PLEIDOOI VOOR TUNNEL ONDER de Westerschelde Liberaal kamerlid voelt niets voor „oesterproef S Y RIwil commissie van onderzoek Is Chroesjtsjef te ver gegaan met Turks-Syrische kwestie NIET LIJDELIJK AFWACHTEN RRERICHT Gaillard neemt opdracht aan GROTE REEKS INBRAKEN EN OVERVALLEN WORDEN BINNENKORT OPGEHELDERD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Algemene Deltabeschouwingen ten einde Diplomaten in Washington Eisenhower naar PARIJS Minister Algera in Tweede Kamer: Amerikaans vliegtuig neergestort Officiële resolutie bij VN Machine nu op ACHTERUIT IJslandse treiler (22 man) vermist Kind van wagen gevallen en gedood Na arrestatie van overvallers met feestneuzen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; by geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f 7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3846 Hoofdredacteur: r hagoort Directeur: jACQ de Smit Donderdag 31 oktober 1957 Deltawet In Tweede Kamer (Zie pag. 1, 2 en S) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.34 u., onder 17.12 u. Maan op 14.40 u., onder 1.02 u. Hoogwater vrijdag 1 nov.: Vlissingen: 8.59 u. 1.30 m., 21.49 u. 1.49 m. Terneuzen: 9.27 u. 1.48 m., 22.13 u. 1.67 m. Wemeldinge: 10.24 u. 1.06 m., 23.07 u. 1.36 m. Zierikzee: 10.02 u. 0.89 m., 22.52 u. 1.18 m. (Van een speciale verslaggever). DE ZES SPREKERS, die gisteren in de Tweede Kamer de algemene beschouwingen over het ontwerp Deltawet heb ben afgerond, hebben - hoe zou het ook anders kunnen? - geen nieuwe onderwerpen meer aan de orde gesteld. De meest opvallende verklaring kwam van de liberaal Den Hartog, die het beter vond geen proeven meer te nemen om na te gaan, of verplaatsing der oestercultuur van de Oosterschelde naar de Grevelingen tot de mogelijkheden behoort. De heer Ver kerk (A.R.hield een warm pleidooi voor het leggen van een tunnel onder de Westerschelde en deed daarmee vele Zeeuw se snaren trillen. Na enkele opmerkingen te hebben gemaakt over de Merwede en te heb ben gesteld, dat de door de regering voor te stellen bijdragenregeling geen premie op de nalatigheid van de wa terschappen mag worden sprak de heei Den Hartog over de visserij, i.e. de oestercultuur. Hij vroeg zich af, of het maar niet beter zou zijn deze op te heffen en niet veel geld te besteden aan allerlei proeven, waarvan eigen lijk niemand positieve resultaten ver wacht. Hij kon voorts als de proeven tegen de verwachting in zouden sla gen bepaald niet enthousiast zijn over de verplaatsing, die tien tegen één economisch niet verantwoord is. „Is het maar niet beter de betrok kenen eerlijk te vertellen, dat hun bedrijven eerlang zullen moeten verdwijnen dan hun de illusie te ge ven, dat er nog wel kansen bestaan? Dan kan tenminste direct worden begonnen met de omschakeling der bedrijven. De enige oplossing is, hoe hard ook: liquidatie. Maar dan moet er ook een integrale schadeloos stelling worden gegeven, in geld of nog liever in de vorm van een com pensatie", aldus de liberale woord voerder. VERKEER De heer Verkerk besprak vooral het verkeer, de industrialisatie en de re creatie. Dat de Deltadammen de ver bindingen enorm zullen verbeteren, stond voor hem wel vast. Maar toch zijn er nog verschillende puzzles. De kustweg (over de dammen dus) is verkeer technisch bezien zeker niet Ideaal: de uitmonding bij Rotterdam is niet duidelijk en in het zuiden (op Walcheren) eindigt hij voor de Wes terschelde. De zgn. centrale weg vol doet verkeerstechnisch veel beter. Maar volgens de plannen loopt deze middenweg niet verder dan Zierikzee President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard voornemens te zijn de uit nodiging om de bijeenkomst vaj de NAVO-raad In december te Parijs bij te wonen, te aanvaarden. De president zei, dat hen naar Parijs zal gaan op voorwaarde dat de meer derheid der regeringschefs van de NA- VO-landen aan de bijeenkomst deel neemt. Hij zou voor zijn eventuele vertrek overleg plegen met de leiders Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland zal eveneens deelnemen aan de bijeenkomst van de NAVO-raad, die in december te Parijs wordt gehou den. De minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, en