IN „BEURSPLEIN 5" KLOPT HET HART VAN DE NEDERLANDSE GELDWERELD Vermeulen nam afscheid Internationale vakbeurs voor woninginrichting Uitdrukkingen als,50 mij 70'en,jepze' geven beurshandel een speciaal cachet Amelink ten grave gedragen BAAYENS „Als de Russen komen" kan beurskracht niet uitblijven VLJSSJNGEN ZIERIKZEE De speciaalzaak toot uw Bril Nederlanders besteedden daaraan bijna 600 miljoen in 1956 Zaterdag 2 november 1957 ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 12 (Van één onzer verslaggeefsters) Donderdagmiddag werd de heer H. Amelink, oud-secretaris van het C.N.V., door vele van zijn vrienden uit de Christelijke vakbeweging en de Anti-Revolutionaire Partij naar zijn laatste rustplaats gebracht. De plechtigheid op de algemene begraafplaats te De Bilt werd o.m. bijgewoond door vrijwel alle bestuursleden van het C.N.V., door de heer J. van Welie, secretaris van Int. Chr. Vakverbond (waarvan de overledene een van de oprichters was) en door prof. dr. L. W. G. Scholten, die het Centraal Comité en de Tweede Kamerfractie van de A.R.P. vertegenwoordigde. Inderdaad, de oudste ter wereld want denkt u eens in, reeds in het begin van de 17e eeuw werd er in Amsterdam handel gedreven ten tijde van de Verenigde Oost-Indische Com pagnie. Maar toen was er nog geen beursgebouw, toen waren er nog geen makelaars, hoekmannen, commissio nairs en hoe deze mensen in het beurs- leven ook mogen heten. Men dreef toen geen handel in effecten, aande len of obligaties, toen waren het de zogenaamde „actiën" en dat geschied de zo gewoon op straat, of onder de luifels van de winkels~in de Warmoes- straat. Toen reeds bleek deze handel zeer tot de verbeelding van het han delsvolk in Nederland te spreken. Lang duurde het niet, of Amsterdam werd het centrum van deze handel.De bankiers gingen zich ermee bemoeien. Men ging leningen verstrekken, zelfs aan buitenlandse vorstenhuizen en dit alles werkte mee om Amsterdam te maken tot het grootste financiële cen trum in het toenmalige Europa en zelfs op de wereld. De handel, vooral in obligaties, heeft tijdperken van zeer grote bloei gekend en in 1787 werd de oprichting van het „Collegie tot Nut Obligatiehandels" een feit. In 1833 kwam daar de nieuwe „Handelssocië teit" nog bij. Uit een fusie van deze beide instellingen werd het Algemeen Beurscomité gesticht, waaruit in 1876 de Vereniging voor de Effectenhandel ontstond, die thans nog bestaat en eige nares is van het Beursgebouw op het Beursplein. Dit alles werd ons verteld door Drs. D. J. van Dissel, public relations-ma nager van de Amsterdamse Effecten beurs, toen wij door hem in de Effec tenbeurs werden rondgeleid. 2300 Fondsen De steeds sneller wordende indu- etrialisatie heeft het huidige handels systeem in de Effectenbeurs bepaald. Overheid en bedrijven hadden geld nodig, veel geld, en niemand kon dit geven, derhalve werden de spaarders, „Jan Publiek" ingeschakeld door mid del van de banken. De aandelen, zoals wij ze thans kennen, de obligaties etc. ontstonden en hierin wordt nu, vaak bedrijvig en driftig, handel gedreven. Winsten worden geboekt, soms heel hoge, verliezen worden geleden soms grote kapitalen, maar midden op het Damrak klopt het hart van de Neder landse geldwereld, daar wordt het ka pitaal gevormd en verhandeld ten be hoeve van het bedrijfsleven, ten be hoeve van de overheid, ten behoeve van de spaarders. Het aantal fondsen Ui gegroeid, enorm gegroeid zelfs, en Set aantal, dat op de Beurs verhan deld wordt, bedraagt thans ruim 2300. En hoewel Amsterdam reeds lang de eerste plaats in het wereldhandelsver- keer heeft moeten afstaan na Lon den heeft „Wallstreet" in New York nu deze plaats overgenomen heeft de Effectenbeurs aan belangrijkheid niet ingeboet, wellicht nog gewonnen. Telefoons roodgloeiend Bent u in het bezit van een aandeel, een