Gedupeerde vissers in Zeeland, c.a. hebben recht op hulp van onze gemeenschap ZEEUWSE Ut Yersekse oesterkweker vroeg een „Nachtwacht" „Detoekomst van de visserij in het Deltagebied" Wiardi Beekman stichting (PvdA) brengt rapport uit Centrale antenne op complex woningen in Middelburg Moordaanslag op wethouder voor rechtbank Middelburg Rembrandt reageerde zelf I Kampioen Klaas Dinsdag 29 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 GARNALENVISSERIJ MOSSELCULTUUR Film „In Opmars" van Leger des Heils komt naar Zeeland OESTERKWEKERIJ WADDENVISSERIJ B en w vragen krediet Stadsbeeld wordt te veel ontsierd B. en W. van Middelburg menen: Z.V.U. moet vermakelijkheids belasting betalen OP VRIJDAG 15 NOVEMBER Geen orders van mosselexporteurs Fietsende jongen reed tegen auto op elaaró t s s s S S S s s S S s S Fruit en A-griep Foto zoek Oliestook Artemis Afd. Zeeland „Het Ned. Trekpaard Memekeuringen op bedrijven verlopen succesvol Walcheren wenst centrale plaats Bevrijding van Goes wordt met klokgelui herdacht - •k - INDIEN DE DELTA van onze grote rivieren in het belang van het gehele Nederlandse volk moet worden afgesloten, dan hebben de daar door in hun bestaan getroffen groepen van garnalen- en schelpdier vissers recht op daadwerkelijke hulp van de gemeenschap. De garnalenvissers van Stellendam, Arnemuiden en Veere kunnen, voorzover zij in de visserij willen blijven geholpen worden met het verbeteren van de havens in Goeree en Colijnsplaat, van waar uit zij dan hun bedrijf kunnen voortzetten. Voor de schelpdiervissers is uitvoering van het studie-object in het Veeregat van levensbelang. Daar moet blijken of het mogelijk is de mosselen te verwateren en de kweek van oesters voort te zetten, als bij de deltawerken speciale voorzieningen worden getroffen. Tot deze conclusie komt de sectie visserij van de Dr. Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid in een rapport over de toekomst van de visserij in het deltagebied. De visserijen in het deltagebied zijn van een bonte verscheidenheid. Zij verrijken de mogelijkheden van de Nederlandse handel en van het be- bedrijfsleven. Daarbij gaat het om in teressante bevolkingsgroepen met vaak een eigen cultureel leven en een eigen volkskarakter, zodat ook uit het oog punt van folklore de afsluiting ver arming en verschraling van onze volks cultuur meebrengt. Ook biologisch zijn de visserijen in het deltagebied interessant en waarde vol. Het rapport van de Partij van de Arbeid zegt dan ook, dat een belang voor ons volk is te trachten zoveel mogelijk van deze bijzondere visserij te behouden bij de uitvoering van de afsluiting van de zeegaten, die nu eenmaal noodzakelijk is. Waar behoud echter niet mogelijk is zal aan de be trokkenen een billijke compensatie en schadevergoeding moeten worden ge geven, meent de commissie. Voor zover de garnalenvisserij kan blijven bestaan, dient ook de nodige aandacht te worden besteed aan het verbeteren en vernieuwen van de vloot. Dit te meer omdat een deel van de vissers voor de keuze zal komen te staan of een bétrekking aan wal te ac cepteren, of de zeevisserij te gaan be oefenen. In samenhang met de afdamming van de zeegaten dient de vlootver- nieuwing en -verbetering en oplei ding van vissers voor de zeevisserij opnieuw te worden bezien. Ook aan de afzet kant zal aandacht moeten worden besteed. Concentratie van het aanbod van garnalen samen met coöperatieve afzet zou een betere prijsvorming kunnen bevorderen, meent het rapport. De mosselcultuur, die reeds groten deels op de Wadden is geconcentreerd