Vele kwesties nog in studie en niet alle wensen zijn in te willigen UMJMQU Binnenkort Russische atoom-ijsbreker NEDERLANDERS WERDEN IN DJAKARTA GEMOLESTEERD Is percentage van zestig te gering voor waterschappen Een jaar op zee zonder brandstof r GELUKKIG Anti-Nederlandse campagne wordt door minister geleid „Doodt de Hollanders PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Algera antwoordde Tweede Kamer over Deltaplan Tweede Spoetnik de lucht in ik heb TönZOyh, dekerts! Bijdrage van het rijk in Deltaplan 1 Max. snelheid van 50 km/uur gaat vandaag in Voorstel tot tijdelijke verhoging kinderbijslag Zuidslavische delegatie voor het Kremlin Majoor K. met auto over de kop Maakt Gaillard goede kans Israel van agressie beschuldigd Personeel Britse legatie in Hongarije vrij Arabische Liga steunt Syrië Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg; Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen; Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Temeuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand. f7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3847 Hoofdredacteur: r hagoort Directeur: jacq de Smit Vrijdag 1 november 1957 Open brief aan minister Staf (Zie pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.36 u., onder 17.10 u. Maan op 15.00 u., onder 2.06 u. Hoogwater zaterdag 2 nov.: Vlissingen: 10.15 u. 1.30 m. 22.59 u. 1.63 m. Terneuzen: 10.41 u. 1.48 m., 23.24 u. 1.85 m. Wemeldinge: 11.40 u. 1.09 m., u m. Zierikzee: 11.20 u. 0.92 m,, u. m. (Van een speciale verslaggever) In een rede, die ruim twee en half uur duurde, heeft minister Algera gistermiddag de zeventien leden der Tweede Kamer, die algemene beschouwingen hielden over het ontwerp Deltawet, van antwoord ge diend. Heel vaak moest hij de Kamer vertellen, dat allerlei kwesties nog in studie zijn. Op andere punten moest hij nogal eens laten weten, dat het de regering niet mogelijk is wensen in te willigen. Ook moest hij af en toe verwijzen naar wettelijke regelingen, die nog moeten worden ingediend. En verder was er erg veel „kleingoed", dat de zeer volledige aandacht van de bewindsman had. Hij sprak deze middag atot hij er hees van werd. Duidelijk stelde de heer Algera in de inleiding van zijn rede, dat het ont werp niet alles regelt en zeker niet de gevolgen van de uitvoering van het Deltaplan. Dat daarover in de schrif telijke stukken en nu bij de openbare behandeling veel is gesproken kon de minister waarderen: hier is sprake van belangrijke bouwstoffen voor een toe komstige discussie. In verband met het ontwerp was dat spreken prematuur, maar zeker niet met het oog op de toekomst van Zuidwest Nederland. Geen beslissing Met klem betoogde minister Algera, dat het niet verantwoord zou zijn ge weest met de indiening van dit ont werp te wachten totdat ook de andere wettelijke regelingen in concept ge reed waren (die met betrekking tot de bijdragen en de schadeloosstelling) „Voor vele vraagstukken hebben we nog een zee van tijd en verder zal er over vele problemen, welke het Delta plan tot gevolg heeft, eerst in de toe komst met vrucht kunnen spreken" aldus de heer Algera. Maar hij deed de positieve belofte geen beslissingen te zullen nemen zonder overleg met alle belanghebbenden. Met instem ming citeerde de minister een opmer- king uit een rapport der Deltacom missie van de Ned. Herv. kerk, waarin o.m. gezegd wordt, dat uitgebreide studies omtrent de gevolgen nodig zul len zijn, „opdat de kerk zich niet ver- tille". Wijze woorden" noemde hij de ze opmerking. Zij geldt ook voor de regering en de rijkswaterstaat. „Het is beslist niet mogelijk onderzoekingen voor allerlei andere objecten aan rijkswaterstaat op te dragen. Ik mag deze dienst niet over- zijn toeren ja gen", zo zei de bewindsman. Misverstand Sprekend over de verhouding met België meende de minister, dat er sprake is van een misverstand voor de zeevaart opAntwerpen. Het initiatief zal hier van België dienen uit te gaan, dat ook het leeuwenaandeel der kos ten zal moeten betalen. Natuurlijk is ook ons land erbij