Zeeland levert 72% van benodigde noodwachters Oók al aan de sigaar? In Vlissingen zal grootscheepse wervingsactie worden gehouden Pleidooi voor een tunnel onder Westerschelde Debatten rond benoeming leden woonruimtecommissie in Souburg Probleem „zittenblijvers" en eerste klassen ULO en HBS in Vlissingen behandeld Baarland akkoord met bouw nieuwe b.l.o.-school te Goes BESCHERMING BEVOLKING Raadsvergadering in Axel TWEEDE KAMER Oriënteringsrit slaagde ditmaal Studievergadering over het kanaal Gent'T erneuzen Contactraad voor Chr. Onderwijs Gemeente Goes wil er een melkkoetje van gaan maken Raadsvergadering Zoutelande Donderdag 31 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Bescherming Bevolking, met zijn huidige bezetting is kerngezond. Men beschikt over enthousiaste noodwachters, die de vrijwillig op zich genomen taak uitstekend vervullen en cursussen volgen. Er is feitelijk geen reden tot klagen, maar toch is de leiding niet ten volle tevreden. De landelijke situatie van de B.B. is zodanig, dat men van de 240.000 benodigde noodwachters er ruim 165.000 ter beschikking heeft ofwel 68 pCt. Van deze 165.000 noodwachters hebben er ruim 130.000 hun volledige opleiding ontvangen en de rest is in opleiding. Een bevre digende toestand, maar voor het juist functioneren van de B.B. is het noodzakelijk, in aller belang, dat de resterende 32 pCt wordt bezet. Er zijn b.v. 16 A-gebieden en 3 B-gebieden, waar het totaal der be zetting beneden de 70 pCt ligt, o.a. Schouwen en Duiveland. Er zijn 5 A-gebieden (w.o. Vlissingen) en 3 B-gebieden, waar dit percentage nog lager ligt, n.l. beneden de 60 pCt. De provincie Zeeland mag ech ter in zijn kwaliteit niet klagen over belangstelling voor de B.B. want 72 pCt der benodigde noodwachters zijn aanwezig, zodat Zeeland bó ven het landelijk gemiddelde uitsteekt. Dat de totale toestand in Zeeland dus gunstig ligt, mag echter nog geen aanleiding geven om ons op de borst te kloppen. Dat werden we gewaar op een persconferentie, die dinsdag in -Strandhotel" te Vlissingen werd be legd en waar inzicht werd gegeven in de buitengewoon nuttige taak der Be scherming Bevolking. Regelmatig ko men er nieuwe opleidingen en cursus sen by, opdat straks, in geval van nood ons volk op de allerbeste en snel ste manier beveiligd en geholpen kan worden. Betere opleiding De B.B. was ervan overtuigd, dat de gewone E.H.B.O.-opleiding in tijden Van oorlog niet voldoende zou zijn. Een speciale opleiding werd ingesteld, te „Eerste Hulp In Oorlogstijd" ofwel .H.I.O. Vlissingen heeft als één der Weinige plaatsen in ons land aan deze Speciale en uitermate zware opleiding deelgenomen. Met een zeer gunstig resultaat, want van de zes en dertig kandidaten werden er slechts zes afge wezen. De E.H.I.O. is een opleiding, die vér uitsteekt boven de E.H.B.O., en waarvan het niet te veel is gezegd, dat iemand met E.H.I.O. in feite een „hal ve" dokter is. En in tijden van nood, wanneer het doktercorps overbezet is, is dit van onschatbaar groot belang. Speciale dienst De B.B. heeft een speciale dienst in oprichting, welke zich zal bezig hou den met de gevolgen van de atoom oorlog, dus verkenning en ontsmet- tingsdienst, de zgn. A.B.C.