obligatie? Heeft u het aangedurfd, Uw kleine kapitaal in effecten om te zetten? En heeft u nog een klein som metje op de bank achtergehouden voor het idee van „Je kunt nooit weten" en wilt ,u dit aandeel verkopen? Best, dat kan. O, woont u in Middelburg en vindt u het te ver om naar de beurs te reizen? Het is niet nodig en u zoudt beslist niet verder komen dan de ga lerij voor de bezoekers, al moeten wij u direct zeggen, dat het een enerve rend gezicht is deze handel te mogen gadeslaan. Maar geeft u uw bank even een seintje de bank verkoopt het voor u. De bank geeft een seintje naar haar contactman in de beurs, telefonisch, Want er zijn onnoemelijk veel telefoons op de begane grond, waar de handel zich afspeelt. U verkoopt en noemt de prijs, de bankbediende belt naar Am sterdam, geeft opdracht tot verkoop aan haar bediende daar, die rent naar uw „hoek" de oppervlakte van de ruimte waar de handel zich afspeelt is verdeeld in 82 hoeken en roept „70 u 50" en houdt het beursboekje in zijn hand geklemd. Dan klinkt een andere stem „Mij ze", twee potloden glijden over het papier en noteren in het beursboekje: uw aandeel is verkocht en het geld krijgt u minus de provisie wel thuis, want al wordt er dagelijks van 8 tot 12 miljoen gulden in de Ef fectenbeurs omgezet, een bankbiljet of harde gulden ziet u er niet, de afreke ning volgt later wei. O, heeft u geen Unilevertje, geen AKU-tjeof geen KL M-tje, is uw aandeel niet direct een courant fonds, dat in de „open hoek" wordt afgehandeld? Geen nood, de hoekman staat in de hoek, waar uw aandeel thuishoort, hij krijgt van uw bankbediende de opdracht tot verkoop, maar heeft nog geen koper, hij wacht rustig af, tot er een komt, geeft die niet wat u vraagt, nog geen nood, er komen meer aanbiedingen om te ko pen en te verkopen, de hoekman no teert ze en vereffent de bied- en laat- prijzen zo, dat u voor uw aandeel slechts iets minder of iets meer beurt dan u dacht. Is het begrijpelijk, dat de telefoons roodgloeiend staan en rekent u daarbij nog eens het telefonisch verkeer met het buitenland! Aandelen, hier voor een lage koers gekocht, kunnen in het buitenland op datzelfde ogenblik twee punten, drie punten meer waard zijn en dan zit er door een internationaal telefoontje een aardig sommetje voor u in. Tweeërlei functie In totaal, wij schreven het reeds, zijn er liefst 2300 fondsen op de Beurs, die gezamenlijk een kapitaal van 30 miljard harde guldens vertegenwoor digen. Mocht hieruit nog niet duide lijk genoeg de belangrijkheid van de Amsterdamse Effectenbeurs blijken, dan staat daar in de eerste plaats de functie van de Beurs als bemiddelaar Rechts op de foto Beursplein 5", waar dagelijks voor miljoenen guldens wordt omgezet. Links de toren van de Koopmansbeurs. bij het verstrekken van kapitaal. Fei telijk betekent dit, dat de Beurs eigen lijk een groot reservoir is, waarin het spaarkapitaal van de grote en kleine spaarders zit, welk kapitaal kan wor den verstrekt aan de overheid, of aan het bedrijfsleven voor produktiedoel- einden. Hadden een Philips, en AKU, een Kon. Olie kunnen uitgroeien tot dergelijke wereldbedrijven, als zij nu 'zijn, zonder het spaargeld van de klei ne spaarder? Dat er zoveel spaargeld op de Beurs komt, ligt eenvoudig in een tweede belangrijke functie van de Beurs: de dagelijkse mogelijkheid tot verkoop van effecten. Want ook de spaarder, die zijn geld niet voor lange termijn wenst vast te leggen, kan effecten be zitten. Het is toch mogelijk, zodra hij behoeft aan dit geld heeft, zijn effec ten te verkopen via de Beurs en daar voor baar geld terug te ontvangen. Kan niet missen Men is wellicht geneigd te denken, dat er met het eenvoudig noteren van ver koop en inkoop in de beursboekjes on regelmatigheden kunnen gebeuren. Maar niets is minder waar. Niemand, tenzjj hij bij de Vereniging van