betrokken. Geza menlijke studie zal nodig zijn. In het algemeen kon de minister meedelen, dat er een zeer nauwe samenwerking en een uitstekende verstandhouding tussen de technische diensten van bei de landen bestaan. Dat de Kamer tot en met op de hoogte wenst te blijven begreep mr. Algera volkomen. Hij is volledig be reid uitgebreide informaties te ver- De Moskouse correspondent van de Londense „Daily Worker" meldt, dat de Russische autoriteiten van plan zijn op 7 november de 40e verjaardag van de oktoberrevolutie, een tweede, gro tere Spoetnik de lucht in te zenden. Men moet er evenwel rekening mee houden, aldus de correspondent, dat het lanceren van allerlei omstandighe den afhankelijk is, zodat vertraging bij kan ontstaan. Arabiscbc Liga bankroet De Arabische liga wordt met een bankroet bedreigd. Het Egyptische dagblad „Al Ahram" meldt, dat de liga nog voor een bedrag van ongeveer 3.800.000 gulden aan onbetaalde bij dragen harer leden heeft uitstaan. Haar banksaldo zou nog slechts onge veer 370.000 gulden bedragen. (Ingezonden mededeling adv) DE BILT ZEGT: Herfststorm. Veel bewolking met plaatselijk bui en. Krachtige tot harde en langs de kust tijdelijk storm tussen zuidwest en west. Iets kouder. schaffen. Dat kan op de volgende ma nieren: 1. toezending van het drie maandelijkse verslag over het Delta werk. 2. Uiteenzettingen in de memo rie van toelichting op de jaarlijkse be groting over de plannen. 3. Toezen ding, tegelijk met de begrotingsstuk ken, van het jaarverslag van de Delta dienst. 4. Geregeld excursies der Ka merleden naar de werken. Oestercultuur Opnieuw verwierp de minister de gedachte van een geperforeerde dam in de Oosterschelde tot behoud van de oestercultuur. En eveneens die van een schutsluis in de Veersegatdam. Z.i. is het probleem der Veerse vissers niet los te maken van de noodzakelijke sanering der kleine visserij (hetgeen minister Mansholt later onderschreef) Kritiek had de heer Algera op de door de Werkgroep Deltazaken Zeeland ontworpen schutsluis, die te ver naar zee is geschoven (die dam dus), op een plaats, waarvan de grondslag zeer on betrouwbaar is. Een hevelinstallatie, eventueel ge combineerd met een pompinstallatie, is nog in studie. Minister Mansholt deelde later mede, dat deze er zeker zal komen. Dat zal geheel afhangen van de vraag, of de financiële offers, die daar voor moeten worden gebracht, in overeenstemming zijn met de beteke nis van deze cultuur zelf. Hij deelde nog mee, dat de labora toriumproeven in Wemeldinge in zo verre succesvol zijn geweest, dat men een dieper inzicht heeft verkregen in de levenswijze van de oester en in de omstandigheden, waaronder „dit fijne heerschap" kan gedijen. De vraag, of een percentage van zestig als bijdrage van het rijk in de kosten der uit te voeren werken voor de waterschappen te gering is, moet op haar eigen merites worden beoordeeld. Omtrent dit percentage heeft de rege- eoQn Tips van de K.N.A.C. Hoewel de Kon. Ned. Auto- t mobiel Club bepaalde beden- 4 kihgen heeft tegen de wijze, waarop de overheid snel heidsbeperking wil bereiken (met ingang van vandaag), adviseert de K.N.A.C. de auto-, motor en scooterbe stuurders met nadruk het volgende; 1. Nu de nieuwe maatregel een maal een feit wordt, geef er loyale medewerking aan. Dan is ook een royale houding van de zijde van de politie mogelijk. 2. Bedenk, dat de 50 km-Iimiet ingaat bij de plaatsnaambor den en óók geldt dat er daar na vooreerst nog geen bebou wing komt. De verplichte snelheidsbeperking vervalt pas bij het verlaten van de officiële bebouwde kom. Het einde daarvan kan men (ho pelijk) herkennen aan de achterzijde van het plaats naambord, ter linkerzijde van de weg. 3. Houd er rekening mee, dat plaatsnaamborden van de wetgever NIET behoeven te staan langs wegen die onver hard zijn of smaller dan vier en een halve meter. Neem geen risico en matig daar uw snelheid zodra de bebouwing neiging begint te vertonen tot een aaneengesloten ka rakter. 