de ministers van fi nanciën en defensie, Etzel en Strauss zullen hem vergezellen. en dan blijft de barrière van de Wes terschelde. De centrale weg zou dan pas aan zijn doel volledig beantwoorden, in dien de Schelde zou worden onder- tunneld. Op dit punt zijn de regerings mededelingen erg karig en vrij afwij zend. Maar het vraagstuk is van inter nationale betekenis en Zeeuwsch- Vlaanderen kan er met recht aan spraak op maken. Daarom vroeg de heer Verkerk evenals diverse spre kers de vorige dag een nauwgezette studie door de minister. Geheel afwij zend tegenover wat werd genoemd „een consessionaire aflopende tolhef- ring" stond de heer Verkerk niet. Zijn bezwaren tegen de zgn. Zoom- seweg waren, dat deze voor de Zeeuw se delta geen afdoende oplossing biedt. (Vervolg zie pagina 2). In Bonn heeft de Westduitse pre sident Heuss op voordracht van bondskanselier Adenauer, de ze ventien ministers van diens derde kabinet beëdigd. De foto toont na de beëdiging van de residentie van de president. Voorste rij v.l.n.r.: Heinrich von Brentano, buiten landse zaken; kanselier Adenauer; president Heuss; Erhard Schroe- der, binnenlandse zaken; tweede rij: Theodor Oberlaender, vluch telingenzaken; Richard Stuecklen, postzaken; Heinrich Luebke, land bouw; Franz Josef Strauss, defen sie; Ludwig Erhard, economische zaken (achter Heuss)Hans Chris- toph Seebohm, verkeer; Franz Etzel, financiën; Fritz Schaeffer, justitie. Achterste rij: gedeeltelijk zichtbaar Paul Luecke, huisves ting; voor hem Siegfried Halke, atoomzaken; Hermann Lindath, zaken; Theodor Blank, arbeid; Jo- schatkist; Ernst Lemmer, algemene zef Wuermeling, gezinszaken; op de foto staat niet Hans Joachim Merkatz, bondsraadzaken. Minister Algera (Van een speciale verslaggever) NOG EVEN is minister Algera gis termiddag in de Tweede Kamer aan het woord geweest. Om namens de re gering zijn dank te betuigen voor de vele woorden van waardering, die de Kamerleden spraken vanwege het vele werk, dat moest worden verzet om het ontwerp Deltawet te kunnen behande len. En ook om te constateren, dat de Tweede Kamer unaniem achter de Deltawet staat. De bewindsman meende wat dat laatste betreft bij de heer Kodde (S.G. P.) een kleine reserve te hebben ont dekt. Deze had opgemerkt, dat alleen God ons kan bewaren. Minister Algera was het daar volkomen mee eens, maar merkte ook op, dat deze weten schap, dit godsvertrouwen, nimmer een vrijbrief mag zijn om maar lijde lijk af te wachten. „Onze plicht en roeping, ook jegens God, brengen mee, dat wij maatregelen treffen om de vei- In het noorden van Arizona is dins dag een viermotorig vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht tegen een bergtop gevlogen. Men vreest dat alle zestien inzittenden om het leven zijn gekomen. Het Boliviaanse congres heeft woensdag een wetsontwerp aangeno men, krachtens hetwelk de staat van beleg in het land heerst. Toenemende wind. Aanvankelijk hier endaar mist, ove rigens veel bewolking maar ook ver spreide opklaringen. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen noord en west, later weer tot krachtig toe nemende zuidwestelijke wind. De Syrische afvaardiging bij de V.N. heeft woensdag officieel bij de Algemene Vergadering een resolutie ingediend, waarin wordt ver zocht om de vorming van een commissie van onderzoek naar de Sy rische beschuldiging, dat Turkije de veiligheid van Syrië en de inter nationale vrede in gevaar brengt. De Syrische stap heeft in westelijke kringen verrassing gewekt. Men had gedacht dat Syrië niet meer op de zaak zou terugkomen omdat het doel propaganda was bereikt. In welingelichte kringen wordt ge zegd dat het westen een tegenresolutie zal indienen, waarin om tussenkomst van de secretaris-generaal van de V.N. Hammarskjoeld, wordt verzocht. Deze resolutie zal, naar vernomen wordt, worden Ingediend door Canada, Dene marken, Japan, Noorwegen, Spanje, Paraguay en Peru Aan Hammar skjoeld zal worden gevraagd zich be schikbaar te houden voor de beide partijen in het geschil en „zonodig" naar het betrokken gebied te gaan. De door Syrië voorgestelde commis sie van onderzoek zou aan beide zijden