-dienst, die ook in Zeeland een verlengstuk zal krijgen. In Vlissingen start men bin nenkort met een uitermate belangrij ke, doch ook zware opleiding: die van bom-verkenner en herkenner en bom- demonteur. Een instructeur, die zijn sporen in de afgelopen oorlog ruim schoots verdiende is beschikbaar en reeds vijf kandidaten hebben zich ge meld voor deze belangrijke opleiding. Hoewel Vlissingen dus zéér actief is beschikt men nog maar over 60 pet van de benodigde noodwachters. De voornaamste oorzaak hiervan is dat de bevolking van Vlissingen buitenge woon „vlottend" is, waardoor er evel mutaties voorkomen. In de afgelopen maanden werd een grootscheepse wer vingscampagne op touw gezet, die za terdag zal starten en zal duren tot en met 16 november. W ervingsactie Nauwkeurig heeft men de bevolking van Vlissingen nagegaan, naar de aard van de werkzaamheden, betrek king in of buiten de stad etc. Men Dinsdagavond vergaderde de raad van de gemeente Axel. Alle agenda punten werden nagenoeg zonder dis cussie en zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. De voorzitter deelde mede, naar aanleiding van een vraag van de heer Oggel (G.P.V.) in de vorige vergade ring gedaan t.o.v. het schenken van «en klokje voor het carillon te Hulst, dat b. en w. voorstellen dit geschenk aan te bieden en hiervoor f 250,uit te trekken. De heer Oggel zou dan raag als inscriptie op het klokje aan gebracht zien: „Axel, uw zusterstede, leeft hiermee in uw opbouw mede". Het voorstel van b. en w. en de sug gestie van de heer Oggel worden aan vaard. Bij de rondvraag verzoekt de heer Pijpelink (A.R.), om de straatverlich ting in het uitbreidingsplan „Spui" te doen afmaken. hield toen een geselecteerde lijst van 4600 inwoners over, die rederlijkerwij- ze lid van de B.B. zouden kunnen wor den. Op deze 4600 man zal de wer- vingsaktie in hoofdzaak zijn gericht en wanneer slechts 10 pet van hen daad werkelijk gehoor geeft aan de oproep dan is de B.B. te Vlissingen „iut de brand" en beschikt mij over een vol ledige bezetting. Het zou een uniek feit zijn, en rederlijkerwijze óók mo gelijk. Ter Qndersteuning van deze wervingsaktie worden overal in de stad B.B.-vlaggen opgehangen, span doeken geplaatst en zal een geluids wagen door de straten van Vlissingen trekken. Om het publiek bekendheid met het B.B. werk te verlenen zal op zaterdag middag 9 november om 2 uur een grootscheepse oefening worden gehou den op de terreinen van de voormalige Gasfabriek. Het publiek zal deze oefe ning kunnen bijwonen en zal een ge detailleerde uiteenzetting krijgen via een geluidsinstallatie. Deze oefening, waaraan ruim 150 B.B.'ers zullen deel nemen, wordt de grootste, welke ooit door „Vlissingen" werd gehouden en er zullen aan deelnemen: 2 blokploe- gen, 1 reddingsploeg, 2 brandweer- eenheden, 1 geneeskundig mobiel-team en I verbindingsploeg. Blokploegen De B.B. in Vlissingen heeft behoefte aan ruim 400 noodwachters, die zich in willen zetten voor de gemeenschap. Want in het bijzonder is in Vlissingen de „zelfbescherming" matig toebedeeld Onder deze „zelfbescherming" rekent men n.l. de Blokploegen, die voorna melijk in him eigen straat of wijk hun „arbeidsterrein" vinden. Zeven en twintig blokploegen telt Vlissingen en slechts één ervan, ploeg 19 in de nieu we binnenstad, is compleet. Materiaal voor de noodwachters is er voldoende, want men heeft de beschikking over 13 brandweerspuiten met totaal 6000 meter slang (de gemeente Vlissingen beschikt slechts over 5 brandweer auto's), 5 mobilofoons met 40 porto foons, uitrusting voor 2 volledige ge neeskundige troepen (totaal 100 man), materiaal voor 8 opruim- en reddings ploegen elk a 10 man, uitrusting voor verbindingsdiensten en wat misschien het allerbelangrijkste is: men beschikt over een volledig uitgeruste Hoofd commandopost aan de Koudekerkse- weg. Het materiaal, om in tijden van nood, zij