4. Besef wel, dat de 50 km een maximum betekenen en geen vrijbrief om overal binnen de bebouwde kommen met die snelheid te rijden. Haal 1 geen „verloren tijd" in door 50 km te rijden in straten en situaties waar dat gevaar kan r opleveren of door op buiten- L wegen onverantwoorde snel- snelheden te maken. Op die r wijze zou de maximumsnel- heidsregeling haar doel zeker voorbij schieten. 5. Realiseer II, dat ook bij het passeren binnen de bebouw- I dc kommen de 50 km-grens s niet overschreden mag wor den en dat passeren dienten- gevolge grote gevaren met zich kan laten brengen. 6. De snelheidsmeters registre- c ren meestentijds niet nauw- I keurig de werkelijke snelheid die gereden wordt. De ver- keersbonden kunnen de me- i ters ijken. tOjO ltfO ring nog geen gedetailleerd oordeel en zij vraagt daar ook niet om. De Delta wet bevat slechts het algemene prin cipe van bijdragen van derden in rijkswerken en van bijdragen van het rijk in de kosten der door de beheer ders uit te voeren werken. Minister Algera, die in, de Tweede Kamer dit regeringsstandpunt verkon digde, voegde daaraan toe, dat er twee wetsontwerpen komen: een algemene, voor het hele land, geldende wet in zake de lasten van waterkeringen en de rijksbijdragen daarvoor, en een bij- dragenwet voor de Deltawerken. In die algemene wet zullen objectieve normen worden gesteld. De lasten der waterschappen kunnen nooit daarbo ven uitgaan, ook niet als men daarin de bijdragen voor de Deltawerken heeft vercalculeerd. Maar zij kunnen wél uitgaan boven hetgeen de water schappen nu betalen. Over de Deltabijdragenwet kan nu overleg met „financiën" worden ge pleegd. Over de algemene wet heeft de minister een rapport der commissie fi nancieel bestel waterschapswezen in studie. In de gisteren gehouden vergadering van het bestuur van de stichting van de Arbeid is in algemene 'zin overeen stemming bereikt over een voorstel tot tijdelijke verhoging van de kinder bijslag voor bepaalde inkomensgroe pen van loontrekkenden. Dit voorstel zal, na akkoordbevinding door de in de stichting samenwerkende centrale organisaties, aan de regering worden voorgelegd. Men zie ook pag. 5. Zuidslavië zal een belangrijke dele gatie naar Rusland sturen voor de her denking van de revolutie in 1917. Zo als bekend zal president Tito niet naar de Sowjet-Unie reizen. De beide vice- presidenten Kardelj en Rakovic zul len hem vertegenwoordigen. Waarnemers in Belgrado zijn van mening dat Tito zijn aandoening ge bruikt als uitvlucht en in wezen niet naar Moskou wil als protest tegen de reden van Zjoekofs ontslag of de wijze waarop dit werd uitgevoerd Twee foto's van dramatische be tekenis, links zien we maarschalk Zjoekof, op het moment dat deze foto werd gemaakt nog Russische minister van defensie, in een zon nige bui, terwijl hij bij zijn aan komst op het vliegveld van Tirana voor een officieel bezoek aan Al banië wordt gezoend door een Al banees meisje. Rechts zien we hoe Chroesjtsjef de eerste secretaris van de Russische communistische partij een heildronk uitbracht op de Spoetnik, tijdens een receptie op de Turkse ambassade in Moskou. Het blad van de Russische marine, „Sowjetvloot", heeft bijzonder heden gepubliceerd over de Russische ijsbreker met atoomvoortstu wing, die binnenkort te water zal worden gelaten en een jaar op zea kan blijven zonder brandstof in te nemen. De machines van de „Lenin", zo heet de ijsbreker, kunnen 44.000 pk ontwikkelen, genoeg om een flinke stad van elektriciteit te voorzien. De romp is van een speciale staalsoort vervaardigd en volgens een nieuwe methode geconstrueerd, waardoor ver vorming voorkomen wordt. In de afgelopen nacht is de 46-jarige majoor K. uit Den Haag een ernstig auto-ongeval overkomen. Rijdend van Utrecht naar Den Haag, is hij onder Linschoten met zijn auto over de kop geslagen. Het slachtoffer is in bewus teloze toestand opgenomen in het mi litair hospitaal te Utrecht. Desgevraagd wilde de G.G.D. in Utrecht niet meedelen in welke toe stand majoor K. in het militair hospi taal is opgenomen. De legervoorlichtingsdienst deelt ook nog nader mee, dat majoor K. met een particuliere ambulance naar