Deltaplan vindt algemene instemming in Kamer Uit alle fracties steun voor Zeeuwse belangen Handgranaat in Israëlisch parlement: 5 gewonden J CHROESJTSJEF: Zjoekof krijgt andere functie TITO niet naaf Moskou WORDEN WATERSCHAPPEN TE ZWAAR BELAST GAILLARD KRIJGT OPDRACHT FRANSE REGERING TE VORMEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Deltaraad Deltacommissie Dader gearresteerd NAVO-vergadering op 16 en 17 december Eén dode en drie gewonden bij auto-ongeluk WEERBERICHT Wel kunstmaan, maar geen theezeefje Hoofdkantoor: I* Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren- Middelburg; Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad ZOUT IN WONINGEN Zie pag. 2 13e Jaargang No, 3845 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Woensdag 30 oktober 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 7.32 u., onder 17.14 u. Maan op 14.17 u., onder u. Hoogwater donderdag 31 okt.: Vlissingen: 8.48 u. 0.98 m., 21.35 u. 1.21 m. Terneuzen: 9.10 u. 1.15 m., 21.52 u. 1.37 m. Wemeldinge: 8.08 u. 1.58 m., 20.58 u. 1.67 m. Zierikzee: 7.41 u. 1.40 m., 20.31 u. 1.49 m. (Van een speciale verslaggever) DE EERSTE DAG van de parlementaire behandeling van het ont- werp-Deltawet zit erop. Een hele middag en avond hebben de leden der Tweede Kamer beschouwingen gegeven over dit voor Zuidwest Nederland en voor ons gehele volk zo uiterst belangrijke ont werp. Zeventien sprekers hebben zich aan het begin van de middag bij voorzitter Kortenhorst opgegeven. En allen, die deze dag aan het woord geweest zijn, hebben hun grote waardering geuit aan het adres van de regering voor de wijze, de beveiliging van een groot deel van ons land tot een zo hoog mogelijk peil op te voeren en de verzilting van onze cultuurgrond tegen te gaan. Dit stond vanavond wel vast: niemand wenst een algemene verhoging der zeedijken, maar ieder kiest voor afsluiting der zeearmen. organen en ook de particuliere organi- Geen televisiefilms uit Sowjet-Unie De Sowjet-autoriteiten hebben dins dag in feite de buitenlandse correspon denten verboden, televisiefilms in de Sowjet-Unie te maken door een be sluit, dat dergelijke films niet meer naar het buitenland mogen worden gezonden. Veel is er gesproken over de vraag, of het gewenst is een aparte Deltaraad ln te stellen als coördinerend advies college voor de regering. De meeste sprekers voelden er niets voor, omdat zij van zo'n lichaam een vertragende werking verwachten en voor doublu res vrezen. Dat aan alle mogelijke so ciale, maatschappelijke, geestelijke en culturele gevolgen van de uitvoering van het Deltaplan grote aandacht moet worden besteed, daarover was men het volledig eens. Maar dat hoeft niet via een Deltaraad. dat de problemen in de drie betrokken Êrovincies heel verschillend liggen, iij meende, dat de provinciale bestu ren en de velerlei organisaties in de provincie best in staat zijn, adviezen te geven. Bovendien bestaat er al een Raad van de Waterstaat, die de minis ter adviseert en die in zijn vaste com missies kan worden uitgebreid. Wel zou hij het op prijs stellen, dat de fondsen en subsidies beschikbaar zou den worden gesteld (door het rijk) voor het opvangen van allerlei maat- goVi-nn^liike vraagstukken en noden „Laten we de gevolgen yan dit I Deltaplan niet dramatiseren en problemen sehep- pen, die de bevol- king zelf niet I kent," verklaarde de heer Zegering I Hadders (lib.), I die opmerkte aan leen Deltaraad [niet de minste behoefte te heb- mr. w. burger bem ook al om Het egvaar, dat de bestaande instan ties erbuiten komen te staan, als een aparte Deltaraad gaat werken, noem de de heer Westerhout (soc.) zeker niet denkbeeldig. Volgens hem moet het zo zjjn, dat „de streek" alle pro blemen aan de Raad van de Water staat kan voorleggen. Maar die Raad dient dan te worden aangevuld met deskundigen op maatschappelijk ge bied. In dat verband dacht hij aan een soort van Deltacommissie van de Raad van de Waterstaat. De heer Biewene- ga (AR.) borduurde op dit thema voort: hij koos zeer beslist voor de Paad van de Waterstaat, mits de mi nister er zorg voor draagt, dat