door oorlog of calamiteiten, snel en doelmatig hulp te verlenen is aanwezig. Met vol vertrouwen ziet de leiding der B.B. de komende wervings aktie tegemoet. (Vervolg van pag. 1) Sprekend over Goeree-Overflakkee merkte de heer Verkerk op, dat de mi nister het initiatief der bevolking looft om zelf een brug over het Haringvliet tot stand te brengen. Maar zou Flakee kunnen financieren met het voorbeeld van Amsterdam voor ogen? Of wordt misschien gedacht aan tolheffing? Als dat er ooit van zou komen, dan wenste de spreker deze tolheffing beslist niet te zien als een precedent, waaraan ook maar enige principiële betekenis voor de toe komst zou mogen worden toegekend. „Het Deltaplan biedt de grondslag voor een oplossing van het probleem der ruimtelijke ordening (de randstad) en maakt de locale vrijbuiter^ op het punt van de satellietsteden overbodig", zo merkte de heer Verkerk verder op. Hij zag drie industrialisatiegebieden: rond het Haringvliet, in het Zuidsloe en in de kanaalzone van Oost Zeeuws- Vlaanderen. Alleen het Zuidsloe kan rechtstreeks met het Deltaplan in rela tie worden gebracht: zonder de delta wegen kan hier weinig gebeuren. Her innerend aan de plannen van Zeeuwse zijde om hier een industriegebied te scheppen (de grond is goedkoop, er is diep vaarwater en de Kon. Mij De Schelde wil veel geld investeren) meende de heer Verkerk, dat het zeker gewenst kan zijn hier door het rijk steun te bieden uit het fonds voor de ontwikkelingsgebieden. Voorts achte hij verbreding van het kanaal Terneu- zen-Gent noodzakelijk. Aparte raad De heer Kikkert (chr. hist.) sprak deze middag o.m. nog over de Delta- raad. Hij vond deze raad, die analoog zou werken als de Zuiderzeeraad, wel wat al te zwaar. Maar toch is er z.i. een orgaan nodig, dat de activiteiten, die noodzakelijk zijn voor het opvan gen der maatschappelijke gevolgen, coördineert en adviezen verstrekt. Hij ontkende beslist, dat de Raad van de Waterstaat dit allemaal zou kunnen doen. Maar alvorens con crete voorstellen of suggesties te doen wilde de heer Kikkert het ant woord van de regering afwachten. Overikens vond hij het een goede gedachte in overeenstemming met een suggestie uit de Ned. Herv. kerk voor maatschappelijke zaken één procent van de totale kosten, die het Deltaplan zal vergen, te bestemmen. (Ingezonden mededeling adv.) De heer Van Meel (kath. v.) behan delde in zijn rede o.m. de belangen van de landbouw bij het Deltaplan. Voor de communisten spraken de he ren Gortzak en Borst. De eerste vond, dat op de gelden voor het Deltaplan beslist niet geknibbeld mag worden. Voor minister Staf weet de regering altijd geld genoeg te vinden dat moet voor het Deltaplan dus ook mo gelijk zijn! Aan de oriënteringsrit voor motor rijders en automobilisten door Wal cheren, die opnieuw werd gereden, omdat er de eerste maal een fout in de opdracht zat, namen in totaal 40 rij ders deel. Van hen kwamen er 16 niet aan de finish, terwyi er vier moesten worden gedisqualificeerd. Dit maal was deopdracht foutloos, maar de rit was niet bepaald gemak kelijk. De afstand bedroeg 60 km en er waren meer dan 60 controlepunten. De uitslag was: Motorklasse: 1. P. Baan 24 strafpun- ten; 2. J. Damman 28; 3. L. de Klerk 52; 4. S. Jongepier 56; 5. J. Poppe 107; 6. M. de Lange 152; 7. C. J. de Bondt 170; autoklasse: 1. D. Roelse 34; 2. J. v. d. Kreeke 58; 3. J. Jacobse 58; 4. P. Tilroe 60; 5. J. Parent 75; 6. R. Joosse; 93; 7. J. Geldof 98; 8. W. Kesteloo 101; 9. H. Tavenier 118; 10. P. Gelok 147; 11. A. Haeck 163; 12. J. Wattel 