het militaire hospitaal is vervoerd. Hij bleek een bovenbeen-fractuur te heb ben, een lichte hersenschudding en een lichte shock. Hij was niet buiten bewustzijn. Aan de behandelende geneesheer heeft de heer K. gezegd te denken, dat hjj met zijn auto is geslipt. Hij is echter nog niet officieel door de mare' chaussee gehoord. De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta werd donder dag in kennis gesteld van verschillende gevallen van molestatie van Neder landers in de intensieve anti-Nederlandse campagne voor „de bevrijding van Nieuw-Guinea". De woordvoerder van de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta, de heer R. Pekelharing, deelde mee, dat een geval bekend is waarin een Nederlander, de advocaat mr. D. Vermeulen, werd gemolesteerd. Men meent te weten, dat verf in zijn ogen werd gegooid. Ook werden ge vallen gemeld, waarin ruiten werden ingegooid, auto's beschadigd en de ama teur-schilder de woningen van Nederlanders binnendrongen. men van de Nederlandse onderdanen in Indonesië. In antwoord op hem gestelde vra gen zeide de heer Hasselman met gro te voldoening te hebben geconstateerd, dat de- Nederlandse gemeenschap in Djakarta in de huidige omstandighe den haar kalmte en tact heeft weten te bewaren. De Nederlanders, die naar hun werk reden, werden onderweg begroet met nieuwe leuzen, zoals: „Doodt de Hol landers" en „Kookt de Hollanders", terwijl op de muren van een Neder landse school een voor de Koningin beledigende uitdrukking was geschil derd. Gevraagd naar zijn mening over de ze slagzinwoede, antwoordde het hoofd van de afdeling voorlichting en cul turele zaken van het ministerie van buitenlandse zaken, Suska, dat „deze actie een uitdrukking is van het onder het volk levende sentiment en op de mocratische wijze wordt uitgevoerd". De heer Susta achtte het beter deze veiligheidsklep toe te staan dan er een einde aan te maken. Zou men dit laat ste doen, dan zouden de gevoelens tot het kookpunt kunnen worden opge voerd. De hierboven geciteerde beledigen de en dreigende slagzinnen noemde de Twee woonhuizen van leden van de Nederlandse diplomatieke missie, als mede een andere woongelegenheid van de missie werden ook door de verf kwastenbrigade onder handen geno men. De woordvoerder wees er op, dat de Indonesische regering verantwoorde lijk is voor alle gevolgen van deze campagne, die wordt geleid door het actie-comité onder voorzitterschap van de minister van voorlichting, Sudibjo. Het nieuwe hoofd van de Nederland se diplomatieke vertegenwoordiging, de heer A. H. Hasselman, heeft een bezoek gebracht aan de minister van buitenlandse zaken, dr. Subandrio, voor het overhandigen van zijn intro ductiebrief. In een door de Nederland se vertegenwoordiging uitgegeven communiqué werd meegedeeld, dat de heer Hasselman van deze gelegenheid gebruik heeft gemaakt om nogmaals de aandacht der Indonesische regering te vestigen op haar verantwoordelijk heid voor het leven en de eigendom heer Suska excessen. De heer Suska deelde nog mede, dat de leuzen, die op niet-Nederlandse huizen en kanto ren waren geverfd, reeds zijn of nog zullen worden verwijderd. Tweede golf op komst De minister van voorlichting, Su- bidjo, verklaarde gisteren in zijn kwa liteit van voorzitter van het actie comité, dat de tweede golf van deze campagne, die op 10 november zal be ginnen, op nog krachtiger wijze zal worden gevoerd. Vergelding Donderdag werd een nieuwe stroom verklaringen gepubliceerd, waarin krachtige vergeldingsmaatregelen te gen de Nederlanders worden geëist in het geval de Verenigde Naties er niet in mochten slagen een oplossing te vinden voor de kwestie-Nieuw-Guinea. Geestelijke aanvallen Een van de Nederlanders, die heeft besloten Indonesië zo spoedig mogelijk te verlaten, was de geestelijke A. Wei land, die mededeelde dit besluit te hebben genomen, nadat jongelui, ge wapend met verfkwasten, hem van zijn horloge, portefeuille en lijfgoed hadden beroofd. De daders hadden de voorgevel van zijn huis met slagzinnen volgeklad en waren vervolgens zijn woning