van de Turks-Syrische grens moeten kunnen werken. Volgens dr. Farid Zeineddine, de plaatsvervangende leider van de Sy rische delegatie die de resolutie in diende, is de oorlogskans thans groter dan de afgelopen jaren. „Wij hebben niets te verbergen" verklaarde de Syrische afgevaardigde. Hij zei dat Amerika en Engeland aan vankelijk het dringende karakter van de kwestie hadden erkend door te stemmen voor opneming op de agenda, maar dat zij later zichzelf hebben te gengesproken door te beweren, dat de Elf Tsjechoslowaakse „straatschen ders" zijn dinsdag in Praag tot gevan genisstraffen veroordeeld wegens hun aandeel aan de onregelmatigheden die zich kortgeleden op het Wenceslas- plein hebben voorgedaan. De zwaarste straf was drie jaar gevangenis. zaak niet dringend was. Blijkbaar doe lend op het bemiddelingsaanbod van koning Saoed zei de Syriër, dat niet van Syrië kan worden verwacht dat het pogingen zal aanmoedigen om de V.N te passeren onder het mom van een zogenaamd „regionaal Initiatief". Donderdag komt men opnieuw bij een. ligheid van ons volk naar menselijke berekeningen zo hoog mogelijk op te voeren", aldus de minister. Na>deze inleidende woorden werden de besprekingen verdaagd tot vanmid dag. Dan zal minister Algera zijn rede vervolgen. Verwacht wordt, dat zij een groot deel van de middag in be slag zal nemen. Vanavond zal de Ka mer niet vergaderen. Dinsdagmiddag zal als vanmiddag voor hem geen tijd meer overblijft minister Mans- holt spreken. Dan xolgen - zonodig de replieken en eventuele stemmin gen. In welingelichte diplomatieke krin gen te V" hington heeft men over ChroesjtE, aanwezigheid op de Turkse re, tptie te Moskou gezegd, dat de Russische communistenleider be sloten schijnt te hebben de machine op „achteruit" te zetten, nadat hij er zich rekenschap van had gegeven te ver te zijn gegaan en bijzonder grote risico's te hebben genomen. Chroesjtsjef zou thans van oordeel zijn, dat de vrees, die de Sowjet-Unie in de laatste tijd heeft veroorzaakt door haar houding in de kwestie tus sen Syrië en Turkije, verminderd moet worden. De Moskouse correspondent van het Britse persbureau Reuter meldt woens dag, dat de verschijning van de partij leider op de receptie kennelijk bedoeld was als teken, dat de strijd in het cen trale comité over maarschalk Zjoekof ten einde is en dat de partijleiders achter hun leider staan. De correspon dent is van oordeel, dat maarschalk Zjoekof te weinig steun heeft kunnen krijgen tegen Chroesjtsjef en zich thans moet neerleggen bij het besluit van de partij hem een lagere plaats te geven. Felix Gaillard, minister van finan ciën in de aftredende Franse regering, zal trachten een regering te vormen om een eind te maken aan Frankrijks thans dertig dagen durende regerings crisis. Gaillard (radicaal) vertelde verslaggevers dat hij eventueel op zijn 38ste verjaardag, 5 november a.s., de Nationale Vergadering om de Investi tuur zal vragen. Gaillard wilde niet „met de partij leiders over ministersportefeuilles marchanderen", maar zijn eigen kabi net kiezen „zoals een minister-presi dent dat zou doen". Indien hij niet zou slagen, zou hij de feiten van Frank rijks benarde financiële en parlemen taire toestand het land voorleggen. Wat hij nodig achtte was niet een lap middel, een zgn. nationale eenheids- regering, die de partij geschillen mas keert, maar een* regering van mannen, vastbesloten om voor de republiek op te komen. VELIKOLOEK Volgens het Franse blad „Le Mon de" heeft er in het Russische leger- orgaan „Rode Ster", juist nu iedereen zich afvraagt wat er met maarschalk Zjoekof gaat gebeuren, een verhaaltje gestaan over een legerofficier, dia „Velikoloek (Russisch voor „grote me- dalje") wordt genoemd. Er wordt ver teld dat zijn promotie hem naar het hoofd was gestegen en dat hij zich niets meer aantrok van de kritiek van zijn kameraden. Hij meende boven al le kritiek verheven te zijn. Door zijn ij delheid maakte hij ernstige fouten, waarvoor hij door de partij zwaar werd gestraft. Het Russische blad schreef, aldus „Le Monde", dat er meer van zulka gevallen waren. Een trouwe commu nist moest weten hoe hij zijn eigen fouten moest