Hervormingsdag fTyrsn Victoria Hotel Kanaaltunnelprobleme a Ophitsing in Indonesië Wat gebeurt er met oester- en mosselcultuur? Zeeuwse Kamerleden voerden het pleit voor hun provincie Deltawet in de Tweede Kamer Ook Suriname anti'Nederlands Nieuwe wending in iumer moord' Anji zaak 4 toplin ls zo goed omdat de kwaliteit poplin perfect lsl 'n Bloedzuiverende huur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen eruit. Hospitaalkef kschip „De Hoop" Uamec-Cielei [Ml Charme vpor Uw handen Donderdag 31 oktober 1957 EEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 HERVORMINGSDAG! Wie weet niet, wat daar onder verstaan wordt? Op 31 oktober van het jaar onzes He ren 1517 sloeg Luther zijn 95 stellin gen aan de deur van de slotkapel te Wittenberg. Zijn doel hiermee was, de aflaat te bestrijden en de unieke be tekenis en waarde van het Woord Gods, ons in de Heilige Schrift ge schonken, op de voorgrond te stellen tegenover de traditie en allerlei men selijke lezingen van de Roomse kerk, die het Woord van God verdonkerden. Gods Woord houdt stand in eeuwigheid en zal geen duimbreed wijken. Beef, satan! Hij, Die ons geleidt, zal u de vaan doen strijken. Zo zong de reformator, Maarten Lu ther, die ook dichter was bij de gratie Gods. Het was bijna acht honderd jaren geleden, sinds Bonifacius het evange lie had gebracht in Duitsland, de held van God verkoren, die de bijl heeft gelegd aan de voet van de trotse eik te Geismar in het Thüringerwoud in tegenwoordigheid van een grote me nigte heidenen, die in grote spanning ■wachtten op het oordeel der goden te gen deze overmoedige zendeling. Maar de goden zwegen en de God en Vader van onze Here Jezus Chris tus ging spreken door Zijn Woord. He laas, dit spreken Gods kwam niet hel der door, omdat het in Rome's kerk vermengd, ja, zelfs overwoekerd werd door allerlei menselijke bijgeluiden. LUTHER IS DE MAN geweest, die het Woord Gods weer de ruimte heeft gegeven, die het toekomt. En dit Woord heeft in zijn dagen ingang ge vonden in de harten der mensen. Het heeft kracht uitgeoefend onder de vol keren van West-Europa. Het werkte als dynamiet in de toenmalige maat schappij. Temidden van grote politieke en sociale beroeringen vond de refor matie haar weg. Het reformatorische geloof bleek grote werfkracht te be zitten. Wij denken hier aan een woord uit de Handelingen der Apostelen: „en de Here wrocht mede". De grote betekenis der reformatie wordt tegenwoordig door mensen van allerlei signatuur erkend, ook door schrijvers uit de Rooms-Katholieke kerk. De feiten spreken in dit opzicht een ondubbelzinnige taal. Eén van de jongste getuigenissen in dit opzicht is dat van de oud-premier van Engeland, Sir Winston Churchill. In zijn meer delig boek: „Geschiedenis van de En gels-sprekende volken" schrijft hij, dat hij de reformatie theologisch en ker kelijk een mislukking acht, gezien de verdeeldheid; maar als sluis-opening voor de vrije ontwikkeling van Euro pa rechtvaardigt de reformatie haar verleden en heeft zij in zich de be lofte van haar toekomst. MEN BEHOEFT HET met het eer ste, wat Churchill schreef, helemaal niet eens te zijn. Toch kan niet ont kend worden, dat zijn tweede opmer king zeer veel waarheid bevat. Heel het politiek, maatschappelijk en cul tureel leven van Noord-West-Europa draagt het stempel van de beginselen, waaruit de reformatie ontstaan is. Of moet ik schrijven: heeft het stempel gedragen? Deze vraag is niet zo gemakkelijk te beantwoorden. De huidige wereldontwikkeling laat ons schijnbaar het tegendeel zien. De kracht van het Woord Gods lijkt wel in onze huidige samenleving tot nihil gereduceerd. Toch mogen wij niet wanhopen. Als eonen der hervorming, weten wij, dat ïn dit alles niet het getal beslissend is. Ook in de bloeitijd van de kerk, in de 16de en 17de eeuw, was het getal van hen, die van harte de beginselen der reformatie waren toegedaan, maar zeer klein. Voor ons land wordt wel eens opgegeven 10 pet. van de totale