170; 13. J. Coone 212. Poedelprijzen waren voor de motor rijder C. J. de Bondt en de automobi list. De prijs voor de beste solorijder ging naar L. de Klerk, terwijl de win naars P. Baan en D. Roelse ieder in het bezit van een fraaie wisselbeker kwamen. Dinsdagmiddag had op het Belgische ministerie van buitenlandse zaken an dermaal een studievergadering plaats gewyd aan het vraagstuk van het ka naal Gent-Terneuzen en aan de aan staande onderhandelingen met Neder land. Zij werd bijgewoond door de minis ters Larock, Vanoudenhove, Anseele en Lilar, door de heren Grandry, di recteur-generaal bij het ministerie van economische zaken, door de Belgische ambassadeur in Den Haag en door de heer Van Langenhove, gewezen am bassadeur, aan wie het dossier van de waterwegen werd toevertrouwd. Er is geen enkele beslissing genomen. Mosselen in plasticzakjes Door de kleinhandel in mosselen In het binnenland wordt meer en meer prijs gesteld op kleine verpakking in plasticzakjes met een inhoud van 2 kilo. Deze mosselen van beste kwali teit zijn geheel schoon, in feite pan klaar. In het begin van deze week ontving een handelaar een bestelling van niet minder dan 3000 zakjes. ONDER voorzitterschap van de heer Joh. P. Ventevogel werd in „Delta" t« Vlissingen een bijeenkomst gehouden van de Contactraad voor het Christelijk Onderwijs te Vlissingen, een overkoepelend orgaan waarin zitting hebben d« besturen der vier christeiyke scholen en het lerarencorps. Op deze bijeen komst heeft drs. C. van der Zwet, verbonden aan het Christelijk Pedagogisch Centrum te Den Haag een belangwekkende causerie gehouden over de intelli gentie van de schoolkinderen en de aansluiting van lager onderwijs aan het voortgezet onderwijs. Een uitermate belangrijke materie, gezien het zeer hogs percentage „zittenblijvers" in de eerste en tweede klassen van ULO-schoIen en HBS-en. Op overzichtelijke en duidelijke wij ze heeft drs. Van der Zwet uiteenge zet, waar de schoen kan wringen. Bij de kinderen, door een minder intelli gentie of een „verkeerd" ingestelde in telligentie. Doch voor het merendeel óók door het bestaande onderwijsplan aan tal van scholen, waar géén reke ning wordt gehouden met de werk- instelling der leerlingen, doch waar deze kinderen aan het leerplan wor- De bestedingsbeperking laat meer en meer zijn invloed gelden op de huidige gang van zaken en vanzelfsprekend ook op het beleid van de gemeenten. De agenda's vertonen vrijwel geen uitvoering van werken meer en zijn terug gevallen tot voorstellen als benoemingen, medewerking inzake de onderwijs wetten, grond aan- en verkopen en wat dies meer zij. Dinsdagmiddag kwam dé raad van Souburg byeen voor het behandelen van een soortgelijke, inge krompen agenda, wat vanzelfsprekend weinig stof deed opwaaien. Even flak kerde de vlam der discussie hoog op en wel bij het in behandeling nemen van het voorstel van b. en w. inzake de benoeming van de leden van de woning- adviescommissie. In een vorige vergadering werd dit voorstel naar b. en w. terug verwezen, die er nu mee terugkwamen. Wethouder Leenhouts (p.v.d.a.) moest nl. door zijn wethouderschap deze commissie verlaten en b. en w. hadden het raadslid Sinke (c.h.) kandidaat gesteld. Fractievoorzitter Bouff van de pvda had toen geen bezwaren geuit tegen de kandidaatstelling van de heer Jan sen, doch gewezen op de noodzakelijk heid, dat deze commissie dient te be schikken over de noodzakelijke in zichten van sociale en technische pro blemen. VOORSTEL TERUG B. en w. namen dit voorstel terug, be keken de zaak, hielden voeling met de heer Sinke, die zich terugtrok en stelden de heer De Potter (p.v.d.a.) als kandi daat. Een normale gang van zaken, waarmee het raadslid Koole (a.r.) het niet eens was en sprak van „het geven van een politieke tint door de p.v.d.a. aan deze woning-adviescommissie". Iets, waarmee noch de p.v.d.a.