wordt door de afsluiting van de Zeeuw se wateren in hoofdzaak voor het pro bleem van het verwateren (uitspoelen van zand en modder) gesteld. Belangrijk voor deze visserij is Het Leger des Heils komt met een eigen Nederlandse film naar Zeeland. In de gehele provincie zal in de komen de wintermaanden „In Opmars" worden gedraaid, een film over het Leger des Heils in ons land. Momenteel worden reeds voorberei dingen getroffen om in samenwerking met plaatselijke predikanten en zang en muziekverenigingen, deze film in ge heel Zeeland te brengen. In onze krant van zaterdag a.s. ko men wij uitvoerig op de inhoud van de ze film, alsmede op het toernee door Zeeland, terug. volgens het rapport vooral een ge coördineerd beleid voor noord en de verpachtingen van mosselgron- den, zegt het rapport. Voor de oesterkwekerij is onderzoek naar de mogelijkheden tot behoud van de cultuur in eerste instantie noodza kelijk. Indien de Grevellngen moge lijkheden biedt, dient de overheid maatregelen te treffen om naast de grotere, vooral ook aan de kleinere oesterkwekers bestaansmogelijkheden te bieden. De nu in Zeeland bestaande toe stand, waarbij de grote kwekers-expor teurs maatschappelijk en economisch de zaken dicteren worden in het rap port scherp afgekeurd. Vandaar dat ook in het rapport wordt aanbevolen de afzet van oesters niet te veel aan prijsafspraken te bin den, zoals thans geschiedt. Zowel op de binnenlandse als op de buitenland se markten is een ruime afzet van oesters mogelijk, indien de prijs op een redelijk niveau wordt gebracht. Daar de verplaatsing van bedrijven der Zeeuwse vissers naar het noorden nu reeds leidt tot botsingen met de daar gevestigde vissers is bij de sectie visserij van de Dr. Wiardi Beekman Stichting van de Partij van de Arbeid, ook nog een rapport in voorbereiding, waarin de visserijen en haar belangen in de Waddenzee nader worden be- zuid en een wettelijke regeling van schouwd. In verband met de toenemende ontsiering van het stadsbeeld door televisie antennes hebben b. en w. van Middelburg een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid hiervpor een centrale voorziening te treffen. Dit onderzoek, dat zich aanvankelijk alleen uitstrekte naar de mogelijkheden, die de Stromen- wijk in Middelburg iu dit opzicht zou bieden, heeft aangetoond, dat het inder daad mogelijk is door een centraal systeem het aantal antennes drastisch te beperken. Dit centrale systeem biedt de mogelijkheid tot het ontvangen van de zenders Goes en Antwerpen. Bovendien kan Rijssel worden ontvangen, indien Goes niet uitzendt. De Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit heeft het gemeentebestuur van Middel burg verzocht vrijstelling te geven van de vermakelijkheidsbelasting. Na overleg menen b. en w. de raad voor te stellen de verordening onverkort te handhaven. Een afwijking Is niet mogelijk, terwijl voor een wijziging een wijziging, die dan natuurlijk voor alle verenigingen, die culturele voorstellingen verzorgen, zou moeten gelden geen aanleiding bestaat. B. en w. hadden overleg gepleegd met de besturen van gemeenten, waar de Z.V.U. regelmatig voorstellingen of con certen organiseert. Hierbij is gebleken, dat de verordeningen zeer verschillend zijn. Uit een nadere bespreking roet de gemeente Vlissingen is nog gebleken, dat in die gemeente de verordening wel de gelijk wordt toegepast, ook op Z.V.U.