bevol king. Maar van deze 10 pet. ging iets, la, veel uit. EN ZO NOOPT ONS deze dag tot bezinning. Bezinning op het wezen en de waarde van de daad van Luther. Bezinning ook op ons eigen geloof en houding in deze tijd. Inderdaad, ook nu nog bergt de reformatie de belofte van haar toekomst in zich. Maar dan moet er ook van ons iets uitgaan in deze wereld, in alle kringen en ver banden, waarin God ons geplaatst heeft. Dan moeten wij onze roeping verstaan, om het licht van het Woord Gods niet onder de korenmaat te plaat sen, maar dat licht te laten schijnen op en over alle terreinen van het le ven. En dit alles in het ootmoedig be sef, dat niet aan óns, maar aan Jezus Christus de toekomst is: de toekomst van het koninkrijk Gods! Hij toch is het Hoofd der Kerk en de Here der wereld! Hij volvoert Zijn raad, dwars door de verwarring en uitzichtloosheid van onze tijd heen. WIE ZO ZIJN roeping verstaat en het dus van Christus alleen verwacht, ho-ft niet te wanhopen aan de kracht van het evangelie Gods. In het geloof Is er ook hoop gegeven voor de over winning van het evangelie in onze te genwoordige, door boze macht be heerste wereld. Daarom vertwijfelen wij niet en hebben goede hoop voor deze wereld, al is het dan, dat het gaan zal door haar sterven heen. Laten wij zo dit jaar de herdenking der kerkhervorming vieren als een troostrijke belofte, maar ook als een oproep tot bezinning en geloof. P. L. Blijft ii/rt het geven van autorijles geheel vrij? Gisteren heeft de advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Loeit, conclusie ge nomen in de zaak van de Fed. van de Ned. organisaties voor het Personenver voer (F.NO.P.) waarbij deze uitgemaakt wenst te zien of het geven van auto rijlessen vrij moet zijn of niet. De ge meente Gouda eist namelijk een vergun ning. De voorzitter der vereniging liet zich verbaliseren en bracht zo de zaak aan het rollen. De kantonrechter sprak een veroordeling uit. Mr. Loeff achtte echter de gemeente veroordeling niet grondwettig. Hij con cludeerde tot vernietiging van het von nis, behalve voor wat de bewezenver klaring betreft. Hij vroeg de Hoge Raad het bewezen verklaarde niet strafbaar te oordelen en ter principale rechtdoende de requirant van rechtsvervolging te ontslaan. De uitspraak is bepaald op 10 decem ber a.s. XJit en te na zijn eergisteren in de Tweede Kamer de benauwde vragen be licht, waarvoor de visserij en met name de oesterteelt komt te staan als gevolg van de Deltawerken. Dat met name de Zeeuwse afgevaardigden daarop diep ingingen was alleszins te begrijpen. Maar de oplossing konden ook zij niet geven. De heer Van der Peijl <c.h.) zou het betreuren indien de oester- en mossel kwekerij zou moeten verdwijnen. Deze tak van het bedrijf is niet alleen een Zeeuws belang. Het is een zaak van na tionale betekenis. Hij produceerde een groot aantal cijfers om de waarde van deze specifieke cultuur aan te tonen. Een duidelijk en positief antwoord van de minister wilde hij hebben op de vraag of er nu werkelijk in de dam in het Veerse gat een inlaadwerk komt waar door water kan worden ingelaten met het oog op het aan te leggen proef- bassin. Mocht uiteindelijk blijken, dat er kansen bestaan om de teelt naar de Gre- velingen te verplaatsen, dan zal aan die verplaatsing door het rijk al de mede werking moeten gegeven. En mocht de proef niet slagen, wellicht kan dan wor den overwogen in de Oosterschelde een kunstwerk aan te brengen opdat het wa ter kan instromen. MOSSELCULTUUR Wat de mosselcultuur betreft, deze is al voor een groot deel naar de Wadden zee verplaatst, maar de verwaterplaatsen moeten in Zeeland blijven. Anders wordt Ingezonden mededeling (adv.) AMSTERDAM Tel. 34255 Winter tarieven t Naar aanleiding van een passage in het voorlopig verslag der Twee de Kamer op de begroting voor zaken overzee inzake het Broko- pondoplan, schrijft het blad „Suri name": „Het is niet de eerste maal dat de kamer van een hinderlijke inmenging in