deze voldoende aandacht aan de delta-as pecten besteedt. In de vaste commissie van de Raad dienen ook niet-leden te kunnen worden benoemd. De lagere President Tito lijdt aan spit en daar door zal hij de komende paar maanden niet ln staat zijn een buitenlandse reis te maken. Men had verwacht, dat het 65-jarige staatshoofd de Zuidslavische delegatie naar Moskou zou leiden voor de herdenking van de oktoberrevolutie van 1917. Tito was vorige week in Belgrado teruggekeerd na een maand rust te hebben genomen te Brdo, nabij de Oostenrijkse grens. Twee weken gele den nam hij daar met maarschalk Zjoekof, de voormalige Sowjet-minis- ter van defensie die toen zijn gast was, deel aan een jachtpartij. Vorig jaar december onderging Tito verscheidene weken een behandeling wegens reuma tiek. Buitenlandse waarnemers in Belgra do brengen de bekendmaking in ver band met de gebeurtenissen in de Sowjet-Unie. De geruchten over een algeheel ontslag van maarschalk Zjoe kof hebben in dé Zuidslavische hoofd stad ontevredenheid gewekt, zeggen zij. De toestand in Syrië Een Syrische militaire woordvoerder heeftdinsdag te Damascus gezegd, dat volgens de jongste schattingen Turkije 60.000 soldaten, 600 tanks en veal straaljagers bij de Syrische grens beeft samenge'rokken. Bij deze strijd- kr~"hten ziuden zich talrijke Ameri kaanse adviseurs bevinden. Nabij Bab el Hawa in het noordwesten van Syrië zijn Turkse versterkingen met zware moderne wapens aangekomen, aldus deze woordvoerder. De „week van versterkingen", die maandag te Damascus zou beginnen, zal thans binnen enkele dagen reeds een aanvang nemen, zei de Syriër. saties kunnen het best op de normale wijze worden ingeschakeld. Maar zij zullen er bij de discussie en het over leg voor dienen te zorgen, dat hun woordvoerders geen geinstrueerde stro-poppen zijn en ook geen mensen, die het contact met de „achterban" verloren. De enige, die gisteren een pleidooi hield voor een Deltaraad, was de heer Van de Heuvel (kath.). Hij kon moei lijk aannemen, dat de Raad van de Waterstaat het hele terrein, dat het Deltaplan bestrijkt kan overzien. Men kan wel zeggen, dat de proble men per provincie verschillen, maar er zijn toch meer interprovinciale pro blemen. Het lag voor de hand, dat nog nie mand veel kon zeggen over de aard van al die maatschappelijke verande ringen. C. F. v. d. PEYL Een 25-jarige man, Mosje Dweik, heeft dinsdagavond van achter de publiek* tribune in een openbare zitting van het Israëlische parlement in Jerusalem een handgranaat naar de ministerstafel geworpen, waardoor vijf minister* gewond werden. De man kon terstond gearresteerd worden. De politie vermoedde dat het een Sapir, bleek getroffen. De politie daad van protest was tegen de Israë lische politiek ten aanzien van de Ara bieren in het land. De minister-president, Ben Goerion, en de ministers van buitenlandse za ken, mevrouw Golda Meir, van ver voer, Carmel, en van eredienst, Sjapi- ro, raakten licht gewond. Sjapiro en Carmel werden, bevlekt met bloed, weggeleid. Gegil van de publieke tribune meng de zich met het gekreun van de ge wonden. De ministers bleven na de ontploffing zitten in hun zetels rond de met bloed besmeurde tafel in het hoefijzervormige Knessethgebouw. Men zag dat Sjapiro bloedde uit wonden aan zijn hoofd en borst. Car mei uit de schouder. Mevrouw Meir had een wond aan haar been. Premier Ben Goerion was aan de armen ge wond. Ook de minister van handel, n I In de Tweede Kamer begonnen dinsdag de debatten over het Deltaplan. Achter de ministers.- tafel zaten drie ministers voor een enorme kaart van het Deltaplan. V.l-n.r.: minister J. Hofstra, minis ter J. Algera en minister dr. S. L. Mansholt. Dinsdag is te Brussel van regerings zijde vernomen, dat verwacht wordt, dat de voorgestelde „topbijeenkomst" van de N.A.V.O.-raad op 16 en 17 de cember a.s. te Parijs zal worden ge houden. Gemeld is, dat op deze bijeenkomst van de N.A.V.O.