binnengedrongen, waarbij hij met messen werd bedreigd. De Nederlandse hoogleraar aan de universiteit van Indonesië in Djakarta, dr. R. F. Beerling, heeft donderdag in een open brief, die door verschillende adgbladen in de Indonesische hoofd stad is opgenomen, verklaard, dat de Nederlandse gemeenschap zich af vraagt of de „intimidatie", welke het eerste stadium van de West Irian-cam- pagne heeft gekenmerkt, in de tweede fase zal worden gevolgd door een „terreur". Het is duidelijk, aldus dr. Beerling, dat wat tot dusver is ge schied en wat nog verder zal gebeu ren, zijn oorsprong vindt bij de Indo nesische regering en haar goedkeuring wegdraagt. De „Lenin" heeft een bioscoopzaal, een bibliotheek en muziekkamers en is uitgerust met twee hefschroefvlieg- tuigen. De socialisten, volksrepublikeinen en de conservatieven in de Franse Na tionale Vergadering hebben zich be reid verklaard formateur Gaillard te steunen in zijn pogingen een nieuw kabinet te vormen. De volksrepublikeinen hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in de regering als de socialisten en con servatieven ook meedoen. De conservatieven zullen echter een definitief besluit nemen als Gaillard zijn program aan de fracties heeft be kendgemaakt. De socialisten hebben zich bereid verklaard Gaillard te steunen. Of zij zitting in zijn regering zullen nemen, zal worden uitgemaakt op een zondag te houden partijvergadering. Op dc Veluwc bloeien de aardbeien Voor de tweede maal van dit jaar bloeien op verschillende plaatsen op de Veluwe, hoewel het vandaag reeds november is, de aardbeien. Momenteel komen er grote rijpe vruchten van de aardbeiplanten van de familie J. van Duinkerken aan de Apeldoornsestraat te Voorthuizen. Ook uit Putten, Erme- lo en Nijkerkerveen komen dergelijke berichten. De gemengde bestandscommissia heeft Israël veroordeeld wegens „een flagrante daad van agressie", gepleegd tegen Jordanië, toen op 19 oktober een Israëlische straaljager een Jordaans passagiersvliegtuig onderschepte bo ven Jordaans gebied. Onder de passa giers bevonden zich vijf Amerikanen en een Italiaanse geestelijke. Aan Israël, dat de zittingen van da bestandscommissie boycot, is verzocht maatregelen te nemen, opdat derge lijke incidenten worden voorkomen. Drie employes van de Britse legatia in Boedapest, die enige tijd geleden door.de Hongaarse autoriteiten waren gearresteerd, zijn donderdag in vrij heid gesteld. Het betreft hier de tolk Joszef Molnar, de telefoniste E. Ko- vacs en Clarissi Batyaka het hoofd van de school van de legatie. Oostduitse politieman wilde Westduitser ontvoeren De Westberlijnse politie heeft woens dag een lid van de Oostduitse veilig heidspolitie gearresteerd. De arrestant, de 27-jarige Erhard Zehner, heeft bekend een functionaris van de ta West-Berlijn gevestigde, anti-commu nistische „strijdgroep tegen onmense lijkheid" te hebben willen bedwel men en ontvoeren. Zehner werd 23 dezer gearresteerd. Hij had die dag een samenkomst met zijn aanstaande slachtoffer af gesproken. ri De raad van de Arabische Liga heeft de secretaris-generaal der V.N., Ham- marskjoeid, medegedeeld dat zij de klacht van Syrië, dat Turkije zijn vei ligheid bedreigt, volledig onderschrijft. President Sjoekri el Koewatli van Syrië zal vrijdag de week van de ver sterkingen openen door te Harasta, tien kilometer ten noorden van Da mascus, de eerste spade in de grond te steken voor een loopgraaf. Tezelfder tijd zullen vrijwilligers op verschillen de plaatsen rondom Damascus even eens beginnen met de aanleg van veld- versterkingen. De Syrische ministerraad heeft don derdag zijn goedkeuring gehecht aan de onlangs tussen Syrië en de Sowjet- Unie gesloten overeenkomst voor eco nomische en technische samenwerking. De overeenkomst is aan het parlement "oorgelegd. Syrische en Turkse plaatselijke au toriteiten zijn in de Turkse zuidooste lijke grensplaats Nassibin bijeengeko men om te spreken over veediefstallen en ontvoeringen, die de laatste tijd als grensincidenten zijn aangemerkt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1