de Ef fectenhandel is aangesloten, heeft recht van toegang tot de beurs. Een aanvraag daartoe kan worden ingediend, maar dan moet men eerst 20 handtekenin gen op papier hebben van makelaars of commissionairs, die reeds op de Beurs hun handel plegen te verrich ten. En deze zullen beslist geen man in hun kring halen, waarvan wordt ge zegd, dat hij zijn beloften niet nakomt. Daarnaast moet u dan nog een lief borgsommetje betalen! De handel is dus safe en kan niet missen in de doelmatigheid daarvan. Uw hart en dat van Eisenhower Wij leefden in de stellige overtui ging, dat alle hartziekten voor ieder een hetzelfde zijn. Maar wij hebben ons bij ons bezoek aan de Effecten beurs van deze dwaling bekeerd. Want de hartkwaal van Eisenhower is voor de Effectenbeurs van veel meer belang dan uw hartziekte of die van ons. Neemt u maar eens 'n kijkje in het koersverloop van aandelen van de wereldbedrijven. Niet zo gauw was de hartziekte van president Eisenhower bekend, of de koersen daalden met enorme sprongen. De grafiek van de koersen liep praktisch lijnrecht naar beneden. Dit gebeurt niet alleen by een hartziekte van Eisenhower, maar bij elke politieke omwenteling in het wereldbeeld zoals de strijd om het Suezkanaal, de ziekte van Eden, zijn aftreden enz. enz. Als u plotseling van uw buurman hoort „De Russen komen", dan heeft u ook liever harde guldens in uw han den dan een papier, waarop staat dat u een aandeel heeft in een of andere scheepvaartmaatschappij, nietwaar. „Als dan de'Russen komen" dan volgt er natuurlijk een enorm aanbod van aandelen en obligaties en er zijn prok- Dagelijks geeft 't „Zeeuwsch J Dagblad" een beursoverzicht. i Voor sommigen is dat een duister geval. Hoe komen al die i gegevens tot stand? Daarom heeft i één van onze medewerkers eens i 1 op „de Beurs" rondgekeken. Hij 1 l vertelt in bijgaand artikel, hoe het er toe gaat. tisch geen kopers. Dan daalt de koers natuurlijk met sprongen en dan kan er een beurskrach ontstaan, zoals die ook in 1929 bij de algemene malaise ontstond. Dan blijft weliswaar het „hart" van de Effectenbeurs kloppen, maar de regelmatige „tik" is er dan volkomen uit. Een imponerend beeld van de wijze waarop het „heet" op de Beurs kan toegaan. Na het aan schouwen van dit „spektakel" klinkt het vreemd in de oren als men verneemt, dat de handel op de beurs „rustig" was. Radio en1>ezoek Enorme bedragen zijn reeds door middel van de Effectenbeurs in handen gekomen van hen, die hun bedrijf wil len uitbreiden, die nationale en inter nationale belangen behartigen. Ook als een klein bedrijf zijn vleugels uit wil strekken, komt er heel wat kijken: deskundigen onderzoeken de financiële status en als aan nog vele voorwaar den is voldaan, dan komt zelfs de mi nister er bij te pas om zijn toestem ming door een handtekening te doen blijken. Neem nu eens de woningbouw. Daar zijn toch enorme kapitalen mee ge moeid, dat weet iedereen. Vanwaar komen die kapitalen? Van de Effec tenbeurs grotendeels. In 1952 b.v. 750 miljoen gulden. In de aula sprak de heer K. de Boer als 2e voorzitter namens het C.N.V. (de voorzitter, de heer M. Ruppert, vertoeft momenteel in Ge- nève) een kort woord ter nagedach tenis, waarin hij de heer Amelink, één van de drie grote figuren noemde die de Christelijke vak beweging vorm en gestalte hebben gegeven. „Wij eren Amelink als een groot Bij een persconferentie verklaarde de heer B. van Baren, voorzitter van de Centrale Bond van Meubelfabri kanten, dat de import van meubelen van 1953 tot 1956 van 2.6 miljoen is gestegen tot 16.3 miljoen gulden. De voornaamste oorzaak hiervan is waar schijnlijk, dat de Nederlandse indu strie niet in staat was, de toegenomen vraag te bevredigen.. Het is noodzake lijk, dat de Nederlandse industrie haar concurrentiepositie verstevigt, vooral in verband met de komende