- voorstellingen. De verordening in die ge meente bevat de bepaling, dat over en treegelden betaald door leden van ver enigingen, die een cultureel doel na streven, geen belasting wordt geheven. B. en w. van Middelburg menen, dat de motivering van de Z. V. U. minder juist is. De vermakelijkheidsbelasting wordt niet door de stichting betaald, maar boven de gestelde entreeprijzen door het publiek. Van een rechtstreekse schade aan de stichting is dus geen sprake. De rechtbank te Middelburg zal op vrijdag 15 november a.s. de zaak tegen de in IJzendijke (Z.-Vl.) woonachtige Belg A. C. in behandeling, wie in het begin van dit jaar een moordaanslag gepleegd zou hebben op wethouder C. J. Doene van IJzendijke. C., die gedetineerd is in het huis van bewaring te Middelburg, wordt ten laste gelegd een poging tot moord, subs, poging tot doodslag subs, zware mis handeling. hij het bewustzijn verloor en dodelijk gewond naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Weken heeft men voor zijn leven gevreesd. Nog diezelfde avond werd de Belg C. aangehouden in een café. Hij had een oude kwestie met de wethouder over een lap grond, en toen zijn alibi niet afdoende bleek werd hij gearres teerd. C. heeft echter alles ontkend, hoewel hij door het slachtoffer als de dader was herkend. Op een donkere winteravond werd wethouder G. in een schuur achter zijn boerderij aangevallen door een iemand, die hem van achteren neer schoot. De wethouder wist zich naar het huis van zijn buren te slepen, waarna Voorts kunnen ook radio's voor A.M. en FM. ontvangst op de centrale an tenne worden aangesloten. Voor de Stromenwijk is thans overleg gaande met de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Dit is ook aanleiding geweest om te overwegen of dit systeem ook voor an dere complexen woningen zou kunnen worden toegepast. Ligt het in de bedoeling in de Stromen- wijk alle woningen op dit centrale systeem aan te sluiten, in reeds be woonde complexen is dit uiteraard on mogelijk. Het eerste complex, dat voor de cen trale voorziening naar het oordeel van b. en w. in aanmerking komt, is het com plex 55 woningen Nieuwe Vlissingseweg Piet Heinstraat. De installatie zal voorzien in een aan- sluitmogelijkheid van televisietoestellen en van radiotoestellen voor A.M. en F.M. ontvangst. Er behoeft dus geen enkele particuliere antenne meer te worden ge plaatst. Men kan de bewoners uiteraard niet verplichten op het centrale systeem aan te sluiten. Wel kan de vergunning geweigerd worden. De exploitatie van het centrale antennesysteem zal worden opgedragen aan de stichting „Goed Wo nen". B. en w. verzoeken de raad ten behoeve van het aanbrengen van een centraal antennesysteem voor het com plex van 55 woningen een krediet toe te staan van rond ƒ4.150, De toekomst van de mosselvissers ziet er op het ogenblik niet zo rooskleurig uit. Wat in jaren niet is voorgekomen, is nu gebeurd: de exporteurs hebben geen orders gegeven. Gewoonlijk krijgen de mosselvissers iedere zaterdag in het najaar orders van de exporteurs. Nu kunnen de exporteurs echter geen orders geven, daar zij niet kunnen concurreren tegen de Duitse mosselen, die worden aangevoerd op de Parijse markt, tegen een abnormaal lage prijs. Of deze toe stand zich zal handhaven is natuurlijk niet te zeggen, maar de mosselvissers zien de zaak somber in. Voorlopig zijn zjj gedwongen de vangsten van vorige week op het Friese Wad, zelf op te slaan. Gistermiddag omstreeks twaalf uur, reed op het kruispunt Noordweg Dorpsstraat te Krabbendijke, de 10- jarige Piet Kok op zijn fiets tegen een passerende personenauto, bestuurd door de heer G. uit Goes. De jongen liep hierdoor een hersen schudding op. Het ongeval ojrtstond doordat de jeugdige wielrijder geen