertrekken ter bijwoning van de festiviteiten ter herdenking van de bolsjewistische revolutie. Dit is de tweede maal dat de 64-jarige Mao Tse Toeng naar het buitenland gaat. In 1949 ging hij naar Moskou om met Stalin te spreken. Door weer op reis te gaan komt Mao in flagrante tegenspraak met de woorden van zijn lievelingswerk, waarop een groot deel van zijn den ken gebaseerd zou zijn, nl. het be roemde dertiende-eeuwse Chinese boek, „alle mensen zijn broeders' Dit boek begint als volgt: „een man moet niet trouwen na zijn dertigste, geen overheidsbetrekking aanvaar den na zijn veertigste, geen kinde ren meer verwekken na zijn vijftig ste en niet meer reizen na zijn zes tigste". Mao heeft al deze dingen wel gedaan. landers op het ogenblik 's avonds thuis, achter gesloten en beschilderde ramen. 'De herleving van de agitatie in In donesië is waarschijnlijk niet meer dan een onbekookte uiting van onze kerheid in de binnenlandse politieke toestand in Indonesië', schrijft de 'Sydney Morning Herald' in een hoofdartikel. Maar afgezien daarvan, heeft deze beweging een verontrustend aspect: het sturen van en operfbare mening in een koers die gericht is tegen Australië zowel als tegen Nederland Deze foto toont de nieuwe gebou wen die de uitbreiding vormen van het radio chemische centrum van de autoriteit voor kernenergie van het verenigde koninkrijk te Amersham in het Engelse graaf schap Buckinghamshire. Het nieu we gedeelte van dit gebouw is vrijdag 1 november door Lord Salisbury geopend. De nieuwe ge bouwen zijn nodig geworden door uitbreiding van het werk in het centrum en door grote vraag over de gehele wereld naar de produk- ten, die er worden gemaakt. In deze nieuwe vleugel worden ruwe grondstoffen voor de aanmaak van radioactieve isotopen afgeleverd. Naar de mening van de geneeskun dige hoofdinspectie van de volksge zondheid kan op grond van de laatst bekende gegevens worden vastgesteld, dat de influenza in haar epidemische vorm thans wel overwonnen is. Hier en daar komen nog wel wat nieuwe gevallen voor, maar op het algemene beel- hebben zij geen invloed. Sedert het begin van de epidemie zijn bij de geneeskundige hoofdinspec tie ruim 600 sterfgevallen bekend ge worden, waarvan bijna 'n derde van de personen boven de leeftijd van 60 jaar. Zeer velen van de overledenen zijn ook lijdende geweest aan andere ziekten, zodat de influenza-infectie zeker niet de enige oorzaak van het overlijden is geweest. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft donderdag bekendge maakt, dat een woensdagavond te Kaap Canavaral (Florida) afgescho ten geleid projectiel kort na de lance ring vernietigd moest worden, omdat enkele onderdelen ervan slecht func tioneerden. De raket was een „Jupiter-a", een door het leger vervaardigd projectiel voor midd°lgrote afstanden. ivlinder wind. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige langs de kust tij delijk harde westelijke wind. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets lagere. De officiële commissie, die een on derzoek heeft ingesteld naar het af luisteren van telefoongesprekken in Engeland, heeft kritiek geoefend op het besluit van de minister van bin nenlandse zaken in het kabinet Eden, majoor Gwylim Lloyd George, van no vember 1956, om de inhoud van de af geluisterde gesprekken van een advo caat ter kennis van de raad van Brit se advocaten te brengen. Deze jurist, mr. Marrinan, is sindsdien als gevolg van zijn relaties tot de onderwereld uit de orde van advocaten gestoten, waarbij de door de regering verschaf te inlichtingen een belangrijke rol heben gespeeld. De commissie van onderzoek, be staande uit drie leden van de kroon raad de jurist Sir Norman Birkett, de conservatieve oud-minister Lord Monckton en de socialistische oud-mi nister Gordon Walker verklaarde, dat telefoongesprekken alleen in uit zonderingsgevallen worden afgeluis terd, maar dat de autoriteiten het re sultaat dan uitsluitend in het belang van de nationale veiligheid mogen ge bruiken. De commissie beval aan de inhoud van dergelijke gesprekken niet aan particulieren mee te delen. De commissie is van oordeel, dat de enige doeltreffende methode om spio nage en ondermijnende activiteit te gen te gaan en zeer belangrijke staats geheimen te beveiligen wordt ge vormd door het onderscheppen van brieven en het afluisteren van tele foongesprekken. Blijkens haar rapport zijn er tussen 1937 en 1956 10.432 brieven