Grote Phoenix heren- of damesrijwiel naar keuzé ter waarde van 250— spelregels van deze grote Puzzle-wedstrijd 1 L L L U L L Alle leden mogen hun ruilwaar weer inzenden yjurtc*/ BACH - BRAHMS - WOLF Zeeuwse najaarspuzzle-wedstrijd Nieuwe Engelse lichte bedrijfswagen (800 serie) ZEEUWSCH WEEKEND Pagina II! Een wedstrijd met ruim driehonderd prijzen De hoofdprijs is: Hieronder volgen de Gelezen in AHOEkE BLADEN Niet objectief - er zijn geen betere JkutlPS Tere huid? etswnvo. Badydernweep POSTZEGELR UILBEURS dames mode schoenen GEVRAAGDE RUIL WA Aft PUZZLE No. 2 WAAR U AAN MOET DENKEN t ■4 Zaterdag 2 november 1957 Compleet met „Nordlicht" lamp, jasbeschermer, slot, enz. Beschikbaar gesteld door Phoenix Rijwielenfabriek, Alb. Schootstra te Leeuwarden. Voorts: vulpennen, dozen luxe post, vulpotloden, mooie foto-kalenders voor 1958, romans, fototoestellen, electr. strijkijzer, dames- of herenpolshorloge, enz. We kunnen niet alle 325 prijzen opsommen, maar hier volgt wel een bloemlezing van de prijzen, die voor deze wedstrijd beschikbaar zijn gesteld: Rotanfauteuil, Rotanhuis, Langeviele, Middelburg. Reis-etui, Lederwarenhuis Byou, L. Delft, Middelburg. Twee damespotloden, Kon. Rotterd. Lloyd, Rotterdam! Verona-aansteker, Ned. Chr. Reisvereniging, Den Haag. Grote luxe doos sigaren, Sigarenfabriek „Gulden Vlies" Tilburg. Végé Levensmiddelenpakket ter waarde van f25. fa.Maljers en Zn., Middelburg. Luxe damestas, Wed. Visser, Papegaaistraat, Goes. 1 paar renschaatsen, Fa. Nooitgedacht en Zn., IJlst. Huisapotheek, Fa. Van der Rest, Kerkstraat, Goes. 10 dozen luxe post, Kon. Papierfabrieken Van Geider Zn, Amsterdam. 1 paar Pantoffels, Fa. J. Allewijn en Zn, Middelburg! Toilettas, Parfumerie Van Biemen, Goes. Waardebon van f25.Magazijn Nieuw England, L. Delft, Middelburg. Waardebon van f 10.Kledingmagazijn Van Loo, Middelburg. Waardebon van f 10.Fa. Gerritsen, Kerkstraat, Goes. Phylodendron met sierpot, Kwekerij M- H. Dekker, Middelburg. 3 zakspiegels en 3 zakportefeuilles, Alg. Friesche Le vensverzekering mij en De Groot-Noordholl. van 1845. Fietslantaarn, Rijwielfabriek Phoenix, Leeuwarden. Luxe dames schrijfmap, Ned. Chr. Reisvereniging, Den Haag. Sierlepel, Van den Driest, Gravenstraat, Middelburg. 3 Atlassen Nederland, Tonnema N V., Sneek. Auto op rails, Het Ticohuis, L. Delft, Middelburg. Overgooier voor Baby, De Weefstoel, L. Viele, M'burg. Sierasbak, Bohemia, L. Vorststraat, Goes. 6 Papbordjes, Ligafabrieken, Roosendaal. Foto-album, Piet Vreke, K. Delft, Middelburg. Boek, Boekhandel Elenbaas, Goes. Borduuralbum en 2 uur gratis onderricht naaimachine, Fa. Van Oevelen en Zn, L. Delft, Middelburg. Gratis rijles, Autorijschool Jasperse, Koudekerke. Baddoek, Goedkope Simon, Goes Blikopener, Hoekje van Goes, fa. Broekstra, Goes: 3 paar Hi-Life nylons en 3 paar Danlon nylons, Poley fa. Meeuwsen, Ganzepoortstraat, Goes. Constructor bouwdoos, J van Wuijckhuijse, L. Vorst straat, Goes. Toplin overhemd, Maison Van Westen, L. Vorststraat, Goes. Snoeischaar, Cornelisse, Vlasmarkt, Middelburg. Dames- of herenpolshorloge, Fa. Fabery de Jonge, Goes. Waardebon voor leuke verrassing, Berco, Goes. Autospiegel, fa. Mullié en Kunst, Middelburg. Thermometer, Focus, Opril Groote Markt, Goes. 1 paar „Votha" super Perion dameskousen, Rial, B. Vorststraat, Goes. Ontbijtlaken en 6 vingerdoekjes, Brouwenaar en v. d. Kamer, Lange Viele, Middelburg. 2 gratis rijlessen, Autorijschool' Van Zweeden, Dom burg. Ieder kan aan deze wedstrijd deelnemen. 