-fractie het eens was, noch b. en w., noch het betrokken raadslid en zich terugtrekkende raadslid Sinke. Deze achtte het uit spor tiviteit onjuist zitting te nemen, omdat door het uittreden van de heer Leen houts, deze belangrijke commissie geen vertegenwoordiger meer van de moderne vakbeweging/p.v.d.a. zou bezitten, doch rekende op een sportiviteit wederzijds, wanneer er t.z.t. een vakature zou ont staan. Na deze verklaring van het raads lid werd het voorstel van b. en w. aan vaard. DE GEMEENTERAAD van Baarland heeft uitvoerig van gedachten gewis seld over een schrijven van de commissie Buitengewoon Lager Onderwijs in zake een te houden vergadering over de bouw van een nieuwe b.l.o.-school te Goes. Wanneer dit nieuwe gebouw er komt, betekent dat een bouwsom van ongeveer f 40.000,hetgeen voor Baarland neerkomt op een bydrage-ver- hoging van ongeveer 6 tot 44 cent per inwoner per jaar. De heer De Vriend (P. v. d. A.) gooit een balletje op over de onder handelingen, die er met de gemeente Goes zijn geweest over de aan te ko pen grond voor een nieuwe b.l.o.- school. Het was hem opgevallen, dat de gemeente f 15,per vierk. m be gon te vragen en uiteindelijk op f 6, per vierk. m terechtkwam. „Deze han delwijze van Goes is moreel onjuist", aldus de spreker, „kennelijk stelt Goes zich op het standpunt hier een melk koetje van te maken, ten koste van de andere gemeenten". Daarom acht hij het onjuist, dat f 15,per vierk. m wordt gevraagd, terwijl later blijkt, dat het ook voor f6,kan. De heer De Vriend zegt, dat Baar land is toegetreden tot de gemeen- schappeiyke regeling en dus moreel verplicht is mee te helpen aan het b.l.o.-werk. De heer Driedijk (KVP) ziet de noodzaak minder in, daar er ook scho len te Middelburg zijn, maar toch wil hij de zaak wel steunen. Een afwach tende houding acht hij het meest ge wenst. De voorzitter zegt, dat als het niet anders kan de gemeente de lasten van nieuwbouw gezamenlijk dienen te dragen, in de hoop, dat de regering nog eens een open oog voor deze za ken krijgt en te hulp komt. Na enige discussie concludeert de voorzitter, dat het de wens van de raad is dat dit onderwas wordt voort gezet, dat het liefst deze zaak nog even wordt aangehouden, maar dat als het moet de consequenties zul len worden aanvaard. Bij de ingekomen stukken was het bericht van Gedeputeerde Staten dat de begroting 1957 was goedgekeurd. In verband met de verhoging van de brandstoffenbijslag voor de Regeling Er was ook een voorstel van b. en w. tot het garanderen van rente en aflossing van een door een inwoner van Souburg aan te gane lening met de N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten. Raadslid Bouff toonde zich ongerust en vroeg zich af, of de deelnemers aan deze spaarkas wel goed doordrongen zijn van de finan ciële konsekwenties, die hieraan vast zitten. Met name, of zij wel rekening houden met de stijgende rente, die in middels 2 procent is opgelopen en bij een lening van 12.000,een extra last van vijf gulden per week met zich mee brengt. Burgemeester Stemerding kon ter geruststelling mededelen, dat voordat de bouwkas overgaat tot het afsluiten van een lening met een deelnemer, uiter mate nauwgezet alle financiële verplich