Euro- markt. Verdere kostprijsstijgingen zijn dan ook zeer gevaarlijk, maar wanneer het voorlopig rustig blijft op het gebied van lonen en prijzen zal de meubelindustrie de gelegenheid krijgen, haar produktiviteitsverbete- ring om te zetten in prijsverlagingen. Dit jaar bestaat de Stichting Pro paganda Woninginrichting vijf jaar. Waarschijnlijk is het voor een groot deel aan de activiteiten van deze stichting (o.a. de Tiendaagsen voor de Woninginrichting die zij ieder jaar organiseert) te danken, dat het totaalbedrag, dat de Nederlanders voor woninginrichting besteden, dat in 1953 nog maar 375 miljoen gulden bedroeg, in 1956 al was opgelopen tot 575 miljoen. Op het ogenblik houdt de Stichting zich bezig met de betekenis, die de zogenaamde „motivational research" in de naaste toekomst voor ons land kan krijgen. In Amerika wordt aan dit onderzoek naar de beweegredenen, Ncd. Christen Vrouwen Bond „Een mens zoals u en ik", was de titel van het onderwerp, waarover de heer J. Suurmond, Reclass. ambtenaar te Middelburg, sprak op de maande lijkse vergadering van de N.C.V.B. Deze vergadering stond onder lei ding van de pres. mevr. G. H. Holt- huis-v. d. Broek. De eerstvolgende ver gadering is vastgesteld op dinsdag 26 november a.s. waar dan de heer en mevr. Sonke zullen spreken over het onderwerp „Op bezoek op het Jongens- Internaat Joha Nieuw Guinea". bracht zal worden met in achtneming van de belangen der betrokken leden en de bonden. De nieuwe voorzitter, de heer J. M. Harthoorn, zag in de naaste toekomst ook nog grote veranderingen voor de vakbeweging, vooral in verband met het tot standkomen van de Euromarkt. Namens het centraal bestuur sprak de secretaris, de heer A. Niemantsver- driet, de scheidende voorzitther toe. Ook de 92-jarige vader van de heer Vermeulen was aanwezig. Namens het C.N.V. werd 's morgens door de heer C. J. van Mastrigt en 's middags door de heer AR. Borstlap het woord ge voerd. man in de Christelijke vakbeweging, als een figuur, die ons ook op dit moment nog veel te zeggen heeft. Gods genade vertroost ons bij het verlies van deze man en deze troost moet het ons mogelijk maken, om in dezelfde geest te blijven arbeiden, van waaruit ook Amelink gewerkt heeft", aldus de heer De Boer. De heer J. Nieuwenhuis sprak na mens de Christelijke Bond van werk nemers in het textiel- en kleding bedrijf „Unitas". Hij memoreerde da belangrijke plaats die Amelink heeft ingenomen in de beginperiode van „Unitas". „Het is voor een groot deel zijn arbeid, die de bond heeft gemaakt tot wat hij nu is", verklaarde spr. „De laatste jaren heeft hij ons als erevoorzitter vele waardevolle advie zen gegeven en wij zijn dankbaar, dat wij zulk een persoonlijkheid in ons midden hebben mogen hebben". Nadat de kist, waarop een krans lag van de Zwitserse Christelijke vak beweging, naar de groeve was gedra gen, las ds. A. Keyser, Gereformeerd predikant te Utrecht, enkele Schrift gedeelten, waarna hij het Onze Vader bad. Daarna werd het lievelingslied van de overledene,- „Nooit kan 't ge loof te veel verwachten", gezongen. De oudste zoon van de heer Amelink, de Kol. der Marechaussée H. Amelink, sprak een woord van dank. R ETRANCHEMENT Voor Kinderzorg. Voor Kinderzorg t« Middelburg werd in het 3e kwartaal van 1957 voor een bedrag van ƒ45,21 gecol lecteerd. Voor het kind. Leerlingen der O.L.