-raad speciaal aan dacht zal worden geschonken aan nauwere samenwerking der westelijke mogendheden op wetenschappelijk ge bied. Men verwacht ook, dat bepaalde maatregelen op economisch en politiek gebied en op dat der landsverdediging zullen worden uitgewerkt. Eisenhower begin december naar Londen De diplomatieke correspondent van de Londense „Times" meldde dinsdag, dat de president en mevrouw Eisen hower begin december in Londen de gasten van koning Elizabeth zullen zijn. Men hoopt, dat de president Enge land zal bezoeken, voor hij naar Pa rijs gaat voor de conferentie van de NAVO-raad, aldus de „Times". Zullen de lasten van de waterschap pen als gevolg van de hoogten der bij dragen in de kosten van uitvoering van het Deltaplan te hoog worden? Al le sprekers ln de Tweede Kamer spra ken daarover hun ernstige vrees nit. En met klem werd minister Algera gevraagd het percentage van hetgeen hij voor rekening van de waterschap pen wil bedingen, zo laag mogelijk te honden. Algemeen betreurde men, dat apar te wetten, die deze materie zullen re gelen, er zelfs in ontwerp nog niet zijn. Het is alles nog even vaag, wij hebben geen enkel houvast, klaagde de heer Zegering Hadders (lib.). En hij vroeg, of het de bedoeling is vaste normen voor deze bijdragen, resp. subsidies vast te stellen. In het alge meen begreep hij niet erg, waarom in beginsel van meebetalen in het ont werp is opgenomen: Voor de Zuider zeewerken en de afsluiting van de Brielse Maas is dat ook niet gebeurd. Is het juist, dat de minister denkt aan een bijdrage van zestig procent van het rijk, in de kapitaalkosten der door de waterschappen te voeren wer ken, resp. aan een bijdrage door de waterschappen van veertig procent in de kosten der door het rijk uit te voe ren objecten?, zo vroegen enkele Ka merleden. En zij voegden er onmid- delijk aan toe, dat dit een ondrage lijke last voor de beheerders zon zijn, en mitsdien onaanvaardbaar. De libe rale woordvoerder wenste het percen tage der rijksbijdrage op 90 tot 95 te bepalen. Enige vrees voor financiële ongelijk heid bij de waterschappen heerste er bij de heer Van der Peyl (C.H.) en de heer Biewenga (A.R.). Zij merkten naar aanleiding daarvan op, dat het onjuist zou zijn verschil te maken bij het vragen van bijdragen tussen wa terschappen, die zelf hoogwaterkerin gen moeten verhogen, welke moeten meebetalen in de kosten van de grote afsluitingen. De kwestie van het beheer van het onderhoud had niet minder de aan dacht: In dat verband werd algemeen uiting gegeven aan de waardering voor terschappen, waardoor deze technische administraties beter in staat zijn hun taak te verrichten. Toch zal het nodig zijn bepaalde dijkgedeelten in beheer en onderhoud door het rijk te nemen dan wel te houden, meende de heer Zegering Hadders. En de heer De Rui ter (C.H.) vond, dat in elk geval de nieuwe afsluitingen met de aanslui tende werken bij het rijk moeten blij ven. Volgens de heer Burger (P.v.d. A.) dient het oppertoezicht van rijks waterstaat meer inhoud te krijgen. De heer Biewenga had er bezwaar tegen, dat het rijk bepaalde plannen maakt enter uitvoering opdraagt aan de be heerder. Hij achtte het veel beter, dat deze laatsten plannen maken en dat de ministers ze goedkeurden. Mej. Schilthuis (P.v.d.A.) vond ver nieuwing van de organisatie in het op pertoezicht beslist noodzakelijk; de heer Biewenga waarschuwde tegen centralistische tendenzen bij de uit voering van de werken. Gistermiddag om kwart over vijf is een grote personenauto, die uit de richting Uithoorn over de provinciale weg naar Aalsmeer reed, door onbe kende oorzaak plotseling van de weg af geraakt en tegen een boom gereden. De vier inzittenden, de 69-jarige prof. E. van Slogteren uit Bennebroek, zijn zoon, de heer G. van Slogteren, de heer M. Veldhuizen van Santen en de 42-jarige mejuffrouw M. Ch. Cre- mer, allen uit Lisse, werden gewond en zijn naar de Mariastichting te Haar lem overgebracht. De heer Veldhuizen van Santen, een bollekweker, is in middels overleden. De auto werd to taal vernield. de samenvoeging van polders en wa- brengen. Officieel wordt medegedeeld, dat ko ning Saoed van Arabië in december een officieël bezoek aan Soedan zal PRESIDENT COTÏ van Frankrijk heeft de aftredende minister van fi