tingen worden besproken en dat de deel nemers weten wat hen te wachten staat. JAN DE PRIESTERSTRAAT Men besloot voorts tot het benoemen van de heer J. Poppe te Colijnsplaat tot onderwijzer aan de Pieter Louwerse- school, het verlenen van medewerking ingevolge de onderwijswetten aan enkele kleuterscholen, tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 28 juni 1957 inzake vaststelling van verschillende uitbrei dingsplannen in onderdelen, en tot en kele grondverkopen. Bovendien besloot men de nieuwe straat achter de Padweg, waaraan bin nenkort 20 nieuwe woningen door Mari nepersoneel worden betrokken om te dopen in „Jan de Priesterstraat". Men eert hiermee de in april overleden wet houder J. de Priester, die van 4 sep tember 1923 tot aan zijn overlijden op 19 april 1957 lid van de gemeenteraad is geweest en daarin elf jaar onafge broken wethouder is geweest. De laatste jaren van zijn leven heeft hij veel werk verricht voor de bouw van een tweede openbare lagere school, die inmiddels tot stand is gekomen en aan de nieuwe straat ligt. De Raad van Zoutelande komt van avond bijeen voor een belangrijke be spreking over de financiële toestand van de gemeente. Streekverband van diaconieën in Zeeuwsch-Vlaanderen De diaconieën der Hervormde ge meenten in de Ringen Sluis en IJzen- dijke van de Classis IJzendijke komen aanstaande zaterdag te Schoondijke bij een teneinde te komen tot oprichting van een Streekverband van Diaconieën. De vergadering zal geleid worden door de praeses van de classis, ds. J. Eygendaal te Hoofdplaat. Sociale Voorzieningen enz., werd op voorstel van b. en w. en z.h.s. besloten de brandstoffenbijslag voor de minder- draagkrachtigen met ingang van 1 de cember 1957 te brengen van f4,40 op f4,65 per week voor gehuwden en al- leenwonenden en van f 2,20 op f 2,35 per week voor kostgangers e.d. Na beraadslaging met algemene stemmen aan de o.l. school benoemd tot onderwijzer in vaste dienst de heer A van Aartse te Middelburg. den „opgehangen". En dan is van zeer groot belang, dat er vrijwel geen con tact is tussen middelbaar onderwijs en lager onderwijs ook omgekeerd waardoor de heer Van der Zwet zon der zicht als „propagandist" op te wil len werpen de wenselijkheid van Christelijke M.O. in Vlissingen voor stond en de instelling van een specials commissie, die het kind vanaf da schoolbanken der lagere school zou volgen tot en met de studie bij het middelbaar onderwijs. In het eerste deel van zijn betoog behandelde spreker de intelligentie en verdeelde deze in theoretische, prakti sche, technische en sociale intelligen tie en gaf mogelijkheden aan, om by kinderen deze vormen van intelligen tie te stimuleren en te bevorderen. Een leerling met theoretische intel ligentie zal over het algemeen op school een uitblinker zijn, doch in het werkelijke leven grote problemen on dervinden. Een praktische intelligen tie leidt op school meestal tot magera resultaten, doch waarborgt als het wa re een wonderwel slagen in het leven. Met deze vormen van intelligentie dient nauwgezet rekening te worden gehouden bij een voortgezette school opleiding, hoewel uit de praktijk is ge bleken, dat er verschillende, van ta voren niet te berekenen factoren even eens grote invloed uitoefenen bij het al dan niet gunstig volgen van een schoolopleiding. Bijvoorbeeld een kind, met „magere" intelligentie, die op school uitblinkt omdat het kind in de studie vlucht door moeilijkheden thuis. Intelligentie is in wezen het den kend ordenen der situatie, maar te leurstellend vond spreker