- school school verkochten voor een be drag van 145,aan kinderpostzegels en kinderkaarten. Cefa presenteert de film „De open deur" Vanavond zal de Zierikzeese afde ling van de Chr. Filmactie (Cefa) in het Hervormde Verenigingsgebouw de film „De Open Deur" worden ver toond (toegang 15 jaar), handelende over verwaarloosde jeugd. De film, die ontroert en warmte uitstraalt, heeft 'n goed en verantwoord beeld van de adoptie en het geluk van het verwaar loosde kind. Een rolprent, die een gang naar het verenigingsgebouw zeker waard is en die wij dan ook van harte aanbevelen. De heer H. Krijt nam afscheid van Chr. Ulo Schoolbestuur, ouders, collega's en leerlingen van de Chr. Uloschool te Zierikzee hebben in het Hervormde verenigingsgebouw afscheid genomen van de heer H. Krijt, leraar aan deze school, en diens echtgenote, wegens 'n benoeming in gelijke functie te Steen- wijk. Bij het betreden van de overvolle zaal bood een der leerlingen, Mijnie Boot, mevr. Krijt bloemen aan, waar bij Corrie van Dongen namens alle leerlingen een fraaie bureaulamp voegde. Namens de oud-leerlingen offreer den Jopie Braai en Gré Stouten een bloemstuk en een wandtegel. De heer J. W. v. d. Doel sprak woor den van lof en waardering voor het werk en de toewijding van de heer Krijt. Hij bood een auarel aan van een der Zierikzeese poorten. Verder voerden nog het woord: da heer K. T. Postma (namens collega's en leerlingen), onder aanbieding van een serie studieboeken, Cor Olreë (die namens de 3e klas een foto-snijappa- raat aanbood) en het hoofd der school, de heer J. C. Spaans. De leerlingen vulden de middag verder met een bont program van zane en toneel, waarna ds. Bezemer de feestelijke bijeenkomst op gebruike lijke wijze sloot. De heer Krijt wordt tijdelijk opge volgd door de heer R. van Druten, waarnemend hoofd van de Chr. lagere school te Zierikzee. De belangrijkheid van de Effecten beurs blijkt nog op andere wijze. Me nige politieke partij zou jaloers zijn op de zendtijd, die de Effectenbeurs wekelijks heeft. Tot drieëntwintigmaal toe worden er in een normale week radiouitzendingen aan de Beurs ge wijd en als u afstemt om vijf minuten voor twee, dan staat u viermaal per week rechtstreeks in verbinding met het kleine kamertje in het beursge bouw en komen koersen van „Beurs plein 5" zo bij u de huiskamer in. Wilt u eens een bezoek aan deze Beurs brengen? Dat kan. Duizenden mensen zijn u reeds voorgegaan en hebben gekeken naar het fascinerende gedoe van de arbitrageanten, make laars, commissionairs, daghandelaren etc., naar het geren van de bedienden naar hun telefoons, naar de heftig ge sticulerende gebaren, waarmee kopers en verkopers hun waren als het ware aanprijzen, naar de snelle notities ln de beursboekjes. De Beurs organiseert op verzoek deze rondleidingen en u komt gegarandeerd tevreden thuis, met in uw gedachten een enerverend schouwspel van aanbod en vraag, van bieden en laten, van winst en verlies, met daarboven het beeld van Mercu- rius, de enige, die bij dit schouwspel onberoerd blijft.C. van Veen Jr. De heer H. J. Vermeulen, die zich gedurende meer dan 36 jaar heeft ge geven aan de organisatie van de Chris telijke beambten (kantoorbedienden e.d.), waarvan veie jaren als voorzit ter, heeft gisteren met een druk be zochte receptie afscheid genomen van de Nederlandse Christelijke Beambten- bond. Wat gisteren tijdens de receptie bij zonder trof en wat de betekenis en het werk van H. J. V. typeerde, was, dat de bezoekers lang niet overwegend mensen waren van de werknemers vakbeweging. We zagen talrijke verte genwoordigers uit de middenstandsor ganisaties. Zowel de voorzitter als de secretaris van het hoofdbedrijfschap detailhandel waren aanwezig en ook de politici ontbraken niet. Ingezonden Meded. (adv.) U^OPTIEK J. H. V. is een autoriteit geweest op velerlei terrein. Hij was vakbondslei der en volbracht samen met de mid denstandsorganisaties ook enorm veel werk voor de vakopleiding (o.m. in de kruideniers-, textiel- en schoenen branche), hij was werknemersvoorzit ter' van de bedrijfsvereniging detail handel-ambachten en droeg zeer veel bij aan de totstandkoming van het hoofdbedrijfschap detailhandel en de Raad voor het midden- en kleinbedrijf. En daarbij was en is hij raadslid van de gemeente Amsterdam namens de A.R.P. De betekenis van deze figuur sprak gisteren duidelijk uit de vele loftoe- spraken van verschillende zijden. In een dankwoord verklaarde de heer Vermeulen, dat zijn grote leer meesters in de vakbeweging waren ge weest G. Baas Kzn, J. Nauta en K. Kruithof. 