een zaak, waar Ne derland geheel buiten staat, blijk geeft". „Er is zelfs geen sprake van een ga rantie van Nederlandse zijde. Hoe en met welk recht wil men dan ingelicht worden?", zegt het blad. Maar", vervolgt het, „het venijn zit in de staart: Nederlandse bedrijven moeten deelnemen aan de uitvoering van het project. Op grond waarvan? Wij willen niet propageren, dat Ne derlandse bedrijven moeten worden uitgesloten, maar er is geen enkele reden om in dit geval prioriteit aan Nederlandse bedrijven te geven. Moeten wij weer in herinnering brengen, aldus „Suriname", hoe men van Nederlandse zijde in het voorbe reidend stadium verstek heeft laten gaan, hoegenaamd geen belangstelling voor het project heeft getoond en de kans, om deel te nemen, voorbij heeft laten gaan? Wij zullen dit verwijt aan Nederland blijven maken, zolang men zich op hinderlijke wijze blijft moeien in een zuiver Surinaamse aangelegen heid. En dan de durf, om te spreken over Nederlandse bedrijven in de uitvoe ring, alsof er hier sprake is van een recht. Men doet de Nederlandse zaak met dergelijke vragen zeker geen goed", besluit het blad. Arrestatie en opgraving In september 1956 werd op een stuk bouwland onder Anjum het lijk ge vonden van de 40-jarige alleenwonen de slikwerker P. S. Het onderzoek wees uit, dat de man door misdrijf om het leven was gekomen. Terzake hier van werden aangehouden de echte lieden D. uit Anjum, hun zoon Andrles en diens vriend Ale, die allen voor de rechtbank te Leeuwarden hebben te rechtgestaan. Toen de rechtbank von nis zou wijzen waren nieuwe feiten be kend geworden, zodat verdere behan deling werd aangehouden. Thans is er blijkbaar weer een nieu we wending in deze geruchtmakende zaak gekomen. Gisteren is namelijk op last van de officier van justitie te Leeuwarden gearresteerd de 28-jarige landbouwer D. B. die meer van de zaak zou weten, dan hij had voorge wend. Hij is ook voor de politierechter en voor de rechtbank -als getuige op getreden in de zaak betreffende een diefstal van f 100,door een man of vrouw gepleegd ten nadele van de vermoorde S. Tenslotte, zo vernamen wij, is het lijk opgegraven van de vader van ge noemde B In hoeverre hier ook van misdrijf sprake is en of er samenhang is met het Anjumer drama, kon men ons bij informatie aan het paleis van justitie te Leeuwarden nog niet mede delen. Ongeval eist mensenleven Het 47-jarige hoofd van de Chris telijke Lagere Landbouwschool te Woerden, de heer J. van Bemmel, is dinsdagmiddag bij een aanrijding met zijn auto, die in de berm van de weg werd geworpen, zeer ernstig gewond, terwijl zijn moeder, de tachtigjarige mevrouw J. van Bemmel-Roest (Har- o.m. de afstand naar de grootste afne mers, België en Frankrijk, veel te groot: de mosselen blijven dan niet in leven. Daarom is „verwaterproef" in het Veer se Gat van zeer groot belang. Maar nu wil men water inlaten d.m.v. hevels. Is de vrees gerechtvaardigd, dat deze hevels van veel te geringe capaciteit zul len zijn? Of dat inderdaad het geval is blijft slechts een schutsluis over. Die kost volgens deskundigen „maar" zeven miljoen. Maar dan een inlaadwerk. Het geen op het totaal der Deltakosten een fractie is. Nog onlangs vroeg de regering een extra subsidie van zeven en een half miljoen voor het paviljoen op de We reldtentoonstelling in Brussel! Maar het allerbelangrijkste zou zijn, dat bij een schutsluis de vissershaven van Veere in stand kan blijven. Dan is verplaatsing van de vissersvloot naar Colijnsplaat die toch een tijdelijke oplossing is niet eens nodig. Ook de heer Van der Zaal (a.r.) ging uitvoerig in op de oesterproblematiek. De oesterkwekers zijn er beslist niet van overtuigd dat afsluiting van de Ooster schelde noodzakelijk is, zo betoogde hij en zij zouden een onafhankelijke com missie willen instellen, die een contra rapport moet opstellen. Maar dan moet die commissie over een massa gegevens van de minister beschikken en nu wilde dit kamerlid wel eens weten