onder schept en 2.591 telefoontjes afgeluis terd. Van dit laatste middel is vooral gebruik gemaakt om de onwettige uit voer van kapitaal, gewoonlijk in de vorm van diamanten, tegen te gaan. Volgens schattingen wordt er gemid deld per jaar voor een waarde van zes miljoen pond (zestig miljoen gulden) aan diamanten gesmokkeld. In 1952 zou de waarde zelfs negen miljoen pond hebben belopen. Het onderschep pen van brieven wordt o.a. gebruiki om de onwettige invoer van Zwitserse horloges tegen te gaan. De Amerikaanse marine zal binnen kort 7000 mariniers uit het Midden- Oosten naar Amerika terugbrengen voor aanvullende oefeningen. Onge veer 1800 mariniers en 12 amfibie vaartuigen zullen in het gebied van de Midellandse zee bij de zesde vloot blijven. Japan heeft Engeland verzocht deze winter geen proeven met kernwapens in het gebied van Christmas-Island in de Stille Oceaan te nemen. Een desbetreffende nota is woens dag door de Japanse ambassadeur te Londen aan de Britse regering over handigd. In de bekendmaking van het Japan se ministerie wordt gezegd, dat het verzoek van de Japanse regering is ge daan op grond van menslievendheid, daar zij van' oordeel is, dat voortzet ting van de proeven schadelijke ge volgen voor de mensheid zal hebben. In meestal welingelichte kringen te Londen is donderdag verklaard, dat Groot-Brittannië waarschijnlijk het Japanse verzoek tot afgelasting van de reeks kernproeven, die deze winter ge nomen zullen worden, zal afwijzen. Zowel de zeven westelijke landen als Syrië hebben zich op voorstel van Indonesië bereid verklaard hun resolutie over het Turks-Syrischa geschil in te trekken Zoals bekend, had het westen voorgesteld da bemiddeling van Hammarskjoeld in te roepen, terwijl Syrië een com missie van onderzoek wenste. Syrië zal wel om handhaving van de kwestie op de agenda vragen. De voorzitter cvan de assemblée, Sir Leslie Munro, zei er zeker van te zijn, dat de assemblée deze gang van zaken als een bevredigend resultaat van het debat beschouwt. Beschieting Volgens een officiële woordvoerder van de Syrische regering hebben de Turken het Syrische dorp Kuneitra een half uur lang beschoten. De woordvoerder zei dat de Syrische po litie en burgerwacht zich onmiddellijk naar het dorp begaven. Hij maakte geen gewag van doden en gewonden. De woordvoerder verklaarde voorts, dat vier Turkse vliegtuigen en een niet geïdentificeerd buitenlands toe stel donderdag onafhankelijk van el kaar het Syrische luchtruim hebben geschonden. Hij gaf voorts een verklaring uit waarin wordt gezegd dat president Eisenhower van de V.S. en presi dent Macmillan van Groot-Brittan- nië op hun besprekingen te Was hington besloten hebben nieuwe stappen tegen Syrië te ondernemen. Russische hulp De uitvoering van de projecten, die zijn voorzien in het Syrisch-Russische akkoord voor economische en techni sche samenwerking, zal omstreeks De persdienst van de Oostduitse re gering heeft bekendgemaakt, dat de minister van staatsveiligheid, Ernst Wollweber, onmiddellijk zal. worden vervangen door zijn plaatsvervanger Erich Mielke. Volgens de bekendma king, die door het Oostduitse persbu reau ADN is gepubliceerd, heeft Woll weber om gezondheidsredenen ontslag gevraagd. DE NIEUWE bepaling, dat in de be bouwde kom niet harder gereden mag worden dan 50 km per uur is gisteren in ons land van kracht geworden. Terwijl iedereen dus wist, dat de poli tie overal strenge controle zou uitoefe nen op de snelheid van auto's, motoren en bromfietsers zijn er in verscheide ne steden en dorpen toch nog proces sen-verbaal uitgedeeld. Over het alge meen echter is er geen reden tot kla gen, want menig weggebruiker liet zich niet verleiden tot het nemen van risico's. IN ZEELAND GEEN BEKEURINGEN IN ZEELAND zijn voor zover de politiële berichten onze redactie tijdig bereikten geen bekeuringen voor te snel rijden uitgedeeld. In Middelburg en in bijna alle plaatsen langs de rijksweg en belangrijke andere wegen is scherp gecontroleerd, maar alle weggebruikers bleken op hun qui- vive. De meeste politiemensen, ook die te Middelburg, hadden opdracht de overtreders direct te bekeuren, maar het bleek niet nodig. De verkeerspoli tie, die met speciale snelheidsmeter^ patrouilleerde, behoefde evenmin op te treden. In Goes werd niet gecontroleerd, omdat nog niet alle borden op de juis te plaatsen bleken te staan. Bovendien wilde men eerst de weggebruikers een behoorlijke kans geven