voorrang verleende aan de automobi list s I „DAT LIJKT de Nachtwacht van Rembrandt wel", zegt u mis schien bij het zien van bovenstaande plaat. Inderdaad, dit stelt de beroemde „Nachtwacht" voor, zoals die vorig jaar tot leven kwam vóór het Rijksmuseum, in het kader van de 300e verjaardag van Rembrandt. Allemaal goed en wel, zult u zeggen, maar heeft Rembrandt ook al iets met de Babbelaars te maken? Zeer zeker. Die heeft er sinds enkele dagen daar alles mee te maken. Omdat er in Yerséke 't Begon zo. Een geacht ingezete ne van Yerseke vroeg in het plaat selijke nieuwsblaadje een „nacht wacht voor de oesterputten". De volgende dag plofte er een brief op zijn deurmat. Afzender: zekere Rembrandt van Rijn uit Amsterdam en in die envelop zat een reproduktie van het schilderij „De Nachtwacht". Een vriendelijk briefje was erbij gevoegd, dat aldus luidde: „Geachte Heer, Naar aanleiding van uw adver tentie, waarin u terstond een nacht wacht vraagt, heb ik de eer u een verkleinde reproduktie aan te bie den van een te goeder naam en faam bekend staand exemplaar. Deze is uitgegeven in frisse kleu ren, samengesteld volgens mijn wereldbehoemde recepten, op een voortreffèlijk Egyptisch doekje, fa brikaat „Nasser", en gevat in een juweeltje van een lijst. Mocht dit voor u een aanleiding zijn, het origineel te bezichtigen, dan kunt u dit doen in het rijks museum, u welbekend te Amster dam. Over de prijs kunnen we na der overleggen. Hoogachtend, Rembrandt van Rijn." APPELS MOETEN een goede re medie zijn tegen A-griep, aldus be paalde artsen. Maar dat nam niet weg, dat de Fruitwandeltocht in Kapelle enkele weken geleden door diezelfde A-griep aardig werd ge handicapt. Tweehonderd deelnemers is niet slecht, maar in Kapelle had men vorig jaar driemaal zoveel tippe laars, zodat de organisatoren u kent ze wel, de heer Van der Parel en zijn mannen van de WSV-Krui- ningen lang niet tevreden waren Daarom gaan ze het a.s. zater dagmiddag overdoen. U hebt het in onze krant kunnen lezen, dat er voor elke tippelaar, die een der af standen (10, 15 of 25 km) tot een goed einde brengt, een fraaie me dal je klaar ligt. Ook degenen, die dit jaar die tocht al gelopen heb ben, kunnen nogmaals meedoen. Zij krijgen dan een 2-tje in hun erezilver gegrift. Ik wens de ondernemende WSV- ers van harte succes. Lezers, die nog willen meedoen, kunnen zich opgeven bij Schoolstraat 51 te Kruiningen. Er wordt zaterdag ge start bij hotel „De Zwaan" tussen 2 en 3 uur. VOOR IK HET vergeet, mijn excuses aan de jongens en meisjes van de Oranjeschool in Vlissingen. Onze fotograaf is bij hen op bezoek geweest om een plaatje te maken voor de Babbelaars. Maar jullie hebt je natuurlijk al lang afge vraagd, waarom die dan zaterdag niet in de Babbelaar stond. Weet je hoe dat komt? Die foto is zoekgeraakt. Zomaar. Gek, he? Toch is het zo. Onze fotograaf heeft die foto in een treinbrief naar de clichéfabriek gestuurd, en daar is die brief nog steeds niet aangeko men. Ra-ra-ra. Maar zodra die foto boven water komt (als plaats Ik 'em direct in de krant. Nog even geduld hebben. AL WEER die Klaas! Dat zeiden we op de redactie tegen elkaar toen bekend was ge worden, dat Klaas Zacharias- se, leerling van het Chr. Lyceum te Goes voor de tweede maal Ne derlands kampioen is geworden In vliegtuigherkenning. Zaterdag is Klaas naar Den Haag gereisd, om daar de Vliegende Hol landerbeker, de jaarlijkse wissel- prijs, in ontvangst te nemen. Hij kreeg ook een model van een Super Constellation. Hoe dat was gegaan daar in Den Haag? Wel, vijftig verschillende