nanciën (radicaal) Felix Gaillard, ge vraagd een nieuwe regering te vor men. Gaillard zal woensdag zijn be sluit meedelen. Nu Mollet ook bij zijn tweede po ging om Frankrijk aan een nieuwe re gering te helpen, is verslagen wordt de situatie steeds moeilijker. Al meer dan een maand geleden weigerde de Nationale Vergadering in de premier. Voor de stemming, waarbij Mollet gisteravond werd verslagen (227-293), verklaarde de kabinetsformateur, dat er geen buitenlandse valuta meer in de Franse staatskas zijn. Voorts zei hij, dat de invoer gerantsoeneerd moet worden, dat de Franse Bank nieuwe voorschotten zal moeten geven en dat Er hebben zich maandagochtend op Cyprus ter gelegenheid van de ze ventiende verjaardag van de Griekse afwijzing van het Duits-Italiaanse ul timatum ongeregeldheden voorgedaan, waarbij twintig burgers en drie Britse soldaten lichte verwondingen opliepen. V.N. BESPREEKT SYRISCHE KLACHT De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, heeft in de Algemene Vergadering van de V.N. de beschuldiging herhaald, dat Turkije een aanval op Syrië voorbereidt en hiertoe door de V.S. wordt aange spoord. Hij sloot zich aan bij de Sy rische minister van buitenlandse za ken, Salah Eddin Bitar, die opnieuw aandrong op de vorming van een V.N.- commissie voor onderzoek naar de toe stand aan de Syrisch-Turkse grens. De Pakistaanse afgevaardigde, Sar- dar Mumtaz Ali Chan, drong er bij Sy rië op aan, koning Saoeds voorstel tot bemiddeling aan te riemen. Hij achtte de berichten over troepenconcentraties aan de grens tussen beide landen zeer overdreven. Welke militaire bewegin gen er ook in Turkije mochten hebben plaats gehad, deze zijn duidelijk van defensieve aard, aldus de Pakistaan. Het is logisch, dat de Russische wa penleverantie aan Syrië de buurlan den verontrust. Attilio Piceioni (Italië) zei, dat de vergadering thans te maken had met een „kunstmatig in het leven geroe pen probleem, dat niet op feiten steun de". De Sowjet-Unie wil met de be handeling van de Syrisch-Turkse wrij ving slechts de koude oorlog verhevi gen. Veel bewolking Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen. Matige tot krachtige, tij- delijk harde wind, ruimend van zuid west naar west of noordwest. Weinig verandering in temperatuur. een lening van Frankrijks Atlantische of Europese bondgenoten een levens belang zou zijn. Een conservatieve woordvoerder ver klaarde aan het begin van het debat, dat Frankrijk begin vorig jaar een re serve van twee miljard dollar bezat. De huidige reserve bedraagt minder dan een miljard. Het in Oost-Berlijn verschijnende blad „National Zeitung" is niet zo enthousiast over de kunstrnaan en de overige tech nische prestaties van het Sowjet-systeem. Met een in de O'ostzone ongekende open hartigheid schrijft dit blad: „Bij ons worden verkeersvliegtuigen met straal aandrijving ontwikkeld, grote zeeschepen en reusachtige baggermachines geprodu ceerd. Wij bouwen kernreactoren, expor teren auto's en construeren planetaria's. In een stad als Potsdam vraagt men ech ter ln de winkels tevergeefs naar een theezeefje". moest de dader voor het woedend* publiek in bescherming nemen. Premier Ben Goerion en mevrouw Meir, die licht gewond werden, kon den naar hun woning worden ver voerd. Minister Sjapiro moest echter dadelijk in het hoofd en in de buik worden geopereerd voor de verwijde ring van granaatscherven. Minister Carmel heeft een arm gebroken. Alle gewonden zijn buiten levensge vaar. Ongeregeldheden in Turkije In de stad Gaziantep in Zuid-Turkija is het dinsdag tot ongeregeldheden ge komen, waarbij een politieman en een jongen om het leven kwamen. Er is thans de staat van beleg van kracht. De relletjes ontstonden, toen acht duizend aanhangers van de republi keinse oppositie-partij het bureau van de burgemeester en de kantoren van de demochratische regeringspartij aan vielen. De politie gebruikte traangas, om de betogers uiteen te drijven. De uitslag van de verkiezingen van zondag in Gaziante was, dat de demo eraten 70.731 stemmen kregen tegen de republikeinen 70.550. Ondanks dit geringe