of de heer Algera daartegen bezwaar heeft. Het is overigens voor hem nog een grote vraag of er in de Grevelingen stel, dat de proef slaagt wel genoeg ruimte is voor de oesterpercelen. De in richting voor dit doel van het bekken zal een bedrag tussen de vijftig en hon derd miljoen vergen Bekwame biologen hebben hem verteld dat zij in de oever plaatsen hoegenaamd geen vertrouwen hebbenMisschien zou dat bedrag dan gebruikt kunnen worden voor een per foratie in de Oosterschelde-dam. Dan z-n alle moeilijkheden van de baan. En wat de mosselteelt aangaat deelde de heer Van der Zaal mede, dat algehele ver plaatsing naar de Wadden buitengewone moeilijkheden zal meebrengen. De vraag Is zelfs of daar wel goede verwater plaatsen zijn. Bovendien is het gevaar van concurrentie met de garnalenvisserij niet denkbeeldig. De K.V.P.-er Van Dongen behandelde het oestervraagstuk eveneens zeer diep gaand. De minister moet nu maar eens heel duidelijk zeggen, of de proef In het Veerse Gat doorgaat of niet. Zo niet, dan is het zeer gewenst dat er een schade regeling komt. Want dan verdwijnt de welvaart in Yerseke, Veere en Bruinisse. De heer Kodde (s.g.p.) nam het even eens op voor de vissers. Hij voelde alles voor een geperforeerde Oosterschelde- dam. De heer Van den Heuvel (a.r.) wenste een nota van de regering over het pro en contra van een schutsluis in de dam van het Veerse Gat. Ingezonden medèdelirra (adv.) i toplin was éérst als niet- strgken - blijft vooraan! toplin ls een wereld-merk! 3 toplin wordt door een niet- strijken specialist gemaakte el-miobl 5 toplin heeft het zegel van de Ned. Ver. van Huisvrouwen! 4 toplin-fabrieken leverden het laatste jaar 6 miljoen nlet- strijken overhemden af I 7 toplin is èn niet-stryken èn perfect gemaakt èn In moderne kleuren en dessins Reeds nu hotelboekingen voor wereldexpositie Een opmerkelijk feit is, dat reeds nu in ons land op niet geringe schaal lo gies worden geboekt door buitenlan ders, die in 1958 de wereldtentdon- stelling te Brussel willen bezoeken. Hieruit blijkt dat velen aan een be zichtiging van de expositie een bezoek aan ons land willen vastknopen. Bo vendien tracht men met propaganda in de Skandinavische landen, alsmede in Bremen en Hamburg, de toeristen te bewegen, de reis naar Brussel over ons land te maken. Dit deelde de directeur van de Am sterdamse V.V.V. mee op een perscon ferentie. De Libanese president, Sjamoen, is maandagmiddag te Madrid aangeko men voor een officieel bezoek van zes dagen aan Spanje. Hij werd welkom geheten door generaal Franco en le den van de regering. Nog niet vaak zal in de Tweede Ka mer de Zeeuwse vraagstukken zo uit voerig zijn besproken zoals eergiste ren het geval was bij de behandeling van het ontwerp-Deltawet. Dat daar bij de vaste oeververbinding met Zeeuwsch-VIaanderen in het middel punt der belangstelling stond zal nie mand verwonderen. De heer De Ruy- ter (C.H.) was de eerste, die er over sprak. Hij wilde weten of het tech nisch mogelijk is de zgn. Kop van Os- senisse met een kanaal te doorsnijden, vooral met het oog op eventuele gro tere stroomsnelheden voor de scheep vaart. Of het nu een tunnel dan wel een brug wordt vindt man in Zeeland minder belangrijk, zo stelde de heer Van der Peyl (C.H.): als het maar komt tot een vaste oeververbinding. Hij zou het al een hele winst vinden indien de minister kon toezeggen, deze materie ernstig te zullen bestuderen. De heer Westerhout (Soc.) noemde een vaste oeververbinding van essen tieel belang voor de ontwikkeling van geheel zuidwest-Nederland. De heer Van Dongen (Kath.) vroeg minister Algex'a of deze bereid is in samenwerking met de werkgroep Del tazaken Zeeland een studie te maken van deze vaste oeververbinding. De heer Kodde (S.G.P.) voerde niet minder het pleit voor zo'n verbinding. De dam tussen Zierikzee en Colijns plaat dwars over de Oosterschelde kwam uiteraard ook meermalen aan de orde, evenals de kwestie van de in poldering van het verdronken land van Saeftinge. SAEFTINGE De grond is rijp en volgens som migen gaat de kwaliteit van de Nieuw jacht voor gouverneur van Suriname Het nieuwe jacht „Oranje", dat ten behoeve van de gouverneur van Suri name in Nederland is besteld, zal ver moedelijk in de maand januari a.s. in Suriname aankomen. Spoedige afleve ring werd gevraagd met het oog op het bezoek van kroonprinses Beatrix aan Suriname. Ingezonden mededeling (adv.) Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheu matische Pijnen. Kruschen's zes mine rale zouten voeren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkende on reinheden langs natuurlijke weg. melen) bij deze aanrijding om het le- Vraag Kruschen bij Uw apotheker of ven kwam. drogist. grond achteruit als nog langer met de indijking wordt gewacht. Is het juist dat daarmee pas over vijf jaar wordt begonnen? zo vroeg de heer Van Dongen. De heer Kod de was zeer teleurgesteld, dat het feest nog niet doorgaat. Hij behandelde ook de normalisatie van de Westerschelde en vroeg of Bel gië voor de scheepvaart daar ook geen belang bij heeft. Ook hierbij zouden heel wat kosten voor dijkverhoging gespaard kunnen blijven, zols bij de indijking van Saeftinge. Tenslotte werd het Sloe-project aan de orde gesteld door de heer Van der Peyl. Hier liggen voor de zware Indu strieën (diep vaarwater) unieke kan sen. Er kunnen zelfs super-tankers komen. Er kan een haven ontstaan ter grote van de Waalhaven. De My De Schelde wil er vele miljoenen inste ken. De grond is goedkoop en er wordt geen aanslag gepleegd op de bestaan de cultuurgronden. Hier mag een pa rallel worden getrokken met het Soda- project te Delfzijl, dat voor de natio nale economie van uitnemend belang is. jj Veldmaarschalken zijn vaak ten achter „Een Engelse veldmaarschalk heeft zich kort geleden uitgesproken tegen een tunnel onder het Kanaal, omdat deze het isolement van Engeland zou verbreken en, strategisch gezien, een gevaar zou kunnen betekenen. Wanneer men dit vraagstuk ziet in het licht van de „Spoet nik", lijkt mij zijn standpunt toch wel wat verouderd", aldus da Franse oud-minister, generaal Corniglion-Molinier, dinsdag tijdens da bespreking in de raadgevende vergadering van Europese verkeers- vraagstukken. „Ook toen de plannen voor de tunnel door de Monf Blanc vaste vorm kregen", ging hij voort, „was er een Franse generaal, die uit strategische overwegingen zich tegen deze tunnel uitsprak Niettemin is die tunnel er gekomen en ik wens mij zelf generaal zijnde dan ook van het standpunt van mijn Engelse collega beslist te distancieren." Ook het Engelse labourlid William Wilkins kon zich niet verenigen met het standpunt van Veldmaarschalk Mont gomery. dat een kanaaltunnel de veilig heid van Engeland in gevaar zou bren gen. „Veldmaarschalken", merkte hij op, .ikijn dikwijls ver ten achter bij de open bare mening en ik kan verklaren, dat er ln Engeland integendeel grote sym pathie bestaat voor de plannen met be trekking tot deze tunnel, die het con tinent nauwer met het Verenigd Ko ninkrijk zou verbinden". De grootste moeilijkheid ziet hij dan ook slechts in het bijeen brengen van de benodigde kapitalen. De Italiaanse minister van Verkeer, Angelini, die eveneens het woord voerde, verklaarde, dat een kanaaltunnel vrien den nader tot elkaar zou kunnen bren gen en een eventuele vijand van niet veel nut zou zijn. In een volgend rapport zal de conferentie van ministers van verkeer haar mening Qver dit vraagstuk te kennen geven, aldus de minister. Ook de opvarenden van de vissers vloot zijn niet aan de greep van de A- griep ontkomen. Dit beïnvloedde in belangrijke mate het werk van het Hospitaalkerkschip „De Hoop" tijdens de oktober-reis. Driemaal moest de reis worden onderbroken. De eerste maal" om de marconist, die wegens griep was achtergebleven, weer aan boord te nemen. De tweede maal, om dat alle bedden in het hospitaal bezet waren; 12 patiënten werden in IJmui- den gedebarkeerd. De derde onder breking was noodzakelijk, omdat een patiënt van een Duitse logger met spoed moest worden geopereerd, het geen reeds een uur na aankomst van „De Hoop" in een Haags ziekenhuis met goed gevolg gebeurde. Dokter Ouderkerk behandelde 160 patiënen, waarvan 22 Duitsers. 