vliegtuigmodellen werden telkens twee seconden geprojecteerd en na elke twee seconden moesten da wedstrijddeelnemers de naam van het type vliegtuig noemen. Klaas won met vlag en wimpel. Maar liefst 43 raadde hij direct Maar er was nog een Goesenaart Joan Kloosterman. Joan en Klaas en een zekere Bonne de Jong uit Den Haag vormden sam i het trio, dat het kroonteam van het blad „Vliegende Hollander" uitmaakte. Als besten van de besten sleepten zjj de generaal Aler-beker in de wacht. TENSLOTTE nog iets over mijn oliehaard. Ja, al die belang stellende telefonerende dames, briefschrijvende heren en vragen de vrienden, ja, de kachel brandt. De Babbelaar van die dag was nog geen twee uur koud, of de monteur stond al op de stoep. „Of het gele gen kwam, dat-ie de haard even kwam plaatsen. Inmiddels hartelijk dank voor al die belangstelling. Doet een een voudig mens toch goed, zo'n mede leven. En wat die ene boze brief betreft, dank u wel meneer X. Mijn collega's waren blij, dat u schreef. „Anders wordt-ie veel ta In de bestuursvergadering van de afd. Zeeland van de Kon. Ver. „Het Neder- landsche Trekpaard", onder leiding van de heer J. Q. C. Lenshoek, is meegedeeld, dat deze zomer 20 premie-merries van 5 tot 10 jaar bij de verriehtingsproeven uitgaande van het Rjjksconsulentschap voor de paardenfokkerij te Den Haag het gebruikswaarde-certificaat A behaalden en 4 het B-certificaat. l Voor de A-merries wordt bij primering jaarlijks de behaalde premie met ƒ30,— verhoogd, voor de B-merries met ƒ20,— en voor de C-merries met ƒ10,— voor 1957 nog met terugwerkende kracht. Uit het rapport van de hoofdinspec teur, de heer P. J. Lako, bleek dat de door hem uitgevoerde keuringen op de bedrijven voor opname van merries in het keurstamboek of het hulpboek succesvol zijn verlopen. De merrie houders waren zeer tevreden, dat zij nu niet meer naar een centraal gelegen keuringsplaats met hun merries moes ten. Door de keuring op de bedrijven is een aanmerkelijk groter aantal mer ries ingeschreven. Hoewel het inschrijfgeld voor een be- drijfskeuring werd verdubbeld, zagen de betrokkenen hierin toch naast een groot gemak een geldelijk voordeel. WALCHEREN: CENTRAAL Een uitzondering geldt voor Walche ren, waar men de keuring te Middelburg als centrale plaats wilde handhaven. Zeer begrijpelijk voor dit fokgebied, om dat bij de Walcherse fokkers zo'n bij zondere belangstelling voor hun mooie en zeer belangrijke fokkerij leeft. Besloten werd de jury voor de merrie keuringen, bestaande uit twee leden en twee plaatsvervangende leden met twee plaatsvervangers uit te breiden. Als zo danig werden gekozen de heren A. L. C. Brooymans te Tholen en Iz. de Buck te Grijpskerke. De verplichte hengstenkeuringen in 1958 zullen gehouden worden op woensdag 22 januari te Goes, donder dag 23 januari te Axel en vrijdag 24 januari te Oostburg. De centrale heng- stenpremiekeuring te Goes werd vast gesteld op woensdag 5 februari a.s. De jaarlijkse algemene vergadering van de afdeling werd vastgesteld op dinsdag 28 januari a.s. te Goes. Dr. G. Grooten huis zal gevraagd worden een causerie te houden. De algemene kringvergaderingen wor den gehouden op 2 januari te Kortgene en Middelburg, 3 januari te Axel, 4 jan. te Tholen en St. Philipsland, 7 januari te Goes, 8 januari te Oostburg en 9 jan. te Zierikzee. Vanmiddag van twee uur tot 2.1B zullen de klokken van het Goese stad huis worden geluid, ter herdenking van het feit, dat Goes dertien jaar geleden werd bevrijd van de Duitse bezetting.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2