zien en tijdig verbeteren. Op IJsland gestationeerde Ameri kaanse vliegtuigen en alle schepen in de vaarwateren rondom de Far Oer zoeken naar de van de Far Oer af komstige treiler „Stella Argus", die naar gevreesd wordt, tijdens de storm die in het afgelopen weekeinde in dit gebied gewoed heeft, met 22 opvaren den is vergaan. Zondag heeft men voor het laatst iets van de „Stella Argus" gehoord. Een ander vissersvaartuig had toen contact met het schip. Gistermorgen is te Eede bij Aaar- denburg een tienjarig jongetje van een rijdende boerenwagen gevallen en overreden. De landbouwer M. de P. uit Eede reed met zijn tractor met aanhangwagen, waarop zijn zoontje Jan was gezeten, op een landweg, toen hij een zijweg wilde inslaan, keek h(j achterom en bemerkte tot zijn schrik dat de jongen niet meer op de wagen zat. Hij stopte direct en liep langs de weg terug. Een eind verderop zag hij zijn zoontje liggen. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Het bleek dat de jongen van de wagen was gevallen, en daarbij de wielen over het hoofd had gekregen. Hij moet op slag dood geweest zijn. In politiekringen wordt de arrestatie der vier mannen In verband met de overval op het tankstation aan de Utrechtse weg nabij Amsterdam, ais de zaak van het jaar beschouwd. In de reeks van verhoren hebben de Haar lemse los-werkman J. G. en de mon teur L. van W. uit Bennebroek nu ook toegegeven dat zij schuldig zijn aan de overval op het benzinepompstation aan het verkeers-circuit Oude Rijn te Utrecht in de nacht van 25 op 26 au gustus j.l. ook daar kwamen de man nen met feestneuzen vermomd het ge bouwtje binnen. De buit was hier bij zonder klein, maar een paar honderd gulden. Bij deze overval zou ook de In Bonn gearresteerde Nederlander H. betrok ken zijn geweest. De politie in Zeist wil deze lieden horen, in verband met een diefstal van juwelen en effecten aldaar, voor een waarde van circa f 50.000 en de recherche in De Bilt zal nagaan, of de mannen ook betrokken zijn ge weest bij een grote diefstal van bontjassen uit een zaak te Bilthoven' Ook de recherche van Hilversum en van Alkmaar waar nog niet op gehelderde inbraken zijn gepleegd wil de arrestanten hierover eens aan de tand voelen. Zoals reeds eerder werd bericht worden de Haarlemmer en de gebroe ders L. en W. van W. uit Bennebroek er van verdacht debet te zijn aan een inbraak bij een Haarlemse juwelier en in een hotel in Santpoort en voorts van inbraken In Velsen en Benne broek. Door de Amsterdamse recherche tenslotte worden enkele gearresteer den er ook nog ernstig van verdacht de hand te hebben gehad in een juwe- lendiefstai uit een etalage van een ju welier in de Beethovenstraat, een dief stal van gramofoonplaten nit een win kel in de Kalverstraat en een inbraak in een pompstation aan de Leeuwar- derweg. Tijdens een huiszoeking bij de gebroeders Van W. zijn van deze inbraak afkomstige voorwerpen ge vonden. Het moet niet uitgesloten worden geacht dat bij het, nog op geen stuk ken na afgesloten uitgebreide onder zoek, meer zaken aan het licht zullen komen, waaraan een of meer der man nen debet zullen blijken te zijn. Ter gelegenheid van het afscheid van generaal B. R. P. F. Hassel- man als chef van de generale staf, tevens bevelhebber der landstrijd krachten, vond donderdagochtend te Oud-Leusden bij Amersfoort een défilé plaats waaraan door on geveer 6.000 man werd deelgeno men. Voor het défilé inspecteerde de generaal staande in een jeep de troepen en bracht een groet aan de tien opgestelde vaandels, waarvan de foto een beeld geeft. Kadar naar Moskou De Hongaarse premier, Janos Kadar, zal aan het hoofd staan van een partij delegatie die de herdenking van da Oktober-revolutie te Moskou zal bij wonen. Van de delegatie zullen voorts o.a, deel uitmaken dr. Ferenc Muennich, vice-premier, Szandor Ronaix, voorzit ter van de nationale vergadering, en Jenoe Fock, lid van het politieke bu reau. De Luxemburgse premier en mi nister van buitenlandse zaken, Bech, heeft de Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, Pella, als voorzitter van de N.A.V.O.-raad opgevolgd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1