aan de nieuwe regeling gewend te raken. Naar schatting zijn in de hoofdstad slechts enkele tientallen bekeuringen uitgereikt aan overtreders van de nieuwe bepaling. Er was evenwel geen verandering merkbaar in het stadsver keer. Alles ging zijn gewone gang. Het is overigens praktisch onmogelijk om een hogere snelheid dan vijftig te ha len. In Den Haag viel de schade ook nog al mee. Een enkele maal moest een waarschuwing worden uitgedeeld. Wel zijn er bekeuringen gegeven, wanneer men tachtig of harder reed in de bin nenstad. In Eindhoven moest vijf maal een bonnetje worden uitgeschreven en Utrecht kreeg hetzelfde aantal. Gro ningen gaf een getal van vijftien te zien. In Rotterdam kregen veertig automobilisten een bekeuring. Rome is zich al volop aan het voorbereiden op de Olympische Spelen, die in 1960 In de eeuwige stad zullen worden gehouden. Deze foto toont de oude wijk Villa Glori, welke plaats zal ma ken voor het Olympische dorp. Op de achtergrond het koepel vormige gebouw dat tijdens de spelen zal worden gebruikt. Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen heeft de commandant van het wapen der koninklijke marechaus see te 's-Gravenhage aan de procu reur-generaal te Amsterdam verzocht „het onderzoek inzake het verkeers ongeval in de gemeente Harmeien overkomen aan majoor K. te doen ge schieden in volledige samenwerking van de koninklijke marechaussee en de rijkspolitie, waardoor zelfs de schijn van gebrek aan objectiviteit zal worden voorkomen". De procureur- generaal heeft aan dit verzoek onmid dellijk voldaan, zodat het gemeen schappelijk onderzoek reeds in volle gang is. twee miljard Syrische ponden (bijna 2,2 miljard gulden) kosten, zo heeft de voorzitter van de Syrische raad voor economische ontwikkeling op een persconferentie meegedeeld. De beoogde projecten zullen in ze ven jaar wórden uitgevoerd. Het na tionale inkomen van het land zal dan van anderhalf miljard tot twee en een half miljard Syrische ponden stijgen, terwijl het inkomen per hoofd van da bevolking van 365 pond (390 gulden) tot meer dan 625 pond (670 gulden) per jaar zal toenemen. Men heeft de enorme portretten van Russische leiders, die deze week aan de voornaamste gebouwen in Moskou waren bevestigd, i.v.m. de herdenking van de bolsjewistische revolutie op 7 november a.s., verwijderd. Er waren o.m. portretten bij van maarschalk Boelganin, Mikojan en verscheidene andere leden van het partijpresidium. Er was echter geen afbeelding bij van maarschalk Zjoekof Men heeft evenwel de portretten van Lenin niet verwijderd. Als er geen af beeldingen van de Russische leiders op de herdenkingsfestiviteiten te zien zul len zijn, betekent dit een breuk met de traditie op dit punt. Het is mogelijk dat men opdracht heeft gegeven tot verwijdering van da portretten om voortijdig commentaar van het publiek over de toekomst van Zjoekof te voorkomen. Men heeft meer dan 40 miljoen afbeeldingen van aanplakbiljetten, portretten enz. laten drukken, die gebruikt zullen worden bjj de herdenkingsfestiviteiten. Minister Mansholt naar Rome Minister dr. S. L. Mansholt zal als hoofd van de Nederlandse delegatie het eerste deel van de negende confe rentie, de algemene ledenvergadering van de voedsel en landbouw organisa tie F.A.O. te Rome bijwonen. Dr. Mansholt vertrekt 3 november en wordt omstreeks 10 november in ons land terug verwacht. De conferentie, die eens in de twee jaar bijeenkomt, wordt van 2-23 november 1957 gehou den. Verwacht wordt dat onze be windsman in de loop van de volgende week tot de conferentie het woord zal richten. President Nasser van Egypte zal in het komende voorjaar een bezoek brengen aan de Sowjet-Unie. De Egyptische opperbevelhebber, generaal Abdel Hakim Amer, is vrij dag in Moskou aangekomen. Hij werd bij - zijn aankomst begroet door da nieuwe Russische minister van defen sie, maarschalk Rodion Malinofski en de bevelhebbers van de Russische vloot en luchtmacht. Snelheidsmaniakken Een aantal automobilisten ta Stadskanaal heeft gisteren zijn misnoegen uitgedrukt over het in werking getreden voorschrift in zake de mammum snelheid. In traag tempo en onder luid ge- claxoneer werd een rit door Stadskanaal gemaakt, waarbij borden met slagzinnen werden meegevoerd, die de ontevreden heid over de maximum snelheid van 50 kilometer uitdrukten. (Ingezonden meedeling adv.) HAZET FA BRIEKEN TE ZEVENBERGEN

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1