het, te moe ten vaststellen, dat er bepaalde scho len zijn die hij in zijn lange prak tijk is tegen gekomen waar kinde ren feitelijk last hebben van hun in telligentie omdat het leerplan ver keerd werd opgesteld en men hieraan klakkeloos vasthoudt. KINDEREN OP SCHOOL? Het aantal zittenblijvers by het M. O. is zeer hoog en daarom Is het vraagstuk niet alleen afgesloten, door de intelligentie der leerlingen in ogen schouw te nemen. Men dient óók te zoeken naar de feiteiyke redenen van dit zittenblijven. Ligt het wel uitslui tend en alléén aan de kinderen? Of is de school er mede oorzaak van. Want naast de werkinstelling der leerlingen is óók van uitermate groot belang de werkinstelling der leraren die zé ker sociale intelligentie dienen te be zitten en of zij wel ten volle ge schikt zyn. Het contact tussen M.O. en L.O. laat veel te wensen over en een groot be zwaar is, dat men de algemene pro bleemstelling omdraait. Men past zich niet aan de leerlingen aan. Men hangt ze op aan een leerplan. Uit genomen proeven is gebleken, dat van een uiter mate geselecteerde klas 25 pCt mis lukte, doordat de repetities zodanig zwaar werden opgezet, dat nooit alle leerlingen de goede oplossingen kon den vinden. Juist deze veelvuldig heersende geest op de scholen dient te verdwijnen en men moet hiertegen strijden, waar dit nodig is, aldus drs. Van der Zwet. Spreker wees in zijn causerie op de op handen zijnde coördinatie tussen de lesvakken op de ULO en HBS, waar door de mogelijkheid geschapen zal worden, dat leerlingen van de eerste of tweede klasse, al dan niet met enige extra lessen, op deze scholen kunnen wisselen. En naast de factoren van de intelli gentie en de leerplannen der scholen komt dan ook nog het milieu en de ijverzuchtige ouders. Het milieu waar uit het kind komt, kan eveneens van doorslaggevende betekenis zijn en uit de praktijk is gebleken, dat het agra risch milieu het minste succes toonde. Persoonlijk zocht spreker het in deze richting, dat in het agrarische milieu zo weinig begrip heerst voor studie. PEDAGOGISCHE COMMISSIE Het Chr. Pedagogisch Centrum is bezig dit probleem der zittenbiyvers op te lossen door het instellen van „pe dagogische commissies" die het school kind gedurende de gehele opleiding (en) blijven volgen. Op enkele scholen is men reeds gestart. Men kan dan het gebruik der intelligentie nagaan, over leg plegen met hoofden van scholen, rapporten samenstellen voor ouders, beoordeling van de intelligentie en het karakter en wenken geven om op pe dagogische wijze de moeilijkheden op te lossen. Op deze gedegen en aan de hand van in de praktijk opgedane ervarin gen samengestelde causerie volgde een drukke discussie, waarbij óók het pro bleem „huiswerk" aan de orde kwam. Drs. Van der Zwet achtte het ten enenmale onjuist, dat er scholen zijn, die hun leerlingen vrachten huiswerk meegeven, waardoor de kinderen drie uur per avond móeten blokken. Men dient de kinderen in de eerste klassen van ULO etc. „leren te leren". Men dient het onderwijs zodanig op te zet ten, dat huiswerk tot een minimum wordt beperkt, opdat het kind kan be schikken over wat eigen vrije tijd en óók de ouders de kans krijgen iets aan de opvoeding van hun kinderen te doen. Uit persoonlijke ervaringen wist drs. Van der Zwet, dat het huiswerk meestal zodanig is, dat de kinderen door hun huiswerk vrijwel de gehele avond in beslag worden genomen, waardoor er geen tijd overblijft voor een vertrouwelijk gesprek met deze kinderen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2