34 pa tiënten (4 Duitsers) werden opgeno men, 25 (1 Duitser) aan wal gebracht. 69 adviezen werden per radio gege ven. De voorganger van deze reis, ds. K. A. Abelsma, hervormd predikant van Marken, bezocht 24 loggers, waarbij vele malen een korte d'-nst werd ge houden. De radiodienst gaf 16 maal techni sche adviezen en 11 maal voor repa raties aan boord van loggers. De weer- berichtendienst verzond 160 weerrap- porten naar het K.N.M.I. te De Bilt. Gisteren is „De Hoop" te Rotter dam binnengekomen. Ze heeft lig plaats gekozen bij een fabriek van sta len masten, daar aan de bezaansmast bij een pogen tot zeilen de top is af gebroken. De novemberreis begint 5 november. Ook dit jaar wordt het ha ringseizoen besloten met een reis naar het Kanaal. Visa geweigerd aan Russisch voetbalteam? Het communistische Tweede Kamer lid Wagenaar heeft schriftelijk aan de minister van buitenlandse zaken ge vraagd, of het juist is, dat de minister visa heeft geweigerd aan spelers en officials van een voetbalteam uit de Sowjet-Unie, welk team bereid was, op uitnodiging van enige Nederlandse voetbalclubs, met instemming van de K.N.V.B., hier voetbalwedstrijden te spelen. Woensdag, de derde dag van de nationale campagne in Indonesië voor de z.g.n. bevrijding van West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea), heeft Roeslan Abdulgani, vice-voorzitter van president Soekarno's nationale raad, scherpe critiek geleverd over het opnemen van Nieuw- Guinea in het gebied van de Europese gemeenschappelijke markt. Hij noemde dit een poging van Nederland, om de andere ledenlanden van dit instituut, West-Duitsland, Italië, Frankrijk, België en Luxemburg, in het conflict over Nieuw Guinea te betrekken. De eerste vice-premier, mr. Hardi, ver klaarde, dat de nationalisatie van Neder landse bedrijven ln Indonesië een vraag stuk is, dat „grondige en zorgvuldige bestudering" vereist. Vice-premier Hardi zeide dit in antwoord op door een par lementslid gestelde vragen, waarin hij de suggestie had gedaan, om de Nederland se bedrijven In beslag te doen nemen, indien de Verenigde Naties er niet in mochten slagen, een oplossing voor het geschil over Nieuw-Guinea te vinden. Het comité voor de zgn. bevrijding van West-Irian, dat onder leiding staat van de minister van voorlichting, heeft woensdag een communiqué uitgegeven, waarin werd meegedeeld, dat de eerste golf van de actie met overweldigend succes door de jeugd schijnt te zijn ge voerd. In de verklaring werd een beroep gedaan op de politieke leiders, om de jeugd hun morele steun te geven. „Wij moeten beseffen, dat onderlinge ruzies de imperialisten de gelegenheid geven, onze nationale potentie te vernietigen". Voorts werd in het communiqué op het Indonesische personeel van Neder landse ondernemingen aandrang uitge oefend, een ware nationale geest aan de dag te leggen, terwijl op de Nederlan ders ln Indonesië een beroep werd ge daan, er bij hun regeringen op aan te dringen, haar houding ten aanzien van het vraagstuk Nieuw-Guinea te herzien. Het met verf bekladden van woonhui zen van Nederlanders in Djakarta werd onverdroten voortgezet. Enkele opschrif ten luidden: „Nederlandse honden, ver laat Indonesië", en „Gooi de Hollanders eruit". Op een auto van een Nederlander was met rode letters geverfd* „Doodt de Hollanders". Wolbreuk boven Paramaribo Na een felle droogte barstte een de zer dagen boven Paramaribo een ge weldige regenbui los. De regenmeter noteerde een regenval van 34 mm. De wegen waren overstroomd, zodat zelfs het gemotoriseerde verkeer bleef ste ken. De diepe afvoertrensen waren niet zichtbaar, waardoor een 8-jarige knaap in zo'n geul verdween en ver dronk. Ingezonden mededeling (adv.) Deze