9 's Zaterdags en 's woensdags wordt een opgave geplaatst. In totaal ver schijnen er 21 opgaven. De laatste opgave wordt geplaatst op 30 novem ber a.s. Indien enigszins mogelijk worden de prijswinnaars gepubliceerd in „Zeeuwsch Dagblad" van 4 december, terwijl de prijzen zullen worden uitgereikt op 5 december a.s. Dat wordt dus een ware St. Nicolaas-ver- rassing. 9 Er zijn gemakkelijke en moeMijke opgaven. Elke opgave wordt van te voren door de jury voorzien van een aantal punten. Deze puntenwaarde varieert tussen 5 en 20 punten. De deelnemer met het hoogste aantal punten ontvangt de hoofdprijs en zo vervolgens. De uitslag van de jury is bindend; daarover kan niet worden gecorres pondeerd. Door het eenvoudige feit van deelname aan de wedstrijd onderwerpt men zich aan de voorwaarden. 9 Oplossingen mogen alleen worden ingezonden met gebruikmaking van het puzzelformulier, zoals dat bij elke opgave in „Zeeuwsch Dagblad" staat afgedrukt. Oplossingen, die zonder gebruikmaking van dit formulier worden ingezonden, worden terzijde gelegd. Indien mogelijk, zullen wij puntenstanden publiceren, zodat alle deel nemers en deelneemsters op de hoogte zijn van de stand van zaken. Alle oplossingen inzenden aan het kantoor van „Zeeuwsch Dagblad" te Goes, Postbus 4 In de linkerbovenhoek van de enveloppe duidelijk ver melden: oplossing najaarspuzzle. De oplossing van onderstaande opgave moet uiterlijk woensdagmorgen 6 november in ons bezit zijn. Ingezonden mededeling (adv.) Radoma KV Tel. 40100 Amsterdam Opgave nummer 13. WOORD-KOPPEL-PUZZLE. i Sm* 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ym Ié 15 6. uitbraaksel van een vulkaan karakter. 7. gil oogvocht. 8. tienpotig schaaldier landman. 9. lans schrijflijn. 10. slaapziekte putemmertje. 11. strijdperk stad in Drente. 12. getroffen maal. 13. stijf verfstof. 14. zangwijs eerste mens. 15. munt in Zweden volk. Op elke horizontale rij staan in het midden twee woorden aan el kaar gekoppeld. De laatste letter van elk woord is telkens de begin letter van het tweede woord. Bij juiste oplossing van de gevraagde woorden ontstaat op de verticale rij in het midden twee namen van wateren in Zeeland. 1. tent lengtemaat. 2. vrouw van Abraham genees heer. 3. in elkaar gevlochten ring van bloemen bekend dierlijk zee gewas. 4. schoorsteenzwart klank. 8. kruipend dier koren. Wij hebben onlangs gewezen op het feit, dat de „officiële" literatuur prak tisch niet wil rekenen met letterkundige arbeid van Christelijke schrijvers. „Friesch Dagblad" legt daarbij de vin ger aan de hand van een feitelijk gege ven: het onderzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over de vrije tijdsbesteding. Onze collega schrijft; „Nu hebben wij de gehele indeling na gegaan op de vraag: zijn de opstellers van de enquête bekend met de Christe lijke lectuur? Dat zou immers moeten blijken uit de voorbeelden, die zij geven. Het antwoord is negatief. Het ,is een zeer hoge uitzondering wanneer als voorbeeld een Christelijk boek wordt genoemd. Wanneer b.v. wordt gesproken over de boeken voor de kinderen, dan worden Kieviet en W. van der Heide wel genoemd, maar de naam van den grootmeester van het kinder boek W. G. van der Hulst wordt als voor beeld nergens vermeld. Als voorbeelden van klassieke romans worden vermeld Dostojewsky, Tolstpj en Multatuli. Zo is het ongeveer op ieder terrein. De eigen oriëntatie van hen, die het onderzoek opzetten en leiden, is uit gesproken eenzijdig gericht. Dat geeft een onvoldoende basis vooi vertrouwen in de resultaten der onder zoekingen." DRIEWEGEN Burgerlijke stand. Ondertrouwd'. G. M. van