's Morgens had in de meer intieme kring van de organisatie reeds het af scheid plaats gehad. In zijn afscheids rede memoreerde de heer Vermeulen het werk in de afgelopen 36 jaar en voerde hij een bijzonder warm plei dooi voor de verwerkelijking van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Hij sprak de hoop uit dat de be- drijfsgewijze organisatie ook in de toe komst nog verder tot uitvoering ge- Het bronzen beeld van Mercurius, de Latijnse god van de handel, kijkt van de galerij van de Amsterdamse Effectenbeurs af neer op het drukke geroezemoes beneden. Zes- tot zevenhonderd mensen dwarrelen dooreen, gesticuleren druk en praten, neen schreeuwen tegen elkaar, om zich verstaanbaar te kunnen maken. Doch Mercurius ziet dit alles onbewogen aan hij is immers het symbool van de handel en zelfs van het plotse linge „ping.dat om klokslag kwart over één klinkt, schrikt hij niet. En plotseling verandert het beeld voor de toeschouwer op de galerij in de zaal beneden hem. Prompt na de „ping" vormen zich in verschillende hoeken groepjes, soms ook midden in de zaal; het gesticuleren wordt nadruk kelijker, het praten luider, het geroezemoes zwelt aan tot een machtig fortissimo en slechts de zeer scherpe toehoorder kan vernemen, wat men tegen elkaar schreeuwt: „70 u 50" of „60 mij 100" en dan plotseling „Jepze" ofte wel „Je hebt ze". Vlie gensvlug glijdt een tweetal potloden over de beursboekjes. De koper en verkoper haasten zich weg, naar een andere hoek, waar het spel opnieuw begint. Een gedrang van belang ontstaat plotse ling in de Oliehoek, terwijl de K.L.M.-hoek plot seling leeg is, even later is het andersom; maar het geroezemoes duurt voort. Papiertjes dwarre len binnen bij de Guidebank, het gebouwtje mid den in de beurszaak Slechts wanneer het rumoer wat zachter wordt, kan men het getik van de tik- kerdienst horen en verschijnen voor de toeschou wers de eerste en tevens openingskoersen op de band, bijv. Kon. Olie 197.60, K.L.M. 120.60, Phi lips 294, en zo gaat het verder, tot half drie. Dan sluit de beurs en verstomt het geroezemoes. Nog steeds staat daar dan Mercurius, stil en onbeweeg lijk, ook al zou in de afgelopen vijf kwartier de grootste beurskrach van de geschiedenis hebben plaatsgehad. De hoeklieden en hun bedienden, die vaak naar de telefoons rennen, om opdrachten te ontvangen, of orders te geven, staken hun gerèn en er valt een onwezenlijke stilte over de Amster damse Effectenbeurs, de oudste effectenbeurs ter wereld, 'waaruit de georganiseerde effectenhandel is ontstaan. Voor het eerst zal de Vakbeurs voor Meubelen en Woningtextiel, die van 4 tot en met 9 november in Utrecht voor de zesde maal wordt gehouden, internationaal zijn. Er zullen 261 firma's vertegenwoordigd zijn. Van de 190 inzendingen op het gebied van meubelen komen er vijf uit Duitsland, terwijl de 41 firma's, die met woningtextiel op de beurs verschijnen, produkten zullen» tonen uit Nederland, België, Duitsland, Engeland, Italië, de Verenigde Staten en Zweden. De totale expositieruimte heeft een oppervlakte van 15000 vierkante meter. die de consumenten kunnen hebben, om bepaalde artikelen te kopen, door de industrieën jaarlijks al 12 miljoen dollar uitgegeven. Deze interessante jonge wetenschap, die wordt beoefend door sociologen, psychologen, antro pologen, psychiaters en psychoanaly tici, onderzoekt de aard en de oorzaak van de psychologische obstakels, die de verkoop in deze tijd van voorspoed veel meer bemoeilijken, dan de obsta kels op economisch of financieel ge bied.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 12