verschil, kreeg de democrati sche partij overeenkomstig het kies stelsel alle tien zetels van het district. De republikeinen beklaagden zich er over, dat hun tegenstanders hadden geknoeid. In Samsum aan de Zwarte Zee is het partijgebouw van de verslagen repu blikeinen aangevallen door democra tische demonstranten. Voorts wordt gemeld, dat te Kay- seri, in het midden van het alnd, 19 mensen verwondingen hebben opge lopen bij relletjes. Incidenten in Nazareth Israëlische politiemannen zijn dins dag in Nazareth, dat hoofdzakelijk door Arabieren bewoond wordt en be schouwd wordt als een bolwerk van de communistische partij in Israël, slaags geraakt met communistische be togers. De betoging, verboden door da regering, was georganiseerd ter her denking van de dood van een vijftigtal Arabische dorpelingen uit de grens plaats Kafr Kassein, nu een jaar gele den aan de vooravond van de militai re actie tegen Egypte. Dulles over Moskou Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft zich op zijn wekelijkse persconferentie niet willen wagen aan een voorspelling over de huidige ontwikkeling in Moskou. Het schijnt, zei hij, dat er zeer ernstige binnenlandse problemen achter schuil gaan. Dergelijke moeilijkheden kun nen leiden tot handelingen op het ge-' bied van de buitenlandse politiek, ten- •einde de toestand in het eigen land ta consolideren en de aandacht af te lei den. Dat er oorlog van zal komen, ge looft hij echter niet. Het afstappen van het lopende vijf jarenplan noemde Dulles één van da ernstige binnenlandse kwesties gezien het feit, dat vijfjarenp'annen in Rus land heilig worden beschouwd. Als andere problemen noemde hij de in dustriële decentralisatie, de noodzaak van het versterken van de satelliet- landen, de economische hulp aan Chi na en het verhogen van de eigen le vensstandaard. De leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, heeft dinsdagavond gezegd, dat over de toekomst van maarschalk Zjoekof, de gewezen minister van defensie, nog geen beslissing is genomen. Volgens Chroesjtsjef zal Zjoekof echter 'een nieuwe functie krijgen, „in overeen stemming met zijn ervaring en hoeda nigheden". Chroesjtsjef zei dit op een ontvangst in de Turkse ambassade te Moskou, ter gelegenheid van de Turkse nationale feestdag. Maarschalk Zjoekof is in Moskou en ik kan u zeggen, dat hij er helemaal geen behoefte aan heeft naar het bui tenland te gaan, zei maarschalk Begra- mian, die Chroesjtsjef vergezelde. Op een vraag of maarschalk Zjoekof op een tweede uitnodiging van de V.S. naar de Verenigde Staten zou gaan, antwoordde maarschalk Begramian, dat de tijden thans veranderd waren. De vervanging van Zjoekof was niets bijzonders. In de V.S. was Wilson ook van zij nfunctie van minister van de fensie ontheven, zo zei de maarschalk. Hij verzekerde, dat men spoedig iets zouden horen. „Het is niet onze ge woonte het volk in onwetendheid te laten. Hebt geduld." Waarnemers in Moskou zijn van me ning dat uit het feit dat het centrale partijcomité dinsdagmorgen nog geen besluit heeft genomen ten aanzien van Zjoekofs toekomst blijkt dat men het in de boezem van de partij niet eens is niet alleen over Zjoekofs figuur, maar ook over politieke kwesties die ver uitgaan boven zijn promotie of de gradatie. Het eigenlijke geschil schijnt de militaire politiek in het verband van het vreedzaam samen leven te be treffen. Het Parijse blad „France-Soir" is van oordeel, dat er geen twijfel oveï schijnt te bestaan, dat Zjoekofs ont slag een gevolg is van diens menings verschil met partijsecretaris Chroesj tsjef over de politiek ten aanzien van het Midden-Oosten. De maarschalk was van oordeel, dat het te verwachten voordeel van de Russische politiek niet opwoog tegen de vereiste inspanningen. In dit op zicht zou hij het standpunt van Molo- tof delen. De „France-Soir" is overigens van mening, dat het Chroesjtsjef moeilijk zal vallen om de maarschalk te isole ren van het leger en dat het wel eens de communistische partij zou kunnen zijn, die uiteindelijk alleen komt te staan.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1