den Dries, 19 j. en M. Verbrugge, 21 j.; J. de Winter, 27 j. en C. Goense, 26 j.; J. Herrebout, 26 j. en W. van Sab- ben, 22 j. Dat er achter de coulissen van de Engelse Fordfabrieken in Dagenham zeer hard gewerkt is, met name in de Truck- en Bestelwagen sector was reeds in mei van dit jaar bekend geworden toen Ford Dagenham haar nieuwe serie Trader Trucks Introduceerde. Thans produceert Ford Dagenham een van de meest uitgebreide series bedrijfswagens in Europa. In aanslui ting op de Trader Truck-serie intro duceert Dagenham thans n.l. een ge heel nieuwe serie lichte bedrijfswa gens in de 1-ton-klasse bestaande uit een complete gesloten bestelwagen, 'n chassis met of zonder cabine, alsmede een acht a tienpersoons busje. Deze serie lichte bedrijfswagens met frontbesturing is gebouwd volgens een nieuw constructie-principe, waarbij de zelfdragende voorzijde gecombineerd wordt met een stevig chassis, dat voor zien is van dwarsbalken over de volle breedte van de wagen. Dit chassis is opgenomen in de constructie van de bestelwagen en bus en vormt bij de uitvoering chassis met cabine of chas sis zonder cabine een goede onder grond voor de opbouw van speciale carosserieën. De bestelwagen heeft een laadvolu me van 4.9 kub. meter, met een lage laadhoogte. Brede dubbele achterdeu ren, voorzien van een automatische „stop" die ze op 90" of 180° openhoudt maken het laden gemakkelijk; tevens is een extra zijdeur leverbaar. Op deze foto zlot de nieuw* Ford-1958 (voor- en aehter-aaa* zicht) die zich kenmerkt door een geheel nieuw ontwerp van de ca- rosserie, zeer efflciente motoren, een volkomen nieuwe transmissie, alsmede een pneumatische voor* en aehterwlelophanging. De Ford-1958 komt uit met tl model* len, samengebracht in vijf series, t.w. de Fairlane 500, Falrlane, Custom 300, Custom en Station Wagon. Van deze serie is de hier- zij afgebeelde Falrl-ine de meest luxueuse. (Ingezonden mededeling adv.) Het is vandaag de tweede november, zodat alle leden van de ruilbeurs hun ruilwaar weer in mogen zenden. Wij hadden immers afgesproken, dat "ieder lid eenmaal in de maand 25 exemplaren in mag sturen! Er zijn op dit moment 79 leden, want ook deze week meldden zich weer acht nieuwe leden. In verband met het te verwachten groot aantal inzenders zullen wij wel niet iedere inzending nog dezelfde dag af kunnen werken, zodat het antwoord op uw schrijven wel enige dagen op zich zal kunnen laten wachten. Wilt u vooral letten op de nieuwe posttarieven van de P.T.T.? Thans moet u postzegels op uw brief plakken en insluiten ter waarde van twaalf cent! Nu we allemaal weer mee gaan doen aan de ruilbeurs willen we nog een keer de leden een en ander op het hart binden. Vraag zegels die in overeenstemming komen met de door u ingezonden ruilwaar, zodat de waarde van de zegels gelijk kan blijven, anders moet a teleurgesteld worden. Vooral de jongeren gelieven hier aan te denken! Wilt u verder het hieronder staande stukje „Waar u aan moet denken" evea goed doornemen? De namen van de nieuwe leden zyn: mej. X. Noussen, Wemeldinge; Onno de Jong, Goes; Gerhard van der Klis, Zie- rlkzee; Ko Koppejan, Meliskerke; A. P. Scheffers, Schore; I. Krytenburg, Zaamslag; D. J. de Visser, Krabbendy- ke; en Hans Karelse, Goes. Ingezonden Meded. (adv.) SPECIALIST IN Wie de maandelijks verschijnen de catalogi en informatiebladen van de gramofoonmaatschappijen en -winkels doorbladert, verbaast zich over het geweldig aantal nieuwe platen, dat geregeld de wereld ingezonden en verkocht wordt. Verreweg het