discussies over de kanaaltunnel ontstonden naar aanleiding van een pas» sage uit een rapport van de Nederlandse afgevaardigde, lr. Vos, met betrekking tot de Europese verkeersproblemen. Hij verklaarde hierin, dat de bouw van een kanaaltunnel een belangrijke verbetering zou zijn in de Europese verkeersverbin dingen. WONDERLIJKE UITSPRAAK OVER EUROMARKT De beheerschapscommissie van de algemene vergadering der Ver, Naties heeft een voorstel van 19 landen aangenomen, dat secreta ris-generaal Hammarskjoeld ver zoekt, een verslag samen te stellen over de genomen associatie van da Europese Economische Gemeen schap met afhankelijke gebieden in Afrika en Azië. Het voorstel la met 51 tegen 13 stemmen bij acht onthoudingen aangenomen. Van de vier landen van de ge meenschap, die afhankelijke over zeese gebiedsdelen bezitten, wordt gevraagd, dat zij aan Hammars kjoeld inlichtingen over de asso ciatie verstrekken. De commissie zal het voorstel in de vorm van 'n aanbeveling aan de algemene ver gadering zenden. Nederland, Frankrijk, België, Italië en Luxemburg hebben zich tegen de re solutie verzet, omdat de kwestie bui ten de bevoegdheden van de Ver. Na ties valt. Zij achtten de bespreking van de kwestie overigens voorbarig, omdat drie van de zes landen het ver drag nog moeten bekrachtigen. Behal ve deze landen hebben ook Australië, Canada, Denemarken, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zweden, Engeland en d« Ver. Staten tegen het voorstel ge stemd. Ingezonden Meded. (adv.) Last van zenuwen f Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Nog altijd: staat van oorlog De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem heeft vier jaar gevan genisstraf geëist tegen de 64-jarige kantoorbediende L. B. (Doesburg) ver dacht van het doen afleveren van hel men aan het ministerie van oorlog, die niet voldaden aan de gestelde mini mum-eisen, waardoor de veiligheid van de staat in gevaar zou zijn ge bracht. De officier van justitie hield er bij zijn eis rekening mede, dat on» land zich, volgens het hoog militair gerechtshof, nog steeds in tijd van oor log bevindt. Natuurreservaat ten offer aan snelverkeer? Het Gerendal, een natuurreservaat in Zuid-Limburg, dat tussen Valken burg en Gulpen van de noordzijde van het plateau van Margraten in de rich ting van het Geuldal loopt, wordt be dreigd. Rijkswaterstaat heeft n.l. voor da nieuwe verbinding Maastricht-Heerlen een autosnelweg geprojecteerd, waar van een deel door het Gerendal in de richting Schin-op-Geulle loopt. Daar door zal de beslotenheid van het bota nisch en wetenschappelijk kostbare Gerendal onherroepelijk verbroken worden. Daders roofoverval ook schuldig aan schilderijen diefstal In aansluiting op de berichten over de arrestatie der daders van de roofoverval op een pompstation bij de Nieuwe Utrechtse brug in Amsterdam, deelt d« Velsense politie ons mee, dat van drie der gearresteerden ls komen vast te staan, dat zij ook de inbraak in het Santpoortse hotel Duin en Kruidberg in de nacht van 25 op 26 april j.l. op hun geweten hebben. Na insluiping hebben zij toen drie schilderijen, waar van twee waardevolle, en voorts twee zilveren kandelaars buitgemaakt. ln elke plaats: Europa De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft dinsdag een resolutie aangenomen, waarin alle ge meenteraden van Europa worden uit genodigd, de naam „Europa" te geven aan een straat, plein, woonblok of openbaar gebouw in hun gemeente, Teneinde de idee van Europese een heid uit te dragen, wordt tevens ver zocht, deze gebeurtenis gepaard te doen gaan van een plechtigheid, waar aan de gehele bevolking kan deelne men. Vrije Universiteit Aan de V.U. te Amsterdam zijn voor het propaedeutisch examen theologie geslaagd: A. A. Zwaai, Winterswijk, H. E. Hoekstra, Leeuwarden, M. Hiesch, Haarlem, Tj. Kuipers, Nijmegen. Kandidaatsexamen klassieke lette ren C. Herlings, Nieuwe Pekela.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3