grootste deel van deze platen bestaat uit „popu laire" platen, slechts een klein ge deelte is gewijd aan serieuze mu ziek. Hoewel wederom slechts een klein deel van deze serieuze pla ten „müsica nova" (moderne mu ziek), „musica antiqua" (oude mu ziek) of „musica exotica" (exoti sche, folklorische muziek) weer geeft, behoeft toch geen enkel terrein van de muziek meer „terra incognita", onbekend gebied te zijn voor de muziekliefhebbers. In ons platenpraatje van vandaag bespreken we eerst twee platen met weinig gespeelde werken van de zeer bekende componisten Joh. Seb. Bacn en Hugo Wolf en daarna een veel ge speeld werk van een zeer bekend com ponist, n.l. de eerste symphonle van Joh. Brahms. 3. S. BACH. Bach is de eerste componist, die „klavierconcerten" schreef, de eerste, die het klavecimbel uit zijn basso- continuo-rol (zijn rol van begelel- dingsinstrument) bevrijdde en het als solo-instrument met orkestbegelei ding liet optreden. Zeven concerten voor één klavecimbel en orkest zijn bewaard gebleven, alle deels bewer kingen van eigen, deels van werken van andere componisten voor andere instrumenten. Verder schreef hij ook concerten voor twee, drie en vier kla vecimbels, het laatste een bewerking van een concert van Vivaldt voor vier violen. Op Deca LX 3152 (33) speelt het en semble van de Bachweek te Ansbach met de solisten Karl Richter, Eduard Milller, Gerhard Aeschbacher en Hein- rlch Gurtner, het orkest in C-majeur voor drie en het concert ln a-mineur voor vier klevecimbels en orkest. De naam Ansbach is voor de Bach- liefhebbers in geheel West-Europa en ver daarbuiten "een begrip geworden. Sinds 1948 wordt daar jaarlijks een Bachweek gehouden, waar door de beste musici met grote toewijding vele Bachwerken uitgevoerd worden en waar bekende musicologen bepaal de aspecten van Bachs muziek be lichten. Het beluisteren van deze plaat zal bij vele muziekliefhebbers het verlangen wekken, in de zomer ook eens een pel grimstocht naar Ansbach te maken en daar „in natura" te beleven, wat men hier in geconserveerde vorm te horen krijgt. Hoe verrukkelijk klinkt al da delijk het allegro van het concert in C; een prachtig geconsrueerd, geniaal ge heel, zoals alleen Bach dit schrijven kon, vertolkt op degelrjk-Duitse en toch be slist niet zwaarwichtige wijze! Niet alle delen bereiken hetzelfde peil; het ada gio van hetzelfde concert bijv. wordt we! eens wat te uitgesponnen, te sub jectief weergegeven. Als geheel echter een plaat, die met zijn parelende klave cimbelklank en zijn mooie strijkerstoon velen vreugde zal brengen. HUGO WOI.F. De Oostenrijkse componist Hugo Wolf (18601903) is eigenlijk uitslui tend beleend als liedercomponist. Als zodanig behoort hjj dan ook tot de al lergrootsten en kan hij genoemd wor den naast Schubert en Schumann. Een liederenrecital zonder liederen van Wolf is tegenwoordig haast niet denk baar. De weinige instrumentaalmuziek die hij schreef, is echter veel mindet bekend en menig muziekliefhebber, die Wolf wat beter wil Ieren kennen, zaï het dan ook zeer toejuichen, dat Phi lips op A 01158 L (33) een opname heeft laten maken van bovengenoemde werken, gespeeld door het New Music Quartet. De Italiaanse Serenade is een prach tig, klein werkje, dat Wolf oorspron kelijk voor klein orkest schreef, maar waarvan hij later een versie voor strijkkwartet schreef. Het is een mi niatuurwerkje, een instrumentaal lied zou men kunnen zeggen, graci eus, geestig, gemakkelijk te begrij pen. Jammer, dat het New Music Quartet er in een te snel tempo wat overheen dartelt. Wanneer de leden van het kwartet zich wat meer verdiept had den in Wolfs liederen, zou het kwartet de fijngevoelige muziek waarscnijniijk met wat meer begrip weergegeven heb ben. Ook het strijkkwartet in d-mlneur," dat als compositie niet overal het ni veau van de Italiaanse Serenade be reikt, krijgt niet altijd een vertolking, die met de geest van het werk overeen komt. BRAHMS. Met de eerste symphonie van Brahms betreden we bekender terrein; het is een van de grootste werken van deze componist en het geeft een goed beeld van Brahms compositie- trant: het is geheel volgens het klas sieke schema gebouwd en is tevens een uiting van subjectieve gevoelens Het Weens Philhamonisch Orkest o.l.v. Jo seph Krips geeft er op Deca LXT 5292 (33) een prachtige vertolking van, geen enkel détail verwaarlozend en toch mer warm gevoel; vooral het eerste deei (un poco sostenuto allegro) wordt buitengewoon meeslepend vertolkt. De technische weergave is, zoals we die bij Decca gewend zijn, aft Dit is de stand tot en met woensdag» morgen. Veel gevraagd worden zegels uit Zuid-Amerika, Midden Oosten, de Fran se koloniën, Portugal, Hongarije, Isra el, Nieuw Guinea, Nederlandse Antillen en Luxemburg en Monaco. Heeft u van deze landen zegels dub bel? Stuur ze dan op! Ook deze week ontvingen wy weer zegels van lezers en tevens enkele Jaar gangen van het postzegelblaadje „Mijn stokpaardje". Hiervoor en voor de ont vangen catalogus van Nederland har telijk dank. Alle goederen zijn naar de bestemde adressen doorgezonden, ter wijl de zegels bij de ruilwaarpot zyn gevoegd, zodat we weer meer keuze kunnen maken. Lezers! Van velen onder u mochten wy reeds een aantal zegels ontvangen. Ook deze week doen wjj weer een be roep op u. Bewaar alle zegels, die naar uw mening voor verzamelaars van be lang kunnen zjjn. D kunt vooral de jon gelui uit Zeeland hiermee een groot plezier doen. We wachten weer vol spanning af. De oplossing en de prijswinnaars van de postzegelpuzzle no. 2. De oplossing luidt als volgt: 1. De bedoelde Wereld Jamboree werd gehouden in 1937. 2. De eerste trein reed in 1839 in ons land. 3. Michiel Adriaanz. de Ruyter werd geboren ln 1607. 4. In 1953 werd de Watersnoodzegel uitgegeven met een toeslag van 10 cent. 5. Bonifatlus werd ongeveer 1250 jaar geleden geboren. 6. Op de ln 1944'45 verschenen se rie zegels komen twee schepen voor. Men moest dus invullen Hr. Mr. De Ruyter of de Nieuw Amsterdam. De prijswinnaars van deze puzzle zijn: 1. P. Polderman, St. Laurens, 5 En gelse en 5 Ierse zegels. 2. Pieter DIeleman, Axel, 8 Australi sche zegels. 3. Will van de Broeke, 's-H. Arends- kerke, 6 zegels van verschillende lan den. De prijzen zijn inmiddels verzonden. 1. 25 geweekte onbeschadigde exem- laren inzenden. 2. U gelieve postzegels met een tota le waarde van 12 cent in te sluiten voor antwoord. 3. Vermeldt u even van welke landen u eventueel zegels terug wenst te ont vangen? 4. Willen degenen, die voor het eerst mee willen doen, vermelden hoe groot hun verzameling is? 5. Vergeet niet uw naam en adres op de enveloppe én op de ingesloten brief te vermelden. 6. Inzendingen moet men richten aan: De Beursmeester, Zeeuwsch Dagblad, Postbus 49, Middelburg. DE BEURSMEESTER. De 27-jarige secretaris van de fede ratie van Algerijnse vakverenigingen in Frankrijk, is zaterdag in Parijs ver moord. Hij was door het nationale be vrijdingsfront van Algerië „ter dood veroordeeld" en hield zich in Frank rijk schuil, steeds van adres verande rend.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 11